DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 189 WOEMfSDAG 13 AUGUSTUS 1930 132e Jaargang. Dagelijkse!) overzicht. Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; TJ. N. ADEMA. musmiiiWM Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE COMMUNISTISCHE TERREUR IN CHINA. Een nieuwe burgeroorlog uitgebroken. Mededeelingen van de Chineesche legatie in den Haag. De berichten over den toestand in het ferre Oosten worden steeds ernstiger, en het schijnt nu welhaast zeker, dat een groote burgeroorlog is uitgebroken, waarbij dan nog de communistische actie gevoegd moet worden. De laatste telegrammen uit het Oosten melden o.a., dat Hankau door de com- munstische troepen bezet zou zijn. Na een hevigen strijd zou het de communis ten gelukt zijn, gistermidag de stad te nemen, terwijl de regeeringstroepen en een groot deel der bevolking op de vlucht zouden zijn geslagen. Hieruit blijkt weer eens te meer, hoe sterk de communisten zijn De Chinee sche troepen hebben de handen meer dan vol, om her, van het lijf te houden. En nu komt daar de onderlinge strijd nog bij. Deze was den laatsten tijd eenigszins op den achtergrond geraakt, waarschijnlijk, omdat de partijen weer wat op krachten moesten komen. Uit een bericht uit Peking zou men thans kun nen opmaken, dat die verschillende legers weer eenigszins hersteld zijn. Tenminste, we ontvingen hedenmorgen een telegram, inhoudende, dat tussehen de troepen der Chineesche Nationale regeering en de opstandige Noordelijke legers in de nabijheid van de spoorlijn TientsinPoe-Kau een ware veldslag aan den gang is. Van beide zijden wer den groote troepenmassa's in het vuur gebracht. De tegenstanders zouden even sterk zijn en elk 25.000 man tellen. Ook vliegtuigen-escadrilles nemen aan den strijd deel. Het verloop van den strijd is nog niet bekend. Wellicht zullen de berichten in den loop van den dag wel nadere bij zonderheden vermelden. Toch blijkt uit bovenstaande maar al te zeer, dat China op het oogenblik ge teisterd wordt door een burgeroorlog, die een van de ernstigste van de laat ste jaren genoemd mag worden en die den toestand uiterst critiek maakt. De steeds heerschende verdeeldheid onder ling en de actie der communisten maakt het land niet alleen onveilig, maar zijn tevens oorzaak, dat het groote rijk zich niet herstellen kan. Het heeft er abso luut geen tijd voor, want voordat China zich weer eenigszins heeft opgericht, wordt het opnieuw in vuur en vlam ge zet. We hebben vroeger op deze plaats al ec..s meer over die Ch!n cV>c toestan den geschreven en de vraag gestrid, waar dat op den duur heen moet. Moe ten we thans opnieuw die vraag stellen? Over de jongste gebeurtenissen heeft de Chineesche legatie te "s-Gravenhage eenige mededeelingen gedaan. Zij geeft daarvan het vol de relaas: De stad Tsjangtsja, hoofdplaats van de provincie Hoenan, is op 5 Augustus des ochtends door de troepen van de nationale regeering hernomen. De com munisten hadden zich bij verrassing van die stad meester gemaakt. Zij heb ben haar in brand gestoken, hebben een groot aantal inwoners vermoord en zijn zich aan ongehoorde wreedheden jegens de bevolking te buiten gegaan. Deze handelingen van de communisten wer den r.osteund door de opstandelingen van de linksche partij en door de milita ristische rebellen van Kwangsi. De centrale regeering heeft onlangs telegrammen onderschept, geadresseerd door Wang King-Wei, het hoofd van de linksche partij, aan een vier'al rebellen- generaals, waaruit bleek, dat Wang King-Wei in medeplichtigheid met de communisten handelt. In een van deze telegrammen, gedateerd 31 Juli, wordt bevel gegeven aan Li Tsong-Sjen, rebel- lengeneraal van Kwangsi, om voorloopig Kweilin te verlaten en zich in gefor- ceerden opmarsch naar Hoenan te be geven, om aanvallen te ondernemen, in samenwerking met de communisten en de andere opstandige troepen, volgens reeds vastgestelde plannen, om het op rukken van de regeeringstroepen te be lemmeren. Het antwoord op deze dé pêche is 2 Augustus gegeven door Feng Yoe Hsiang, die telegrafeerde, dat alle maatregelen waren genomen en dat de