Alkmiiarsclie Courant. HMdarfi twee en dertigste Jaargang, Maandag 25 Augustus Radsc-hoekje PM»vincsaal nieuws FEUILLETON. Hun beiden weg. Maar op andere avonden scheen er nie&uj wijderd. Dit zal in orde komen. AKERSLOOT. Binnenland 199 1930 Dinsdag 26 Augustus. Hilversum, 1875 At. (A.V.R.O.-uitzending). 9.45 Gramvioonpl. 10.10.15 Mor eenwijding. 10.30—12.— Concert. Harmonie orkest van het Rotterd. Philharm. Genoot schap. 12.15—2.— Concert. A. V. R. O.- Kwintet 2.2.30 Modepraatje door mevr. de Leeuw—van Rees. 2.303.— Gramofoonpl. 3 3Q._4.30 Concert uit Café Moderne te Am sterdam. 4.305.30 Kinderuurtje. 5.30 6 45 Concert door het orkest uit het Theater Tuschinski te Amsterdam. 6.457.15 Gra mofoonpl. 7.15—7 45 Radio-Volks Universi teit. Sem. Dresden: „Beethoven's pianower- ken". 8.01—9 Operaconcert. E. Alberti, sopraan. N. Sanchioni, sopraan. L. Christe, mezzo-sopraan. A. Ziliani, tenor. L. Fort, te nor. L. Piccioli, bariton. E. Coda, bas. Ver sterkt A. V. R. O.-Vacantie Orkest. 9.9.30 Viool-recital door Noc. Roth. 9.30—10.15 Vervolg Operaconcert. 10.35 Pers- en nieuws ber. 10.30—11.15 Aansl. Hotel Hamdorff Laren. Dansmuziek. 11.15—12.Gramo- foonplaten. Huizen, 298 At. (Na 6 uur 1071 At.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.—9.15 Graraofoon- platen. 11.30—12.— Godsdienstig halfuur tje. 12.1.Concert door het K. R. O.-Trio. L—2.Gramofoonpl. 2.-3.— Vrouwenuur- tje. 5.6.Gramofoonpl. 6.Nieuwsber. in Esperanto. C.l 5—6.30 Gramofoonpl. 6.30 Koersen. 6.40—7.— Gramofoonpl. 7.30— 8.Causerie over de schatten van Toulouse. 8.-11.Concert door het K. R. O.-orkest onder leiding van M. v. 't Woud'. D. Draaisma, viool. F. Boshart, piano. 9.30 Nieuwsber. 11.-12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwijding 12 20 Concert. E. Delaney, sopraan. H. Hall, bariton. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25 2.50 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkstconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7.Zang door Stiles-Allen. 7.207.40 Lezing 7.50 Concert. H. Adas- kin, viool. F. Adaskin, piano. 8.20 Concert. O. Slobodskaya, sopraan. H. Bor, piano. The Wireless Singers. Symphonie Orkest. 10.05 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Marktber. 10.4512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 At. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en osli. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „Madame Butterfly" van G. Puccinl. Langenberg, 473 Af. 7.257.50 Grammo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcert m. m. v. tenor. 5.50 6.50 Orkest-concert. 8.209.20 Volk mu- ziziert (1). Concert. 9.2010.Concert. Viool en piano. Kalundborg, 1153 At. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en decla matie. 5.20—5.50 Kinderuurtje. 8.209.35 Orkestconcerten zang. 9.3510.10 „Mod Aften". Hoorsepl in 1 bedrijf van Tavs Neiiendam. 10.30—11.05 Kamermuziek. II.0512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 At. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonplaten. 8.45 „1'Oncle Mathuri Operette van Henri Weyts. 9.25 Concert. Orkest, zang en viool. 8.35 Gramofoonpl. 8.45 „1'Oncle Mathurin. Ope rette van Henri Weyts. 9 25 Concert. Orkest, zang en viool. 8.35 (338.2 M.) Concert geor ganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 Al. 6.05—7.20 Lezingen. 720—7.50 Gramofoonpl. 10.20 Lezingen 12.501.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Be richten. 2.20—3.20 Gramofoonpl. 3.20—4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.20 Le zingen. 