oksels en voeten Tooneel Kerk en school Het kantoor is overdag geopend van behandele man met Purolpoeder. Dft is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bjj Apoth. en Drogisten. Lf-chtweek. Zwolle zal 's avonds schitterend verlicht zijn. Een groot gedeelte der stadsgrachten en de plantsoenen, waaraan Zwolle, de bloemen stad zoo rijk is, zal stralen van lichtgloed. Verschillende gebouwen, als stadhuis, hotel van den Commissaris der Koningin, burge meesterswoning, de Zwolsche Peperbus, de Sassenpoort en vele particuliere woningen worden geiilumineerd. Door de Vereeniging voor Handel en In dustrie is een winkelweek georganiseerd. De historische afdeeling in het Museum op de Melkmarkt, die reeds Maandag 25 Augus tus geopend is en buitengewoon belangrijk is door de Thomas a Kempis afdeeling, trekt groote belangstelling. MOEDERTJE SPELEN. Loos alarm. Woensdagavond is de omgeving van de Groote Lindtstraat te Rotterdam in rep en roer geweest, doordat het gerucht de ronde deed, dat twee kinderen vergiftigd waen door ondeugdelijke melk. Inderdaad zijn een paar kinderen uit die straat na het gebruik van melk onwel geworden, maar naar het onder zoek heeft uitgewezen, is er van vergiftiging geen sprake geweest. De kinderen hadden moedertje gespeeld en elkaar daarbij melk gevoerd. Deze melk was ten gevolge van de warmte evenwel zuur geworden en de kin deren, die tevoren nogal opgewonden waren geweest, zijn kort daarna onpasselijk gewor den. Zij zijn terstond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zij konden echter, naar de N.R.Crt. meldt, al spoedig weer naar huis worden gebracht. MONUMENTAAL KASTEEL AFGE BRAND. Felle brand bij Born. In den afgeloopen nacht is te Born bij Sit- tard het monumentale kasteel van baron Bartlou de Roostere door een hevigen brand in puin gelegd. Gisteravond omstreeks half elf is door onbekenden oorzaak brand uitge broken in het middenschip van het kasteel. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over naar den rechter achtervleugel. De brand nam voortdurend in hevigheid toe en het duurde niet lang om het vuur had zich ook medegedeeld aan de beide voorvleugels en den linkerachtervleugel. Het geheele kas teel was in korten tijd een vuurzee De brand weren uit Sittard en Geleen waren spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse. Aanvankelijk werd' het vuur met succes be streden, doch omstreeks middernacht raakte de motorspuit van Geleen defect en moest het blusscbingswerk met deze spuit gestaakt worden. inmiddels was telefonisch assistentie ge vraagd van de brandweer te Heerlen en Maastricht Het was inmiddels half drie in den nacht geworden, toen deze assistentie verscheen met vijf spuiten. Onmiddellijk werd het vuur met volle kracht aangegrepen, maar intusschen was het kasteel reeds grooten- deels verwoest. Onder groote belangstelling der omwo nenden, heeft het blusschingswerk den ge heelen nacht voortgeduurd'. Er is slechts weinig gered. Vele antiquiteiten zijn aan het vuur ten offer gevallen. De schade wordt ge raamd op ongeveer 250.000. Zij wordt door verzekering gedekt. Het kasteel, dat door de familie Bartou de Roosteren bewoond werd', was gedurende de laatste jaren geheel ge restaureerd. Het kasteel was schitterend ge legen en dateerde uit de 16e eeuw; het be hoorde tot de oudste kasteelen van ons land. Nu staat nog slechts een ruïne. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat een antieke kast, waarvan slechts twee exem plaren van hetzelfde model bekend zijn de tweede kast is in het bezit van den ex-keizer van Duitschland gered kon worden. Al leen deze kast heeft een waarde van onge veer 100.000. Sa U O O N C B R 'POLsA-K C/20/V//V C voldeed en even later nuttigden de ko ninklijke bezoeksters met smaak de Borculosche Nieuwjaarskoeken. Te half vier reed de koningin met haar eevolg, nartelijk toegejuicht door het publiek, naar 't Loo terug. De koningin moeder vertrok even later. DE LANDBOUWWEEK TE ARNHEM. Op het Vitesseterrein te Arnhem werd Woensdagmiddag in verband met de land bouwtentoonstelling te Arnhem een fokpaar- dendag gehouden, met demonstraties van het beste fokmateriaal in het gebied der Gel- dersch Overijselsche Maatschappen van Landbouw en voor een- en twee spannen (warmbloed en boudbioed paarden). Woensdagavond is het officieele diner van de Geldersch-Overijselsche