LANDBOUW en VEEIEELT, in de vecht. RaadseBhoekie. Onze Koloniën. Fïlmnïeuws. Rechtszaken Schippersknecht verdronken Gisteravond is een 25-jarige schippers knecht uit Amsterdam bij het vastleggen van zijn schuit bij Maarssen uitgegleden en in de Vecht gevallen. Het ongeluk werd door nie mand opgemerkt en eerst toen de man ver mist werd, begon men te dreggen. Na eeni- gen tijd werd het lijk opgehaald. PRIJSVRAAG. Om te kunnen voorzien in de algemeen ge voelde behoefte aan oorspronkelijke Neder- landsche composities, geschikt om in harmo nie- en fanfarebezetting uitgevoerd te worden zonder bijzondere moeilijkheden op te leveren, terwijl de muziek toch artistieke waarde bezit, heeft de fa. „Harmonia uitgave" te Hilver sum besloten een grooten prijsvraag uit te schrijven, waaraan alle Nederlandsche com ponisten kunnen deelnemen. Verlangd wordt: le. een compositie moeilijkheidsgraad le afdeeling harmonie, fanfare, in den vorm eener suite, ouverture of fantasie, 2e. een compositie, geschikt voor de 2e af deeling (ouverture, fantasie), 3e. een compositie, geschikt voor de 3e af deeling (ouverture, fantasie, en een dans van artistieke conceptie), 4e. een marsch, die geen al te moeilijke eischen aan de uitvoerenden stelt. De toonwerken moeten gezet zijn in parti- tuurvorm voor harmonie en met aangegeven arrangement bij uitvoering door fanfare (b.v. kleine noten in de bugelpartijen, die de clari- netten vervangen). Een duidelijke en volledige Gedetailleerde directiepartiien kunnen zon der een orkestpartituur ter mededinging inge zonden worden, maar bij bekroning worcfen de kosten van het arrangement van den prijs afgetrokken, tenzij de componist zelf dit ar rangement bezorgt. Manuscripten r oeten gezortden worden aan de firma „Harmonia-Uitgave" te Hilversum, franco en zonder vermelding van naam en adres van den componist. Ook op het manus cript mag de naam ï.iet voorkomen en alleen een motto, dat ook geplaatst wordt op een verzegelde enveloppe, die naam en adres van den componist bevat. De le prijs bedraagt voor iedere afdeeling 100. Werken die de jury ter uitgave aan- 1 wijst, behalve de bekroonde composities, wor den door de firma aangekocht, in overeen komst met de componisten De uiterste termijn voor inzending is ge steld-op 1 Oct. 1930. De jury wordt gevormd door de heeren Nic. Gerharz, Amsterdam; A. L. Hazebroek, Haarlem; M. C. van de Rovaart, Amsterdam en Joh. Schuitmaker, Amsterdam. Nadere inlichtingen verschaft de firma „Harmonia-Uitgave BANG VOOR EEN AUTO. En in een rijtuig verongelukt. Zondagmorgen, zoo vertelt het Hbl., maak te een familie uit Hengelo een uitstapje per rijtuig naar Bentheim, lezen wij in de „Crt." Gekomen op de beruchte hoogte van den straatweg bij hotel ,,'t Zwaantje" in de Lutte, schrok het paard en holde in volle vaart den berg af. Daar de koetsier het dier niet meer in bedwang kon houden, trachtte hij den gras berm van den weg te houden om zoodoende dê vaart te verminoeren. Bij deze poging echter sloeg de iwagen op zij in den twee meter die pen greppel, de koetsier werd van den bok ge 6lingerd en kwam onder het paard terecht. De vier inzittenden zoowel als de koetsier zelf bleven wonder boven wonder ongedeerd. Het rijtuig werd met hulp van omstanders we der op den weg getrokken. Als bijzonderheid dient nog vermeld, dat de familie een rijtuig had genomen, omdat zij niet in een apto durfden rijden. In een auto, bereidwillig door een der pensioengasten af gestaan, zijn ze echter weer naar Hengelo teruggekeerd. DE BOYCÖTBEWEGING. Onderhandelingen tusschen Ne derland en Duitschland. Zaterdag is te Rotterdam een bespreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van de Nieder-Rheinische Industrie