8.20 Concert. 9.20 Concert. Viool en piano. 10.— Gramofoonpl. Daarna: berich ten. WIERINGER WAARD. Door den Raad dezer gemeente werd met algemeene stemmen besloten tot het bouwen eener O. L. school. Aanvankelijk was de be doeling om de bestaande school te verbou wen, waarvoor bestek en teekening aan den inspecteur van het lager onderwijs ter be oordeeling was toegezonden. Door dezen werden evenwel eenige bemerkingen daarop gemaakt, waarna door den architect een Vrij naar het Engelsch H. A'lONSEN 52) Bovendien was hij doornat. En zijn eenige gedachte was, dat hij naar zijn ontbijt ver langde. Hij at als een wolf. Maar ondertus- schen was het hem toch voortdurend, alsoi er ergens iets niet in den haak was, hij wist niet wat. Eerst toen hij weer buiten in den regen liep, viel het hem in, wat het was. Hij had geen brief gehad van Audrey. Op eens kon hij zijn hoofd niet meer bij de groenten houden en werd hij gekweld door angst en zorg, hoe ze het maken zou, of de hertog erg opgespeeld zou hebben, of Jocelyn zich zou misdragen hebben, of ze soms weer weggeloopen was. Hij kreeg er spijt van, dat hij uit Londen was weggegaan. Als hij ge bleven was, dan bevond hij zich nu ten min ste in de buurt van het slagveld. Hij zou in staat zijn geweest om haar op te bellen, of bij het huis op wacht te staan. Als het moest, had hij kunnen aanbellen en toegang ge vraagd hebben. Hier op deze boerderij mid den in het land was hij van alles afgesneden en geheel aan zijn angstige verbeelding over gelaten, stelde hij zich Audrey voor, door haar vader en haar dikken broer en dien snertkerel van een Jocelyn van alle kanten in het nauw gedrongen om haar te doen toe; stemmen in die krankzinnige verloving. Hij kon het ten laatste niet uithouden. Toen de dag ten einde liep en het werk bijna gedaan was, en er ook met de tweede post geen brief gekomen was. zocht hij den ouden John op. nieuw plan werd gemaakt en daarnevens ook een plan voor nieuwbouw. Hoewel nieuw bouw natuurlijk hoogere kosten met zich. bracht, werd na verschillende toelichtingen en bespreking toch daartoe besloten. HEER-HUGOWAARD. Vrijdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Zijp de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter, de heer D. de Jong, op den ongunstigen toestand, het optreden van het mond- en klauwzeer, welke ook hier op vele boerderijen heerscht, op de minder goede verhouding tusschen den vee- artsenijkundigen dienst en de veeartsen, het geen ten zeerste te betreuren is; spr. oor deelde, dat de leden zich dienen te scharen aan de zijde der organisatie. Vervolgens wees spr. op de commissie-Lovink; hoewel de verwachtingen niet hoog gespannen zijn, wordt toch- met belangstelling het rapport dier commissie tegemoet gezien. Hierop volgde lezing der notulen, deze werden onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat geen cursus voor goed melken is gehouden uit gebrek aan deelname. Voor de beantwoording der vra genlijst met betrekking tot het ontwerp- nachtwet werd verwezen naar hetgeen hier omtrent in het orgaan is vermeld. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen of ter be schikking der leden gesteld. Vervolgens werd besproken de agenda voor de 10 Sept. te Amsterdam te houden algemeene vergade ring. Naar aanleiding der circulaire van de afd. Schagen werd na eenige bespreking be sloten voor de hoofdbestuursverkiezing de candidatuur van den heer H. Koster te Wie- ringerwaard te steunen. Voor de verkiezing van een lid der financieele commissie werd de voorkeur uitgesproken voor den heer De Veer te Schagen. Voorts werd- vrij mandaat verstrekt. Op voorstel van den heer A. Blauw zal bij de rondvraag de wenschelijfcheid wor den uitgesproken het stenografisch verslag der algem. verg. te vervangen door een zakelijk verslag, opdat dit in één, hoogstens twee nummers van het orgaan afgedrukt zal kunnen worden. Geoordeeld werd, dat het woordelijke verslag in eenige achtereenvol gende nummers gegeven, hoegenaamd niet gelezen worden. Meer belangstelling zal worden getoond voor een degelijk zakelijk verslag. Tot afgevaardigden werden gekozen de beeren M. Spaan en D. de Jong, tot plaatsvervangers de heeren P. en A. Blauw. Hierna kwam aan de orde de bestuursver kiezing. Aftredend waren de heeren M. Spaan als secr.-penningm. herkiesbaar en A. Mantel niet herkiesbaar. Eerstgenoemde werd met bijna algemeene stemmen herkozen en nam de benoeming aan, waarmee de voor zitter de vergadering feliciteerde. Bij tweede vrije stemming werd gekozen de heer P. Kostelijk, die aanvankelijk wel wat bezwaar maakte, doch ten slotte ook de benoeming aannam, waarmee de voorzitter mede de ver gadering meende te mogen gelukwenschen. Tot den heer Mantel werden eenige woor den van dank gericht voor de wijze, waarop bij de bestuursfunctie had vervuld. De ver gadering stemde hiermee in. Zeer breedvoe rig werd gediscusieerd naar aanleiding der circulaire van het Hoofdbestuur met 'betrek king tot een excursie naar de Zuiderzee werken, met inbergrip van bezoek aan den proefpoider. Uit de discussie bleek, dat hier voor wel gevoeld werd, doch de tijd er voor achtte men thans niet gewenscht, zoodat meer gevoeld werd voor een excursie einde Mei of begin Juni Besloten werd de verdere voor bereiding op te dragen aan een commissie bestaande uit voorzitter, secretaris en den heer P. Kostelijk. Bijtijds zullen de leden wor den aangeschreven, dat deelname wordt opengesteld. Getracht zal worden voor deze excursie dan deskundige leiding te bekomen door bemiddeling van heta Hoofdbestuur. Door den heer Kostelijk werd er op ge wezen, dat wellicht voor de aanstaande be werking der drooggekomen gronden werk krachten en leiders der werkzaamheden zul len worden opgeroepen. Wellicht kan het zijn nut hebben, dat personen, die hiervoor uit deze gemeente in aanmerking wenschen te komen, zich tot het bestuur der afdeeling kunnen wenden om eventueel gevraagde aan beveling of getuigenis. Door den heer Spaan werd nog meege deeld, dat hij met betrekking tot ^e tarra- kwestie in den varkenshandel zich in verbin ding heeft gesteld met een paar zusterafdee- lingen. Naar aanleiding dezer bespreking wordt gehoopt, dat er een meer algemeen actie op touw zal worden gezet, wat allicht Zeg eens, is er een postkantoor in het dorp? Jawel, mijnheer, maar dat sluit om zes uur. U kunt er niet meer terecht. Wat gesloten? En ik moet een tele gram versturen heel noodzakelijk! John keek hem vriendschappelijk mede lijdend aan, maar sghudde het hoofd. Het spijt me voor u, mijnheer. Maar ik weet er geen raad op. Maar lieve hemel stel je nu eens voor, dat iemand op sterven lag! Of dat er een aardbeving kwam! Het eenige, wat ik er op weet, mijnheer, is, dat u me dat telegram geeft en dan zal ik er morgenochtend dadelijk voor zorgen, dat het weg komt. Dick was woedend wegens zijn onmacht. Maar er zat niets anders op, dan geduld te oefenen. Dorpspostkantoren zijn nu eenmaal niet ingericht op aardbevingen of plotselinge sterfgevallen. Hij schreef dus een lang tele gram en John nam het van hem aan met de belofte, dat