Binnenland DE IVOITURÊIIf VAM EËM VERHEERS1GEITJE geheven, kan dit bedrag ruimschoots worden verkregen. Spr. bracht daarna in behandeling: a. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning tot rangschikking der gemeente in de 3e klase voor de heffing der gemeentefonds belasting; b. voorstel tot vaststelling eener verorde ning op de heffing van opcenten op de ge meentefondsbelasting en tot vaststelling eener verordening op de invordering dier opcen ten. De heer v. Zoonen achtte de voorstellen van B. en W. onaanneembaar en de door B. en W. verstrekte toelichting onvolledig. Spr. had gemeend, dat B. en W. meer rekening hadden gehouden met den toestand waarin op het oogenblik zoovelen burgers verkeeren. Spr. meende, dat als deze voorstellen zouden worden aangenomen, de inkomens beneden de 2000 te zwaar zouden worden belast, 'hetgeen spr. met cijfers aantoonde. Spr. meende, dat de gemeente niet in de 3e klasse geplaatst diende te worden. Wat betreft het bepalen der opcenten op de gemeentefondsbe lasting was spr. van oordeel, dat hiermede (gewacht diende te worden, tot de begrooting moest worden vastgesteld. Spr. was er tegen, om nu reeds 80 opcenten vast te stellen, om- !dat hiermede het maximum was bereikt, en men later niet hooger kon. Spr. betreurde het zeer, dat B. en W. den raad onjuist hadden ingelicht, hetgeen spr. met cijfers nader uit een zette. Spr. gaf den raad in overweging de voor stellen van B. en W. te verwerpen. Wat be treft het verlies van 461 meende spr., dat dit met een heffing van 50 opcenten op de vermogensbelasting ruimschoots gedekt kon worden. Spr. stelde vervolgens voor de gemeente in Öe 1ste klasse te plaatsen en de opcenten op de gemeentefondsbelasting te bepalen, wan neer de uitkeering per inwoner is vastgesteld. De heer De Wit wilde de gemeente in de 2e klasse plaatsen. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat de heer v. Zoonen hem zijn argumenten niet had voorgelegd, daar spr. dan beter had kunnen antwoorden. Spreker bevestigde, ,dat er de aandacht op, dat inderdaad in de aan de leden toegezonden stuk ken eenige vergissingen waren geslopen, en stelde voor de zaak nog eens nader te be kijken. Wat betreft de opcenten op de vermo gensbelasting wilde spr. ook deze aangele genheid nog eens overwegen. Spr. achtte het echter ongemotiveerd om nog eens 50 opcen ten op deze belasting te leggen, waar het Rijk er ook al 50 heeft. Besloten werd deze voorstellen aan te hou den. c. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning betreffende classificatie der gemeente voor de heffing der personeele belasting. Besloten werd de gemeente in de 8e klasse te doen opnemen. d. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning op de heffing van opcenten op de perso neele belasting en tot vaststelling eener ver ordening op de invordering dier opcenten. Na een opmerking van den heer v. Zoonen werd dit voorstel aangenomen, waarbij werd besloten in art. 1 een kleine wijziging, dooi den heer v. Zoonen naar voren gebracht, aan te brengen. 4. Voorstel inzake aankoop van grond, ter verkrijging van een terrein voor het onder wijs in lichamelijke oefeningen. In verband met het in de vorige raadsver gadering genomen besluit, deelt de voorzitter hierbij mede, dat van de eigenaresse bericht is ingekomen, dat zij met het voorgestelde ac- coord gaat. Aldus besloten. 