filmgiiieuwsi rijkspolitie £n mond- en klauw. VAN DE TRAP GEVALLEN: Donderdagnacht is te Gouda de 57-jarige alleenwonende roomijsverkooper C. Z„ toen hij dronkeii thuis kwam, in zijn woning aan de'Kruidenierssteeg van de trap gevallen. Bu ren werden door het lawaai opmerkzaam ge maakt; zij troffen het slachtoffer zwaar bloe dend in beklagenswaardigen toestand aan. Buiten kennis en met ernstige inwendige ver wondingen is Z. naar het Van Itterson-Zie- kenhuis getransporteerd. Later is hij overle den. Tel. DOOR DE WINDHOOS TE ZAANDAM OPGENOMEN. Men meldt uit Zaandam aan de Tel. Het ongeluk, dat een viertal jongens te Zaandam Donderdag tijdens de windhoos overkwam, wordt geëvenaard door een ge lijksoortig voorval, dat een bewoner van de Kweekerstraat, A. Plekker, overkwam, waar bij de storm hem een gebroken sleutelbeen bezorgde. Met zijn buurman Klomp en nog een derden persoon was hij bezig in een schuur achter de woning met timmerwerk- zaamheden, toen de hoos hen met schuur en al de lucht inslingerde. Klomp zat bij het neerkomen boven op de schuur, maar Plek ker kwam er onder. Klomp wist hem echter uit zijn benarde positie te bevrijden. Gister morgen vonden wij den toestand van den man, die met zijn arm en schouder in een doek liep, vrij gunstig. Het bedrijf van den houtzager Giskes op het einde van het Smaal, wiens klein-model houtzagerij geheel verwoest was, daar de geheele bovenromp van den molen naast de schuren in de sloot was geworpen, is wel het ergst getroffen. Het getuigt van de kracht van de windhoos, dat de molen met wieken en al opgenomen werd. Deze molen toch, die constructief vrij ste vig in elkaar zit, ligt over de volle breedte van de poldersloot. De raderen van het bin nenwerk liggen op het dak. Voor den eige naar beteekent de verwoesting een ernstigen slag in zijn bedrijf. Allerwege is men thans bezig de pannen op de daken te vernieuwen. Overal worden afgerukte takken opgeruimd en draden van het electrisch net, die gebro ken zijn hersteld. VRACHTAUTO TE WATER GERAAKT Op den Hoogen Schielandschen Zeedijk tusschen Moordrecht en Gouda, ter hoogte van de r.-k. kerk onder Moordrecht is gister ochtend opnieuw een ernstig verkeersongeluk gebeurd. In de richting Moordrecht reed een zware met varkens geladen vrachtauto van en vrachtrijder Lafeber. Van denzelfden kant naderde een personenauto die vlot pas seerde en daarachter kwam een door den 26-jarigen B. van V. bestuurde autobus vati den dienst Gouda-Moereapelle. Deze laatste haalde na het voorbijgaan te vroeg naar het midden op, waardoor het achterdeel tegen de voorzijde van den varkensauto reed. Deze botsing had ten gevolge, dat de vrachtauto criemaal over den-kop sloeg en na ongeveer 25 M. door de lucht omlaag gecirkeld te zijn, in de vier meter breede, onder den dijk loo- pende sloot geraakte, waarin de auto onmid dellijk voor drie vierde gedeelte wegzonk. De twéé inzittenden, de chauffeur Lafeber en de monteur P. Sali, beiden uit Gouda, maakten cien val mee en verdwenen eveneens in her water. Dadelijk schoten menschen toe, die er in slaagden de twee mannen uit het water te halen. Zij waren door het gebeurde geheel overstuur en door glasscherven van de ge broken voorruit bloedend verwond. Het bleek dat beiden er goed waren afgekomen en de kwetsuren friet van ernstigen aard waren. Een der varkens verdronk. De verongelukte auto is vrijwel vernield. De bewuste wagen is dezelfde, die eenige weken geleden op den Ctroeneweg te Gouda door de straat zakte en toen aanmerkelijke schade