lllimstli Eiirait. FEUILLETON. Hinderd twee en dertigste Jaargang. Dinsdag tl Augustus Radio-hoekje Stadsnieuws de a. v. r. o.-avond in alkmaar. Hun beider weg. Pi*nv3vic§flial nieuws "langendijk. ij-w oude niedorp. Ho. 188 Woensdag 13 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V. A. R. A.-uitzending). 8.— Orgelspel door Ferd. Wolfers, afgew. door gramofoonplaten. 9 Gramofoonplaten. 10.— Morgenwijding (V. P. R. O.) 10.15 Voorlezing door Nellie Soe- ters. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.— Politieber. 12.15 Concert door het V. A R- A.-Septet. 1.45 Gramofoonpl. 2.30 Kin- dermatinée in liet Kurhaus te Scheveningen. 3.30 „Maak het zelf!" les. 4.30 Vraaghalf- uurtje voor de kinderen. 5.15 Concert. Fred. Wolfers, orgel en piano. Marie Polak, viool. Sietske Bolten, zang. Intermezzo: Gramo foonplaten. 7 Literair halfuurtje door A. IM. de Jong. 7.45 Politieber. 8.Toelichting itot het Kurhausconcert. 8.15 Kurhausconcert uit Scheveningen. In de pauze: Piano-recital door Fr. Pfeiffer. Na afloop: persberichten en gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C- R. V.) 8.159.30 Concert. 10 30—11.Ziekendienst. 11.—11.30 Gra mofoonplaten. 11 3012.30 Harmoniumbe speling door M. F. Jurjaanz. 12.30—2 Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay—Mollen kamp, zang. H. Trage, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. v. d. Horst—Bleekrode, Eiano. 2.2.45 Concert. F. Meyerse, zang. Vos, viool. Mevr. H. HeldermanSmit, piano. 2.453.15 Lezen door Mej. M. Wen- tink. Daarna: Vervolg concert. 4.155 Gramofoonplaten. 5.6.Kinderuurtje. 6.7.30 Gramofoonplaten 6.3064.0 Koer sen. 7.30—8.Voordracht door leden van de Chr. Reciteerclub „Door oefening beter". 8. Benige duizenden luistervinken brengen hulde aan de a. v. r. o. en haar voormannen. Daar heb je ze! hoorden we iemand roe pen, toen we langs den Kennemersingel lie pen, en hij wees oip een rij auto's, die langs den Geesterweg voortsnelde. En ja, we her kenden „ze" aan de bekende Avro-vlaggen, die voor op de wagens fladderden. Zoodat we zeker waren, in den muziektuin een A.V.R.O.-orkest te zullen vinden! We vonden er meer dan een orkest. We- vonden er een... geheel bezetten tuin, een bonte menigte van luistervinken, die straks het A.V.R.O.-orkest en Vogt zou toejuichen, zooals de Mengelbergconcerten door de ra dio worden toegejuicht. Nee, nog nooit heb ben we zooveel menschen in onzen muziek tuin samen gezien. Een getal durven we heusch niet noemen, want we zouden het op geen honderden kunnen schatten. Het zullen er wel eenige duizenden geweest zijn. De 1200 stoelen waren in een minimum van tijd weg en de geïmproviseerde banken deden ook al opgeld. Het hielp niet, of men al aanvoerde, de vraag overtrof het aanbod alles; ook het weer... Vocht of Vogt? Zoodat, toen het 8 uur was, en het maar steeds bleef toestroomen, er heel wat waren, die staan moesten. Dat had men er intus- sehen best voor over. Men wilde nu eenmaal Nico Treep en de zijnen zien en hooren tege lijk. En als men wat wil, dan trotseert men aalles; ook het weer... Ja, met dat weer was het merkwaardig Had het niet den geheelen dag geregend? Had het bijwijlen niet gestroomd, gegoten? Och, we 'waren er zeer van, dat het „voch tig" zou zijn in den tuin, dat er veel „vocht" zou vallen. De geheele atmosfeer zat im mers vol vocht! 't Is zoo uitgekomen ook! Maar het vocht, kwam niet uit den hemel vallen! Niks hoor; die was zelfs hier en daar helder. Maar het vocht kwam uit de nis, waar Willem Vogt zijn vocht uitsproeide over de vochtige hoo rnen, langs den vochtigen grond tot een naar „Vogt" dorstende menigte! A.V.R.O.-vlaggen waren kwistig tusschen de boomen opgehangen, luidsprekers waren op verschillende punten opgesteld, kortom we leefden in een A.V.R.O.