De Warmte Binnenland DE VVU\TI Rf TM UI V I RHI 1 liA I 1.11- reroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benaowd m Onrustig. Mijnhardt's Zeuuwtabletten naken Kalm en geven LJ een Verkwikkenden tlaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. neer uiteen. Laatstgenoemde beslissing viel dan ook met 5 tegen 2 stemmen, die van de .eden SiootenSmit en Heinis. Tenslotte werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen het voorstel van B. en W., om M opcenten te heffen op de hoofdsom der perso- neele belasting. Dit was geen nieuw gezichts- punt. Ook tot dusverre werden die opcenten tot dat getal geheven. Tegen de leden: Siooten—Smit, Heinis en Molenaar. Aisnu aan de orde het voorstel inzake het uitvoeren van het bekende schoeiingswerk om de Noord te Groot-Schermer. Mevrouw Siooten zou allereerst een beslissing willen uitlokken bij Gedeputeerde Staten over de steeds gerezen vraag, of de polder, dan wel de gemeente dit werk moet uitvoeren. De heer Smit zeide, dat hij vrij zeker iweet, dat het rapport van de ingenieurs van den Prov. Waterstaat, die omtrent deze aan gelegenheid bereids in loco een onderzoek hebben ingesteld, zal wijzen in de richting, dat de gemeente het behoort te doen. De Voorzitter zeide, dat de wensch van mevr. Siooten als vanzelve wel zal wor den bevredigd, omdat Ged. Staten de 'betrok ken suppletoire begrooting wel niet zullen goedkeuren, dan na uitvoerig onderzoek. Bovendien staat het mevrouw Siooten en ieder ander ingezetene vrij, bij dat college op onderzoek aan te dringen. De heer van der Laan zou zijn stem geven aan het voorstel van B. en Womdat hij met andere leden de noodzakelijkheid van 'het werk inziet. De Voorzitter merkte op, dat, als de raad het voorstel niet mocht aannemen er natuurlijk niets gebeurt, want de Eilands polder heeft duidelijk genoeg zijne afwijzende houding kenbaar gemaakt. De 'beer Boekei zou iets in het midden willen brengen, over de wijze van uitvoering, ingeval van aanneming van het voorstel. De Voorzitter antwoordde, dat hij het voorstel in tweeën zal in stemming bren gen. Allereerst werd gestemd over de uitvoe ring in beginsel. Vóór het voorstel van B. en W. stemden de leden: Posch, Boekei, van der Laan, Molenaar en Smit. Tegen de leden SiootenSmit en Heinis. Alsnu ontspon zich eene, tot in alle tech nische bijzonderheden afdalende discussie over de wijze van uitvoering. Sommige leden achtten eene lage schoeiing met aanpassend talud juist. Anderen waren het eens met B. en W., die een schoeiing boven A.P. wenschen. Besloten werd de beslissing omtrent de wijze van uitvoering aan te houden en B. en W. te verzoeken, om aan een deskundige op te dragen eene kostenberekening met be schouwing op te maken omtrent beide wijzen van uitvoering. Aangenomen werd een voorstel van B. en W., om hen te machtigen tot het aangaan van eene geldleening, groot 2400, a pari, onderhands te plaatsen, tegen ten hoogste 4 3/4 pCt., af te lossen in gelijke termijnen, in tien achtereenvolgende jaren, eerstmaal in 1931..Rente en aflossing te betalen uit de ge wone middelen der gemeente. Deze leening strekt tot dekking van de kosten der algeheele vernieuwing van den bovenbouw der brug over de Schermerring- sloot te Driehuizen, alsmede der voorzienin gen, die in dat verband ten aanzien van den onderbouw noodzakelijk zijn gebleken. Op verzoek van den heer Heinis gaf de voorzitter een specificatie van het bedrag dier kosten, waarbij een