bekwam. NA DE AANVARING VAN DE VELSERBRUG. Regeling van den treindienst. De directie der Ned. Spoorwegen deelt hei volgende mede: Het doorgaande treinverkeer op het baan vak Haarlem—Uitgeest blijft ten gevolge van de aanvaring vah de brug te Velsen to* nader opgeheven. De treinen blijven rijden tusschen Haar lem en Velsen IJrouiden Oost v.v. en tus schen Uitgeest en Beverwijk V.V. volgens de bestaande dienstregeling, met uitzondering van de treinen 353, 2213, 2215, 363, 2245 ICH GLAUB NIE MËHR AN ËÏNE FRAU. Cinema Américain, Richard Tauber, de lieveling van alle vrou wen, die onder de bekoring van zijn gouden stem zijn geraakt, zingt deze week in de Cine ma Américain. Dat wil zeggen hij treedt daar op in een film, die voor hem in scène gezet is en waarin hij dus gelegenheid krijgt het publiek niet alleen te laten hoofen, maar ook te laten zien hoe hij zingt. Als zwerver komt hij op een schip terecht waar de matrozen hem welwillend toestaan een stukje met hem mee te eten. Er wordt geza menlijk gezongen, maar weldra luisteren allen alleen nog. maar naar de stem van den vreem deling, welke zoo mooi en bekorend i->, dat de kapitein van het schip den man toestaat aan boord te blijven. Daar knoopt de zwerver vriendschap aan met een paar matrozen en met z'n drieën gaari zij later aan land naar het huis van Peter's moe der, Ook Stephan, de zwerver, gaat mee en ook de oude moeder komt weldra onder de betoo- vering van zijn stem. Dan volgt er een heel ingewikkelde geschie denis. Peter wordt, ondanks de waarschuwin gen van Stephan, verliefd op eeti meisje van lichte zeden, eeti meisje, dat weggeloopen is van een kermisreiziger en maar al te graag een niëqw levert wil beginnen. Zij ontvlucht haar oude omgeving en hoewel Stephan haar heeft laten beloven, dat Zij Peter nooit weer zal ont moeten, vindt deze haar terug en zal haar juist ln triomf naar Zijn moeder brengen, als hij ont dekt, dat Zij zijn zuster is, die hij in jaren niet gezien heeft en die sindsdien uit het ouderlijke hüis is verdwenen. Hij keert zich van het meisje af en dit wil door verdrinking een eind aan haar leven maken, maar zij wordt gered en Stephan bretlgt haar nèar het ouderlijk huis têrug, waar juist de boodschap gebracht wordt, dat de man nen weer aan boord moeien. De moeder wil niets van het meisje weten, maar Stephan zingt een lied vah moederliefde en onder de betoove- en 2267, Haarlem vertrek resp. 7.49, 8.57, 9.26, 17.05, 17.24 en 23.39 en van de trei nen 2224, 2226, 2242, 362, 2262 en 2264, Velsen IJmuiden Oost vertrek resp. 9.59, 10.52, 14.53, 17.23, 19.19 en 20.18 (op Z. F. 20.22), welke vervallen. Tu§schen de stations Velsen IJmuiden Oost en Beverwijk v.v. is een autobusdienss ingesteld ten behoeve van de plaatselijke rei zigers in aansluiting op de aankomende trei nen. De Nederl. Spoorwegen kunnen in ver band met het afhankelijk zijn van den pont dienst over het Noordzeekanaal geen zeker heid geven dat eventueele aansluitingen te Beverwijk of te Velsen IJmuiden Oost zul len worden gehaald. Duur van den busrit ongeveer 25 minuten. Plet reizend publiek wordt in eigen belang aanbevolen is slechts dan over het gestremd" baanvak te reizen, indien zulks beslist noo- dig is. De omweg over AmsterdamZaan dam, over welke route de biljetten over Be verwijk zonder bijbetaling geldig zijn ,is in het algemeen sneller. De brug op haar plaats. Maandag wellicht proefdraaien. Gisterochtend hebben de mannen van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij weer hard gewerkt