mtiimcht OiiMt. Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beider weg. Handerd twee en dertigste Jaargang, PfNBviwoSaal nieuws 1 No. 201 1930 Donderdag 28 Augustus Vrijdag 29 Augustus. Hilversum, 1875 M. 8.V. A. R. A. Or gelspel door Joh. Jong. 9.— V. A. R. A. Gra mofoonplaten. 10.-— V. P. R. O. Morgenwij ding. 10.15 V. A. R. A. Voordracht door Da- vid Premseler. 10.30 V. A. R. A. Ziekenuur- tje. 11.30 V. A. R. A. Gramofoonplaten. 12.V. A. R. A. Politieber. 12.152.A. V. R. O. Concert. A. V. R. O.-Vacantie-orkest. 2.-3 A. V. R. O. Gramfooonplaten. 3. 4.A. V. R. O. Concert. A. V. R. O.-Kwin- tet. 4.V. A. R. A. „Onze Keuken" door P IJ. Kers. 4.45 V. A. R. A. Voor de kinderen. 5.45 V. A. R. A. Concert door 't V. A. R. A.- Orkest. 6.50 V. A. R. A. Actueel allerlei door het N. V. V. 7.05 V. A. R. A. Vervolg con cert. 7.45 V. A. R. A. Politieber. 8.01 V. P. R. O. Concert. Het Amsterdamsch Vocaal Kwartet. 8.45 V. P. R. O. Ds. G. Horreus de Haas: De religie in de moderne wereld. 9.20 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.V. P. R. O. Persber. 10.03 V. P. R. O. Persber. 10.10 Mevr. Jodjama: Iets over Perzische taal, ge schiedenis, dichters en dichtkunst. 10.30 V. P. R. O. Gramofoonpl. 11.— ca. V, A. R. A. .Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M-) (K. R. O. uitzending). 8.9.Gramofoon. 11.3012.Ziekenuurtje. 12.1.Concert door het K. R. O.-sextet. 1.2.Gramo foonplaten. 2.3.Causerie over ouderlijke macht en voogdy. 2.304.Solistenconcert, sopraan, piano, viool en fluit. 5.6.Gra mofoonplaten. 6.7.15 Concert door solisten, sopraan, alten piano. 7.15—7.45 Boekbespre king door T. de Witte. 7 458.Gramo foonpl. 8.—11.— Concert door het K. R. O.- orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. Maartje Offers, contra alt. F. Boshart a. d. piano. 9.30 Persber. 11.12.Gramofoon- muziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert. G. Fuller, viool. M. Mullinar, piano. 12.50 Orgelconcert door M. Renton. B. Bowen, sopraan. 1.50—2.50 Gramofoonpl. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Berichten. 7. Zang door StilesAllen. 7.207.40 Lezing. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Concert. J. Coxon, sopraan. J. Ching, piano. Symphonie Orkest. 10.Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Markt berichten. 10.40 Orkestconcert. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 7 40 Gramofoonpl. 9.05 „De dochter van den Tambour-majoor" van Offenbach. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon pl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Or kestconcert. 7.2010.20 Uit Salzburg: „Don Giovanni". Opera in 2 bedrijven van W. A. Mozart. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 Al. 12.20—2.20 Orkest- concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en voor dracht. 5.20—5.50 Kinderuurtje. 8.20—9.20 „Valbygaasen". Vaudeville in 1 acte van E. Bögn. 9.209.50 Cello-recital. 10.3011.20 Concert door Banjo-kwartet. Zang. 11.20— 12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 3.20 Concert uit de Kur- zaal te Oostende. Orkest, José Iturbi, piano. 5.20 Trioconcert. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Concert. Orkest en piano. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.05—7.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 9.2012.20 Lezin gen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Lezingen. 2.20—3.20 Gramofoonplaten. 3 20 —4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50— 8.20 Lezingen. 8.20 Concert. 