mtmwcht tiiraiL Hulird twee en dertigste Jaargang. Woensdag 2? Augustus Radio-hoekje FEU1LLET0N. Hun beiden weg. Ppovinoiaal nieuws 201 1930 Donderdag 28 Augustus. Hilversum, 1875 M. AM .R.0-uitzending). 8.01—9.45 Gramofoonpl. 10.—10.15 Mor genwijding. 10.3012.Concert door het orkest van het Rembrandt Theater te Amster dam. 12.15—2.— Concert. A. V. R. O.-Kwin- tet. 2.—2.30 Gramofoonplaten. 3.-4.— Con cert op orgel door Willem Zonderland. K. Kueter, cello. 4.-5— Ziekenuurtje. 5.—5.30 Gramofoonplaten. 5.30—7.15 Concert door het Haagsch Harmonie-orkest. 7.15—7.45 Radio-Volksuniversiteit Huib Luns: „Kunst en cultuur". 8.— Concert. A. V. R. O.-Va- cantie Orkest. 8.158.30 Haagsch Gemengd koo:r „Onder Ons''. 8.30—8.45 Vervolg Or kestconcert. 8.459.Vervolg concert „On der Ons". 9.-9.35 Viool-recital door Alber- tina Ferrari. 9.35—10.— Vervolg Orkestcon cert. 10.— Persberichten. 10.15—10.30 Ver volg Orkestconcert. 10.30—11.30 Dansmu ziek door Haarlem's Salon-orkest. 11.30— 12.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 8.9.15 K. R. O. Gramofoonpl. 10.10.30 N. C. R. V. Zang doo dameskoortje. 10.30 11-N. C. R. V. Korte Ziekendienst. 11.30 12.K. R. O. Godsdienstig halfuurtje 12.1.K. R. O. Concert door het K. R. O.- Trio. 1.—2.K. R. O. Gramofoonpl. 2 3.N. C. R. V. Gramofoonpl. 4.-5.— N. C. 'R. V. Ziekenuurtje. Lezing en koorzang. 5. 6.30 Solistenconcert, sopraan, mezzo-sopraan, yiool en piano. 6.30—6.40 Koersen. 6.40 Or gelconcert door G. te Barke. 7.408.Gra mofoonpl. 8.11.Concert. Chr. radio orkest onder leiding van P. v. d. Hurk. J. v. d. Hurk. J. v. d. Ploeg, tenor. Lezing over den zorg voor het misdeelde kind. 10.Pers berichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. E. Cook, alt. Octet. 1.20 Or gelspel door R. Foort. 2.202.50 Gramo foonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. J. Hamilton Smith, sopraan. T. Dance, bari ton. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Markt- ber. 7.Zang door Joh Thorne. 7.207.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Concert. M. Anderson, alt. I. Philipovsky, piano. 10.05 Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Berich ten. 10.4512.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12 50 2 20 Gramofoonpl. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Viool recital. 7.40 Gra: foonplaten. 8.20 Concert. Vocale en instru mentale solisten. Kwartet. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10 35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Concert. Orkest en zang, liedjes bij de luit). 5.506.50 Concert. Sopraan, cel lo en piano. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2 20 Orkest concert. 3-20—5.20 Orkest'-oncert en viool- soli. 8.358.55 Liedereuvoordracht. 8.55 9.45 Moderne dansmuziek. 10.05—11.35 Vervolg Moderne dansmuziek. 11.3512.50 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Trio concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Kamermuziek. 9.20 Con cert vanuit de Kurzaal te Oostende. Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Berichten. 7.207.50 Gramo.oonpl. 10.2012.20 Le zingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Lezingen. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3.50—4.20 Lezingen. 4.20—5.50 Concert. 5.50—8.50 Lezingen. 8.50 Fata Morgana". Muzikaal allerlei. 9.50 Hoorspel „Vom Dirndl und Baamfang". Schrammeltrio en solisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. A.V.R.O.-LEGIOENEN NAAR DEN HAAG. Naar dr. F. Westerling, voorzitter van het centraal actiecomité der A.V.R.O. mededeelt, zijn voor de a.s. massa-demonstratie te Den Haag reeds 1400 plaatsen uit de auto-colonne verkocht. Nog steeds is deze colonne voor uit- rbeiding vatbaat; wie mede wil, aarzele niet zich alsnog onmiddellijk een vervoerbewijs te verschaffen, morgenavond tusschen 8 en 10 uur verkrijgbaar aan het A.V.R.O.