Vaderlandse!» 8anl( Spaarboekjes Stadsnieuws LANDBOUW 81) VEETEELT. RENTE 3'|2 V Fa. De Lange De Dioraaz, Radinerató ALKMAAR. 1930. AGENDA Bioscopen. Cinema Americain eiken avond vanai 7.30 uur Ich glaub nie mehr an eine Frau A. B. T. eiken avond vanaf 7.30 uur: De Negerhut van Oom Tom. Victoria Theater eiken avond vanaf 7.30 uur: Om het kind. Tooneel. Nieuwe Schouwburgloge, Doelenveld; el- ■ken avond 8 uur de revue «Turf in je ran sel". Schouwburgloge Hesse en Delmonte, el- Ken avond 8 uur „Bleeke Bet'. Donderdag 28 Augustus. 7.30 uur, Openluchtsamenkomst in de St. Laurensstraat, spreker de heer Sevensma. Harmonie 8 uur Kon. Ver. Het Neder- ■nasch Tooneel (dir. Saalborn en Verbeek) Pe Heilige Vlam. 't Gulden Vlies 8 uur Schouwtooneel (dir. Musch en v. d. Horst) Elias weet het beter (Uitverkocht). 8 uur, Gulden Vlies: Het Schouwtooneel (dir. Jan Musch en v. d. Horst)Elias weet liet beter. Vrijdag 29 Augustus. Harmonie 8 uur Kon. Ver. Het Neder- landsch Tooneel (dir. Saalborn en Verbeek) JTélène. Zaterdag 30 Augustus. 7.30 uur, Openluchtsamenkomst in de St. Laurensstraat, spreker de heer Sevensma. 8 uur, Gulden Vlies: Het Schouwtooneel "(dir. Jan Musch en v. d. Horst): Elias weet het beter. Harmonie 8 uur Kon. Ver. Het Neder- landsch Tooneel (dir. Saalborn en Verbeek) Pro Domo. Zondag 31 Augustus. 8 uur, Gulden Vlies: Het Schouwtooneel '(dir. Jan Musch en v. d. Horst)Elias weet het beter. TT XT Harmonie 8 uur Kon. Ver. Het Neder landsch Tooneel (dir. Saalborn en Verbeek) Pro Domo. Cabarets. Café Central eiken avond gezelschap Die derichs. Café „Populair" eiken avond duo Poncia en anderen. Café „De Doorbraak" eiken avond duo van Noordt e.a. Café „De Roemer" eiken avond duo Merks 1 Café W. Bus eiken avond The Morly's. i' Café D. Houtkooper eiken avond duo Pon cia e.a. In verschillende inrichtingen muziek ei 'dans. Maandag 1 September. 8 uur, Tuinfeest der Chr. Oranjevereeni ging in den Muziektuin ter herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin. HITTE IN FRANKRIJK EN SPANJE. Terwijl de temperatuur te Parijs Dinsdag reeds 31 graden was, steeg de thermometer gisteren nog hooger en wees in de schaduw een gemiddelde temperatuur van 33 graden aan, terwijl op eenige plaatsen de tempera tuur zelfs tot 37 graden steeg. De gevolgen van deze buitengewone hitte Waren in de Fransche hoofdstad duidelijk merkbaar aau de betrekkelijke kalmte op de anders zoo drukke boulevards Talrijke personen vielen op straat flauw van de hitte. Uit Spanje worden zeer hooge tempera turen van 50 graden gemeten. Tegen den avond brak echter boven de Spaansche hoofd stad een hevigen storm los die weldra d kracht van een orkaan kreeg en in verschei dene stadsdeelen groote schade aanrichtte. BULGAARSCHE ROOVERSBENDE AAN HET WERK. Uit Boekarest wordt gemeld dat een tot op de tanden gewapende Bulgaar- sche bende, die ook met machinegewe ren, granaten en bommen was uitgerust, van de markt terugkeerende boeren uit eenige Roemeenscbe grensdorpen heb ben aangevallen, verslagen en geheel uitgeplunderd. Toen de Roemeensche gendarmerie te hulp kwam ontstond een bloedig gevecht van man tegen man, waarbij twee gen darmen en een komadji zwaar gewond werden. Aangezien de bende in cle meer derheid was heeft zij kans gezien te vluchten. Voor Belaste gaarden, 's Gravenbage, tegen beurskoers - OBLIGATIËN C U met iaarliiksche uitloting BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Badende kinderen stieten gistermiddag drie uur in het koetsenbad te Bergen aan Zee op het lijk van een 25-jarigen jongeman. Het lijk dreef op den bodem der zee. Het wa ter was spiegelglad, zoodat het gewaar schuwde omstanders onmiddellijk gelukte het lijk op het droge te brengen. Hoewel dr. Blok onmiddellijk ter plaatse was, kon deze slechts den dood constateeren aangezien het lijk een paar uur in zee had gelegen. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat de omgekomene de 25-jarigen J. Polak chauffeur te Bussum, wonende te Hil versum was. De jongeman was om 12 uur met twee 12- jarige kinderen van de familie die door hem werd gereden, gaan baden en niet uit het bad teruggekeerd. De kinderen hadden niets bemerkt. Het bad was vol badenden. Een dame meent zich te herinneren, dat ongeveer om half één een heer met de handen om hoog onder water was ge gaan. Zij had daarop nog een ander attent gemaakt, doch toen beiden ongeveer op de zelfde plek weer iemand boven water zagen komen, hadden zij geen aandacht aan het ge beurde geschonken. Het badpersoneel had om half twee als regel is het bad van 12.30 tot 2 uur gesloten de kleeren van den onge lukkige in een der koetsjes ontdekt, doch aan gezien er toen reeds meerdere baders in zee waren, hadden zij daaraan geen verdere aan dacht geschonken. De burgemeester stelde onmiddellijk de fa milie mei het droevig gebeuren in kennis. Ver moede! iik is de jongeman tijdens het baden door hartkramp getroffen, aangezien geen der vele baders een hulpkreet heeft gehoord. Het is bij velen niet bekend, dat de veilig heid vordert, dat men alvorens te gaan baden zijn dokter advies vraagt of de lichamelijke constitutie toelaat dit te doen. KONINGINNENDAG. In ons nummer van gister maakten wij be kend, dat B. en W. den Directeur van het Marktwezen machtigden om pachters van standplaatsen van kermisinrichtingen toe te staan 1 September, ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van de Koningin, hun inrichtingen voor het publiek geopend te houden. Naar wij vernemen worden aan de onder nemers zulke financieel bezwarende voor waarden gesteld, dat eenige van hen, o.a de eigenaar van de Stoomcaroussel, er niet aan kunnen denken om de gegeven gelegen heid te aanvaarden. Het is bekend, dat het bezoek op een derge lijke dag na de kermis gering genoemd mag worden. B. en W. hadden o.i. dan ook juister ge handeld om zonder extra pachtgelden te vra gen, de pachters van staanplaatsen toestem ming te verkenen een dag langer open te blijven. MR. J. BELONJE BENOEMD TOT SECRETARIS VAN DE SCHERMEER. In de heden gehouden vergadering van de hoofdingelanden van den polder de Schermeer werd tot secretaris in de vacature van wijlen mr. D. Sluis met 17 stemmen benoemd mr. J. Belonje te Alkmaar. Op mr. A. Prins en op mr. A. Schenkeveld was respectievelijk elk een stem uitgebracht. Van mr. Schenkeveld was een schrijven in gekomen, waarin hij mededeelde, dat hij alleen om piëteits- en continuïteitsredenen had gesolliciteerd. Nu hem gebleken was, dat verschillende leden met die reden niet in stemden, deed hij het verzoek om op hem geen stem uit te brengen. Mede werd besloten aan de weduwe Sihui; een toelage van 5 per week toe te kennen Ook werd besloten voor het van de Nauer- Nasche vaart voor een te maken brug van het provinciaal veer een jaarlijksch recogni- tierecht van 1 gulden toe te kennen. DE OVERDRACHT VAN HET BERGERBOSCH. Zooals wij reeds berichtten heeft de over dracht van het Bergerbosch aan de gemeente Zaterdag a.s. plaats. B. en W. belegden voor dit doel een bui tengewone raadsvergadering om 2 uur, die door de leden van Ged. Staten D. Kooiman, A. Michels en mr. Bruch, alsmede door de leden van het Comité van Actie voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch zal worden bijgewoond. Deze vergadering zal er uiteraard een van korten duur zijn. Na afloop vertrekt het gezelschap, vooraf gegaan door Bergen's Harmonie, vanaf het Raadhuis voor het maken van een rond wandeling door het aangekochte bosch met de Rustende Jager als eindpunt, waar door de gemeente ververschingen zullen