aan de spoorbrug bij Velsen. De pogingen om de draai-inrichting op haar plaats te krijgen zijn voortgezet en geslaagd. Het is voorwaar een kranige prestatie! Snel ler dan men had durven hopen, staat de brug op haar plaats. Het moeilijkste werk is nu afge- loopen. Alles zit nog niet vast, bouten zijn afgebro ken, stangen verbogen. Dat moet nog worden hersteld, doch dat is in verhouding tot hetgeen reeds is geschied, een kleinigheid, al is er op zichzelf nog werk genoeg. Maar er behoeft nu toch geen sprake meer van te zijn, dat de stag natie in het treinverkeer een paar weken zal duren. De spoorwegen hopen reeds Maandag te kunnen proefdraaien. En daar men de proef wel niet zal nemen, vóórdat de kans op slagen practisch zeker is, mag men de goede hoop koesteren, dat in het begin van de volgende week alles weer normaal is. De reparatie van de „Amazon". De reparatie van het Grieksche stoomschip „Amazon" dat de Velserbrug heeft aangevaren en thans in dok 3 der Amsterdamsche Droog dok Maatschappij is opgenomen, ondervindt eenige vertraging ten gevolge van het feit, dat gewacht moet worden op den vertegenwoordi ger der Grieksche Reederij, die op het oogen- blik in Italië vertoeft. GEEN RAADSKELDER TE ROTTERDAM. Zonder discussie vereenigde de Rotterdam- sche Raad zich Donderdag met het afwij zend prae-advies van B. en W. op het ver zoek tot het huren van de kelderruimte in het voormalige Raadhuis voor de exploitatie van een bodega. DE „AMAZON" NAAR AMSTERDAM De „Amazon", het Grieksche stoomschip, dat de aanvaring van de Velserbrug ver oorzaakte, zou gisternacht om vier uur naar Amsterdam opstoomen en ligplaats krijgen in droogdok 3 van de Amsterdamsche; Droogdok Maatschappij. Daar zal het voor de schade worden nagekeken. Het schip zal, naar de Telegr. verneemt, eerst nadat de verschillende borgtochten ge stort zijn de reis naar NeW Castle kunnen vervolgen. De regeling van een en ander Is in handen van het Nederlandsch Bevrach tingskantoor. De cautie gestort Naar het Hbld. meldt heeft de Grieksche reederij, welke eigenares is van de „Ama zon" een zekerheidsstelling gestort van 8500, het bedrag, dat de Nederlandsche Spoorwegen hadden geëischt om van beslag legging op het schip af te zien. Het schip Is op het oogenblik vrij en zal, zoodra het na onderzoek in het dok en na eventueele repa raties, zeewaardig is verklaard, kunnen ver trekken, als er tenminste geen andere ver wikkelingen komen. Wel hebben enkele reederijen overwogen een actie in te stellen voor vergoeding van schade ontstaan door oponthoud, maar tot beslffgneming zijn zij niet overgegaan. Wat de vordering van de Nederlandsche Spoorwegen betreft, het bedrag van 8500 is inderdaad niet meer dan een zekerheids stelling. De werkelijke schade aan de brug toegebracht zal nog nader moeten worden ring van zijn stem gaat zij naar haar dochter en blijkt alles weer vergeten en vergeven. Wie de film ziet zal constateeren, dat deze bijzaak en Richard Tauber en zijn zang hoofd zaak zijn, Het is een Duitsche film, er wordt zeer veel in gesproken, en de gesprekken, die den bekenden neusklank hebben, zijn niet altijd goed verstaanbaar. Hoofdzaak is natuurlijk het zingep van Ri chard Tauber en hoewel wij liever de mooie gramofoonplaten hooren waarop zijn stem zui ver vastgelegd is, kunnen wij ons begrijpen, dat er velen zullen zijn, die den held harer droomen ook eens willen zien zingen. Deze film laat dat heel duidelijk zien en het gelaat van den zanger wordt bij het zingen van tal van zijn bekende liederen heel goed gepro jecteerd. Vooraf gaan een filmpje over onbekende sporten en een tweetal teekenfilmpjes, waar van vooral het laatste een alleraardigst ge luidsfilmpje is. DE NEGERHUT VAN OOM TOM. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Toen Universal zich voornam' om het be roemde boek van Harriet Beecher Stowe te gaan verfilmen, besloot men om op geld niet te letten. Resultaat: «en prachtfilm van 12 acten, kosten twee miilioen. dollar. De inhoud van De negerhut van Oom Tom is té gced bekend om bier uitvoerig te wor den besproken. De idylle op de plantage van den welbekenden Shelby in Kentucky wordt ruw verbroken, wanneer Oom Tom en Eliza's zoontje Harry worden verhandeld aan een slavenhandelaar. De overbekende vlucht van Eliza over de ijsschotsen zien we hier ver filmd. Een scène om nooit te vergeten! De tocht naar het Zuiden, de Missisaipi af, waar moeder en kind worden gescheiden, de sla venmarkten, waar de negers als vee verban deld worden, de hel waarin ze leven, de film geeft het alles hoogst realistisch weer. Eliza wordt gekocht door den wreeden Legree wiens afgoden de whiskey-flesch en de zweep 1 vastgesteld en over de aansprakelijkheid van oe reederij zal wel een beetje worden gepro cedeerd. HET STERFGEVAL TE NIEUW- VENNEP. Qeen vergiftiging. Het verdachte sterfgeval te Nieuw-Vcnnep, waarbij een landbouwer plotseling in elkaar was gezakt, nadat hij tevoren in een café was geweest en daar nog iets gebruikt had, blijkt niet het gevolg van vergiftiging te zijn. De „Tijd" heeft van den Officier van Justi tie te Haarlem vernomen, dat het onderzoek tot nu toe heeft uitgewezen, dat er van vergif tiging geen sprake is. HET ONWEDER VAN DONDERDAG AVOND. Den bekend theehuis bij Dwlngelo afgebrand. Donderdagavond, zoo meldt het Hbl., sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de villa annex theehuis en boerderij „Olden- hut" te Dwingelo, bewoond door J. wemmen- hove Rzn. Dit theehuis is zeer bekend bij de velen, die de bosschen te Dwingelo bezoeken. Het voorgedeelte van toet perceel is grooten- deels blijven staan; het achterhuis, bestaande uit een kapitale schuur, waarin een groote voorraad hooi, stroo en koren was opgesta peld, verbrandde. Ook kwam eenig vee in de vlammen om. Wolkbreuk boven Tilburg. Donderdagavond omstreeks kwart voor acht heeft zich boven de gemeente Tilburg een wolkbreuk ontlast, meldt de „Tijd". Ge durende bijna een half uur heeft het hemel water in ongekende hoeveelheid als met bak ken naar beneden gestroomd. De lucht, die eerst pikzwart zag, veranderde langzaam in „unheimisch"-dreigend geel, zoodat het als bijna lichten dag werd. Van het stationsemplacement, dat iets hoo- ger ligt, stroomde het water weg naar de lagere gedeelten. Op het stationsplein in de Spoorlaan en in de Stationsstraat stond het water weldra tot de trottoirs en binnen korten tijd stonden al deze straten van huis tot huis blank, toen zelfs alle ondergeloopen kelders den vloed niet meer verzwelgen konden. De Noordstraat, een der drukste binnenstraten van de stad, stond ook geheel blank. Hier was het water zelfs de winkels binnengeloopen. Over het spoor in de volksbuurten rond de Lange Nieuwstraat was het al even erg als in het Wilhelminapark, waar de stoomtram zich geen weg meer wist te banen. In de Goirlestraat spurtte het water meters hoog op het Rosmolenplein. De Lovenschestraat had wel het meest geleden. Den meest fantasti- schen qanblik leverde echter de spoorweg tunnel. De baksteen en steunbeenen stonden als brugpijlers