-atmosfeer. Dr. Straver spreekt. De plaatsvervangende voorzitter van het A.V.R.O.-comité in Alkmaar voelde zeker, dat de menschen in blijde stemming waren, Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 41) Mijnheer Ardley Manners! zei hij. Dick schrok op. En? Mijnheer Bentham wenscht u te spre ken mijnheer, antwoordde de man en verliet het kantoortje. Mijnheer Bentham? zei Dick verwon derd. Wat zou die van me moeten hebben? Mijnheer Nash deed zijn lessenaar open en scheen iets te zoeken. Wilson had plotseling iets af te wegen. Dick volgde den portier door het weeglokaal naar het groote kantoor. Mijnheer Bentham zat aan zijn bureau. Wat is er van uw dienst, mijnheer? vroeg Dick. Mijnheer Bentham keek op. O, bent u daar. Ja, ja. Mijnheer Bentham keek hem vriendelijk 4an. Hjj was zelf vader. Ik vind het een heel nare geschiedenis, beste jongenheel naar. Maar het feit ligt er nu eenmaal, dat mijnheer Thomson niet over je werk tevreden is enen ik ben bangenfinhij wil je spre ken kom maar even mee Al weer een standje, dacht Dick. Wat zou ik nu weer voor een stommen streek heb ben uitgehaald? \chter den boekhouder aaij ging Dick de 10.30 Kerkconcert vanuit de Geref. kerk te Amsterdam (Zuid). Mevr. C. v. Ravenzwaay -Möllenkamp, alt Joh. Lammen, bas. Mevr. F- Hendrikse—Riem, viool Egb. A. Vos, Piano en kerkorgel. 10.30—10.40 Persberich ten. 10.4011.Gramofoonplaten. i<P™eZtry'155*-4 M. 10.35 Morgenwijding, oort Gramofoonplaten. 1.20 Orkestconcert. £202.50 Concert. P. Anderson, sopraan, u. Adams, tenor. 3.20 Kerkdienst. 4,35 ca. Trio-concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.3o Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws berichten. 7.Piano-recital door J. Friskin. 7.20—7.40 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 Fluit- soli door Edith Penville. 8.20 Concert. Or kest. D. Silk, zang. H. Samuel, piano. W. Barrand, zang. 10Nieuwsberichten. 10.15 Lezing.; 10.30 Marktberichten. 10.40 „Fire- sideHoorspel van L. du Garde Peach en P. Creswell. 11.1012.20 Dansmuziek. Parijs „R< o-Paris", 1725 M. 12 50-2.20 üramofoonjj.aten. 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.252.50 Orkestconcert en cello-soli. 5 506.50 Concert. 8.209.15 Orkestcon cert. 9.2010.20 Liederen voordracht. Daar na tot 12.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.505.5C Orkestconcert. 8.209.20 Orkestconcert. 9.40—10.05 Liederen-voor dracht. 10.25—11.25 Orkestconcert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonpl. 8.40 Or kestconcert. 9.05 Accordeonmuziek. 10.Or kestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 6.107.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonplaten. 9.20—12.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.203.20 Gramo foonplaten. 3.504.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 5.50—9.— Lezingen. 9.— „Un Ballo in Maschera". Opera van G. Verdi. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. want zijn openingspeech was een en al vroo- lijkheid en geestigheid. Hij vertelde eerst, hoe mr. Langeveld, de voorzitter, zijn vleu gels als luistervink had uitgeslagen en zoo in korten tijd de Alkmaarsche afdeeling tot grooten bloei had gebracht. Hij vond het jammer, dat mr. Langeveld hier niet aanwe zig was, weshalve hem was opgedragen, de zen avond een openingswoord te spreken. Op een prettige en amusante manier stel de hij, als een ambtenaar van den burgelij ken stand, een paar vragen, waarop als ant woord het „Ja!" klonk Veel succes had spr., toen hij vroeg, of hij Nico Treep een lauwerkrans mocht overhandigen. Toen was het „ja-woord" al heel duidelijk! En toen tenslotte spreker de leden van het orkest een Alkmaarsch kaasje aanbood, was de heele tuin één juichende menschenmenigte. De stemming zat er dus in, zoodat de avond wel een groot succes zou moeten wor den. De w.n. voorzitter