8.50 Declama tie. 9.40 Orkestconcert. Daarna: Berichten en tot 12.50 Dansmuziek. VIERDE SCHUTSLUIS IN DE WIERINGERMEER. Bij de gehouden aanbesteding van het ma ken van schutsluis no. 4 in de Wieringermeer was laagste inschrijfster de Holl. Beton Maatschappij te Amsterdam met 197.500. HOORN. In de Dinsdagavond gehouden bijeen komst van den gemeenteraad werd me- dedeeling gedaan van de goedkeuring der gemeenterekening over 1929. Deze wijst aan wat betreft den gewo nen dienst: ontvangsten 975.266.16, uit- Vrij naar het Engelsch H. Al ONSEN 54) Nu gauw eten, zei Dick, toen de deur dicht was. Je moet wel uitgehongerd zijn. Eerst nog iets anders, zei Audrey. Juist waar het op aan komt. Iets dat een totalen omkeer brengen kan Kan me niet schelen, zei Dick, ik ben er niet benieuwd naar. Er valt niets meer aan te veranderen, behalve Hij hield plotseling op Hij kon nu toch niet over doodgaan praten! Dus begon Audrey te eten. Dick zat op de armleuning van haar stoel, reikte haar een k®®r of tien het zout aan, gaf haar vorken aan, die ze heelemaal niet noodig had en straalde van geluk. Ze had trek. Het was tien of twaalf uur geleden, dat ze voor het laatst eten had ge had. Maar zoodra haar eerste honger gestild was, kon ze niet langer haar mond houden. Het is gisterenavond gebeurd begon ze Wat dan? Dat, waarom ik weggeloopen ben. Hoera voor gisterenavond! riep Dick. Audrey bleef ernstig. Dick, zei ze, hoeveel verdien je hier nu precies! Schei uit over geld! riep Dick. Ik weet het niet precies en het komt er ook niets op aan! Jij bent immers hier bij me! Nee luister nu eens Gisterenavond gaven 924.265.82, batig saldo 51.000.34 1 den kapitaaldienst: ontv. 2.074.228.17, uitgaven 2.099.089.75, nadeelig saldo 24.861.58. In deze zitting werd een crediet van 400 verleend voor uitbreiding van het lokaal voor waschbehandeling aan de Vakschool voor meisjes. Voorts werd een crediet van 1140 toegestaan voor het aanbrengen van verbeteringen aan de school voor christelijk lager onder wijs. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de bewoners van de Veenenlaan tot verbreeding van het tegeltrottoir voor de woningen van de bouwvereenigingen „Arbeidersbelang" en ..Patrimonium". Voor deze verbreeding zal nog op deze bogrooting een bedrag van 1361 wor den uitgetrokken. Door B. en W. was voorgesteld een be- di ag van 400 uit te trekken om ter ge legenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Kooningin zijn gemeente wege een vuurwerk te doen afsteken. Medegedeeld werd, dat door een sa menloop van oir. tandigheden het be- noodigde vuurwerk niet geleverd kon worden, zoodat het onderhavige voor stel werd teruggenomen. Aangenomen werd met 10 tegen 5 stemmen (S. D. A. P.) een voorstel om een toelage van 100 te verstrekken aan de Oranjevereeniging tot extra onthaal van de schoolkinderen ter gelegenheid der bovengenoemde feestelijke herden king. Bij het voorstel betreffende uitvoering van de wet tot regeling van de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente in verband met de plaatse lijke belastingen werden eenige ont werpverordeningen behandeld. Ten aanzien van de bepaling van het opcentenaantal te heffen op de hoofdsom der geme.entefondsbelasting merkten B. en W. op, dat gebleken is, dat elk raads besluit tot heffing van opcenten de ko ninklijke goedkeuring vereischt. Waar het ondoenlijk is reeds thans het juiste aantal opcenten te bepalen, werd beslo ten ten aanzien van de vaststelling der opcenten op de gemeentefondsbelasting bij de behandeling der gemeentebegroo- ting een beslissing te nemen. Wat de op- centenheffing inzake de personeele be lasting betreft adviseeren B. en W.: De verhooging van den aanslag voor de huurwaarden tot en met 300 ten ge volge van de meerdere opcentenheffing wordt geheel te niet gedaan en zelfs ver anderd in een verlaging tengevolge van de bepaling, waarbij het percentage voor deze huurwaarden wordt terugge bracht op negen. Naar schatting gaat daardoor 1200 aan opbrengst verloren. Teneinde dit verlies althans gedeeltelijk te compenseeren moest een verhooging volgen voor de huurwaarden boven 525.De te verwachten opbrengst blijft daardoor rond 11.800. Aldus be sloten en de betreffende verordeningen goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel om met het Rijk een nieuwe regeling aan te gaan inzake bestendiging van een A afdeeling van de R. H. B. S. alhier. Door deze nieuwe regeling is een veel voordeeliger contract verkregen dan