IHmiKsili tan!. De officieele overdracht van het Bergerbosch. FEUILLETON. Hun beiden weg. Handsrd twee en dertigste Jaargang, ITIaanrtag i Nepten»ber Radio-hoekje Me, MAAGPlUSï No. 205 1930 Dinsdag 12 September. Hilversum, 1S75-M. A.V.R.O.--uitzending) 12.152.Concert. A.V.R.O.-Kwintet. Op treden van Louis Noiret. 2.—2.30 Voor de dames. 3.4.— Gramofoonpl. 4.—4.30 Le zing. 4.305.Piano-studiemuziek door lEgoert Veen en Louis Schmidt. 7.—7.15 Gra jinofoonpl. 7.157.45 Radio-Volksuniversi jteit. Sem Dresden: Beethoven-cyclus. 8 0] Concert door de Kon. Militaire Kapel 10 Persberichten. 10.15—11.30 Aansl. van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Uitz. gedeelte van de revue ,,'t Is voor de Bakker". 11.30 Gramofoonplaten 112.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M) ■(Uitsluitend K. R. O.) 8—9.15 Gramofoon platen. 11.3012.Godsdienstig halfuurtic. 12—1.30 Concert door het K. R. O.-Trio ;il 302.Gramofoonplaten. 2.-3— Vrou wenuurtje. 5—6— Gramofoonpl. 6.01—6 15 Sportkwartiertje. Dr. A. C. Vroom: „Medi sche Sportkeuring". 6.15—6.30 Gramofoon- platten. 6.30—6.40 Koersen. 6.40—7.15 Gra mofoonpl. 7.157.45 Zeer Eerw. Pater Drs. iConst. Speet G. Carm: „De afscheiding van iBelgië 7.458.Gramofoonplaten. 8.01 BI-Concert. K. R. O.-orkest. 9.30 ca. iNieuwsber. 11—12— Gramofoonplaten. Daventry, 1554.it M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. L. Morand, imezzo-sopraan. E. Bebb, tenor. 12.50 Orgel spel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 12.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Berichten. '7— Trio-concert. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 'Lezing. Fluitspel door Edith Penville. 8.20 Concert. M. Licette, sopraan. H. Fry, bari ton. Solomon, piano. Orkest. 10— Berichten '10.15 Lezing. 10.30 Berichten. 10.40—12 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 Ai. 7.25—7.50 Gramo foonplaten. 7-508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 11.252.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkest concert. 8.50 „Der rote Hahn". Tragi-come- die van Gerhart Hauptmann. Kalundborg, 1153 Al. 12 20—2.20 Orkest concert. 3.205.20 Orkestconcert en decla matie. 8.209.35 Orkestconcert en zang. 9.3510.10 „Mod Aften". Hoorspel van T. Neiiendam. 10.3011.05 Kamermuziek. 11.0512.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Orkest en tenor. 8.35 (338.2 M.) Concert georgani seerd door de SAROV. Zeesen, 1635 Al. 6.057.20 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonplaten. 10.2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Lezingen. 2.203.20 Gramofoon platen. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Con cert. 5.508.20 Lezingen. 8.20 „Himmel und Holle". Vroolijke avond m. m. v. solisten. 9.35 Orkestconcert. 10.35 Lezing en berich ten. DE HULDIGING DER KONINGIN PER RADIO-UITZENDING UIT INDIE. Dank zij den K.R.O. kon Zaterdagmiddag fusschen twee en drie gansch Nederland op de lange golf hooren, wat er op den Pasar Gambir ten gehoore werd gebracht, waarbij men bedenke, dat het te Batavia avond tus- schen acht en negen was. Het Hbld. schrijft hierover: In tropische stemming waren ook wij hier Inmiddels volkomen, dank zij de hitte en zon neschijn, Aan de avondafkoeling waren wij echter nog lang niet toeEn ook waren wij in de stemming voor den Koninginnedag, want van de torens en de openbare gebou wen hingen de vlaggen reeds uit 't Was prompt twee uur, toen het „Wilhel mus" uit onze verre gebieden weerklonk, on middellijk gevolgd door de muziek van de militaire korpsen, reveille, taptoe en mar- schen en ook de krontjong-melodie van het Ambonneesche Volkslied Sajang Kené, uitge voerd door het bekende fluit-orkest van de Ambonneesche soldaten. Vrij naar het Engelsch H. A'1 ONSEN £8) Maar, hoe staat het nu met Audrey? Waar zit die ergens? Audrey? Waar heb je je hoed en mantel? Hier? Ilom dan mee! Hij hielp haar in haar mantel, trok zijn jas aan, terwijl