DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JVo. 201 WOË1IÜUA6 2? AfcttUSTUS 1930 132e Jaargang. Dagolijksoh overzicht. Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 9 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groota letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE OPSTAND IN PERU. Een groot succes voor de opstandelingen. De wonderlijkste republiek der wereld. In Peru is het mis. Dat weten we nu al sinds eenige dagen. Pt bevolking en het grootste deel der regee- ringstroepen is tegen den staat in opstand gekomen en het succes is groot geweest. De president der republiek is afgetreden en ge vlucht; het kabinet heeft eveneens ontslag genomen; in de meeste steden zijn de regee- ringstroepen overgeloopen naar de zijde der opstandelingen. Generaal Sarmiento heeft voorloopig de leiding ter hand genomen. De staat van beleg is in geheel Peru afgekondigd. Terechtstel lingen volgen elkaar snel op. De bevolking yiert feest, omdat het nu „bevrijd is van de onderdrukkers". De opstandelingen hebben een proclamatie gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat de internationale verdragen volkomen zullen blijven gehandhaafd, dat echter de mono polies zullen worden afgeschaft en de vermo gens van alle aanhangers der vorige regee ring in beslag zullen worden genomen. Ver der zullen in de diplomatieke vertegenwoor diging personeele veranderingen worden doorgevoerd, terwijl algemeene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Binnenkort zal politieke amnestie worden gegeven. De vroe gere president Leguia die zich thans op een oorlogsschip bevindt, zou, naar verluidt, ern stig ziek zijn, terwijl zijn beide dochters en de schoonzoon de wijk hebben genomen in de ambtswoning van den Amerikaanschen zaak gelastigde. Generaal Ponce verzekerde aan een deputa- fie bestaande uit den nuntius en de diploma tieke vertegenwoordigers van Chili, Duitsch- land en Japan dat er uitgebreide bescher ming zou worden verleend aan de zaken en eigendommen van buitenlanders en aan de diplomatieke missies. Zie daar, in kort de toestand, zooals die op 't oogenblik in Peru is. De opstand, die een militair karakter draagt, vestigt de aandacht der wereld weer eens op een der wonderlijk ste landen der schepping, op Peru. Om dat wonderlijke nader te illustreeren, citeeren we hier, wat men aan de N.R.Crt. van gister avond schreef Af erewacht moet natuurlijk worden of de onlusten, welke onder het garnizoen van Are quipa zijn uitgebroken, inderdaad ernstig ge noeg zullen blijken om de krachtige regeering van dr. Augusto B. Leguia, den huidigen pre sident, omver te werpen. Doch in ieder geval vraagt het tooneel van deze beginnende re volutie eenige toelichting. Arequipa is de tweede stad in grootte in de Peruaansche republiek, en tevens een der oudste, hetgeen in dat land van onnaspeurlijk geheizinnig verleden nog iets zeggen wil. Na tuurlijk kan het zich in leeftijd niet meten met Cuzzo, de grijze hoofdstad van het Inca- rijk, het middelpunt van de vier windstTe- ken, de navel van het heelal zooals de In- cas hun metropolis noemden. Maar wel is Arequipa weer veel ouder dan de tegenwoor dige hoofdstad Lima, welke eigenlijk pas in 1535 door Francisco Pizarro is gesticht, om dat hij een hoofdstad noodig had, die beter van Panama uit bereikbaar was. Hij koos üe plek waar de inboorlingen reeds een soort van orakeltempel bezaten, en noemde Z!