LANDBOUW en VEETEELT. Binnenland Bï V V O T I R V 1 EM V E IIK1 R IS A I YT .11. ZUIDSCHARWOUDE. „Kunst Na Arbeid". <üe den vongen Zon dag met een eersten prijs in de Eere Afdee- ling thuis kwam met 115 punten (maximum 120) en in den Eere-wedstrijd 146 punten be haalde, vermocht Zondag de mededeeling ontvangen, dat geen ander corps „K. n. A. had overtroffen, dus dat hem ook den eersten prijs in den Eere-wedstrijd was toegekend. Bij deze lauweren bleef het niet, want ons corps behaalde ook den eersten prijs voor het hoogste aantal punten in den concours wedstrijd en den eersten prijs voor het hoogste aantal punten over den geheelen wedstrijd. De prijzen waren resp.: Ie zilveren Lau werkrans met zilveren takken; 2e cornet a piston in etui; 3e zilveren lauwerkrans en 4e een zilveren lauwertak. Hulde aan den dirigent Pranger en-de ieden van het corps. Een schitterende pres tatie. Vrijdag 29 dezer geeft „X. en A." een concert in den muziektuin, waar natuurlijk ook de concours-nummers zullen worden uitgevoerd. CASTRICUM. Iets wat wel verklaarbaar is, doch de laat ste jaren niet meer voorkwam, is thans ge beurd, n.1. dat de laag gelegen weilanden in den Castricummerpolder onder water ston den. Dit vindt zijn oorzaak in den langduri- gen regen, maar vooral in het feit dat door den Noordwesten wind niet kon geloosd wor den op het Alkmaardermeer, omdat niet op zee gespuit kon.worden. Nu het weer wat milder gestemd is zullen de landerijen weldra droog zijn, maar daar staat tegenover dat de koeien de laatste we ken veel gras hebben vertrapt, omdat het weiland door den regen geheel verzadigd was van water. Alhoewel de weersgesteldheid voor het grasgewas zeer goed is geweest zal, indien het weer niet uitermate medewerkt en mild blijft vroeg het gras op zijn, wat een vroegen staltijd beteekent. De gevreesde mond- en klauwzeer houdt steeds aan onder het vee van de boeren ifi deze gemeente, alhoewel de ziekte geluk kig niet van kwaadaardigen aard is, hetgeen tce te schrijven is aan het natte weer, waar door de pooten der dieren goed schoon zijn gebleven, zcodat klauwzeer zeer weinig voor komt en de ziekte zich beperkt tot tongblaar. Evenwel een schadepost voor den boer is het zeker, want de melkopbrengst gaat bij het uitbreken van de ziekte zeer sterk dalen zoo niet geheel stil staan. Thans zijn wederom een drietal gevallen aangegeven, terwijl bij een tweetal veehou ders de ziekte als geweken kan worden be schouwd. De wed. J. W alhier, die reeds jaren alleen wcont is Zaterdagavond tegen 9 uur dood in haar stoel gevonden. Den geheelen dag is zij tot kort voordien door de buren gezien, terwijl zij ook nog eenige boodschap pen heeft gedaan. Een hartverlamming heeft een plotseling einde aan haar leven gemaakt. HEEMSKERK Juli. Ondertrouwd: A. I. H. W. van Luyck en Jacoba Hoogerwerff Ldr.; I. C. Denneman en ~G. de Wildt; A Kluft Dz. en A. Schipper Pdz.; H. I. Beentjes en L. M. Lammers Bevallen: M. Mooy—Koning Kars d G. VerdonokWelage d.; C. I. Duin Beentjes d.; H v. BaarGlandorf z. Overleden: F. G. v. d. Maart 1 jaar; A. P. Verdonk en J. Mientjes 42 jaar. WARMENHUIZEN. V eilingsov er zicht C. V. V. 11 tot en met 16 Augustus. Zooals men nog wel herinnert, kenmerkt de week loopende van 4 tot en met 9 Aug. jl. zich vooral door een vrij grooten aanvoer. Gelukkig hebben wij ons deze afgeloopen week behoudens een enkele dag weder kunnen verheugen in een flinken aanvoer Of dit komt omdat de prijzen beter gewor den zijn kunnen wij niet met zekerheid zeg gen. Zeker is het dat zij veel