worden aangeboden. Belangstellenden worden uitgenoodigd de rondwandeling mede te maken en zijn in de Rustende Jager mede welkom. Onder de Hooge Boomen wordt er des avonds half negen een vuurwerk afgestoken, terwijl Bergen's Harmonie, om de feest vreugde aan te moedigen, een dansmuziek ten gehoore zal geven. Ook wordt er, door fakkels belicht, een tableau vivant vertoond, waarin de bosch- geest zijn dank brengt voor het behoud van het bosch. Ongetwijfeld zal het de instemming van velen hebben, dezen, voor Bergen z.oo'n be langrijken dag, op deze wijze tot een onver- getelijken te maken. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken. LICHT OP. Hedenavond voor rijwielen an alle andere rij- en vortuigen te 8.29 uur licht op. CORRESPONDENTIE. C. M. V. V., alhier. Uw stuk is niet erg begrijpelijk. Waarover gaat het eigen lijk? Bovendien wordt nooit iets opge nomen als de redactie uw naam niet kent. Red. Alkm. Crt. LANDBOUWWEEK TE ARNHEM. In het gistermorgen voortgezette Landhuis- houdkundig Congres sprak de heer F. Breu- kers, directeur van de Coöp. Roermondsche Eiermijn te Roermond over het onderwerp: „Is de uitvoercontrole op eieren gewenscht en welke zijn de daarmede nu reeds gedane er varingen". Dr. L. G. Kortenhorst leidde vervolgens het onderwerp in „Is een onderhandelingsta rief in het belang van onzen land- en tuin bouw aan te bevelen?" KENNEMERLAND. In ons vorig overzicht hebben we het ver moeden uitgesproken dat de prijzen der boo- nen omhoog zouden gaan, daar de handel vlug was en de prijzen in Amsterdam in stij gende lijn. Inderdaad is onze voorspelling uitgekomen, althans voor le soort. Men diene bij het opnemen der prijzen degelijk rekening te houden met de kwaliteit, want te dikke boonen en afwijkende kwaliteit snijboonen golden nog niet veel, daarentegen waren de boonen en vooral de snijboonen duur en de prijs loopt nog steeds op. Wanneer we dan ook prijzen opgeven dan bepalen we ons tot le soort en de noteering was snijboonen 27 tot 34, dubbele (dikke) boonen ƒ11 tot 15, enkele idem 10 tot 16.50 en tros- boonen (stokboonen) 13 tot 16.50, alles per 100 K.G. De aanvoer van peulvruchten was weer grooter dan de vorige keer, waaruit bleek dat de tuinders als hun best doen om die arti kelen aan te voeren die gevraagd worden en ook nu was er aanvoer van elders. We kun nen de aanvoer van doppers, raspers en ca- pucijners gevoeglijk over een kam scheren en melden dat de prijs zich bewoog tusschen de 19 en 33 per 100 K.G. 1 uinboonen is een gewild bezit en ook deze week werden er weer mooie partijtjes van dat artikel aangevoerd, wel te verstaan de mooie fijne boonen, met prijzen van 9.50 tot 14 per 100 K.G. Bloemkool mocht zich wederom in groote belangstelling verheugen voor zoover 1ste soort, want er wordt geweldig veel uitschot aangevoerd dat in de afgeloopen week de kosten van snijden, transport en kosten niet opbracht. Daarentegen was le soort gewild en duur, de noteering was voor le soort 15 tot 24, 2e soort 6.50 tot 11 en 3e soort 1.50 tot 3 per 100 stuks. Wederom wer den groote partijen roode kool aangevoerd, voor 4/5 gedeelte van elders en een even groote partij groene kool- van eigen bodem. Gelukkig was er nog al vlugge handel en bevredigende prijzen,%arieerend van 4.50 tot 7 per 100 stuks. De aanvoer van komkommers en augurken was wederom groot genoeg en jammer ge noeg golden komkommers en groote augur ken zoo goed als niets, de prijzen waren 0.75 tot 1.75 per 100 stuks, daarentegen was mooi fijn duur, met prijzen als de vorige weken. De aanvoer van peen (wortelen) was wederom beduidend groot en nog steeds was mooie fijne peen zeer gezocht en dikke wei nig waard; de noteering was voor jonge fijne peen 8.50 tot 14 en dik 4 tot 5.50, per 100 