ïn nieuwe stad Ciudad de los Reyes. Maar de oude naam Rimac bleek sterker dan alle Spaansch, en onder den corrupten vorm van Lima is de stad bekend gebleven. Arequipa was evenwel reeds lang tevore door de Incas gekoloniseerd. Dit merkwaar dige cultuurvolk leefde zijn ethisch-commu- nistische bestaan boven op de bergplateaux van de Andes, en elke Inca-keizer voelde z verplicht om de hoogere beschaving van e Zonen der Zon onder de omwonende lag volksstammen te verspreiden. Aldus breiaae elk vorst opnieuw het geloof in de wijsheid der Inca-instellingen en daarmee tevens Rijk van Cuzzo over Peru uit. Eerst wera het Titicaca-meer bereikt, en vervolgens wera de hoogvlakte van Bolivia onderworpen, waardoor het Peruaansche rijk wereldbetee- kenis verkreeg. Daarna echter daalden ae sobere krijgslieden en propagandisten uit ae koele bovenlanden gaandeweg van de berg hellingen af naar warmere streken. Het was Mayta Capac, de vierde Inca-keizer, die doo de woestijn van Coropuna trok, en voor ne eerst het indrukwekkende schouwspel zag van een pyramide van sneeuw die tot ini den hemel reikte. Met dit verschijnsel, hetwelk de Incas registreerden in de lijst der Huacas ot Groote Merkwaardigheden van hun land, mogen wij wel El Misti vereenzelvigen, den spitsen vulkaan die een besneeuwde kruin de lucht insteekt, precies boven de stad Arequi pa. Men kan zich een afbeelding van Arequi pa dan ook nauwelijks denken zonder dien witten kegel van El Misti op den achter grond. De Inca Garcilass de la Vega vertelt in zijn ,Het Leven der Oude Incas" hoe Mayta Capac met zijn propagandaleger daarna ge leidelijk aankwam in het dal van Arequepa, welke nar wil zeggen „klankrijke trompet". Nu, klankrijk is het woord ongetwijfeld! Er wordt verder verhaald hoe de Inca deze streek zonder moeite onderwierp, doch in het dal van Arequepa geen bewoners aantrof. En daar het land hem liefelijk voorkwam, en het klimaat aangenaam, kwam hij op het denkbeeld om hier een aantal der onderwor pen Indianen neer te planten. Aldus vestigde hij in de buurt meer dan drieduizend fami lies, waarmee hij vier of vijf dorpen stichtte. Aldus wordt de oorsprong van het huidige Arequipa op bijna historische en in ieder ge val op aannemelijke wijze gedocumenteerd. Tegenwoordig1 is het een ordelijk en regel matig gebouwde stad van omstreeks 100.000 inwoners, in een subtropische streek gelegen, waar elk scheutje water terstond een rijken plantengroei uit den grond doet opschieten, doch waar de onbesproeide bodem uit fijnge wreven kleistof bestaat. Enkel langs de riviertjes en beekjes strekt zich een strook van sappig groene asfalfa uit, en enkel maar dicht bij de stad vindt men die lanen van sierlijke eucalyptusboonen en ruzige popu lieren, welke de kust van de Stille Zuidzee kenmerken. Begeeft men zich buiten deze be perkte oase, dan begint er al spoedig een woestijn van droge klei en van rul stuifzand, dat met den wind mee reist, en halvemaan vormig over de dorre vlakte opkruipt. Zoo blijft het landschap vrijwel gedurende de geheele, ruim vier uur lange spoorreis van Arequipa naar de zeehaven Mollende. Een droog land, waar landbouw enkel moge lijk wordt wanneer men eerst voor vocht zorgt. Ook de Incas wisten dit reeds. Zij leer den van de kustbewoners het kunstje om een maiskorrel in een vischkopje te stoppen, en dezen dan in het zand te begraven. Op deze wijze konden zij tenminste nog in deze droge streken een graanoogst krijgen. Want visch was er genoeg. Niet voor niets noemden de kustvolkeren den oceaan Mamacocha, d.i. Moeder Zee. Overigens bleef in die streken de mensche- lijke bewoning beperkt tot de smalle en korte dalen, die als diepe inkervingen een eindje tegen het bergmassief omhoogkruipen. Wan neer de Incas een weerbarstigen stam in zulk een dalletje moesten pacificeeren, sneden zij eenvoudig bun watertoevoer af, en de inboor lingen moesten zich dan wel vanzelf aan de Zonen der Zon onderwerpen. De Incas wisten echter niet alleen water af te snijden maar ook aan te leggen. Over verbazend groote afstanden brachten zij waterleidingen aan om de droge berghellin gen terrasgewijze te bevloeien. Gletschers uit ae Andes