zij haar hoed opzette en nam haar haastig met zich mee de laan op. Wat denk je wel, dat verleden Zondag gebeurd is, Jo? Dick grinnikte van plezier. Wat dan? vroeg Joyce. We zijn afgeroepen in de kerk.... onze huwelijksaankondiging! Kom, laten we het even op een holletje zetten. Ze zetten er den looppas in. Joyce, die in tij den niet hard geloopen had, deed haar best om bij te blijven in het stikdonker. Er brandden geen lantaarns in dat uithoekje van de wereld en de weg onder de boomen was vol bochten. Door het dorp liepen ze wat bedaarder, sloe gen dan een zijweg in en kwamen ten slotte bij een oud huisje, waar licht brandde. Het stond een eindje van den weg af. Drie shilling huur in de week. Pas op het stoepje! zei Dick. Het ruwe hekje kraakte vreeselijk, toen Hij het open gooide en Joyce de drie steenen trap jes ophielp. Er klonk het geluid van een stoel, die achteruit geschoven werd en toen ze bij de deur kwamen, deed Audrey al open. Het spijt me vreeselijk, dat ik zoo laat hen, zei Dick. Maar kijk eens, wie ik heb mee gebracht? O, Jo! riep Audrey verheugd. De militaire muziekuitvoering stond onder leiding van kapelmeester Fuchs, van het der- ^S11^ 'Hfenterie; de corpsen van ver- fnfniiool bata,]°ns nam€n er aan deel. In S'225.man- Van fading werd bij de mu- vlnHo ,Z0P goed als geen 'ast onder- ".eP het aantal op rekening van ons land komende atmosferische storingen was uiterst gering. eiUU,r m-n' heg00' na een pauze van .„1"ts enkele minuten, de zanguitvoering onder directie van den heer J. F. Bakker, met medewerking van een aantal koren, in totaal fangers en zangeressen. Verschillende coupletten uit Valerius' „Gedenkklanck" wer den o.a. ten gehoore gebracht en het schoon ste en zoo wel bekende uit deze liederenschat was woord voor woord te volgen, al zonk nu net geluid wel eens ietwat weg. De toejuichingen van het publiek na de uitvoering der nummers vielen mede duidelijk te hooren. Te 2 uur 45 zong het gemengd koor breed en machtig het eerste en tweede couplet van het „Wilhelmus", oude zetting, waarna een luid „Leve de Koningin", gevolgd door een driewerf hoera daverend weerklonk, waar mede te 2 uur 50 de uitzending geëindigd was. De technische dienst van den P.T.T. in Nederland vroeg hierna aan Indië of men er alles goed gehoord had? „Is bij u alles in orde? Hare Majesteit zal antwoorden voor de microfoon op de haar uit Indië gebrachte hulde. Hallo, Indië, ik verwacht uw bericht omtrent de instelling van uw ontvangsttoe stellen. H.M. komt voor de microfoon als uw bericht hier ontvangen is". Toespraak van de Koningin Direct hierna weerklonk duidelijk het stem geluid van onze Koningin. Hare Majesteit zeide, dat zij met groote belangstelling had kennis genomen van de mededeelingen om trent de voornemens van het comité en de voorstellen van het A.N.V. ter feestelijke vie ring van haar 50sten verjaardag: „Een dankbaar gebruik makend van de mij gebo den gelegenheid om het programma van de radio-uitvoering aan te hooren, is het mij aangenaam, hier te kunnen zeggen, dat de uitvoering volkomen duidelijk door mij en de mijnen gehoord is, dank zij de voortreffe lijke inrichting van den draadloozen dienst. „Onder den indruk van het gehoorde voel ik mij gedrongen, het comité en allen, die medegewerkt hebben en de duizenden belang stellenden aanwezigen mijn warmen dank te brengen voor hun aanhankelijkheid en mede leven. Dat alle groepen van de bevolking van hun belangstelling hebben blijk gegeven, stemt mij tot bijzondere erkentelijkheid. Ik besluit met den oprechten wensch, dat zoo wel hier als in Indië het streven moge blijven naar innige samenwerking voor het gemeen schappelijk doel, waarnaar wij allen stre ven: het welzijn van 't land onzer inwoning en van het geheele rijk". De uitzending was een volmaakt succes. Technisch had men er ongetwijfeld alles op gezet om daartoe te geraken. Met daveren de kracht weerklonken de horens, trompetten en trommen