bos. Sla, andijvie, postelein en spinazie kunnen we alles in een zin noemen, want alles gold niet hoog en was vrijwel gelijk in prijs, uit gezonderd iets extra's. De noteering was 0.60 tot 0.90 per kist. Tomaten is een artikel waar dit jaar geen gang in komt en de sorteering heeft weinig om het lijf, d.w.z. of men A B of C heeft maakt weinig uit, althans de prijs verschilt niet van beteekenis, de prijzen waren 3.40 tot 4 per 100 pond. Voor aardappelen geldt nog steeds luie han del omdat men te weinig op kwaliteit en ziek aan kan; de prijzen waren varieerend van 2.50 tot 6.50 per 100 K.G. De aanvoer van vruchten gaat vooruit. Nog steeds geld dat mooie kwaliteit gewild is. We noteerden: Clapp's Favorite 16 tot 38, suikerpeeren 12 tot 17, Jutteperen 18 tot 40, Advocaten 6.50 tot 10, Dirkjes 8 tot 14, Goudballen 7.50 tot 10, appelen 14 tot 26, pruimen 19 tot 44 en druiven 50 tot 59 per 100 K.G. De andere aanvoer onveranderde prijzen. 't Is een uur, middernacht. Sluitingstijd dus. En de laatste tonen der klokken zijn nog niet weggestorven, ofalles zwijgt. De harmo nica bij mijn buurman, die met lange trek ken de populaire liedjes heeft gespeeld, rust. De orgels van ons „Lunapark" zwijgen. De „stoom" staat zielig verlaten. De kramen en tenten zijn gesloten door een rolgordijn. De stalletjes zijn opgeruimd. Het is gedaan. De feest- of beter gezegd de kermisgan- gers zijn huiswaarts getrokken. Het kermis terrein blijft verlaten achter. En waar den geheelen avond een bonte menigte rondflad derde, waar den geheelen avond één schitte ring al schittering was, daar is nu alles nacht. Toch is de stilte niet volkomen. Mensche- lijke geluiden dringen in mijn kamer door. Het zijn de laatste klanten, die slechts noode afscheid hebben genomen van het onbezorg de gedoe. On-harmonische klanken stooten ze uit, hun geest is eenigszins verward, hun denkvermogen vertraagd. Ze zingen, meenen dat althans te doen. Maar de schorre gelui den kan men zelfs nog niet met straatzang vergelijken. Zooveel hoofden, zooveel melodietjes. En de nieuwe kermisdeunen doen opgeld. Dan sterft ook dat laatste geluid weg. De rust is volkomen o De traditioneele Woensdagmiddag is ach ter den rug. De kaartjes, die de Alkm. Cou rant verkocht, zijn verdraaid bij Janvier. En de kinderen hebben genotenzij hebben rond getold in den stoomdraaimolen, ze hebben ge gierd op de bibberbaan; zij hebben hun grooten middag weer gehad. De drukte is achter den rug. Druk heeft men het in onzen boekwinkel ook gehad. Dinsdag begon de loop reeds en vlogen de kaartjes weg. En Woensdagmor gen zette men beide deuren maar open, op dat de stroom van liefhebbers spoediger kon circuleeren. Sommige momenten kwam men schier handen te kort, om allen vlug te be dienen. Naar de „stoom" was het wachtwoord. Naar de „stoom"! Natuurlijk zijn we er zelf ook even gaan kijken. We hebben de lang uitgebleven, maar toch eindelijk gekomen warmte getrotseerd en zijn eenige oogenblik- ken in het draaiende paleis van Janvier ge weest. Een vroolijke, gezellige boel was het daar. Moeders met haar kinaeren draaiden rond, opgeschoten schooljongens deden „groot", jonge meisjes gierden van de pret op de bib berende bibberbaan, kortom, ieder genoot. Nee, toch niet. Een klein meisje, 'n jaar of acht oud, huilde. De tranen biggelden over haar gloeiende wangen. We dachten, dat zij geen kaartjes meer had, maar op onze vraag: Wat is er zus? kregen we ten antwoord: Mijn broertje is weg! 