communisten den datum van 10 Augus tus hadden vastgesteld om een algemeen of feu sief op Woe-Han (de twee steden van Woestjang en Hankau) los te laten, overeenkomstig de plannen van Wang King-Wei. Tsjang Fa-Kwei, rebellengeneraal van Kwangsi, onderhoudt directe betrekkin gen en is verbonden met de communis ten in de provincies Hoenan, Hoepei en Kiangsi, welke op dit oogenblik in op stand zijn. Wanneer Wang King-Wei verklaart, dat krachtige maatregelen tegen de communisten moeten worden genomen en dat hij zelfs aan de troepen der re bellen van Kwangsi heeft bevolen tegen hen op te rukken, dan is dat alleen om te doen gelooven, dat hij tegenstander van de communisten is. De buitenspo righeden, te Tsjangtsja bedreven, zijn een herhaling van de gebeurtenissen, welke in December 1927 hebben plaats gehad, toen de communisten Kanton in oproer brachten. Bij deze gelegenheid heeft Wang King Wei, die de communis ten had opgestookt om tot opstand over te gaan, zich op gelijke wijze voor hun tegenstander laten doorgaan. Hoewel naar den schijn tegen de com munisten gekant, is hij in werkelijkheid hun medestander en onderhoudt met hen geheime betrekkingen, waarvan de re sultaten de betreurenswaardige gebeur tenissen zijn, zooals die zich te Tsjang tsja ontwikkeld hebben. OPROER IN EEN POOLSCHE GEVANGENIS. De politie zet de omgeving af. De brandweer moet ten slotte de oproerlingen in hnn cellen „bewerken". Naar door het N. T. A. uit Posen aan het Hbl. wordt gemeld, is aldaar in de gevangenis, welke op het oogenblik vele gedetineerden bergt, Maandagavond een oproer uitgebroken. De oorzaak was dat het eten volgens de gevangenen niet toereikend is en dat zij slechts half gekookte aardappelen voor hun avondmaal ontvangen. Blok I van de gevangenis, dat ongeveer 600 gevangenen bevat, vormde het uit gangspunt van het oproer. De gevangenen sloegen de ruiten ka pot, braken de ramen en plinten er uit en vernielden de inrichting hunner cel len. Het geschreeuw der gevangenen was ver in den omtrek te hooren en een groots onrust maakte zich van de bewo ners der stad meester, daar het gerucht de ronde deed, dat een aantal gevaar lijke roofmoordenaars was uitgebroken. De politie omsingelde het gevangenis gebouw en zette de toegangsstraten af voor het verkeer, daar men vreesde dat de communisten van de gelegenheid ge bruik zouden maken om een aanval te doen op de politie en de gevangenis. Alle pogingen om de gevangenen tot bedaren te brengen mislukten. Zelfs toen dere cellen had overgebracht, vermin- men een honderdtal belhamels naar an- derde de onrust niet. In de late avonduren zag men zich ge noodzaakt de brandweer te alarmeeren, die de oproerlingen in hun cellen be werkte. Eerst te middernacht gelukte het de rust te herstellen. BLOEDIGE BOTSINGEN IN PORTUGAL. Twee burgers door militairen gedood. De inwoners van Castanheira hielden Maandag een protestbetooging tegen de belasting op onroerende goederen, welke uitliep op een aanval op eenige man schappen der republikeinsche garde, die van hun vuurwapens gebruik maakten. Twee personen werden gedood en vele anderen gewond. NIEUWE VERWIKKELINGEN IN BRITSCH-INDIE. De verwikkelingen bij Peshawar. In welingelichte kringen te Lahore acht men de jongste gebeurtenissen aan de Noord- westgrens vrij ernstig. Te Peshawar zijn weliswaar omvangrijke troepenmassa's be schikbaar, doch het gevaar blijft bestaan dat de ontevredenheid onder de stammen aan de grenzen zich verder uitbreidt en de Afridis ook van andere stammen rijkelijk versterking zullen ontvangen. Door de Engelsche luchtstrijdkrachten worden aan de Noordwestelijke grens dag en nacht groote hoeveelheden bommen om- laaggeworpen, terwijl andere escadrilles zich uitsluitend met verkenningsvluchten bezig houden. Het gebied rondom Peshawar is in een etappengebied herschapen, waarin aller lei bijzondere veiligheidsmaatregelen getrof fen zijn. Kleine troepen Afridis zijn in den omtrek gesignaleerd, doch konden met be hulp van een vrij sterke troepenmassa terug geslagen worden. De telegrafische verbinding Peshawar-Lahore verbroken. De strijd tegen de