5. Voorstel tot aanvulling der bouw- en woningverordening (de brievenbussen). De heer van Zoonen kan zich met deze verordening niet vereenigen. De heer De Boer wilde deze verordening enkel bij de bouw van nieuwe woningen van kracht doen zijn. De voorzitter wilde deze verordening wel vast stellen, des noods met de bepaling dat het niet noodig is, aan de binnenzijde kastjes te laten aanbrengen. Spr. kon zich niet ver eenigen met den wensch van den heer De Boer. Het voorstel werd aangenomen met 4 te gen 3 stemmen. Tegen de heer v. Zoonen, de Boer en Ligthart. 5. Voorstel tot uitzending voor rekening der gemeente van A. de Jong, dochter van P. de Jong te Zijdewind in een R.K. Vacantie- tehuis. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd der school en dr. Maats uitzending naar een Vacantietehuis gewenscht achtten. De ver- plegingskosten bedragen per dag tot 1 Oc- tober 1.20, na dien datum 0.70. B. en W. waren van meening, dat de uitzending wel van den winter kon geschieden. De heer De Wit informeerde, of de belang hebbende zelf niet iets kon bijdragen. De voorzitter meende, dat dit wel niet mo gelijk zou zijn. Ook de heer v. Zoonen sprak zich uit voor uitzending. Aldus besloten. 7. Voorstel tot wijziging van het raadsbe sluit van 23 Juni j.1. tot onderhandsche ver pachting van de sluis aan het Oude Niedor- nerverlaat. De voorzitter deelde hierbij mede, dat de overeenkomst is aangegaan met Nieuwe Nie- dorp en den sluiswachter. B. en W. van Nieu we Niedorp hebben het nu gewenscht ge acht, de sluis voorloopig te verpachten tot 1 Januari 1930, cm dan opnieuw na te gaan, of de tegenwoordige sluiswachter opnieuw den pacht zal worden toegewezen. B. en W. achten het daarom gewenscht het in de vori ge vergadering genomen raadsbesluit dien overeenkomstig te veranderen. Aldus besloten. S. Aanbieding der gemeenterekening dienst 1929 en der rekening van het Burgerlijk Arm bestuur 1929. In de commissie tot het nazien dezer reke ningen werden benoemd de heeren De Boer, Van Zoonen en De Wit, die hun benoeming aanvaarden. 9. Rondvraag. De heer Van Zoonen wees op de ongewenschte toestand die op het oogenblik bij de kerk bestaat door het ver nieuwen van het wegdek. Het is nu moeilijk om bij eventueele brand de spuit onbescha digd op. den weg te krijgen. Spr. zag gaarne. dat B. en W. een onderzoek zouden instellen of het mogelijk was, om het kleine poortje te vergrooten. De voorzitter zeide dit toe. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. ST. PANCRAS. Diefstal van een koe; de dader aangehouden. Heden is door de politie te Broek op Langendijk aangehouden zekere A. M., verdacht van diefstal van een koe uit de weide van den heer C. Gootjes, Butter- huizen. Deze diefstal heeft plaats ge vonden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.1. Onverwijld zijn door de politie in alle richtingen nasporingen gedaan. Reeds dadelijk werd geconstateerd dat sporen le'dden in de richting van den Langen dijk. Dank zij het ijverige politie-onder- zoek in samenwerking met den eigenaar, werd, mede op aanwijzing van zekeren B., die mededeelde op last van verdach te een koe te hebben vervoerd per vrachtauto naar St. Maarten, het dier aldaar in een weide aangetroffen en herkend. De verdachte werd onmiddel lijk na zijn thuiskomst aangehouden en door den burgemeester van St. Pan- vras aan een verhoor onderworpen. Naar men ons nader mededeelt heeft de vn'dachte reeds een bekentenis afgelegd. KOEDIJK. Wijkverpleging Koedijk—St. Pancras. Door het bestuur van de afd. Koedijk van de N. H. Ver. „Het Witte Kruis" alhier is besloten om de onderhandelin gen met de