lllMiistit Coirmt. De Ned. Bond van Overheidspersoneel. FEUILLETON. btiiird twee en dertigste Jaargang. maandag 11 Augustus Radio-hoekje Stadsnieuws Het 25-jarig bestaan der afdeeling Alkmaar. De receptie. Hun beider weg. NV 187 1930 Dinsdag 12 Augustus. Hilversum, 1875 Al. (A.V-R.O.-uitzending). 801—9.45 Gramofoonplaten. 10—10.15 .Morgenwijding. 10.3012.Concert door *het Tuschinski-orkest te Amsterdam. 12.15 2.Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.2.30 Gramofoonpl. 2.30—3.30 Carel Rijken: „De Zinkput" van C. en M. SchartenAntink. 3.30—4.Concert uit café „Moderne" te Amsterdam. 4.30—5.30 Kinderuurtje. 5.30 5.45 Gramofoonpl. 5.45—7.15 Concert. Staf- muziek van het 5e Regt. Infanterie 7.15 7.45 Radio Volks Universiteit. Sem Dresden: Het lied bij Beethoven", m. m. v. Thom. Denijs. 8.019.Concert. Omroeporkest. 9.9.30 A. V. R. O.-Radio Tooneel. „De In braak". Blijspel naar het Engelsch van W. iW. Jacobs en H. C. Sargent door Chariva- rius- 9.309.45 Viool-recital door Bram Bleekrode. 9.4510.Vervolg orkestcon ert. 10.Persberichten. 10.15 Vervolg Orkest concert. 11Gramofoonplaten. Huizen, 298 Af. (Na 6 uur 1071 AI.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.15—9.30 Gramo foonplaten. 11.30—12.Godsdienstig hal* uurtje. 12.15—1.15 Concert. K. R. O.-Trio. 1.15—2.Gramofoonplaten. 2.3. Vrouwenuurtje. 5 —6.Gramofoonplaten. Gramofoonplaten 6.016.15 Nieuwsberich ten in het Esperanto. 6.15—6.30 Gramofoon platen. 6.306.40 Koersen. 6.407.15 Gra mofoonplaten. 7.15—8.Interview tusschen Jan Nieland en I ou Lichtveld met muzik. il- Openingsrede. Op den 31sten Juli 1905 werd de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst opgericht. Ter herdenking van het zilveren jubileum werd Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies een re ceptie gehouden. Men had de groote zaal met bloemen en pal men een feestelijk tintje gegeven, Op het too neel was het vaandel van de vereeniging opge steld. Bovendien werd de zaal nog opgeluis terd door een keurcollectie bloemwerken van verschillende vereenigingen en corporaties. Bloemstukken waren gezonden door de direc tie van de gemeentereiniging, de directie van de plantsoenen, de soc.-democratische raads fractie, de Nederl. vereen, van spoor- en tramwegpersoneel, de sigaren- en tabakbewer kers-organisatie, de V. A. R. A., de soc.-dem Vrouwenclub, het instituut van arbeidersont wikkeling, de transportarbeiders, de C. E. N. A. B., de arbeiderssportbond, de tooneelver- eeniging Falkland, den algemeenen metaalbe- werkersbond, de afd. Noord-Scharwoude Van den bond van overheidspersoneel, de fabrieks arbeiders, den Ned. Typografenbond, de S. D. A. P., Excelsior, de Stem des Volks, de A. B. B., den bouwarbeidersbond, den politiebond, de Kleine Stem, den Meubelmakersbond en den Nederlandschen Onderwijzersbond. Enkele minuten over drie opende de voorzit ter, de heer Staal, de vergadering, en heette namens het afdeelingsbestuur de aanwezigen hartelijk welkom. Vervolgens ging spr. uitvoerig de wording van de organisatie na. Ten tijde van de oprichting, in het begin van deze eeuw, voelde het overheidspersoneel zich eenigermate een deel van het hoogere gezag. De verhoudingen, die er bestonden, herinner den aan het militaire gezag. Ondanks dat be stond er toch een sterk verlangen tot verbete ring van positie. Welke mentaliteit er toen nog heerschte, blijkt uit de uitlating van een raadslid: „Zoo lang de werkman in dienst is heeft hij plichten, rechten heeft hij niet". Toch kon zulk 'n mentaliteit niet verhinderen, dat in 1905 het initiatief genomen werd tot het