Vaderlandse!» Bank Spaarboekjes Fa. De Lange 4 De Moraaz, Radiferafiscli Weerbericht. AGENDA ProvsnciaaS nieuws Binnenland Stadsnieuws Ingezonden stukken RENTE 3'|2 l. ALKMAAR. Filmnieuws. Sport bo Het circus door het van Nico Maandag 11 Augustus. uur, Cinema Americain: 1. Chicago de stad der misdaad2. De dood voor oogen (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede leven (dram.), hoofdrol Pola Negri. Toegang ven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: (voor eiken leeftijd). 8 uur, Muziektuin, concert A.V.R.O.-orkest onder leiding Treep. Spreker de heer W. Vogd. Kermis te Hensbroek. Kermis te Stompetoren. Dinsdag 12 Augustus. 2 uur (n.t.), handicap-draverij te Stompe foren. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Chicago de stad der misdaad; 2. De dood voor oogen (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Haar tweede leven (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het circus (voor eiken leeftijd). Kermis te Hensbroek. Kermis te Stompetoren. STOOMSCHIP BIJ NEW-FOUNDLAND GESTRAND, Uit St. Johus (New-Foundland) wordt gemeld dat het stoomschip „Charibou dat den dienst onderhoud tusschen New Foundland en de Canadeesche spoorwe gen dicht bij St. Johns is gestrand. Alle passagiers en de bemanning konden het schip veilig verlaten. Het schip is bijna zeker verloren. VOOR HET ONGESCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGERBOSCH. In de tiende verantwoording Zaterdag door ons geplaatst zijn een paar fouten ge slopen. Er staat Mr. J. D. te Bergen aan Zee 20 moet zijn 50, terwijl A. K. D. te Alkmaar 20 was uitgevallen. BERGEN. De raad vergadert Donderdag middag ten 2 ure. Belangrijke ft nancieele voorstellen. De burgemeester schreef tegen Donderdag niddag 2 uur een raadsvergadering uit. O.m. wordt voorgesteld de gemeente, in verband met de nieuwe wet regelende de fi nancieele verhouding tusschen het Rijk en d< Gemeenten, voor de personeele belasting van de 6e in de 4e klasse te plaatsen. B. en W. stellen tevens voor de grondsla gen paarden, pleziervaartuigen en biljarten te doen vervallen. Voor het laatste was een verzoek ingekomen van de koffiehuis-, café en restauranthouders en het doet sympathiek aan, dat B. en W. in den geest van adres santen voorstellen, omdat daardoor tegenover hun de billijkheid wordt betracht, die de wet gever tegenover hen heeft nagelaten. B en W. stellen voorts voor om Bergen voor de gemeentefondsbelasting in de le klas se te plaatsen en 50 opcenten op de vermo gensbelasting te heffen. Mede wordt voorge steld het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting op 40 te stellen. In de toelichting tot de belastingvoorstel len zeggen B. en W. het volgende: De gemeente is volgens de thans nog bi; de wet op de personeele belasting 1896 ge voegde tabel in de z e s d e klasse ingedeeld Overwogen is de vraag of het, omdat de thans geldende indeeling niet meer als jufs! zou moeten worden aangemerkt, wensche liik moest worden geacht de gemeente in een andere klasse te rangschikken. Deze vraag is toestemmend beantwoord. Reeds in 1928 oordeelden wij, dat het noodzakelijk was, dat Bergen voor de perso neele belasting van de 6de in de vierde klasse werd ingedeeld. Tot goed begrip van zaken diene, dat de belasting naar den grondslag huurwaarde in de 6de klasse niet wordt geheven, wanneer de belastbare huurwaarde niet meer be draagt dan 125; in de 5de klasse niet meer dan 150 en in de 4de klasse niet meer dan 175 bedraagt. Blijkens de destijds ten d ienste staande ge gevens bedroeg in iperceelen