afd. St. Pancras, terzake aan stelling van een wijkzuster voor Koedijk en St. Pancras althans voor het jaar 1930 af te breken om de volgende redenen: lo. de beslissing op het verzoek van de afd. St. Pancras aan den Raad dier gemeente om subsidie voor wijkverple ging kan niet worden afgewacht, omdat de gemeente Koedijk dan niet meer in staat is tijdig de subsidie voor Gezins verpleging in te trekken; 2o. de zuster, die thans in dienst is bij Gezinsverpleging, moet in de gelegen heid zijn om tijdig maatregelen te nemen voor eventueele indiensttreding bij het „Witte Kruis"; 3o. de Ver. voor Gezinsverpleging moet in de gelegenheid worden gesteld om tijdig de noodige maatregelen te nemen, die door de intrekking van sub sidie enz. van de gemeente Koedijk, noo dig zullen zijn. Deze maatregelen kun nen niet meer worden genomen, wan neer op de beslissing van de gemeente St. Pancras moet wordèn gewacht. BEVERWIJK. terswoning is opgedragen aan de firma De bouw van eene Ger. kerk met kos- Oudshoorn te Velsen. V. V. V. GROET—KAMPERDUIN. Deze vereeniging welke de verkeersbelan- gen en alles wat daarmede verband houdt, heeft te verzorgen in 't Noordelijk gedeelte van het ^lorp Schoorl, heeft drukke dagen achter de rug. Eerstens stond er de vorige week een duin wandeling op het programma, welke uitste kend is geslaagd. Onder de goede lading van den heer Greup, boschwachter le klasse bij het Staatsboschbeheer hebben de ruim 150 zomergasten een dag gehad van waar genot. Achter de Groeterkerk begonnen, ging de tocht in hoofdzaak door de wilde duinen, welke in deze zomer met 't vele regenwater, en met de thans bloeiende heide ,o zoo mooi zijn. Men denken slechts aan de massa's kraaienheide met de donkerblauwe bessen, aan de bloeiende pirola en de heerlijke rijpe bramen enz. En de heer Greup is er juist de man naar om dit alles voor de cursist te openbaren; na tuurvriend en kenner van de flora als hij is. Allen waren dan ook opgetogen en zeer vol daan over het genotene. En heden, Zondag, had de V.V.V. haar jaarlijksch strandfeest weder voor elkaar ge zet. 't Weder werkte niet mede, het was te koud voor 't strand, doch het bleef gelukkig droog, zoodat 't feest goed geslaagd kan hee- ten. De aankomst deed al dadelijk weldadig aan. Eerstens de mooie nieuwe klinkerweg van 4 en een kwart meter breed. Wat een verbetering blijkt dit voor Kamperduin ge worden te zijn. Eerst nu merkt men terecht wat men altijd hier is tekortgekomenDe streek is daar prachtig, wat wel wordt er kend door 't drukke vreemdelingen bezoek. De zee en 't strand zijn er volgens wensch; doch voorheen kon men Kamperduin gewoon niet bereiken, zoodat de nieuwe straat voor de toekomst van die streek een levenskwestie is geworden. En dan de entree bij het café op de Zee dijk; wat had de heer Minkema daar het beste beentje voorgezet. Een mooie eerepoort welke de gasten een welkom toeroep, en ook op het terras en langs de strandtrap een aar dige versiering van groen en bloemen. En van dit terras af gezien een strand met heerlijke drukte en talrijke fleurige en kleu rige bezoekers. En ook daar een feestelijk aanzien door de talrijke vlaggen bij de inrichting van den heer Groothoff. Eenige muzikanten zorgden voor de opge wekte geest en verder zag men, ieder in zijn afgepaald vakje een kleine honderd jongelui, welke elk naar zijn kracht en naar zijn ouder dom, getuigenis aflegde op practische wijze, van hunne bedrevenheid in 't vormen en boet- seeren van allerhande dingen in en met 't natte zand. 