tapten ze af voor hun akkers, en er bestond een zeer nauwkeurig stelsel van voorschriften op het gebied van den water stand. Aldus ontbrak het in het Inca-rijk nooit aan oogsten. Maar de Spanjaarden, wien het alleen om goud en zilver te doen was, hebben deze reglementen veronacht zaamd en de waterwerken verwaarloosd, en zoo is Peru weer het arme en dorre bergland geworden dat het ook reeds vóór de opkomst der Incas was. Pas de latere tijden hebben de volkswel vaart van Peru tot nieuwen bloei gebracht En een belangrijk aandeel in dit werk heeft ongetwijfeld de man gehad tegen wiens be wind het garnizoen van Arequipa thans in opstand gekomen is: president Leguia, de eeuwige candidaat voor dit hooge ambt, libe raal en dictator tegelijk. Hij heeft nieuwe banen gezocht voor landbouw en veeteelt, op dat het land voortaan niet enkel van de delf stoffen uit de Cordillera afhankelijk zou zijn, doch ook wel en katoen zou kunnen aanbie den. Op het gebied van wol bezat Peru reeds en oude traditie: de vigogne-wol afkomstig van de in het wild levende vicuna heeft van ouds als de fijnste kwaliteit ter wereld gegol den. Deze vicunna is het wilde lid van de alpcca-familie, d. i. de Ilamasoort van klein postuur en met fijne wol. Als de gems in dë Alpen zoo klautert de sierlijke vicuna over de Andes-toppen, maar hun aantal is reeds dus danig verminaerd, dat het noodig is geoor deeld om de jacht op de vicuna en den han del in hun vellen te verbieden. Een deken van vicuna-vacht is sindsdien een kostbaar bezit geworden; het zijn geel-bruine vellen van langharig bont dat nagenoeg geen gewicht bezit. Kruisingen van al deze llamasoorten met Schotsche en merino-schap>en hebben uitste kende resultaten opgeleverd, zoodat Peru tegenwoordig weer een belangrijk wolland is geworden. Deze producten komen echter uit de bovenlanden, want in de warme kuststre ken houdt de Ilama het niet uit. Arequia, op pl.m. 2500 M. boven de zee, vormt ongeveer de grens. En daarna verder benedenwaarts begint dan de katoen, die zich hoe langer hoe gunstiger ontwikkelt. Peru is in hoofdzaak een bergland, en wel van zulk een hoogte dat het vervoerwezen er tienmaal zoo moeilijk is als ergens anders. Sommige spoorwegen moeten er tot over de 5000 meter klimmen om een verderopliggend dal te bereiken. En onderweg passeert men dan geen streken die in staat zijn om een spoorweg te voeden, doch men ziet niets dan rotsen en zand. In de achterliggende binnenlanden langs de bovenrivieren van de Amazone, ligt ge noeg bouwland van voortreffelijke hoedanig heid. en gezegend door een heerlijk klimaat. Maar de groote hinderpaal voor hun ontwik keling is juist die opeenvolging van hemel- hooge bergketenen, die deze vruchtbare ge westen van het wereldverkeer afsnijden. Het is er een paradijs, maar zonder toe- of uit gang. De radio en het vliegwezen hebben al veel er toe bijgedragen om deze streken uit hun isolement te verlossen. Maar daarmee verscheept men nog geen graan! Peru is dus een moeilijk land om er iets van te maken. En het heeft een zeer zakelijk en nuchter bestuur noodig om het tot iets te kunnen brengen. De heer Leguia, zelf een fi nancier en econoom, heeft getoond dat dit mogelijk is. De uitvoer van het land neemt ieder jaar flink toe, en laat 'n steeds groeiend exportsaldo, waaruit de schuldendienst op de in het buitenland opgenomen leeningen gefinancierd kan worden. De staatsbegro ting, die vroeger menigmaal een deficit ople verde, is sluitend gemaakt, en alles wijst er op dat de Peruaansche Republiek op gezonde grondslagen rust, en met vertrouwen de toe komst tegemoet mag zien. Mits er echter orde en rust blijven heer- schen. Mocht het bewind van Leguia om re denen van binnenlandsche politiek worden omvergeworpen, dan zal daarmede in de eer ste plaats een