er aan toe heb ben bijgedragen. Over het a gemeen is alles beter geworden, sinds enkele weken geleden. Schotsche muizen. Het lijkt vel een gewoonte te worden dat 's Maandags geen aanvoer is van Schotsche muizen. Drie maal achtereen is dit het geval geweest. Op den laatsten dag van den voorafgeloopen week konden de prijzen van middelbar Schotsche muizen niet hooger komen dan 4 per 100 Kg. Dinsdag daaop werd regelma tig reeds boven de 4 betaald. Donderdag liep de hoogste noteering nog tot de 4.7Ö per 100 Kg. Inverband met den r.-k. feest dag werd jl. Vrijdag hoegenaamd niets aan geboden. Jl. Zaterdag betaalde men voor de leelijke Schotten van 4—4.20. De hoogste roteering van de mooie muizen bedroeg 4.50 per 100 Kg. De aanvoer van grove Schotten wordt iedere week minder. Évenals de middelbare waren de grove ook in deze week tamelijk graag. Er was weinig verschil in prijs te constateeren met die van de gewone Schot sche muizen. Eigenheimers. Met dit soort aard appelen ging het, wat betreft de prijzen, nog beter als met de Schotsche muizen. De hoog ste noteering Schotsche muizen stond in de afgeloopen week gelijk met de laagste notee ring der Eigenheimers. Jl. Zaterdag ging het 'bijzonder goed met de Eigenheimers. De no- ieering bedroeg op dien dag 55.30 per 100 Kg. Blauwe Eigenheimers. Dat de blauwe aardappelen deze afgeloopen week grager waren dan de Schotsche muizen was duidelijk merkbaar. Jl. Dinsdag was het al te bespeuren dat men de blauwe aardappelen verre van onaangeroerd zouden blijven. De noteering bedroeg op dien dag reeds 5.50 6.30. Vanzelfsprekend ging iets derge lijks naar den zin der tuinbouwers. Jammer dat dit voor vele verbouwers geen hoofdpro duct is. Jl. Donderdag werd nog besteed voor lekkere blauwe 6.60 per 100 Kg. Hoewel de hoogste noteering jl. Zaterdag een ruime halve gulden lager was dan die op Donder dag daarvoor, kon men toch niet spreken van daadwerkelijke prijsverlaging. De vraag naar blauwe aardappelen was nog duidelijk merkbaar. In deze week is geen aanvoer geweest van bloemkool. Z i 1 v e r n e p. De tijd van Zilvernep is eenigszins voorbij. Tot en met Woensdag was de aanvoer in deze afgeloopen week het grootst. De prijzen waren ook iets beter ais in de voorafgeloopen week. Donderdag jl. werd betaald 8—8.60 en Zaterdag daar na voor het eene partijtje Zilvernep 9.29 per 100 Kg. G e J e nep. Jammer, dat met een groo ter aanvoer van gele nep de prijzen niet sta biel bleven. De omzet zou, indien de prijzen van gele nep even hoog is als van de zilver nep alhier behoeft zeker niet in de schaduw te staan van de andere veilingen in den om trek. Waar de prijzen in de voorafgeloopen week nog van de 4.50 tot de 8.50 liepen, konden wij in deze verloopen week noteeren 4.30—6.20 per 100 Kg. Slaboonen. De aantrekkelijkheid om Slaboonen te verbouwen is niet beter gewor den. Het slechte weer was de oorzaak dat het kwantum mooie slaboonen minder werd alzoo de prijzen lager. Door elkaar werd van 5.30 tot 5.70 betaald. Voor enkele sla boonen werd nog eens 6.60 per 100 K G. betaald, doch niet hooger. Roode kool. Gekomen tot de kool soorten, kunnen wij vaststellen, dat, wat be treft de prijzen, niet veel veranderingen zijn voorgevallen. Zoowel voor de groote als voor de kleinere soorten werd evenveel be taald ols in de voorafgeloopen week. Gele kool. Gelukkig was het met de prijzen van de gele kooi beter als in de voor laatste week. Voor groote gele kool betaalde men van f 60 tot 90. Iets kleiner soort 1.20 a 1 30 per 100 K.G. J.l. Zaterdag waren de prijzen nog beter, n.1. 