Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN Hoeienbos (Ariel). Schot (Ariel) en Mat- terhorn (Rudge W). Schot neemt de leiding, maar wordt dade lijk door Hoejenbos aangevallen. Een ronde liggen ze naast elkaar en dan ligt Hoejen bos eerste. Het gaat zeer hard tusschen die twee, want Schot tracht de eerste plaats te 'hereveren. Dat duurt zoo tot het laatste oogenblik, als Schot een schuiver maakt. Wel blijft hij overeind, maar de eerste plaats is verkeken. 1. Hoejenbos, Utrecht (Ariel) 3.01 2/5 sec., 2 Schot, A'dam (Ariel) 3. Matterhorn, Hil versum (Rudge W.). De tweede serie gaat nog sneller. Hierin starten vijf Ariels. Vermeulen moet de eer van Alkmaar hoog houden, maar dat lukt niet. De strijd wordt sensationeel. Alle vijf concurrenten blijven vlak bij elkaar, zonder dat een weet uit te loopen. Theo Rijk is voor en blijft vijf ronden voor. En dan gaat de Graaf op hem af. Hij zet alles open en zoo waar wint de Graaf na harden strijd het duel. 1. de Graaf, Julianadorp (Ariel) 2.58 2/5 sec., 2. Theo Rijk, Den Haag (Ariel) 3. Ver meulen, Alkmaar (Ariel). In de finale komen Hoejenbos, de Graaf, Theo Rijk, Schot en Vermeulen. De beurt is dan aan de seniores. Allereerst gaan de seniores 251—350 c.M3. In de eerste serie starten N. Bovee (H. D.), Be verdam (Royal E.), N. Kuijper (Chatei Lea) en Jan Rijk (Ariel). Bekende renners dus allemaal. Ze starten uiterst snel en na een ronde is de volgorde /Kuijper, Beverdam, Rijk en Bovee. Dan gaat ïRijk naar voeren en passeert in een rush jBeverdam, om dan meteen Kuijper aan te vallen. De afstand is daar echter te groot voor en wat Rijk ook doet, Kuiiper blijft yoor. Tenslotte wint Kuijper onbedreigd. 1. Kuijper, R'dam (Chater Lea) 2.57 2/5 6ec., 2. Jan Rijk, Den Haag (Ariel), 3. jBeverdam, Hengelo (Royal E.), 4. Bovee, 'Amersfoort (H. D.). In de tweede serie starten M. v. d. Berg, /Breeman, v. Dijk en v. d. Hoeven. Daarvan 'heeft v. d. Berg dadelijk de leiding, terwijl de andere drie een gevecht leven om de tweede plaats. De D.K.W. van Breeman zingt een [lustig liedje, maar is niet snel genoeg, om de 2de plaats te veroveren. 1. v. d. Berg, Den Haag (H. D.) 2.58 2/5 sec., 2. v. Dijk, A'dam (Motosacoche), 3. Breeman R'dam (D.K.W.). In de finale komen Kuijper, v. d. Berg, Rijk en Beverdam. En dan, als slotapothese voor de pauze, komen de groote kanonnen in het veld. Nu ;komt het, waarop iedereen wacht: de cracks, de Seniores van 351—500 c.M3. De eerste serie bestaat uit v. d. Pluijm, Wassenaar, de Ruijter en Oosterbaan. Wat zal v. d. Pluijm doen? Zij nieuwe dirttrack- machine is voor het eerst in Alkmaar en fabelachtige verhalen doen er de ronde van. Welnu, we zien het. De Norton schiet blik semsnel weg, maar toch is de voorsprong niet heel groot. Oosterbaan vooral zit v. d. ,Pluijm op de hielen en het heeft er veel van, dat v. d. Pluijm een harden strijd moet voe ren. Daar is het al zoover. Oosterbaan nadert Vlak achter eikaar gieren ze door de bochten. Nog is v. d. Puijm voor, maar Oosterbaan nadert steeds meer. De laatste ronde. Daar komt Oosterbaan naast v. d. Pluijm. De laatste bocht, 't Gas wordt niet afgezet. „Nu of nooit", denkt Oos terbaan, maar 't gaat te hard. Hij maakt een slipper en een meesterlijke beheersching van den motor zorgt, dat Oosterbaan biet valt. Alleen, hij staat precies verkeerd: 180 graden is hij omgedraaid. Helaas ver speelt hij niet alleen de-2de plaats, maar ook de andere. Tjo iiitc|a«T ic 1. v. d. Pluijm, R'dam (Norton) 2.53 