periode van groote onzeker heid aanbreken, welke weinig bevorderlijk zal zijn aan het crediet van het land. DE NIEUWE BOTSINGEN IN BRITSCH-INDIË. Nieuwe troebelen verwacht. Uit Peshawar wordt gemeld, dat het aldaar gisteren rustiger was. Niettemin zijn aanduidingen op nieuwe troebelen, welke te verwachten zijn uit de streek der Afridi's. De homaanslag op den politie commissaris. De Britsche geheime politie heeft te Calcutte vijf personen gearresteerd, die er va nverdacht worden deel te hebben genomen aari den bomaanslag op den politiechef Sir Charles Tegart. Onder de arrestanten bevidt zich een vooraan staand lid van het Indisch Congres Dr. Chandra. In de woning van een der da ders, die door een ontijdige ontploffing van een bom gewond werd en later in een politiebureau aan de gevolgen over leed, werden twee andere helsche ma chines gevonden. Opnieuw een aanslag; thans op het politiebureau. Uit Calcutta wordt gemeld, dat daar gisteren opnieuw een bomaanslag is ge pleegd. Thans op het hoofdbureau van politie. Drie personen werden licht ge wond door bomsplinters, terwijl het ge bouw slechts licht beschadigd werd. DE NIEUWE REGEERING IN POLEN. De pers over het nieuwe kabinet. Over de vorming der nieuwe regeering door maarschalk Pilsoedski uit de Poolsche pers zich voorloopig nog ge reserveerd. De bladen der oppositie-partijen zijn van meening, dat maarschalk Pilsoeds ki thans persoonlijk de verantwoorde lijkheid van zijn regeeringssysteem op zich heeft moeten nemen en den toe stand met zijn autoriteit zal moeten dragen. Zij twijfelen er aan of het optreden der nieuwe regeering den binnenland- schen to. stand in Polen zal verbeteren. De bladen der regeeringspartijen juichen de regeering van Pilsoedski toe en wijzen op de groote rol, die maar- schala Pilsoedski in Polen heeft ge speeld. DE INCIDENTEN BIJ DE IJZER BEDEVAART. De niet-toelatlng van Simons en Bosman. De N. R. Ct.-correspondent te Brussel meldt: In verband met de incidenten, welke er Zondag te Dixmuiden hebben plaats gehad aan den IJzertoren en op de Groote Markt heeft de minister van bin nenlandsche zaken den gouverneur van de provincie West-Vlaanderen opdracht gegeven een onderzoek naar de admi nistratieve verantwoordelijkheid in te stellen. Naar aanleiding van de persbe richten is het parket eveneens een on derzoek begonnen om na te gaan of er gronden aanwezig zijn voor rechtsver volgingen tegen den vlieger en de men- schen in het vliegtuig die de plechtig heid kwamen verstoren. Als gronden worden aangegeven, dat het vliegtuig lager vloog dan honderd meter en strooi biljetten achter liet, wat ongeoorloofd is. Een vlieger, die bij de inwijdings plechtigheid van de universiteitsbiblio theek te Leuven op soortgelijke wijze betoogde, in verband met het niet ge plaatste opschrift, werd onlangs in eer sten aanleg en in hooger beroep veroor deeld. Het vliegtuig blijkt eigendom te zijn van een Fransche maatschappij te Ant werpen; het werd te Oostende gebruikt om lucht-uitstapjes te doen. Zondag ochtend vloog het naar Knocke, waar het 's middags is opgestegen naar Dixr muide, bemand met den zoon van den Brusselschen drukker dor biljetten, lid van het Francistische Légion nationale. De Vlaamsch-katholieke Standaard weet te melden, dat geen enkel lid van de regeering last heeft gegeven den Ne derlander Simoij en den Zuid-Afrikaan Bosman aan de grens tegen te houden. Het besluit daartoe zou eigenmachtig door den Waalschen chef van den vei ligheidsdienst genomen zijn! Deze is bij den eerste-minister ontboden. In de omgeving van Paspar verklaart men, dat ueze geenszins het inzicht heeft gehad de IJzer-bedevaart te laten ver bieden en geen reden wenscht te vinden om dit wel te kunnen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN MUSSOLINI. Een