oprichten van een afd. van den bond van over heidspersoneel. Individueel optreden kon soms wel baten, maar verbetering voor allen kon het niet worden. En daar voor was de organisatie. De organisatieleuze werd afgekondigd voor 25 jaar, en thans is de Alkmaarsche afdeeling een der krachtigste van den bond. Spr. kwam dan tot 'n bespreking van de toe- Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 40) Nee! zei Dick, Nee! Nee! Onmoge lijk! Je weet niet wat je zegt. Hoe zou ik me zelf ooit onder oogen durven komen? Als ik toestemde, verloor ik mijn laatste restje zelf respect. Als ik dan niet flink genoeg ben om voor mijn vrouw genoeg geld te verdienen, dan ben ik toch ook niet laf genoeg, om van het geld van een meisje te leven. Toe, schei nou uit met dat soort argu menten Ik heb geen .argumenten noodig Waarom redeneer je dan? Dat doe ik niet! Ik beweer onomstoote- lijke waarheden! Het zijn geen feiten! Het is belachelijke onzin! Ze zijn maar al te vreeselijk waar! Ze zijn vreeselijk onzinnig en wreed! Denk eens aan de jaren dat het nog duren moet, voordat je zooveel geld verdienen kunt. Daar denk ik heusch wel aan, zei Dick bitter. Nou dan! wees dan niet zoo zelfzuch tig! Jij bent de eenige niet, die wachten moet. Toe, denk ook eens aan mij, Dick! Dat doe ik. Jou "zoogenaamd zelfrespect staat tegen over mijn liefde. Waaraan geef je den voorkeur?. lustratie. 8.01—11.— Concert door het K. R. O.-Orkest. Frans Hillen, piano. 11.12. Gramofoonplaten. i P^e/}try> 4554.4 Al. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. K. Dahl, mezzo-sopraan. R. Ulley, bariton. 12.50 Orgelconcert door E. O Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmuziek. 4.oO Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. Piano recital^ door J. Friskin. 7.20—7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.05 Concert. Orkest. M Thomas, sopraan. 10.05 Nieuwsberichten. 0-20 Lezing. 10.35 Marktberichten. 10.45 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50-2.20 Gramofoonpiaten. 4.05 Orkesctoncert en soli. \i Gramofoonplaten. 8.20 „Véronique" van Messager. Koor, orkest en solisten. Langenberg, 473 Af. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 —12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Casiccsi Sopr&aa. tenoren strijkkwartet. 8.20 Concert. Orkest er. vocale soliste. Kalundborg, 1153 Af. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Concert. Orkest en pianiste. 8.209.50 „Recensenten og Dyret". Blijspel in 1 bedrijf van J. L. Heiberg. 10.10 10.35 Piano-recital door S. Bech. 10.35— 11.20 Orkestconcert. 11.20—1.20 Dansmu ziek. Brussel, 5085 Af. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. 10.35 (338.2 M.) Concert ge organiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 V:. 6.107.20 Lezingen. 7 207.50 Gramofoonpl. 10.20—12.50 Le zingen. 12.501.15 Gramofoonplaten. 1.15 2.20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonpla ten. 3.20—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Con cert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 Orkestcon cert. 9.05 „Der weibscheue Hof". Volksstuk in 3 bedrijven van A. Mariens. 