1/5 sec., 2. de Ruijter, R'dam (Ariel), 3. Wasse naar, Rotterdam (Rudge W.). Tweede serie: de renners van Dalsum, v. Pelt, Fijma en v. Gent komen aan den start Daar gaat het v. Gent leidt op zijn snelle A.J.S. Hij zal eerste worden, maar om de tweede plaats wordt verwoed gestreden door v. Dalsum en v. Pelt. Om de beurt zijn ze voor en als tenslotte de motor van v. Pelt het opgeeft, heeft v. Dalsum de 2de plaats voor goed. 1. v. Gent. R'dam (A.J.S.) 2.58 sec, 2. v. Dalsum, R'dam (Norton), 3. Fijma, A'dam (Ariel). In de derde serie start v. Hamersveld met Hariman, v. Dinter, HulsebosCh en v. d. Velde. Natuurlijk heeft Hamersveld de leiding. Daar zorgt zijn Rudge wel voor. En even natuurlijk komt de pechduivel den renduivel opzoeken. Hoewel v. Hamersveld onbedreigd eerste ligt, maakt hij plotseling een schuiver en zit naast zijn Rudge op den grond. Dade lijk staat hij er weer bij, maar de motor loopt niet aan. Als eindelijk de motor pakt, heeft hij bijna een ronde achterstand, wat te veel is, om in te halen. Hamersveld is dus uit den strijd. - 1. Hariman, A'dam (Ariel) 3.03 3/5 sec., 2 Hulsebosch, Heemstede (B.S.A.), 3. v. Hamersveld, Bussum( Rudge W.). In de finale komen dus v. d. Pluijm, v. Gent. Hariman, de Ruijter, v. Dalsum en Hulsebosch. Dan is het pauze. Na de pauze. De pauze werd gebruikt, om den inwendi- gen mensch te verfrisschen. Dat viel echter niet mee, want eenige duizenden bestormden de buffetten, zoodat men daar handen te kort kwam. De restauratiezaal onder de tri bune bleek ook al goed te voldoen. Het leek daar binnen als in het Olympisch Stadion! En in een andere kamer van de tribune zag men vergenoegde gezichten van V.V.V.-be- stuurders. K.N.M.V. leiders enz. Daar was nen blijkbaar zeer in zijn nopjes over het "ertoonde. Trouwens, de series hadden goede «port te zien gegeven; men mocht dus de finales vol vertrouwen tegemoet zien. De finales! Daar gaan ze. In de nieuwelingenklasse 251350 c.M3. starten v. d. Vaart, Moeke en Mesters. De (Sensatie is er al weer. Wel is v. d. Vaart in het begin ver voor en neemt Moeke de tweede plaats in, maar zeker loopt laatstgenoemde in en verkleint zijn achterstand. In de 4de .'onde komt hii naast v. d. Vaart en zij aan zij strijden zij 1 ronde. Ook de laatste ron- n ^?an Z€ schouder aan schouder in. In de allerlaatste ronde gebeurt het: Moeke dringt op en zal v. d. Vaart passeeren. Deze merkt dat, en gooit alles open. Hij wijkt daardoor ??ar, buitenkant en komt eventjes met Moeke s motor in aanraking. Vlak voor de tribune maakt hij een schuiver en valt, geluk kig zonder zich ernstig te blesseeren. Een oude kmewond is opengegaan, maar verder loopt alles goed af. 7*V 3i044/5 sec. (gemid. /o K M.), V. d. Vaart en Mesters uitgeval len. Nieuwelingen 351-500 c.M3. In de finale starten v. Joolen, Berkhoff en Meijer. Alle drie zijn ze snel weg. Het gaat hard de renners kleven aan elkaar. Berkhoff leidt, en kan voorloopig uitloopen, terwijl v. Joolen tweede ligt. Ronde na ronde wordt zoo gestreden. De laatste ronde moet de be slissing brengen. Bij de Zuiderbocht zet v. Joolen alles open. Wel iets te laat echter, want met miniem verschil weet Berkhoff eerste te blijven. Het verschil bedroeg enkele centimeters! 1. Berkhoff (Rex Acme) 3.04 3/5 sec. (gemidd. 76.2 K.M.), 2. v. Joolen (Ariel). 