Mij. voor Land bouw en het Landbouw-huishoudkundig congres in „Musis Sacrum" gehouden Aan tafei zaten o.m. aan Prins .Hendrik met zijn gevolg, de heer en mevrouw Mr. Ridder van Rappard, de Commissarissen der Koningin in Gelderland en Overijsel, de heeren Van Heemstra en Van Voorst tot Voorst, de bur gemeester en secretaris der gemeente Arn hem, de heer Kakebeeke, inspecteur van land bouw, namens de regeering, Prof. Diepen horst, voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, Baron van Nagell, voorz. Ned. Heide Maatschappij, afgevaardigden van den A.B.T.B. en vele andere autoriteiten. De heer Ridder van Rappard opende de tafel met het instellen van een dronk op het Koninklijk Huis, in het bijzonder gewijd aan H.M. de Koningin, in verband met haar a.s. vijftigsten verjaardag. Prins Hendrik ant woordde daarop en dankte voor de sym pathieke woorden. Hij eindigde met het uit spreken van zijn gelukwenschen aan de Geld. Over. Mij. voor Landbouw en het Landbouw- huishoudkundig Congres en betuigde zijn dank voor al hetgeen zij voor ons land, den boerenstand en de veeteelt hebben gedaan. Verschillende autoriteiten voerden hierna nog het woord. Omstreeks 11 uur was het diner geëindigd, waarna men nog eenigen tijd in den foyer te zamen bleef. MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN. Zwaar ziek. Naar vernomen wordt heeft de oud-vice- president van den Raad van State, mr. dr. W. F. v. Leeuwen, die te L oenen vertoefde, wegens achteruitgang van zijn gezondheids toestand zijn verblijf buiten de stad moeten afbreken. Hij ligt thans te zijnen huize aan het Be- zuidenhout te Den Haag zwaar ziek. De toestand van mr. dr. Van Leeuwen, was gisteravond laat nog onveranderd en zeer ernstig. AUTO VAN EEN DIJK GEVALLEN. Woensdagavond reed, naar men uit Arn hem aan de Telg. meldt, een auto, afkomstig uit Duitschland op den Westvoortschen dijk tegen een paal met het gevolg, dat de auto den dijk afslipte. Eén der inzittenden, een Duitscher, werd ernstig gewond en in kritie ken toestand naar het Gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. WERKTIJDEN liTvÊRBAND MET DEN VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. De Vereeniging van Handeldrijvenden en Industrieelen middenstand heeft het volgend schrijven ontvangen dat gezonden is aan de besturen der bij den Koninkl. Nederl. Mid denstandsbond aangesloten vereenigingen: Het is ons aangenaam U hierdoor te kun nen berichten, dat nadat doop de Arbeids inspectie te dezer zake met ons* overleg was gepleegd de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid bepaald heeft, dat, indien in verband met de feesten ter viering van den verjaardag van de koningin de vrije halve dag van een arbeider, werkzaam in een win kel, in de week van 1 tot September, in af wijking van het te zijnen aanzien op de ar beidslijst vermelde, wordt gegeven op den dag of één der dagen, waarop ter plaatse dat feest wordt gevierd, de vermelding daar van kan geschieden door op een naast de ar beidslijst gedurende genoemde week op te hangen geschrift met inkt aan te teekenen den naam van den betrokken arbeider en den datum van den feestdag, waarop deze rege ling'wordt toegepast. Het zal zeker aanbeveling verdienen, indien U althans daarvoor gelegenheid hebt, het bovenstaande ter kennis van de leden uwer vereeniging te brengen. Het schrijven was geteekend door het bu reau van de Kon. Nederl. Middenstandsbond. KORTE BERICHTEN. Te Maastricht is de 21-jarige Duitsche stoker P. W. bij het zwemmen verdronken. W., die werkzaam was aan de kanaalwerken, had zich nabij de stuw te Borgharen te water begeven, doch spoedig zonk hij. Later werd het lijk opgehaald. DE VODDENRAPER VAN PARIJS. In de Schouwburgloge op a.s. Zondagavond. Dit stuk, dat nog steeds zijn aantrekkings kracht op het schouwburg bezoekend publiek blijft uitoefenen, zal Zondagavond 31 Augus tus in de Nieuwe Schouwburgloge op het Doelenveld worden vertoond. Nog altijd leeft men mede met de avontu ren van vader Jean. De Voddenraper van Parijs verplaatst ons naar de „viile lumière" van ongeveer een halve eeuw geleden. In de grauwe ochtend- uren en eveneens tegen het vallen van den avond, gaat de voddenraper op zoek naar vodden en lompen in verschillende wijken van de stad. Een luguber en ondankbaar be roep dat hem in aanraking brengt met aller lei slag volk Voor