'k kan hem neugsns vinden. En intusschen zat broertje stiekum onder een paard en draaide „lekker voor niks". Met een paar kaartjes waren de tranen van zus spoedig gedroogd en toen ze „broer tje" weer teruggevonden had, was ook de vreugde weer terug gekomen. Het drietal vriendinnetjes was uit bundig. Ze voelden zich al heel groot! Van- daag toch waren ze voor 't eerst in de derde klas van de school gekomen, na een lange vacantie. De derde klas! En iet-of-wat min achtend zagen ze neer op de kleine „ukkies" van de tweede en de eerste klas Draaien maar, jongens! En hoepla, daar zaten ze al weer op een paard. Lollig ging dat toch, hé? Nog eens draaien, en nog eens. En dandraaien er twee en de derde blijft staan kijken. „Waarom draai jij niet, kleine meid?" vroegen we, die ze al een heele tijd bestu deerd hadden. Mijn kaartjes zijn op, mijnheer!" was het antwoord. En dadelijk daarop: Zullie hebben er wel twintig gekregen en ik maar vijf. M'n broertjes moesten er toch ook wat hebben!" „En als je nou nog een kaartje kreeg, ging je dan ook weer draaien? „Nou, en of, mijnheer!" en haar oogen keken ons glunderend vragend aan. Zij is niet teleurgesteld en draaiden nog een heele poos met haar schoolvriendinnetjes mee. We zouden meer van die voorvalletjes kun nen noemen. Waartoe is het echter noodig? Er was leven, kinderleven in de stoomcarous sel. De jeugd vermaakte zich en de papa's en mama's genoten mee van de vreugde hunner spruiten. Zoodat onze krant tevreden kan zijn met dezen middag, die zoo langzamerhand be kend, neen, populair geworden is! Die populariteit blijkt wel uit het aantal verkochte kaartjes. Niet minder dan 30.410 stuks werden er verkocht. Een record-aantal. Was de verkoop in 1928 ruim 24000, in 1929 was hij gestegen tot 25G00 en ziedaar, 1930 bracht het record! Ondanks de warmte. Maar de directie van de stoomcaroussel had gezorgd, dat de kin deren zich laven konden aan verfrisschend water. Den geheelen middag is men bezig geweest met het halen .van water. Vele em mers vol zijn door de jeugd als 't ware „ver zwolgen" Een aardige attentie van de directie. En een, die zeer op prijs werd gesteld. o De avond was drukker dan de vorigen. De kermisinrichtingen werden goed bezocht en ook de café's zaten vol. Natuurlijk concen treert zich de drukte op en om het Hofplein, waar de Roemer en Central als cabarets op geld deden. De dames Merks hebben nog steeds veel succes met haar repertoire zoodat een plaatsje in de Roemer niet gemak- lijk te veroveren is. In Central is het al even zoo. Daar mag de pianiste wel een woord van hulde gebracht worden voor haar on vermoeid spelen. Maloitz, Diemer, Cato Culp en Diederichs zelf hebben groot succes, dat zeer verdiend is. In de Doorbraak hebben het duo v. d. Noordt en de cabarettière Henny van Gelde ren nog steeds de menschen op hun hand. Het drietal (eigenlijk viertal, want de pianist is ook niet voor de poesweet, waarvan het publiek houdt, zoodat het daar steeds druk ioopt. En de andere zaken? We zullen er vanavond nog eens een vluchtig kijkje nemen! De Familie Schimek. Gisteravond werd in de Harmonie voor de tweede en laatste maal bovengenoemde klucht van Kadelburg gegeven door de „K.V. Het Nederlandsch Tooneel", onder directie van Saalborn en Verbeek. Het zal wel aan onzen laten zomer gelegen hebben, die nu ons nog even blijken komt ■geven dat bet toch heusch nog wel zomeren kan, dat er maar een kleine tweehonderd menschen gekomen waren. Jammer, het stuk, en bovenal het spel van den hoofdpersoon verdient volle zalen. Een kermisstuk bij uit nemendheid, met een aardig ontwikkeld onderwerp, bij uitstek geschikt om er een ge slaagde klucht van te maken/ Een heele nette mijnheer wordt aangewe zen om voogd te worden over een stelletje kinderen, die nu niet direct lijden aan opvoe ding op beschaving, behalve de oudste, die balletdanseres is, en die verloofd is met een stevigen meubelmakersknecht. Verder is er nog moeder Schimek en de vriend van wijlen Schimek, Johannes Zawadil. Het noodlot wil, dat de pasbenoemde voogd den avond te voren connecties hééft