het bestaande. Opmerkelijk is hierbij echter dat bij onderscheidene gemeen ten niet een gelijke regeling geldt. Zoo schijnt bijv. Enkhuizen indertijd een zeer voordeelig contract te hebben afge sloten. Door B. en W. zal al het mogelijke worden gedaan om een gelijke behande ling van de betrokken gemeenten te be vorderen. Bij de behandeling van het voorstel tot intrekking van de steunregeling voor uitgetrokken en niet-trek-gerechtigde leden van werkloozenkassen merken B. en W. op, dat door Ged. Staten bezwaar gemaakt is tegen den post „Steun aan uitgetrokken werkloozen ad 5000." Ged. Staten zijn namelijk van oordeel, dat in deze gemeente geen crisis-werk' loosheid heerscht en dat de ondersten ning van werkloozen thans behoort te geschieden naar de voorschriften van de Armenwet. Door de S. D. A. P. raadsfractie werd na toelichting voorgesteld de bestaande steunregeling te handhaven, althans het voortbestaan ervan bij Ged. Staten te be^ vorderen. Dit voorstel werd verworpen. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. Aangenomen werd voorts een voorstel tot wijziging en nadere vaststelling van de pri miiieve begrooting en van de bedrijfsplannen voor bet gasbedrijf en den reinigingsdienst 1930, zulks in verband met eenige gemaakte opmerkingen van Ged. Staten ten aanzien van de posten, waaronder sommige bedragen zijn ondergebracht. Reeds eenige jaren is tusschen de Gemeente wijlen den heer H. K. Kaat een proces gaande, naar aanleiding van eigendomsrech ten van gronden bij den Karperkdil. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 15 Mei 1930, werden de eischen der gemeente volledig toegewezen. De Erven Kaat stelden tegen dit arrest beroep in cassatie in. In ver band hiermede werd besloten zich hiertegen te verwerven door een rechtsgeding in cas satie. In verband met de vereischte splitsing van de eerste klasse van de gemeentelijke U.L O. school, worden B. en W. gemachtigd het personeel met één leerkracht uit te breiden. Aangenomen werd een voorstel tot over dracht in eigendom, beheer en onderhoud aan de provincie Noordholland van den ^ieuweweg met bermen, het voetpad en de beplanting. Een en ander houdt verband met het feit, dat de Nieuweweg deel uitmaakt van het nieuw ontworpen Provinciaal Wegennet. Bij de reconstructie van den weg, die breeder wordt gemaakt en aan de Noordzijde van een fietspad wordt voorzien, zal er naar ge streefd worden, de fraaie boombeplanting te laten staan. Inzake de plannen betreffende den aanleg van een kanaal ten Zuiden van Hoorn en het kanaal Medenrblik—Hoorn, werd besloten aan Ged. Staten te berichten, le. dat om verschillende redenen (vooral met betrekking tot de onzekerheid omtrent de verdere uitvoering der Zuiderzeewerken) aan een kanaal ten Zuiden van Hoorn de voorkeur moet worden gegeven; 2e. dat het voorts noodzakelijk wordt ge acht, dat bij den aanleg van het kanaal Me- demblik—Hoornhuis dadelijk een verbinding wordt gemaakt met de Hoornsche haven; 3e. verder de medewerking van Ged. Sta ten in te roepen om de totstandkoming van het onder 2 bedoelde kanaal te bespoedigen. Aangenomen werd een voorstel om het aantal leden werknemers in de commissie van advies inzake den dienst der arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering in verband te brengen met het aantal in deze gemeente bestaande afdeelingen of onder deden van landelijke centrales van Vakver- eenigingen van werknemers, voorzoover tot deze een minimum van 50 in deze gemeente wonende meerderjarige werknemers behoort. Het aantal leden-werkgevers zal hiermede gelijken tred houden. Besloten werd niet in te gaan op een voor stel van den heer J. Betlem (S.D.A.P.) om, met toepassing van art. 4. 