hem hebben de huizen geen geheimen meer. De liefhebbers van volksstukken kunnen dus een genoeglijken avond verwachten. Vader Jean wordt uitgebeeld door Joh Langenaken. Reeds meer dan 500 malen ver tolkte hij deze rol. Verder treden in het stuk op: Corry Pinkse, Tine v. d Werf, Lena Kemper. Diti Doornbos, Petro Beukman, Kaïrnneijer, Anton Greijnders enz. enz. De Nieuwe Hoornsche Courant schrijft over stuk en spel: Daar hebben we Dinsdagavond in de tent op het Doelenveld nog weer eens een ouder- wetschen tooneelavond aan beleefden wat wij niet mogelijk hadden geacht, ge schiedde: „De Voddenraper van Parijs", het stuk, dat onze ouders en grootouders reeds zagen, dat tientallen jaren terug door rede rijkers met succes op de planken werd ge bracht, maar toch langzamerhand uit den tijd is geraakt en door velen als „draak" wordt bestempeld, datzelfde stuk deed de schouwburgtent tot vrijwel de laatste plaats volstroomen. En 't waren niet alleen de ouderen, die waren opgekomen om zich nog eens een avond in te leven in datgene, waar mede zij mogelijk vroeger zelf eens als lid van een liefhebberijgezelschap zoovele lauweren hadden geoogst, ook de jongere generatie had in grooten getale acte de présence gegeven. Aan 't begin der voorstelling zaten wij er eerlijk gezegd nog wat on-.venning tegenover, onze tijd is nu eenmaal de ietwat opgeblazen rhetorische uitingen, waar men vroeger zoo mee dweepte ontgroeid maar al spoedig, toen de humor meer den boven toon voerde, ging men dit vergeten en leefde men geheel mee met Vader Jean, den vodden raper, een figuur, welke Joh Langenaken op zeer sympathieke wijze heeft weten uit te beelden. Onder de overige medespelenden waren er, die ook goed werk te zien gaven. En zoo werd 't een avond van ouderwetsdi genieten, een voorstelling, waarmede het ge zelschap Langenaken en Beukman op waar dige wijze afscheid van ons heeft genomen, uitgeluid door een ovatie van het Hoornsche publiek. Het Hollandsch Tooneel „Pro Domo". Zaterdag 30 en Zondag 31 Aug. zul» len door „Het Hollandsch Tooneel" (ko ninklijk goedgekeurd), directeur Louis de Vries, in den schouwburg Harmonie te Alkmaar, twee buitengewone voorstel lingen worden gegeven van „Pro Domo," romantische tooneelspel in 5 bedrijven van wijlen jhr. A. W. G. van Riemsdijk. In dit stuk treden op Louis de Vries, Eberhard Erfmann, Philip de Vries, Maurits Parser, Charles Specht, Ubbo Groenier, Julia Cuypers, Annie Follen- der, Mathiide Kiehl, Pauline Baars e.a. Regie Louis de Vries. FEESTSTEMMING TE ARNHEM. Begunstigd met een prachtig zomer weer is, naar de Telg. meldt, gister de folkloristische optocht gehouden. Onder de vlaggen, die Arnhems burgerij over vloedig had uitgehangen, trok de stoet in oorspronkelijke kleederdrachten voor- bij. Iedere streek of plaats in Gelderland was bijkans vertegenwoordigd. De verschillende kleederdrachten en typeerende Geldersche en Overijselsche vervoermiddelen waren rijk vertegen woordigd. Tot ruim kwart over vier duurde deze uitstekend geslaagde optocht. Aankomst der koninginnen. Het koninklijk bezoek hing nauw sa men met de belangrijke gebeurtenissen van de Landbouwweek. De koningin kwam per auto van 't Loo, de koningin-moeder arriveerde per auto van het paleis op Soestdijk. Te kwart over twee kwam de koningin-moeder in een half geopenden auto aan de grens der gemeente aan. In langzaam tempo ging de kleine stoet van den Amster- damschen weg naar de Bovenbrugstraat. Even later passeerde de stoet van de ko- nmgin, bestaande uit drie open auto's, de grens. Op de Markt, waar hare ma jesteit om circa kwart voor drie aan kwam, was een groote politiemacht op de been. De beide vorstinnen werden aan den ingang van de ambtswoning verwel komd door den commissaris der ko ningin en mevrouw Van Heemstra. Voorts waren aanwezig de heer en me vrouw mr. Ridder van Rappard, Arn hems burgemeester en mevrouw De Monchy en de heer G. Langeler uit La ren (G.), voorzitter-secretaris van de wetenschappelijke afdeeling der Folklo- re-commissie, die tijdens het voorbij trekken van den stoet aan de koningin en hare moeder, waar noodig, toelich ting gaf. Weldra klonk de eerste marsch dave rend over het plein en de Gele Rijders maakten hun glorieuze entrée. Het voor bijtrekken van den langen stoet nam juist een half uur in beslag. Een aardig moment aan het einde was het, toen baron