met een huur waarde boven 125 tot en met/ 150 het ge middeld inkomen 1108; in perceelen met een huurwaarde boven 150 tot en met 175, het gemiddeld inkomen 1317. Voorts bleek dat van de 74 perceelen, gele gen in Bergen-dorp met een huurwaarde van 175 tot en met 200, 33 perceelen be woond werden door personen met een inko men van 1200 en minder, in welke catego rie vielen de woningen der Woningbouw Ver. „Roomsche Actie", waarvan de bewo ners een gemiddeld inkomen genoten van 1119. Van de 29 perceelen gelegen in Bergen-dorp met een huurwaarde van 200 tot en met 225 werden 15 perceelen be woond door personen wier inkomen niet hoo ger was dan 1200 in welke categorie vie len de woningen der gemeente aan den Ro- gendijk, waarvan de bewoners een gemiddeld inkomen genoten van 1129. Bergen als seizoenplaats heeft een apart karakter. De huurwaarde der woningen is hoog, de levensstandaard zeer hoog, terwijl in verband met het ipensionbedrijf, de wonin gen worden bewoond door categoriën bewo ners, die in normale omstandigheden wonin gen zouden bev/onen van veel geringer type, of in andere woorden: men woont in Bergen in 't algemeen boven zijn stand, moet dit doen om des zomers te kunnen verhuren of pension houden, terwijl de wet op de perso neele belasting geen ontheffing toelaat voor bedrijfswoningen, die gemeubileerd verhuurd worden, die buiten het seizoen door het gezin bewoond worden. In verband met het vorenstaande en het feit dat ook in woningen met een huurwaar de boven 175, vele gezinnen wonen met een klein inkomen, achten wij een indeeling van Bergen in de 4de klasse alleszins gemotiveerd en billijk. t j Tot een verschillende classificatie voor ver schillende gedeelten der gemeente wordt niet gevoeld, aangezien er niet zulk een scherpe scheiding is in het karakter der bebouwing en het zich laat aanzien dat deze scheiding in de toekomst nog zal vervagen. Ten slotte doen wij U opmerken, dat in de 4de klasse geen belasting naar de waarde van de stoffeering (meubilair) wordt gehe ven, wanneer de belastbare huurwaarde van het perceel niet meer bedraagt dan 205; in de 5de klasse was dit 155. Het Bergerbosch Punt 4 van de agenda is een voorstel tot aanvaarding der door Ged. Staten gestelds voorwaarden tot het verkenen van een Pro vinciale bijdrage van ten hoogste 40.000 ten behoeve van den aankoop door de ge meente van een gedeelte van het Berger bosch groot ruim 9Vs H.A. De voorwaarden luiden als volgt: a de gemeente zal zoowel de gronden voor den aanloop waarvan de provinciale bijdra ge wordt verleend, als de gronden, aange kocht krachtens raadsbesluit van 28 Mei 1930, steeds in hun geheel als wandelbosch bewaren en in stand houden, zulks in over leg met en ten genoegen van het Staats- boschbeb'" of van eene instelling of autori teit, eventueel door Ged. Staten van Noord- holland aan te wijzende gemeente zal geen handeling met beirekking tot du? gronden verrichten of toelaten, welke het tegenwoor dig karakter daarvan in eenige opzicht zou aantasten; de gemeente zal de gronden bij vootduring kosteloos voor ipublieke wande iing openstellen: b. de gemeente zal de sub. a. bedoelde gronden noch geheel noch gedeeltelijk ver vreemden of bezwaren, tenzij met toestem ming van Gedepetcerde Staten van Noord- li olfand; c. bij niet-nakommg van de bovenvermelde voorwaarden kan de provinciale bijdrage, zonder'dat daartoe gerechtelijke tusschen- komst noodig is, worden teruggevorderd met eene enkelvoudige rente van 5 ten honderd per jaar, loopende van den dag doer uitbeta ling tot dien der terugbetaling. Ook zal terugbetaling met gelijke rente vergoeding geschieden bij vervreemding van grond, waarvoor toestemming van Ged. Sta ten is verieend; het terug te betalen bedrag zal moeten worden bepaald in verhouding van het vervreemde gedeelte tot het gedeelte, dat nog eigendom van de gemeente blijft. 