10.40 Lezing en berichten. standen omstreeks 1905. In 1905 en 1906 vari eerden de loonen der gemeentewerklieden van 9 tot 12 gulden. Het werd in 1909 als een groot succes beschouwd, dat in het algemeen de loo nen niet lager zouden zijn dan 10. Wanneer men de ziekteuitkeering van 1905 met die van tegenwoordig vergelijkt, bemerkt men een hemelsbreed verschil. De werktijd be droeg toen 60 uur per week, terwijl men niet langer dan een week verlof kon krijgen. Werd een arbeider ouder, en dus zijn prestaties min der, dan werd ook zijn loon verminderd. Zotg voor weduwen bestond ternauwernood. In 1905 telde de afd. Alkmaar 15 leden. Het bleef zoo jarenlang sukkelen, en alleen door de standvastigheid van enkele getrouwen bleef de afdeeling in leven. Jammer genoeg was er ook in eigen kringen wel eens oneenigheid, verstond men elkaar niet, en was er wantrouwen en jaloezie. Spr. gaf hiervan een markant staaltje. Later heeft men ingezien dat dit niet den weg was en heeft men het saamhoorigheidsgevoel versterkt. De kin derziekten is de afd. krachtig ontwassen, en thans is het aantal leden tot 110 gegroeid. Met een voorbeeld toont spr. aan hoe men in de eerste jaren nog heel vreesachtig was, dat men het gemeentebestuur tegen zich zou krij gen. In 1914 kwam men opnieuw tot een verhoo ging; het minimum loon werd 12, en het maxi mum 17. Van een goede technische loonrege ling was evenwel nog geen sprake. Het spreekt vanzelf, dat de afdeeling her haaldelijk pogingen deed om de positie van het overheidspersoneel te verbeteren, en al werd zulk een voorstel dikwijls verworpen, h*ft had toch dit nut, dat de afd. er door werd verle vendigd. Na den oorlog is de groote verandering geko men. Van alle arbeiders zijn stellig die in ge meentedienst thans in de beste positie. Direct na den oorlog is het minimum loon 28.80 ge worden, terwijl het maximum 32.40 werd (voor vaklieden 39,60). Dit alleen beteekent reeds een enorme vooruitgang. De vacantietijd bedraagt nu 12 dagen, voor continu-arbeiders 16 dagen; er is een goede wachtgeldregeling enz. Vergelijkt men dit met de particuliere be drijven, dan is er een geweldige vordering te constateeren. De erkenning van het georganiseerd overleg beteekent een nieuwe overwinning, want het is in wezen de erkenning der organisatie. En als het overleg tenslotte zal uitgedijd zijn tot medezeggenschap, dan zal dit een der be langrijkste dingen zijn, die de organisatie heeft weten te veroveren. Hier in Alkmaar heeft niet een strijd om de erkenning van de organisatie plaats gehad, zoo als men dat in andere plaatsen zag gebeuren, Evenmin heeft men hier ten hemelschreiende toestanden gekend, hetgeen spr. verheugde. Wij mogen zeggen, aldus vervolgde spr., dat de sa menwerking tusschen de organisatie en het ge meentebestuur altijd goed is geweest. Maar Audrey! Je hebt immers gezegd, dat mijn geluk op de eerste plaats kwam? Als je dat eerlijk meent, moet je jouw zelfrespect opofferen en doen wat ik vraag! Dat kan ik niet! Kun je niet? Kun je dat niet? Groote hemel, je bent al nietzooalsvadêrJe neemt een dwaze houding aan, je blijft stokstijf op je standpunt staan en. niets kan je bewegen, om er af te stappen. Kun je dan niet iets om mijnentwil doen? Heb ik niets voor jou gedaan? Heb ik dan geen eergevoel? Ver onderstel je dan, dat ieder meisje een man zou willen bedelen, om met hem te mogen trouwen? Ik kan je niet meer zien! Ik heb een hekel aan je! Ze wendde zich van hem af, holde naar de overzijde, sprong in een taxi, sloeg het por tier achter zich dicht en liet zich wegrijden. XXVII. Ongeveer een uurtje later bevond Dick zich' in zijn zit-slaapkamertje. Hij gooide jas, hoed en stok op het ledikant en ging met zijn voorhoofd tegen het venster gedrukt uit staan kijken in het sombere straatje. En zonder op houden herhaalde hij bij zichzelf: Hoe kan ik het bij mogelijkheid doen? Hoe kan ik het doen? Hij begon de kamer op en neer te loopen. Hoe graag zou ik het doen? Hoe graag zou ik hst doen Hij werd heen en weer geslingerd tusschen twee