-gebouw, Keizersgracht 107 te Amsterdam, retour 2.50. Donderdag- en Vrijdagavond zijn zij ver krijgbaar aan de polikliniek De Wittenstraat 19 et Amsterdam. Met nadruk verzocht de heer Westerling te publiceer en, dat de A.V.R.O. uitsluitend ga Vrij naar het Engelsch H. A'IONSEN 64) Waring stond op. Een jonge dame? Dick bromde iets onverstaanbaars en rende de kamer uit. Whisky ging hem luid blaffend achterna. Audrey! Dickl Whisky bleef blaffen, John keek zijn mees ter aan en kuchte eens. Waring's oogen glim lachten. De rest kwam er niets op aan! Hij floot even. De hond bedaarde terstond. Hij kwam in de kamer terug en bleef met den tong uit zijn bek hangend zitten. John, zei Waring, zou je even aan je vrouw willen vragen, of ze een bed opmaakt? De oude man bleef met open mond staan. Be halve zijn eigen oude vrouw was er nog nooit e n vrouw onder hun dak geweest. Hij keek Waring een oogenblik aan en ging dan naar de deur. Jawel, malter Antony, zei hij. XXXVII. In de hal lagen Dick en Audrey in eikaars irmen. Liefste, fluisterde Dick, wat ben ik blij, dat je gekomen bent! Maar wat ben je koud! vreeselijk! Je gaat nog dood van de kou, Kom binnen om warm te worden, rantie neemt voor de autobuskaartjes, die aan haar gebouw of aan dr. Westeling's dierenpo- 'n'elt,zljn gekocht. Dit in verband met men n' bestuur ter oore zijn geko- verkoop der plaatsbewijzen voorde *ide extra-treinen, die Amsterdam uit het -chikbare 8-tal voor zich heeft gereserveerd, loont druk. Beide treinen zijn nagenoeg uit verkocht. Gaarne verzoekt dr. Westerling spoedige plaatsbespreking door hen, die als nog mede willen gaan (American Express Gompany, Rokin 90; prijs retour 2), opdat, incuen noodig, nog een derde extra-trein kan worden gereserveerd. Z?NPAG 31 ANG IN AETHER. w iu 31 Augustus, de verjaardag van n. M. de Koningin, wordt in den aether be schouwd als een gewone Zondag, d. w. z. de uitzendigen via Hilversum zullen dezelfde zijn als andere Zondag: èn A. V. R. O. èn V. A. R. A. zenden uit. Waar officieel 1 September de verjaardag van H.M. gevierd wordt, zou als de V.A.R.A. dien dag de beschikking over den Hilversum- schen zender had, een ruiling hebben moeten plaats vinden. Toevallig komt het zoo uit, dat de A. V. R. O. het Algemeene Programma verzorgt op Maandag 1 September. HEER-HUGOWAARD. Raadsvergadering. Om even drie uur Maandagmiddag opende de voorzitter-secretaris, burgemeester van Slooten met een woord van welkom de voltal lige vergadering. Medegedeeld werd dat van Ged. Staten be richt was ingekomen, dat beslissing op het be sluit tot aangaan van de geldleening ad 28.000 verdaagd is. Het verslag 1929 der Districts-Arbeids beurs, dat voor de leden ter lezing is gelegd, wordt voor inzage aanbevolen. Voorgelezen werd hét schrijven van de Ver. tot Bescherming van Dieren, waarin thans vooral den nadruk wordt gelegd op de dik wijls nog zeer onpractische wijze van vast maken van vee op de stallen en zelfs een vin gerwijziging wordt gegeven om hier een van gemeentewege regelende verordening in het leven te roepen. De voorzitter wees er op, dat het moeilijk is iets te vinden, waarbij theorie en praktijk el kaar zullen dekken. Immers, waar voorschrif ten zouden worden gegeven voor een bepaald systeem van vastmaken, zou men in vele ge vallen ook verplicht zijn om de inrichting der deuren zoo te maken, dat de koeien, die bij brand neiging vertoonen om te gaan loopen, waar de eerste koe heengaat, zich niet zou den vastloopen in de deuropening, wat laatste ten gevolge zou kunnen hebben dat van het theoretisch zoo mcoi opgezette in de praktijk niets terecht kwam. Het verzoek der R.K. ver. voor militairen te Amersfoort om de gewone jaarlijksche subsi die ad 15 weder temogen ontvangen in 1931, zal bij de behandeling der begrooting ter sprake worden gebracht. Van de commissie voor den legwedstrijd te Beemster was een verzoek