discussie over het bruggedek ontstond. De_ aanneming van het voorstel geschiedde met 5 tegen 2 stemmen, die van de leden SlcotenSmit en Heinis. Mevrouw Siooten merkte nog op, dat het niet juist is, dat voor deze zaak geleend wordt. Daarna werden de stembureaux samenge steld. Tot lid der schattingscommissie rijksinkom stenbelasting werd benoemd de heer Van der Laan. Alle benoemingen hielden verband met het aan den heer P. de Boer destijds verleend eervol ontslag, wegens vertrek naar elders. Op voorstel van mevr. N. Siooten—Smit, werd besloten tot het verleenen van een sub sidie uit de gemeentekas van 1.25 aan de vereeniging „Huisvlijt en Floralia" te Groot- Schermer. Deze spreekster vroeg of B. en W. niet be reid zijn, eene zoodanige wijziging van het leerplan te bevorderen, dat sommige klassen niet meer op Woensdagmiddag vrijaf hebben. Zij acht, dit, waar de geheele Zaterdag reeds schoolvrij is, niet in het belang van het on derwijs. De burgemeester zeide, dat B. en W. ook niet met deze regeling ingenomen waren, maar dat die maatregel is getroffen, omdat het schoolhoofd de heer Van Stralen anders geen kans zag een goed leerplan te maken. Bovendien heeft de Inspecteur van het Lager- Onderwijs te Alkmaar zich met de zienswijze van het hoofd en dus niet met die van het college vereenigd. B. en W. zien dus geen heil in het slagen van eene poging hunner zijds tot verandering. De burgemeester gaf daarom mevr. Siooten in overweging, in eene volgende vergadering een voorstel te doen. Mevr. SiootenSmit vroeg, voor welken prijs de gemeente het zand verkocht, daar het schoolhoofd, de heer S. van Stralen, zoo nu en dan emmers zand weghaalt, om zijn straatje enz. te bestrooien. Spr. vroeg dan of men op dit onrechtmatig weghalen van iets wat, al is het niet zooveel aan geldswaarde, toch aan de gemeente en aan niemand anders behoort, niet kan toe zien. De heer Heinis vroeg of de voorzitter hem wilde inlichten over de organisatie van de brandweer, speciaal wat het machineperso- neel betreft, zulks in verband met het niet functionneeren van de motorspuit bij den laatsten brand te Groot-Schermer. De voor zitter deed allereerst voorlezing van een ambtseedig rapport van den gemeenteveld wachter, waaruit bleek, den brandmeester machinist gehoord, dat dit euvel alleen heeft gelegen aan het openstaan van één kraantje van bet vacuuiu. Meer menschen aanstellen heeft geen zin. Na eenige discussie over deze kwestie volg de sluiting. OUDKARSPEL. Gemeenteraad. Dinsdagavond kwam de raad dezer ge meente in een voltallige zitting bijeen. De voorzitter opende met een woord van wel kom aan de leden en de pers. De heer De Boer vroeg hierna verlof den raad te mogen interpelleeren over de Spoorstraat. Dit verzoek werd ingewilligd. De voorzitter deed de navolgende mede- deelingen dat de commissie van beheer der lichtbe- drijven heeft besloten nog niet tot kabilee- ring over te gaan, doch een rapport van het P.E.N. af te wachten; dat B. en W. ter kennis van gegadigden hebben gebracht, dat oude schoolbanken te koop zijn voor 1.50 per stuk. Het zijn alle overcomplete banken, welke voorloopig, met goedvinden van kerkvoogden, in het koor der Ned. Herv. kerk zijn geborgen. De ruim te tot berging wordt echter te klein, waarom wordt geprobeerd deze banken op te ruimen. Nog is ingekomen het verslag van de ver eeniging tot bevordering van het Vakonder wijs in West-Friesland, hetwelk ter inzage wordt gelegd. Voorstellen van B. en W.: Wijziging van het belastingstelsel in ver band met de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De voorzitter zeide, dat de leden de voor dracht van B. en W. hebben ontvangen en hoopte dat dezen er in geslaagd zijn een dui delijk inzicht te geven in de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten. De voordracht is niet met algemeene stemmen door B. en W. aangenomen, daar weth. Bak ker een andere meening had. Weth. Bakker, hierna het woord verkrij gend, achtte het nieuwe belastingstelsel van groote beteekenis en het is goed gezien dat er een andere regeling is gekomen. Met deze regeling kon hij zich echter absoluut niet ver eenigen. Spr. had niet gedacht, dat B. en W. met een zoo conservatief voorstel zouden komen. Door dit voorstel zou de gemeente in de 3e klasse geplaatst worden, wat wil zeg gen dat inkomens van 500 reeds belast worden. Van de hoogere inkomens van 7, 8 en 9000 gulden wordt bij deze regeling de belasting met 100 verlaagd, terwijl een in komen van 1500 gelijk blijft. Spr. noemde dit niet democratisch. De hoogste inkomens moeten het zwaarst belast worden. Het klei ne stukje democratie, wat dan nog mogelijk gemaakt is, de opcenten, wenschte spr. te handhaven. Hij stelde voor de gemeente te plaatsen in de 1ste klasse en voor de perso- neele belasting niet in de 7e maar in de 5e klasse. In de 7de klasse moet voor krotwo ningen reeds belasting betaald worden. De 50 opcenten wilde spr. handhaven. De voorzitter bracht hulde aan weth. Bak ker, dat hij van de regeling studie gemaakt heeft. Hij moest echter afwijzen de beschul diging dat de meerderheid van B. en W. con servatief is. Weth. Bakker: Alléén op dit punt. De voorzitter: B. en W. hebben gemeend de gemeente in die klasse te moeten indeelen welke de meeste voordeden brengt en den be lastingdruk vermindert. We hebben gemeend in de 3de klasse te kunnen treffen de inwo nende zoons en ongehuwden, waar er hier heel wat van zijn met een inkomen van 500 Ook hebben wij het oog gehad op de mid denklasse. De voorzitter: Ieder kind of pleegkind wordt nu tot 21 jaar afgetrokken. Ook besprak weth. Bakker nog plaatsing in de le klasse en om dan opcenten te heffen. Laten we nu nemen 20 opcenten, dan betaalt men bij een inkomen van 2000 48 en in de 3e klasse 46. Bij 3000 in de le klasse 72 en in de 3e klasse 66. Wethouder Bakker zeide nog niet overtuigd te zijn. Woningen welke 150 huurwaarde hebben, zijn geen woningen. Als deze men schen vrijgesteld worden, dan is dit niet erg. Dergelijke huizen moeten niet in aanmerking komen. Vermogensbelasting hebben wij hier weinig, heeft de voorzitter gezegd. Er zijn er echter nog wel en dan brengt het de gemeen te een voordeel van 1200. Met de opcen ten haalt de voorzitter een voorbeeld aan van 2000 met 20 opcenten. We kunnen echter ook beginnen met 5 op centen. Spr. denkt bij de indeeling in de 3e klasse aan menschen die met den trein 3e klasse reizen omdat er geen 4e is. Ik geloof dat het ook hier zoo is. De voorzitter heeft gezegd, dat bijna alle kleine gemeenten in de 3e klasse zijn gegaan. Spr. had dit echter nog van geen enkele gemeente gelezen. Het voorstel werd dan ook door spr. gehand- haaft. De heer Zaagman voelde veel voor het voorstel van weth. Bakker maar meende toch dat men voorzichtig moet zijn. Het speet hem wel, maar hij kon niet met wethouder Bak ker meegaan. Ook de heer De Boer en Koste lijk voelden meer voor het voorstel van B. en W. Daar het voorstel van