DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Binnenland No. 203 VHIJDAG 29 AUGUSTUS I93Ö 132e Jaargang. DanolÜksch overzicht. Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Greote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE REVOLUTIE IN PERU VINDT NAVOLGING. Is in Argentinië een revolutie in voor bereiding? Gespannen toestand in de provincies. In Argentinië wordt groote vrees gekoes terd voor een revolutie, tengevolge van het succes, dat de opstandige beweging in Peru ten deel is gevallen. Ziedaar Het bericht, dat vandaag de aan dacht trekt. Een opstand in Argentinië! Deze zou groote gevolgen met zich mee kunnen dragen. Het blad „Prensa", dat te Buenos-Aires verschijnt, weet eenige bijzonderheden mee te deelen over den kritieken toestand, die er in Argentinië heerscht Op het dak van de ambtswoning van den president der republiek staan machinegeweren opgesteld, omdat men vreest, dat de gespannen toestand onder de arbeiders onverwacht wel eens kon overslaan tot een algeheelen opstand. De spoorweg autoriteiten in de provincies hebben opdracht gekregen, zich gereed te houden, om op het eerste bericht troepen naar Buenos Aires te zenden- De regeering heeft besloten, strenge voorzorgsmaatregelen te nemen. Het kabinet kwam gistermorgen bijeen om de redenen van de ontevredenheid onder de arbeiders te bestu- deeren. Het personeel van de telefoonmaatschappij heeft tot een staking van 24 uur besloten. De„Pressa" meldt voorts nog aldus weet het Hbld. mee te deelen dat de stad overstroomd wordt met onrustbarende ge ruchten. Het hoofd der politie heeft geconfe reerd met de chefs van alle politiebureaux van Buenos Aires. De regeeringsautoriteiten confereerden met de commandanten der regi menten van de garnizoen van La Plata. De wacht van het pa'eis der regeering is aan zienlijk versterkt en m de omgeving van de ambtswoning-van president Irigoyen patrouil leeren detachementen cavalerie. De minister van justitie heeft er den presi dent van in kennis gesteld dat er onmiddellijk gevaar dreigt van een revolutie waarbij zekere politieke leiders en een deel van het leger betrokken zouden worden. President Irigoyen antwoordde dat hij niet vreesde voor een revolutionnaire beweging in het land maar dat hij persoonlijk aan een aanval zou kunnen blootgesteld' worden. On der sterk escort begaf d president zich gister middag naar bet regeeringspaieis. Alle troepen der hoofdstad zijn in de kazer nes geconsigneerd. De bevolking van Buenos Aires is kalm De officieele verklaring voor de genomen maatregelen is dat het voorzorgsmaatregelen zijn met het oog op eventueele wanordelijkhe den tengevolge van de staking van het perso neel der Union Telegraph Company. Het blad „La Critiqua" meldt dat de minis ter van justitie er den president van in kennis stelde dat het publiek ontevreden is omdat het congres niet aan het werk gaat. Irigoyen be loofde ten slotte het congres tegen 8 Septem ber in buitengewone zitting bijeen te roepen. Is de toestand in Argentinië dus uiterst cn- tiek, in Peru schijnt de rus': weer zoo langza merhand weer terug te keeren. De verschillen de bedrijven, zooals het spoorweg- en tram- wegbedrijf, zijn weer hervat. Alle provinciale autoriteiten hebben het nieuwe bewind erkend en alle garnizoenen hebben telefonisch hun steun toegezegd aan Sanchez Carro. Zoo goed is de toestand, dat zelfs de staaf van beleg in Luna is opgeheven. Peru schijnt dus de crisis te boven te zijn. 