1.60 a 1.70. Witte k o o 1. Op het einde dezer week leek 'het alsof de vraag naar witte kool was toegenomen. Voor een partij mooie en kleine witte kool werd' toen besteed 1-50 per 100 K.G. Gele uien. Wat te verwachten was is ook geschied Waar de prijzen van de gele nep daalden, was het geen bijzonderheid dal de prijzen der gele uien ook naar beneden gingen. De noteering bedroeg in deze week van ƒ3.10 tot ƒ5.50. Tomaten. De aanvoer van tomaten is van deze week wel toegenomen. Er kan al- zoo meer handel daarin gedreven worden. Er werd betaald voor A 8.3011; B f 6.50 —8.80; C ƒ6.50—7.40; CC ƒ2 90—5.10. De aanvoer bedroeg in deze week: 108.800 K.G. aardappelen, 7750 K.G. roode kool; 11300 K.G. gele kool; 9400 K.G. witte kool; 34.950 K G. gele nep; 19925 K.G. gele uien; 2250 K.G. slaboonen; 1625 K.G. zilver uien; 1844 K.G. tomaten, tegen 84875 K.G. aardappelen; 19200 K-G. zil veruien; 13200 K.G. gele uien; 36275 K.G. gele nep; 1820 K.G. slaboonen; 5700 K.G. gele kool; 3700 K.G. roode kool; 7000 KG. witte kool; 525 K.G. tomaten; 400 bieten; 120 stuks bloemkool in de week van 4 -tot en met 9 Augustus '30. DE LANGEDIJKER GROENTE VEILINGEN. De afloop van de 1.1. Vrijdag gehouden bloembollenveiling, hoewel buiten het tuin bouwbedrijf staande, was voor deze streek toch weer een tegenvaller. Had men gehoopt, dat de bollenteelt in eenige mate zou goed maken, wat de groenteteelt te kort kwam, ook deze hoop werd voor een deel de bodem inge slapen, nu de uitkomsten van de gehouden veiling aanmerkelijk slechter waren dan de vorige keer. Dat het met de tuinbouwtoestanden nog steeds treurig gesteld' is, bewijst wel de actie van de zijde der leden van de tuinbouwver- eeniging De West te Koedijk, waarvan een groot aantal het bestuur hebben uitgenoo- digd, een vergadering te beleggen, ten einde den noodtoestand te bespreken. Daarbij zal het wel niet kunnen blijven en zal wel naai middelen worden gezocht om dien onhoud- baren toestand verbetering te brengen. Van de steunbeweging voor de getroffenen bij den hagelslag en regenval wordt de laat ste weken niet veel vernomen. Wel klinken er stemmen, die er op wijen, dat in organisaties, di tot den tuinbouw in nauw verband staan, wel gelden aanwezig zijn, die zouden kunnen worden aangewend tot leniging van den tuibouwersnood. Het Centraal Bureau uit de veilingen hoorden we in dit verband noemen en ook de N.N.M., welker geldmiddelen hulp verleening voldoende zouden rechtvaardigen te meer, daar deze ook voor een groot deel door de tuinders in de oorlogsjaren zijn bij eengebracht. We wachten af, of deze stem men weerklank zullen vinden en alzoo de ge-" wenschte uitwerking zullen hebben. De prijzen, welke in de afgeloopen week voor de aan de veilingen aangevoerde groen ten werden besteed, waren over 't algemeen iets beter dan de vorige week. Voor aardap pelen (Schotsche muizen) werd aan de veiling der L.G.C. Maandag 3.8014.70 besteed. Deze liepen in den loop der week nog iets af, zoodat Zaterdag 4.105.30 werd betaald. Aan de veiling van den Noor- dermarktbond werd voor Schotsche muizen van middelbare grootte 3.504.20 be taald, voor groote 3.804.80, School meesters brachten 3.203.80 op, Duken 3.503.90, Eigenheimers 3.60— 6.60. Voor blauwe Eigeheimers lagen de prijzen tusschen 3 en 5.40 Algemeen wordt erg geklaagd over de vele zieke; wie twee derde deel gezonde overhoudt, is al ge lukkig. Zoo is het duidelijk, dat de genoemde prijzen een onbevredigende financieele uit komst geven. Aangevoerd werden in totaal