Van Geen uit den Bor- culo-wagen de groote trommel met „Nieuwjaarskoeken" werd aangereikt pn deze het verzoek ontving „om hare majesteit eens te laten proeven". AaD welk verzoek de heer Van Geen gaarne DE WRAAK. In de Hudsonstraat te Rotterdam woont een jongedame, die zich den toorn op den hals heeft gehaald van een jeugdigen tim merman, in verband met een of andere aan gelegenheid des harten. De toornende tim merman zon op wraak en om bij zijn steil te blijven, besloot hij de deuren en vensters van de woning van de jongedame in te tim meren. Gisteravond zou hij de wraakoefening voltrekken, maar in het donker vergiste hij zich in het huisnummer, met het gevolg, dat hij van een leegstaand pand de straatdeur en een raam vernielde. Daarbij heeft hij zich vrij ernstig aan deri rechterpols gewond. Na in het ziekenhuis aan den Coolsingel te zijn verbonden is hij wegens vernieling opge sloten. BOERDERIJ-BRAND. Woensdagmorgen is te Oud-Beijerland de kapitale boerderij van J. P. v. d. L. aan den Langeweg alhier, in vlammen opgegaan. De brand is ontstaan in een aangrenzende schuur, vermoedelijk doordat stroo in aanra king is gekomen met gloeiend geloopen assen in een dorschmachine. Van de schuur sloeg de brand naar de boerderij over, die door de brandweer niet behouden kon worden. Ook enkele schelven hooi gingen in de vlammen op, terwijl eenig klein-vee ernstige brandwonden bekwam en daardoor moest worden afgemaakt. Verze kering dekt slechts gedeeltelijk de schade. DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR. 4000 verdwenen In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een diefstal gepleegd in het postkantoor te Rumpen-Brunssum (L.). Dinsdagavond was een bedrag van oirca 4000 aan bankpapier in het postkantoor weggesloten, De kantoor- boekhouder ontdekte echter Woensdagmor gen, dat het geldkistje geopend en ledig was. Van inbraak was verder niets te merken. De Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs heeft gister haar algemeene vergadering gehouden in het A. M. V. J.-gebouw te Amsterdam onder lei ding van den heer L. C. Buurveld te Rotter dam, die een openingsrede hield. GESLAAGD. Mej. N. van Heerden, alhier, slaagde gister te Haarlem voor de acte handenarbeid. BENOEMING BEKRACHTIGD. Bekrachtigd is het raadsbesluit van Am* sterdam, houdende benoeming van dr. J. S, Thyssen tot buitengewoon hoogleeraar aaa de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. HULDIGING KAPELAAN BOUMAN. Dinsdagavond had in het Gezellengebouw te Uitgeest de huldiging plaats van den scheidenden kapelaan J. L. Bouman. Te 8 uur werd de bijeenkomst door den voorzitter van het huldigingscomité, den heer C. N. Schaar, geopend. Onder de aanwezigen wa ren behalve kapelaan Bouman, diens broeder, zijn ouders en de heer J. C. van der Loos, de pastoor der parochie. De heer Schaar herin nerde er aan hoe op zijn initiatief bij het ver nemen van de benoeming van kapelaan Bou man tot leeraar aan het semenarie Hageveld, een comité uit de bestuurders van de ver schillende organisaties was gevormd, met het doel den scheidenden priester te huldigen. Namens de geheele parochie dankte hij hem voor al hetgeen hij in zijn 3-jarig verblijf voor de parochianen gedaan had en bood hem als blijk van waardeering een mooie zilveren miskelk, een fauteuil, schemerlamp en rooktafeltje aan. Ook de heer J. Zonne veld Lz. als senior der Gezellen hield een korte toespraak namens de Gezellen en of freerde hem ook eenige geschenken. Het R K. kerkkoor gaf ter afwisseling eenige gezan gen te hooren. Nadat nog eenige heeren na mens diverse vereenigingen hadden gespro ken en ook de pastoor zijn vertrekkenden ka- ORGELBESPELING. De 13e orgelbespeling, gisteravond in de Groote Kerk, werd ditmaal niet door den heer Jan Zwart gegeven, doch door een leer ling zijner orgelklasse, D. Koeman, organist der Ned. Herv. kerk te Egmond aan Zee. Koeman is nog zeer jong, hanteert dage lijks de schilderkwast, doch niettegenstaande z'n werk veel tijd in beslag neemt, heeft hij zooveel studiezin, en ook aanleg, dat hij gis teravond een programma kon aanbieden, voor welks uitvoering men alle eerbied moet hebben. Hij speelde werken van Van Rijn, Bach, Guilmant, Bonset (Marche Triompha- le, en Romance), Wacks, Zwart en de tweede sonate van Meldelssohn, A. K.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7