't Bleef bij enkelen bij idealen; niet ieder lukt 't wat hij denkt te bereiken, doch weer anderen brachten er aardig wat van terecht, zoodat weldra mooie vormen te zien kwamen. En nog meer naar de zee, in 't voorste ge lid, zooals dat behóórt, verrezen de fortifica ties. Lang zagen we daar niets dan bergen zand, groot en plomp, doch ook eindelijk, na hard werken kwam ook hier teekening in den toestand. Hier zou naast 't mooie ook na tuurlijk op de hechtheid worden gelet. Wiens 1 fort 't beste bestand zou blijken tegen de op komende vloed, zou ook een prijs krijgen. Natuurlijk bleken de elementen 't sterkste en tegen vijf uur ongeveer bezweek de laat ste veste, nadat de bezetting van de man schappen, zeer wijs, tevoren de burcht had verlaten. De volgende werkstukken werden be kroond A. Voor kinderen van 13—15 jaar: le prijs Noord-Holiandsche boerderij van Joost Brandt Buijs; 2e prijs Eekhoorn van W. Koe ten. B. Voor kinderen van 9—12 jaar: le prijs Ruiter te paard van jongenheer Jesserun; le prijs 't Kampeerduin van C. Klarenbeek; 2e prijs Anker van J. Duinmeijer; 2e prijs Oos terpoort van Hoorn van C. Roeijer. C. Kinderen van 6—9 jaar: le prijs Visch van T. Eijgenhuis; 2e prijs Brug van Bart Romein; 3e prijs Ster en Maan van Neeltje Bommesij. D. Groepen: le prijs kinderen H. Schram, S. Schram en H. Hofman. E. 't Mooiste fort gemaakt door één per soon: le prijs G. Arpeau; 2e prijs C. van Driel; 3e prijs S. Koeten. F. 't Mooiste fort, gemaakt door meer dan een persoon: le prijs: kinderen Wille- brands en Kooyman; 2e prijs kinderen G. Minkema en J. de Vet; 3e prijs kinderen,Toe poel, Koedijk en Duncker. G. Het fort, 't beste tegen de vloed be stand: le prijs J. Hakof, 2e prijs J. Busman, 3e prijs J. Romein en J. Donker. De prijzen, allen kunstvoorwerpen, aange kocht van de gelden door ingeztenen voor dit doel geschonken, werden met een toepasselijk woord uitgereikt, terwijl alle mededingers een troostprijs ontvingen en op versnaperin gen werden onthaald. V.V.V. had veel eer van haar werk. 't Was werkelijk aardig, 't Avonds kon men op de dansvloer op het terrein achter café Huiberts te Groet, genieten van de dans en van 't ge maskerde en gecostumeerde bal. Jammer dat toen de regen als spelbreker optrad. TEXEL. Maandagmorgen werd te den Burg aan besteed het bouwen van drie woningen voor de T. E. M., n.1. een directeurs- en 2 dienst woningen. Ingekomen waren een 20-tal inschrijvings biljetten. Laagste inschrijvers waren voor timmer werk de heeren Gebrs. Schoenmaker te den Burg voor de directeurswoning voor 4495, voor metselwerk dier woning de heer J. Trap te Oosterend voor 4287. Loodgieterswerk alle woningen de heer P. Oele voor 1032. Schilderwerk alle woningen, de heer C. Bre- mer te Oosterend voor 1200, voor timmer en metselwerk der dienstwoningen, de heer H. Daalder te De Cocksdorp voor 6800. De gunning is aangehouden. Niettegenstaande 't zeer ongunstig weer in de laatste weken, is 't vreemdelingen- bezoek nog nooit zoo groot geweest op ons eiland, als het dit jaar is. Alle hótels en pen sions zitten vol gasten en ondanks de vele regenbuien, kampeeren velen in de duinen. Helaas laat het zomerweer steeds op zich wachten en 't is te verwachten dat het sei zoen op deze manier hier vlugger zal ge ëindigd zijn dan anders. DE REGENSCHADE AAN DE GEWASSEN. Hoe staat het er mee? Voor den landbouwer, zegt het Hbl., zijn natte zomers veelal schadelijke tij den vooral als de oogsttijd voortdurend onderbroken wordt