lllMiisttt Cournnt. Hialird twia n dirtigste Jaargang. Vrijdag 20 Augustus Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beiden weg. Provinciaal nieuws OVERAL GEZOCHT EN TOCH Ne. 202 1930 Zaterdag 30 Augustus. Hilversum., 1875 Ai. (Uitsluitend V-A.R-A.- uitzending). 8.— Orgelspel door Joh. Jong. 9.Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding (VP.R O.) 10.15 Mevr. R. Arbman—Jur- riaans: Voordrachten. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.— Politieberichten. 12.15 Concert door het V. A. R. A.-Septet. 1 45 V. A. R. A.-liedjes voor V. A. R. A.-kin- deren. 2.45 Paedagogisch concert door het V. A. R. A.-orkest. 4.15 D. van Kreveld: Met de camera op stap. 4.45 Landré: Ons huis een tehuis. 5.30 G. J. Zwertbroek: De ge schiedenis van den radio-omroep in Neder land. 5.45 Mr. M. J. A. Moltzer: „Het speel tuinwerk". Muziek van knapen-fanfarecorps. 6.25 Kinderuurtje. 7.25 V. A. R. A.-Varia. 7.35 Mededeelingen van het Reissecretariaat van het Instituut voor Arbeiders-Ontwikke ling. 7.45 Politieber. 8.Bij de Pomp. Teun de Klepperman. 8.15 Accordeonmzueik. Ac cordeonver. „Oefening na Arbeid"! 9'.C. Woudenberg: De September-betooging van het N. V. V. en de S. D. A. P. 9.15 Concert. V. A. R. A.-orkest. 10.Persberichten. 10.10 Concert. Madimir Piqué Trio. 10.25 Vervolg Orkestconcert. 11.Vervolg Trio-concert. 11.15 Gramofoonplaten. 12.Sluiting. Huizen, 298 Ai. (Na 1 uur 1071 Ai.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.9.15 Gramofoon platen. 11.30—12.Godsdienstig halfuur tje. 12.1.Concrt door het K. R. O.-Kwin- tet. 1.—2.Gramofoonpl. 2.3.15 Kinder uurtje. 5.6.Gramofoonpl. 6.6.55 Gra mofoonplaten. 6.557.15 Journalistiek week overzicht. 7.157.30 Gramofoonplaten. 7.30 —8.Voorlezing uit „het leven van Jeanne d'Arc". 8.11.Populair concert door het Salon-orkest onder leiding van M. v. 't Woud. In de pauzes een paar samenspraken van Frits Bouwmeester en Corry Roozendaal. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 1.202.20 Orkestconcert. 3 50 Concert. Or kest, S. Sideli, bariton. B. Spence, viool. 5 05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsberichten. 7.Sportber. 7 05 Zang door StilesAllen en John Thorne 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Concert uit Weenen. 9.20 „Prunes and Prisms". Koor, orkest en solisten. 10. Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Marktber. 10.4012.20 Dansmuziek. Pari/s „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek. 7.50 Gra mofoonplaten. 9.05 Solistenconcerf. 9.50 Mandoline-orkest. Langenberg, 473 Ai. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon platen. 1.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Solisten-concert. 8.20 Vroolijke avond. Daar na tot 12.20 Dansmuziek. 12.201.20 Gra mofoonplaten. (Dansmuziek). Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20 Kinderuurtje. 3.505.50 Or kestconcert en zang. 8.209.20 Orkestcon- cert. 9.4010.10 Piano-recital. 10.25—11.25 Orkestconcert. 11.2512.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Con cert vanuit de Kurzaal te Oostende. Zeesen, 1635 Ai. 6.05—7.20 Lezingen. 720—7.50 Gramofoonpl. 10.50—12.20 Le zingen. 12.20—1.10 Concert. Koor, orgel, orkest en solisten. 1.102.20 Berichten. 2.2Ó 3.20 Gramofoonplaten 3.204.20 Lezin gen. 4.205.50 Concert. 5.508.20 Lezin gen. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna berichten en tot 12.50 Dansmuziek. DE INDISCHE HULDE AAN DE KONINGIN. Per radio. De K-R.O. zal over Hilversum her-uitzenden. Van Indië uit zal een huldebetooging plaats hebben aan de koningin op Haar vijf tigsten verjaardag. De commissie, die zich te Batavia gevormd heeft om deze hulde per radio aan de koningin over te brengen, heeft van den minister van Koloniën bericht ont- vagen, dat het H.M., heeft behaagd, op het Loo de hulde in ontvangst te nemen. Op het sportterrein van de Pasar Gambir heeft de betooging plaats. Deze wordt door den technischen dienst van het bedrijf der Telegrafie verzorgd, en H. M. zal Zaterdag middag tusschen 2 en 3 haar beluisteren. Door H. M. is welwillend toegestaan, dat de K RO. deze uitzending van Indië rela- yeert op de golflengte van 1071 M. door middel van het station Hilversum. Vrij naar het Engelsch H. Al ONSEN 55) Hij schrok op bij het hoorea van haar stem. Dan begon hij even te lacheneen beetje ze nuwachtig i en kwam verder de kamer m. Joyce keek hem nieuwsgierig aan, Nee, kindje, zei hij, ik... ik... heb heele- maal niets noodig nee dank je Hij liep naar het venster, in zichzelf mompe lend en met een vreemden glimlach om zijn oogen en mondhoeken. Joyce keek een beetje beangst naar hem op. Ze kon niet hooren, wat hij zei, hoorde alleen, dat hij in zichzelf sprak. Ze was een beetje bang, dat hij zijn verstand kwijt was. Hoe laat is 't? vroeg hij. Tegen drieën, zei Joyce, die moeite had om gewoon te praten. Ze vond, dat zijn gezicht er nog magerder en perkamentachtiger dan gewoonlijk uitzag, maar toch was er ook een zekere vreugde op z>jn gelaat waar te nemen. De oude heer ging naar den haard, schoof er een stoel bij en ging na eenige aarzeling zitten. Het is af! zei hij plotseling. Ik ben klaar wit mijn boekmet het werk van mijn heele ïeven... denk eens aan, wat dat zeggen wil! Joyce bleef met open mond zitten, omdat ze BM.t wist of ie hem geluk «pest weqsphen ui Teleurstelling over de houding van de V.A.R.A. in Indië. Aneta seint uit Batavia. ,AUe bladen betreuren het bericht, dat voor de V.A.R.A. geen termen aanwezig waren, om de uitzending van de huldebetooging ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van de koningin op de Pasar Gambir te Ba ~via, her uit te zenden. Zij becritiseeren deze houding in zeer bittere bewoordingen. EINDE VAN DEN RADIOSTRIJD. De „Gooi- en Eemlander" verneemt: Naar wij vernemen zou kort geleden een officieuze bijeenkomst hebben plaatsgehad tusschen Avro-hoofdbestuursleden en den directeur-generaal der P. T. T., Ir. Damme. In deze bijeenkomst zou besproken zijn een plan, waardoor de geheele radiostrijd zou worden opgelost. Volgens dit plan zou de Avro vergunning worden verleend over te gaan tot den bouw van een grooten zender, geschikt voor 1071 en 1875 meter golflengte en een zestal kleine zenders, waarvan er drie op 217 en de andere drie op 219 meter zou den werken (Kleichwellensysteem). Deze Gleichwellenzenders zouden van gelijke con structie zijn, als die te Stettin, Maagdenburg en Berlijn. PAARDENMARKT. DE DIRECTEUR van het MARKT WEZEN te ALKMAAR brengt ter alge- meene kennis, dat ter gelegenheid van (ie TAARDENMARKT op WOENSDAG 3 SEPTEMBER a.s., de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de FRIESCHE- BRUG en de KORTE NIEUWESLOOT van de Handelskade af. De paarden over de Boombrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moeten den weg volgen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche- brug. Alle dieren, die niet over de Friesche- brug de stad binnen komen, moeten zoo danig worden vervoerd, dat zij door de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegan gen tot de markt worden afgezet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Frie- schebrug zullen de aan te voeren dieren deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. Vóór des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier uur ein digt, terwijl na 's morgens 10 uur geen paarden meer ter markt worden toege laten. Voor het plaatsen der paarden wor den aangewezen de Dijk, de Marktstraat, het Waagplein, de Ged. Nieuwesloot en het Torenburg. Voor het plaatsen der veulens een gedeelte van het Waagplein. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. KOEDIJK. De nieuwe belastingregeling van groot voordeel voor de inwoners Zelfs geen opcenten op de ge meentefondsbelasting. De raad vergaderde Donderdagmiddag voltallig. In afwijking van de agenda sprak bur gemeester Kikkert, in de overtui ging de folk te zijn van den geheelen raad, een woord van gelukwensch tot den heer Klomp met diens 25-jarig jubileum als ver slaggever van „De Alkmaarsche Courant". Spr. had zich gelukkig geacht, als lid van het huldigingscomité aan de huldiging ie Bergen te kunnen deelnemen. Spr. had volle waar deering voor de wijze waarop de heer Klomp zijn arbeid had verrichten hij1 uitte den wensch, dat deze nog vele jaren op dezelfde energieke en objectieve wijze de raadsversla- gen van Koedijk zou blijven verzorgen en aan de zaken die zijn belangstelling hebben', zal kunnen blijven werken. (Applaus). Na vaststelling der notulen en het doen van mededeelingen, waren de volgende inge komen stukken aan de orde: a. Van de Comm. voor de Malariabestrij ding door de bevolking in Noord-Holland, houdende verzoek om een subsidie van 1 cent per inwoner voor het jaar 1931. Burgemees ter en Wethouders stellen voor de gevraagde subsidie te verkenen. Conform besloten. b. Van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar een ontwerp overeenkomst voor gaslevering, zooals deze door den Raad is vastgesteld. De Voorzitter wees er op, dat nog niet geregeld was hef beschikbaar stellen van een gebouwtje voor kantoor en voor het op bergen van materialen. In overleg met den directeur van de licht- nief. Ze herinnerde rich de voorspelling van Dick, dat hun vader dood zou gaan, als zijn werk eenmaal af was. Ze voelde een zekere angst, dat hij voor haar oogen in het niet zou verzinken. Daarom bleef ze vol verwondering en ontzetting naar hem zitten kijken. Haar vader keek haar onderzoekend aan, alsof er van haar een licht uitging, dat een ver geten hoekje van zijn verstand verhelderde. Hij keek naar haar handen, naar haar gelaat, naar haar haren en zocht dan met zijn oogen het ver trek rond, alsof hij verwachtte dat ergens uit een hoek nog iemand anders te voorschijn zou komen. Waarom zit je hier zoo alleen, kind? vroeg de predikant. Omdat er niemand anders hier is, vader. Waar is je broer dan? Waar is Richard? Dick o, die zit in Devonshire, ergens op een boerderij. De oude heer dacht na. Op een boerderij? In Devonshire? Dan moet hij dus uit Oxford terug zijn. Hoe lang is hij daar dan al? Bijna een maand, vader. Goeie genade! Richard aan het boeren? Prachtig! En wat heb jij al dien tijd gedaan? Joyce huiverde. Was dit soms het geschikte oogenblik om hem te vertellen, welk een ver driet zijn „levenswerk" aan zijn kinderen be zorgd had, om zijn oogen te openen voor zijn grenzelooze zelfzucht, die hem zoo had doen opgaan in zijn muffe perkamenten, dat hij nooit üad had &sh»4 £0flE ie lisf.etR»£io£en siiosi bedrijven in Alkmaar stellen B. en W. voor, daarvoor bet kleinste lokaal in het oude Raadhuis met een bergplaats voor het op bergen van het lange materiaal en een te maken overkapping voor den fittingswagen, tegen een jaarlijksche vergoeding van 100 beschikbaar te stellen. De heer Hart oordeelde het ge- wenscht, om het oude Raadhuis ook te be nutten om aldaar de brandspuit en de slan genwagen onder te brengen. Met een kleine verandering was dit mogelijk en dit zou zeer bevorderlijk®zijn voor het snel uitrijden, wat thans, nu dit materiaal bij de kerk staat, niet zoo vlug kan geschieden. Wanneer dit werk gelijktijdig werd uitgevoerd, zou dit voor de gemeente kostenbesparing kunnen brengen. Weth. W. Visser oordeelde, dat de spuit goed geborgen was. Deze zienswijze werd