aan beide veilingen ongeveer 40 spoor wagens. Bloemkoolprijzen lieten veel te wenschen over. De aanvoer aan de Broeker veiling was het grootst; ongeveer 9200 stuks. In 't begin der week werd hier voor eerste kwaliteit 7 9.20 betaald, welke prijs enkele volgende dagen weinig veranderde. Op 't laatst der week werden de prijzen nog lager: Zaterdag kon slechts 3.30 7.20 worden bedon gen. Voor tweede soort werd van 0.702 betaald. Te Noord-Scharwoude bracht de aangevoerde bloemkool 8 per 100 stuks op. Wortelen werden verkocht voor 1.70— 2.50, alzoo de helft van wat voor een rendabele teelt noodig is. Bieten konden slechts f 1.10—1.70 oer 100 K.G. bedingen. Met de vroege koolsoorten ging het wat beter, ofschoon deze verbetering, in geid uit gedrukt, nog van geringe beteeker.is is Zoo bracht de roode kool iets meer op dan de voorgaande weken. Toch kwamen eiken dag nog noteeringen voor van 0.64. Voor het mooiste kleingoed werd in het begin der week ongeveer 1.80 besteed. Later kon tot 2.70 worden gemaakt; wel een verbetering van 50 procent, maar in geldopbrengst te gering om veel effect te sorteeren. Aangevoerd wer den 35 spoorwagens. Gele kool was ook wat beter gedisponeerd. We kunnen nu althans vaststellen, dat er marktdagen waren, waarop de fatale mini mum-prijs van 60 cent per 100 K.G. niet werd besteed. En ook de maximumprijs ging uit boven dien van vorige weken. Den eersten marktdag werd aan de L.G.C.-veiling 0.60 f 1.90 besteed, den laatsten marktdag was de noteering 1—3.40 Aan de veiling van de Noordermarktbond waren de prijzen op genoemde marktdagen 0.701.40 en 0.702.90. De totale aanvoer beliep 15 spoorwagens. Witte kool deelde niet in die mate in de ver betering der prijzen als gele en roode. Aan de Broeker veiling werden voor deze kool prij zen besteed, die varieerden van 0.80— 2.40 en te Noord-Scharwoude tusschen 0.60— 2.20. Aangevoerd werden aan bei de veilingen 40 spoorwagens. Laag was de prijs der sla- en spercieboo- nen. De mooiste brachten slechts bij uitzon dering 7 op. Meermalen kwamen het ech ter voor, dat niet meer dan 2.50—3.50 werd gemaakt. Rekent men het plukloon er af, dan schiet er maar bijster weinig over van deze prijzen. De aanvoer bedroeg 26000 K.G. Snijboonen brachten in 't begin der week 5.30f 11.30 op, later nog minder, Zater dag van 8.3010.30. Voor zilvernep werd aan de Broeker veiling van 4.30i7.80 besteed, 'aan die van den Noordermarktbond' 3.9010.50. Zilverdrielingen golden de luttele som van 0.600.90. Voor gele ep werd 4.40 6.50 betaald te Broek, 3.256.80 te Noord-Scharwoude. Drielingen brachten f 23 op, uien 3.505, grove 4.80 5.40 In totaal werden aan beide veilin gen 24 spoorwagens verhandeld. Tomaten werden tegen ongeveer dezelfde prijzen verkocht als de laatste weken. A-kwa liteit bracht Maandag rond 10 op, op den laatsten veilingdagf 13; B 8 en 10; C. ongeveer 10; CC 1 in 't begin, later 2 per 100 K.G. VEEFONDS TE OUDE NIEDORP. In het veefonds te Oude Niedorp waren in het afgeloopen kwartaal verzekerd 420 run deren. Hiervan werden4 stuks afgekeurd. De omslag werd vastgesteld over de maand Mei en Juli 0.3 pCt. en van Juni 0.3 pCt. Dit is gemiddeld over het kwartaal, per rund be rekend 2. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks 4 uur werd de politie te Haarlem door een bewoner van den Wagenweg tele fonisch gewaarschuwd, dat er vermoedelijk inbrekers aan een iperceel aan de Zomerlust- straat waren. De politie trok onmiddellijk daarheen en trof op de eerste étage van dat perceel, dat niet bewoond was, J. d. V., 42 Jaar oud, van beroep opzichter en J. B., 25 jaar oud, van beroep schilder, beiden wonen de te Haarlem, aan. In de kamer, waar de mannen zijn aangehouden, stonden op tafel een flesch wijn en een paar glazen. Zij zijn naar het bureau van politie overgebracht. Vermoedelijk hebben zij zich toegang ver schaft door het verbreken van een ruitje en het verbuigen van een knip. De politie stelt een onderzoek in. AUTOBUS TEGEN BOOM GEBOTST. Op den weg van Polsbroek naar IJsselstein is een autobus van den dienst GoudaIJs selstein bij het uitwijken tegen een boom ge botst. De chauffeur kwam er met eenige lich te kwetsuren af, doch de inzittende timmer man J. Schinkel uit Polsbroek vloog met zijn hoofd door de voorruit, waardoor hij ernstige verwondingen aan gelaat en hals, alsmede een kaakfractuur opliep. Burgemees ter jhr. mr. v. d. Goes en diens echtgenoote, die mede in de bus zaten, kwamen met den schrik vrij. De zwaar beschadigde wagen is later weggesleept. EEN MOTORFIETS VERPLETTERD. Twee jonge menschen gedood. Zondagavond tien uur is nabij Venlo een motorfiets, waarop de slagersbediende Ja cobs zat en zijn meisje mej. Mulder op de duo, in volle vaart tegen een boom gereden, waardoor beiden op slag gedood werden. De lijken zijn door de politie in beslag genomen, doch later vrijgegeven en naar Venlo ver voerd. Het motorrijwiel was totaal verplet terd. EEN VECHTPARTIJ. Een man levensgevaarlijk gewond. In de Laagstraat te Eindhoven is Zater dagnacht hevig gevochten tusschen A. Ver meulen en J. v. Hoof, beiden gehuwd en wonende aldaar. Vermeulen werd daarbij met een mes in het onderlijf gestoken. De dader, v. Hoof, werd na verhoor door de po litie op vrije voeten gesteld. Toen zich even wel bij den getroffene, die inmiddels thuis verpleegd werd, infectieverschijnselen voor deden, is deze naar het ziekenhuis overge bracht. Daar onderging hij een zware opera tie. De dader is inmiddels weer gearresteerd en zal ter beschikking van de justitie te 's-Hertogenbosch gesteld worden. ACHT BADENDE MENSCHEN AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Uit 's-Gravenhage werd Zondag aan de Telegr. gemeld: De zee, die op onze kust met haar verra derlijke stroomingen zoo gevaarlijk is en die op den zonnigen zomerdag van Zondag tal rijke baders had gelokt, is acht personen bij na noodlottig geworden. Vier jongens van 9 —16 jaar, die zich te ver in zee begaven, werden door burgers gered. Twee jonge da mes ontkwamen met politiehulp aan een wis sen dood en een 23-jarige vrouw, benevens een 30-jarige man brachten er zelfs ternau wernood het leven af. Een der dames werd door den stroom tegen een golfbreker ge worpen en werd in bewusteloozen toestand uit het water gehaald, terwijl zij aan den voet gekwetst werd. GOOISCHE TRAM RIJDT WOON WAGEN AAN. Gisteravond ongeveer half acht wilde tc Diemerbrug de bestuurder van een woonwa gen nabij de Vinkebrug de rails van de Gooi- sche tram oversteken om standplaats te ne men op een daar in de nabijheid gelegen ter rein voor woonwagens. Plotseling werd de wagen aangereden door een uit de richting Amsterdam komende motortram. De woon wagen werd totaal vernield. De bestuurder bekwam een lichte hersenschudding en werd naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar hij ter verpleging is op genomen. In den wagen was een vrouw ge zeten, die er wonder boven wonder goed af kwam. De bestuurder van de tram werd licht verwond. Het persbureau Vaz-Dias meldt nader: Een onzer verslaggevers, die kort na het ernstige verkeersongeval