und Handels- kammer Duisburg-Wesei, te Duisburg-Ruh- «- rorten van de K. v. K. en Fabrieken voor Rotterdam over de bestaande vertroebeling van de Nederlandsch-Duitsche handelsbetrek kingen en de daarmee in verband staande boycotbeweging. M en is het er algemeen over eens, dat de ontwikkeling van dezen gang van zaken zeer te betreuren is. De omstandigheden, die daar toe hebben geleid, werden grondig en op de meest vriendschappelijke wijze onder het oog gezien. De beide Kamers blijven met elkaar voeling houden. Wellicht zal hierover nog na dere mededeeling worden gedaan. JAPANSCH BEZOEK. In de hoofdstad. De Japansche prins Nobihito Takamtasu tn prinses Kikuko zijn gisterochtend met ge volg in Amsterdam aangekomen, waar de 'Japansche consul de heer J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh zich bij het ge zelschap voegde. Het bezoek aan de hoofdstad droeg een niet-officieel karakter. De vorstelijke personen begaven zich eerst naar het Rijksmuseum, waar de conservator, jhr. D. C. Röell, de gasten rondleidde. Spe ciaal is aandacht geschonken aan de Rem brand ts. Vervolgens is het Koloniaal Instituut, dat heden juist twintig jaar bestaat, bezocht. Hier ontvingen de voorzitter jhr. mr. A. Röell en den algemeenen secretaris de heer F. P. Westerveld den prins, de prinses en het gevolg. Er is een rondgang gemaakt door het ge bouw en de museumzalen en in de bestuurs kamer hebben de gasten een kopje koffie ge dronken. De prins zette zijn handteekening in het receptieboek. Te ongeveer een uur reed het gezelschap naar het Amstelhotel, waar in intiemen kring, het noenmaal is gebruikt. EEN LEELIJKE VAL. Zaterdag mocht in de Transvaalstraat een -enjarig jongetje een einde op de kar van een schillenboer mederijden. Het ventje viel eraf en kreeg een hersenschudding. Voorts had hij eenige wonden. Hij is naar het O.L.V. gast huis vervoerd, waar hij gieter aan de gevol gen van den val is overleden. AUTO TE WATER GEREDEN. Zaterdagavond geraakte ten gevolge van te ver uitwijken voor een passeerende auto, de personenauto van den heer Van der Vliet, wo nende te Leeuwarden te water tusschen Son- v! i €n Tacozijl. In de auto bevonden zich be- nalve de heer v. d. Vliet diens echtgenoote en zoon. De inzittenden konden door te hulp ge schoten voorbijgangers worden gered. Mevr. van der Vliet werd door glasscherven aan het hoofd gewond. ZOMERFEEST S.D.A.P. Demonstratie tegen de Vlootwet. Zondagmiddag is in het Openluchttheater te Birkhoven bij Amersfoort het zomerfeest u r;D AP-. §ehouden ter herdenking van het 12i/2-jarig bestaan van het gewest Utrecht. Dit feest werd voorafgegaan door een demonstratie tegen de Vlootwet van mi nister Deckers, waarbij men de aanwezigen opwekte deel te nemen aan de landelijke be tooging op 14 September a.s. te Amsterdam. Van den Hof trok een groote optocht met vaandels en banieren, geformeerd door de gewestelijke afdeelingen, naar het Openlucht theater, waar het woord gevoerd werd over de Vlootwet dcor de heeren Th. v. d. Waer- den, Tweede Kamerlid en J. Reijnders, secre taris van het gewest Utrecht. Vele sprekers maakten gebruik van de ge legenheid om het jubileerende gewest te com plimenteeren. Namens het hoofdbestuur der S.D.A.P. sprak de heer Van Woudenberg, se cretaris, eenige hartelijke woorden. Ook de heeren v. d. Waerden, De Haas e.a. lieten hun gelukwenschen volgen. Het nieuwe openluchtspel Vrede" werd met veel succes opgevoerd. Dit zinnebeeldig werk van den Amersfoortschen auteur J Ep- penga, demonstreerde op duidelijke wijze de wantoestanden, die, volgens de socialistische leerstellingen, in onze maatschappij bestaan. Temidden van de schitterende bosch-entou- rage kwam de opvoering bijzonder tot haar recht. Als aanvulling van het programma werden gymnastiek-demonstraties en zang en geba renspel gegeven. ARTILLERIE-INRICHTINGEN. Wijziging der begrooting voor 1929. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere verhooging van de begrooting van het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen voor 1929. De aangevraagde bedragen voor in memo rie uitgetrokken posten zijn het gevolg van de omstandigheid, dat het niet mogelijk is, op het tijdstip van de indiening dei begroo ting de kapitaalswaarde te ramen van de voorraden en oiuuhanden werk op het ein de van het dienstjaar. Die raming is thans gesteld op ƒ1.624.231, met welk bedrag de defensie-begrooting voor 1929 wordt verhoogd, ter uitkeering aan ge noemd Staatsbedrijf. DINER TER EERE VAN PRINS TAKAMATSU. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, gaf gister avond een diner ter eere van den Japanschen prins Takamatsu en zijn gemalin. Aan dezen maaltijd zaten mede Prins Hendrik en eenige andere genoodigden uit hof- en diplomatieke kringen aan. In de Japansche legatie is Zondagmiddag een thee gegeven, waar behalve de Japansche zaakgelastigde en alle andere leden der lega tie, vele autoriteiten tegenwoordig zijn ge weest. Prins en prinses Takamatsu zouden heden per auto een bezoek aan Volendam brengen, vanwaar zij, na de lunch te hebben gebruikt, naar Marken gaan. Van Marken keeren zij in den namiddag over Volendam weer naar Den Haag terug. De vorstelijke bezoekers zullen Woensdag met den trein van 10.42 's morgens van het S. S. station naar Bremen vertrekken. SIERADEN TE SCHEVENINGEN GESTOLEN. In één der hotels aan den Zeekant te Sche- veningen is een brutale diefstal gepleegd. Een der gasten, mevr. K. uit Rotterdam, die sjeraden en eenig geld in haar kamer had achtergelaten, terwijl zij was gaan lunchen, zag, toen zij terug kwam, dat het kistje, waarin haar sieraden waren geborgen, be schadigd was. Het bleek dat de sieraden, die een bedrag van ca. 3000 tot 4000 verte genwoordigden, verdwenen waren. De dader is naar de Tel. meldt, vermoedelijk van bui tenaf, binnengekomen. De kamer van mevr. K. is n.1. aan den zeekant voorzien van dub bele openslaande deuren, die blijkbaar niet afgesloten waren. De politie heeft de zaak in handen. INBREKERSBENDE TE TILBURG. Reeds een drietal maanden, zegt de Tel., gaat er geen week voorbij of er wordt te Til burg ingebroken en dat op een geraffineerde wijze. Het is opvallende dat verschillende in braken groote gelijkenis vertoonen. Waar in den loop der laatste weken verschillende personen zijn gearresteerd, zelfs op heeter- daad betrapt, heeft men vermoedelijk met een bende te doen. De politie heeft alle hens aan dek en doet alles om de rust in de stad te doen wederkeeren, maar Deze reeks van inbraken nu is Zaterdag nacht weer voortgezet, Thans werd de heer Biemans, wonende Konigstraat, de dupe. Bij afwezigheid van de bewoners hadden de da ders zich toegang weten te verschaffen door een breed W.C.-raam. Toen de heer B. en zijn huisgenooten na middernacht thuiskwa men, vonden ze het geheele huis onderstboven gehaald. Onmiddellijk wilde men de politie per telefoon waarschuwen, doch de inbrekers hadden de draden doorgesneden. Bij nader onderzoek bleek, dat een bedrag van 400 was ontvreemd, benevens een voor raad goud en zilver, ter waarde van plus mi nus 600. BRAND IN DE SUIKERFABRIEK „DJATIROTO". In de groote ampasloods van de suikerfa briek „Djatiroto" van de H.V.A. is een felle brand uitgebroken. 