door den heer Hart als operbrandmeester bestreden. De Voorzitter had dit denkbeeld reeds met den heer Hart besproken. Hij was het met den heer Hart eens, dat de spuit maar zóó-zóó geborgen is. Het voorstel diende z.i. met den directeur van de lichtbedrijven te worden besproken, aangezien het zeer wel mogelijk is, dat deze bezwaar heeft om dezelfde ingang te hebben voor zijn materiaal als de gemeente zou krij gen voor haar spuit. W e t h. J b. Visser wenschte in ieder geval voor het gasbedrijf iets afzonderlijks. De heer Hart oordeelde dit evenzeer mogelijk. De Voorzitter zegde tenslotte over weging van het denkbeeld-Hart toe, waarop z.h.s. het voorstel van B. en W. werd aan genomen. Op een vraag van den heer Hart, deelde de Voorzitter nog mede, dat spoedig met het leggen van het 'buizennet zal worden begon nen en dat de directeur van de lichtbedrijven daarbij rekening zal houden met de in Koe dijk heerschende werkloosheid. Ingevolge diens verzoek, werd aan den heer Jb. Hart Az. een half jaar ontheffing van de hondenbelasting verleend. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, waarbij verzocht werd. een ver ordening tot bescherming van dieren bij brand vast te stellen. Van de afd. St. Pancras van de N. Holl. vereeniging Het Witte Kruis was het verzoek ingekomen om ten behoeve van het uitzenden van een t.b.c. patiënt gedurende 6 maanden een bijdrage van 2 per dag te verleenen. B. en W. stellen voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken, omdat de ouders in dus danige omstandigheden verkeeren, dat het niet gewettigd is, dat de gemeente de subsi die verleent. Den heer Mul d e r kwam dit vreemd voor. Z.i. zou de vereen, maar niet zóó het verzoek doen. Het is best mogelijk, dat de situatie van de ouders van dien aard is, dat zij het zelf kunnen betalen, doch spr. vreest, dat de slechte 'bedrijfsomstandigheden het onmogelijk maken het kind naar een sanato rium te zenden. Men moet niet vergeten, dat het betreffende gezin zwaar wordt beproefd en dat het hier geldt een derde geval in het zelfde gezin.. Spr. stelt voor, aan de afd. voor de uitzending een subsidie van 100 te ver leenen. W e t h. W. Visser weet, dat de moei lijkheden van den betreffenden man groot zijn Wanneer men echter menschen onder steunt, die het zelf kunnen betalen, dan weet men niet, waar men blijft. De Voorzitter zeide, dat B. en W. ■het voorstel met leedwezen doen. De man in kwestie is zeer sympathiek en ook B. en W. hebben met groote deernis kennis genomen van de ramp, die het gezin heeft getroffen. Krachtens de wet, is de gemeente echter ge houden, in het steunverleenen een grens te trekken. Wanneer het verzoek wordt ingewil ligd, dan schept men een precedent en is het hek van den dam. De heer S m i t wijst er op, dat het hier een derde geval in hetzelfde gezin betreft. De man zal zich wel tweemael hebben bedacht, vóór hij het verzoek deed. Spr. was over tuigd, dat het hier bitter noodig was. De heer Hart veronderstelde, dat de man tegenover Het Witte Kruis zijn verzoek wel gemotiveerd zal hebben. Z.i was hier Het Witte Kruis in het gedrang. Met den heer Smit was hij het eens, dat de draag kracht van den man in kwestie de grens be reikt heeft. Ook het belang van de patiënt sprak z.i. een woordje mee. De Voorzitter geloofde ook, dat het verzoek gedaan is, omdat de man er zwaar voor zit. Spr. meende voorts dat het hier overigens een aangelegenheid geldt, die door B. en W. behoort te worden geregeld De heer Hart verschilde ten dien aan zien met den Voorzitter van meening, omdat het burgetrecht is aan den Raad. kinderen? Zou ze hem vertellen over het droe vig lot van Turnbull, over al de tegenslagen van Dick, over haar eigen wanhoop en verlatenheid, die langs hem heengegaan waren, omdat