door flinke regen buien zoodat van een normalen gang van werken geen sprake kon zijn. Het oogstwerk wordt dan duur en geschiedt uit den aard der zaak weinig volledig, terwijl hiertegenover staat een zeer ver minderde opbrengst van inferieure kwa liteit. In dit opzicht zal de zomer var. 1930 bij de akkerbouwers met een zwart krijtje worden aangeteekend. Vooral een gewas als erwten heeft duchtig ge leden van de vele neerslag. De verwach tingen van dit gewas waren toch al niet hooggespannen. Trips en knopmade heb ben in den bloeitijd al heel wat b'ce- sems vernield, zoodat deze veel te snel verliep om een goede opbrengst te mo gen verwach.en Wat voor trips en knop made bleef bespaard viel later ten prooi aan de erwtenkever, die dit jaar ook weer sterk voor den dag kwam. Voegt men daarbij de nadeelen van zeer slecht oogstweer dan is het te begrijpen dat men bij de erwten van een misgewas kan spreken. Is in normale omstandigheden 40 H.L. per H.A. een behoorlijke op brengst, nu zal deze zeker niet meer be dragen dan 10 tot 15 H.L. per H.A. We zaex.i zelfs perccelen, die zoo weinig waard waren dat de eipenaar er maar den ploeg inzette, omdat de opbrengst de kosten van oogsten niet kon goed maken. Het staat verder te bezien dat de aard appelen dit jaar niet gebruikt zullen worden voor voeder. Het beschot zal hiervan niet medevallen. We schrijven nu begin Augustus en heele velden zijn nu reeds dood, aangetast door de Phv- tophtora. Normaal groeien deze late soorten door tot midden September, al- zoo een groeitijdverkorting van ruim een maand, hetgeen aan de opbrengst niet ten goede zal komen. Bovendien heeft door de vele regens de ziekte zich ock op de knollen afgezet, waardoor mede heel wat bederf onder de gerooide aardappelen voorkomt. Het besproeien met Bordeausche pap, anders een doel treffend middel om de Phytophtora te bestlijden, heeft dit jaar ook niet zoo veel succes opgeleverd als anders, om dat door de vele regens het pappoeder niet voldoende achterbleef op bladeren en stengels om een gunstige werking daarvan te mogen verwachten. Granen als gerst, haver en tarwe zijn voor het meerendeel sterk gaan legeren, waardoor de korrels veelal te klein blij ven en het stroo zijn mooie blanke kleur heeft verloren, zoodat dit als voerstroo weinig waarde meer heeft. Bovendien is er veel hooi geteeld door stroo, die verleden jaar enorm groot de veehouders, zoodat de vraag naar was tengevolge van een tekort aan hooi, dit jaar wel heel bescheiden afmetingen zal aannemen. De kwaliteit van de kor rels laat ook veel te wenschen over. Door het vele natte weer zijn deze gaan „doorschieten", waardoor zij waardeloos worden voor den handel. Zij die de laat ste jaren met het telen van gerst voor de brouwerijen behoorlijke resultaten wisten te bereiken, zullen ook dit jaar wel mis zijn met deze teelt. Het vocht gehalte der gerstkorrels zal wel boven de maximaal toelaatbare grenzen uit gaan, zoodat de afneming door de bier brouwerijen van gerst zich zeker wel tot enkele perceelen zal beperken. Niet tegenstaande deze kwaliteitsverminde ring vereischt het oogsten groote onkos ten, want waar anders de graanmaaier- zelfbinder werkt, ziet men nu koppels menschen aan het werk om het platge slagen koren te zichten, waardoor de on kosten per H.A. natuurlijk aanmerke lijk worden verhoogd. De te veld staande zaadgewassen als spinazie en radijs hebben mede tijdens het oogsten veel van hun kwaliteit ver loren. Het vochtgehalte daarvan is te hoog en de