Filmnieuws. I 1/A TANDPASTA Dr. H. NANNING's I W JF^ 25 75 c.p.iu be het feest reeds ingezet De fraai met vlaggen en groen versierde straten schitterden door een zee van licht. De voorzitter van het lichtfeestcomité, de gemeente-secretaris rnr. dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, hield bij de officieele opening een rede. De kosten van den lichtstoet ter gelegen heid van den verjaardag van H.M. de Konin gin bedragen ongeveer vijftigduizend gulden. BRANDEN. In de gemeente Westerbork is Maandag, waarschijnlijk door het spelen van kinderen met lucifers, brand ontstaan in de nieuwe boerderij van den landbouwer R. Steenge, die geheel is afgebrand. De inboedel en geheeie oogst werd mede een prooi der vlammen. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Princenhage is afgebrand de kapitale boerderij van den heer Van Beek. Veel hooi, granen en landbouwwerktuigen zijn verloren gegaan. Alles is verzekerd. Te Princenhage is afgebrand de kapitale boerderij van den heer Van Beek. Veel hooi, de granen en landbouwwerktuigen zijn verlo ren gegaan. Alles is verzekerd. In den afgeloopen nacht zijn in Den Haag in het Zuiderpark complex een varkensstal ling en wagenloodsen door tot dusver onbe kende oorzaak afgebrand. Zestien varkens kwamen in de vlammen om, terwijl ook een hooischelf verbrandde. voeger, N.H., Boezemsingel 49 inw. van Oudorp. A. M. van Etten, dienstbode, R.K., Kanaalkade 5a, van Koedijk. T. F. Hartog, wed. van M. C. van Lob- bregt, zonder beroep,' N.H., Schouten straat 9, van Zutphen. A. C. Fortuin, zonder beroep, N.H., Huigbrouwerstraat 10, van 's-Gravenhage. N. van Vegten, banketbakker, R.K., Breedstraat 21, van Dordrecht. E. van Well, dienstbode, R.K., Breedstraat 21, van Dordrecht. Ivl. M. A. Weisenborn, onderwijzeres, R.K., Tesselschadestraat 14, van Bergen op Zoom. J. Speur, kaasmaker, N.H., en gezin, St. Annastraat 43a, van Heiloo. C. P. G. Persoon, kapelaan, R.K., Ver- dronkenoord 76, van Boskoop. J. de Langen, werkster, R.K., Wildemanstraat 5 inw., van Amsterdam. P. N. Leguit, zonder beroep, N.H., Kennemerpark 8, van Vledder. H. Visser, arbeider, en gezin, N.H., Bloemstraat 14, Den Helder. S B. Zeeman, dienstbode, N.H., Wil- helminalaan 11, van Oudkarspel. L. Karssen, rijtuigpoetser N. S.. N.H., van der Woudestraat 26, van Den Helder. P. Birlem, fabrieksarbeider, D.E., Zeglis 85, van Bad Freienwalde (Dld.) S. A. Brinkhof, zonder beroep, geen, Hoever- kade 13a, van Amsterdam. G. van den Brun, huisknecht, geen, Nieuwlander- singel 55 inw., van Amsterdam. P. J Groot, zonder beroep, R.K., Hekelstraat 20, van Voorhout. S. Kossen, garage- bediende, Spanjaardstraat 9a, van Ou dorp. S. H. J. Martin, kapper, geen, Verdronkenoord 72, van Enkhuizen. A. Blankestijn, arbeider, Ger., Hulststr. 2. van Delft. C. J. E. van Struijk, geen, Langestraat 96, van Breda. W. H. Romijn, timmerman, N.H., Uitweg 3, van Graft F. Balder, zonder beroep, R.K., Varnebroek 3, van Voorhout. C. JL de Munk, zonder beroep, R.K., Spoorstraat 88. van Oudenbosch. C. N. Schaap, zendeling H. d. 1. D., Kooltuin 21, van Almela J. N. Jonker, N.H., slagers knecht, Zevenhuizen 8, van Purmerend. B. Valkenburg, N.H., koopman, Vrou wenstraat 6, van Utrecht. G. Jonk, R.K., dienstbode, Prins Hendrikstraat 34, van Ursem. C. Piek, N.H., procuratie houder, Ouderacht 285b, van Velsen. C. A. M. Kemp, N.H., assistente in de huish., Sliksteeg 8a, van 's-Gravenhage. T. Brouwer, arbeider N.S., N.H., Sta- ringhstraat 6a, van Sexbierum. G. Meij, winkelier in gummiwaren, en ge zin, E.L., Ridderstraat 4, van Amster dam. H. C. Haufe, leerl. verpleegster, N.H., Wilhelminalaan 11, van Zijpe. J. de Groot, volontair meubelfabriek, Rem., Kennemerstraatweg 122, van Hoorn. M. Bruinenber, dienstbode, R.K.