't Is nu maar de vraag, hoe de naderende op stand in Argentinië zal verloopen. DE NIEUWE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIfi. Een nieuw executief-comité ge vormd. Mohammedaansche leden. Na de arrestatie van de leden van net executief comité van het Indisch-Natio- naal Congres Woensdag is gisteren een nieuw comité gevormd, bestaande uit tien Mohammedanen, zes Hindoes en de drie niet gearresteerde leden van_ net oude comité. In het comité heeft zitting de Lucknowsche advocaat Chalikoe Elaman, die president ad interim is. Een bespreking met den onder koning. Te Bahadoer Saproe en Jayakar zijn gisteren naar Allahabad vertrokken na hun onderhoud met den onderkoning nopens de beste middelen om rust te brengen in Indië. Jayakar nam eenige belangrijke documenten mede waarom trent hij de meening zal vragen van Motial en Jawarhalal Nehroe en Gandhi alvorens naar Simla terug te keeren voor een nieu wonderhoud met den on derkoning. Zij meenen dat hun missie naar Simla bevredigend is geweest. Hartal te Delhi. Te Delhi heerscht sedert Woensdag een hartal (staking) wegens de aanhou dingen van coneresbestuurders. - Congresbestnnr onwettig ver klaard in Madras. De regeering van Madras heelt het congresbestuur onwettig verklaard. De toestand in het N.W. Er hebben tal van besprekingen plaats tusschen de stammen aan de N.W. grens waardoor de huidige vijandelijk heden zijn verflauwd. In 't district Pesjawar nemen vriend schappelijk gezinde groepen der Moh- mands deel aan een „jirga" (bijeen komst) met den beruchten Hadji van Toerangzai en vijandige elementen der Mohmands. Er hebben eveneens ver scheidene andere jirga's plaats. Vele zaken in Bombay gesloten. De Britsch-Indische regeering heeft thans ook de congrescommissie te Ma dras onwettig verklaard. De arrestaties van de leden der congressiecommissie is gister beantwoord te Bombay met vol ledige stilstand van het geheele bedrijfs leven. Zoowel in de industriewijken als in de Mohammedaansche wijken, waren alle :aken gesloten. Ook alle spinnerijen waren gesloten, alsmede een groot aantal scholen. Na de sluiting der fabrieken verzamelden de arbeiders zich en werd een groote be tooging door de straten gehouden. De onderhandelingen met Gandhi wordt voortgezet maar men vermoedt dat het resultaat door de arrestatie der congresleiders wel zeer ongunstig zal worden. HET INCIDENT BIJ DE YSER- BEDEVAART. Het vliegtuig door een officier gehnnrd. „De Schelde" meldt dat het vliegtuig, dat bij de betooging te Diksmuide Bel gische vlaggetjes en anti-Vlaamsche strooibiljetten uitwierp, van de Aera- maatschappij, de maatschappij der luchttaxi's te Antwerpen, was gehuurd door lui+enant Labrique. Aanvankelijk had deze luitenant volgens het blad een vliegtuig te Oostende gehuurd. De vlie ger, die dit toestel zou besturen, had voor het uitstrooien der biljetten een ver gunning geëischt, die de luitenant hem bezorgde. De vergunning was verstrekt door generaal Van Crombrugghe, direc teur-generaal van het civiele vliegwezen te Brussel. Daar de vlieger echter door een reis naar elders verhinderd was, wendde de luitenant zich. altijd volgens „De Schelde", tot de maatschappij „Sa bena", die weigerde een toestel te ver strekken en daarop tot de Aera. Volgens „De Standaard" heeft de mi nisterraad besloten dat de vlieger, die de strooibiljetten naar beneden wierp, gestraft zal worden. Het Hbld. schrijft nog: Het blijkt wel, dat de regeering er niet aan denkt en er nooit aan gedacht heeft de Yzerbedevaarten te verbieden. De eerste-minister Jaspar heeft zelfs in dien zin een verklaring afgelegd. Het blijkt eveneens, dat niet de regeering, maar wel het hoofd van den veiligheidsdienst het verbod had uitgevaardigd om de heeren L. Simons en I. D. Bosmans in België toe te laten. Het hoofd van