25UIDSGHARWOUDE. Het fanfarecorps ..Kunst na Arbeid", directeur de heer P. Pranger, kwam Zondagavond weer gelouwerd uit een wedstrijd thuis. F,en jubileerende ver- eeniging te Westzaan gaf een concours. „Kunst na Arbeid" nam deel in de Eer ste Eere-Afdeeling en behaalde een eer sten prijs met, 115 punten (maximum 120) en in den Ecre-Wodstrijd behaalde hij het tot op Zondagavond bereikte hoogste aantal punten nl. 146. De heer Pranger behaalde dit jaar met zijn Langend ijker corpsen overal een eersten prijs, n.1. „Harmonie" van Noord- scharwoude, Zangvereeniging „Gemengd Koor" van hier en nu weer „Kunst na Arbeid". OUDKARSPEL. Het belooft met de aanstaande kermis dagen weder gezellig te worden. Voor Zon dags is door de V.V.V.V.V. de wielrenners- vereeniging Olympia van Amsterdam uitge- noodigd om op het D.T.S.-terrein een wed strijd te houden. Deze club die in het bezit is van het kam pioenschap van Noordholland zal met een 30-tal rijders uitkomen, zoodat zeker een mooie wedstrijdmiddag tegemoet mag wor den gezien. Dinsdag worden door de vijf V's kinderwedstrijden georganiseerd, waaraan alle kinderen uit deze gemeente kunnen deel nemen. Door de firma Jn. Eecen, houthandel OudkarspelAlkmaar, werd Zaterdag een autotocht aangeboden aan het personeel met vrouwen of verloofden, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan dezer firma. Met een 6-tal bussen van de firma Kok en Tuinman ging men reeds 's-morgens 7 uur het dorp uit, om in 't Gooi van het natuurschoon te genieten, 's Avonds twaalf uur kwamen allen vol lof over het genotene weer binnen. Benoemd is als wijkverpleegster aan de Langendijk, inplaats van zuster Leegwa ter die naar Hellendoorn is vertrokken, zuster Valkema, particuliere verpleegster in 't Diaconessenhuis te Amsterdam. Geslaagd voor godsdienst-onderwijzer, acte A, bij het te Beverwijk gehouden examen, de heer W. Winter te Bergen. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Bij het maken van een nieuwe huisaanslui ting aan het laagspanningsnet aan den Ruigen- dijk te Oldenhoorn is de 44-jarige werkman B. Kweekei door den electrischen stroom gedood. De getroffene laat een vrouw en vijf kinderen achter. Ook te Stavenisse is naar De Crt. meldt, een dergelijk ongeval gebeurd. De arbeider Blijle- vens uit Geertruidenberg, die werkzaam was aan de nieuw te bouwen sluis, is eveneens door den electrischen stroom gedood. ERNSTIG MOTORONGELUK TE OOSTERBEEK. Gisteravond even over zessen, heeft op den Utrechtschen Weg, hoek Pieterbergeschen Weg te Oosterbeek, een ernstige aanrijding plaats gehad, tusschen de motorrijder Zee- gers, uit Arnhem, die met e-en duopassagier uit de richting Wageningen kwam en den heer Tielen, uit Arnhem, die met een luxe auto, waarin nog een Hollandsche en een Engelsche dame waren gezeten, den Utrecht schen Weg wilde oversteken. Blijkbaar heeft de automobilist, die reeds driekwart van den straatweg was gepasseerd, den motorrijder niet opgemerkt. Hoe het zij Beide voertuigen kwamen met elkaar in bot sing, waarna de auto met kracht eerst door het hek van hotel „Schoonoord" reed en ver volgens tegen een boom botste. De motorrijder, Zeegers, werd evenals zijn duopassagier, tegen den grond gesmakt en liep vrij ernstige verwondingen