verlangens. Met heel zijn wezen ver langde hij naar een huwelijk met Audrëy. Op den duur zal niet kunnen uitblijven, dat de arbeiders zich in de leiding der bedrijven drin gen. De strijd over de afgeloopen 25 jaar geeft spr. voldoening. De moeilijkheden liggen nog niet achter ons. Waarschijnlijk zullen zich in de toekomst nog grootere moeilijkheden gaan voordoen. De vakbeweging heeft te strijden voor verbetering van de positie der arbeiders, en moet daartoe ook den kamp tegen de werk loosheid aanbinden. Sterker overheidsbemoeiing is noodig en het overheidspersoneel kan daarbij een groote rol spelen. Daar de overheidsbedrijven geen winstobjec ten zijn, kunnen ze zich nog betere arbeids voorwaarden veroorloven. Dan zal ook het overheidspersoneel tot grooteren bloei komen, en geestelijk hooger stijgen, t Spr. bracht dank aan de pioniers, die het of fer voor het geheele personeel gebracht heb ben. Ook dankte spr. voor den krachtigen steun, die men voortdurend van de s. d. raads fractie had ontvangen. Den bestuurdersbond bracht spr. eveneens dank voor den steun aan de organisatie, inzonderheid in het beginr ver leend. Heden, eindigde spr., vieren wij feest, mor gen rusten we uit, en overmorgen gaan we weer aan den gang om de positie van de ar beidersklasse te verbeteren. Nogmaals heette spr. tenslotte de aanwe zigen hartelijk welkom en dankte voor de op komst. (Applaus.) Na de pauze. Na de pauze las de s e c r e t a r i s een lijst voor van zenders van bloemen en een schrif telijke felicitatie van het bestuur van den Bak- jipejqaS proM apinq apoui uubbm. 'puoqsjoij aan de heeren De Munk, Schermer en v. Mand, waarvan de twee eersten vanaf de op richting zitting in het bestuur hadden ge had, terwijl de laatste sinds de oprichting lid van de afdeeling is. Hierna kwamen verschillende sprekers aan het woord, waarvan asl eerste sprak de heer het woord, waarvan als eerste sprak de heer litiepersoneel de jubileerende afdeeling feli citeerde. Op geestige wijze schetste spr. voorts de verhouding tusschen de politie en de arbeidersklasse. Voor een vijf-en-twintig jaar beschouwde het publiek en ook het over heidspersoneel de politie als haar natuurlij ken vijand. Later is daar veel in verbeterü; de politie ging inzien dat de staker geen mis dadiger is. Spr. overhandigde hierna een prachtig bloemstuk, waarbij hij den wensch uitsprak, dat de politie in de toekomst met de arbeiders mocht samenwerken en dat 't poli tiewerk waardeering zou mogen vinden. (Ap plaus.) Na een woord van dank van den voorzit ter voerde de heer S c h a t s namens den be stuurdersbond het woord, waarin hij even eens zijn hartelijke felicitaties bracht en een persoonlijk woord tot de drie oudste leden sprak. Inmiddels was burgemeester Wendelaar binnengekomen, die door den voorzitter har telijk werd verwelkomd, waarna spr. nog maals de verhouding tusschen den bond van overheidspersoneel en het gemeentebestuur van Alkmaar uiteenzette. Burgemeester Wendelaar beantwoord den den voorzitter en wenschte de afd. met haar jubileum geluk. Komende tot de verhou ding tusschen den bond en het gemeentebe stuur sprak spr. de hoop uit dat die verhou ding goed mag blijven. In vergelijking met andere gemeenten slaat Alkmaar in dit op zicht een goed figuur. De heer Bakker, namens de soc.-dem. partij en raadsfractie sprekende wegens uit- stedigheid van den heer Bonsema, betreurde de versplintering van het overheidspersoneel in talrijke kleinere bondjes en spr. hoopte, dat nog eens het geheel overheidspersoneel, behalve de arbeiders ook de ambtenaren, deel uit mag maken van den bond van overheids personeel, die eerst dan zijn naam met recht zal voeren. Verder vestigde spr. de aandacht op de wisselwerking, die er bestaat tusschen fractie en organisatie. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarbij zij hulde brachten aan de heeren Munk, v. d. Mand en Schermer. Zoo sprak namens den bouwarb.bond de heer Dekker, namens den sigarenmakersbond de heer Louws, voor de A.J.C. de heer v. Zon, voor 't instituut voor arbeidersontwikkeling de heer H. Heertjes, namens den typografen bond de heer v. d. Tooren, voor de V.A.R.A. de heer Luers en namens de Stem des Volks de heer Veen. De rij van sprekers werd besloten met den heer W e s t e r h o f, als lid van de commissie van overleg. Spr. bracht ook hulde aan het gemeentebestuur en schetste het belang van ,medezeggenschap. De voorzitter sprak een woord van Dat was het eenige, waarvoor hij werkte, de groote gedachte, het ideaal, dat hem zwij gend al de vernederingen deed dragen die hij op kantoor moest ondervinden. Het was die hoop, die hem zijn eenzaam kamertje be woonbaar maakte, die hem hielp om zijn on smakelijk eten binnen te krijgen, om stinken de tabak te rooken, om alles tot op een cent uit te rekenen. Hij was in April begonnen en had van den eersten dag af een hekel aan zijn betrekking gehad en opgezien tegen de hopelooze vooruitzichten. Binnen een paar dagen zou het Kerstmis wezen. Hij zat dus al een half jaar in zijn gevangenis. Hij was bereid nog zes jaar te blijven, totdat hij de twee honderd pond verdiende, noodig om Audrey te kunnen trouwen. En nu was plotseling deze bom gebarsten! Audrey had geld genoeg om terstond te trouwen, genoeg, om hem op slag uit zijn kerker te verlossen, genoeg om morgen aan den dag zijn droomen te verwerkelijken. En dat niet alleen, maar ze had hem zelfs ge smeekt, niet langer te wachten. De verleiding was verschrikkelijk. Deze kans kwam als uit den hemel gevallen op het oogenblik, dat hij besloten had aan een reeks ellendige jaren 't hoofd te bieden, waarin slechts spaarzame ontmoetingen met haar eenigen troost kon den brengen. Morgen reeds zouden ze kun nen gaan trouwen! Maar het was haar geld! Heel zijn wezen als man kwam er tegen in opstand! Al zijn idealen kwamen er tegen in opstand. Zij zou betalen voor eiken hap, dien hij in zijn mond stak, voor eiken pijp, die hij rookte, voor het dak boven zijn hoofd, voor dank aan de sprekers, in het bijzonder aan den heer Westerhof, voor diens buitengewoon sympathieke woorden. Uitvoerig legde spr. nog eens den nadruk op den plicht die op het overheidspersoneel rust, om de overheidsbedrijven tot grooten bloei te brengen. Ook op den burgemeester deed spr. een beroep den bond te steunen. In zijn kwaliteit van voorzitter der vereeniging van Nederlandsche gemeentebesturen werd aan mr. Wendelaar verzocht er zijn mede werking toe te willen verleenen, dat die ver eeniging in contact kome met den bond van overheidspersoneel, opdat veel onnoodige ar beid zal kunnen worden voorkomen. Tevens werd nog de opleiding van het gemeenteper- soneel ter sprake gebracht. Nadat de voorzitter nogmaals allen dank had gebracht, werd de vergadering gesloten. Van het bestuur werd tenslotte temidden van de bloemstukken nog een foto gemaakt. De feestavond. Des avonds hield de jubileerende vereeni ging een feestavond in de groote tooneel- zaal van 'het Gulden Vlies. De zaal zag en 'buitengewoon fraai uit, niet alleen dank zij de palmen, welke langs de muren geplaatst waren, maar veel meer nog dank zij de groote vracht bloemen, die de afdeeling Alk maar mocht ontvangen. Bloemen