was uitgesproken en het concert begon. Na het vierde nummer (we laten het muziekverslag hieronder vol gen) kondigde een luid applaus de komst van Willem Vogt aan. Hij werd ontvangen door den wn. voorzitter, die hem schetste als den voornaamsten ridder der Ronde tafel van Hilversum. Ook Vogt kreeg bloemen en wel van een aantal telefonisten. Mej. Roldanus overhandigde ze hem met een klein speech je, waarin zij den wensch uitsprak, dat de A.V.R.O. mettertijd een eigen zender en eigen zendtijd zou krijgen. Vogt spreekt tot de menigte. Toen sprak Vogt, ook al op een vroolijke, bijwijlen humoristische wijze. Hij dankte voor de ontvangst, voor de bloemen, voor de kaasjes, enz. enz. En natuurlijk moest hij ons even herinneren, dat van Alkmaar de Victorie begon, hopende, dat dit van de A.V.R.O. ook eens toepasselijk gemaakt mag worden. Dan stond sipr. uitvoerig stil bij de zendtijdverdeeling en hij verzekerde, dat de A.V.R.O. niet stil zou zitten. Evenmin als de A.V.R.O.-orkestleden de Alkmaarsche kaas zich van hun brood laten eten, evenmin zal de A.V.R.O. zelf zich de (radio-) kaas van haar brood laten eten, sprak de heer Vogt. Aan dezen avond denkende, hoopte spr. dat het voor de A.V.R.O. zoo zal zijn als met dezen protestavond: dat ook voor haar de zonneschijn zal komen na den regen. Spr. noemde het orkest een groepje banne lingen. Het hoort thuis in de studio en niet in den muziektuin. Maar ze zijn uit hun eigen huis verdreven. Daar zijn exhorbitante rechten voor noodig geweest, en die rechten bezat de minister van Waterstaat. De gou verneur-generaal van N. O. I. heeft die rechten ook, om daardoor staatsgevaarlijke menschen te kunnen verbannen. Dat gebeurt niet vaak, en heel gemakkelijk is dat ook niet smalle gang door en mijnheer Bentham klop te aan de deur, die Dick zich nog goed her innerde. Binnen! Ze gingen naar binnen. De magere was er niet. Alleen mijnheer Thomson. Dat vond Dick erg jammer. Zoo, Benthamben je daar jabestga zitten Hij wees op een stoel en begon met veel lawaai een tandenstoker te gebruiken. Dick bleef onwennig staan en wachtte. Zeg eens, Bentham, zei de dikke man met een vervelende, lijzige stem. Is het buiten erg koud? Wat denk je? Mijnheer Bentham fronste de wenkbrau wen. Hij dacht aan zijn eigen zoon. U hebt me gevraagd, mijnheer Ardley Manners hier te brengen, mijnheer, zei hij. Ja, ja, zei Thomson. Alles op zijn tijd. Maar, het is dus koud, niet waar? Je moet me niet haasten, Bentham. Dick hield met moeite zijn lachen in. De dikke man borg met veel zorg zijn tandheel kundig instrument in zijn vestjeszak. Daarna keek hij Dick voor het eerst aan. En nu mijnheereh ik heb over u hooren pratenheelemaal onvol doende ehniet waar, Bentham Ziet uwe zijn niet tevreden over u, mijn heer eheh heelemaal niet tevreden. Ziet umet al dat kostbare metaal en zoo hebben wc bedienden noodig, die uiterst accuraat zijn, dat spreekt! Accuraat zijn, dat is een eerste vereischte, niet waar Bentham? Ben je het daarin niet met me eens? Oh Dat minister Reijmer dit met de A. V. R. O gedaan heeft, het is meer dan vreemd. Trou wens, de minister is bezig, zijn „eigen kind op te eten", zooals eertijds in de grijze oud heid de een of ander onmenschelijke ge weldenaar deed. Minister Reijmer was vroe ger toch burgemeester van Hilversum, en daardoor ook de „vader" van de A.V.R.O. En nu tracht hij die A. V. R. O. te verslin den. Maar evenals die geweldenaar een strop aan het vijfde kind, dat uit steen bleek te bestaan, had evenzoo zal de min. ondervin den, dat zijn A.V.R.O.