in den vloed. Geheel dit ge deelte lag geïsoleerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. VOORKOMING DUBBELE BELASTING. Het werk der sub-commissie. De sub-commissie, belast met het opmaken van het ontwerp eener algemeene conventie ter voorkoming van dubbele belasting op het inkomen ten aanzien van bepaalde onderwer pen, heeft de haar ter bewerking toegewezen stof in een eerste lezing behandeld en is daarmee tot een eind gekomen. De resultaten van die eerste lezing zullen nader onder de oogen worden gezien in een volgende bijeenkomst, welke vermoedelijk in Februari 1931 zal worden gehouden. H. M. DE KONINGIN NAAR ARNHEM. H. M. de Koningin en de Koningin- Moeder zullen op 28 Augustus a.s. naar Arnhem komen en ten huize van den commissaris der koningin in de provin cie Gelderland den folkloristischen op tocht aanschouwen. Hierna zullen de koninklijke gasten de premiere in het openluchthéater bijwonen van de „Leeuwendalers". AUTO IN DE SLOOT. Gistermidda gom half vier passeerden op den Nieuwen Weg aan de Haarlem mermeer twee luxe auto's elkaar. Van den anderen kant kwam eveneens een luxe auto aangereden, die het passeeren belemmerde. De auto van den heer Van der Bergh uit Groningen reed hierdoor in den sloot. De heer Vai der Bergh en drie inzittende dames bekwamen lichte verwondingen. Dr. Ten Kate van Haar lemmermeer verleende de eerste hulp, waarna de gewonde personen naar fa milie te Amsterdam werden overge bracht. De auto is beschadigd en ligt nog in den sloot. De auto die dit ongeval veroorzaakt, reeds snel door, doch het nummer kon genoteerd worden. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag is te IJsselmonde de 44-jarige L. de Butter, werkzaam bij de firma Hulsinga aldaar, onder een zwaar geladen lorrie met hout geladen, ge raakt, waarbij hem de borstkas werd in gedrukt en het rechterbeen gebroken. Naar het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam vervoerd, is hij daar eenige uren later aan de gevolgen van de be komen verwondingen overleden. De B., die gehuwd was en vader van drie kinderen, was te IJsselmonde woonachtig. WERKLOOZEN VERNIELEN HET KANTOOR VAN HET P. A. S. De werkloozen, die buiten in de werk verschaffing te Beilen en andere plaat sen aan den arbeid zijn gezet, hebben zooals men zich herinneren zal, reeds meermalen het werk gestaakt. Zij wor den dan uitgesloten van werkeloozen- uitkeering. Reeds enkele malen is over eengekomen, dat men deze werkloozen weer in de gelegenheJd heeft gesteld den arbeid op te vatten. Door de communis ten in den gemeenteraad zijn herhaalde lijk interpellaties gehouden over deze kwestie en is door de leden van deze partij op aangedrongen uitkeering te geven ondanks de stakingen. Het ge meenteraadslid, de heer C. Kitsz, die het gewoonlijk met de communisten eens is, nam in deze een afwijkend standpunt in. Vermoedelijk is dit de oorzaak ge weest, dat een aantal van deze stakende werkloozen het kantoor van het Plaat selijk Arbeids Secretariaat, gevestigd in de Derde Helmerstraat 34, waarvan de heer Kitsz secretaris is, met een minder aangenaam bezoek hebben vereerd. Een groep van een 20 tal werkloozen verge zeld door hunne vrouwen, heeft er de ruiten ingegooid en zijn al schreeuwend en tierend naar binnen gedrongen. In de benedenverdieping hebben zij deuren van kasten ingeslagen, lampen vernield, tafels en stoelen omver geworpen. - In- tusschen was de heer Kitsz met nog twee andere personen on de bovenverdieping gegaan. Leden van de troep hebben hen daar