2e lid, sub 2e. der Drankwet, aan de Kroon voor te stellen, te bepalen, dat in deze gemeente door B. en W. vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein niet meer mogen worden verleend; verworpen met 8 tegen 7 stemmen (blijk baar vergissing van 1 stem) het voorstel van B. en W, om geen gevolg te geven aan het verzoek gedaan verschillende drankweerorga- nisaties om aan de Kroon voor te stellen, het maximum aantal vergunningen voor den ver koop van sterken drank in het klein in deze gemeente opnieuw te verlagen. Een alsnu ingediend voorstel om het aan tal vergunningen van 33 op 30 terug te brengen (de stemvergissing werd blijkbaar hersteld) werd nu echter ook verworpen. Be sloten werd geen andere eischen te stellen ten aanzien van localiteiten, waarin alcoholhou dende dranken, andere dan sterke dranken, worden verkocht. Eervol ontslag werd verleend aan den heer G. Sas als lid van het bestuur der Ambachts school. Tot lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke muziekschool werd benoemd de heer J. J. Gerhards. Tot vakonderwijzeressen in de nuttige handwerpen aan de openbare U.L.O. school werden benoemd de dames S. de Vries te Eetersheim en E. Bourgonjen te Hoorn. Tot tijdelijke leerares in huishoudkunde en waschbehandeling aan de Vakschool voor Meisjes werd benoemd mej. T. van der Plaats te Amsterdam; tot tijdelijk leerares in koken en voedingsleer mej. W. Kaaskooper alhier; tot tijdel. leeraar in ziekenverpleging en verbandleer dr. C. J. Keiser; in natuur- en scheikunde de heer D. A. A. W. Dobbe; in boekhouden de heer W. Nijboer; in kinderver' zorging en opvoeding mej. A. N. Grin. OUDKARSPEL. i Mond- en klauwzeer. Alhier is een geval van mond- en klauw zeer geconstateerd onder het vee van mevr. de wed. C. Borst. Geslaagd. De tijdelijke wijkverpleegster Zuster Kos- ontving ik een brief van de zaakwaarnemers van mijn vader. Ik heb 'm in mijn tasch. Ik ben ongeveer twaalf pond rijk. Ik heb mijn laatsten shilling van de bank gehaald en heb geheel geen inkomen meer. Het schijnt, dat vader over mijn geld kon beschikken en dat heeft hij ge daan. Daar ging die brief over. Hij heeft me tot den laatsten cent onterfd, zoodat ik straat arm ben, wanneer ik niet met Jocelyn trouw Alleen dan krijg ik alles terug. Dick werd doodsbleek. Hij kwam overeind. Wat een gemeene streek! Wat min... dat is wel het afschuwelijkste, wat ik ooit gehoord heb! Voor een oogenblik vergat hij alles door zijn verontwaardiging tegenover den hertog. Dat was meer dan tirannie. Audrey door armoede tot een huwelijk te willen dwingen! Voor zoo iets waren geen woorden te vinden. Audrey keek hem beangst aan. Maakt het eenig verschil, Dick? Dick begon hartelijk te lachen. Verschil? Alle mogelijke verschil! Zie je dan niet? Nu kan ik je niet om je geld trou. wen! Je hebt nu minder dan ik! Nu kan nie mand me dat ten minste voor m'n voeten gooi en. Dat is wel zoo mooi als het maar zijn kan! Maar verdien je dan nu genoeg om op te trouwen? Dick sloeg ongeduldig de armen om haar heen. Genoeg? Praat me nu nog eens over geld als je durft! Ik zal tusschen de boomen hier wel een nestje voor je vinden, in de zon met bloe men er om heen en wormpjes om op te eten ter is deze week geslaagd voor het t.b.c.-bestrijding. examen lekkere vette dikke, hoor lief vogeltje! Zijn stem trilde en hij kon haar nauwelijks beheerschen. Dan ging hij op vaster toon voort Audrey, ik sta hier op den eersten sport van den ladder. Wil je me hebben, net zooals ik ben? Ik kan je alleen eten en drinken en een dak boven je hoofd aanbieden, maar ik heb je boven alles lief. Als je wilt blijven en me steu nen, dan zal ik zorgen, dat ik hier succes heb Vertrouw je op me? Wil je hier blijven en me helpen? Haar oogen keken diep in de zijne. Ze legde een koele, blanke hand tegen beide zijn wangen en trok zijn hoofd naar zich toe. Mijn eigen Dick zei ze. XXXVIII. Toen Dick met Audrey weer uit Whiteleaf vertrok om naar Devonshire te gaan, bracht Joyce hen weg naar het station. Afscheid nemen is onder alle omstandigheden een onaangename taak, maar ditmaal had Joyce, toen de trein het station uitreed, een ge voel alsof ze op een onbewoond eiland werd achtergelaten. Voor haar bleef niets anders over, dan de ondankbare taak van het huishou den doen voor haar zwijgenden