Kunsten en Wetenschappen. Landbouw en Veeteelt. Buitenland Cen slagen (ong kindje uit een kinderwagen geroofd. vier personen door paddestoelen vergiftigd. demonstreerende nationaal- socialisten gearresteerd. spoorwegongeval te bocholt. leloutre. HGOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE IN ZOMERTIJD, Augustus. Hoog water Laag water EGMOND AAN ZEE, Augustus, Hoog water Laag water nationaal-socialisten verongelukt, stoomboot overvaart twee kano's. brand in duitsch krankzinnigen- gesticht, het land zonder werkloozen. Binnenland Men geve kinderen bij spij s verteringsstoornis sen de zeer zacht wer kende Foster's Maagpil- len. Zij helpen uitstekend. f0.65 per flacon. karspel; Alkmaar Huigendijk; Oudkar- gpe[ Kolhorn; Stolpen Schagen; Scha den —Kolhorn; Rustenburg ObdamOud karspel Dirkshorn; GrootebroekAndijk purmerend —de Hulk; Avenhorn —Spijker boor; Avenhorn Oudendijk. De kosten van uitvoering van dit plan werden, voorzoover betreft de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer, ge raamd op 80.000; en voor den aanleg der andere kanalen op 13.650.000. Deze kosten zouden niet alleen ten laste van de provincie komen, maar ook van het Rijk, Amsterdam en andere belanghebbende plaatsen. De verdeeling was aanvankelijk zoo gedacht: voor den vaarweg over het Alk maardermeer een derde der kosten voor het Rijk, een derde voor de provincie, een zesde deel voor de Zaansche gemeenten tesamen, en het overige zesde deel voor de gemeente Alkmaar. Voor de nieuw aan te leggen kanalen was deze kosten verdeeling gemaakt: het Rijk zal bijdragen een derde deel, de belan-ghebben- 'apsaz U39 jpa.ijs ua,iMsi|Bne>( a; ap ut uap de gemeente Amsterdam een twintigste, en de provincie het overige Of, in cijfers uitge drukt: het Rijk 4.550.000, belanghebbenden 2.275.000, Amsterdam 682.500, en de provincie ƒ.6.142.500. De medewtTking. Het is al weer vier jaar geleden, dat de Prov. Staten dit plan vaststelden. De Staten hadden zich daarbij vereenigd imet het standpunt van Gedeputeerden, dat het beginsel van financieele medewerking door de st reek b el anghebbenden niet mocht worden prijs gegeven. Men meende die me dewerking het gemakkelijkst te zullen ver krijgen door een beroep te doen op de bemid deling van de commissie van Aalst, waarin de streekbelanghebbenden ruim vertegen woordigd- waren en welke commissie sinds 11919 werkzaam was om te trachten een net van stamkanalen door Westfriesland tot stand te brengen. De toezegging van de regeering, dat het Rijk het gevraagde aandeal zal bijdragen, is dit jaar ontvangen, maar de commissie van- Aaist is in haar pogingen om belanghebben de gemeenten, polderbesturen en anderen tot medewerking te bewegen, niet geslaagd. Ged. Staten hebben indertijd het vertrou wen uitgesproken, dat het groote belang van den aanleg van vaarwegen welke de tot dus ver voor het verkeer te water afgesloten ge bieden voor dat verkeer zullen openstellen, door de naastbelanghebbenden zal worden ingezien en erkend, en dat zij uit dien hoof de tot het vrijwillig verkenen der noodig ge oordeelde bijdragen bereid zullen blijken. Dat is niget 't geval geweest. De commis sie-van Aalst heeft de gevraagde medewer king niet kunnen verkrijgen en haar taak het vorig jaar aan Ged. Staten overgedragen. Er is destijds in de Prov. Staten reeds de vraag gesteld hoe gehandeld zal dienen te worden indien niet of niet voldoende 'bijdra gen worden gegeven. Daarop is toen door Ged. Staten geant woord dat, indien de vereischte medewerking aiiet op een of andere wijze zou worden ver kregen, naar hun oordeel de vraag onder de oogen zou moeten worden gezien, of met de voorbereiding van den aanleg der kanalen, imoet worden voortgegaan. Inderdaad is daarna toen vele belang- hebbenden zelfs de geringste bijdrage wei gerden te geven, het voornemen opgeko men het kanalenplan