(, Emmastraat 101, van Egmond- binnen. A. van Dijk, zonder beroep, N H., Wildemanstraat 5, van Edam. D. van der Pijl, N.H., arbeider, Voormeer 18, van Blokker. E. Krech, Ev., huis houdster, Nieuwesdoot 38, van Schmal- kalden (Dld.) uit een artisten-garderobe ons in dt oogen schijnt Met drie wanden heeft men volkomen de illusie van 'n kleedkamer achter een tooneel, weten te scheppen. De vierde- wand wordt ingenomen door een aantal schijnwerpers op hooge poöten; waar tusschen het oog van de camera gluurt Vlak daarnaast hangt, aan een meters lange hefboom, door gewichten in even wicht gehouden, de microfoon; vlak bo ven de plek waar gespeeld zal worden. Een paar meters achter de camera, bij kans geheel in het duister, een vleugel, waarop de componist zang en voor dracht zal begeleiden. En heel in de hoogte, op gevaarlijk uitziende stellages, nog een geheeie reeks van lampen en schijnwerpers, die zulk een hitte veroorzaken 'dat de schmink nauwlijks een paar minuten goed blijft. Tot zelfs de zoldering van deze illusoire kleedkamer bestaat uit lampen. Vóór de tafel, die langs de eene wand van de kleedkamer loopt zitten eeji zevental dans„girls"; voor het grootste deel in profond negligé. En de handeling van deze merkwaardige scene schijnt slechts daaruit te bestaan dat deze meiskes, al zingend, zich ontdoen van die kleedingstukken die zij gezien het auditorium van regisseurs, cameramen en assistenten, nog maar even kunnen missen. En dat niet eenmaal, maar vijf, tien keer achter elkander. Want eerst moet alles zóó zijn, dat regisseur, cameraman, en geluidsregisseur er volkomen mee tevreden zijn. De regisseur voor wat het aleemeen aspect van deze scène betreft; en telkens dringt hij aan op meer na tuurlijkheid, meer Vroolijkheid en uit gelatenheid. De cameraman voor wat betreft het eigenlijke beeld; zoodat eï nu en dan nog een andere opstelling wordt gezocht, of op de grond met krijt wordt aangeteekend waar een bepaald sujet zich op een bepaald oogenblik moet opstellen. En dan de geluidsregisseur; die niet alleen de kwaliteit van het geluid door den koptelefoon moet beluisteren en be- oordeelen; die b-v. de piano een eind verder weg laat brengen, wijl de piano klank te sterk is; maar die ook over d.e uitvoering van het gezongene opmer kingen maakt. Tot de regisseur hem beduidt dat hij hier te doen heeft met een paar danse resjes die, in een vrij oogenblik hun liedje zingen; waarbij zij er ook in wer kelijkheid niet op letten of alles wel pre cies juist van toon is en precies in de maat. En bij elke herhaling gaan rokjes en kousenen nog veel meer uit; dan weer aan, om even snel uitgetrokken te worden. Tot men er zich over verbaast dat er na al dat uitkleeden nog zooveel over blijft. Het is nu ongeveer zes uur avond; en er moet waarschijnlijk nog tot na mid dernacht gewerkt worden om andere scenes klaar te krijgen. Hier is men ten slotte zoover dat er gedraaid kan worden. De cameraman gaat achter zijn toestel; naast hem de regisseur. Een paar meter verder staat in een houten huisje de geluidscamera, het bekende Tobis wagentje dat op het oogenblik in alle filmateliers aanwezig is en dat dan ook reeds de officeele naam heeft gekregen van „Onkel Tobis Hütte". Eerst een signaal van algemeene stil te; dan een drievoudig hoornsignaal. „Achtung, Aufnahme" commandeert de regisseur; dan de cameraman „Ein- schal-ten!" en zachtkens hoort men hoe de motor van de camera deze op gang brengt. Dan