op, terwijl hij zijn enkel brak. De duopasgagier, had eenige ontvellingen aan de knie, terwijl de dames in de auto klaagden over haar beenen en schouder. De heer Tielen kwam er ongedeerd af. Dr. Jongsma, uit Oosterbeek, verleende de eerste hulp en liet den motorrijder, nadat het eerste verband vlas gelegd, naar Arnhem overbrengen. De motor werd evenals de auto zwaar be schadigd. AUTO-ONGELUK. Te Geldermalsen werd gisteren J. van L. nabij zijn woning aangereden door een auto van den heer G. H. te Zaltbom- mel. Van L., die den Rijksstraatweg wil de passeeren, had het oog op een auto, die naderde, waardoor hij geen aandacht schonk aan den auto, die uit de richting Zaltbommel kwam. De automobilist, die rechts van den weg reed, kon, ondanks sterk remmen van L. niet meer ontwij ken. De man werd gegrepen, waarbij hij een der onderbeenen op gevaarlijke wijze brak. Hij is ter verpleging naar Tiel vervoerd. TEGEN EEN TURFWAGEN GEREDEN. In den vroegen morgen te ongeveer half vier is de heer J. H. ten B. op de Bornsche straat te Almelo met zijn luxe auto tegen een turfwagen gebotst, wel ke bestuurd werd door zekeren R. L. uit Almelo. L. die naast he' voertuig liep geraakte tusschen den auto en den wa gen bekneld. Met totaal verbrijzelde beenen werd hij opgenomen en in zorg- wekkenden toestand naar het R. K. Zie kenhuis vervoerd. De turwagen werd bijna geheel vernield. Ook de auto liep zware schade op. De automobilist werd licht door glasschermen gewond. De politie stelt een onderzoek in. DE AARTSBISSCHOP BIJ DE KONINGIN. De koningin heeft gistermiddag mgr. Jansen op het paleis te Soestdijk in particuliere audiën tie ontvangen. Mgr. Jansen was vergezeld van zijn beide secretarissen, de heeren J. v. d. Burg en dr. W. Mulder, die door hem aan de ko ningin werden voorgesteld. VERKEERSONGEVALLEN. Gisternacht te ruim 1 uur botsten op den Heereweg te Groningen twee luxe-auto's tegen elkaar, met het noodlottig gevolg, dat de 70- jarige J. Amsing uit Paterswolde, die in een der auto's huiswaarts keerde van een bezoek aan Groningen, uit den wagen geslingerd werd en een halswervel brak. In hoogst ernstigen toe stand is de ongelukkige naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Motorband gesprongen. Zaterdagavond is op den Haarlemmerweg te Amsterdam de band van een motorrijwiel ge sprongen. De berijder, een bewoner van de Krusemanstraat, werd er afgeslingerd en kreeg een schedelbreuk. Hij is naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Zijn vrouw, die op de duo zat, kwam er goed af. De inzittenden gered. Zaterdagavond geraakte te Lemmer, ten gevolge van te ver uitwijken voor een pas- seerenden auto, de luxe auto van den neer I van der Vliet, wonende te Leeuwarden te wa ter tusschen Sondel en Tacozijl. In den auto bevonden zich behalve ,den heer v. d. Vliet diens echtgenoote en.zoon. De. inzittenden konden door te hulp geschoten voorbijgangers worden gered. Mevrouw van der Vliet werd door glasscherven aan het hoofd gewond. De chauffeur gedood. Reuter meldt uit Brussel dat Zaterdag middag een Nederlandsche auto op den overweg bij Zwantberg door een personen trein is gegrepen. De chauffeur H. F. Bornhof, uit Hoensbroek, is kort na zijn aankomst in het hospitaal van de kolenmijn Winterslag, overleden. De eigenaar van den auto werd -slechts licht gewond. Belaste gaarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers fin OBLIGATIËN 0 met iaariiiksche uitloting AFDEELING OPGERICHT. Evenals in vele andere plaatsen is ook in Alkmaar opgericht een afdeeling van den te stichten Bond van