prijs te geven. Hoe gering de gevraagde bijdragen in ve le gevallen zijn, blijkt wel uit het 'bedrag, dat Schagen nu, inplaats van eenige polderbe sturen heeft op zich genomen te betalen. Het eerste kanaal. Inmiddels hebben Ged. Staten den moed niet opgegeven, met het gevolg, dat nu een begin kan worden gemaakt met de uitvoe ring van het eerste kanaal. Of feitelijk van twee kanalen, want het plan, dat veertien ka- malen omvat, noemt een kanaal Stolpen Schagen, en een marktvaarkanaal Schagen de Kreil Kolhorn. In het rapport, door de commissie van 1920, onder voorzitterschap van den commissaris der koningin, aan Ged. Staten uitgebracht, wordt over deze beide kanalen het volgende gezegd„In verband met het feit, dat de Wie ringermeer zoowel van de zijde van 'het Ys- selmeer, als over de, sedert het verschijnen van het rapport-Ringers gebouwde schut sluis aan de Kooi (Noordhollandsch kanaal) en in de toekomst ook over Medem- blik ('kanaal naar Hoorn na verruimin), voor 600 ton? schepeti nog bereikbaar zal zijn, terwijl nog een kanaal voor 200tons schepen van Kolhorn naar Oudkarspel (en verder tot Alkmaar) ontworpen is, kan een kanaal vari Kolhorn naar Schagen alleen als verbinding van de Wieringermeer met deze belangrijke marktplaats beteekenis hebben. De commis sie meent dan ook, dat dit kanaal, zonder dat op verruiming behoeft te worden gere kend, zal kunnen worden aangelegd op zij- kanaalafmetingen, al zouden de hoogere kos- en bij aanleg volgens ruimer profiel bij dit in ophooging te maken kanaal naar verhou ding gering zijn. De bruggen over het ka naar Schagen,—Kolhorn, zullen vaste brug gen kunnen zijn. Voor de verbinding van Schagen met het Noordhollandsch kanaai dient, naar het gevoelen der commissie, op een verruimbaar 200 tons kanaal gerekend te worden''. Nu het mogelijk is geworden het Kanaal Stolpen—Schagen—Kolhorn uit te voeren, 'kan daardoor volgens het schema van uitvoe ring van het geheele plan worden gewerkt. In dat schema is dit kanaal als het eerst noodige opgenomen. „Wordt spoedig tot bedijking van de Wieringermeer overgegaan zoo wordt in het reeds genoemde rap port gezegd dan zal men niet lang met de uitvoering van de kanaalvakken Schagen— Kolhorn, Oudkarspel—Kolhorn en Zwaag- dijkMedemblik kunnen wachten". De kosten van het kanaal, i Volgens de begrooting der commissie van l Z waaraan de Staten hun goedkeuring hebben gehecht zal de aanleg van het kanaal StolpenSchagen f 700.000 kosten, en die van het kanaal SchagenKolhorn 1.045.000. Laat ons hopen voor Wesfriesland, dat thans spoedig een begin van uitvoering zal worden gegeven aan dit eerste kanaal in het groote plan. Waarschijnlijk zullen dan de belanghebben den bij de andere kanalen zich eveneens tot medewerking bereid verklaren en daardoor de uitvoering van het geheele plan mogelijk maken. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgave werden aange tast de veebeslagen van T. Kieft Lzn., D. de Boer Pzn., D. de Geus, J. Schoen, P. M Bürmann, B. Plooijer, Jb. Stekelbos, J. van Tiel, C. J. Bijvoet, C- J. Groot, Jb. Schram Pzn., Jb. Buis Sr., D. Bart, C. Scheringa, K. Stekelbos, S. Kriek, Jb. Kraakman, P. Honig, C. Wiedijk Pzn., F. Mosselman, D. Koning, C. Buis, A. Over, W. Zee, C. Schui temaker, P. Schermerhorn, W. Schermerhorn Dzn., W. G. J. Knibbe, allen te Zuid- en Noord-Schermer en H. G. Jonk, wonende te Schermerhorn. Inmiddels zijn genezen verklaard de vee stapels van W. J. Koning, H. Honigh, K. E Schermerhorn en T. Kieft Lzn. BEVERWIJK. Te Beverwijk is Vrijdagavond opgericht eene vereeniging van bloemkooltelers. Hoofdzakelijk geldt deze vereeniging om te voorkomen dat het product niet voor be spottelijk lage prijzen wordt afgezet. De minimumprijs is bepaald op 4 per 100, daar beneden zal ze opgekocht worden door de zouterij. Een nieuwe vereeniging van Bloemkooltelers. Onder presidium