ingekomen om sub sidie. De discussie hierover werd hoofdzake lijk gevoerd tusschen de heeren Wuis en Tromp. Eerstgenoemde, voorstander voor ver elening, voerde aan, dat de laatste jaren ook in deze gemeente de pluimveeteelt een belang rijke vlucht heeft genomen, hier zelfs twee vereenigingen zijn, die verbetering daarvan voorstaan. De heer Tromp daarentegen, hoewel hij het nut van dergelijke wedstrijden niet direct wil ontkennen, meent dat de gemeente met het verleenen van allerlei subsidies niet al te veel op zijpaden moet begeven. Als in eigen ge meente iets op dit gebied gevraagd werd zou hij er zich anders tegenover stellen. De heer Kostelijk, zich aansluitende aan de zienswijze van den heer Wuis, wees er op, dat ook wel aan instellingen buiten de gemeente subsidie gegeven wordt, wanneer zij algemee ne cultureele belangen als doel hebben, waarom hij voor stelt alsnog voor één jaar een subsidie te verleenen van 10, welk voor stel met 7 stemmen vóer werd aangenomen. Besloten werd aan de Ver. tot Bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland, waarvan het jaarverslag is ingenomen we der de gewone jaarlijksche subsidie te ver leenen. Van Ged. Staten zijn twee wijzigingen Be grooting dienst 1929 goedgekeurd terug ont vangen. Het bedrag te voldoen aan de Gezondheids commissie te Hoorn zal, berekend naar het aantal bewoners tegen 0.03 per hoofd over 1931 totaal 144.12 zijn. In verband met de verandering van het electrische net in de kom der gemeente hebben debewoners uit „de Kil van Rood" ten derden male een verzoekschrift ingediend voor verbe Haar tanden klapperden, haar wangen waren blauw en strak, maar ze lachte toch. Het hindert niet! zei ze, ik ben hier! Met zijn arm om haar heengeslagen bracht, of liever droeg Dick haar de kamer binnen. Het station was vijf mijl ver en ze had in den kou den Januari-avond in een open wagen gereden. 17:; zette haar met teedere zorg in een leunstoel. Waring wierp nog een blok hout op het vuur. Audrey, zei Dick, mag ik je mijnheer Waring voorstellen... Lady Audrey Beaumont. Waring maakte een buiging. We zijn beiden heel blij u hier te zien, lady Audrey, zei hij, als u me een oogenblik je wilt excuseeren, dan zal ik eens even gaan zien, of er nog wat voor u te eten is. O doet u toch vooral geen moeite, zei Audrey, ik heb al iets in den trein gebruikt. 't Is heelemaal geen moeite. Waring, die met opzet heel conventioneel deed, verliet de kamer. Harborough's dochter! Geen wonder dat Ardley Manners zich niet op zijn gemak gevoeld had. De hertog was een oude brombeer, naar men zei. Het leek wel, of ze van huis weggeloopen was. Hij ging naar buiten en betaalde den voer man, die haar gebracht had. Heb je de bagage binnen gebracht? vroeg hij. Die was er niet, zei de man. Oh!hm dat is wel 'n bewijs De man krabde zich achter het oor. Een bewijs? Waarvoor mijnheer? Nee 't is in orde ik praatte in m'n eigen goeien avond! Goeden avond, mijnheer... dank u wel. tering der straatverlichting aan den toe gangsweg naar hunne woningen. Waar uit de toelichting van den voorzitter bleek, dat door een kleine verandering in het plan der nieuwe straatverlichting, het gevraagde kan bereikt worden, werd algemeen goedgevonden gunstig te beslissen. De verdere bespreking over de straatver lichting in het gedeelte der gemeente, dat thans van een ondergrondsch net voorzien wordt, doet vooral de heeren Van Langen en Kooij kennen als voorstanders van lampen bo ven den weg. Echter wordt op voorstel van den heer Kostelijk besloten de beslissing hier omtrent in een volgende vergadering te doen plaatsvinden, waardoor iedereen de gelegen heid zal hebben zich nader te doen inlichten. Mede kwam den onderlingen afstand der palen ter sprake. De heer Kooij meende, dat 100 M. een gevoegelijke afstand is. De voorzitter wees er echter op dat iedere gemeente punten bezit, die