40.000 quintalen ampas verbrandden. De schade bedraagt 60.000 De oorzaak van het ontstaan van den biand was onvoorzichtigheid van de koelie»- GENERAAL PFEIFFER AANGEREDEN. Generaal K. A. Pfeiffer is gistermorgen omstreeks tien uur bij de Boschbrug te Den Haag door een auto aangereden. De gene raal, die zich per fiets naar het departement van Defensie begaf, kwam van de Boschbrug en ging in de richting Korte Voorhout. Op hetzelfde oogenblik kwam van de Princesse- gracht een auto, waarvan de chauffeur ver plicht was den generaal bij het passeeren de voorkeur te geven. De chauffeur deed dit ech ter niet, met het gevolg, dat generaal Pfeiffer werd aangereden. Het bleek, dat hij een bloe dende hoofdwonde had bekomen en eenigen tijd, vermoedelijk ten gevolge van den val, buiten bewustzijn is geweest. De Geneeskun dige Dienst bracht hem over naar het hospi taal. De politie heeft tegen den chauffeur proces-verbaal opgemaakt. NEDERL. BOND VAN HORLOGE MAKERS. Herdenking van het 30-jarig bestaan. De Nederlandsche bond van horlogemakers heeft gisteren te Utrecht zijn bondsdag ge houden, welke, in verband met het 30-jarig bestaan van den Bond, een feestelijk karakter droeg. Op het podium der vergaderzaal prijk ten twee bloemstukken, het hoofdbestuur aangeboden door de Haagsche afdeeling en den drukker van het bondsblad. Nadat de heer A. Heinzelmann namens de Utrecbtsche afdeeling een woord van welkom tot alle aanwezigen, in het bizonder tot den heer Kerkhoff, den vertegenwoordiger van den Duitsch Bond, had gesproken en zijn beste wenschen voor het welslagen van de vergadering had geuit, heeft de heer H. W Berends, bondsvoorzitter, met vreugde de belangstelling van den bondsdag vaststellen de, met eenige woorden het 30-jarig bestaan van den Bond herdacht. In de eerste plaats wees hij op de totstandkoming van het museum ie Amsterdam en van het Deggelers- fonds tot steun van behoeftige collega's en voorts vestigde hij de aandacht op het vak onderwijs en de vakpers. Ook in wijderen kring is, zeide spr., de Bond werkzaam en vooral de internationale samenwerking heeft onze belangstelling. Met de beste wenschen voor de toekomst eindigde spr. zijn openings woord. De heer Kerkhoff heeft, naar de N.R.Crt. meldt, de gelukwenschen van oen Duitschen Bond overgebracht, waarna de gewone pun ten van den beschrijvingsbrief zijn behandeld en afgedaan. KORTE BERICHTEN. Te Delft is Zondagavond de 71-jarige kok S. G. I. Wassenburg in het Provinciaal Kanaal geraakt en verdronken. Zijn lijk werd spoedig gevonden Zondagmiddag is te Alphen aan den Rijn de drie-jarige C. Eveleen in een onbe waakt oogenblik in de Wetering te water ge raakt en verdronken. B. en W. van Amersfoort hebben Zater dagochtend ter kennis van het publiek ge bracht, dat het blijkens mededeeling van de Gezondheidscommissie aldaar, in verband met mogelijk gevaar voor besmetting, voorshands ongewenscht is in de Barneveldsche Beek te baden of te zwemmen. ZUIVELBOND STAAKT BOYCOTACTIE. De Algeemeene Nederlandsche Zuivelbond deelt ons mede: De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond en Finland tot het sluiten van een particuliere boter- en kaasovereenkomst te komen, ten einde den invoer van deze artikelen in Duitschland verder te bemoeilijken, zijn thans definitief opgegeven. Daarmede wordt de on middellijke aanleiding tot onze boycot-actie tegen Duitsche artikelen, namelijk de inbreuk op de meest-begunstigingsclausule in ons handelsverdrag met Duitschland, weggeno men. Wij staken daarom voorloopig onze actie tegen het koopen van Duitsche goe deren. In de thans bestaande situatie zijn echter nog zooveel punten van onzekerheid met be trekking tot de Duitsche „boterpolitiek" dat het geraden is, een afwachtende houding aan te nemen en deze tijd van afwachten zal door ons worden gebruikt om met andere belang hebbenden onze maatregelen van tegenweer, waaronder de boycot een zeer goed