hij den volgenden morgen, zoo dra het postkantoor open ging, het zou af geven. Na dien eersten morgen van algemeene in spectie werd Dick toevertrouwd aan de zorg van een tuinmansbaas, die hem de eerste be ginselen moest leeren van het werk. De man sprak het dialect van de streek en was dus nog al lastig te verstaan, maar hij bezat een grappigen humor, die Dick vaak deed lachen en hem het medegedeelde des te beter deed onthouden. Nu en dan zagen ze Waring op een af stand, terwijl hij onvermoeid het werk in specteerde. Hij zocht steeds naar verbeterin gen en werkte even lang als ziin werklieden, meer resultaat zal hebben, dan wanneer slechts een afdeeling zich er voor spant. Algemeen wordt deze meening gedeeld. Hierna werd door den voorzitter tot sluiting overgegaan, waarbij de wensch werd geuit, dat bespreking in het belang der afdeeling en hare leden zal mogen blijken te zijn en dat het jaar 1931 gunstiger zal mogen zijn, dan zijn voorganger. HENSBROEK. Openbare vergadering van het Polderbe stuur te Hensbroek op Woensdag 20 Aug. 's avonds 7 uur (o.t.). Voorzitter was de heer Jb. Groot Jr., secretaris de heer C. Schaak. De vergadering werd geopend met een hartelijk woord van welkom aan de leden die allen tegenwoordig waren, en ook de pers. Dat belanghebbenden bij het dempen van de sloot van P. Fok tot Jb. Termaat niet op de condities van het Polderbestuur wilden in gaan, waardoor de sloot door den Polder werker is uitgebaggerd, werd medegedeeld. Devoorzitter vroeg aan den secretaris-pen ningmeester hoe het nu staat met de achter stallige polderlasten. Dit bedraagt niet vee! meer, van vier menschen moet nog iets bin nen komen. De heer De Vries wees op het ge nomen besluit van de vorige vergadering, tot vervolging, als vóór half Juli de lasten niet waren betaald, waarop werd geantwoord, dat het 2 jaar mag duren. Ingekomen was een schrijven van de we gencommissie in Hollandsch Noorderkwar tier inhoudende een beroep op alle bannen en waterschappen voor het onderhoud der wegen. Een opgave werd gevraagd wat jaar- lijksch het onderhoud der wegen kost en wat dan jaarlijks gestort moest worden. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat het werk aan de Grootjesbrug is afgeloopen en heel netjes afgeleverd. De weg werker zou het verder in orde maken en met grond aanvullen. Verder deelde hij de leden mee, dat op het oogenblik de sluis in repera- tie is. Verder maakt hij bekend, dat zich 3 bou wers hadden aangemeld om grond van den polder te koopen en wel A. Groenveld, Jb. Dekker en Joh. Groot. Adressanten zijn voor 1 eigenaar van het gekochte land met alle onkosten die er aan verbonden zijn. Schrijven is ingekomen van de Rijks-Verze keringsbank dat met ingang van 1 Juli 1.1., het gevaren cijfer is ingedeeld onder klasse 8 (wat betreft personeel stoomgemaal en molen) en de premie is bepaald op 0.008 per 1, 1 Juli 1930—1931. Dat van den wegwerker op 0.01 per 1 over hetzelfde tijdvak. Van het Prov. Waterl.bedrijf is een ver zoek ingekomen om bij de afsluiters betonnen paaltjes te mogen plaatsen. Werd toegestaan. De voorzitter deelde mede, dat met 1 Oct. een obligatiestuk groot 500 is uitgeloot en stelde daarop voor, om weer een ander stuk te plaatsen bij de Ned. Hypotheekbank tegen een koers van 100 pCt. Van een en ander zal aan Ged. Staten bericht gestuurd wor den. Daar de brug bij C. Klaver nog steeds niet in orde is, werd besloten daar eens een eind aan te maken. Prijsopgaaf is gevraagd door den opzichter voor nieuwe palen. Voorts werd de vergadering