a. h. w. zichzelf aanwijzen voor verlichting en bij het tegen woordige net is met deze eischen der praktijk rekening gehouden gehouden, zoodat uit den aard der zaak verschillende lichtpunten weder op dezelfde plaats zullen komen. De heer Tromp voerde aan, dat bij een ondergrondschen aanleg, waarbij men niet gebonden is aan den afstand der palen, men v.n.1. een gunstige verdeeling in de z.g. open trajecten kan verkrijgen. De heer Kostelijk, bij monde der Commis sie, belast met het nazien der rekening 1929, verslag uitbrengde deelt mede, dat de in komsten en uitgaven der gewone dienst resp. f 81.459.55 en 52.810.055 hebben bedragen, zoodat het batig saldo ƒ28.649.495 is, wat in aanmerking genomen het beginsaldo ad ƒ24.733.805 een vooriutgang beteekent van 3.915.25. De Kap. Dienst toont tegen een inkomst van ƒ42.648.50 een uitgaaf van 38.868.50, batig slot aldus ƒ3.780.—. Deze bedragen werden in orde bevonden, doch repporteur meent een woord van lof te moeten wijden aan den gemeente-ontvanger over de wijze, waarop hij ook weer in dit jaar het beheer gevoerd heeft. Voorzitter, hiermede volkomen instem mende, dankt de Commissie voor het volbren gen van haar taak en stelt voor een gedeelte van het batig slot van den gewonen dienst, en wel 10.000.— over te boeken op het Reservefonds voor Bijzondere Doeleinden, hetgeen algemeen wordt goedgevonden. Bovendien wordt besloten de gemaakte winst van het G.E.B., zijnde 9.593.48, weder af te dragen aan de Reserve van het Bedrijf. Bij stemming voor de Commissie belast met het nazien der voor 1931 ingediende 'be grooting worden de heeren Pool, Quant en Kooij gekozen, die allen de benoeming aan nemen. Goedkeuring vind het voorstel om nader in te gaan op het aanbod van leening van 28.000 tegen een koers van 4 5/8 a pari. De heer Groenland bracht ter sprake den overlast, die velen thans ondervinden van het leger kooplui en venters, dat dag in dag uit de huizen 'bezoekt en dringt aan op strenger politietoezicht in deze. De voorzitter antwoordde, dat het aantal vergunningen tot venten uitgegeven miniem is, doch dat het zeer moeilijk is in de uitge breide gemeente deze overtreding te consta- teeren. Hij zegt echter toe, dat een streng toezicht gehouden zal worden. Niets meer aan de orde zijnde, volgde onder een woord van dank sluiting. CASTRICUM. Veiling Ons Belang. Aan de veiling „Ons Belang" waren aan gevoerd: 326 zak dubbele spercieboonen van 4 34101/, ct.47'5 zak enkele spercieboonen van 7i2'34 ct.; 100 zak trosboonen van 1619 ct.; 50 zak snijboonen van 1421 ct.; 55 zak tuinboonen van 81514 ct.- en 17 zak raspers van 1714—28 ct., alles per KG. Onbehagelijk thuiskomst. Ioen gistermorgen de veekoopman D. K., alhier thuis kwam, bemerkte hij, dat zijn ge- heele huis leeg was gehaald, hetgeen is ge schied door zijn vrouw, die veertien dagen geleden de echtelijke woning met de kindéren heeft verlaten. Een en ander was vervoerd met een grooten meubelwagen uit Den Haag. Mond- en klauwzeer. De gevallen van tongbaar nemen nog regelmatig toe, al is het aantal niet groot. De laatste dagen zijn wederom een drietal gevallen opgegeven en nu is het aantal ge stegen tot 13, waarvan 3 gevallen zijn ge nezen. Onderwijs. In verband met het vertrek van den heer v. d. V lies en het nog niet aanwezig De voerman klakte met z'n tong en het oude paard hobbelde weg. Zoodra Waring de deur uit was, hief Audrey haar gelaat naar Dick op. Geef me 'n kus, Dickje bent Ze kwam niet verder. Dick had haar al in zijn armen. O... Dickik heb een gevoel of ik na jaren dood geweest te zijn, weer tot het leven ben teruggekeerd. Ik kon maar niet begrijpen, waarom je niets hebt geschreven, waarom je Ik niet geschreven? Dick schreeuwde het bijna uit. Maar ik heb iederen avond zit ten schrijven en je twee telegrammen per dag gestuurd! Ik was net van plan morgenochtend naar Londen te komen, om