trachten aan te knoo- pen met gemeld danseresje en dat dit uit gekomen is door een tweetal vergeten pak ketjes, met valsche diamanten en een danse- ressentricot. Waarover mevrouw-voogd na tuurlijk ten hoogste verbolgen is. Verder zweert de verloofde meubelmaker dure eeden den man, die zijn meisje aan sprak, tot poeder te zullen kneden en wenscht Mevrouw-voogd het vrouwtje te zien dat haar man den huwelijkstrouw deed vergeten. Het conflict is er, en wordt nog in hooge mate verhoogd door het optreden van Zawa dil, een zeer eigengereid iemand, die een veel te kort jacquet draagt, een zeer geslaagde parapluie en een bolhoedje. De man is erg eigenwijs, verwaand en vervelend en tracht door passieprekende vos te spelen, zijn eigen ik en bovenal zijn portemonnaie te spekken Ziehier het wezen, waarmee de voogd het zaakje op pooten moet zetten. Louis Chrispijn als voogd Keltenbach en Tourniaire als Zawadil knobbelen samen het geval uit, en het is om er een warmen avond in een schouwburg voor over te hebben. Vooral Tourniaire is de man, die met zijn gewild deftig praten de meest krankzinnige dingen zegt en er alleridiootst pedant 'bij doet. De overige rollen zijn goed bezet, Bart Kreeft is bijzonder fijn als vriend en oom Weigel. Antoinette Sohns schittert als mevr. Kal- tenbach en zoo viel er gisteravond in de Harmonie veel te genieten van goeden humor en goed tooneelspel. HET AMSTERDAMSCH TOONEEL. „Het Chineesche Landhuis". Voor een vrijwel gevulde zaal werd gister avond in het Gulden Vlies de tweede opvoe ring van „Het Chineesche Landhuis" gege ven. In dit stuk domineert de mystiek van het Oosten, het speelt in een sfeer, die wij, nuch tere Westerlingen, niet kennen en niet be grijpen, maar die wij toch allemaal interes sant vinden. Vandaar de volle zalen, die onder den indruk komen van daden en ge dachten van den Oosterling, die beter dan wij in staat is over de grenzen van het aardsche leven in het hiernamaals te kijken. Het leven is voor hem niets anders dan een naar waarnemingen, verricht in den moï,,,*. van 28 Augustus. §«n Medegedeeld door het Kon. Nederl \\m Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.7 te Ka stadt. Laagste barometerstand 751.1 te Reykjavik Verwachting, geldig tot den avond vaa 20 Augustus: Zwakke wind uit Oostelijke richting.- licht tot half bewolkt; droog; zeer warm weer korte, nietszeggende periode., eerst later komt er een bestaansvorm, die van meer be lang is en alles wat wij daarom in dit leven denken en doen is van secundaire beteekenis In het mystieke Oosten wordt de vrouw heel anders getaxeerd dan in ons landje van melk, koeien, molentjes en honing. Hier heeft de vrouw zich een zelfstandige plaats naast den man veroverd, in het Oosten is zij nog een stuk koopwaar, in allen ge valle het eigendom, bijna de slavin van den man, die naar willekeur over dat bezit kan beschikken. Vandaar dat een overspelige vrouw ia China er niet afkomt met een echtscheiding maar dat zij een misdadigster is, die gezon digd heeft tegen de bevelen van haar heer en meester, die hem verraden heeft en die daar om des doods schuldig kan verklaard worden Dat wordt heel duidelijk, als men een type als Sing op het tooneel ziet, een Chinees, die onder het masker van onverschilligheid en koelheid een storm van woede, verontwaardi ging en wraakgevoelens verbergt, die zich van hem meester gemaakt hebben. Hij wreekt zich niet op zijn overspelig vrouw, zooals een Europeaan dat zou doen hij doet het schijnbaar minder wreed, hij doei het hoffelijk, maar zijn methode is afdoende. Vast en zeker sterft het door hem gekozen slachtoffer binnen weinige dagen terwijl geen enkele dokter of gerechtsdienaar in staat zal zijn deugdelijk te bewijzen, dat de dood een geweldadige oorzaak gehad heeft. De