-kind hem al te zwaar op de maag ligt, zoodat een snelle operatie hem redden kan: herstel van de rechten, die den 15den Mei geschonden zijn. Deze avond is een van de ipogingen tot herstel dier rechten. Want de actie is niet een opflikkerend stroovuurtje geweest, maar is een brand geworden, die door alle Neder- landsche brandweerapparaten tezamen niet te blusschen is. Spr. wendde zich vervolgens speciaal tot de Alkmaarders en hij merkte op, dat men dezen avond gekomen was om Nico Treep te hooren en te zien, maar ook om te demon- streeren tegen het onrecht, een ouden, ver trouwden huisvriend aangedaan. De A.V.R. O. heeft zeven jaar lang programma's uitge zonden, die door iedereen gehoord mochten worden. Klachten kwamen niet binnen. Toen kwam de Radioraad en met hem nog eenige commissies, zooals die voor den alge meen omroep. Spr. noemde eens op, wat die instellingen in haar korten bestaanstijd al ge daan hadden en hoe belachelijk ze zich zelf gemaakt hebben. Spr. hoopte tenslotte, dat de A. V. R. O. zeer spoedig een eigen zender kan en mag bouwen. Daarvoor is natuurlijk veel geld noodig, maar dat komt er wel. Een eigen zender voor de heele week, ziedaar de wensch van al wat A.V.R.O. is! Het applaus van deze rede was overweldi gend. Dr. Straver bedankt iedereen. De wn. voorzitter nam nu maar dadelijk de gelegenheid waar, om allen te danken, in het bijzonder Nico Treep c.s. en Willem Vogt. Verder las hij nog een telegram voor van mr. Langeveld, die de afdeeling Alk maar een succesvollen avond wenschte, en hulde toeriep aan Vogt en Nico Treep. Toen speelde het orkest weer en de 128.000 marsch klonk over den Hout. Na de pauze ging het in vlot tempo en toen het laatste nummer gegeven was, werd het orkest zoo'n ovatie gebracht, dat een „toegift" gegeven moest worden. Dat was liet Wilhelmus, dat staande werd aangehoord of werd meegezongen. Waarna het einde kwam. De afd. Alkmaar kan op een uitstekend geslaagden avond terugzien! De uittocht. We gingen huiswaarts. De uitgangen van den muziektuin waren schier te klein, om de massa door te laten. Het duurde lang, zeer lang, voordat de muziektuin ontlast was. En buiten, in de Kruislaan stonden dichte drom men menschen, die waarschijnlijk de wan delpaden bezet hadden tijdens het concert. De politie had d'r handen vol, om het ver keer in goede banen te leiden, maar het ge lukte uitstekend. Alkmaar heeft een A.V.R.O.-feest gehad, dat zeer vele honderden zich nog lang zul len herinneren. Tevredenheid? En heerscht er nu overal tevredenheid over dezen avond? Oppervlakkig lijkt dat wel zoo. Goed weer, een massa pub1iek, een uit stekend concert, dat moet toch wel voldoe ning schenken. En toch heeft dit concert ook een medail le met twee zijden. De hiergenoemde feiten zien we aan de eene, den vroolijken kant, maar de andere zijde... De penningmeester van het comité kwam vanmorgen eenigszins ontevreden op ons bu reau. De collecte was hem niet meegevallen. Het bedrag was 378,73)4, terwijl de kos ten ongeveer 500550 gulden beloopen. Er is dus een nadeelig saldo, dat door het comité uit eigen zak zal moet worden bijbe taald. Ondanks de grootst mogelijke zuinig heid is er dus nog een tekort van plm, 150 Tenzij... Laten w e even aan het verzoek van den penningmeester voldoen: zijn adres is Wes- terweg 69 en zijn gironummer 58436. Een goed verstaander, niet waar.... Het muzikale gedeelte, verzorgd door hef A. V. R. O.-orkest, waarbij een vleugel voor vulling, met Nico Treep als dirigent, bevatte negen nummers met een inhoud, die tot het lichte genre gerekend kan worden. (Als uit zondering kan men de veertiende rhapsodie van Liszt rekenen). Dit nummer werd door de geroutineerde musici gespeeld, alsof het voor de eerste maal Benthamheb je die ui gehoord, over dien vent, diejahoe was het ook weer? Het was dol grappig! Ik moet er nog om lachen, als ik er aan denk. Weet je, wel ke ik bedoel? Ja, hoe de vraag was, weet ik niet precies meermaar het antwoord was een boonof was het soms een erwt? Het was in elk geval heel koddig, niet waar, Bentham? Hij brulde van het lachen en