je huisdeur in te trappen, als ze me niet binnen wilden laten! Ik heb geen enkel woord van je ontvan gen, zei Audrey. Het was net alsof je spoor loos verdwenen was! Waarom heb jij dan niet geschreven? vroeg Dick. Ik heb de afschuwelijkste dingen zitten prakkizeeren! Ik was in staat geweest om dien Jocelijn te vermoorden. Om dezelfde reden, waarom ik jouw brie ven niet ontvangen heb vader! Hij moet ze onderschept hebben. Het is doodgewoon af schuwelijk, Dickl Ja vreeselijk! Toen ik dien morgen thuis kwam, begon vader meteen tegen me. Hij was woedend op me. Een vol uur hebben we elkander de lee- lijkste dingen naar het hoofd gegooid. Eigenlijk was het meer dan koddig, maar de grappigheid er van heb ik eerst later ingezien. Grappigheid? Ons huis is al dien tiid een soort tf.evange- zijn van een nieuw hoofd der 0. 1. school no. 1 is door B. en W. uitgezien naar een waarnemend hoofd. Eenige pogingen daartoe zijn mislukt maar ten slotte is het geh t een gegadigde daartoe te vin den en is als zoodanig aangesteld J. v. d. Molen van Alkmaar. Voorts is het noo dig geworden een tijdelijke kracht aan te stellen teneinde de onderwijzeres mej. Verweel te vervangen, aan wie ziekte verlof is moeten verleend worden, waar toe is aangesteld mej. J. G. Dun, even eens van Alkmaar. Door deze benoemingen is heden de school wederom met vol personeel kun nen aanvangen. UITGEEST. Melkcontroleur. Tot melkcontroleur aan de Coöp. Stoom- zuivelfabriek Assumburg alhier is benoemd de heer J. Sneider van Beets. Opbrengst speldjesdag. De Zondag gehouden speldjesdag ten bate van Herwonnen Levenskracht heeft ruim 90 opgebracht. Geboren: Anna Catharina Maria, dochter van Johannes Groen en Anna Cornelia Welage. Cornelia Elisabeth, dochter van Jan Goedhart en Cornelia Bakker. Gehuwd: Johannes Scholten en Maria Theresia Pijlman. HEEMSKERK. De pluk van duinbramen die andere jaren nog wel eens van beteekenis kan zijn is «iit jaar in figuurlijke en letterlij ke zin in 't water gevallen. Door de overvloedige regens zijn ze totaal verregend. Bramen gedijen het beste bij eene zonnige en warme Augus tusmaand en over zulk eene maand konden wü helaas dit jaar niet roemen. Aan de fruitveilingen komen zij dan ook spooradisch voor. NOORDSCHARWOUDE. De Floralia-tentoonstelllng. De Floralia-tentoonstelling welke in de groote zaal van „Concordia" gehou den zal worden is definitief vastgesteld op 17 en -8 September a.s. De secretaresse van het comité, mevr. P. DeutekomBerkhout tot wien wij ons vervoegd hadden om eenige inlich ting, deelde ons mede, dat behalve het inzenden van opgekweekte plantjes, ook vrije inzendingen als bloemenmanden en bouquetten werden toegelaten. De deelname is zoowel voor volwas senen als jongeren. Van laatstgenoem den zijn er al heel wat reeds geruimen tijd met het opkweeken van plantjes bezig. Met mooi weer kan hier dus nog de noodige zorg aan besteed worden. Als attractie zal op de tentoonstelling een sjoelbak aanwezig zijn terwijl ver der een theetuin ingericht zal worden, waar men voor niet te veel geld een smakelijk kopje thee kan drinken. Ten bate van de tentoonstelling is een verloting georganiseerd, waarvoor door B. en W. bereids toestemming is ver leend. Wij hopen dat een en ander goed mag slagen. Ook in onze gemeente worden van wege de gem. lichtbedrijven de electri sche lantaarns verplaatst en komen als hanglampen boven de straat, waardoor een betere verlichting mogelijk is ge worden. De N.V. „Concordia" kwam in jaarverga dering bijeen. Aanwezig waren 10 leden. De voorzitter, de heer P.. Deutekom, opende met een woord van welkom, daarbij zijn teleur stelling uitsprekende over de geringe op komst. Men vertrouwt de zaken blijkbaar aan het bestuur toe. De voorzifter sprak nog een woord van dank tot hen, die aan het welslagen der ge houden Paaschbazar hebben medegewerkt. De rekening van den penningmeester was nagezien door de heeren G. Bos en J. Heidsima en werd bij monde van eerstge noemde verklaard, dat een en ander in orde was bevonden. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden herkozen de heeren J. Ootjers, C. Keeman Fz. en W. J. Smit. Aan de tweede laatsge- noemden zal hiervan kennis worden gegeven. Als leden van de commissie van bijstand werden gekozen de heer G. Bos en J. Kuiper. De voorzitter gaf hierna een uiteenzetting van de plannen om hier dezen winter een revue te houden, waarmede de vergadering accoord kon gaan. EGMOND AAN ZEE. Raadsvergadering. Maandagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig alle leden. Voorzitter is burgemeester Eyma. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van mej. Hasselman met het ver zoek tot onderhoud van het graf van den heer Gildemeester, door de gemeente, waar voor zij een bedrag van 300 aan de go; meente schonk. De voorzitter stelde voor dit in handen van B. en W. te stellen ter afdoening, om dan in een volgende vergadering met een voorstel te komen betreffende een algemeene regeling. Aldus besloten. Een schrijven van den heer A. Vos, hou dende het verzoek tot terugbetaling van een gedeelte der pachtsom van het strand, we gens de slechte weersomstandigheden. Alvorens hier verder op in te gaan, deelde de voorzitter mede dat dit schrijven veel te laat is binnengekomen. Het komt, volgens spreker, meer voor dat men dan eerst een verzoek tot den raad richt, wanneer men vernomen heeft, dat er zitting zal zijn. Hopende, dat men in het vervolg wat vroeger de verzoeken inzendt, stelde de voorzitter voor dit schrijven in de vergade ring van B. en W. te behandelen. De heer Broek informeerde of de heer Vos kans van slagen zou hebben. Indien dat het geval was, zouden er volgens spreker nog meer komen met een dergelijk verzoek. De voorzitter zag ook dit bezwaar en stel de voor te wachten tot een volgende vergade ring. De heer Snoeks: Noemt hij een bedrag? De voorzitter: Neen. Het voorstel van den voorzitter werd aan- genomen. Een schrijven van eenige trawlervisschers betreffende de autobusdiensten op IJmuiden. De voorzitter stelde voor dit aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Groen vond het beter dit nu te be handelen. De voorzitter deelde mede, dat de autobus kwestie thuis hoort in de vergadering van B, en W. De raad kan alleen een wensch uiten. Na eenige discussie steldé ook de heer Broek voor dit aan te houden, maar hoopte, dat B. en W. gunstig zouden beslissen. Aldus werd besloten, nadat de heeren Groen en Snoeks den wensch hadden geuit meer bussen toe te laten. Punt 2. Aanbieding der Gemeemterekening 1929. De gewone dienst sluit met een nadeelig saldo groot 4604.91 De kapitaaldienst met een nadeelig saldo van 21578.67. B. en W. stelden voor over te gaan tot het benoemen van een commissie voor het nazien der rekeningen. Nadat bij de eerste vrije stemming geen der leden de volstrekte meer derheid had verkregen werden de heeren Blok, van der Plas en van de Pol in de twee de vrije stemming gekozen verklaard. Punt 3. Voorstellen ingevolge de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De voorzitter deelde hieromtrent het vol gende mede (de getallen zijn afgerond): Ingevolge de nieuwe wet verliest de gemeente als inkomsten: de oude rijksuitkeering per in woner, totaal 6000, de oude rijksbijdrage jaarw. burg. en secr. 600, 50 opcenten verm. bel. 4Ü0, de plaatse inkomstenbei pl.m. 42000, totaal verlies 49000. Hiertegenover krijgt de gemeente als in komsten: de nieuwe rijksuitkeering per inwo ner voorl. geraamd 23000, de nieuwe rijks bijdrage jaarw. burg. en secr. 3000, 75 opbrengst grondbelasting 3000, opbrengst personeele belasting (indien ongewijzigd ge handhaafd) 6400, totaal nieuwe inkomsten 35.400. Alzoo een vermindering van inkomsten van f 49000—35.400=13600. Waar de toestand