Oosterling is een mystieke figuur en daarom zit een volle zaal den geheelen avond in spanning naar zijn optreden te kijken en naar zijn woorden te luisteren, voor zoover de 'krakende stoelen dan het minder luid ge sproken woord ook nog verstaanbaar doen zijn. Er zijn heel wai menschen, die juist op de meest interessante oogenblikken behoefte schijnen te hebben eens extra te gaan verzit ten en daarmede zooveel lawaai maken, dat het zacht gesproken woord op het tooneel volkomen onverstaanbaar wordt. Gisteravond is in deze courant reeds uit voerig over spel en spelers geschreven. Wij kunnen ons daarbij volkomen aansluiten. Het was ook nu weer een vertooning, die door het sublieme spel van allen die er aan mede werkten volkomen tot zijn recht is gekomen, dank zij voornamelijk Van Dalsum, die als Sing een type geschapen heeft, dat zoo origi neel is, dat het nog lang dn gedachten zal blijven. „Het Chineesche Landhuis" roert een pro bleem aan, dat men zou kunnen betitelen als eine aite Geschichte, die immer neu bleibt. En juist omdat men zich daarvoor ook nu nog zoo hevig interesseert, trekt dit stuk volle zalen, waarvan ook het keurige spel van ac teurs en actrices en bovenal van Van Dalsuin wel een der voornaamste oozarken zal zijn. Bleeke Bet. „Als t 5 slaat op de Oude Wester toren". Zoo begon gisterenavond weer het beken de stuk. Boubers „Bleeke Bet", een brok Jor- aaanleven waarover we reeds meermalen hebben geschreven. Anna flesseSlauderof als Bleeke Bet en Piet Kohier als Tinus waren weer de goed geslaagde Jordaahtypen, wat bij uitstek op den voorgrond treedt in de Boottocht naar Alkmaar. Tinus als voorzitter van de „Ver- eeniging „Kunst en Water" steekt een geesti ge speech af, wanneer hij het slot telkens herhaalt: „Voor mij is de lol er al af". Bleeke Bet is als echtgenoote van Tinus een waar dige tegenspeelster, uitstekend in 't vereeni- gingslied als zij nader kennis maakt met Bacchus. Vermelden wij nog dat de Wals-duo van Ka en Jans een succes was. Is. Monnikendam is 'n leuk ijscomannetje dat ook op andere manier handig zaken wist te doen. Ten slotte een woord van lof aan het dans paar Corro Tjemkanof and Partnerin voor hun op meesterlijke wijze uitgevoerde apa- chendansen. Spel en spelers verdienen een volle zaal en wie een blik wil slaan in het Jordaanle- ven, verzuime niet een bezoek te brengen aan Boubers Bleeke Bet. Turf in je ransel. 't Was warm, zeer warm gisteravond, ook in de geheel gevulde schouwburgloge op h« Doelenveld. Het voorbeeld van enkelen, die reeds buiten, terwijl zij nog in de rij voor het loket stonden, zich ontdeden van jas en boord, werd later door meerderen gevolgd, waarmee de heeren der schepping toonden eindelijk te begrijpen dat niet alleen de dames luchtig gekleed behoeven te zijn in warme dagen. Maar warm of niet, de revue „Turf in )e ransel" deed allen schateren van den lacn en zonder eenigen twijfel mogen we zeggen, dat alle aanwezigen ten zeerste hebben ge noten van de kwinkslagen en de mimiek va de „verzekeringsagenten", Buziau als oiens- meisje, de Sunny-boy-scene en nog z0?v^i meer. Vergeten we niet nog eens aandacn te vragen voor de vaak schitterende danse die herhaaldelijk een applaus bij open ao ontlokten en dan de muziek, die ze zoo g illustreert en die, ook door de begeleid ng van den zang, een groot aandeel heeft in welslagen van Bouwmeester's „Tun m J. ransel", welke inderdaad het drukke be verdient dat zij tot dusver op onze genoot. HOORN, 28 Aug. 1930. Op de hedeng houden kaasmarkt waren aanvoer en Pi als volgt: 19 stapels kl. fabr. kaas J stapels kl. boerenkaas ƒ41; 3 stapels., comm. kaas 44 en 3 stapels boerecc siekaas 44. Totaal 31 stapels, weg» 39493 K.G. Handel goed.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2