3. Meijer (Ariel). Nieuwelingen tot 250 c.M3. Series werden niet gereden zoodat deze rit dadelijk de beslissing brengt. Poldervaart, de Vries en Meijer starten en de Vries is da delijk weer voor. De twee anderen vechten voorloopig om de tweede plaats. Tenslotte in de vijfde ronde weet Poldervaart Meijer zeer beslist terug te wijzen en valt dan in een rush de Vries aan. Nog een ronde; de Vries is nog 5 Meter voor, nog 1 Meter! De laat ste bocht. De renners liggen naast elkaar En dan gooien beiden alles open en daverend giert het op de finish aan, waar Poldervaart juist voor de Vries door gaat! Pracht strijd! 1. Poldervaart, Den Haag (Rover) 3.14 2/5 sec. (gemid. 72.2 K.M.), 2- de Vries, H.-H.Waard (Ariel), 3. Meijer, Den Haag (Ariel). Finale juniores tot 250 c.M3. Moejes, „Nemo" en de Ridder starten in deze finale. Een race, waarop velen wacht ten, vooral omdat de Ridder, onze stadge noot, en Moejes, de man uit H.-H.waard elkaar zouden bevechten. Moejes is het eerste weg, op „het wiel" gevolgd door de Ridder. Deze krijgt plotseling de eerste plaats, als Moejes pech krijgt. De achterband springt en met zeer veel moeite weet Moejes zich overeind te houden. De Ridder leidt dus, maar moet oppassen voor „Nemo", die plotseling vooruit schiet. De afstand tusschen beide renners is nog pl.m. 10 M., maar „Nemo" probeert in de bochten de Ridder te passeeren. Hij komt naast hem, maar de Ridder wijst hem af. En in de laatste ronde zet „Nemo" er nog eens alles op, maar zonder resultaat. De Ridder wint in goeden stijl. 1. dè Ridder (Ariel) 3.13 4/5 sec. (gemid 72.4 K.M.), 2. „Nemo" (Royal E.), 3. Moejes (uitgevallen). Finale seniores tot 250 cM3. Dadelijk daarop verschijnen v. Dinter. Oosterbaan en Breeman aan den start met hun kleine 250 c.M3.-motoren. Een snelle start brengt van Dinter op de eerste plaats. De D.K.W. loeit er lustig op los, om als 't ware anderen vrees in te boezemen. Maar de Ariel van Oosterbaan stoort zich er niet aan en blijft gevaarlijk dicht bij. Eindelijk gaat Oosterbaan tot den aanval over, maar toch kan hij niet passeeren en v. Dinter wint. 1. v. Dinter, Arnhem (D.K.W.) 3.07 1/5 sec. (gemid. 75 K.M.), 2. Oosterbaan, Den Haag (Ariel), 3. Breeman, R'dam (D.K.W.). Finale juniores 251—350 c.M3. Vijf machines starten, dadelijk zijn er twee die ver uitloopen: Jac. Al en Stedehouder. Eerst vecht Stedehouder, om op de eerste plaats te kmoen, maar dan moet hij oppassen, dat v. Dijk hem niet passeert. Even later is de volgorde weer anders en leidt Al, met v. Dijk en „Nemo" als 2de en 3de. In dezen stand komt geen verandering meer en Al wint. Jac. Al (Royal E.) 3.02 1/5 sec. (gemid- 77 K.M.), 2. v. Dijk (id 3. ,,Nemo'' (id.), 4. Stedehouder (Norton) 5. Nijkerk (Nor ton). Een algeheele overwinning dus voor Royal Enfield! Finale juniores 351500 c.M3. Ook hier starten vijf machines. Het zijn allen Ariels, zoodat de rijkunst de beslissing moet geven. Een razend snelle start en daar gaat het. Het heele stelletje blijft bij elkaar. Harder en harder gaat het. Dat zijn geen juniores meer: dat zijn seniores! Dan valt Vermeulen uit door motorpech. De allerlaatste ronde moet de beslissing brengen. Nog zitten de vier overgeblevenen vlak naast en achter elkaar. In ae laatste ronde tracht Hoejenbos de Graaf, die steeds vooraan zat, te passeeren. Het lukt hem voor de tribune en ander enthousiaste toejuichin gen van het publiek wint Hoejenbos dezen zwaren strijd met miniem verschil. Het was de mooiste kamp tot nog toe! 1. Hoejenbos( Ariel) 2.58 4/5 sec. (gemid 78.6 K.M.), 2. de Graaf (Ariel), 3. Schot (Ariel), 4. Th. Rijk (Ariel. Finales 231—350 c.M3. In de finale starten N. Kuijper, v. d. Berg en Beverdam. Het veld ligt dadelijk uit elkaar. V. de Berg rijdt als een duivel en loopt ver uit. Ieder waant hem prijswinnaar, bevalve N. Kuijper. Deze valt v. d. Berg aan, zonder resultaat voorloopig. In de laatste ronde is de achterstand nog steeds een meter en ais de renners de laatste bocht uitkomen gooit Kuijper alles open en donderend vliegt hij voor v. d. Berg door de finish. V. d. Berg is nijdig, en geeft de schuld van zijn nederlaag aan zijn helpers, die hem niet waarschuwden! 