der gemeentelijke finan ciën normaal is (de laatste 4 jaar sloot de gemeenterekening door elkaar genomen, met een klein batig saldo) dient dit bedrag van 13600, nog gevonden te worden. Nu valt allereerst op te merken dat de per soneele belasting voortaan ten behoeve der gemeente wordt geheven en dus een voorname plaats onder de gemeentebelastingen in neemt. Dit valt toe te juichen daar het een verteringsbelasting is en ook uitwonenden er eenigszins zij het in zeèr geringe mate, door bijdragen in de gemeentelijke uitgaven. In dit verband zij opgemerkt, dat het niet wensche- lijk schijnt uitwonenden te treffen door een woonforensenbelasting, waartoe de nieuwe wet de mogelijkheid openstelt, daar dit be grijpelijkerwijze het voor zich beschikbaar houden van een gemeubileerde woning in onze gemeente niet in de hand zou werken. De wet laat toe verschillende grondslagen nis voor me geweest. Ik mocht nooit alleen uit, maar ik heb Prichard toch drie telegrammen voor jou laten wegbrengen. Heb je die dan niet gekregen? Wie is Prichard? Mijn kamermeisje. Ik heb ze nooit gekregen. Eindelijk kon ik het niet langer uithouden. Gisterenavond hadden ze het er over om naar Zwitserland te gaan. En zoodoende bleef ik vanmorgen in bed, toen de anderen gingen ont bijten, beweerde dat ik zware hoofdpijn had, deed mijn hoed en mantel aan, zocht al het geld dat ik vinden kon, bij elkaar en sloop door de achterdeur weg. Ik kon niets inpakken. Ik ging weg, zooals ik hier zit, nam een taxi en reed naar het station. Liefste! Ik moest een uur wachten tot er een trein ging. Je had me moeten zien zitten in de wachtkamer, ergens in een hoekje, dat ze me toch maar niet zouden vinden, als ze me ach terna kwamen. Och, kindje, zei Dick Zul je me ooit kunnen vergeven? Het was alles mijn schuld, omdat ik zoo'n idiote dwaas ben geweest! Nee, het was jou schuld niet, Dick! Welwaar! hield Dick aan. Als ik je met Kerstmis maar had willen trouwen, zou er niets van dit alles gebeurd zijn. Dan had niemand je van me kunnen weghalen. Niemand zal je voortaan meer van me weghalen! Ik heb je nu terug en ik zal je bij mij houden! Je moet voort aan altijd bij mij blijven. Ik houd van je en de rest komt er verder geen steek op aan! Dick toch! Liefste... wil je morgen met me trouwen?. Ik kan niet zonder jou leven. Ik kan je geen dag meer missen, liefste. Deze week ben ik tot de overtuiging gekomen, dat ik een lafaard was,een verwaande ezel, die dacht dat hij alle* en alles kon,een zot, die verdiende op zijn kop te krijgen. Het zou me nu niet kunnen schelen, al had je al het geld, dat er op de wereld be staat. Ik houd van je en niets komt er verder op aan! Audrey! Wil je morgen? Haar lip begon verdacht te trillen. Ze bedek te het gelaat met de handen, niet in staat ora hem aan te kij,ken, niet in staat om iets te zeg gen. Dick knielde naast haar stoel neer, nam haar handen weg en fluisterde: Morgen? Ze uitte een zwakke kreet, sloeg haar armen om zijn hals en verborg haar gelaat. Het kwam haar voor, dat die korte veertien dagen een wonder hadden bewerkt, Dick had met al zijn idealen gebroken en bood geen tegenstand meer! Audrey voelde een trilling van vreugde over haar overwinning. En ze behoefde geen medelij den te hebben met den verslagene, want er was iets, dat ze hem nog niet verteld had en dat de vernietiging van zijn idealen weer goedmaakte. Op dat oogenblik kwam John kloppen en bracht eten en drinken binnen. Het schijnt nu eenmaal onmogelijk, dat een oogenblik van ver voering niet gestoord wordt door een of ander* alledaagsche gebeurtenis. Dank je wel John, zei Dick en toen de oude man naar het buffet ging om een servet te halen, voegde hij er aantoe: Zoo is het wel goed, we redden het verder zelf wel! John was ook eens jong geweest. Hij begreep de bedoeling Wordt vervoUi4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5