kiemkracht te laag, hetgeen bij de afrekening voor zooverre deze op contractbasis is gestekt, wel zal blijken. Oliegewassen als koolzaad, karwij en blauwmaanzaad verliezen niet zoo di rect hun kwaliteit door te veel neerslag. Toch boeten ook deze zaden veel van hun frischheid en kleur in als de oogst tijd niet normaal verloopt, terwijl het zaadverlies van beteekenis wordt. De resultaten van deze akkerbouwproduc ten zijn dan ook beneden de normale verwachtingen. Het best houden zich nog de suikerbieten; toch zal door te weinig zon het suikergehalte zeer waar schijnlijk niet medevallen. De eerste on derzoekingen dienaangaande worden altijd eerst in de tweede helft van Au gustus door de directie van den Land bouw gepubliceerd.'Resumeerende kan men zonder tegenspraak te duchten wel aannemen, dat het vele natte weer in Juli-aan gunstige oogstverwachtingen den bodem heeft ingeslagen, hetgeen zich wel zal uitdrukken in een verhoog den prijs aanstaanden winter van dat gene, wat nog eenigszins bruikbaar voor den handel is gebleven. Bij erwten zijn daarvan de eerste teekenen al te zien. HOOG tNlAAG WA IER I! BERGEN AAN ZEE JN ZOMERIIJÜ. ANTHROPOSOPHISCH KAMP. Men meldt uit Elspeet: Het groote Anthropo- sofische Kamp op de Veluwe heeft zich in de zes dagen van zijn bestaan ontwikkeld tot een zeer bijzondere arbeidsgemeenschap. Wanneer men als verslaggever dit kampleven gadeslaat, dan wordt men telkens getroffen door het en- train waarmee de vele sprekers hun voordrach ten geven en hoe met stijgende belangstelling de kampeerders de cursussen volgen. Deze be langstelling is zoo groot, dat men van den och tend tot den avond bezig is en zelfs de rust tijden heeft men moeten benutten voor cursus sen. Vrijdagavond sprak mej. Drs. Wreede, leid ster van de Mathematische-astronomische af- deeling aan het Goetheanum te Dornach bij Bazel over „De plaats van de Anthroposofie en Augustus. Hoog water Laag 13 6 30 6.51 311 14 700 7.21 3.37 15 731 751 4*10 16 807 8.29 4.4i 17 847 9.12 5 1c 18 9.41 10.15 5 57 19 10.53 11.32 6.56 20 0.19 8.16 EGMOND AAN ZEE. Augustus. Hoog water Laag 13 6.27 6.48 2.59 14 6.57 7.iÖ 3.25 15 7.28 7.48 3.58 16 8.04 826 4.29 17 8.44 9.09 5.03 18 9.38 10.12 5.45 19 10.50 11.29 6.44 20 0.16 8.04 water 3.22 3.49 4.10 4.49 5.26 6 15 7.26 S.56 water 3 10 3.37 4.07 4.37 5.14 6.03 7.14 8.44 het Goetheanum in het geestesleven van onzen tijd." Spr. wees er o.m. op, hoe dr. Steiner zich reeds als kind met de geestelijke dingen bezig hield en hoe hij door een innerlijke scholing de mogelijkheid verwierf de dingen der geestelijke wereld even reëel te ervaren als die der zintui- gelijk waarneembare wereld. Uitvoerig schil derde zij het ontstaan van het eerste Goethea num, dat door kwaadwilligen in brand werd ge stoken. Het tweede Goeteanum kwam tot stand na Steiner's dood. Rudolf Steiner bracht met zijn anthroposophie den geestelijken zin van het Christendom tot de menschheid. Deze Christologie doordringt het geheele levensge- bruik en zij brengt wetenschap, kunst en religie tot synthese, uitgedrukt in de kernspreuk: „Mensch erkenne dich selbst". Het kamp op de Veluwsche heide is een im puls tot het voortzetten van dien arbeid, tot heil der menschheid. OVERCOMPLEET AAN REMMERS BIJ DE SPOORWEGEN. De geleidelijke invoering van de Kunse Knorr-rem bij de goederentreinen van de Ne- derlandsche Spoorwegen, veroorzaakt een overcompleet aan remmers. Lag het oorspron kelijk in de bedoeling van de spoorwegen om te streven naar een