1. N. Kuijper (Chater Lea) 2.57 4/5 sec. (gemid. 79.1 K.M.), 2. M. v. d. Berg (H. D.) Dan komt het moment van den dag: de Finale 351—500 c.M3. Er zijn maar eventjes zes finalisten, w.o. v. d. Pluijm, v. Gent, v. Dalsum, de Ruij ter e.a. Als een pijl uit den boog flitst het zestal naar voren. v. d. Pluijm leidt natuurlijk en springt door de bochten. De records dreigen gebroken te worden, v. Gent is nummer twee, maar bedreigt v. d. Pluijm niet. Nog sneller gaat het, nog meer loopt v. d. Pluijm uit, Hij slipt een keer geweldig, maar weet zich staan de te houden, om onmiddellijk daarna weer met denzelfde snelheid verder te rennen. In- tusschen heeft van Dalsum de tweede plaats op v. Gent weten te veroveren, maar ook hij kan v. d. Pluijm niet bereiken. Nog sneller gaat het en dan vliegt v. d. Pluijm als eerste door de finish. Een zucht van verlichting gaat op door de rangen der toeschouwers. Het was een adem benemende race! 1. v. d. Pluijm (Norton) 2.52.4 sec. (gemid deld 81.5 K.M.); 2. v. Dalsum (Norton); 3. v. Gent (A.J.S.); 4. de Ruijter (Ariel). v. d. Pluijm verbeterde hier het baanre cord over den geheelen afstand en tevens dat over een ronde. In 27.2 sec. rende van de Pluijm de baan een keer rond, d.i. met een gemiddelde Van 86.4 K.M.! De verrassing van den dag. Daarmee was het programma eigenlijk af- geloopen, maar er wachtte ons een groote verrassing. Het was toch eigenlijk jammer, dat v. d. Pluijm en Hamersveld niet tegen elkaar uitgekomen waren en dus trachtte men een lange afstandrace in te lasschen. De V.V.V. Alcmaria gaf een premie van 25 en een van 10, maar er kwamen maar 3 liefhebbers opdagen. Dat was niet genoeg, en toen kwam de Alkmaarsche Courant voor den dag. Een premie van 25 werd nog bij dit bedrag gevoegd en nu waren er liefheb bers genoeg. Zoodat, toen de motoren aan den start ver schenen, we even een T.T.-gedachte kregen. Elf zware motoren, waarop renners met klin kende namen, zouden door de baan snellen, 10 ronden lang. Een machtig en tegelijk sensationeel ge zicht was het, toen de vlag viel. Met oorver- doovend lawaai vlogen de renners weg, Ha mersveld voorop en vlak daarachter v. d. Pluijm. Het ging nog nog sneller dan in de vorige finale. De beide groote concurrenten zetten er alles op om te winnen. Geen c.M. geven ze elkaar toe. Daar vliegt v. d. Pluijm v. Hamersveld voorbijHij ligt voor, maar de Rudge-man is tacticus. Hij jaagt v. d. Pluijm voortdurend op, ronden lang. En dan eindelijk gaat v. Hamersveld tot den aanval over. Met razende vaart gaat het op den leider af. Nog twee ronden zijn er te leiden. Daar komt, bij de uitgaande Noor derbocht, v. Hamersveld naast v. d. Pluijm. Zal hij hem passeeren? Neen! De arme Bussummer slipt weer en valt. Het is uit; de strijd is gestreden. En v. d. Pluijm is de held van den dag! En weer heeft hij het kersversche baanre cord verbeterd en dit gebracht op 86.8 K.M. 1. v. d. Pluijm (Norton) 4 min. 41.2 sec.; 2. v. Dalsum (Norton)3. v. Pelt (H.D.). Dat