van den heer D. Kruit hof, voorzitter der Vrije Veiling werd Vrij dagavond in „De Groentenbeurs" een verga dering gehouden met het doel een afzonder lijke organisatie van bloemkooltelers te stichten. Een 20-tal tuinders waren tegen woordig. De voorzitter opende en zeide dat liet de bedoeling was om een organisatie te stichten die zelf de zaak aanpakt om bloem kool in te zouten. Dit geschiedde reeds doch door bemiddeling van de firma Docter, al hier. Men wil daar meer systeem in brengen en zelf de verantwoordelijkheid dragen. De bedoeling is die bloemkool, die geen mini mumprijs van 4 cent kan opbrengen, te koo- pen en te zouten. De bedoeling is dan om bij overproductie de markt te ontlasten en de prijs voor betere kwaliteit op te voeren. Doch daarboven is er als er een overproductie is als dit jaar ook gelegenheid om de kwantums le of 2e soort, die dit jaar ook op de mestvaalt zijn terecht gekomen, te zouten, dan komt er voor alles wat terecht. Na bespreking werd tot oprichting beslo ten en een reglement vastgesteld. De contri butie werd bepaald op 1 en den omslag voor de kosten. De minimumprijs zal elk jaar worden bepaald en voor dit seizoen op 4 per 100 stuks. Medewerking zal aan de veilingen worden verzocht om de minimumprijzen te handha ven. In het bestuur werden benoemd de heeren M. C. Brantjes, Jac. Hofland, D. Middel koop, Jac. Muijén en G. Commandeur. De functies zullen onderling verdeeld worden. Met een dankwoord aan den heer D. Kruit hof, volgde sluiting. CASTRICUM. Vrijdagavond kregen we in de muziektent een concert van Jong Zanglust van Duin en Bosch en de jonge zangeresjes en zangers hebben heel goecf hun best gedaan. Zaterdag is het de dag van de jeugd ge weest met een groot strandfeest, tot slagen waarvan voornamelijk de commissie uit Cas- tricum Vooruit onder leiding van de heeren Egtnond, Ehrenfeldt en Zuster Plas, met een groot aantal secondanten heeft zorggedra gen. Ook hebben daartoe een groot aantal badgasten mede geholpen. Tegen één uur waren een paar autobussen gecharterd die vanaf het stationsplein de groote schare van kinderen naar het strand dirigeerden. Een groote schrijven we, want niet minder dan ruim 700 kinderen hadden zich opgegeven. Naar leeftijd gerangschikt op het kampeerterrein, trokken zij met muziek van D.I.U. voorop, naar het strand, waar verschillende wedstrijden plaats hadden. Ook behendigheids- en vaardighejdswedstrijden werden gehouden. Het feest slaagde schitterend en ieder kind kwam opgetogen tegen 6 uur thuis. Een woord van dank aan de dames en hee ren die hier hun beste krachten gaven en aan de milde gevers voor de bijdragen voor het slagen van dit feest, is hier zeker op zijn plaats. Nog was de feestdag niet beëindigd, want naast een instrumentaal concert, aangeboden door Eensgezindheid, het fanfarekorps van het nabijgelegen Egmondbinnen, onder lei ding van den heer Kuijs, kregen we een vuur werk, dat afgestoken werd op het feestter rein. Vervolgens had de laatste loterij plaats. Reeds bemerkten de laatste dagen de winke liers dat goed werd verkocht, maar Zaterdag is toch wel de hoogtij-dag geweest. Dat bleek ook uit het aantal bonnen, of liever envelop pen in de bussen, die bij opening bleeken te bevatten 3978 enveloppen dus 39780 bonnen, vertegenwoordigend een verkochte waarde in de diverse winkels van rond 20000, terwijl de beide vorige dagen ruim 18000 gulden aan gekochte bonnen was ingeleverd. Nadat medegedeeld was dat van het woor denraadsel geen één goede oplossing was binnengekomen, werd medegedeeld na ope ning door een daartoe bevoegde, dat de zin welke uit de letters in de etalages der winke liers als volgt gevormd moet zijn: Een ver standige huisvrouw doet haar inkoopen bij de Castricumsche zakenmenschen die dit feest organiseeren. De drie fraaie prijzen daar voor beschikbaar gesteld werden daarom