gedreigd en uitgescholden. Het vernielingswerk is zeer snel gegaan. Toen de politie kwam was er niemand meer te zien van de troep. De herriemakers zullen niet vervolgd worden, omdat het P. A. S. geen aangif te heeft gedaan. Ook was de heer Kitsz niet gesteld op politiebewaking. DE A.S. „LICHTWEEK" TE UTRECHT. Van 10 tot en met 17 September a.s. zal te Utrecht, in navolging van enkele andere steden, een lichtweek worden ge houden, die voor de Oude Bisschopsstad een grootsche gebeurtenis belooft te worden. BRAND AAN BOORD VAN DE „CERES". Naar wij vernemen is aan boord van de „Ceres" van de K. N. S. M. brand uit gebroken in de fan-kamer. Omtrent oor zaak en omvang van de brand en de aan gerichte schade is nog niets naders be kend. De „Ceres" keert naar Rotterdam terug, teneinde bij de N. V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf hersteld te worden. DE OUD-GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen ook op de oud-gepensionneerden van de Spoorwegen van toepassing verklaard de regeling die door de oud-gepension- neerden van het Rijk van kracht is ge worden door den algemeenen maatregel van bestuur van Juli 1930 staatsblad no. 337. Door de diretie van Oud-Bussem is ee klacht ingediend tegen den rksveldwaehter K uit Naai-den, wegens het niet in acht nemen van de voorgeschreven maatregelen bij het binnentreden en verlaten van quarantaine-stal, waarin zich de beesten be vonden die waren aangegeven als lijdend- aan mond- en klauwzeer. Bovendien had de veldwachter zich niet tot de directie gewend om toegang te verkrijgen, welke maatregel noodig is met het oog op besmettingsgevaar doch zich deze met geweld verschaft. AUTO TE WATER GEREDEN. Gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf is een luxeauto, welke van de Am stel brug komende, de Weesperzijde opreed, ter hoogte van café „D'Ysbreeker" geslipt. Het gevolg was, dat de wagen over het voetpad schoot en tegen een steigertje van een daar tet plaatse aanwezige verhuurinrichting voor bootjes botste. De steiger werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt, terwijl de voorwielen van den auto beven het water kwamen te staan. De bestuurder en zijn naast hem zittende vrouw kwamên met den schrik vrij. HET RECONSTRUCTIE-PLAN VOOR HET LEIDSCHE STADHUIS. Bij den Leidschen Raad is door architect Dudok uit Hilversum thans ingediend een van de beide plannen, n.1. het plan voor den bouw van een nieuw raadhuis met behoud van den ouden gevel. De raad zal thans eerst dit plan in oogenschouw nemen om dan later, wanneer daar nog aanleiding toe be staat, over terreinkeuze te beslissen en her tweede plan met dit eerste te vergelijken. CONTROLE OP AUTO'S. De controle op de naleving van de voob schriften der Wegenbelastingwet geschiedt herhaaldelijk op een wijze, die voor de chauf feurs en voor het verkeer zeer hinderlijk is te achten. Deze controle geschiedt door de ambtena ren der directe belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, van Rijks- en Gemeente-politie en Marechaussee zonder eenig onderling over leg en eenige samenwerking. Naar aanleiding daarvan heeft de B. B. N. Bond' van Bedrijfsautohouders in Nederland zich.tot den Minister van Financien gewend om te willen bevorderen, dat aan dezen noo- delooze overlast, den autobestuurders aange daan een einde kemt door bijv. het verstrek ken van een bewijs ter bevestiging aan het motorrijtuig ten teeken, dat de aangehouden auto reeds is gecontroleerd. Gevallen zijn be kend, dat een chauffeur op een dag met