mijnheer Bentham moest wel meedoen. Dick hield zich nauwelijks goed. Maar zooals ik al zei, mijnheer ehwe moeten niet veel van uw slordige manier van werken hebben. Het aantal ver gissingen, die hersteld moesten worden, is vreeselijkdoodgewoon verschrikkelijk. Het is bijna ongelooflijk, dat een flinke groo te kerel, zooals u bent, zulke domheden kan doen. Gisteren nog kwam de firmawie was het ook weer, Benthamja, den naam weet ik niet meer, maar de rekening was eenige duizenden grammen te hoog. Ge woonweg verschrikkelijk, ziet u? Dat gaat niet. Dat gaat volstrekt niet langer. Ben je het ook niet met me eens, Bentham, dat die mijnheer zeeman had moeten worden? Zijn postuur, zijn haar, zijn oogenheele maal allemaal even onverschillig en zor geloos Dick wist niet of hij over dit alles verwon derd kon wezen of dat hij mocht schudden van het lachen. Hij begreep niet, waar de man heen wilde. Zegt u eens, vervolgde mijnheer Thom son, gelooft u zelf niet, dat u voor dit kan- was dat zij het uitvoerden, zoo frisch, en „schwungvoll" ging het. En niet minder was dit het geval met de andere stukken, nm. de marsch „Alte Kame- rade" van Teike, Lustspiel, ouverture van Keler Bela, An der schonen blauen Donau", van Strauss, en de marsch 120.000 ('n leuke marsch van J. van Duinen). Het orkest Is klein, maar pittig, heeft een beschaafden klank en Nico Treep leidt ernstig en be- heerscht. De stukken, die na de pauze gespeeld wer den, behoorden tot hetzelfde genre als die welke aandeze voorafgegaan waren. Het wil helaas nog maar niet vlotten met onze nieuwe electrische verlichting. De 4 Langendijker gemeenten en St. Pan- cras zullen nog een tijdje geduld moeten heb ben en moeten er niet op rekenen dat zij in den aanstaanden winter van het „nieuwe licht" zullen kunnen profiteeren. Voor de zooveelste maal is men het niet met elkander eens aan den Langendijk. Dat gebeurt hier nog al vaak en zoo langzamerhand begint de Langendijker oneenigheid spreekwoorde lijk te worden. Als de gemeenten gezamen lijk iets hebben uit te voeren of te bespreken, is er doorgaans hommeles. De U. L. 0- school b.v wordt in stand gehouden door 3 gemeenten: Broek op Langendijk wenscht daaraan niet mee te doen, ofschoon uit die gemeente niet minder leerlingen de school bezoeken -als uit de andere drie. De geschie denis van den Twuijverweg ligt nog te versch in het geheugen dan dat het noodig zou zijn, dit voorbeeld breedvoerig te memo- reeren ten bewijze, hoe men elkaar in het haar kan zitten. De kwestie van de 5 procent, door den Directeur der Gemeenschappelijke Lichtbedrijven genoten voor verrichte uitbrei dingen, is er een geweest, die duidelijk aan toonde, dat het verlangen naar eensgezind heid niet bijzonder tot ontwikkeling is geko men bij de vroede vaderen. Thans hebben we weer de zaak van de kabeleering van het electrisch net. Drie gemeentebesturen hebben reeds definitief besloten het bovengrondsche net te sloopen en er een ondergrondschen ka bel voor in de plaats te laten leggen, doch zij hadden gerekend buiten het besluit van de 2 gemeenteraden, Noord-Scharwoude en Zuid-Scharwoude. Die vroegen de Gascom- missie een onderzoek te doen instellen naai de al of niet-wenschelijkheid (noodzakelijk heid) van overname door het P. E. N. De Directeur heeft daarop een uitvoerig rapport samengesteld en het aan de gemeenteraads leden doen toekomen. De conclusie was een volstrekt afwijzende. Toch wordt nu nog een rapport van het P. E. N. ingewacht. Hoe noodzakelijk een vernieuwing van de electrl sche installatie ook is, het rapport is er nog niet. Als dit er is, moeten alle gemeentera den weer vergaderen en men vraagt zich af, welke obstakels zich dan weer zullen opdoen, die de vertraging in de hand zullen werken. Algemeen is het verlangen aan den Langen dijk en St. Pancras, dan