operatie aanstaande. Het Hbld. schrijft: Reeds eenige maanden geleden meldde ik, dat Mussolini in verband met een ernstig maagzweer een operatie zou moeten onder gaan. Nadien vermeldden verscheidene Fran sche en Duitsche bladen dergelijke berichten, waarin de Italiaansche officieele persdienst aanleiding vond een ontkenning te lanceeren. Als bewijs, dat de Duce een goede gezond heid gemeten zou, werd aangevoerd, dat hij zich opk gedurende de allerlaatste weken verscheidene malen in het openbaar vertoon de en ook herhaaldelijk personen in audiente ontving. Dit bewijst echter alleen, dat zijn toestand hem niet dwingt het bed te houden, iets waar toe een man van de energie van Mussolini wel in de laatste plaats komt. Thans echter lezen wij opnieuw een beves tiging van ons bericht in de „Leipziger Neueste Nachrichten". Een daar vermelde bijzonderheid, namelijk dat Mussolini's lijf arts, de beroemde Romeinsche chirurg Bastianelli, naar New York vertrokken zou zijn om daar de speciale instrumenten te halen, die voor de uiterst moeilijke operatie noodig zijn, stemt nauwkeurig overeen met wat onze zegsman, die tot de naaste om geving van den Duce behoort, ons iedertijd mededeelde. Wij vernamen toen, dat alleen Bastianelli zich bereid had verklaard de ope ratie te beproeven, terwijl andere medici deze absoluut noodig oordeëlen, doch niet aan durfden. Bastianelli had echter eenige weken uitstel bedongen. Wie in de laatste maanden den Duce, zij het ook slechts vluchtig, gezien heeft, zal zeker geen twijfel koesteren omtrent zijn al dan niet ziek zijn. HET HUWELIJK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT. Uit Boedapest wordt bericht, dat aartshertog Albrecht gaat trouwen met de gescheiden echtgenooten van den vroegeren Hongaarschen gezant, Ludwig von Ruday, hetgeen gepaard zal gaan met een naamsverandering van den aartshertog. Deze heeft zijn aanstaande vrouw lee- ren kennen in Den Haag. De familie heeft zich eerst krachtig verzet te?;en de plannen van den aartshertog, maar te vergeefs. Hij heeft, zooals men weet, in dertijd een bezoek gebracht aan aarts hertog Otto in België, om diens toestem ming als hoofd van het Huis Habsburg te erlangen en tevens de belofte van trouw aan den jeugdigen aartshertog af te leggen. Daarna is hij naar Brazilië vertrokken, waar hij groote landgoede ren wil koopen. VERMINDERING DER AUTO PRODUCTIE. Volgens cijfers, gepubliceerd door het Amerikaansche departement van han del en nijverheid is de auto-fabricatie in den loop van de eerste zeven maanden van dit jaar aanzielijk gedaald, verge leken bij dezelfde periode van het vorige jaar. Toen werden n.1. 3.726.283 wagens vervaardigd, terwijl het aantal dit jaar slechts 2.421.911 bedraagt. INSTORTING VAN EEN BOUW WERK IN BELGIË. Een dcode, zeven zwaargewonden. Bij Bergen (in Henegouwen) stortte een in aanbouw zijnd gebouw voor een electrische centrale voor de kolenmijnen in de Borinage in. Een groep arbeiders werd onder het gesteente bedolven. Een arbeider werd gedood, terwijl zeven an deren zwaar werden gewond. VERVOLGING VAN EEN LAPPO-BLAD. De Finsche Minister van Justitie heeft de politieprefecten van Oalma en Karleby in de provincie Oesterbotten, opgedracht gegeven een vervolging in te stellen tegen het dag blad „AktivistiDaar dit 'blad het orgaan is van de Lappobeweging en door den Lap- poleider Kosola wordt uitgegeven, heeft deze maatregel de noodige verwondering ver wekt. Dit besluir wordt hierop gegrond, dat het blad zich smalend over de autorüeiten moeten hebben uitgelaten. HEVIGE BOSCHBRAND IN ITALIË. Door een grooten brand is het bosch, dat het bekende Capucijnerklooster Monte Cassino in de provincie Napels omgeeft, grootendeels vernield. Eerst na urenlang werken, slaagde men er in het vuur, dat reeds het kloostergebouw