toe gevoegd als prijzen aan deze verloting. In de geheel gevulde zaal van „De Rusten de Jager" had hierop de verloting plaats, waaronder als hoofdprijzen twee rijwielen, een naaimachine en een fraai kodak-fototoe stel waren begrepen. De trekking had als steeds onder groote belangstelling plaats. Na afloop bleef men nog wat gezzelig na, waar van eenige winkeliers de gelegenheid namen om de commissie een hartelijk woord van dank te brengen voor het vele werk en het goede werk zoo met enthousiasme door deze heeren tot stand gebracht. Het is een succes geweest als niemand had durven verwachten. Nog is het niet geëindigd, want Zondag krij gen we nog enkele andere vermakelijkheden. MEVROUW r. DE LA mar—KLEY. Zestigjarig jubileum. Naar men mededeelt lag het in de bedoeling van den onlangs overleden tooneelspeler Nap de la Mar, met zijn gezelschap een jubileum- tournée te organiseeren voor het zestigjarig jubileum van zijn moeder mevr. R. de la Mar Kley. Het onder den naam „De Flierefluiters" gere organiseerde gezelschap heeft gemeend, uit piëteit voor den overledene, zoowel als uit eerbied voor de bekwame actrice mevrouw De la Mar-Kley, dit jubileum alsnog te doen plaats hebben. De actrice zal jubileeren in haar rol als Jans, de Pastoorsmeid in „Flierefluiters Op onthoud", waarvan de jubileumsvoorstelling waarschijnlijk begin September te Amsterdam zal plaats hebben. ALEX FAASSEN. Onder groote belangstelling heeft Vrijdag de bekende tooneelspeler, de heer Alex Faassen te Den Haag zijn 91ste verjaardag gevierd. On danks zijn hoogen leeftijd is de gezondheidstoe stand van den heer Faassen nog goed. Veel bewijzen van belangstelling mocht de heer Faassen ontvangen. Aan de villa van de Tobias Asserlaan, waar de jarige verblijf houdt, werden verschillende bloemstukken bezorgd. Onder de ingekomen schriftelijke gelukwenschen was een van zijn ouden makker Jan C. de Vos, die door ziekte verhinderd was persoonlijk te komen felicitee- ren. Voorts was er een schrijven van Henri Dekking namens den Nederlandschen Journa listenkring en ook van vele Rotterdamsche vrienden en vereerders. De villa was feestelijk versierd. Op deze wijze heeft men dezen dag voor den hoogbejaarden acteur tot een waren feestdag gemaakt. DE BOYCOT-BEWEGING. Friesland doet ook mee. De Friesche Maatschappij van Land bouw heeft besloten tot boycot van Duitsche goederen. Een telegram van den Westfaal- schen Boerenbond. Door den Westfaalschen Boerenbond, wel ke bond uiteraard voortdurend in contact komt met ons land, is aan den Duitschen Rijksminister voor de Voedselvoorziening een telegram gezonden, waarin met klem wordt verzocht, dat de Rijksregeering met be trekking tot het Duitsch-Finsche Handels verdrag zich niet zal laten beïnvloeden door de Nederlandsche boycotbeweging. De toe stand op de Duitsche melkmarkt is volgens dit telegram catastrophaal. Het gaat om mil- liarden in het Duitsche zuivelbedrijf, welks voortbestaan ook in het belang is van de in dustrie en de arbeiderswereld. Duitsche goederen op 'de Neder landsche jaarbeurs. Naar aanleiding van het verzoek van den Alg. Ned. Zuivelbond aan het bestuur der Nederlandsche jaarbeurs om in verband met de door dézen bond in het leveh geroepen boycotbeweging geen Duitsche goederen in de afdeeling zuivelwerktuigen op de a.s. jaarbeurs toe te laten, heeft het jaarbeurs- bestuur aan het bestuur van den F. N. Z. geantwoord, dat, afgezien nog dat het ver zoek binnenkwam op een tijdstip, dat het overgroote deel der verhuurcontracten voor de a.s. jaarbeurs reeds was afgesloten, en dus op ipractische gronden daaraan niet zou kunnen worden voldaan, het jaarbeursbe- stuur het principieel te eenenmale in strijd acht met het door de regeering erkende in ternationaal karakter van het jaarbeursinsti tuut om buitenlandsche goederen te weren. GROOTE SCHADE DOOR DEN