spoedig een defini tieve beslissing te hebben. Het tegenwoordi ge net is overbelast en eischt op sommige plaatsen grondige vernieuwing. We gaan weer spoedig de periode van de lange avon den in en daarmee den tijd van groot elec- triciteitsverbruik. Legio waren de klachten reeds het vorige jaar. Het aantal aansluitin gen voor licht en kracht is intusschen weer toegenomen, zoodat het met de verlichting en krachtopwekking nog slechter zal gaan dan den vorigen winter. Het P. E. N. kome spoe dig met zijn rapport en de gemeenteraden delibereeren niet te lang! Daarmee zullen ze vele Langendijkers en bewoners van St. Pancras ten zeerste verplichten. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam avond te 8 uur in voltallige zitting bijeen. Voorzitter was burgemeester Meijer, tevens secretaris. De voorzitter opende de vergadering en heette de leden welkom. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelde mede, naar aan leiding van het in de vorige vergadering genomen beslui:, waarbij werd vastge steld, dat B. en W. toezicht zouden hou den op de schoolbaden en betreffende de kosten regelend zouden optreden, dat B. en W. besloten hebben de badgelegen heid eiken Zaterdag open te stellen, voor de vrouwe nvan 2 tot 5 uur, en voor de mannen van 6 tot 9 uur. De kosten be dragen per keer 30 ct. en p. Yi jaar 1.50. Aldus goedgevonden. Voorts deelde de voorzitter mede, dat toor totaal ongeschikt bent? Wees nu eens eerlijk, en zeg, of u niet van meening bent, dat u ergens anders veel beter op uw plaats zoudt zijn? Hebt u er ooit over gedacht, om naar zee te gaan? Neen, mijnheer, zei Dick, nooit of nim mer tot nog toe. Wel, ik heb juist zoo zitten denken, dat een boot, een mooie, groote bootziet u Er is op zee zooveel meer ruimte, weet u? Heusch, we willen niet hard en onaange naam tegen u zijn, mijnheerehwe willen u niet op straat zetten, wel Bentham? Maar we zijn tot onzen spijt tot het besluit gekomen, dat we uw ontslag moeten aanne men. Mijnheer Bentham zal u vier weken loon uitbetalen. Ik denk zoo, dat dit de beste manier zal wezen, jij ook niet, Bentham? Weggestuurd? Ontslag? Dick kon geen woord uitbrengen. Mijnheer Bentham stond op. ja, dat zal dan wel zoo zijn, bemerkte hij spijtig. Uitstekend, zei mijnheer Thomson, daar zorgt u dan wel voor. Hij stak Dick zijn hand toe. Goeien dag dan, mijnheerhm ik hoop, dat het u op zee bevallen zal. Niet, dat ik invloed op u wil uitoefenen, maar ik dacht zoo, dat de zeehè Bentham? Nu dandag mijnheer! Mijnheer Bentham hield de deur open. Zonder iets te zeggen, vatte Dick een oogen- blik in een soort van verdooving de vette hand van den dikken man. Even later be merkte hij, dat hij naast het bureau van mijn heer Bentham stojid met vijf goudstukken in in verband met de aan B. en W. verleen de machtiging, zij achter de woning van den heer de Jong te Zijdewind een schuurtje laten bouwen waarvan de kosten 175 bedragen, waardoor de huur prijs zal worden verhoogd. De voorz. deed daarna mededeeling van de volgende ingekomen stukken: a. proces-verbaal van opname van boeken en kas van den gemeente-ontvan ger, d.d. 30 Juni 1930. Voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag over 1929 van het Pr. Elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland. Als voren. c. Verslag over 192* van den toestand der provincie Noordholland. Als voren. d. Kantschrijven dd. 9 Juli No. 80 van Ged. Staten ten eleide van het goedge keurd raadsbesluit van 23 Juni j.1. tot het aangaan eener kasgeldleening van 27.500, aflosbaar 30 September a.s. Voor kennisgeving aangenomen. e. Als voren dd. 23 Juli No. 91, betref fende het raadsbesluit van 23 Juni j.1. tot het aangaan van een kasgeldleening van gelijk bedrag, aflosbaar uiterlijk 31 recember a.s. Als voren. f. Uittreksel uit het register van be sluiten van Ged. Staten van 23 Juli j.1. No. 27 tot verdaging van het raadsbe sluit inzake onderhandsche verpachting van de sluis aan het Oude Niedorper- verlaat. Als voren. g. Als voren dd. 16 Juli j.1., No. 20 tot verdaging van het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening van X 27.300.