de zelfde auto op hetzelfde traject zeven maal werd aangehouden voor onderzoek. Vooral in de grensstreek is de controle op deze wijze tot een hinder geworden. Op een reis van Hen gelo via Winsterswijk naar Duitschland werd een auto viermaal aangehouden en wel tus schen Enschedé en Haaksbergen, onder Eibergen, in Groenlo en nabij de Duitsche grens. In Duitschland wordt bij aanhouding van een motorrijtuig, ter controle op de naleving van belasting bepaling, aan den bestuurder een gekleurd biljet verstrekt, dat op de voor ruit van het rijtuig kan woraen bevestigd ten teeken, dat dit rijtuig op dien dag is gecon troleerd. Ditzelfde heeft de B.B.N. nu voor Neder land gevraagd waar 't nocdzaeklijk is, zoo lang tal van autoriteiten het recht van con trole hebben en geen onderling overleg met elkaar plegen. WEGEN-VERBETERING. De B.B.N. Bond van Bedrijfsautohouderi in Nederland heeft zich tot het gemeentebe stuur van Arnhem gewend met verzoek den Westerwoudschen dijk in die gemeente in beteren staat te brengen. Dezer dagen is een auto, als onmiddellijk gevolg van dien slech ten toestand, van den dijk afgereden. Welis waar zijn plannen in bewerking voor den aanleg van een nieuwen weg, maar het zal nog zeer lang duren eer deze zijn uitgevoerd en de Westerwoudsche dijk is tnans op vele punten zoo goed als onberijdbaar. opvatting van de hem gegeven rol niets te wen- schen overlaat. John Mc Brown als "lomtrty heeft uitstekende kwaliteiten. Wat de fotogra fie betreft is de film eveneens schitterend uit gevallen en niemand zal in de komende week willen verzuimen Greta Garbo te gaan zien. Ook het bijprogramma verdient alle lof. Twee movietone nummers brengen een prachtig rhytmische jazzband met artisten op verschil lend gebied en William O'Neal, een zanger van Broadway, die met groot sücces een drieta. nummers zingt, o.a. Lolita. Een komische film met Charley Chase (De zoon van Buffalo Bill) spreekt natuurlijk voor zich zelf en het journaal is zeer interessant, Het geheel brengt voor ieder een genotvolle' avond, wat in de kermisweek dubbele waarde heeft. CINEMA EN THEATER. Op filmgebied is er weer heel wat te be leven, zooals het weekblad van deze week laat zien. De Hollandsche filmster Lier) Deyers is gekozen als hoofdvertolkster voof de sprekende film „Rosenmontag". De even- eens Hollandsche Truus van Aalten sPee,( met Emil Jannings in „Liebling der Götter De U.F.A. filmmij. te Amsterdam zal bin nenkort een revue-film in ons land uitbren gen, onder den naam „Hallo, hier Hilversum. Holland", waarin de bekende voordracht kunstenaars Tholen en van Lier zullen op- treden. In Amerika houdt men zich o.a. bezig met het verfilmen van het beroemde boek van Remarque: Van het Westelijk front geert nieuws, en de heer Brenno te Amsterdam maakte, door middel van een toestelletje, d* „Vrijcine-töne" smalle, sprekende films, dw men thuis kan vertoonen. Al het bovengenoemde is verduidelijkt dodr photo's, waarvan er ook zeer mooie bij MJ® van de revue- en operette-ster Serah van der Heim, den violist Fernando Zepparofll, va® de zangeressen Lotte Muskens-Sleurs, Alew»* dra Trianti en r.ndererw zijn. Wat deert het hem of hij een van die nikkers doodgeeselt? Ze toehoor-en naar lichaam en ziel toch immes aan hem. Ook Oom Tom moet de martelingen bij dien plantagebezitter ondergaan, en op een avond ranselt Legree hem dood. Zijn dronken brein, dat overal geesten van Oom Tom ziet, maakt nog dienzelfden avond een eind aan het leven, van Legree op vreeselijke wijze. In denzelfden