valt de muziek in en het koor van meisjes zingt de nieuwste Schlager „Schenk mir dein Herz auf alle Zeit'\ En cndertusschen vliegen de kleeding stukken rond; gooit een der meisjes haar collega met een poederkwast (hoe veel maal is die poed kwast al heen en weer gevlogen?) en vuurt de regisseur, met gebaren en mimiek zijn sujetten tot nog meerdere activiteit aan. Als het liedje uit is, worden nog een paar meter gedraaid om deze scène in een volgende opname te doen overloo- pen en dan wordt „afgeblazen". Op het doek duurt deze scène een paar minuten; maar alleen aan de op name, zonder de voorbereiding voor décors, zonder vooroefening, heeft meer dan een uur in beslag genomen. En onmiddellijk daarna gaat het weer verder; wordt verder op een nieuw décor gebouwd wijl men immers thans niet in hot atelier kan werken ter wijl er een opname gemaakt wordt en over een uur gaat de heele staf weer ijverig aan het werk. Van 's ochtend 8 tot 's avonds twee. VERTROKKEN PERSONEN. J. Tijssen, zonder beroep, N.H., van Verdronkenoord 35, naar Leiden. J. van der Wissel, stoker, N.H., van le Ka belstraat 15, naar Heemskerk. M. M. Haring, dienstbode, R.K., van Oudegr. 72, naar Heerhugowaard. J. van Eekelen, onderwijzer, R.K., van Nassau- laan 30, naar Lisse. J. A. W. van Hausden, zonder beroep, R.K., van Nas- saulaan 30, naar Oudenbosch. P. M. Vogelpoel, zonder beroep, R.K., van Zeg lis 8, naar Amsterdam. A. M. C. Wol tering, R.K., zonder beroep, van Mient 9, naar Bergen. W. Vos, zonder beroep, geen, van Ingelandstraat 15, naar Pur merend. C. Fokker, fabrieksarbeider, en gezin, geen, van Baansloot 9, naar 's-Gravenhage. G. F. Beukkers, zon der beroep, R.K., van Schoutenstraat 2, naar Haarlem. J. Flik, meubelmaker, N.H., van Luttik Oudorp 31a, naar Zwol. le. A. Meijberg, N.H., zonder beroep, van Wildemanstraat 15 inw. naar Kam pen. G. M. van Santé, R.K., dienst bode, van Ramen 15 naar 's-Gravenhage. M. C. de Hoog, R.K., vrijwilliger N. O. I. leger, van Verl. Landstraat 39, naar N. O. Indië. G. Bronner, N.H., dienst bode, van Stationsweg 104, naar Wijde- nes. G. B. Kok, N.H., ijzerwerker, van Schermerweg 18, naar Eindhoven. A. Frankena, geen, dienstbode, van Nas- sauplein 40, naar Bolsward. W. A. J. V. Cremer, R.K., winkelbediende, van Doelenstraat 24, naar Rotterdam. N. Boschman, N.H., slagersknecht, van Spoorstraa.t 22, naar Oudkarspel. W. de Koning, geen, landarbeider, .en zuster A. de Koning, geen, van 2e Kabelstraat 16, naar Noord-Amerika. J. W. Stam, Ger., opziener scheepsbouw Marine dienst met echtg. Leonaora de Jong, en vier kinderen, van Eilandswal 11, naar Oudorp. J. Otter, N.H., bierbottel aar, en echtgenoote, van Kennemerstraatweg 195, naar Heiloo. G. Vader, N.H., ker misreiziger, met echtg. en zoon, van Mo lenbuurt 10, naar Winkel. W. Kars sen, N.H., zonder beroep, van Kennemer straatweg 62, naar Hoorn. C. M. Punt, R.K., zonder beroep, van Westerkolk- straat 6, naar Enkhuizen. T. Bronder, N.H., apothekersassistente, van Lange straat 1, naar Amsterdam. G. M. C. Appel, geen, van Nieuwpoortslaan 145, naar St. Pancras. C. Martin, R.K., Korte St. Josephstraat 1, naar Amster dam. B. Muurlink, N.H., van Heilig land 7a, naar Haarlem. A. Mekken, R.K., varensgezel, met echtg. en kinde ren, van Achterwezel 20, naar Oude Nie- dorp. J. Zijlstra, G.K., fabrieksarbei der, van St. Annastraat 28, naar Zaan dam. A. D. Breukerman, N.H., verte genwoordiger, van Zocherstraat 1, naar Bergen (N.