hij al leen aan zijn werk dacht? Maar dan viel het haar op, hoe bleek hij was, hoe vermagerd en oud, en inplaats van harde woorden te zeggen, glimlachte ze tegen hem en zei: Ik heb uw huishouden immers gedaan? Ze zei het zonder zich bewust te zijn van de ironie dier woorden. Haar vader voelde die blijkbaar evenmin. Hij herhaalde immers haar woorden werktuigelijk. Zoomijn huishouden gedaan! Mijn huishouden! Goeie hemel! En opeens kwam de beteekenis van die woorden hem duidelijk voor den geest. Mijn huishouden gedaan! herhaalde hij nogmaals. Al die jaren lang! Maar kind, dat is een bedankje waard! Dank je wel, hoor! We hebben dan allebei hard gewerkt, jij zoo goed als ik. Dan zou ik denken, dat we wel allebei een beetje vacantie mochten nemen. Wat denk je ervan, als we dan eens naar De vonshire gingen kijken, wat Richard daar uit voert? Joyce vloog overeind. Vader!! De oude heer legde zijn hand op haar schou der, alsof hij haar tot bedaren wilde brengen. Zijn gevoeligheid was wat afgestompt. Een beetje verandering zou ons goed doen, denk ik iftfl. iSÏ liü haar waag skeslend sa De Voorzitter voerde hiertegen aan, dat het bier een zaak geldt, waarvoor een post op de begrooting voorkomt. E>e heer Mulder vreesde het scheppen van een precedent niet. De t.b.c.-bestrijding dient men hoog te houden. Z.i. moest hier de reddende hand worden toegestoken. Het Wit te Kruis zal zeker niet over één nacht ijs zijn gegaan. Iemand, die het betalen kan, zal zeker geen beroep op den Raad doen om geldelijken steun en het zou spr. spijten, wan neer het kind de dupe werd. Weth. W. Visser kon zich er ten slotte mee vereenigen, om aan de afd. van Het Witte Kruis 100 subsidie te geven voor de verpleging van de patiënt in kwestie. De Voorzitter merkte op, dat dit ook gevraagd wordt. Het voorstel-Mulder kwam hierop in stem ming en werd met de stem van wethouder W. Visser tegen aangenomen. De nieuwe belastingregeling. Aan de orde was hierop de voorstellen van B. en W. over de belasting in verband met de nieuwe wet, regelende de financieelc verhouding tusschen het Rijk en de gemeeten. Allereerste stelden B. en W. voor Koedijk voor de personeele belasting in de 7e klasse te plaatsen. De Voorzitter gaf het volgende overzicht: Uitkeering in 1931 naar 'het getal inwoners 15.842.13. Opbrengst volgens de oude wet 3.625.93, meerdere opbrengst alzoo f 12.216.20. Bijdrage in de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris 2250, vroeger 600, meerdere opbrengst 1650. Hoofdsom personeele belasting f 4774.30 20 opcenten 954.86, totaal ƒ5729.16. Af 40 opcenten 1909.72. Mindere opbrengst 3819.44. Meerdere opbrengst 75% grondbelasting 4324.42. Vermeerdering door vervallen kwade pos ten Gem. ink. bel. 3500. Totaal ƒ25.510.06 meer. Af minder vermogensbelasting 400, meer uitgaven geldvermogen 100, minder batig saldo 2600, totaal 4000. Blijft over 21.500. Hierbij komt 1/3 opbrengst G.I.B. ƒ5000 wordt f 26500. De gemiddelde in komstenbelasting bedroeg in 1930 28.700, zoodat nog noodig is 200. Dit kan gevon den worden door Koedijk in de 3e klasse voor de gemeentefondsbelasting te plaatsen. Met voldoening constateerde spreker, dat het voor de gemeente niet noodig is opcenten op de gemeentefondsbelasting te heffen. De heer Mulder was er aarzelend mede accoord gegaan om de gemeente in de 7e klasse te plaatsen. Hij is tot andere gedachten gekomen, nu hij ziet, dat op de vermogensbelasting 25 opcenten inplaats yan 50 geheven zal worden. Hij vond het niet juist, dat menschen in huizen van 2.50 huur nog personeele belas ting moeten betalen. Hij vind het niet goed, dat elke verbetering naar de vermogensbelasting gaat. De voorzitter wijst er op, dat de men schen voor de vermogensbelasting niet voor uit maar achteruit gaan, omdat