staat waar Oom Tom was opgegroeid bij de Shelbies in Kentucky, was in een eenvoudige blokhut een jongen gebo ren, en die jongen was opgegroeid tot een groot en edel mensch. Op den eersten Januari van het jaar 1861 verklaart Abraham Lincoln de negers in de Zuidelijke staten tot vrije burgers van de Unie, tot vrije menschen. De burgeroorlog breekt uit. Zegevierend trekt Sheridan het Zuiden in, overal negers bevrijdend van het juk der slavernij. Dan gebeurt dat de kleine Harry zijn vader, die hem al jaren lang zocht, terugvindt. Maar voort, ook zij trekken mede onder de fiere vaan der vrijheid, de „star- spangled banner". Ze rukken Georgia in, bereiken Legrees plantage en daar worden moeder, vader en kind vereenigd en thans voor goed en als vrije menschen. Alleen de oude Oom Tom kan men de vrijheid niet meer schenken, hij is de vrijheid op een andere wijze deelachtig geworden. Het A.B.T. brengt met deze, voor iedereen geschikte film en met het journaal en de twee-acter de Polowedstrijd, een schitterend kermis-programma, dat niet zal nalaten, drommen bezoekers te trekken. OM HET KIND. Greta Garbo's triomf ln het Victoria Theater. Hoeveel is er reeds geschreven over den mysterieuzen en lascineerenden invloed van Greta Garbo, de wondervolle Zweedsche actri ce van de M. G. M.? Maar thans kan men dien invloed nog eens constateeren in de film „Om het Kind", die een groot succes in de kermis week zal worden. Geweldig is de aantrek kingskracht van Greta Garbo op het publiek, want gisteravond was de belangstelling voor haar laatste niet sprekende film reeds zeer groot. Ook de opnamen zijn een lust voor het oog. Greta Garbo heeft de film: Om het kind, ge maakt toen zij van een langdurige vacantie in Zweden naar Hollywood was teruggekeerd. On der den naam Arden Stuart treedt zij eerst op als een jong meisje uit San Francisco, één van de vele jongedames, die na een tijd van feesten, flirten en dansen blasé raken. Arden is echter heelemaal geen wuft kind. Zij haat conventie en verlangt naar eerlijke, waarachtige menschen om zich heen. Een oogenblik denkt zij de liefde gevonden te heb ben in een avontuur met haar chauffeur, een door zijn familie uitgestooten vliegenier van een adellijk Engelsch geslacht. De familie van Arden duldt een dergelijke inbreuk op de con venties niet, De jongeman wordt smadelijk weggejaagd en tot een wanhoopsdaad gedreven. De eenige in Arden's omgeving, die haar waardeert en liefheeft is Tommy, Maar eerst komt dan Arden's groote avontuur met den schilder Packy Cannon, Hun ontmoeting is toe vallig, maar Arden is dadelijk bereid om hem op zijn jacht op een verren tocht te vergezellen. Het avontuur lokt, het jacht is betooverend en de dagen op het drijvend paradijs brengen een idylle onder een troplschen hemel, Toch is ook dit geluk niet duurzaam. Packy kan niet meer werken, en er volgt een gedwongen afscheid, Tommy heeft dan eindelijk succes en als de den weer, getrouwd en moeder van een snoe- schilder na drie jaren terugkeert, vindt hij Ar- zig jongetje. Toch vlamt de liefde tusschen Ar- den en den schilder weer op, maar na een aan grijpende scène komt Arden tot het besef, dat haar plaats bij het kind is. Greta Garbo krijgt in deze film ruimschoots gelegenheid om haar groote dramatische talen ten te toonen. Er zit een geweldige stijging in haar creatie en de liefdesepisode op het schip behoort tot haar beste werk. Een waardig partner heeft zij wederom in Nils Ashter, wiens

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10