was het einde. En de slot-apotheose was er een, die men niet gauw zal vergeten Het publiek stroomde het veld op, om de renners toe te juichen. Het was gedaan. De uittocht begon. En de kermismenschen kregen de drukte nu KZBTZMIS 1930. Kermis en regenweer plegen maar al te dikwijls samen te gaan, vooral in dezen neerslagaijken zomer. Het was dan cok niet te verwonderen dat Zater dag de kermis met een frissche regenbui inzette. Talrijke pessimisten zagen reeds de geheel© kermisweek verregend. Edoch, het heeft anders mogen zijn; gis ter, Zondag, was Pluvius ons genadig, het weer kón bijna niet beter. Wat mag het zijn geweest dat zijn gemoed heeft verteederd? Waren het de daverende motoren van de races? Of de geluiden die van het kermisterrein tot hem door drongen? Had donna Clara hem bekoord of had Joïiassons Koekoekwals hem zoo ontroerd? Zeker is dat hij niets van zich heeft laten merken. Wanneer Pluvius de Victoriestad eens even van zijn hoog standplaats heeft be zien, zal hij' daar op de kermis een reus achtige menigte hebben opgemerkt. Beschouwen we wat de regengod zag eens wat nader. Daar was in de eerste plaats de Laat, die wat ver van de eigen lijke kermis afligt en waar het dan ook matig druk was. Het centrum vorm de de draaimolen die tot laat in den avond doorloopend geheel was bezet. In den vooravond trokken vandaar va ders en moeders met hun kroost langs de speelgoed-, suikerwerk- en andere kra men. Er stonden voorts een paar koek haktentjes, zuurkramen, enz. Toch doet de Laat vreemd aan. De kermistenten staan precies verkeerd. Men mag toch verwachten, dat de voor- aanzijde. naar de straatzijde is gekeerd, maar dat is deze keer eens niet zoo. Welke de redenen zijn geweest, om de tenten en kramen zoo neer te zetten, weten wij niet, maar prettig doet het niet aan. Van de Laat gingen we over de Steenenbrug met de beide poffertjes en wafelkramen, naar het centrum van het kermisgewoel, naar de Doorbraak. Daar stond een oud- de jeugd met de echtelijke twisten van Hollandsche poppenkast, die niet alleen Jan Klaassen en Katrijn vermaakte, maar ook heel velen die hun eerste ugd reeds achter den rug hadden. Rechts van het kruispunt, waarop een caroussel, bevond zich het variété-théa- ter „Orpheum", waarvoor zich geregeld een groote menigte had verzameld, om getuige te zijn van het in de openlucht optreden van de clowns. In het théater traden behalve een koorddanseres, jongleurs etc. een Athle- tengezelschap The Beytons op. Onder de tallooze kramen op de Ge dempte Nieuwesloot viel nog op een kleine stand van iemand, die bij een mijnontploffing zijn beenen had verlo ren, daarna aan het knutselen was ge gaan en uit lifhebberij een geheel mijn bedrijf met schachten, kolenwagentjes enz. in miniatuur bewegend in elkaar had gezet, waarvan de vertooning hem nu in het onderhoud moest helpen voorzien. Janviers stoomcarroussel stond, even als vorige jaren, weer op het Hofplein. De „stoom" maakte goede zaken en het was er bir.nen den geheelend avond stampvol. Voor de bibberbaan, officieel „disque ondulatoire" geheeten bestond eveneens groote belangstelling. Behalve het orgel zorgde een band van vijf per sonen voor muziek. De caroussel was als immer weer een feest van uitgelaten jeugd en serpen tines, veel serpentines, manden vol ser pentines. De „stoom" staat er wel vreemd. Het front is gebroken. Nu weten we wel, dat als men in de frontlijn de golfbaan ver der gebouwd had, men met het heele ge vaarte ongeveer