hanteer baar middel is gebleken, te bepalen om ze straks zoo noodig verder toe te passen." Zaterdag heeft te Rotterdam een bespreking plaats gevonden tusschen vertegenwoordigers van de Niederrheinische Industrie- und Han- delskammer DuisburgWesel te Duisburg Ruhrort en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam over de be staande vertroebeling van de Nederlandsch- Duitsche handelsbetrekkingen en de daarmede in verband staande boycot-bewegingen Men was het er algemeen over eens, dat de ont wikkeling van dezen gang van zaken zeer te betreuren is De omstandigheden, die daartoe hebben geleid, werden grondig en op de meest vriendschappelijke wijze onder het oog gezien. De beide Kamers blijven met elkan der voeling houden. Contact tusschen beide regeeringen. De correspondent van de Telg. te Berlijn meldt: Van goed ingelichte zijde verneemt het „Berliner Tageblatt" dat reeds tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeeringen een gedachten-wisseling heeft plaats gevonden met het doel, een einde te maken aan de span ning in de economische betrekkingen. In krin gen, welke in relatie staan met de Nederland sche regeering in Den Haag, gelooft men, volgens het blad, dat op grond van het ver loop der besprekingen van de laatste dagen een spoedige ontspanning verwacht mag worden. De Nederlandsche Vereeniging van Han delsagenten heeft aan de door haar leden vertegenwoordigde Duitsche fabrikanten een circulaire gezonden. De Vereeniging wijst de Duitsche Industrie op het gevaar van een boycotactie en verzoekt gelijktijdig stelling te nemen tegen het voor hun belangen schade lijk verdrag en tegen verhooging der invoer rechten. Uit Berlijn meldt men aan dat blad: In een rapport aan de Rijksministerie van Economische Zaken en de regeering van wijst de Kamer yan Koophandel te Pforzheim op de groote crisis in de Duitsche sieradenindustrie, een toestand die door een boycot-beweging in Nederland nog ver scherpt zou kunnen worden. De regeeringen wordt derhalve verzocht bij het bepalen van hun standpunt in handelspolitieke kwesties niet alleen te letten op de nooden van den landbouw, doch ook op die der industrie. PROF. DR. O. DE VRIES NAAR GRONINGEN. Prof. dr. O. de Vries, te Weltevreden, is met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot hoofddirecteur van het Rijkslandbouwproef- station te Groningen. Prof. dr. Otto de Vries is een zoon van den bekenden hoogleeraar prof. Hugo de Vries. Hij heeft te Leiden gestudeerd, om daarna aan de universiteit te Zürich zijn stu dies voort te zetten. Te Leiden promoveerde hij bij prof. Franchimont tot doctor in de scheikunde, op een proefschrift, getiteld: „Over de complexen iriliumverbindingen". Daarna is prof. De Vries naar Nederlandsch- Indië gegaan, waar hij benoemd werd tot di recteur van het rubberproefstation te Buiten zorg. Toen hij deze functie eenige jaren had waargenomen, verwisselde hij die voor de leiding van het proefstation voor tabak. Zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de hoogeschool te Weltevreden is nog van een recenten datum. HET ELFDE VEEARTSENIJKUNDIG CONGRES. De derde dag van het corgres werd besteed aan de behandeling van den invloed en wer king van den bacil"van Calmette en Guérin, kortweg de B. C. G geoemd. Deze bacil is een runder tuberkelbacil dien Calmette en Guérin op een rurdergalvcedingsbodem heb ben gekweekt, waardoor deze bacil de gevaar lijke eigenschappen heeft verloren en een im- muniseerende werking zou vertoonen wanneer mensch en dier er mee behandeld worden. Vele lezers zullen van den B. C. G. gehoord hebben, want in A msterdam wordt door dr. Heinsius van den Berg deze immuniseerende bacil bij jonge kinderen, die geboren