den veiligheidsdienst, een Waal, werd uit dien hoofde bij den eersten minister ont boden. Ondertusschen werd ook. een onder zoek bevolen naar de oorzaken van de incidenten. De minister van binnenland- sche zaken heeft in dien zin opdracht ge geven aan den gouverneur van West- Vla mderen. Een rechterlijk onderzoek zal eveneens plaats hebben. Er zijn verschillende gronden om op te treden tegen den vlieger, die: le op minder dan 100 meter hoogte vloog, 2e ongeoorloofd druksels uitwierp, 3e een openbare plechtigheid verstoorde. Al deze gebeurtenissen hebben de ge moederen weer buitensporig verbitterd en zeer zeker zal het franskiljonsche fascisme te langen laatste ondervinden, dat het zich-zelf een ondienst heeft be wezen met dien kwajongensachtigen vliegtocht naar de Yzer. KRIJGSGEVANGENEN UIT SIBERIE TERUG. Vijftien maanden onderweg. De correspondent van het „Berl. Tag." te Beuthen meldt, dat aldaar twee Duit- sche militairen, een landweersoldaat en een kurassier, uit hun krijgsgevangen schap in Siberië zijn teruggekeerd. Pas verleden jaar hadden de twee mannen vernomen, dat de wereldoorlog geëin digd was. Zij eischten nu, dat men hen naar hun land zou terugbrengen, maar nijntand trok zich iets van hen aan. Tenslotte besloten zij de reis naar huis te voet te aanvaarden. Zij trokken via Moskou, Kowno naar Warschau. Een derde kri jsgevangene, die de vermoeie nissen van den tocht niet had kunnen doorstaan, was kort voor Kowno bezwe ken. Vijftien maanden waren zij onder weg geweest. De teruggekeerden verzekeren, dat er nog altijd Duitsche krijgsgevangenen in Siberië zitten, die niets ervan weten dat de oorlog is afgeloopen. Zooals men weet, wordt van officieele zijde steeds ontkend, dat er zich nog Duitsche krijgsgevangenen in de landen der vroegere vijanden zouden bevinden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Prins Maria Theresia von Wald- burgZeil omgekomen. Uit Wangen (Wurtemberg) wordt ge meld, dat op den straatweg naar Ravens- burg de auto van prinses-weduwe Maria Theresia van WaldburgZeil geslipt en van de glooiing is gereden. De prinses werd op straat geslingerd. Zij is levens gevaarlijk gekwetst,^ de overige drie in zittenden hebben min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Nader wordt gemeld, dat de prinses weduwe van Waldburg--Zeil aan haar kwetsuren is bezweken. De prinses-we duwe, een altgravinne van Salm-Reif- ferscheidt-Reitz,. was 61 jaar oud. De prins, haar gemaal, is in den oorlog in Frankrijk gesneuveld. LEGUIA POOGT EEN TEGEN- REVOLUTIE OP TE WEKKEN. De op den kruiser „Almirante Gran" gevangen gehouden ex-president van Peru Leguia heeft, volgens berichten in de Berlljnsche bladen uit Lima gepoogd de meeningsverschil'en tusschen de re- volutionnairen uit te buiten voor een Putsch. O.a. heeft hij gepoogd de troepen van het garnizoen Ancon te bewegen op te trekken tegen Lima. De officieren weigerden echter, Leguia te ondersteu nen. Als gevolg hiervan is hij onder stren gere bewaking gesteld. DE HITTE IN ENGELAND. Te Londen was de temperatuur in den schaduw gister 93 graden, wat de hoog ste temperatuur is, welke in 19 jaar werd geconstateerd. Tien personen zijn tengevolge van de warmte bezweken. Nog meer slachtoffers van de warmte. Behalve de reeds gemelde 4 gevallen van overlijden tengevolge van de warm te komen uit alle deelen des lands be richten over mannen en vrouwen, die tengevolge van de hitte flauw vallen en beroerten krijgen. 