voor het café Central terecht gekomen was, zoo dat het ver keer dan al heel erg gestremd zou zijn geworden Toch is de opbouw niet fraai, maar bet kon niet meer anders. De Nieuwesloot langs wandelende kwam men voorbij kramen van allerlei soort, Nougat o.a. van Stuvé, Deventer koek, wafels, zuur. speelgoed, kortom, te veel om op te noemen. Hier stonden schiet- en waarzegtenten, hier stond het aloude hoofd van Jut. „Hier is Jut? Waar zijn sterke mannen." Die bleken er ge noeg te zijn. Zelfs het „zwakke" geslacht solliciteerde er naar om het hoofd van Jut te bewerken. In het Vlooien-théater kreeg men weer prachtige staaltjes van dressuur van deze, overigens niet zeer bemiigde, dier tjes te zien, zooals het ballet, het uitruk ken van de brandweer, enz. In de Vroolijke kamer kon men voor weinig geld gezond lachen, terwijl men elders een Hondschmeisje vertoonde, dat als een der laatste van haar stam, uit het Thibetaansche hooggebergte, nog in leven was. Het meisje had thans den aanvalligen leeftijd van 18 jaar bereikt, en zat in een kooi naast enkele apen. Op de Paardenmarkt, waar het den geheelen dag zeer druk was, trok de hel, stervormig verlichte Ridee-0 van de Gebrs. Hommerson direct de aandacht. Daarnaast dienden zeker genoemd te worden de fantastisch verlichte auto- dróme van Sipkema, de electrische auto inrichting, „The Scother" waar men zonder rijbewijs kan rondtoeren en zon der gevaar voor kennismaking met den rechter aanrijdingen kan veroorzaken, verder de schommelschuitjes, zweef molen etc. Tenslotte het établissement van de Gebrs. Hommerson, op het terrein van het vroegere stadsziekenhuis, waarvoor het zoo druk was, dat men zich er niet dan met moeite doorheen kon worstelen. Dit amusementspark vormde een waar Coney-island op zich zelf met zijn over dadige belichting, zijn dancing, zijn jazz muziek, zijn cake-walk, zijn bewegende trappen en zijn breakway. Vooral deze laatste en de glijbaan vormden een bron van groote vreugde, niet alleen voor het „slachtoffer", maar bijna meer nog voor de zeer talrijke toeschouwers. Zoo is een rondgang over onze kermis als steeds bijzonder interessant. Cabarets en dancings. Niet minder interessant is de rondgang door de stad met een bezoek aan de vele café's, waarin ter eere van de kermis muziek en cabaret-artisten hun best doen, het publiek te trekken. In de Roemer zijn de dames Merks den ge heelen avond bezig met haar uitgebreide repertoire. Ze zingen populaire liedjes en worden door eeu pianist begeleid. Een pianist en een violist zorgen voor de verdere vulling van den avond. De kellners mogen wel even opmerkzaam gemaakt worden, dat ze niet zoo luid schreeuwen tijdens het optreden van het duo, terwijl het voortdurend heen- en weergeloop van de witgekielde „aannemers" ook hinder lijk is. In Centraal is het gezelschap Diederichs. Eigenlijk is die naam reeds voldoende. Het vorig jaar was het bij Centraal eiken avond stampvol, en gisteren was het al weer precies zoo. Diederichs zelf is er stukken op voor uitgegaan. Hij geeft eenige uitstekende num mers met geweldig succes. Caio Cu lp zingt ais in haar beste jaren en Dumas wil niet minder doen. Dit drietal zorgt voor een ge- zélligen avond. En dan is er nog Maloitz, die zijn telepathische seances nog steeds even snel uitvoert. Zijn ketting-telepathie was een groot succes. De Spaansche zanger Almerio zingt met zijn heldere tenor Spaansche lie deren. Een goed gezelschap, dat volle zalen moet trekken. In De Doorbraak is