waren er dus genoeg aanwezig en tenslotte waren er ook nog jonge dames, die de producten van Flora -e koop aanboden, aan de feestvierende aanwezigen. Daarvan zijn er heel wat verkocht, want de geheele zaal was tot in alle hoeken bezet, zoodat de afdeeling reeds hij voorbaat succes had met haar feestavond. Goed' op tijd nam de voorzitter der feest commissie, de heer J. Wittenberns het woord, om een rede uit te spreken. Rede voorzitter. In zijn openingswoord herinnerde spr. aan de goed geslaagde receptie van den mid dag en deelde mede, wie er op de receptie gesproken hadden. Vervolgens had spr. eeni ge mededeelingen te doen. O.m. zijn er plannen gemaakt, om een reiskas te vormen, om het volgend jaar in de yacanties een auto- reis naar het landgoed „Avegoor" te kunnen bekostigen. Na deze korte mededeelingen meende de voorzitter de jubilarissen van dezen avond te moeten huldigen, t.w. de heeren J. Scher mer en G. de Munk. beide 25 jaar bestuurs lid, en P. v. d. Mand, die vanaf de oprichting lid der afdeeling was. Van deze drie neemt de tweede straks afscheid. Zijn gezondheidstoe stand noopt hem, het penningmeesterschap neer te leggen. De pensioenraad heeft hem afgekeurd, zoodat de heer de Munk spoedig wel zijn pensioen zal krijgen. De afdeeling zal veel aan hem verliezen, omdat de Munk ge toond heeft, de beste man te zijn voor het be- heeren van de kas. Spr. hield vervolgens een korte toespraak tot de jubilarissen. Hij huldigde hen allen en wees daarbij op den tijd, toen de afdeeling werd opgericht. Er was toen moed noodig, om lid van zoo'n vereeniging te worden Vijf-en-twintig jaar geleden was het bijna ge vaarlijk, om bijv. een strooibiljetje op te ra pen. „Gij alle drie, aldus spr., gevoelde, dat .de arb. klasse recht bad op betere arbeids voorwaarden en op beter onderwijs. Daar hebt ge voor gevochten, vele jaren lang. En mede door uw werk is veel verbeterd'. Er' is meer licht, meer zon in het leven der arbei dersklasse gekomen. Daar/oor zijn wij U dank verschuldigd. Ehcter, niet alleen aan U, ook aan Uwe echtgenooten hebben wij veel te danken. Zonder-haar steun had gij niet zooveel kunnen doen. Spr. bood de jubilarissen daarna eenige cadeaux aan, terwijl oe dames bloemen ont vingen. De heer de Munk kreeg een schilderij., een stilleven van J. F. Ouwens, de heer Schermer ontving een theekast en de heer v. d. Mand een kistje sigaren. Na deze huldiging, waarmee alle aanwezi gen hartelijk instemden, verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend' en wenschte allen een genoeglijke paar uren. Hij gaf daarna het woord aan den heer J. J. Staal, hoofdbestuurslid, die de feest rede hield. Huldiging namens het Hoofdbestuur. Alvorens daartoe echter over te gaan, meende spr. eerst eenige woorden te moeten richten tot de jubileerende bestuursleden, de heeren de Munk en Schermer, resp. penning meester en voorzitter der afdeeling. Spr. begon met te vertellen, hoe de afdee ling werd opgericht. Toen, in 1905, waren de toestanden geheel anders dan thans. Met veel meer moeilijkheden moest er gewerkt wor den. Het was een heele onderneming, dat menschen toen den moed hadden, zich onder het vaandel van den bond te scharen. Velen hebben dat gedaan en spr. noemde twee zijn kleeren, voor alles. Hij zou zelfs voor zijn levensonderhoud van haar afhankelijk zijn. hij, de man, wiens voorrecht en wiens plicht het toch was, broodwinner te zijn. Het was ondenkbaar! Toestemmen zou gelijk staan met zichzelf een mislukkeling te noemen, een prul, een kerel zonder fut, een nietsnutter! Een man met een grentje fat soen trouwde