wethouder Bakker niet ondérsteund werd, werd de voordracht van B. en W. met 6 tegen 1 stem aangeno men. Aanbrengen emaille huisnummerplaatjes aan de woningen der ingezetenen. B. en W. stellen voor, in verband met de dit jaar te houden volkstelling deze plaatjes aan te brengen. Aldus besloten. Voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1929. De rekening geeft aan een ontvangst van 41807.2214, een uitgaaf van 40079.8014, alzoo een saldo van 1727.42. Kapitaal- dienst nihil. De heer Bommer zeide namens de commis sie van onderzoek bezwaar te maken tegen den post op de begrooting betreffende den ambtenaar groot 650, en stelde voor dezen post te verminderen met 137.50. Het betreft hier nog steeds de kwestie Spanjaart. Na een tamelijk lange discussie, waarin nogal eens een hartig woordje werd gespro ken, werd het voorstel van den heer Bommer met 4 tegen 1 stem aangenomen. De beide wethouders onthielden zich van stemming. Goedkeuring van balans, winst- en verlies rekening van de gasfabriek over 1929. De voorzitter: Naar aanleiding van het door wethouder Bakker naar voren gebrachte waar deze zeide dat er nogal klachten waren over de kwaliteit van het gas heeft spr. dit in de laatste commissievergadering naar voren gebracht en gevraagd of het gas werkelijk niet goed was. Het bleek echter dat er niet de minste reden tot klagen was. Wethouder Bakker meende dat ook de voor zitter zelf geklaagd heeft. De voorzitter: Dat de menschen klachten hebben komt meestal hierdoor dat aanvanke lijk een gewone lichtleidmg is gelegd, Wan neer er nu een gashaard, een geijser enz. wordt aangesloten, dan blijkt het dat de lei ding hierop niet berekend is. Bij mij bleek het ook dat de meter te klein was. Het blijkt dat de winst van het gasbedrijf 764.5414 bedraagt, terwijl het eindcijfer van het elec- trisch bedrijf 8091.5414 is. Aldus goedge keurd. Goedkeuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1929. De ontvangsten hiervan bedragen f 6218.57. Uitgaven 5671.61. Saldo f 546.95. Aldus vastgesteld. Hierna stelde de heer de Boer enkele vra gen naar aanleiding van de Spoorstraat en noodigd B en W. uit om een conferentie te 'houden met Noordscharwoude teneinde tot een afdoende verbetering te komen. De voorzitter: Na ae laatste conferentie van B. en W. met Noordscharwoude is onder ling goedgevonden om de verbetering te laten wachten, daar zij de hoop koesterden dat de Srooten weg langs de Spoorstraat zou komen. >eze kans, dit blijkt nu, is echter gering. Er zal nu eengezind getracht moeten worden verbetering te krijgen. Wanneer de raad zich in principe voorverbetering uitspreekt, dan zullen B. en W. met het college van Noord scharwoude een bespreking houden. De heer Kostelijk: Indertijd voelde Noord- Scharwoude er niet voor om verbetering aan te brengen. Spr. is er voor om in die richting te werken Wethouder Kroon zeide dat de houding van Noordscharwoude is veranderd. Hij geloofde wel dat er resultaten zullen komen. De heer Rijper: Ik denk niet dat de bewo ners aan den kant van Oudkarspel wisten dat zij met klachten bij Noordscharwoude moes ten zijn. De raad verklaarde zich in principe voor verbetering en noodigde B. en W. uit een con ferentie met Noordscharwoude te houden. Rondvraag. De heer de Boer vroeg hoe gedacht wordt over de tegenwoordige verlichting. Mijn ge dachte is dat de lampen te hoog hangen. De voorzitter: De lampen hangen mis- schien wat hoog. We hebben dit gedaan in verband met het hoog opladen van hooiwa- fens enz. Eén lamp is er reeds stuk gereden. pr. was echter van meening dat de verlich ting verbeterd is. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Uitslag étalagewedstrijd. Woensdag vond de beoordeeling plaats van den etalagewedstrijd der Langedij- ker Winkeliervereeniging. De jury bestond uit de heeren den Broeder te Bergen en Haijtema te Alk maar. Ons werd medegedeeld dat de jury over het algemeen zeer tevreden was over hetgeen door de winkeliers ge presteerd is. De ingezetenen kunnen er dus van verzekerd zijn, dat het de moeite waard is de dorpen aan den' Langendijk eens door te wandelen. De volgend., deelnemers werden be kroond: lste prijzen werden toegekend aan: Jac. Smit, Noordscharwoude (met lof der jury), P. Tuin, Zuidscharwoude (met lof der jury), P. Mienes, Oudkarspel, C. van Zijl, Oudkarspel, H. Dirks, Zuid scharwoude, Jb. Bakker, Noordschar woude, IC. Otto, Broek op Langendijk en C. de Koning, Broek op Langendijk. 2de prijzen werden toegekend aan: C. Langendijk Oudkarspel; J. Greidanus, Zuidscharwoude; J. H. Meijer, Noord scharwoude; K. Stam, Zuidscharwoude, S. Kuiper, Noordscharwoude, K. W. Möller, Oudkarspel, U. en A. Bekker, Noordscharwoude, Wed. C. Koomen, Noordscharwoude, W. C. Bouman, Zuid scharwoude, C. Oudes, Noordscharwou de, Jn. Schoenmaker, Zuidscharwoude, Fa. Böttger, Zuidscharwoude, D. Zee man, Zuidscharwoude, W. Bos, Noord scharwoude, Jac. Kaas, Oudkarspel, A. Dekker, Broek op Langendijk, IC. Tim merman, Broek op Langendijk, N. Bos man, Broek op Langendijk, N. v. Barne- veld, Noordscharwoude, Fa. R. Luiting, Zuidscharwoude en W. Aardema, Broek op Langendijk. 3de prijzen werden toegekend aan: P. Boon, Zuidscharwoude, M. Kool en J. C. v. d. Poll, beiden Broek op Langen dijk, Jb. Kuijt en J. Woldhuis, beiden Zuidscharwoude, S. Dirkmaat en M. Benschop, beiden Broek op Langendijk, Jn. Paarlberg, Zuidscharwoude, A. Mee- reboer, Oudkarspel, J. Heymans, Noord scharwoude, C. A. IComen en Jn. Schoorl beiden Zuidscharwoude, C. Rootjes, Oud karspel, C. Schoenmaker en Jb. de Bak ker, beiden Zuidscharwoude en IC. Nap, Oudkarspel. Aan alle prijswinn^rs zal een diploma uitgereikt worden. Onze gemeente-politie is vanaf he den telefonisch aangesloten onder no. 205. HEILOO. Naar we vernemen is op Maandag 1 September, de verjaardag van H. M. de Koningin, het postkantoor tot 2 uur ge opend voor den postdienst. Echter worden er dien dag geen giro-, kwitantie- of belastingzaken behandeld. De tooneelclub „De Gelukzoekers", het vorig jaar opgericht, is door het ver trek van den heer Rab, gerant van de ontbonden N. V. „H.O.C.E.", opgeheven. Vrijdag 29 Augustus en Maandag 1 September geeft het fanfarecorps „St. Cecilia" een concert van het bordes van het raadhuis. Den eersten dag op verzoek van de V. V. V., den tweeden dag op ver zoek van de Ver. Oranjebond. DE Z. V. T. TE ENKHUIZEN. (Van onzen eigen verslaggever.) Enkhuizen treft het met de tentoon stelling buitengewoon. Wel is het aantal bezoekers nog niet zoo groot als ver wacht werd, doch bet weer werkt in alle opzichten mee en wie de tentoonstelling bezoekt vertrekt als een propagandist, zoodat een stijgend aantal bezoekers verwacht mag worden. De tentoonstelling is dit meer dan waard. In ons nummer van Donderdag gaven wij een opsomming van hetgeen de tentoonstelling te zien geeft en hij ons tweede bezoek van gisteren, constateer den wij opnieuw dat hier veel interes sants bijeen gebracht is, dat de