vader. In het volle leven scheen er voor haar geen plaatsje te vinden te zijn. Buiten het station had de oude Barnes op haar gewacht, om haar naar huis terug te rij den. Maar Joyce schudde glimlachend L~ hoofd. Nee, dank u wel, mijnheer Barnes het ik ZUID- EN NOORDSCHERMER. Vergadering van den Raad der Gemeente Zuid- en Noord-Schermer, op Maandag 25 Augustus 1930, des voormiddags 10 ure Voorzitter de heer C. de Groot, burge meester. Alle leden waren aanwezig. Na de opening legde het nieuwbenoemde raadslid, de heer J b. B o e k e 1 C z., de bij de wet vereischte eeden af en werd door den voorzitter gecomplimenteerd. Op voorstel van B. en W. werden na uit voerige toelichting vastgesteld de navolgende besluiten tot wijziging van en af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930: te weten: model D. nr. 3, in ontvangst en uitgaaf ten bedrage van 1733.08; model E. nr. 2, ten totale van 1762. Een request om subsidie van de vereeniging Huisvlijt en Floralia" te Groot-Schermer werd, ongezegeld zijnde, om die reden ter zijde gelegd. Gunstig werd beschikt op een request om subsidie van de Commissie van den leg- wedstrijd te Beemster, in dier voege, dat voor het door die Commissie beoogde doe' over het loopende jaar 1930 een subsidie wordt verleend uit de Gemeentekas van 10. onder beding, dat deze subsidiev'erleening moet worden beschouwd, als voor eens te zijn gedaan. Verschillende leden bevalen deze z5ak warm aan en legden er den nadruk op, dat de pluimveeteelt ook in deze gemeente zulk een beteekenende bron van inkomsten vormt voor velen. De heer Molenaar in het bijzonder wijst er op, dat de uitvoer van eieren en andere producten van dezen tak van nijver heid zoo verblijdend groot is en het bedrijf, mits deskundig beheerd, zoo winstgevend is voor talloos velen in den lande. De voorzitter achtte mede het hou den van dezen legwedstrijd zeer nuttig, maar vroeg zich niettemin af, wanneer een bedrijf blijkbaar zoo bloeiend is, of het dan wel noodig is, subsidies uit openbare kassen te geven. Op hun voorstel werd aan B. en W. mach tiging verleend tot het aangaan van een nieuw stroomleveringscontract met het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland De burgemeester lichtte een en ander zeer uitvoerig toe en wees op het weinige resul taat, dat het streven van de Electriciteits- commissie uit de Noord-Hollandsche Ge meenten, welk streven er in het bijzonder op gericht is billijker en gelijkmatiger tarieven >ij den stroominkoop van het P.E.N. te be dingen. Het doet zonderling aan, zegt spre ker, dat ook nu weer wordt vastgehouden door het Provinciaal bedrijf aan de hooge tarieven, waarvan destijds gezegd werd, dat zij wel zeer hoog, maar onafwijsbaar noodig waren, om het P.E.N. dat toen ontzettende verliezen leed, op zuiverder geldelijken basis te brengen. Nu de toestand van het P.E.N. sinds lang gezond is, mocht men verwachten, dat ook billijker tarieven van de zelfdistri- bueerende gemeenten zouden worden ge- eischt. Echter is die hoop ijdel gebleken. De Minister heeft het P.E.N. opnieuw, zij het onder zekere restricties, gemachtigd, de onderhavige voorstellen bij contractvernieu- wing aan de gemeenten voor te leggen. Verschillende leden spraken over dezen toestand hun afkeuring uit. De voorzitter zegt nog, dat ook de V.S.D.B., waarin de destijds gevormde ,xom- missie van drie" min of meer is opgenomen en waarvan ook deze gemeente lid is, ijverig voortwerkt aan het verkrijgen van rechtvaar diger toestanden op het gebied der electici- tietsvoorziening. Het P.E.N. zal toch niet altijd kunnen doorgaan met het bevoordeelen der eigen gebieden, waar stroom aan huis geleverd wordt door dat bedrijf, ten koste van onredelijk hooge betalingen door de zelfdistribueerdende gemeenten De heer Wethouder Posch wees er nog op, dat in gemeenten, die hun bedrijf aan het P.E.N. hebben verkocht, zéér veel betaald moet worden voor openbare verlich ting enz. De voorzitter deed namens B. en W. mededeeling, dat