medegedeeld, dat de nieuwe vijzel in het stoomgemaal gereed is en alles in de beste orde bevonden. De schuur bij den molen die aan onderhoud toe is, was door den opzichter nagekeken en prijsopgaaf zal gevraagd worden. Daar er nog het een en ander aan den wa terloop bij den molen en de wachtdeuren ver nieuwd moest worden, stelde de voorzitter voor, den heer Poland daarmee in kennis te stellen. De heeren Wit en Visser vonden dat als het niet het gaande werk van den molen betreft, dit net zoo goed door de timmerlui van het dorp kan gedaan worden. Over dit punt werd veel gepraat, wat we buiten be schouwing zullen laten. De heer Wit wilde er een voorstel van ma ken om het gewone werk in de gemeente te houden. Bij stemming werd dit voorstel-Wit aange nomen met 4 tegen 3 stemmen. Van den opzichter was bericht ingekomen, dat na gehouden opmetingen voor het stuk sloot vanaf het hek van den burgemeester tot aan het erf van den heer Kamp 175 M3 grond noodig zou zijn en het stukje vanaf de pont tot Jn. Volkers 54 M3. Na eenige bespreking werd besloten dit werk te laten uitvoeren. Het werk zal onder de ingezetenen worden uitbesteed. Den secr. werd opgedragen eeni ge biljetten aan te plakken. De heer Wit vond, dat de palen van de oude post bij G. Insing moeten worden ver was hier en daar en overal, maakte plannen, gaf aanwijzingen en werkte als het noodig was eigenhandig mee. De beste manier, om iemands karakter te leeren kennen, is wel dag aan dag met hem samen te zijn van 's morgens tot 's avonds. Dat was dan ook met die twee 't geval. Dick sprak Waring alleen aan de maaltijden, maar hij bemerkte al heel gauw, wat voor een bijzondere man hij wel was. Aan de lunch sprak hij over niets anders dan 't werk, maar na het diner, als ze samen na een dag hard werken in avondcostuum voor den haard zaten, dan kwam zijn welsprekendheid los e:i liet hij zijn gewone terughoudendheid varen. Twee uur lang konden ze soms voor het vuur zitten, zonder dat iets anders te hooren was dan het pruttelen van een pijp, en dan plotseling kon Waring beginnen met praten. Dan vertelde hij over avonturen in het Afri- kaansche oerwoud, over Indische inboorlin gen, over blanken, die in vergeten hoekjes van de tropen geheel ten gronde gegaan en verloo pen waren. Of hij wikkelde Dick in diepzinni ge beschouwingen over de ruimte en over de plaats, die de wereld in de ruimte innam. En al moesten ze dan ook den volgenden mor gen vroeg op, dan kon hij soms tot een of twee uur in den nacht zitten doorpraten. Nooit toonde hij eenige ijdelheid, noch tracht te hij te poseeren als iemand, die van alles gezien en beleefd heeft. Het eene verhaal volgde als vanzelf uit het vorige en hij on dersteunde zijn woorden levendig door de ge; baren van zijn smalle, gebruinde handen. Hi] lokte bemerkingen van Dick uit en weerlegde ze dan rustig en zonder een spoor van heftig heid. De heer De Vries had vernomen, dat het raam in de woning van den sluiswachter niet waterdicht was. De voorzitter antwoord de, dat er het vorige jaar al naar was geke ken maar toen dit vanwege de hooge kosten, daar er een geheel nieuw raam in moest, uit gesteld was tot het volgende jaar. Ook vond de heer De Vries dat de sluisdeuren aan den binnenkant nog lang niet heelemaal af zijn en dat met het oog op de hooge kosten die er aan verbonden zijn, deze nog wel eens gere pareerd konden worden. Het dagelijksch be stuur stelde voor, om als de sluis droog ligt, de zaak na te kijken. De heer De Vries vond dat met het oog op de veiling te Obdam met de reparatie