bezoe kers in staat stelt het belangrijkste te leeren kennen van de visschersplaatsen om de Zuiderzee. Men vindt er inzendingen op historisch gebied, waarvoor de medewerking van het Rijksmuseum, van het Scheepvaart museum, de gemeenten Kampen, Hinde- loopen, Leeuwarden, Hoorn, Enkhuizen, stichtingen en particulieren is verkre gen. Voorts vindt men er expositie's van verschillende Reedersvereenigingen, van het Onderwijsfonds voor de Binnen scheepvaart, van de Ned. Heide Maat schappij, van het Biologisch Visscherij- onderzoek en van groote ondernemers op het gebied van de visscherij en het geen daarmede verband houdt. Ook op het gebied van het reddings wezen en de Zuiderzeewerken valt er veel te leeren. Zooals men weet sluit de tentoonstel ling 6 September. Dagelijks, behalve des Zondags, want dan is de tentoonstelling gesloten, worden er bovendien in Enk huizen attracties georganiseerd. Men heeft hierover reeds een en ander in ons blad kunnen lezen. Enkhuizen is in feestdos. Het mooie stadje maakt reeds bij het binnenkomen een prettigen indruk. De straten zijn met guirlandes, vlaggen en wimpels ver sierd en hier en daar staan de verschil lende kermisvermakelijkheden opge steld. Des avonds wordt er voor een bijzon dere verlichting zorg gedragen. Muziek corpsen en zangvereenigingen uit de omgeving werken mede, zoodat men vooral in Enkhuizen de West-Friezen ontmoet, die elkander bij voorkeur op het prettige terrein, bij de aardige con sumptietent, waar de Beijersche Kapel concerteert, ontmoeten. Gister was het betrekkelijk een stille dag. De Oud-Hollandsche Harddraverij trok begrijpelijk niet die belangstelling, die heden de Internationale Handicap draverij en het concourè-hippique ten deel viel, waarvoor prijzen van 250 tot 10 beschikbaar werden gesteld. Vrijdag mag voor den Urkerdag even eens groote belangstelling verwacht worden. Nagenoeg.de geheele bevolking van Urk is dien dag in Enkhuizen. Het Urker Fanfarecorps en de Urker Man- nenzangvereeniging concerteeren, naast de Beiersche Kapel van Herne. Specifiek Urker liederen zullen ten gehoore wor den gebracht. De Reddingswacht van het eiland zal een demonstratie geven met de ijsvlet. Wij zijn allen wel geen Folkloristen, doch voelen ons toch zeker aangetrok ken tot de aardige kleederdrachten en de huisjes van onze visschersplaatsen, die men op het terrein mede kan bewon deren. Zaterdag wordt een dergelijke Spa kenburgerdag georganiseerd. HOOO EN LAAG WATER TE BERGEN AAN Z.EE JN ZOMERTIJD. Augustus. Hoog water Laag water 29 7.40 8 04 4.18 4 30 30 8 23 8.49 5 00 5.^ 31 9.14 9.43 0.41 5.54 egmond aan zee Augustus. Hoog water Laag watei 2Q 7.37 8.01 4.06 4 jq 30 8.20 8.46 4 48 sqo 31 9.11 9.40 5 29 543 In een volgend nummer komen wij 0p een en ander wel nader terug. Wie belang stelt in het verleden en het heden van de Zuiderzee en haar toe komst, bezoeke echter de Z. V. T. te Enkhuizen. VERKEER VOOR EIGEN RISICO De brug over het Brielchuizerwater bi/ Doesburg verkeert, naar het HbM. meldt, thans in een zoodanig slechten toestand, dat het passeeren daarvan met voertuigen niet zonder gevaar kan worden geacht Het Departement van Financiën, dat deze brug in beheer heeft, erkent dit gevaar, daar er sedert korten tijd bij deze brug borden zijn geplaatst met het opschrift „Verkeer voot voertuigen gevaarlijk, overgang voor eigen risico." Deze brug is gelegen in de rechtstreeksche verbinding tusschen Doesburg en Zevenaar. zoodat het geheele verkeer