zijn in tuberculeus millieu, in het lichaam gebracht. Evenals bij hjri mond- en klauwzeer hadden wij bij den B. C. G. verschillende uiteenloo- pende meeningen aan te hooren. RESULTAAT PERSOONLIJK BEZOEK DER COMMISSIE UIT DEN NOORD- HOLLANDSCHEN BOND AAN DEN ENGELSCHEN PLUIMVEEHANDEL. De heeren Van Asperen Vervenne van den voorlichtingsdienst, C. Kwant, bestuurs lid en C. Vader, bekend piepkuikenfokker, hebben in Engeland door persoonlijke rela tie met vooraanstaande personen uit den Engelschen pluimveehanael zeer vee'1 gege vens verzameld, welke voor de piepkuiken fokkers hier in Holland en ook voor de ge heele pluimveehouderij hier te lande in deze tijden, dat er moeilijkheden gaan ontstaan, van buitengewoon veel belang zijn. De hee ren Van Asperen Vervenne en Kwant be zochten tevens het wereldpluimveecongres, de drie heeren brachten bezoeken aan groote Engelsche bedrijven. Alle hun opgedane ervaringen zullen wor den besproken in een tweetal openbare ver gaderingen, welke zullen worden gehouden te Alkmaar op Zaterdag 16 Augustus 1930, 's middags 12 uur, in „de Korenbeurs" en te Purmerend op Dinsdag 19 Augustus 1930, voormiddags 11 uur, in het café van den heer Wierstra. Alle belangstellenden zijn welkom. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. .1. Roemenië. Mier, roer, Rome, meer, ren. 2. Zeven; bergen; Zevenbergen. 3. Is dat een goede winkel? Ja, ik haal in de laatste maanden er zoo veel mogelijk. (linde en den) Ik zou wel eens willen weten, wie Scheveningen niet heerlijk vindt! (esch). Tante Hermance zei: „Wie plezier heeft mee te gaan, is welkom!" (iep) Draagt je nichtje Stans parels om haar hals? (spar). 4. Zwaluw, nachtegaal, leeuwerik, lijs ter, roodborstje, kalkoen. Voor kleineren. 1. Kei, hei, lei, Mei, prei. 2. Een schoen. 3. Men moet geen slapende honden wakker maken Vieze varkens worden niet vet. Het is niet al goud, wat er blinkt. Geen rozen zonder doornen. 4. Een peer (vrucht en peer van het electrisch licht). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een groente. X X X XXXXXXX X X X 1° rij een klinker. 2° een gewicht. 3° een giftslangetje. 4° 't gevraagde woord. 5° een graansoort. 6° een geneesmiddel. 7° een klinker. 2. Zet in deze 9 vakjes 2 A 2 E 2 K 1L 1T IV zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: 1® een rivier in ons land. 2° een meisjesnaam, 3° een huisdier. 3. Welke zeeheld wordt, zoodra hij ont hoofd - Jidt, een groot deel van j< lichaam? 4. Mijn geheel wordt met 10 letters ge schreven en noemt een vogel. 8, 2, 4, 3, 5 is een landbouwpro iuct, 10, 3, 2, 9, 5 is een dofp in het Gooi, maar ook in Gelderland. Een 6, 7, 3, 1 is een vuursprank. Een 7, 2, 8, 9,10 is een muziekinstru ment. i Voor kleineren. i 1. Ik ben een familielid. Plaats één let ter voor mij en ik word iets, dat in het bosch, in den tuin en in het park staat. 2. Verborgen plaatsnamen in ons land. Had de schelm onderweg zijn klee- ren verwisseld? Zag die vreemde heer me loopen, zei je? In de vacantie loopen en spelen we veel buiten. Ik had het u al gevraagd vóór Steven 3. Een bloemetje, dat groeit in 't bosch En ook vaak in den tuin. Je ziet mij 's zomers dikwijls zelfs In Hollandsch hooge duin. Maar ook ben ik een instrument, Dat jub'len kan en klagen. Ik maak muziek. Hoe ik wel heet? Och, moet je dèt nog vragen? ~V 4. Mijn eerste is niet kort, mijn tweed® een lichaamsdeel en mijn geheel een grauw, viervoetig dier. H. M 's 50STE VERJAARDAG. Een geschenk uit Indi'i. Indische bladen melden, dat op 31 dezer aan de koningin zal worden aangeboden, namens de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië, een schilderij van W. van der Does, voorstellende de reede van Soerabaja. Het doek is