REGEN. Het koren platgeslagen. Veel fruit afgewaaid. Rottende erwten en boonen. De zware regenval gedurende de afgeloo- pen dagen heeft in vrijwel alle deelen des lands groote schade veroorzaakt aari den te velde staanden oogst. Zoo bericht de correspondent van de Tel. te Nieuwer-Amstel, dat de aanhoudende slagregens, gepaard gaande met hevige windvlagen, den bouwboeren in de polders, tot deze gemeente behoorende en in den om trek voor duizenden guldens schade dreigen te berokkenen. Het veel hooi, dat nog buiten staat, gaat dagelijks in kwaliteit achteruit. Enkele bou wers besloten, het te kuilen of te verbranden, daar de waarde ervan gering is. De kwaliteit van de diverse gewassen, die alle dagen bloot staan aan den gestadigen regenval, vermindert eveneens sterk. Geheele akkers bebouwd met gerst, tarwe en haver, bieden een terurig aanzien, doordat alles plat tegen den grond ligt. Het oogsten dier gewassen zal aan ook met belangrijke onkosten ge paard gaan, te meer daar tal van perceelen niet met de machines bewerkt kunnen wo.- den, hetgeen de kosten per H.A. wellicht met plm. 50 verhoogt. Bovendien zal het te bezien zijn, of een vol doend aantal werkkrachten te bekomen is. Op tal van plaatsen is reeds schot in de haver waargenomen. Beloofde in het einde van Juni de oogst rijk te worden, thans is hiervan geen sprake meer. Erwten en boonen beginnen hier en daar reeds te rotten. Het langdurige natte weer heeft ook veel schade toegebracht aan de aardappels, waar onder veel ziek voorkomt, hetgeen voor den uitvoer groote risico veroorzaakt. Dit is meer te betreuren, daar de oogst zeer goed beloofde te worden. Ook in het gebied rond Montfoort is de schade aan de landbouwgewassen zeer groot Het te veld staande koren is geheel plat tegen den grond geslagen en door de over groote natheid beginnen de graankorrels reeds uit te loopen. Het maaien wordt hier door zeer bemoeilijkt. Ook de vruchtboomen hebben zeer veel van het stormweer te lijden gehad. De boom gaarden liggen bezaaid met afgewaaid fruit en voor de pachters die de boomgaarden te gen zeer hooge prijzen hebben gepacht, is het een groote schadepost. TjiF VERHOOGING TIJDELIJKE UITKEERINGEN. Naar gemeld wordt, ligt het in het voor nemen van de regeering de wijziging van de Ongevallenwet 1921 en de land- en tuin- bouwongevallenwet 1922, strekkende tot ver hooging van het bedrag der tijdelijke uitkee- ringen van 70 tot 80 pet. van het dagloon, in werking te doen treden op 16 Augustus aanstaande. - - - t BESCHERMING VAN DEN LAND BOUW. Vragen van den heer Braat. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den minister van binnenl. zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, te overwegen, ter be scherming van den Nederlandschen land bouw om den invoer van gerst en rogge uit Rusland en van tarwe uit Argentinië stop te zetten, omdat wij met die landen toch geen noemenswaardige andere handelsrelaties hebben en Rusland zelfs weigert om des tijds geleende gelden te erkennen, en wil de minister mogelijk onoverkomelijke bezwaren van dien maatregel aan de Kamer meedee- len? Voorts heeft de heer Braat den minister gevraagd of het hem bekend en of hij bereid is, de Kamer mede te deelen, wanneer ver moedelijk het rapport van de Staatscommis sie-Loving gereed zal zijn. DE IN ITALIË GELANDE FRANSCHE VLIEGERS. Verontwaardiging der Fransche pers. Verschillende Fransche bladen spreken er hun verontwaardiging over uit dat de beide Fransche vliegers Meine en Calmets die op 31 Juli j.1. te Finale Marina bij Genua een noodlanding moesten maken, nog steeds door de Italiaansche autoriteiten in voorarrest worden vastgehouden. De Fransche bladen schrijven, dat uit ales bleek, dat de Fransche militaire piloten zich vergist hadden en ge loofden boven de Fransche Riviera te vliegen. Van Italiaansche zijde worden zij beschul digd