bereiki, had, meester te worden. De schade wordt op meer dan een half millioen lire geraamd. VIJF ITALIAANSCHE ARTILLERISTEN GEDOOD. In de vesting Mi na ie bij Mess i na zijn vijf soldaten om het leven gekomen door de ont ploffing van een stuk geschut, dat geïnspec teerd werd, nadat het geweigerd 'had. MINDER WERKLOOZEN IN ENGELAND. De lange reeks statistieken van werkloos heidsvermeerdering is thans onderbroken door de med-edeeling van een vermindering der werkloosheid in Engeland. In vergelijking tot de voorafgaande week, hadden op 18 Augustus 32.780 personen werk gevonden. Het totaal aantal werkloozen bedroeg 2.017.057. HET WAS 86 GRADEN TE LONDEN. Het was gisteren te Londen heerlijk zomer weer, waarbij de thermometer steeg tot 86 graden, de hoogste dit jaar geregistreerde temperatuur. EEN ZEER WILDE BRUILOFT. Gisternacht heeft te Salmis in Zuid-Finland een vechtpartij plaats gehad op een bruiloft, waarbij 20 personen door messteken gewond werden. Negen mannen en de bruid zelf moesten naar het ziekenhuis vervoerd wor den. Verscheidene personen werden levens gevaarlijk gewond. MISLUKTE TEWATERLATING VAN EEN TORDEDOJAGER. Te Le Havre wilde men gisteren overgaan tot het te water laten van den torpedojager „Vautour". Dit mislukte evenwel. Na onge veer zestig meter voortgegleden te zijn, stopte de torpedojager plotseling en kantelde. Slechts twee derden van het schip waren in contact met zijn eigenlijk element, het water, gekomen. Men hoopt de schade spoedig te kunnen herstellen. Eenige toeschouwers wer den licht gewond. EEN COMPLEET EXEMPLAAR VAN HET EERSTE GEÏLLUSTREERDE BOEK. George Smith, uitgever te Londen, heeft een compleet exemplaar van het eerste geïllustreerde boek ontdekt, dat in Engeland is gedrukt Het is het door William de Machlinia eigenhandige ge drukte „Boek of Heurs", uit het midden der 15de eeuw. Het is uit denzelfden tijd, dat de eerste Engelsche boekhande laar Caxton zijn boeken uitgaf. Het 500 jaar oude boek heeft, naar schatting een waarde van 20.000.-— en zal waarschijnlijk naar Amerika wor den verkocht. Van tijd tot tijd zijn gedeelten van het „Boek of Heurs" gevonden, doch tot nu toe wist men niet, dat het werk geil- lustreed was. Machlinia vervaardigde houtdrukken en had zijn idrukkerij in de buurt van Fleet Street, de beroemde Londensche krantenhoek. Het thans gevonden, verwerkt tot boekomslagen uit honderd bladzijden bestaande exemplaar is op perkament gedrukt en bevat acht illustraties, t.w.: „De heilige maagd en Elisabeth", „De Heilige familie te Bethlehem", „Chris tus in den tempel", „de Drie wijzen uit het Oosten", „De kindermoord te Betle- hem", „De Herders", „Het laatste Oor deel" en „De Kruisiging". DE AFGETREDEN PRESIDENT VAN PERU OVERLEDEN? Vergiftigd of zelfmoord? Volgens een nog onbevestigd bericht uit Lina zou de afgetreden president van de Peruaansche republiek, president Leguia aan boord van den kruiser Almi- rante overleden zijn. DUITSCH MIJNWERKER NEER GESTOKEN. Te Neukirchen-Vluyn is gisteravond een mijnwerker door een werklooze neergesto ken. De werklooze was na zijn ondersteuning geïnd te hebben huiswaarts gekeerd, waar 'hij na twist gezocht te hebben, de huisbewo ners met een mes bedreigde. De mijnwerker wilde hem kalmeeren, met het gevolg, dat de werklooze nog woedender werd en hem blin delings met een mes bewerkte. De mijnwerker werd in den hals getroffen, waar de slagader doorgesneden werd, zoodat bü spoedig daar na aan bloedverlies stierf. De moordenaar verschanste zich in zijn woning en kon slechts met groote moeite worden gearres teerd. Een groote menschenmenigte wilde, toen hij naar buiten gebracht werd, den on verlaat lynchen, zoodat de poljtie met gillijn»- Jtpiujoels .uia tünen .motst

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1