dit college, in de plaats van den heer J. Waterdrinker, wien op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig is ver leend geworden, tot Hoofdbrandmeester is benoemd, de heer Y. Molenaar te Groot- Schermer. Van Ged. Staten is terugontvangen de Ver ordening op de heffing van besmettelijke ziekten-gelden, onder mededeeling, dat de regeering in die verordening opname eischt van de tarieven, in geld uitgedrukt en ge specificeerd. De Vereeniging van Neder- lansche Gemeenten houdt zich bereids met een en ander bezig. Zij zond terzake aan vind het erg vriendelijk van u, maar ik wou lie ver wandelen. Waar was het goed voor om zich naar huis te haasten? Het huis zou nu dubbel stil zijn, nu Dick en Audrey weg waren, die het hadden doen weergalmen van hun lachen. Wat maakte het uit voor Joyce, al ging ze er nimmer meer heen? De meid zou wel doorgaan met werktui gelijk de bedden op te maken en het eten te koken en haar vader zou haar verdwijning niet eens bemerken! Ze begon echter te wande len, eenvoudig omdat ze niet altijd daar voor het station kon blijven staan. De velden lagen in een grauwen mist. De boomen staken hun kale takken de lucht in en dropen van het wa ter. Dick had volkomen gelijkde winter buiten was meer dan ellendig en saai. Zoowel hij als Audrey hadden haar beloofd vaak te zullen schrijven. Dat was ten minste eentroost, iets, waarnaar ze 's morgens kon uitzien. De droeve dagen van Januari sleepten zich voort in de eentonigheid van telkens weerkee- rende huiselijke bezigheden bedden helpen opmaken, boodschappen doen in het dorp, ant woord geven op de zoutelooze praatjes van de vrouw van den kruidenier of van Okley, den slager, die zich zelf als heel geestig beschouw de, thuis komen en zonder smaak en zwijgend zitten eten. Was het wonder, dat het hoofd kussen van Joyce soms nat was van tranen, voordat ze zich zelf in slaap had geschreid? De Zondagen waren het ergste voor haar Dan bleven de postdirecteur met zijn familie, de dokter en zijn vrouw, de aannemer van het de gemeente reeds uitvoerige inlichtingen. Besloten werd deze zaak aan te houden, tot het aan B. en W. gelukt zal zijn, voor deze verordening eene juistere formuleering te vinden, die aan de eischen der regeering voldoet. Alsnu was aan de orde de reorganisatie van het plaatselijk belastingstelsel, in ver band met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De burgemeester gaf een uitvoerig overzicht van het stelsel, dat ten aanzien der plaatselijke heffingen in de nieuwe wet is vastgelegd. Mevr. Sloot en—Smit zei, dat weer zonneklaar blijkt, dat de voorstellen van B. en W. er op gericht zijn, de beter gesitueer den te sparen. Waarom, zegde spreekster, wordt geen 20 opcenten voorgesteld op de ongebouwde eigendommen grondbelasting, nu de wet het opvoeren van die opeenfen voor het gebouwd van 40 tot 80 noodzakelijk maakt. Aan het gebouwd betalen hier bijna allen mede, alle menschen ongeveer hebben een eigen huisje. Met de grondbelasting op het ongebouwd zou men daarentegen alleen vrijwel de beter gesitueerden treffen en ook vooral hen, die elders van hun renten leven en hier hun landbezit hebben. Nog duidelij ker, zegt spreekster, blijkt het gebrek aan be langstelling van B. en W. voor de belangen der kleine luiden, als men ziet, hoe in het ontwerp voor de heffing van opcenten ge- meentefondsbelasting de heffing van de inko mens tot 1400.is verhoogd en die van de andere inkomens sterk is verlaagd, dat is dus progressie, maar in de verkeerde richting. De heer Van der Laan betoogde daartegenover, dat, waar de laatste jaren zoovele nieuwe lasten zijn gelegd' op het landbezit, men denke maar aan het Hoog heemraadschap enz. enz., het wel heel ver keerd en onverantwoordelijk zou zijn, de grondbelasting voor de landerijen te ver- hoogen. Verschillende leden gaven nog hun mes- ning over een en ander te kennen. De Voorzitter zeide, dat bij elke ver andering in belastingheffing er altijd groepen blijven, die er beter van worden en