over dezen vrij drukken verkeersweg zal worden gestremd, indien deze brug zich zou begeven. De besturen van den A.N.W.B en de K.N.A.C., die reeds in September 1928 om verbetering hebben verzocht, hebben thans nogmaals in een gezamenlijk adres er bij den minister van Financiën met klem op aange drongen maatregelen te doen nemen voor een spoedige verbetering. DE KALI-VERSCHEPINGEN. Antwerpen en Rotterdam elk 150000 ion. De „Agence Econ. et Financière" meldt, dat de besprekingen tusschen het Fransche Minis terie van Buitenlandsche Zaken en de Belgi sche regeerir.g aangaande de uitvoerwegea van de kali van de Société des Potasses d'Al- sace tot een definitieve overeenkomst hebben geleid De Rotterdamsche haven zal installaties voor den opslag ën het vervoer van kali voor een totaal van 150.000 ton kunnen doen bou wen en de Antwerpsche haven zal haar op slagplaatsen voor dezelfde hoeveelheid kun nen vergrooten. Bovendien garandeert de Antwerpsche haven aan de bovengenoemde Société dezelfde tarieven, die in Rotterdam zullen gelden. DIEFSTAL UIT 1924 OPGEHELDERD. Tengevolge van een bijzondere omstandig heid is de politie er dezer dagen in geslaagd klaarheid te brengen in een diefstal, welke in 1924 in een groot hotel te 's-Gravenhage werd gepleegd. De diefstal zou wellicht nooit meer naar voren zijn gebracht, ware het niet dat in den nacht van Zondag op Maandag in hetzelfde hotel een insluiper was geweest. Een ontsla gen bediende werd op heeterdaad betrapt, echter niets vermist. Uit het ingestelde onder toen hij het hotel binnensloop. Er werd zoek bleek, dat het waarschijnlijk is dat de thans aangehoudene ook schuldig was aan den diefstal in 1924. Na een scherp verhoor •bekende de insluiper inderdaad ook dezen diefstal te hebben gepleegd. Toen was hij nog in het hotel werkzaam en in samenwerking met den machinist had hij het plan beraamd en uitgevoerd. Eer, bedrag van ongeveer 2500 hadden zij, naar het Hb!. meldt, buit gemaakt. Beide personen zijn in bewaring gesteld. DE VELSERBRUG EN DE AUTOBUSSEN. De Nederlandsche Bond van Autobus* dienstondernemers te Amsterdam heeft zich telegrafisch tot den Minister van Waterstaat gewend met het oog op den voorrang, dien de A.T.O.-bussen der Ned. Spoorwegen aan de Velserpont genieten. Deze A.T.O.-bussen onderhouden den dienst VelsenBeverwijk sedert de Vel- serbrug voor de spoorwegen buiten ge bruik werd gesteld. Tegen het exploitee- ren van een dergel ijken autobusdienst „zonder vergunning" wordt geprotes teerd. Doch tevens wordt er op gewezen, dat door den ongemotiveerden voorrang van de A.T.O. bussen aan de pont de an dere bussen van Beverwijk en Alkmaar een zoodanige vertraging krijgen, dat de geheele dienstregeling in de war loopt- De Bond dringt aan op het spoedig ne men van afdoende maatregelen. 139. De sleutel werd nu heel voorzichtig in het slot gestoken. De sleutel door den slotenmaker vervaardigd. „Stil", zei de slotenmaker", even wachten om te zien of ze wakker is ge worden". Doch alles bleef stil. „We moesten het er maar op wagen", zeide de kabouter, „wie niet waagt, niet wint," 140. Op hun teenen slopen ze naar binnen, nadat ze heel 'an^ zaam de deur hadden geopend. Voor alle zekerheid l'et£", z de deur open, om te kunnen vluchten, als de heks wakke J „Laat de deur maar open", had de slotenmaker S 1 1 i< werd v*. ni-acii uc ucui maai upvn 1,uu *- zegd. „Men moet op alles verdacht zijn".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6