bij Vinkebrug ter plaatse was, vernam nog de volgende bijzon derheden. De uit twee wagens bestaande train van de Gooische Trammaatschappij, een mo torwagen en een bijwagen, naderde met snel le vaart uit de richting Amsterdam. Uit de zelfde richting kwamen twee achter elkaar rijdende woonwagens. De voorste wagen, waarin zich man, vrouw en zeven kinderen bevonden, passeerde zonder ongevallen de trambaan op de helling bij Vinkebrug om zich naar de nabijgelegen standplaats op een open terrein te begeven. Onmiddellijk volgde de tweede wagen, een vrijwel nieuw voertuig, door één paard getrokken, terwijl een tweede paard naast den wagen liep. Bestuurder was de 18-jarige Guus Bouwe, sinds drie maan den gehuwd. Zijn jonge echtgenoote bevond zich in de z.g. woonkamer van het voertuig. Klaarblijkelijk heeft de bestuurder van de tram gedacht, dat de wagen de trambaan gepasseerd kon zijn, voor hij ter plaatse was. Het kwam echter geheel anders uit, want juist was het paard de tramrails overgesto ken, toen de tram zich met donderend ge weld op den woonwagen wierp. Stukken hout vlogen in het rond, terwijl wat er nog van den woonwagen over was, over een afstand van circa 57 meter werd meegesleurd. Eerst toen kwam de tram tot stilstand. Bouwe werd bij den eersten stoot van den wagen geslingerd en bleef bewuste loos liggen. Zijn echtgenoote werd met de overblijfselen van het voertuig meegeschoven en kwam, wonder boven wonder, enkele oogenblikken later ongedeerd onder den kap van den woonwagen te voorschijn. Ofschoon de plaatselijke veldwachter spoedig ter plaat se was, verliep er kostbare tijd voor genees kundige hulp werd ingeroepen. Ten slotte verscheen Dr. Derkinderen uit Diemen, die bij het slachtoffer een hersenschudding con stateerde en het per particuliere ziekenauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam liet overbrengen. Het paard, dat voor den wagen geloopen had, bleek beide achterpooten gebroken te hebben; het arme dier is later op de plaats afgemaakt. De bestuurder van den motorwa gen der tram liep door glasscherven sneden aan het hoofd op. Kort na het gebeurde verscheen op het ter rein van de ramp de substituut officier van Justitie, Mr. Van Dulleman, die, hierbij ge assisteerd door den heer E. C. G. Staal, hoofdinspecteur der Verkeerspolitie, enkele ooggetuigen een verhoor afnam. Voorts ver richtte de heer Staal verschillende opmetin gen. 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 HOOG EN LAAG WATER TE BERütN AAN ZEE IN ZOMERTIJD. Augustus Hoog water 0.19 1.44 2.50 3.42 4.32 056 2.16 3.11 4.01 4.47 5.31 6.16 6.58 7.40 8.23 9.14 8.16 9.46 11.07 5.16 6.01 6.41 7.23 8.04 8.49 9.43 EGMOND AAN ZEE, Augustus. Hoog water 0.16 8.04 0.53 1.41 9.34 2.13 2.47 10.55 3.08 3.39 11.53 3.58 4.29 0.19 4.44 5.13 1.13 5.28 5.58 2.01 6.13 6.38 2.46 6.55 7.20 3.25 7.37 8.01 4.06 8.20 8.46 4.48 9.11 9.40 5.29 Laag water 8.56 10.24 1135 0.05 0.59 1.48 2.32 3.13 3 51 4.32 5.12 5.54 0.31 1.25 2.13 2.58 3.37 4.18 5.00 5.41 Laag water 844 10.12 11.23 0.47 1.36 2.20 3.01 3.39 4.20 5.00 5.42 De belangstelling van het publiek was uit den aard der zaak zeer groot: het tramver keer ondervond voorts aanmerkelijke stagna tie, ofschoon de directie der tram dadelijk de noodige maatregelen genomen had voor het doen functionneeren van het vervoer der rei zigers in beide richtingen. SNELLE VAL VAN DE VECHT. De correspondent van de Telg. schrijft aan zijn blad: Nadat de Vecht Zondagnamiddag na een tijdelijken val weer was opgeloopen tot 4.50 c.M. plus N.A.P. kwam het