33 graden in de schaduw. Ook elders in Engeland heerscht groo te hitte. Te Aldershof werden 12 solda ten door de warmte bevangen. De zieken- dienst te Londen is reeds den geheelen dag bezig met het vervoeren van hitte- slachtoffers. Gisterochtend daalde de temperatuur een weinig tengevolge van lichte bewol king, doch het blijft de hoogste tempera tuur, die sinds jaren is voorgekomen. In de middaguren bereikt het kwik in den schaduw 33 graden. In tal van fabrieken, waar uitsluitend vrouwelijke werkkrachten aan den ar beid zijn, mocht gisteren in badcostuum gewerkt worden. Reeds 29 slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de itte in Engeland is in den loop van gisteren tot gestegen. Het aantal personen, dat in geheel Engeland tengevolge van de hitte is overleden bedroeg gisteren 21 en in den loop van den dag is dit aantal met 8 verhoogd. OUDSTRIJDERS OP BUCKINGHAM PALACE. Een groot aantal gewonde oud-strij ders is gistermiddag te Londen op Buckingham Palace onthaald, op uit- noodiging van den koning. Dit is de eerste van een reeks van der gelijke partijen, te houden gedurende den volgenden maand, gelijk dit geschied is in ieder jaar sinds den oorlog. Er werden gister vierhouderd oudstrijders in auto's van de hospitalen naar het pa leis vervoerd. Deze partijen zijn bekend als „not forgotten parties". FELLE FABRIEKSBRAND IN N.-DUITSCHLAND. Te Friedrichskoog is een vishmeelfa- briek door een feilen brand geheel in de asch gelegd. Toen de brandweer arri veerde viel er aan blusschen niet meer te denken. De schade bedraagt meer dan 120.000 Mark. DE ONEERLIJKE POSTDIRECTEUR. Wij hebbenrindertijd melding gemaakt van de diefstallen van brieven met geldswaardig papier, waaraan de direc teur van het poostkantoor te Marienbad, Schinka, zich sedert jaren had schuldig gemaakt, totdat de ambtenaren hem ont maskerden. Thans wordt nog medege deeld, dat in 1921 eveneens te Budweis groote postdiefstallen zijn voorgekomen, toenSchinka daar directeur was. Eenmaal was zelfs een brief met 40.000 kronen verloren gegaan, De destijds ver dachte ambtenaren beschuldigden Schinka, maar het bewijs kon niet wor den geleverd en hij werd naar Marien bad overgeplaatst. ERNSTIG ONGELUK IN BOVEN- SAVOYE. Gisteren heeft in Boven-Savoye een ernstig ongeval plaats gehad. Een groep scholieren uit Lyon besteeg onder lei ding van een leeraar een der mooiste bergtoppen van de streek. Toen een aan tal der scholieren zich op een brug be vond, die over een bergstroom leidt, be zweek deze, tengevolge waarvan vier hunner meer dan 60 Meter in de diepte stortten. Na urenlang zoeken werden twee lijken volkomen onherkenbaar te ruggevonden. Een andere scholier werd levensgevaarlijk gewond aangetroffen. EUROPEESCHE FEDERATIE. Den 8en van de volgende maand komt te Genève, aldus de N. R. Ct., de confe rentie bijeen, die zal kennis maken met het ontwerp eener Europeesche federale unie. Voor zoover dit ontwerp voort vloeit uit het Fransche memorandum heeft het, voor de Temps, drie aspecten, die bijzonder delicaat zijn. Vooreerst een Europeesche organisatie binnen het kader van den Volkenbond, die een or ganisatie is met een universeel karak ter; dan mogendheden, die, terwijl ze in wezen Europeesch zijn, tot wereldge meenschappen worden gemaakt, en het Britsche rijk; ten slotte de noodzakelijk heid het economische vraagstuk te on derschikken aan het politieke vraag stuk, omdat men zich waarlijk niet een Europeesche gemeenschap zou kunnen voorstellen wanneer niet de veiligheid was verzekerd aan alle volken, die er deel van uitmaken. De gedachtenwisse- ling te Genève, zoo meent de Temps, zal ongetwijfeld eenig licht werpen op deze verschillende kanten van het vraagstuk, dat door al te veel harstochtelijke pole mieken is vertroebeld. De Temps meent verder, dat het