toch een meisje niet om haar geld! Dat deden alleen snertkerels. Bij de eerste de beste oneenigheid kon ze het hem voor de voeten werpen en dan werd het van kwaad tot erger. Waar moest dat heen! Maar je trouwt haar toch niet om het geld? Je wist i iet eens dat ze geld had en toen aanbad je haar immers allang? Het is zuiver toeval, dat ze het heeft! Kom, wees nu eens verstandig! Goed, maar zij heeft het in elk geval, zei de man in hem, en jij hebt geen rooien cent! Een man moet toch meer ,of minstens evenveel hebben als het meisje waarmee hij trouwt? Man en vrouw zijn één, fluisterde zijn zwakkere natuur. Het jouwe is van haar. Waarom zou het hare niet van jou zijn? Dat is meer dan onzin! riep de man in hem. Nou dan, argumenteerde zijn zwakkere natuur, jij zelf hebt toch beweerd, dat haar ?eluk het eenige was, waar het op aankwam? eg dan, dat je doen wilt, wat zij wil! Grijp deze onverwachte gelegenheid aan! Lafaard! zei de man in hem. Hoe zou je binnen zes maanden over jezelf denken? Wat zou Joyce ervan zeggen? Wat zou ieder fatsoenlijk mensch ervan zeggen? Dat een mannen op, die dien durf vooral getoond hadden. Allereerst de heer den Munk, secr., der afdeeling. Dit lio heeft zijn beste krachten gegeven voor den bond. Zijn zuinig beleid redde in de eerste jaren de afdeeling. De Munk hield vol, omdat het moést. De Munk voelde dat. Spr. herinnerde er aan, dat de Munk de eerste afgevaardigde was van Alk maar naar een kiesrechtbetooging, waar het algemeen kiesrecht bepleit werd. Aan de Munk is dank, veel dank verschuldigd 't Is daarom jammer, dat de Munk thans zijn functie neerlegt. Maar spr. verzekerde d? Munk, dat hij, belangrijken arbeid verricht heeft. Vooral in de beginperiode van de afdeeling, heeft de Munk getoond, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Met wee moed ziet men de Munk nu vertrekken, 't Zijl zoo, maar spr. hoopte, dat de Munk nog vele jaren mag blijven voortleven te midden van de zijnen. De andere pionier, de heer J. Schermer, werd ook al door spr. herdacht. Ook hij is 25 jaar bestuurslid geweest van de afdeeling* Spr. heeft den heer Schermer leeren kennen als een man, onversaagd, standvastig, blij moedig, altijd en altijd, bij alle teleurstelling- Schermer is begonnen onder andere verhou dingen dan welke thans bestaan. Spr. weet hoeveel moeite, hoeveel strijd ook deze jubila ris gehad heeft. Met zijn innerlijk gevoel heeft Schermer gemeend te moeten strijden, voor de verbetering der positie van de arbei dersklasse. 25 jaar lang heeft Schermer klaar gestaan, om de belangen van ce arbeiders te dienen. Op dezen merkwaardigen dag moet Scher mer wel voldoening hebben van zijn werk. Hij kan met trotsch terugzien op bet resultaat van zijn werk. De afdeeling en de bond zijn den heer Schermer dankbaar van diens ar beid en zij hopen, dat hij nog vele jaren voor zitter van de afdeeling mag blijven. Vervolgens sprak de spr. eenige woorden tot de vrouwen van bovenstaande jubilarissen. Hij roemde haar moed en zelfopoffering, die zij beiden is al die 25 jaren zich getroost heb ben. Tenslotte bood spr. aan alle vier namens het hoofdbestuur een passend cadeau aan, een divankleed aan de fam. Schermer en een sche merlamp aan de fam. de Munk, terwijl de bei de dames een bloemenmand op de koop toe kregen. De feestrede. Daarna sprak dezelfde spreker de feestrede uit. Allereerst feliciteerde hij namens het hoofdbestuur nogmaals de jubileerende afdee ling. Spr. wilde thans niet meer herinneren aan alles, wat in de achter ons liggende 25 jaren gebeurd is. Er is een enorme verande ring ten goede ingetreden, zooals iedereen kan weten. En die verbetering is voor een groot deel te danken aan de soc.