van Java in onze Nederlandsche huiskamers en het waren voorzeker momen ten van diepe ontroering voor de talloos ve len, die daar als van vlak nabij de Indische hulde aan onze koningin mochten meema ken. Een demonstratie van nationale eenheid en ook eene van nationalen radio-triomf. Door Aneta werden de volgende bijzonder heden aan de Tel. geseind: De versterking-inrichting in het paleis op Het Loo was aangebracht in de werkkamer van den prins, terwijl in de salon van den prins de microfoon was aangebracht, waar door H.M. gesproken heeft. In een daarnaast gelegen vertrek was de luidspreker opgesteld en daar heeft het koninklijk gezelschap de uit zending aangehoord. Met de koningin waren aanwezig de koningin-moeder en prinses Ju- liana, de hofmaarschalk, baron De Smeth, baron Van Geen, particulier secretaris van de Koningin en mevrouw Van Geen, kapitein O. T. van Kesteren, adjudant van de Konin gin, kapitein Phaff, ordonnansofficier, jhr. Van Suchtelen van den Haere, intendant van de paleizen, en eenige genoodigden, in totaal 17 personen. De Koningin legde veel belangstelling aan den dag voor de in het nevenvertrek opge stelde instrumenten en onderhield zich even als prinses Juliana met de aanwezige inge nieurs, dr. N. Koomans, jhr. Van der Wijck en ir. Visser, welke laatste speciaal belast was met het lijngedeelte, kabels, versterkers, etc. Ze sloeg haar armen om Jo heen en trok haar het huisje binnen. In den grooten, open schouw knapperde een vuur en er lag een kar pet op de roode plavuizen. De zoldering was laag en werd gedragen door zware eiken bal ken, donker van ouderdom. De stoelen hadden biezen zittingen en waren minstens honderd jaar oud. Op den schoorsteen stonden twee ko peren kandelaars, als goud blinkend, en een olielamp met een gekleurde sitsen kap verlicht te zacht het vertrek. Terwijl ze hun jassen uit trokken en bij het vuur gingen zitten, vertelden Dick en Jo, dooreen pratend aan Audrey hoe alles zich had toegedragen. En daarna hoorde Jo in een jacht van vraag en antwoord, hoe de hertog Audrey haar toelage geheel ontnomen had en hoe zij toen dwars er tegen in gegaan was en de vlucht had genomen. En nu, zei Audrey, verdien ik achttien shilling in de week op de boerderij. Op de boerderij? herhaalde Joyce, die haar ooren nauwelijks gelooven kon. Ja zeker, antwoordde Audrey. Ik ben een van de melkmeisjes. Ik leer melken, boter ma ken en melkbussen schuren. We hebben dit huisje gehuurd en van den zomer zul je eens zien, hoe verrukkelijk het hier is. Mijnheer Wa ring is een vreeselijk aardige man en ik kan je niet zeggen, hoe goed het me hier bevalt. Kom eens mee naar boven Dick kan hier wel blij ven. Grinnekend gehoorzaamde Dick en de beide meisjes gingen holderdebolder naar boven. Bui ten kraakten en zwiepten de kale boomen heen en weer. Van heel ver weg klonk het rui- schen der zee. Dick keek het aardige, goed on derhouden en vriendelijke vertrek rond en koesterde zich bij het knappende vuur. Londen kan naar de maan loopen! mom pelde hij. In het vertrek waar de microfoon was op- gesteld heeft de koningin vol belangstelling het moment afgewacht, waarop Indië de in stelling der ontvangapparaten zou berich ten, hetgeen met buitengewone snelheid ge schiedde. Na afloop heeft de Koningin hare bijzondere tevredenheid betuigd over de schit terende demonstratie. De plechtigheid te Batavia. Ruim 60.000 enthousiaste bezoekers van de Pasar Gambir woonden voor een groot ge deelte door middel van over het uitgestrekte terrein verspreidde loudspeakers de indruk wekkende serenade bij, welke voor de Konin gin werd uitgezonden. Op de eere-tribune hadden plaats genomen alle leden in den Raad van Nederlandsch- Indië, de algemeen-secretaris, de hoofden der departementen en kopstukken uit den handel, terwijl de landvoogd, ter voorkoming van verkeersopstoppingen als gevolg van de af zettingen van den weg, welke er bij een tocht van den landvoogd naar het