van de sluis moest worden door gezet. De voorzitter zou den timmerman er mee in kennis stellen. De heer Jb. Visser wil de nu het eigendomsbewijs van het land bij de machine was binnengekomen, den heer Koning de lasten terugbetalen. Besloten werd het advies van den landme ter af te wachten daar men dan een zuivere berekening krijgt. Daar de rondvraag verder niets opleverde, sloot de voorzitter deze ver gadering. De groote jaarli.iksche zeilwedstrijden uitgaande van de Zaanlandsche Zeilver- eeniging zullen dit jaar gehouden wor den op het Alkmaardermeer op 30 en 31 Augustus a.s. Door de Prov. Waterstaat is het asphalteeren van den weg in Amstel veen naar Schiphol opgedragen aan de firma A. Groot en Zoon alhier voor de som van 39.394. ANNA PAULOWNA. De auto's van de heeren P. V. en C. K. zijn alhier in een bocht van den Balgweg op el kaar gereden. Door de hevige botsing werden de wagens zoo ernstig beschadigd, dat beide weggesleept moesten worden. Mej. R. bekwam door een glasscherf een vleeschwond aan het been en klaagde over pijn in het hoofd. GEWEIGERDE MILITAIRE EER BIJ EEN CREMATIE. Vragen aan den minister van defensie. Mevrouw Van Italiëvan Embden, lid der Tweede Kamer, heeft de volgende vragen tot den minister van defensie gericht: Is het juist, dat onlangs bij de crematie van een ridder in de Militaire Willemsorde militaire eerbetuigingen zijn geweigerd? Zoo ja, wil de minister dan mededeelen, om welke reden die weigering plaats had? Indien deze weigering geschiedde, omdat een crematie streed met de gevoelens van den minister, is hij dan niet van oordeel, dat deze laatste wensch van een overledene, die zich daarenboven 'blijkens het hem toegekende eer bewijs op meer dan gewone wijze heeft on derscheiden, van meer gewicht behoorde te zijn dan de gevoelens van den minister?, INBRAAK TE RIJSWIJK. Vrijdagnacht is ingebroken bij den tuin der V. aan het Jaagpad alhier. Vermoedelijk is het huis door twee inbrekers bezocht, daar de politie twee verschillende voetafdrukken heeft kunnen nemen. Een glas-in-lood 'boven raam is uitgesneden, waarna de pennen uit het raam zijn genomen. Men heeft een bedrag aan geld, eenige sieraden, waaronder een horloge, en alle lepels, vorken en messen meegenomen. De bewoners, die op de boven verdieping sliepen, hebben van het onge- wenschte bezoek niets gehoord. Telg. PLEIDOOI VOOR LOODS EN KAPITEIN VAN DE „AMAZON". In scheepvaartkringen beoordeelt men de aanvaring van de brug over het Noordzee kanaal, naar de redactie van het „Vaderland" is gebleken, anders dan in de bladen is ge schied. Het blad schrijft: Om maar met het voornaamste te begin nen: men geeft de schuld aan geen der be trokkenen, maar aan de omstandigheden. De scheepvaart in het Noordzeekanaal is zoo toegenomen, dat het aantal malen, dat de brug open is, te gering is geworden om een vlot verkeer van schepen mogelijk te maken. Er komt dus wat jacht in het verkeer, want men moet de schade voor een passagiers schip, dat wachtend voor de brug juist een lunch of diner moet opdienen, niet gering schatten. Nu luiden de bepalingen, dat een schip op 500 M. afstand van de brug moet stoppen en staat te zijn om hem aan het praten te krij gen. Dan gaf hij nauwelijks of geen ant woord op al wat Dick zei en zat stil zijn pijp te rooken, totdat hij, zoodra de klok tien uur sloeg, opstond en met een kort knikje de kamer uitging. Maar Dick was van hem gaan houden, juist om die eerlijke manier van doen. Hij waardeerde Waring's inzichten en de wijze, waarop hij ze te berde bracht. Hij