reeds naar Nederland overge bracht. HAAR TWEEDE LEVEN. Een nieuwe triomf van Pola Negrl in het A.B.T. Het wederoptreden van de beroemde Pol* Negri is een succes geweest, want gister avond, toen de film „Haar tweede Leven'' werd vertoond, was het A.B.T. uitverkocht En de hoofdfilm verdiende die belangstelling want Pola Negri heeft nog niets van haar groote kwaliteiten verloren. Er gaat een be koring uit van haar spel, dat boeit tot het einde toe. Als gravin Wallentin wordt zij gemeld om gekomen te zijn bij een spoorwegongeluk. Zij is echter nog in leven, doch om bijzondere redenen blijft gravin Wallentin dood. In Pa rijs treedt zij weer op als gravin Scherdins- ky. Zij is daar echter slechts de mooie gast vrouw van een speelhuishouder. Haar vroe gere vriend, de violist Stanislaw en ook graaf Wallentin komen weer in haar leven en men moet zien tot welke sterke spelscenes dit alles aanleiding geeft. Zal zij weer tot den graaf en haar kind terugkeeren. Zal de barones triomfeeren? Heeft de Amerikaan Harris, die haar bemint, nog succes? Gaat u zelf de film zien om het antwoord op deze vragen te krijgen. Pola Negri speelde haar rol (eigenlijk eefl dubbele) schitterend, maar zij werd dooi Paul Lukas als de echtgenoot en Tullio Car- minati (de violist) uitstekend ter zijde ge staan. De rol van de barones was bij de Rus sische actrice Olga Baclanova in de beste handen. Behalve het uitstekende hoofdnummer ver dienen journal, teekenfilm en de komische nummers van het bijprogramma aller belang- stelling. STUDENTEN TE UTRECHT. In den avond van 7 Februari 1.1. wenschtt een aantal studenten toegang tot het cabarel „la Gaité" te Utrecht. Eerst hadden zij zich vervoegd aan de zijde Domplein en daarna waren zij naar den hoofdingang aan de Vischmarkt waren getrokken. Daar weigerde de gérant hun den toegang, omdat zij geen kaarten konden toonen en t een besloten par tij was. De studenten bleven echter aandrin gen. De gérant ging toen naar boven om de politie op te bellen, maar weer beneden geko men, werd hem een kat, die een der studenten bij zich had, in het gezicht geworpen. Hierop geraakte men onderling slaags en bij die vechtpartij werd de student, die de kat in zijn bezit had gehad, aan een der oogen ernstig verwond, vermoedelijk door een slag met een traproede of door een val. Ter zake van deze mishandeling hebben zich voor den politierechter te Utrecht te ver antwoorden gehad de gérant, de portier en twee kellners van het cabaret. De beide keil* ners werden vrij gesproken, doch de gérant en de portier werden schuldig verklaarden ieder veroordeeld tot 50 boete of 25 dagen hech tenis. De civiele vordering van 17 werd den student ontzegd. Van het veroordeelena vonnis kwameo de gérant en de portier bij het Amsterdainsche Gerechtshof in hooger beroep; het O.M. had geen hooger beroep aangeteekend. De beide verdachten ontkenden zich aan d« ten laste gelegde mishandeling schuldig ge maakt te hebben. Er werden acht getuigen gehoord. De mishandelende student verklaarde niet de minste aanleiding gegeven te hebben Met de kat, die men in „Zum Klaussner", waar de studenten eerst geweest waren, weggeno men had en die hij in de arm hield, zei getiri- ge niet te hebben gegooid. Zijn oorspronkelij ke schadevordering van 17 verhoogdie ge tuige thans tot een maximum: 150. De werkelijk geleden schade bedroeg 250, vol gens hem. Van dronkenschap was volgens den hoofd getuige bij de studenten geen sprake. Dit werd door een journalist, die toevallig van het voorgevallene getuige was, beaamd. Hij en een andere getuige, die geheet buiten het geval staat, vuilaarden de beide verdacuseo te hebben zien siaafl*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7