Afridis in de omgeving van Peshawar duurt voort. De telegrafische verbinding tussehen peshawar en Laihore is thans verbroken. De eenige goederentrein, die Maandag uit Peshawar vertrokken is, is onderwerg door de Afridis hevig onder vuur genomen, waarbij de stoker zwaar gewond werd. Tot dusverre hebben zij zonder succes getracht de spoorlijn bij Peshawar te ver nielen: Naar verluidt hebben de Afridis aan den leider van den Turangzai-stam een bode ge zonden, door wien zij om hulp en steun bij den strijd tegen de Engelsche heerschappij verzochten. De onlusten in het Upper-Sind- gebied. De botsingen tussehen Mohammedanen en Hindoes in het Upper-Sind-gebied' hebben langzamerhand den vorm aangenomen van algemeene plundertochten en ernstige onlus ten. Vrijwel overal in het Sind-gebiedi duren de gevechten tussehen Hindoes en Mohamme danen voort. De aanvallers zijn in de meeste gevallen de Mohammedanen. Alle beschik bare troepen in het district Karachi zijn naar het Upper Sind-gebied gezonden. De toestand in het Noordwesten. Terwijl de Afridi s zich uit de onmiddellijke omgeving der stad Pesjawar schijnen te heb ben teruggetrokken, schijnt het gevaar zich thans verplaatst te hebben naar Parachinar, waaruit de vrouwen en kinderen door middel van vliegmachines zijn geëvacueerd. De situatie te Peshawar hachelijk. Britsche hulptroepen, die gisteren op weg waren naar Peshawar, werden herhaaldelijk door de Afridis beschoten. Ook een pantser- trein die troepenversterkingen naar Peshawar vervoerde, werd door hen onder vuur ge nomen. Kleine afdeelingen van de Afridis zijn in de nabijheid van de groote brug opgedoken, welke over de Indus leidt en een der belang rijkste strategische punten van de grens is. Pantserwagens hebberi in den afgeloopen nacht het gebied ten Oosten van Peshawar doorkruist en zijn van alle kanten beschoten geworden. DE OPSTAND DER KOERDEN BIJ TURKIJE. Een Turksche opmarsch in Perzië? Volgens berichten uit Constantinopel zou de Turksche regeering in haar ul timatum aan Perzië haar voorstel in zake een Turksch-Perzische militaire samenwerking tegen de opstandige Koerden herhaald hebben en tevens hebben verzocht om antwoord binnen 24 uur. Volgens berichten uit andere bron zou de Turksche regeering er reeds toe over gegaan zijn troepen te dirigeeren naar de Perzische grensgebieden, waarin de opstandige beweging van de Koerden merkbaar is. Bevestiging van het bovenstaande is echter nog niet ontvangen. De Perzische grens overschreden. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen hebben Turksche troepen de Per zische grenzen overschreden en de oos telijke hellingen van den Arrarat bezet. DE KINDERVERLAMMING IN DEN ELZAS. Nieuwe slachtoffers. De kinderverlamming in het Loracher grensdistrict heeft in Weil am Rhein en in Eimeldingen een slachtoffer gemaakt. Verder zijn nog drie kinderen ernstig ziek, waarvan men echter hoopt ze in het leven te kunnen houden. Alle maatregelen zijn getroffen ten einde uitbreiding der ziekte, die naar thans vaststaat uit den Boven-Elzas hierheen werd overgebracht, te voor komen. ESN COMMUNIST UIT POLEN NAAR RUSLAND GELOKT. En spoorloos verdwenen. Naar de correspondent van het „Berl. Tag." te Kattowitz meldt, heeft de re cherche in Opper-Silezië de volgende ge schiedenis ontdekt. Twee communistische afgevaardigden hadden een jongen arbeider, Paul Sta- nek genaamd, voor de communistische beweging gewonnen. De man werd na eenigen tijd door de politie vervolgd en in de gevangenis geworpen, waarna de communistische vrienden genoeg kre gen van hun beschermeling en besloten zich van hem te ontdoen. De communistische centrale leiding te Warschau werd ingelicht en deze be sloot, dat Stanek voor het volgen van een bijzonderen cursus" naar Sovjet- Rusland zou worden gezonden. De beide communisten vertelden Sta nek, dat zijn communistische ijver de bewondering had opgewekt van de sovjet-autoriteiten te Moskou en dat deze hem „voor groote dingen" hadden uitverkoren. Stanek, zeer verheugd over dezen lof, vertrok in Mei '28 naar Moskou, waar hij echter werd gearresteerd. Het geluk te hem nog