een ernstige dwaling zou zijn te meenen, dat een federale Euro peesche unie kant en klaar kan worden geïmproviseerd; dat zulk 'n denkbeeld van den eenen dag op de andere alleen reeds door het effect van eenige be sluiten eener eerste conferentie tot een duurzame realiteit zou kunnen worden. Het betreft hier hoe dan ook een werk van langen adem, dat slechts stuk na stuk voorzichtig kan worden voltooid en voor het oogenblik is het vooral van belang het uitgangspunt te scheppen, den eersten steen te leggen, het eerste contact te vestigen, dat het aan de po gingen van een ieder, die van goeden wil is, zal mogelijk maken zich in de ja ren, die gaan volgen, nuttig te ontwik kelen. Van den eersten dag af meer te willen, zou wel eens op wreeue misreke ningen kunnen uitloopen. handen van de vrouw. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het Binnengast huis, waar zij ter verpleging is opgenomen. De man, die onmiddellijk door de op het tumult afgekomen politie gearresteera kon BOERDERIJ AFGEBRAND. Terwijl de landbouwer v. d. Gevel uit Waalwijk met behulp van een dorschmaohine aan het haverdorschen was op het erf van den landbouwer C. v. Rooy nabij de Mispel- hoeve onder Eindhoven, sloeg plotseling een vonk uit den benzinemotor in het kurkdroge stroo. Het gevolg was, dat de heele stroomijt in vlammen opging. Het duurde niet lang, of vonken sloegen over het strooien dak van de vlak nabij gelegen boerderij, die weldra in lichtelaaie stond. De geheele inboedel en zeer veel landbouwgereedschap gingen in vlam men op. Twee kalveren en twee varkens kon den nog met moeite gered worden. Het was voor de Eindhovensche brandweer, die 'n zeer zware taak had om met haar zware motor spuit over de landwegen de plaats des on- heils te bereiken, nagenoeg ondoenlijk, nog hulp te bieden. De geheele boerderij werd in de asch gelegd. De eigenaar Van Rooy was tijdens den brand niet thuis. De schade wordt door verzekering gedekt. MOORDAANSLAG OP EEN VROUW. Een circus-knecht, die zijn wegge- loopen vrouw met zwavelzuuram- moniak te lijf ging. Woensdagavond na afloop van de voor stelling in het circus Schneider trok een der stalknechts, een ongeveer dertigjarige Duit- scher er op uit om zijn wettige vrouw, een Belgische, die van hem weggeloopen was en sindsdien in een verdacht huis op den O.Z. Achterburgwal woonde, te bewegen tot hem terug te keeren. Reeds eerder had de man ge tracht de vrouw tot betere gedachte te bren gen, doch zij had steeds geweigerd. Toen de man nu Woensdag omstreeks middernacht bij het huis op den O.Z. Achterburgwal aan kwam, zag hij de vrouw voor een der ramen zitten. Daar men hem den toegang tot het perceel weigerde, trapte hij de deur in en sloeg hij er de ramen kapot. Zoodra de woes teling tegenover zijn vrouw stond, die op nieuw weigerde met hem mee te gaan, wierp hij haar een flesch met zwavelzure ammoniak in het gezicht. De vloeistof veroorzaakte zware hraiyK-onden aan gezicht, borst en worden, werd evenzeer naar een ziekenhuis overgebracht, daar hij brandwonden aan zijrf handen had gekregen. Nadat hij verbonden was, is hij naar het politiebureau Warmoes straat overgebracht. Bij zijn verhoor door commissaris Hoogeboom heeft de man gister' morgen een volledige bekentenis afgelegd Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De toestand van de vrouw was, naar het Hbl. meldt, gisterochtend niet verontrustend. OP HAAR VERJAARDAG OVERLEDEN. Een gezegende leeftijd* Gisterochtend 6 uur is Lucie Hoven, ver pleegde in het R.