het duo van Noordt, dat weet, wat het doen moet, om het talrijke publiek in de kermisstemming te brengen. Met gezellige liedjes en vroolijke grapjes wordt alles bereikt. En Henny van Gelderen zingt lustig haar liedpes, terwijl de mimiek pakkend is. Ook De Doorbraak zal dus wel weer te klein zijn in de avonden. In het Café Bus op het Waagplein treden de Morley's op. Een bekwaam duo op hel gebied van banjo en hawaian muziek. De in Alkmaar zoo bekende Volendammers, de uitstekende harmonicaspelers, geven bij Klaas Groot hun mooiste en beste muziek en hun spel wordt bewonderd en gewaardeerd. In het Centrum Hotel vragen de beroemde accordeon virtuozen The Williams de aan dacht. Zij brengen stemming en de danslus- tigen blijken de muziek hoogelijk te waar- deeren. Het lichtpaleis Concordia op de Laat is weer een centrum van onvermoeide danseurs en danseuses. Het groote orgel en een uitste kende jazz-band onder leiding van D. Groen zorgen voortdurend voor de beste dans muziek en de mooie ruime omgeving werkt er toe mee, dat zoo velen zich daar vermaken. Café Populair heeft als steeds goede caba- retartisten en naast het duo Poncia noemen wij den humorist Louis Dupont, die veel suc ces heeft, vooral in zijn lied „Hot afscheid van dtn koloniaal Nog meerdere attracties zijn te wachten. ,^5* in Café Houtkooper zorgen de duo's w all en Romeijn en verder Poncia, voor een prettige kermisstemming. - Bloedvormend versterkingsmiddel, f f Z.60 p.!d flesch. ƒ1.60 p Vz flesch j* De dancing Harmonie als steeds een den meest aantrekkelijke en drukke punten vaq samenkomst, hebben wij voor het slot be- waard. Hiertoe draagt 'behalve de omgeving! vooral bij het aanwezig zijn van de band „The Hague Boys", het uitstekende ensemble bestaande uit de heeren J. Oorschot pianist en accordeonspeler Eddy Develing, de blanke saxophonist en Louis Zeegers de meen ernstige drummer. Zij blijken op verschil'-» lende instrumenten uitstekend thgis en weten voor een stemming te zorgen, die in een dancing niet gemist kan worden. In het Gulden Vlies. Het Gulden Vlies heeft ons gister avond een paar verrassende uurtjes be zorgd. Daar trad op het Russische Künstler Théater „Karussel", directeur; Euger Iskiold. Deze artisven maken eert tournee door Europa en worden overal geroemd om de voortreffelijke zangstuk ken en de lenige kwieke dansers, die in' fonkelende, veeltonige décors optreden, getooid met de betooverendste costumes.; Wat willen de Russen met hun Karus sel? Steeds iets anders, iets nieuws laten zien. Altijd door toont hun tooneel iets' aparts daarbij zijn de tafreelen kort gehouden en voor iedereen gemakkelijk te begrijpen. Deze Russen geven echte, oude Russi sche volks- en tooneelkunst. Zwaarmoe dige liederen, razenden dans, opjubelen- de vroolijkheid, brengen zij in kunstvolle uitbeelding. Het zijn zeer goede tooneel- spelers en zangers van het Oud-Russi sche Theater, die aan de vroegere Kei zerlijke Opera en het Moskauer Operette- Theater en andere bekende theaters ver bonden waren. Zij brachten de door W. Nowikoff geschilderde decoratiën mede, deels expressionistisch of in Russischen stijl opgevat. Ieder tafereel brengt ver rassing, over de manier, waarop 't dezen kunstenaar gelukte door het décor op zichzelf al een stemming op te roepen. Om maar enkele te noemen: „Straat te Middernacht", waar de over elkander schuivende dakomtrekken, een eenzame straatlantaarn, een duistere havenspe lonk, de drukkende stemming van een nacht vol