een woordje aan een vriend in Opper-Silizië te sturen, wien hij me- dedegide, dat „niets hem meer op deze wereld kon redden". Sindsdien is de man verdwenen. De Poolsche autoriteiten hebben ge last, dat in deze zaak een diepgaand en streng onderzoek zal worden ingesteld. DE „GESTOLEN" BABY. Een Salomo gevraagd. Het verhaal van de te Londen „gesto len" baby wordt hoe langer hoe inge wikkelder. Naar men heeft gelezen is nu de pleegmoeder zoek. Maar is het wel de pleegmoeder? Is het per slot van reke ning niet de echte moeder? Haar man, een stationskruier, zegt van wel. Laat ons echter eerst even vertellen dat de echte moeder (we nemen nu voor loopig nog maar aan, dat de pleegmoe der inderdaad slechts de pleegmoeder was) verteld heeft dat het kind heele- maal niet uit den kinderwagen is gesto len, maar op haar verzoek door de pleeg moeder aan haar is terugegeven, in te- enwoordigheid van een getuige. De poli- tié neemt aan, dat de vrouw die zegt de echter moeder te zijn, de echte moeder is. Deze kon trouwens een geboortebe wijs overleggen. Hiertegenover staat, dat het echtpaar, waarvan dan de vrouw de pleegmoeder van het kind zou zijn, op 6 Juli een zoon in het geboorteregister heeft laten in schrijven. Een afschrift van deze in schrijving is door de politie ten huize van het echtpaar in beslag genomen. Men heeft den echtgenoot, die begrijpelijk zeer in de war is over de verdwijning van zijn vrouw, een foto uit een krant laten zien van het bewuste kind. Hij wist echter zeker, dat dit zijn kind niet was. Tegenover hem heeft de vrouw volge houden dat het kind haar ontstolen is. Het verhaal dat dit niet hun kind zou zijn noemde de man absurd. Misschien is er een aanwijzing in deze omstandigheid dat volgens het geboor tebewijs van de echte moeder de baby op 9 Juni geboren werd (en dus niet drie, zooals eerst gemeld, maar bijna acht weken oud is) en dat het kind op 15 Juli, dus daags voor de aangifte der geboorte door de pleegmoeder, aan deze werd afgestaan. Kort voor de geboorte d.w.z. voordat volgens de pleegmoeder Leslie, zoo heet de veelbesproken zuige ling, het levenslicht aanschouwde, moet de echte moeder bij de pleegmoeder zijn geweest zoo vertelde deze later met bepaalde voorstellen, waarop zij niet was ingegaan. De vermoedelijke oplossing van het raadsel^ De vermoedelijke oplossing van het raadsel van de „gestolen" baby schijnt deze te zijn, dat de pleegmoeder het kind voor haar eigen kind heeft laten door gaan. Bij de zoogenaamde geboorte was niemand tegenwoordig geweest, ook haar man niet en zij had er geen dokter of vroedvrouw bij willen hebben. Een buurvrouw had wel gevonden dat het kind erg groot was voor ee.n pasgeboren kina en had er zich over verbaasd, dat de „moeder" zoo gauw weer op de been was, maar had toch geloof gehecht aan het verhaal van de geboorte. Teleurgestelde hoop op moederschap zou de drijfveer geweest zijn. VERZET VAN RUSSISCHE LANDARBEIDERS. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft in het Russische Departement Poltawa een vergadering van landarbeiders plaats gehad, waarin scherpe critiek op de landbouwpolitiek der Sovjet-Regee ring werd uitgeoefend. De sprekers be toogden, dat de besturen van de collec tieve landbouwbedrijven zich niet heb ben gehouden aan de aan de niet-bezit- tende en onbemiddelde boeren gegeven beloften. De bijeenkomst kreeg langza merhand een zoo heftig karakter, dat de politie zich genoodzaakt zag in te grij- r>en. De vergadering werd uiteengejaagd en tallooze landarbeiders werden gear resteerd. In den Noord-Kaukasus, o.a. bij Ar- mawir, hebben boeren een reeds geladen goederentrein met graan in brand gesto ken. Dit graan was door de staatsinkom- pers met geweld in beslag genomen. De boeren hadden geëischt, dat zij in rui] voor het koren industrieele goederen zouden ontvangen, doch men had hun slechts papiergeld gegeven. Dit is de aanleiding geweest tot deze strubbelin gen. IN DEN D.-TREIN GEARRESTEERD. Door het grenscommissai-iaat Ben- theim zijn in den F-D.