water tot staaa en gedurende eenigen tijd viel er geen veran* dering te bespeuren. Tegen den nacht trad echter een snelle val van het zeewater in, nadat de wind wederom sterk gekrompen was en naar het Zuid-Zuid-Oost was geloo pen. De Vecht ging snel stroomen, met het gevolg, dat gisterochtend 5.30 uur het rivier- water reeds was teruggeloopen tot 28 c.M. plus. De val hield aan en om 10 uur was het water gezakt tot 10 c.M. plus. Inmiddels stroomt het Vechtwater nog steeds naar zee. In verband met den snel gedaalden water stand is het vaarverbod voor de Vecht thans opgeheven. Uit Roermond werd gemeld: De rivier de Maas wast niet meer. Te Roermond was Maandag 6 c.M. val. De stuw bij Sambeek zal echter nog drie vier dagen gestreken blijven. Schade bij Maarssen. In den loop van Zaterdag begon de Vecht bij Maarssen aanmerkelijk te stijgen. De was hield aan, zoodat de grachten al spoedig on begaanbaar waren, het water stond van huis tot huis, met alle ongemakken daaraan ver bonden, als volgeloopen kelders, ondergeloo- pen tuinen, enz. Het water drong ook in som mige woningen binnen, zoodat de bewoners naar een hoogere verdieping moesten verhui zen. De burgemeester heeft verschillende kri tieke en bedreigde punten en „geïnundeerde" woningen in de gemeente bezocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben op last van den burgemeester wachten gesur veilleerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag hield de was aan. Ook de voorzitter van het polderbestuur van Maarsseveen is, met zijn heemraden, Zaterdag en Zondag en een groot gedeelte van den nacht, op inspectie geweest, om, waar noodig, direct te kunnen ingrijpen. Op last van het polderbestuur zijn enkele bruggen afgedamd, om te verhinderen dat het Vechtwater in den polder zal stroo men. In den voormiddag van Zondag is geluk kig een daling ingetreden. Er is intusschen enorme schade aan tal van landerijen en vooral aan tuinderijen aangericht. Veel groenten en een belangrijk deel van den aardappeloogst zijn verloren gegaan. Het water in den naburigen polder Bethune, al waar reeds Vrijdag de bemaling is stopgezet, heeft een vrij hoogen stand' bereikt. Ook voor dezen polder, die op continu-bemaling is aan gewezen, is het te hopen dat de stand op de Vecht zal toelaten de bemaling spoedig te hervatten. Buitenpolders I]doorn onder water. Het zeewater, dat Zondag steeg tot 110 c.M. boven A.P., heeft de buitenpolders IJdoorn opnieuw onder water gezet. In den Oostpolder, eigendom der Vereeni- ging tot behoud van Natuurmonumenten, lag de geheele hooioogst reeds vijf weken op droog weer te wachten. Thans heeft het binnengestroomde zee water alles opgenomen en tegen den dijk ge dreven. 123. Eindelijk kwamen ze waar ze wezen wilden, de gevangen kabouter maakte het venster van zijn cel open en vogel en slotemaker wipten naar binnen. „Ik ben blij, dal ik je zien kan", zeide de kabouter. „Dat zal waar wezen", merkte de an der op, „anders was je stekeblind. En zeg me nou maar eens, wat ik zoo voor je moet verhapstukken. Ik wil graag het naadje van de kout weten". 124. „Kijk", zei de gevangen kabouter, terwijl de professor, die in een uil veranderd was, ook eens kwam kijken, „we heb ben een sleutel van die deur noodig. „Dat kan gebeuren", zei- de de slotenmaker, „ik zal eerst een afdruk van het slot ne men „Als dat maar niet te lang duurt", merkte de uil-profes- sor op. „Ja, wat zal ik zeggen, meneer de uil, met passen «B meten wordt de tijd versleten".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6