ellende weergeven, of „De Avondklokken", waar het tooneel, met de hoog rijzende kerk op den achter grond en de vele knolvormige torens, die uit de eindelooze Russische steppen op schieten, het heilige oogenblik doen voorgevoelen, waarop het luiden der avondklokken begint. En de vertooning zelf, waarin kunste naars van rang medewerken? Wel, ze is buitengewoon goed gewor den. De leider, Eugen Iskiold, hield tel kens korte toespraakjes, waar hij het te geven nummer eventjes uitlegde. Op onderhoudende wijze deed hij dat, en het bleek, dat Iskioold een uitstekend confe rencier is. Hij bracht de stemming er in door zijn prettige praatjes. Van deze solisten zijn te roemen de phenomenale bas Marjaschetz, de operette-diva Sara Lin, die een fraai soraangeluid heeft, de tenor G. Zolotareff, de Soubrette R. Is- kold. de jongste diva van de troep, een dolle dwaalster en allerliefste rekel en ten slotie het danspaar M. Porda.vskr;a en G. Taneeff. Hun poppendans, de zi geunerfantasie en de Kaukasische fan tasie leverden het bewijs hunner uit stekende studie en fijngevoelig kunste naarstemperament. De uitvoering, die veel succes had, was een avond vol kunstgenot. En het talrijke publiek geraakte dan ook in extase, zoodat al spoedig het applaus overging in een enthousiaste ovatie. Gaat de Russen zien! Dat is alles, wajt wij er nog bij te voegen hebben! K. V. het Nederl. Tooneel in de Harmonie. Wat doet rrin vrouw tusschen 2 en 5? Het Ned. Tooneel onder leiding van Li Saalborn en D. Verbeek heeft gisteravond de tooneelweek in de Harmonie al op een zeer gelukkige wijze geopend. Want het geestige stuk van den Hongaar Fodor in zijn vlotte en fleurige opvoering met soms ontroerende momenten, heeft de toeschouwers in hooge mate geboeid en de vroolijkheid was den ge heelen avond groot.. Behalve het voor een blijspel zoo ge- wenschte tempo, constateerden wij met ge noegen de keurige verzorging Het tooneel maakte een zeer royakn indruk en de dames Magda Janssens, Julia de Gruyter en Leonie Madier verdienen een woord van hulde voor •haar rijkdom van toiletten. Verschillende malen, Magda Janssens zeker tien maal, waren zij in bij de situatie passende costu mes te bewonderen. Het stuk behandelt een alleraardigste epi sode uit het leven van Ernst Faber en zijn vrouw. Faber is advocaat en specialiteit in scheidingsprocessen. Hij leert in zijn practijk de vrouwen wel kennen. Maar tegenover zijn eigen vrouw laat zijn ervarenheid hem natuurlijk in den steek. Hij is zeker van haaf trouw. Maar zie, een eenvoudige uitlating van zijn vriend Willy Rundt over het koopen van een vulpenhouder, brengt Faber uit zijn evenwicht. Want zijn vrouw, die steeds alles precies vertelt, verzwijgt het koopen van die vulpen. Nu wordt de jaloezie van Faber ge wekt. De verwikkelingen en complicaties stapelen zich op, waarin Willy Rundt, Charles' Urban, Mevrouw v. Wessely en de particu liere detective een groote rol spelen. Zeer! mooi was b.v. de scene van Majy's terugkeer van de opera La Bohème, waarin Magda Janssens ook door haar zang boeide. In het laatste tafreel (het geheel bestaat uit acht gedeelten) was het -pel zeer gevoelig en werd het conflict in den huize Faber op de juiste wijze opgelost. De twee voornaamste rollen, dr. Faber en en Magda Janssens in de beste handen. Hun samenspel was ook nu weer voortreffelijk. Mooi waren de overgangen van Saalborn bif het opkomen van den eersten twii£«i wr

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 19