benijdde hem zijn kracht tot afzondering van zijn onv geving, misschien des te meer, omdat hij voelde, dat hij zelf zooveel beoefte had aan gezelschap van andere menschen en een zaamheid voor hem een kwelling was. Het was dus geen wonder, dat Waring reeds een kleine week na Dick's aankomst de geheele geschiedenis wist van diens zoeken naar werk in Londen en van zijn totale mis lukking. Whisky lag onder het verhaal op den knie van zijn baas te slapen en toen het uit was, zei Waring: Beste kerel, in het kantoor van een man, dien ik eens in New-York ontmoette, hangt deze spreuk: „Je kunt niet uit een man halen, wat de Goede God niet in hem gelegd heeft!" Als je die waarheid aanneemt, zooals ik dat doe, dan is er geen kwestie van, dat jij een mislukkeling zou wezen. Dan beteekent dit alles niets anders, dan dat de Goede God jou de eigenschappen van een kantoorklerk heeft onthouden. Je was doodeenvoudig den verkeerden kant uitgegaan. Door deze sym pathieke bemerking groeide de vriendschap .van Dick voor Waring en diens krachtige persoonlijkheid wist Dick's aandacht te ves tigen op het voor hem liggende werk en zoo zijn gedachten af te trekken van het getob over hét niet ontvangen xêfi een brief of tele- pas weer mag gaan varen, wanneer de brug geopend is. Afaar stoppen en weer op gang komen kost veel tijd. Om op te schieten houdt men óf het schip gaande, wanneer de brug juist opengedraaid wordt, óf men brengt 'het schip weer op gang vóórdat de brug geheel open is. De loodsen doen daar wel eenigszins aaa mee, immers zij weten hoe de scheepvaart gediend wordt door opschieten. Maar het blijft gevaarlijk. Er zijn kapiteins, die 'beslist weigeren. Zij kennen den toestand. Maar nu komt een Griek binnen. De man weet waarschijnlijk niet veel van de gebrui ken in het kanaal. Hij neemt een loods als adviseur. Eerst seint men van de brug: het tegenliggende schip gaat voor. Maar plotse ling worden de seinen gewisseld, de Griek mag tóch weer varen. Zou het niet begrijpe lijk zijn, als de loods gezegd heeft: volle kracht vooruit! Want, houdt hij zich stipt aan de regels, dan weet hij zeker, dat zijn legen- ligger niet meer door de brug komt. In het belang van de scheepvaart begeeft hij zich tot aan de grens van zondigen en bovendien wordt het leven hem nog niet gemakkelijk gemaakt door de menschen op de brug, die spoorweg- en geen sefcecpvaartmenschen zijn. Zij moeten vaak beslissingen nemen, waar over de zeelieden het hoofd schudden. Den Griek trof nu het ongeluk, dat de brug weigerde. Zijn schip was niet meer te houden. Hij ging er tegen aan en ontzette de spil. Oorzaak van het ongeval is feitelijk het samengaan van haast en een weigerende brug, maar desondanks krijgt de loods het op zijn dak, hoewel de man handelde in het belang van de scheepvaart. Maar aangezien de loods slechts raadgever is en de Staat niet verantwoordelijk is voor zijn daden, wordt alles afgewenteld op den Griek, die feitelijk van den prins geen kwaad' weet. Hij moet een waarborgsom storten en hij is de schuldige. Wie weet wat de stakker zal moeten betalen als de Spoorwegen hun vordering indienen INBRAAK IN EEN PASTORIE TE HEERENVEEN. Vrijdagmorgen kwam te Heerenveen de echtgenoote van den koster tot de ontdek king dat ongewenschte gasten tijdens afwe zigheid van de bewoners, een 'bezoek hadden gebracht aan de pastorie, bewoond door Ds. W. alhier. Na over een poortje te zijn ge klommen, zijn de inbrekers door openschui ving van een raam aan de achterzijde het huis binnengedrongen. In vrijwel alle