toestand, waarbij op per sonentreinen dienst zouden doen hoofdcon ducteurs en conducteurs en op de goederen, treinen hoofdleiders en arbeidersremmers, door invoering v. d. Kunse-Knorr rem wordt daarin een radicale wijziging gebracht. Naar door de Crt. vernomen wordt bestaat thans het voornemen om ook den dienst van hoofd leiders te laten vervallen. De tegenwoordige functionarissen zullen in de eerste plaats de gelegenheid krijgen tot het doen van een examen voor conducteur, doch wie voor dit examen niet slaagt of niet ge schikt geaoht wordt om met het publiek om te gaan, blijft zijn fuctie behouden. Nieuwe hoofdleiders worden evenwel niet aangesteld. Door dezen maatregel wordt het corps conducteurs vergroot. Het ligt waar schijnlijk in de bedoeling om de oudste con- dufcteurs dienst te laten doen als chef op de goederentreinen op dezelfde wijze als thans geschiedt met hoofdconducteurs op de per sonentreinen. Een regeling omtrent de ancien- niteit tuschen degenen, die nu ccnducteui zijn en hen die het zullen worden, moet nog nader, ook na overleg met de vakorganisatie! worden vastgesteld. De vacatures, die overigens in het corps conducteurs zulen ontstaan, zullen worden aangevuld uit ex-conducteurs, die indertijd wegens bezuiniging zijn ontslagen en nu nóg in een andere functie zijn te werk gesteld. OM ZIJN BROERTJE TE REDDEN. Zelf overreden en gedoog Zondag raakte een 25-jarige jongeman uit Middelburg te Utrecht, waar hij gelogeerd was, onder een gemeentelijke autobus. Het slachtoffer, dat wilde probeeren zijn broertje voor overrijden te behoeden, hetgeen ook ge lukte, kreeg zelf den zwaren wagen over zijn lichaam en werd met zware inwendige kneu zingen in de rijksklinieken opgenomen. Daar is hij na korten tijd bezweken. DE KLEERTJES"IN BRAND GERAAKT. Toen het 10-jarige meisje A. H. R. Zater dag stond te kijken voor den schoenwinkel in de Manlantlaan te 's-Gravenhage, bemerkte een voorbijgaande juffrouw, dat de kleeren van het kind in brand stonden. In plaats dat de kleine afwachtte, dat zij geholpen zou wor den, zette zij het op een loepen, waardoor zij vrij ernstige brandwonden bekwam en in het ziekenhuis aan den Zuidwalmoest worden op genomen. Hoe de kleeren van het kind vlam hadden gevat, is niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk, zegt de Tel., is een pijp, si gaar of sigaret van een voorbijganger de schuldige. 111. Aldus het verhaal van een prinses, die in een muis werd veranderd. We hebben den armen kabouter verlaten, die door de heks was opgesloten en zijn lot afwachtte. Gelukkig was hier de uil, jullie weet wel de professor, die in een uil was ver anderd. Hij maakte de deur van de cel van den kabouter open en zeide: „Maak maar van de gelegenheid gebruik, nu de lieve juffer van huis is". En de kabouter, gevolgd door de muis, kwam uit de cel. „Ik dank je wel, professor", zeide de kabou ter. „Niet te danken, vriend", antwoordde de uil", „we zijn op de wereld om elkaar te helpen". 11- En terwijl de kabouter met zijn tooverstaf bijlichtte, waardoor hij weer kon zien, dat de uil een professor en de muis een prinses was, ging de professor naar zijn geheime bergplaats en haalde daaruit allerlei potten en fleschjes en een stamper. „Daarmee zal ik nou eens zien of ik niets tegen de heks kan beginnen. Ik zal niet rusten voor ik haar klei.i heb gekregen „Zou je dat heusch kunnen", vroeg de prinses. „Een man een man, een woord een woord", zeide de professor.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6