-K. gesticht in de Kruis straat te Leeuwarden op haar 101-sten ver jaardag overleden. DE KALI-ONDERHANDELINGEN. v Nog steeds aan 't onderhandelen* Een der Parijsche correspondenten van het Hbld. meldt in aansluiting op het bericht, dat wij ontleenden aan de Agence Econ. et Financière, dat de onderhandelingen tus' schen de Société des Potasses rechtstreeks met de gemeentebesturen van Antwerpen en Rotterdam nog steeds gaande zijn. Alle ge- pliceerde cijfers en het bericht, dat de over eenkomst tot stand zou zijn gekomen zijn voorbarig. DE GEVELVERLICHTING VAN HET VREDESPALEIS. Een permanente installatie. De gevelverlichtingsinstallatie van het Vre despaleis te Den Haag werd door 't uitvoe rend comité voor de aanbieding van een blij vende installatie voor de gevelverlichting van het „Vredespaleis" aan het bestuur der Carnegiestichting overgedragen. Nadat oorspronkelijk de firma Siemens Schuckert had aangeboden, het Vredespaleis gedurende de Haagsche Lichtweek door het aanbrengen van een gevelverlichting een feestelijk aanzien te géven, bleek het, dank zij de medewerking van velen, mogelijk, de verlichting als permanente installatie aan deze firma op te dragen. In verband met den toestand ter plaatse werd geen gebruik gemaakt van de gewone „flood light"-armaturen met geëmailleerde reflectoren, doch paste SiemensSchuckert hier hare, voor dergelijke doeleinden ver vaardigde, schijnwerpers met parabolische, geblazen glasspiegels toe. Deze schijnwer pers nu, in verschillende groepen rondom het gebouw, zooveel mogelijk achter strui ken en dus onzichtbaar opgesteld, zetten met hunne krachtige, gerichte lichtbundels den voorgevel en de beide torens in een fantas tisch licht. Bijzondere opmerking verdient de wijze, waarop men er in geslaagd is, het re- lief van het gebouw te behouden. Elk der 27 opgestelde schijnwerpers is voorzien van een 1000 resp. 1500 Watt pro jectielamp der Osramfabrieken, terwijl de to tale lichtstroom der lampen 690.000 Lumen bedraagt. GEVAARLIJK DUISTER. De veiligheid van vrouwen etl kinderen. Naar aanleiding van aanslagen op kinde ren schreven we kortgeleden, dat maatrege len daartegen noodzakelijk zijn en de eerste maatregel is wel, dat de ouders hun kinde ren goed bewaken en hen niet onvergezeld in het donker of naar afgelegen plaatsen laten gaan. Het Comité tegen Volksverwildering zendt nu een waarschuwing met het oog op het in vele plaatsen te verwachten vuurwerk ter gelegenheid van de komende feesten. Deze waarschuwing gaat vergezeld van mededee- lingen waaruit blijkt, hoe laf in tal van ge vallen opgeschoten jongens en kerels zich misdragen jegens jonge meisjes en vrouwen. Het comité raadt derhalve vrouwen en meisjes aan, niet zonder behoorlijk geleide des avonds naar het vuurwerk of naar andere avondfeestelijkheden te gaan. Volgens de klacht durven dergelijke schunnige individuen ook wel dingen te ondernemen tegen groep jes van drie of vier vrouwen of meisjes, zoo- dat het geraden zou zijn, te zorgen voor goed mannelijk geleide. Dat schijnt ons helaas geen overbo dige raad. Dat overigens ouders goed zullen doen, hun kleine jongens en meisjes niet zonder be trouwbare bescherming aan de gevaren der duisternis, d.w.z. de verkeerde elementen die in het donker hun slag willen slaan, over de laten, ligt voor de hand. En vuurwerk of avondfeest kan soms ernstige gevolgen heb ben. Ook de politie mag deze waarschuwing ter harte nemen, na de bedenkelijke gebeur tenissen waarvan wij den laatsten tijd zoe herhaaldelijk melding moesten maken. Het is wel treurig dat een volksfeest van zulk een waarschuwing vergezeld moet gf30- „un homme averti en vaut deux En aat geldt ook voor onze meisjes en vr0UW^w

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1