vertrekken is alles overhoop gehaald, tot zelfs in het dienstbodenkamertje op zolder heeft men niets op zijn plaats gelaten. Onmiddellijk stelde de politie een uitgebreid onderzoek in, tot nu toe echter zonder resultaat. Daar de bewoners eerst morgen thuiskomen, kon niet met zekerheid worden opgegeven, wat er ge stolen is. Vermoedelijk zijn de inbrekers in hun werk gestoord, daar zij verschillende voorwerpen van waarde hebben laten staan. ZUID-AFRIK. MINISTERS NAAR NEDERLAND Ontvangst op Het Loo, Naar het Corr. Bur. meldt, zullen tijdens hun tweedaagsch verblijf hier te lande in de eerste dagen van September e.k. de heeren Hertzog, eerste minister en Havenga, minis ter van Financiën van de Zuid-Afrikaansche Unie door H.M. de Koningin op Het Loo ont. vangen worden. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Vragen van het Kamerlid Hermant Het Tweede-Kamerlid de heer Hermans heeft de volgende vragen aan den minister van Justitie gesteld: Heeft de Alinister kennis genomen van: le. de publicatie van „Het Volk" van de conclusiën van den advocaat-generaal te Den Bosch, betreffende het onderzoek naar de ge beurtenissen tijdens de staking aan de zink- witfabriek te Maastricht en van bedenkingen tegen die conclusiën, gemaakt door den com missaris van politie te Maastricht, met weg lating evenwel van de belangrijke nadere rap porten hieromtrent van den advocaat-gene raal?; 2e. van het in genoemd blad vragenderwijs uitgesproken vermoeden, dat er „bepaalde po litieke machten en grootheden" aan het werk zouden zijn, om publicatie van het rapport te voorkomen? 3e. van de commentaren, welke door een deel der dagbladpers, met name door „Het Volk", de „N. R. Crt." en het „Handelsblad", werden geschreven op g- ond van deze onvol, ledige publicatie? Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat thans de rapporten moeten worden gepu bliceerd ten einde onjuiste conclusies te voor komen? gram van Audrey. Zoo gingen veertien da gen voorbij, zonder dat hij iets van haar hoor de. En iederen morgen als John de gordijnen kwam open trekken, dacht Dick bij' zich zelf; Vandaag zal ik wel wat van haar hooren Maar als het avond was geworden, had hij nog niets gehoord. Eerst vocht hij nog tegen zich zelf, tracht te zich te overtuigen, dat het een dwaasheid was om zoo ongerust te zijn, dat Audrey heusch wel op zich zelf kon passen, dat ze een reden moest hebben, om niet te schrij ven enfin, dat alles goed was, zooals zij deed. Gedurende eenige dagen deed hij zijn best, om zich er bij neer te leggen; maar toen de gedachte aan Jocelyn als een vergiftige slang zijn gedachten binnensloop, werd hij hoe langer hoe ongeruster. Ze had zooveel moeilijkheden te overwinnen. Deed hij wel goed, zoo ver van haar verwijderd te blijven?. Moest hij niet eens naar haar toegaan om te zien, of hij haar helpen kon? Nieuwe vrees en twijfel namen hem tenslotte zoo in beslag, dat hij zijn gedachten niet meer bij zijn werk kon houden en geen drie fatsoenlijke samen hangende zinnen zeggen kon. Wat kon de reden toch zijn, dat ze zijn steeds dringender telegrammen niet beantwoordde? Had ze die misschien nooit ontvangen? Zou de hertog ze onderscheppen? Had hij haar soms mee genomen ergens ver weg naar Zwit serland naar Caïro? Of hadden ze haar soms door een of anderen genieenen streek toch met dien man laten trouwen? Dat was toch niet denkbaar! Dat ging toch niet in den tegenwoordigen tijd! Zeker niet met een meisje als Audrey. v Woxdt .vervolgd u

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 17