Pasar Gambir zou zijn geweest, de demonstratie te zijnen paleize door middel van een koptelefoon volgde. Een diepe ontroering maakte zich van de menschenmassa meester, toen de koninklijke stem doorkwam, als ware de landsvorstinne in haar midden. De hoorders waren innig dankbaar, dat de Koningin de serenade en de ovaties uitstekend had verstaan. Nimmer tevoren werd de saamhoorigheid tusschen Oranje, Nederlandsch-Indië en Ne derland zoo duidelijk gevoeld. Direct na de beëindiging van de indruk wekkende plechtigheid barstte een reeds uren dreigende regenbui los. In de West. Curagao-radio seinde, dat de uitvoering volkomen gelukt is. Beide stations waren goed te volgen, hoewel vrij veel last van fading ondervonden werd. Paramaribo heeft geseind dat de uitzending uit Indië zwak hoorbaar was* terwijl de Kootwijk-zender was te vol gen met weinig fading en goed constant. Ech ter was een en ander alleen hoorbaar op tele foon en onvoldoende voor een behoorlijke ver sterking. PAARDENMARKT. DE DIRECTEUR van het MARKT WEZEN te ALKMAAR brengt ter alge- meene kennis, dat ter gelegenheid van de PAARDENMARKT op WOENSDAG 3 SEPTEMBER a.s., de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de FRIESCHE- BRUG en de KORTE NIEUWESLOOT van de Handelskade af. De paarden over de Boombrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moeten den weg volgen langs de Voormeer en de Bierkade, over de Schermervlotbrug en langs den Kanaaldijk naar de Friesche- brug. Alle dieren, die niet over de Friesche- brug de stad binnen komen, moeten zoo danig worden vervoerd, dat zij door de Korte Nieuwesloot van de Handelskade af ter markt komen; alle overige toegan gen tot de markt worden afgezet. Bij de Korte Nieuwesloot en de Frie- schebrug zullen de aan te voeren dieren deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. Vóór des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier uur ein digt, terwijl na 's morgens 10 uur geen paarden meer ter markt worden toege laten. Voor het plaatsen der paarden wor den aangewezen de Dijk, de Marktstraat, het Waagplein, de Ged. Nieuwesloot en het Torenburg. Voor het plaatsen der veulens een gedeelte van het Waagplein. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. 'ziaïe Een kuur met Foster's Maag- pillen baat bij de hardnekkig ste gevallen van slechte spijs vertering en verstopping. f0.65 per flacon in dro gistzaken en apotheken. XL. Voor den ouden predikant was het een groote vreugde, die zijn hart sneller deed kloppen en weer kleur op zijn wangen bracht, dat Dick op het land was terechtgekomen. Het was onge twijfeld het meest geschikte leven voor Dick, het leven, zooals hij t voor zijn zoon gewenscht had, omdat het eenvoud, eerzaamheid en gevoel voor de schoonheden der natuur kweekte. Hij was buiten zichzelf van vreugde over het feit, dat Dick zich op het land gevestigd had, maar hij voelde ook, dat hij Dick nog niet genoeg door en door kende, om er zeker van te zijn, dat hij er ook blijven zou. En dat was juist zijn vurigste verlangen. Hij begon er over na te den ken, door welk middel hij zou kunnen medewer ken, om Dick's genegenheid voor het landleven zoo diep wortel te doen schieten, dat hij zich er niet meer uit zou kunnen losrukken. En zoodoende kwam hij op een idee, dat hem uitstekend leek. Dick moest een vrouw hebben! Als zijn zoon eens zou willen trouwen met een eenvoudig, gezond boerenmeisje, dat een goede moeder voor zijn kinderen zou kunnen zijn! Maar hoe zoo'n meisje te vinden? Richard had de melkerij laten zien en daar waren heel wat meisjes aan het werk. Zoo kwam het, dat de oude heer op een goeden morgen, zonder iets tegen iemand over zijn plan te zeggen, met de handen op den rug, daarheen slenterde, toen t werk er al in vollen gang was. Het was een groot, gewit lokaal met een te gelvloer en het zag er bijna angstwekkend zin delijk uit. Twee man waren bezig met de zwa re m'-'kbussen en de ontroomingsmachines. Ver