Huisper soneel, met 12 leden. Het secretariaat is gevestigd: Oudorperdijkje 42. G03DK00PE TREIN. Op Dins-dag 19 Augustus a.s. loopt van den Helder, Alkmaar en tusschenliggen- de plaatsen een goedkoope trein naar Zaandam en Amsterdam C. S., voor een bezoek aan het Koloniaal Museum te Amsterdam. In de tarieven is de toe gangsprijs van dit museum inbegrepen, terwijl tevens de gelegenhaid tot het sluiten van een verzekering tegen regen open staat. ALKM. BAD- EN ZWEM INRICHTING. Genomen baden 3 Augstus tot en met 10 Augustus: Heeren 447 Dames 352 onvermogend: Jongens 87 Meisjes 47 Totaal 933. Temperatuur hoogst 65 graden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen 'te 9.07 uur licht op- (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: Lambertus Metzelaar 80 jaar. Jacob Bijlo 60 jaar. Grietje Schermer wed. Maarten Prins 81 jaar. GEBOREN: Wilhelmina Maria d. v. Hendrikus Meu- lenbroek en Clasina Smit. Maria Martha en Anna Catharina ds. van Fredrik Valkering en Aafje Dekker. Geertruida Johanna d. v. Franciscus Vaars en Jacoba van Vuuren. Jo hannes Petrus Maria z. v. Abraham de Ree en Barbera Baltus. Hendrik z. v. Antonius de Vries en Sara de Rooij. Pieter z. v. Hen- dricus Blok en Grietje Köobs. CINEMA EN THEATER. Vorige week opende het weekblad ijiet de nieuwste photo's van Wllly Fritsch, die men „de meest perfecte minnaar van het witte doek" noemt. Verder vindt men er in, 'n vervolg van Op en achter de „Bühne" dat gewijd is aan Henriëtte Davids „Arena", het nieu- w specialiteiten-theater te Rotterdam. „De romantiek der historie" behandelt het onderwerp: „Als Napoleon niet naar Moskou was gegaan". Schrijver meent dat N.'s macht dan van langer duur zou zijn geweest, en zijn plan, een Europee- schen Statenbond te vormen, ongetwij feld vervuld zou zijn geworden enz. De photo's stellen filmsterren, films, artisten die in het Scheveningsche Kur- haus optreden, gebouwen in New York, „Scheveningen in den regen", tooneelis- ten, dansers en Avianon, la ville son- nante voor. Het zangnummer is van Annie de Hoog—Nooij en van Henri C. van Praafc. Geachte Redactie, Ik mag zeker nog wel een bescheiden plaatsruimte vragen om te antwoorden op uw onderschrift van Zaterdag j.1.? Het laat mij koud, hoe U persoonlijk te genover de bewuste kwestie staat. Ik acht mij gelukkig, dat er duizenden in Bergen en Alk maar achter mij staan, die wellicht meer ver stand van zaken hebben, en in mijn hande ling, die reeds zes jaar op dezelfde wijze is doorgevoerd, nimmer aanstoot hebben ge vonden. Wat mij echter niet koud laat, is uwe aan tijging, als zou ik vroeger reeds onaange naamheden met Ged. Staten hebben gehad, over handelingen, die niet door den beugel konden. Dat is aanranding van mijn naam en van mijn zaak, en ik tart U dit te bewijzen. Tusschen Ged. Staten en mij is nimmer iets onaangenaams geweest. Ook de redactie van een courant mag maar niet alles schrij ven wat zij wil, wanneer ze voelt, dat ze op zwak ijs- begint te staan. Ik zie daarem gaarne een nadere aanwij zing van uwe beschuldiging tegemoet en ver blijf, Hoogachtend, A. SCHALKWIJK, Bergen. (Wij weten niet of de heer Schalkwijk een erg geloofwaardig man is en kunnen dus niet controleeren hoeveel duizenden hij in Bergen en Alkmaar inmiddels gesproken heeft, die volkomen met zijn handelwijze in stemmen. Vast staat voor ons echter, dat wij daar van niet één hebben gesproken. Integendeel, verschillende klachten over het optreden van dezen concessionnaris op feestdagen als j Donderdag hebben ons bereikt en het staat voor ons wel