anderen, die meer met de oude regeling waren gebaat. Dat is nu eenmaal onvermijdelijk. Allereerst stelde spreker aan de orde het voorstel, om in plaats van 40 opcenten, 80 opcenten te heffen op de grondbelasting ge bouwde eigendommen en daarbij de heffing van de ongebouwde te laten op 10. Het is niet onze bedoeling geweest bepaald eenige grondbelasting te verhoogen, maar dit moet met de opcenten ongebouwd wel geschieden, omdat de wet verband legt tusschen dit op- centen-aantal en de opcenten op de gemeente- fondsbelasting, welke laatste opcenten onaf wijsbaar, althans voor 1931 tot een getal van 80 moeten worden geheven. Daarmee waren alle leden het eens, ook mevr. Slooten, maar deze zeide, dat men die opcenten fondsbelasting progressief had kun nen maken, dan was er ook voor de kleine inkomens verlichting gekomen en de mindere opbrengst van het middel had dan kunnen worden gevonden uit heffing van 50 opcen ten op de vermogensbelasting. Aldus wordt aangenomen een voorstel, als voren bedoeld tot heffing van 80 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ge bouwde eigendommen en 10 op de onge bouwde eigendommen. Vóór stemden de leden: Posch, Boekei, van der Laan en Smit, tegen de leden: Sloo tenSmit, Heinis en Molenaar. Vooraf was verworpen een amendement van mevrouw Slooten om 80 opcenten te heffen met 20 on gebouwd, dit met juist de omgekeerde stem menverhouding. Ten aanzien van de gemeentefondsbelas ting besloot de Raad tot heffing van 80 op centen op de hoofdsom, volgens het voorstel van B. en W. Dit besluit werd genomen met tegen 3 stemmen. Vóór stemden de leden Posch, Boekei, van der Laan en Smit. Tegen de leden: SlootenSmit, Heinisen Molenaar. Algemeen was men van oordeel, dat het juist is deze gemeente geplaatst te hebben in de eerste klasse, waarin zij zonder dat daartoe een bepaald besluit noodig is, vanzelve wordt geplaatst. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten, de gemeente Zuid- en Noord-Schermer ten aanzien van de personeele belasting te plaatsen in de 8e klasse, waarin zij tot dus verre ook was geplaatst. Mevrouw SlootenSmit 'kreeg ge legenheid om een tusschenvoorstel te doen tot het heffen van 50 opcenten Vermogensbe lasting. Dit voorstel werd' verworpen met vier tegen drie stemmen, in dezelfde verhou ding als bij de vorige voorstellen. Vastgesteld werd' een tweetal verordenin gen, waarbij de grondslagen dienstboden en biljarten voor de aanslagen in de personeele belasting vervallen worden verklaard. Ten aanzien van dienstboden liepen de meeningen plaatsje en nog meer bezoekers van den kerk dienst, allen in hun stijve Zondagsche kleeren, met hooge hoeden en gestreken witte overhem den, die het, behoudens ongelukjes, een heele week moesten uithouden, na den dienst op het kerkpleintje staan en deden allen hun uiterste best om Joyce te betrekken in hun onbenullige gesprekken over het weer van de afgeloopen en van de komende week. Over de preek zwe gen ze bescheiden. En dat was maar verstan dig ook, want dominee Ardley Manners ge bruikte vaak uitdrukkingen en haalde Latijn- sche en Grieksche teksten aan, waardoor zijn toespraak meestal ver boven hun begrip ging. Zoo verliep het leven van Joyce en dat wa» al wat ze had. Het was niet veel, om een ge broken hart te heelen. Maer er kwam een plotselinge en geheel on verwachte verandering in het leven op de pastorie. Het gebeurde omstreeks drie uur in den namiddag van een somberen, regenachti- gen Januaridag. Joyce zat in de groote, letge eetkamer alleen voor het vuur te lezen. De poes zat op haar schoot te spinnen. Opeens ging de deur openen en verscheen degene, dien ze het allerminst verwacht had... haar vader. Joyce kon zich niet herinneren, wanneer ze hem voor het laatst in die kamer gezien had buiten die maaltijden. Hij gedroeg zich aarzelend, alsof hij den weg in zijn eigen huis niet wist. Hij keek hulpeloos zoekend om zich heen. Zoekt u iets, vader? (Wordt vervol'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5