-dem. raadsfractie. Spr. bracht die politieke partij dank voor het werk, door haar vericht. (Applaus). Er is een groote taak te vervullen. Het zal nog wel eens gebeuren, dat de eene groep arbeiders het iets beter zal hebben dan een andere groep, maar spr. gelooft, clat de tijd zal aanbreken, dat dit verschil verdwenen zal zijn. Er zijn nog lO.OOden arbeiders, die onder moeilijke omstandigheden leven, die zelfs nog steeds verder zinken in het moeras. Deze velen moeten gesteund worden, ook door den bond van personeel in overheidsdienst. De strijd wordt steeds zwaarder, de werkloozen zijn on telbaar, de productie wordt vernietigd' of be snoeid, en de hongersnood in vele streken is dreigend, is een feit. Dat mag niet. Daarin moet verandering komen. Nog is het kapita lisme de sterkere. Het kapitaal komt in steeds minder handen, kartels en trusts worden da gelijks gevormd, alleen maar, om zooveel mo gelijk winst te maken. Hoe lang zal de arbeidersklasse dat nog dulden? vroeg spr. zich af. De vooruitzich ten van de arbeiders zijn niet gunstig. Een groote moeilijke taak is nog voor de arbei dersklasse weggelegd. De overheid zal moe ten ingrijpen. Dat is de maatschappelijk» noodzakelijkheid, wil de welvaart vergroot worden. En ook het overheidspersoneel moet meevechten, om dat te bereiken. Hoe sterker de soc. democratie bij de overheid doordringt, hoe minder steun deze zal geven aan het kapitalisme. Een beroep op de jongeren is daarom op zijn plaats. Zij meenen, dat „men er al is", maar zij denken daarin verkeerd. Zij moeten straks ook vechten, voor zich zelf en hun mede-arbeiders. Een schoone taak is aan de jongeren weggelegd: verbetering van de ar beidersklasse. Zij moeten het werk van de andere krachten over nemen. Spr. herdacht vervolgens den pas ge storven Troelstra met eenige gevoelige, wel gemeende woorden en wees er op, wat dezen voorvechter gedaan heeft. Met krachtige woorden wekte spr. allen armoedige schooier haar had omgepraat, dat een prulkerel haar had overgehaald! Nee ik doe het niet. Ze wist niet wat ze vroeg! Ze kon er niet bij, dat het voor een man onmo gelijk was, zoo iets te doen. Ze dacht met al haar eerlijke onbaatzuchtigheid alleen aan mij, niet aan zichzelf. Ik doe het niet! Ik blijf op kantoor en zal zoo hard werken, dat ze me meer dan tien pond per jaar opslag moeten geven. Ik zal mezelf onmisbaar ma ken. Ik zal slagen en dan zal ze het me wel vergeven, dat ik haar daar net op straat zoo akelig heb behandeld. Ze zei alleen maar, dat ze een hekel aan me had, omdat ze me even pijn wilde doen. Ik zal haar schrijven en ver giffenis vragen. Ja dadelijk. Ze zal me zéker vergeven, en dan komt alles weer te recht. En ze zal me helpen om mijn geduld te bewaren. Hij haalde diep adem en bemerkte toen pas, dat hij bij den haard stond met de ge heel verbogen pook in zijn handen. Den volgenden morgen om half tien zaten mijnheer Nash en Wilson samen te praten. Tegen Kerstmis was het minder druk dan gewoonlijk. Dick zonder boord in zijn witte jas, zat op zijn hoogen kruk voor den lesse naar, schijnbaar bezig de eindelooze kolom men op te tellen in de boeken van Wilson. Hij had diepe kringen onder de oogen van een slapeloos doorgebrachten nacht. De cijfers dansten voor zijn oogen door een. Op iedere bladzijde zag hij het gelaat van Audrey. Hij vroeg zich gedurig af, wat ze voor antwoord op zijn brief zou geven. Er kwam een portier het kantoortje binnen y r Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5