vast, dat het publiek over het algemeen van een plotselinge tariefsverdub beling, die niet vooruit werd aangekondigd en waarvan menigeen dus de dupe is gewor den, niet gediend is. Hoe wij er persoonlijk over denken doet niets ter zake. Wij geven de publieke opinie weer, zooals wij die geconstateerd hebben. De heer Schalkwijk spreekt van „een aan tijging als zou hij vroeger reeds onaange naamheden met Ged. Staten hebben gehad over handelingen, die niet door den beugel konden". Zijn citaat is niet zuiver, want wij hebben in ons nummer van Zaterdag geschreven, dat de heer Schalkwijk „ook vroeger wel eens maatregelen nam, waarvoor hij als conces sionnaris door Ged. Staten onderhanden werd genomen". Als de heer Schalkwijk er prijs op stelt hierover een nadere mededeel ing te ontvan gen, dan herinneren wij hem aan een schrij ven van Ged. Staten, van Augustus 1929, waarin o.a. de volgende passage voorkomt: „Naar aanleiding van uw brief deelen wij U mede, dat het niet-uitgeven van retourbil jetten op feestdagen en des Vrijdags bij ons bezwaar ontmoet, aangezien dit niet billijk is tegenover passagiers, maar bovendien ge heel in strijd met de door ons goedgekeurde dienstregeling. Wij noodigen U derhalve uit, de uitgifte van retourbiljetten te hervatten". Dat de heer Schalkwijk uitgenoodigd werd de uitgifte van retourbiljetten te hervatten wijst er op, dat hij die uitgifte reeds gestaakt had en zooals uit bovenstaanden brief blijkt, droeg dat absoluut niet de goedkeuring van Ged. Staten. Wij veronderstellen dat het geheugen van den heer Schalkwijk hiermede eenigszins op- gefrischt is.Red. Alkm. Crt.) Voetbal. Alcmaria—Zeeburgia 3—4. Alcmaria heeft gisteren een goeden oefen wedstrijd gespeeld tegen Zeeburgia uit Am sterdam. De echte voetballiefhebbers toon den dat zij blij waren weer spel te kunnen zien op Zondagmiddag. Vanaf de tribun-' heeft men een prachtig uitzicht over het voet balveld en de wedstrijd is uitstekend te vol «eo. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765,8 te Cler. Laagste barometerstand 748,6 te Thors- Verwachting, geldig tot den avond van 12 A Meest'matige Westelijke tot Zuidelijks wind, tijdelijk opklarend, later weer regen buien met kans op onweer, weinig verande ring in temperatuur. Beide elftallen stelden zich ongeveer twee uur op onder leiding van scheidsrechter Pe per. Bij Alcmaria waren Ooms, J. Rootring en Hamstra afwezig en werd begonnen in de opstelling: Oudes; Kuiper en Hoorn; de. Grand, Jonker en Lengers; Keppel, Root- ring, Peereboom, Homan en J. Bos. Ook Zee burgia had enkele invallers. Bij Alcmaria bleek het al spoedig in de verdediging niet al te best te kloppen. Jonker ging daarom links-, back, Hoorn half en Lengers spil. Toen werd het wat beter, maar toch was Zeebur gia sterker en veroverde een 2—0 voor sprong. Rootring verkleinde den achterstand, maar Zeeburgia maakte er weer 3—1 van. Met dezen stand kwam de rust. Iu de tweede helft haalde Alcmaria mooi op tot 3—3 en zoo had het ook moeten blij ven. Het had een goed resultaat geweest. Op vrij gelukkige wijze wist Zeeburgia echter nog een vierde en winnend doelpunt te ma ken. De Amsterdammers lieten in de tweed? helft nog een strafschop onbenut Wij zullen gaarne het Alcmaria team voor den competitie-aanvang nog eens in actie zien met de drie nu 'afwezige spelers er bij. Dan is er ook beter oordeel te vellen over de combi natie in haar geheel. Van de voorhoede zal in de competie heel wat verlangd worden. Oefenwedstrijden zijn zeer aan te bevelen. A.s. Zondag op volle kracht tegen