—. Als voren. h. Als voren tot het aangaan eener kasgeldleening van 18.000.—. Als voren. i. Verslag over 1929 van den keurins* dienst voor waren in 't gebied Alkmaar. Als voren. r j. Schrijven dd. 14 Juli van de com missie van uitvoering van den keurings dienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, daarbij verzoekende, toestemming te verleenen tot verhooging van de stichtingskosten der verwerking inrichting, annex centrale Noodslacht- plaats tot ten hoogste 14.500.en tot het aangaan van eene tijdelijke geldlee- ning van 20.000.— en het aangaan daarna van eene vaste geldleening van 20.000.—. B. en W. adviseerden conform het verzoek te besluiten. Nadat de voorzitter het begeleidende schrijven had voorgelezen, werd con form het advies van B. en W. besloten. k. Kantschrijven van Ged. Staten dd. 23 Juli j.1. No. 88 ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 23 Juni j.1. tot wijziging en aanvulling der begroo ting, dienst 1929 en 1930. Voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelde voorts nog mede, dat was ingekomen een aanvrage van het R. K. Kekbestuur van de parochie te 't Veld, waarin werd gevraagd medewer king te willen verleenen voor de stich ting van een nieuwe R. K. School te Oude Niedorp. De school zal worden be zocht door 73 leerlingen. Beoogd werd het bouwen van een 4-klassige school, ruimte biedende voor 117 leerlingen. De heer v. Zoonen vroeg of de be staande school door deze nieuwe niet te zeer zou worden ontvolkt. De voorz. antwoordde, dat de bestaan ds school dan nog door 80 leerlingen zal worden bezicht, waarvoor 3 leerkrachten noodig zijn. Spr. deelde voorts nog me de, dat, indien deze aanvrage niet was binnen gekomen, de bestaande school met 2 lokalen zou moeten worden uit gebreid, hetgeen nu echter niet noodig was. Overeenkomstig de aanvrage werd be sloten. 3. Voorstellen in verband met de wet op de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De voorzitter gaf allereerst een be knopte uiteenzetting van de totstand koming van deze wet en hoe haar wer king zal zijn. Spr. deelde mede, dat het verlies voor de gemeente 16.820 en de ontvansten 16.359.zullen bedragen, aldus een verlies van 461.(In de raadsstukken en volgens de voorzitter bedroeg deze aftrekking 561). Daarbij kwam nog een bedrag van 3500 voor nieuwe openbare werken, b.v. een nieuwe brug bij het Oude Niedorperverlaat, in totaal 4961.Indien nu 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden de hand en dat deze hem vaderlijke vermanin gen gaf. Dick's laatste luchtkasteel was ingestort. XXVIII. Toen het kamermeisje Audrey haar top thee op bed bracht, hoorde ze niet naar ge woonte Morgen, Prichard! Hoe is het weer bui ten? Audrey werd met een schrik wakker, toen ze de gordijnen hoorde optrekken. Haar oogen waren vochtig van tranen. Ze keek met spaning, of er geen brief voor haar was. Het ochtendblad lag als altijd netjes gevouwen op het theeblad met een stapeltje Kerstkaar ten er naast, maar er was geen brief bij. Pri chard was bezig het bad te vullen. Audrey riep haar bij zich. Jawel, mylady? Zijn er heelemaal geen brieven? Niets anders, dan wat ik boven ge*, bracht heb, mylady. Weet je het zeker, dat er niet speer wa ren? Absoluut zeker, mylady. Juist op dat oogenblik was Maty Grap ham bezig er een opnieuw te adresseerea, <fie naar Cheyne Walk gestuurd was. Ik haat hem! mompelde Au<frcn> bfl zichzelf en keerde haa rgezicht naar den muur. j (Wordt vpyolgS),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5