der op waren vier meisjes bezig in helder ka toenen jurken met witte boezelaars, blozend van gezondheid en jonge kracht. Ze keken ver wonderd op, toen de lange, zwarte gedaante tusschen al het wit van de melkerij verscheen. Zaterdag was het voor Bergen, voor ons gewest, ja zelfs voor het het geheele iand een dag van groote beteekenis. Die dag toch had de officieele overdracht plaats van 83 H.A. bosch plaats, waardoor het Wes terbosch, ten westen van de Sparrelaan en de bekende Hooge Boomen als natuurreser vaat officieel eigendom van de gemeente Bergen is geworden. Den lezers van dit blad is het bekend, dat de gemeente Bergen hiervoor een offer bracht van 130.000, de provincie een van 40.000 terwijl het Rijk voor het onderhoud een jaarlijksche bijdrage van 1600 toezeg de en het Comité van Actie voor het onge schonden behoud van het Bergerbosch aan vrijwillige bijdragen hiervoor 10.000 bij een bracht. Dat B. en W. dezen voor Ber gen gewichtigen dag een feestelijk en offi cieel karakter wenschten te geven (het denkbeeld werd het eerst in openbare raads vergadering door Dr. Hemelrijk geopperd) iag voor de hand. Om 2 uur vereenigde de raad zich dan ook in een buitengewone zit ting, die mede werd bijgewoond door de le den van Gedeputeerde Staten Mr. J. B. Bo- mans, D. Kooiman en A. Michels, den oud burgem. J. van Reenen, Mr. van Tienhoven voorzitter van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten en eenige leden van het Comité van Actie voor het ongeschon den behoud van het Bergerbosch en andere genoodigden. Het programma vermeldde na afloop van deze vergadering nog 'n rondwandeling met Bergensch Harmonie door het bosch en des avonds een verlichting bij de Hooge Boo men, concert van Bergensch Harmonie, vuurwerk en de vertooning van een tableau vivant, waarbij de boschgeest omgeven door elfen dank bracht voor het behoud van het bosch. Toespraak van den burgemeester. De burgemeester hield in de raadzaal de volgende toespraak: Dames en heeren Het is mij een bijzonder genoegen, dat U aan mijn uitnoodiging om hedenmiddag ten Raadhuize samen te komen gevolg hebt wil len geven en gaarne maak ik van deze gele genheid gebruik om kond te doen van het heugelijke feit, dat zoo juist de acten zijn gepasseerd waarbij het typisch Berger Bosch aan de gemeente wordt overgedragen. Voor onze gemeente is dit zeker een der allerbelangrijkste gebeurtenissen, daar zij haar bloei voor een groot deel te danken heeft aan de bosschen, die in de onmiddel lijke omgeving van het dorp gelegen zijn en thans kan worden gezegd, dat Bergen zich zal kunnen blijven ontwikkelen en „Bergen" blijven. Maar uit een algemeen standpunt bezien is nog van grooter beteekenis, dat de ge meente Bergen door dezen aankoop heeft bevestigd in het zoo schoone Kennemerland een natuurreservaat ter grootte van c.a. 83 H.A., vormende één aaneengesloten complex grootendeels bezet met loofhout, onmiddel lijk grenzende aan het Provinciaal duinbe- zit. De eerste officieele stap om tot dit doel te geraken werd gezet in het voorjaar 1928 toen Burgemeester en Wethouders zich wendden tot de N.V. Bouw- en Bouwgrond Mij. Bergen-Binnen, gevestigd te 's Graven- hage en den heer Jb. van Reenen te Bergen, met verzoek wel te willen mededeelen of en zoo ja op welke voorwaarden zij bereid zou den zijn eenige complexen boschterrein aan de gemeente te verkoopen teneinde deze als Natuurreservaat te bevestigen. Hoewel toen ter tijd nog niet te zeggen was of, en zoo ja hoe de financieele zijde van dit vraagstuk tot oplossing zoude ko men, werd met goede hoop aan het eenmaal gestelde doel gearbeid, te meer, daar reeds van den aanvang al de Raad dezer gemeen te principieel zijn instemming met de plan nen had betuigd, de eigenaren der gronden hunne medewerking toezegden en de Ver eeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, hoewel tot financieelen steun niet in staat, haar volle sympathie met deze