het Rijk 50 opcenten op de vermogensbelasting gaat hef fen. De heer Hart wijst er op, dat de meest bevoordeelden bij de nieuwe wet de meest draagkrachtigen zijn. Zij worden het meest bevoordeeld door de plaatsing in de derde klasse. Velen in onze bedrijven komen zonder in komen te staan door de slechte toestand. De voorzitter merkte op, dat in de le klasse de druk voor de belastingbetalers min der zwaar is dan in de 3e klasse. De heer Hart: Voor de vermogensbelas ting betaalt men slechts een kleine bijdrage en iemand die daarin is aangeslagen en vrij komt te staan door slechte bedrijfsuitkomsten, mag toch waarachtig wel iets meer voor de vermogensbelasting betalen. 50 opcenten in de vermogensbelasting vond spr. billijk. Wat men daardoor zal gaan missen moet men op de arbeiders en de gelijkgestelden verhalen. Men moet alles gelijk bespreken. Spr. gevoelde er meer voor om de opcenten op de personeele belasting te laten vervallen. De arbeiders hebben een bezorgd leven met 2000 inkomen en woningen van 4.50. Spr. meent, dat men deze eerst moet ver lichten en niet de menschen van de vermo gensbelasting. Het was 75 opcenten op de vermogens!*- teSbrengeen.SPr' V°"d Wdletj'es dit °P 50 De v o o r z i 11 e rWij wilden die druk met verhoogen. Het Rijk heft nu 50 en w willen 25, dan blijft het 75 1 Wethouder W. Visser oord'eelde, dat de heer Hait vergat, dat er weinig vermogen in de gemeente is. Wat er is, is in land beleed en daar ondervindt men de invloed van de slechte tijden. De menschen worden niet ver laagd en de vermogens in bedrijf en land mogen wij niet te zwaar treffen. Men betaalt voor het vermogen in bedrijf en land reeds op verschillende wijzen belasting. Wethouder J. Visser wees er op, dat er geen huur betaald kan worden voor het land. I och moet de bezitter evengoed belasting be talen voor het land waarvan hij geen huur ontvangt. De heer Hart bleef van oordeel, dat de aangeslagenen in de vermogensbelasting be ter kunnen betalen, dan de arbeiders. Wethouder W. Visser: De personeel# belasting wordt verminderd met 5/17 en daarvan profiteeren ook de arbeiders. De belasting op het vermogen wordt niet ver mindert en het voorstel-Hart sluit in hen no<* 1 400 meer te laten betalen. De heer Hart wil de 50 opcenten op de vermogensbelasting door B. en W. in de 1» berekening gegeven handhaven. De voorzitter betoogde, dat er in het wezen van het voorstel niets was verandert Andere catagoriën moeten niet meer- betalen^ ondanks de 50 opcenten op de vermogens belasting 25 zijn geworden.. Waarom over de geheele linie verlaagd en deze catagone al leen verhoogd. De heer Hart: Maar zij zijn al belang rijk verlaagd bij de nieuwe regeling. Weth. Jb. Visser is dit niet gelukkig voor de gemeente. De heer Hart: Zeer zeker. Maar wij moe ten het voor de arbeiders ook dragelijker ma ken. Weth. Jb. Visser: De vermogende in onze gemeente zijn ook arbeiders. Weth. W. Wisser: De landbezitters krij gen meer schade, door huurderving dan de kleine tuinders. De heer Mulder: Wij vragen handha ving van hetgeen eerst is overeengekomen. De heer Hart betoogde, dat zij die zich be ter kunnen redden in ieder geval gemakkelij ker kunnen betalen dan zij die niets bezitten. Weth. W. Visser merkte nogmaals op, dat het er om gaat of men de kleinen zal ver lagen en de anderen verhoogen. De heer Mulder was tegen de 7e klasse omdat z.i. menschen die in huizen van 2.50 huur geen personeele belasting behoeven te betalen. Hij deed het voorstel om de gemeente naar de personeele belasting in de 6e klasse te plaatsen. Met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hart en Mulder werd dit voorstel verwor pen. B. en W. stelden voor om 20 opcenten op de personeele belasting te heffen. De heer Hart stelde voor de