-H.) A. Geertsma, N.H., dienstbode, van Nassaulaan 41, naar Westwoud. J. C. Vessies, R.K., dienst bode, van Voormeer 4, naar Velsen. J. Schoen, broodbezorger, D.G., m. echtg. en dochter, van St. Anthoniusstraat 2, naar Heiloo. C. M. Vink, N.H., zonder beroep, va nle Tuindwarsstraat 20, naar Finsterwolde. T. M. van Amesfoort, onderwijzere, R.K., van Nassaulaan 30, naar Oudenbosch. H. L. van Aller, rijksklerk, en gezin, G.K., van Kooning- straat 7a, naar Amersfoort. D. Bart, N.H., en J. Bart, N.H., van Dijkgraafstr. 64, naar Wijdenes. C. van Wijngaar den, garagehouder, N.H., van Nassau- pl< in 1, naar Amsterdam. C. F. G. Zijlstra, geen, zonder beroep, van Lan gestraat 86, naar de Bilt. N. J. J. Out, R.K., chauffeur, en echtg., geen, van Landstraat 55 en Snaar manslaan 22, naar Rotterdam. T. A. Balledux, R.K., beambte N.S., met echtg. en pleegzoon, van Kinheimstraat 13, naar Amersfoort. INGEKOMEN PERSONEN. J. Horill, R.K., koperslager, Nieuwe- sloot 69. van Steyr (O.) H. M. Brant, R.K., electricien, 2e Landdwarsstraat 34, van 's-Gravenhage. J. Douwes de Witte, G.K., garagehouder, met echtge noote en twee kinderen, Nassauplein 1, van Steenwijk. C. de Waard, R.K., (wed.) en vijf kinderen, Oudegracht 176, van Heiloo. J. Kos, N.H., zonder be roep, Veerstraat 1, van Spanbroek. C. M. Lap, geen, zonder beroep, Verdron kenoord 38, van Amsterdam. C. M. Boelhouwers, kantoorbediende, N.H., van der Kaaijstraat 32, van Breda B. Daalder, zonder beroep, N.H., Em mastraat 58, van Den Helder. F. Bar- caba, bankwerker, geen, Kweerenpad 2, van Steyr. A. J. Roos, zonder beroep, N H., Laat 107, van Zijpe. A. J. Kuijs- ten, N.H., Dahliastraat 25, van 's Hage. G. J. Renes, leerl. machinist N.S., N.H., Tulpstraa.t 12a, van Hoorn. J. de Jong, EEN GELUIDSFILM MAANDBLAD. Met camera en microfoon in garderobe en hotel. „Achtnng, Aufnahme I" De film kende reeds lang het week blad: Journaal. Al het nieuws van de laatste zeven dagen, door camera en microfoon vastgelegd. Maar evenals de pers behoefte heeft aan een overzicht uit een ander ge zichtspunt van de dingen des dagelijk- schen leven; even goed als er maandbla den, z.. „Magasines" zijn, waarin alles wat de belangstelling trekt op feuilleto- nistische wijze verhaald en afgebeeld wordt, zoo heeft binnenkort ook de film haar maandblad: Het geluids „maga- sine". Onderwerpen van mode en kunst, van alles wat de aandacht heeft gaande ge houden; schoonheidswedstrijden en nieuwe „Schlagers", opgediend in een aantrekkelijke vorm. Het is Schwarzkopf, de befaamde pro ductieleider in Duitschland geweest die op dit denkbeeld gekomen is. En reeds is de eerste oplaag bijkans gereed. In de Grünewald geluidsfilmateliers was men dezer dagen bezig met het maken van de laatste paar honderd meters van het eerste nummer. Ongeveer een kilometer van de groote Radio en Gramofoontentoonstelling, on der den „rook" van de alles beheer- schende „Funkturm" liggen de uitge strekte atelier-complexen. Het centrum was oorspronkelijk een hippodroom, wat het groote voordeel heeft dat er in het gebouw bijkans geen trappen zijn, maar slechts langzaam stijgende gangen; waarlangs al de honderde requisiten die een filmatelier eiken dag noodig heeft, gemakkelijk naar boven gebracht kun nen worden. Voor den ingang van de groote studio het bekende bordje: „Stilte; geluidsfilm opname". Op onze teenen gaan wij in het half duister naar binnen; langs hoog oprij zende coulissen; langs onherkenbare re quisiten. Tot in het midden van het atelier, waar nlotseling het schell.e licht „Waar schrijft U Uw hoogen leeftijd aan toe „Onder andere aan het feit, dat de politie er nog nooit is achter gekomen wie Pim Williams heeft doodgeschoten". IT.WA

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7