plannen, die zij beschouwde als van groot algemeen belang, betuigde. Behalve de 9 H.A. gelegen langs de Sparrenlaan, hadden wij in onze aanvrage betrokken een complex bosch ter grootte van ca. 45 H.A,. dat meer begrensd was door wat financieel bereikbaar scheen, dan door wat wij ons voorstelden te zijn de natuurlij- De mannen keken elkander glimlachend aan. De meisjes gingen druk babbelend door met haar werk. De oude heer nam alles nauwkeurig op, de witte teilen en de machines en de katoenen ja ponnen, en met de handen nog steeds op den rug liep hij de melkerij door met meesterlijk ge veinsde belangstelling voor alles om zich heen Zoo kwam hij ten slotte bij de meisjes terecht. O, als die eens geweten hadden, welk een listig plan er school onder dat zwarte geestelijke ge waad! Als die eens hadden kunnen gissen, dat die strenge oude heer er op uit was, om een vrouw voor zijn zoon uit te zoeken! Voorgevend dat hij keek naar haar werk, nam hij ze een voor een aandachtig op. Veel was er niet te kiezen, vond hij Ze zouden allen goede moeders kunnen zijn. Na een poosje ontdekte hij, dat een harer reeds een ring aan haar vin ger droeg en terstond schakelde hij die uit. Audrey behoorde tot de andere drie, maar ze liet niet merken, dat ze hem kende. Haar oogen flikkerden nu en dan ondeugend. De oude heer herkende haar niet als het meisje, dat bij hem aan zijn eigen tafel had aangezeten en haar best had gedaan, om hem aan het praten te krijgen. In die dagen, die reeds zoo ver ach ter hem lagen, was hij te veel in zijn werk ver diept geweest. Toen had ze eenvoudig niet be staan voor hem. Nu hij haar aan het werk zag tusschen de anderen, viel haar schoonheid op als die van een zeldzame bloem tusschen gewo ne veldbloemen. Aha! zei hij bij zichzelf. Dit is een schitte rend exemplaar van een buitenmeisje... flink gebouwd en gezond. Je zag op het eerste ge zicht, dat ze een heele reeks van gezonde, ster ke landbouwers tot voorouders hebben moest. Het kwam geen oogenblik bij hem op, zich af te vragen, of zij een meisje naar Dick's keuze zou wezen, noch of zij genegen zou zijn met een njan als Dick te trouwen. Nu hij eenmaal de ke omlijning van een grootsch natuurreser vaat. Verheugd waren wij dan ook te verne men, dat de eigenaar dezer complexen de heer Jb. van Reenen, tot eene zoodanige medewerking bereid was, dat ook de duinen rand, de Hooge Boomen en het bosch ten Oosten daarvan in de onderhandelingen be trokken konden worden. Zoo kon het dagelijkcsh bestuur der ge meente bij schrijven van den 5den Februari 1929 aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te kennen geven: „De ver buiten de grenzen onzer gemeen te uitgaande belangstelling voor de bos schen ter plaatse heeft ons overtuigd van het groote algemeene belang, dat bij dit com plex natuur betrokken is en ons er van door drongen, dat niets onbeproefd moet blijven, om hetzelve, ondanks de zich alom vertoo- nende verdichting van de bebouwing, als zoodanig te bewaren. Wij hebben hierbij het oog op het vrijwel eenige belangrijke loofhoutbosch in Noorde lijk Noordholland; het Berger Bosch. Dit complex, het welk eene oppervlakte beslaat vanc.a. 83 H.A., omvat het welbe- kende „Westerbosch" en de „Hooge Boo men" nabij „Duinvermaak", velen Uwer ze ker bekend en strekt duizenden ingezetenen onzer Provincie en zelfs er daarbuiten tot verpoozing enz. Hoewel de gevraagde financieele steun wel mogelijk werd geacht spoedde het jaar 1929 zich ten einde zonder dat eenig posi tief resultaat bereikt werd. Maar toch zoude dit jaar nog de groote beslissing brengen, want den 30sten Decem ber besloot de Raad dezer gemeente, zelfs zonder hoofdelijke stemming in principe, tot aankoop voor eigen rekening van een com plex boschvan 74 H.A. en Burgemeesters en Wethouders te machtigen pogingen in het werk te stellen voor dit doel Rijkssteun te erlangen op grpnd van de Boschwet. Reeds spoedig stelde de Boschraad een on derzoek ter plaatse in en mocht den 3den April van het jaar 1930 de heugelijke tij ding worden ontvangen dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bereid is te bevorderen dat aan de gemeente Ber gen (N.