West-Fri- sia. Uitslag voetbalwedstrijd te Oudkarspel. D. T. S. B Sparta B 0—0; D. T. S.. A— Sparta A 2-—3; D. T. S. 3—Sparta 3 6—4 Postduiven. Postduivenvereniging „Steeds in spanning". Bovengenoemde vereeniging hield op Zon dag 10 Augustus een wedvlucht met jonge duiven vanuit Neufville (België). Afstand 237 K.M. Gelost om 8 uur met Zuid-Weste lijke wind en bewolke lucht. De aankomst is als volgt: 1. M. Kroese 11.07.24 2. G. Hijmans 11.14.39 3. F. H. C. Dingerdis 11.18.07 4. H. Mooij 11.18.28 5. C. J. Paulisse 11.19.23 6. R. J. Ran 11.19.40 7. M. Kroese 11.20.12 8. R. J. Ran 11.24.05 9. G. Hijmans 11.25.08 10. Idem 11.27.39 Watersport. Rondvaart door Nederland, 1930. In een steeds toenemende climax hebben ieder jaar de roei- en zeilwedstrijden plaats om hun hoogtepunt te vinden in de nationa le roeikampioenschappen en de Kaagweek." Rust heerscht er thans in de roeierswereld. De inspannende training is afgeloopen. De plaatsen in giek en skiff worden verwisseld voor die in de meer gerieflijke wherry. Het oogenblik is aangebroken waarop een ieder slechts denkt aan het toerroeien. De zeilers, die alle aandacht aan de steeds talrijker wordende wedstrijden hebben ge wijd, komen tot rust. Waar zouden zij die rust beter kunnen doorbrengen, dan aan boord van hun vaar tuig? Zij kennen het genoegen hun vrijen tijd on bekommerd, zonder zorgen, vrij van alle be slommeringen, die het dagelijksche leven met zich brengt, op het water dcor te brengen. De drukkende regelmatigheid van het gewone bestaan wordt op zijde gezet. De vrijheid overheerscht alles. Geen wekker, die 's-och- tends met helsch kabaal afloopt cm te her inneren aan den dagtaak, die wacht. Rustig ontwaken aan boord van het jacht of op het veldbed in de kampeertent, met het heerlijke vooruitzicht den dag in de vrije natuur' te kunnen doorbrengen. Maandenlang wordt er gesnakt naar dat oogenblik. Lang van tevoren worden kaarten bestu deerd en gegevens verzameld voor den tocht van het jaar. Men mag nog zoo'n groot wedstrijdmaniak zijn, het hoogtepunt blijft toch altijd het toer- varen, hetzij in ons land zelve, hetzij voor de grootere jachten naar buiten. De commissie voor de Rondvaart 1930 heeft het voor de roeiers, zeilers of motor- bootvaarders gemakkelijk gemaakt om toch ten uit te zoeken. Zij verdeelde het land in districten. Zij zocht de vaarwaters uit. Zij maakte de toch ten gereed, loopend door de schoonste ge deelten van het land. Zonder dwang om bepaalde plaatsen op vastgestelde tijden aan te doen, kan men ieder traject afleggen geheel naar eigen keuze. Alleen heeft men zijn tcerboekje op voor geschreven plaatsen te laten afteekenen, ten bewijze dat men het zelf gekozen traject op regelmatige wijze heeft afgelegd. Als herinnering aan goed volbrachte tra jecten worden bronzen placquettes uitgereikt. Alle gewenschte inlichtingen zijn te ver krijgen aan het Centraal Bureau voor Water sport, Sixhaven te Amsterdccn Noord. Gymnastiek. De vereeniging De H rlter naar Antwerpen. De Alkmaarsche Gymnastiekvereenigm1, de Halter maakt zich weer op om de turneer in het buitenland hoog te houden. Zij toch zal met haar dames- en heeicnafdeeling dee nemen aan het 39e Bondsfeest van den Bel gischen Turnbond, dat in de tweede helft van deze week t.e Antwerpen zal worden £c',0,j; den. Bijzonder groot is de internationale ■deelname aan dit feest en de Halter wacht dan ook een zware taak Ook de organisatie van zoo'n vijfdaagschen tocht voor 35 Pel' sonen eischt heel wat. Alles hebb-v nf dee

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2