opcenten geheel te laten vervallen. Dit voorstel werd verworpen. Voor de heeren Hart, Mulder en Groen. Het voorstel van B. en W. werd hierop z.h.s. aangenomen. Het voorstel Hart om 50 opcenten op de vermogensbelasting te hebben werd met 4 tegen 3 stemmen, als voren verworpen. Het voorstel van B. en W., om 25 opcenten te heffen, werd aangenomen. Z.h.s. werd besloten de gemeente in de 3e klasse te plaatsen voor de gemeentefondsbe lasting. Z.h.s. werd ook besloten tot het doen van de voorgestelde af- en overschrijvingen. In de vacature-G. Slotenmaker, werd de heer G. Slotemaker tot lid van het B.A. her benoemd. De rekening over 1929 van het G.E.B. werd na rapport door den heer Hart vastge steld in ontvangsten en uitgaven op afd. I op 16342.34, afd. 2 1400 vastgesteld. Overeenkomstig 'het rapport van den heer Commandeur werd de rekening van het B.A. in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 9142.331,4, wat een batig slot van 220.25% is. 'Z'.'N.'P »?i<«y«r «tmnr ZILVER.-^.dSr GEKOCHT* Jj SHOW ROKIN 109-H* A«3TERQA« zich voorover buigend, om haar een kus op het voorhoofd te geven. Dat was te veel! Hij werd er weer verlegen onder. Goeie hemel! mompelde hij in zichzelf, terwijl hij haastig de deur uitliep. Toen de deur zich achter hem sloot, stonden de tranen Joyce in de oogen, maar ze lachte toch. Vader! riep ze, vader! XXXIX. Gedurende de volgende dagen leefde Joyce in een voortdurenden toestand van verwonde ring, van inwendig plezier en soms van blijde vreugde. Haar vader was niet alleen een heel andere leefwijze begonnen, maar hij toonde zich ook van een kant, die ze nog nooit in hem ge zien had. De maaltijden waren niet langer vor melijke, saaie plechtigheden. De oude heer vroeg haar met belangstelling van alles en nog wat over Dick en haar zelf en over al wat in den laatsten tijd gebeurd was. Hij leek een Robinson Crusoë, die in de bewoonde wereld was teruggekeerd. Alles boezemde hem nu be langstelling in, vooral wanneer het zijn kinde ren betrof. De schuchtere kus, dien hij op Joyce s voorhoofd had gedrukt, scheen al zijn vaderlijke gevoelens wakker geroepen te heb ben. En hij scheen niet meer van plan in zijn studeerkamer terug te komen, nu hij er eenmaal uit was. Hij begon zich ongelukkig te voelen, als zijn dochter niet bij hem was. Op zekeren dat ze samen wandelden, zei hjj op. Ik geloof, dal ik heel erg zelfzuchtig ge weest ben, kindje, al die jaren lang! Het was een ruiterlijke bekentenis en Joyce was getroffen over de eenvoudige manier, waar op hij haar het verleden trachtte te vergoeden. Hij prees haar manier van huishouden, sprak zijn goedkeuring uit over haar japonnen en zijn bewondering over het feit, dat ze ze zelf ge maakt had. Hij vertelde haar, dat hij al om een plaatsvervanger geschreven had voor den tijd, die ze in Devonshire zouden doorbrengen. Het lekte uit in het dorp, dat de predikant op vacantie zou gaan. Dat gaf een heele beroe ring. De menschen keken hem verwonderd na, als ze hem met zijn dochter door het dorp za gen gaan. Hij was het onderwerp van al het dorpsgebabbel. Hoofdschuddend keken de dor pelingen elkander aan. Eindelijk kwam de groote dag, dat er een rij tuig voor de pastorie stilhield, de bagage door den ouden Barnes naar buiten werd gedragen, geholpen door de blozende Mary, die vier maal zoo sterk was als de oude man zelf. Na de ba gage kwam Joyce, een en al glimlach, dan haar vader met zijn plaatsvervanger. De hoofden verdrongen zich aan alle ramen, toen ze door. het dorp reden en een troepje schooljongens hief, onder den indruk van het oogenblik, een luid geschreeuw aan, dat als een afscheids groet moest gelden. Het was een dag in de geschiedenis van Whüeleaf. -s (Wordt

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5