van spionnage, maar geen enkele aan wijzing wis er bij de gevonden papieren, dat deze beschuldiging juist zou zijn. Volgens enkele bladen zou den gearresteerden piloten zelfs belet worden, overleg te plegen met den Ftanschen consul. Toen de vrouw van een spoorwegambtenaar uit Paddington Zaterdag even in een juweliers zaak aan de Edgwareroad te Londen moest zijn, zette zij de kinderwagen met haar zoontje van drie weken er in, voor de deur van den winkel. Toen zij weer naar buiten kwam, was het kind uit de wagen verdwenen. Tot nu toe bleven alle opsporingspogingen van Scotland Yard vergeefsch. De politie vermoedt hier te doen te hebben met een geval van een of ander kinderlooze vrouw, die in abnormalen geestestoestand verkeerende, het kind uit den wagen heeft meegenomen. De moeder is tengevolge van het gebeurde lij dende aan een zenuwcrisis. Zaterdag zijn in de Nopitschstrasse alhier 7 personen ziek geworden ten gevolge van het eten van paddestoelen. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Intusschen zijn 4 patiënten, twee vrouwen en twee kinde ren aan de gevolgen der vergiftiging overleden, Zondagmiddag tegen 6 uur zijn te Berlijn on geveer 280 nat. socialisten op vrachtauto's naar het politie-presidium gebracht, waar zij na op gave hunner namen weer werden vrijgelaten. Zij hadden vlaggen in de rijkskleuren in het Schlosspark afgerukt en demonstratie-optoch ten geformeerd, waarbij opruiende redevoerin gen gehouden werden. Een dezer optochten werd ontbonden, terwijl de leiders gearresteerd werden en na opgave der namen weer vrijgela ten zijn. 22 gewonden. Gistermorgen tegen half elf liep op het sta tion Bocholt een rangeertrein op een personen trein in. 19 reizigers, van wie 6 kinderen, wer den licht gewond. Drie andere passagiers wer den voorloopig verbonden. De andere reizigers konden hun reis voortzetten. De oorzaak van het ongeval is waarschijnlijk toe te schrijven aan onvoorzichtig rangeeren. Een gedéséquilibreerde? André Leloutre, het zestienjarig jongmensch, dat te Le Touquet werd gearresteerd, beschul digd van aanranding van en moord op vrouwen, is reeds voor den tweeden keer aan een con frontatie onderworpen, zonder dat deze tot een definitief resultaat heeft geleid. De dames, die Leloutre zou hebben aangerand, herkenden de zen nie als hun aanrander, terwijl Leloutre blijft volhouden dat hij het wel was. Men begint sterk tot de meening over te hellen dat men hier te doen heeft met een sterk gedéséquili breerde. Intusschen zullen de confrontaties worden voortgezet. Leloutre zal ook aan een medisch onderzoek worden onderworpen, ten einde vast te stellen of hij twee jaar geleden, toen hij veertien was, een vrouw kon hebben overweldigd van de lichaamskracht van mrs, Wilson, die toen vermoord wercL 12 5.59 6.22 2-39 2.54 13 6.30 6.51' 3.11 3.22 14 7.00 7.21 3.37 3.49 15 7 31J 7.51 4.10 4.19 16 8 07 8.29 4.41 4.49 17 8.47 9.12 5.15 5.26 18 9.41 10.15 5.57 6.15 19 10.53 11.32 6.56 7.26 20 0.19 8.16 8.56 12 5.56 6.19 2.27 2 42 13 6.27 6.48 2.59 3.10 14 6.57 7.18 3.25 3.37 15 7.28 7.48 3.58 4.07 16 8.04 8.26 4.29 4.37 17 8.44 9.09 5.03 5.14 18 9.38 10.12 5.45 6.03 19 10.50 11.29 6.44 7.14 20 0.16 8.04 8.44 Zaterdagavond hielden Nationaal-Socialisten in Han, in het district Düsseldorf, een drukbe zochte vergadering. Na afloop, toen de deelne mers uit een andere plaats per vrachtauto naar huis gingen, had een ernstig ongeluk plaats. In een bocht vielen er 7 personen uit den wagen. Een werd er gedood, twee levensgevaarlijk ge wond en de overigen licht gekwetst. Gistermiddag kwam een stoomboot op de Dahme bij Schmoeckwitz in aanvaring met een kano. De stoomboot stopte onmiddellijk, ten einde de beide te water geraakte inzittenden van den kano op te pikken. Tijdens deze ma noeuvre echter werd een tweede kano overva ren, zoodat een derde persoon te water