-trein Osnabrück- Bentheim twee personen gearresteerd, van wie ei' een door den Procureur- Generaal in het eerste district gezocht werd. Het betreft hier, naar later geble ken is, twee buitenlanders, die zich op clandestiene wijze valsche passen had den weten te verschaffen. Beiden waren in het bezit van passagebiljetten naar Australië. Bovendien werd een bedrag van 10.800 Mark op hen aangetroffen, dat in beslag is genomen. Er wordt een nader onderzoek ingesteld naar de her komst van de zes groote koffers van de arrestanten, die zich indertijd aan be drog en verduistering hebben schuldig gemaakt. BEKEND ZWITSERSCH HOTEL- v DIRECTEUR VERMOORD. Naar uit Zürich wordt gemeld, is in den avond van 11 Aug. een moordaan slag gepleegd op den directeur van het hotel Waldhaus Dolder, den heer Gyr, aldus lezen we in Let Hbld. Toen de heer Gyr in zijn auto wilde stappen, bemerkte hij, dat een hem onbe kend individu aan den wagen stond te morrelen. Nauwelijks had de hotelier aan den man gevraagd wat dat beteekende, of deze haalde 'n revolver te voorschijn en schoot op den heer Gyr, die in de hart streek werd getroffen. Hoewel de ge wonde nog de kracht had een vijftal kegels den moordenaar na te zenden, wist deze te ontkomen. De heer Gyr is dadelijk in het ziekenhuis geopereerd; er bestaat echter weinig hoop hem in het leven te behouden. Dit is de tweede aanslag in de stad op een autobezitter. Korten tijd geleden werd midden in den nacht een automobilist door een autodief, die diens wagen wilde stelen, doodgeschoten. Ook deze moordenaar is niet gevat. NEGEN PERSONEN IN DE DNJEPR VERDRONKEN. Tijdens een storm geraakten talrijks menschen op vaartuigen op den Dnjepr in levensgevaar. Zes vrouwen en drie kinderen verdronken. DE A.S. KRONINGSFEESTEN IN BOEKAREST. De kroning van koning Carol is thaiA definitief vastgesteld op 5 October. De patriarch Miron Christea en de regeering zijn reeds begonnen aan de uitwerking der kroningsplechtigheden. Over het geheel is het program hetzelfde als bij de kroning van koning Ferdinand. Al leen in het kerkelijk ceremonieel is een verandering aangebracht. Daar n.1. zoo wel Carol I als Ferdinand katholiek wawren, konden zij zekere door de Grieksch-katholieke kerk voorgeschre ven ceremoniën niet nakomen. Koning Carol II heeft tegenover den patriarch den wensch uitgesproken het ceremo nieel te laten geschieden volgens de oude Roemeensche traditie. De patri arch heeft zich dientengevolge op de hoogte gesteid van de kroningsplechtig heden der Oost-Romeinsche keizers op dat de kroning volledig volgens de oud- Roemeensche traditie hunne plaats vinden. BRANDSTICHTING IN EEN i SYNAGOGE. Naar uit Marmaro Sziget in Roemenië gemeld worrdt werd gisternacht de sy nagoge aldaar in brand gestoken. De da ders zijn onbekend. De bi-and kon nog niet gebluscht worden. MASSA-ARRESTATIES VAN UKRAINERS. In verband met de laatste roofoveA vallen en herhaalde brandstichtingen, waarvan de Ukrainische organisaties door de autoriteiten beschuldigd wor den, zijn in de wojwodeschappen Lem- berg en Ternopol talrijke arrestaties ver richt. Het betreft hier in hoofdzaak stu denten, scholieren en dergelijke perso nen, die in de Ukrainische beweging een bepaalde rol spelen. AARDSTORTING IN NOORD-TIROL) Gistermiddag hebben in een deel vaA Noord-Tirol zware onweders gewoed. De spoorlijn Mittenwald-Innsbrück werd bij Seefeld door een aardstorting bedolven. De rails zijn over een afstand van meer dan 30 Meter versperd en hier en daar gebroken. De machinist van den snel trein München-Innsbrück kon nog bij tijds een ongeluk voorkomen door te remmen. EEN LUGUBERE VONDST IN DUITSCHLAND. Drie menschen opgehangeih Naar gemeld wordt heeft aan den rand van het Königsteiner Wald aan den straatweg naar Cronberg een verschrik kelijk drama plaats gehad. Een jonge man vond er gistei-avond tegen het ta- vallen van de schemering aan een boom het lijk hangen van een 48-jarige vrouw en aan een anderen boom de lijken van een 50-jarige man en een omstreeks 20- jarig meisje. De jongen waarschuwde onverwijld de politie, die de zaak onder zoekt. De identiteit van de ljjkejx is QOg tti&Lhekeud. f".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1