-H.), in het belang van de bewaring van natuurschoon, voorloopig gedurende een termijn van 10 jaren eene bijdrage van 1600 per jaar worde verleend in de kos ten van instandhouding van een deel van het z.g. Bergerbosch. Zoo stond dan vast, dat het gemeentebe stuur met deze Rijkssteun bereid was een bedrag van c.a. 99.000 te voteeren voor de instandhouding der bosschen, voorzeker een besluit, waarop steeds met waardeering zal worden teruggezien. En toch geheel voldaan was men nog niet. Het behoud der bosschen onmiddellijk grenzende aan de Sparrenlaan was nog niet verzekerd. Den 16en Maart 1930 richtte het Plaat selijk Comité van Actie tot het ongeschon den behoud van het Bergerbosch zich in op dracht eener druk bezochte vergadering, tot den Raad o.m. met het verzoek ook de bos schen onmiddellijk grenzende aan de Spar renlaan aan te koopen, daarbij den wensch uitsprekende dat de Provincie en het Rijk, in het culturele belang van de bevolking van geheel Noord-Holland en de duizenden die Bergen bezoeken, daarvoor aan de gemeente Bergen financieelen steun zouden verleenen. Met den aankoop van deze c.a 9'A H.A. was echter een bedrag van rond 78000 ge moeid, hetgeen de gemeente te zwaar viel om te dragen. Nochthans kon de Raad in zijne vergade ring van 28 Mei 1930 goed vinden, dat naast de 99.246 benoodigd voor aan koop van 73.46.45 H.A. bosch van den heer Jb. van Reenen, nog een bedrag van 30.000 beschikbaar werd gesteld teneinde te trachten in samenwerking met het Plaat selijk Comité en met steun van Rijk, Provin cie en Particulieren, de gewenschte uitbrei ding aan het Natuurreservaat te geven. Met groote activiteit heeft zich het plaat selijk comité onder leiding van den heer D'. A. Klomn van haar taak gekweten en het einddoel bereikt, want bij besluit van 17 Juni 1930 machtigden de Staten van dit Gewest het College van Gedeputeerde Staten onder rader te stellen voorwaarden aan onze ge meente eene bijdrage te verkenen van ten hoogste 40.000 ten behoeve van den aan koop van het bewuste boschcomplex, terwijl' hand aan den ploeg geslagen had, moest hij niet meer omzien. Zijn plan nam hem volkomen in beslag. Zonder verderen omhaal trad hij op haar toe. Mag ik met u eens een woordje spreken? vroeg hij. Nu is een der eerste beginselen van het bo terkarnen, dat men, eens begonnen, aan één stuk zonder onderbreking door moet gaan. Di* kennis was Audrey reeds ingepompt. Binnen vijf minuten is dit boter, ant woordde ze. En dan zal ik u vragen om te proe ven of hij goed van zoutte is. Maar voor dien tijd heb ik het heusch te druk om met aandacht naar u te luisteren. De oude heer bleef dus staan wachten en het was hem in 't geheel niet opgevallen, dat z* heelemaal geen boersche uitspraak had. Wat prachtig zou het voor Dick wezen, een vrouw te hebben, die zoo geheel in haar huise lijke bezigheden opging! Zoon meisje kon na tuurlijk goed koken en naaien. Maar hij moest zich niet alleen door haar uiterlijke aantrekke lijkheid laten leiden. Hij moest haar innerlijk* gesteldheid eerst eens goed onderzoeken. Ein delijk was de boter klaar en ze lachte verge noegd en blij. Volgens haar belofte nam Audrey een klontje van het kostelijke goudgele goedje op een boterspaantje en hield het den predikant voor. Proeft u eens! zei ze en stopte het hem bijna in zijn mond. De overblufte oude heer slikte het haastig en werd er bijna onpasselijk van. Want een flinke lepel vol boter, zonder brood of beschuit, is een vrij vettig hapje, maar het aardige boerenmeis je liet hem al haar witte tanden lachend zien en dus herstelde hij zich zoo spoedig mogelijk en deed zijn uiterste best met een zoo eerlijk mogelijk gezicht te zeggen: 'Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5