geraak te. Men slaagde er in twee der drenkelingen op het droge te brengen, de derde echter kon niet gered worden. Zondagavond tegen 9 uur brak brand uit i* het Kueckenmuehler krankzinnigengesticht te Stettin. De brand ontstond in een g edeelte van de timmermanswerkplaats en legde twee 40 M. lange schuren in den sch. Men vermoedt hier met een geval van brandstichting te doen te hebben. In den laatsten tijd zijn n.1. herhaal delijk patiënten ontsnapt, terwijl twee patiënten ontslagen moesten worden. De brandweer slaagde er eerst na eenige uren in den brand meester te worden. Menschenlevens zijn niet te betreuren. COMMUNISTISCHE TERREUR IN CHINA De communisten veranderen hut taktiek. De communistische legers in Centraal China schijnen hun tactiek op merkwaardige wijze te veranderen. Na de plundering van de stad Tsjang Tsa verwachtte men, dat zij de hoofd stad der provincie Kiangso zouden bezetten. In plaats daarvan echter zijn de communistische afdeelingen naar het Noorden getrokken, waar zij Tsjang Teh in Noordelijk Honan bezet heb ben. Hankau schijnt voorloopig van het plan t» zijn afgevoerd. Volgens een publicatie van de „Temps" vatl het officieele verslag over den stand der werk loosheid in Frankrijk stonden op 2 Augustus j.1. in Frankrijk als werkloos ingeschreven 817 per sonen, waarvan 622 mannen en 195 vrouwen. Sedert 1 Juli j.1. is het aantal werkloozen met 39 verminderd. Van de 817 werkloozen staat het grootste deel, 593, te Parijs ingeschreven, terwijl het gezamenlijk aantal werkloozen van alle andere gemeenten in het Seine-departe- ment 39 bedraagt. In de periode van 29 Juli tot 2 Augustus nam het aantal buitenlandsche ar beidskrachten in Frankrijk met 4157 arbeider» toe. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft wederom het handige boekje over de bevolking en bevolkingsdichtiheid der gemeenten van Ne derland (op 1 Januari 1930) het licht doen zien. Het boekje bevat tabellen met de cijfers der bevolking, gesplitst naar het geslacht en die der bevolkingsdichtheid van de verschillende ge meenten op 1 Januari j.1., voorts de oppervlak- tecijfers der gemeenten en ten slotte een beeld van de toeneming der bevolking van ons land sedert 1830. Uit deze laatste tabel blijkt, dat de gemiddelde jaarlijksche tqpneming van 1 Janu ari 1830 lot 1 Januari van dit jaar bedroeg 1.10 Het aantal vrouwen op duizend man nen, dat op 1 Januari 1830 bedroeg 1045 is ge leidelijk afgenomen tot 1013 op 1 Januari 1922; na eenige schommelingen bedroeg dit aantal Op 1 Januari van dit jaar 1012. De bevolkingsdichtheid in de gemeenten was het sterkst in Harlingen (7965.4 per km2), daar na volgden Enschede (7654.9), Rotterdam (6814.5), Utrecht (6667), Den Haag (6537.9). Voor Amsterdam bedroeg dit cijfer 4703.2. WIJZIGING ONGEVALLENWET, Naar het Corr. Bur. verneemt, ligt het in het voornemen van de regeering de wijzigingen van de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuin» bouw-ongevallenwet 1922, strekkende tot ver hooging van het bedrag der tijdelijke uitkcerin- gen van 70 pet. op 80 pet. van het dagloon, in werking te doen treden op 16 Augustus DE JAPANSCHE GASTEN. Prins Takamatsu en prinses Kikuko van Jat pan hebben gisteren een bezoek gebracht aan Haarlem. De prinses kwam met gevolg te ongeveer 12 uur aan. Zij bracht eerst een bezoek aan het Teyler-museum, waar de directeur, de heer g. D. Gratama, de prinses rondleidde. Het gezelschap vertrok daarna naar Zand- voort, waar de lunch werd gebruikt. In den namiddag ongeveer halfzes kwam prins Takamatsu, die eerst een bezoek aan de Zuiderzee-werken had gebracht, te Haarlem. De prins heeft toen nog met zijn gevolg, onder geleide van den heer Gratama, een rondwande ling door het Frans Hals-museum gemaakt. Het gezelschap vertrok daarna per auto naar Den Haag-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7