EXTRA VOOR SOPLA ROOKERS 50 OPEL RIJWIELEN GRATIS! N.V. F. M. HOUBAER Co's SOPLA FABRIEKEN AMERSFOORT WK .1VOTl It EN VAN KAN VER KATE RSAGENT*E. Behalve de fraaie geschenken, welke in onze geschenkenlijst staan afgebeeld, zenden wij aan de 50 personen, die ons in de maand October 1930 het grootste aantal SOPLA-bons doen toekomen, gratis en franco 1 OPEL RIJWIEL COMPLEET, (voor Heer of Dame), met een jaar garantie. De inzendingen moeten dus uiterlijk 1 Nov. a.s. des voormiddags in ons bezit komen. De namen dergenen, die een rijwiel ontvangen, worden met het ingezonden aantal bons, door ons bekend gemaakt. yan den Penningmeester van het Comité dd '2l Augustus bericht werd ontvangen, dat rliet toegezegde bedrag ad. 10.000 bijeen gebracht door vrijwillige giften zelfs met '.enkele tientallen guldens was overschreden. Zoo kon de Raad in zijne vergadering van ■17 Juli 1930 besluiten ook de bosschen In •eigendom bij de N.V. Bouw- en Bouwgrond iMij. Bergen Binnen gevestigd te 's Gra yenhage door aankoop als natuurreservaat te bevestigen. En thans is het mij eene behoefte nog- ijnaals openlijk dank te brengen aan allen BÖïe hebben medegewerkt aan de tot standko- Rming van deze groote gebeurtenis. In de eerste plaats verheugt het ons allen Hat de minister van Binnenlandsche Zaken en liLandbouw het streven dezer gemeente als iivan algemeen belang heeft willen erkennen 'ien als zoodanig Rijkssteun toekomen, j. U, mijnheer Jb. van Reen en, die zoo- [Beer hebt blijk gegeven de belangen dezer ^gemeente, aan het hoofd waarvan gij ook ,'vele jaren gestaan hebt, een warm hart toe te 'iifragen door niet alleen aan haar te willen ^overdragen, datgene waaraan zij als aan !Wne levensvoorwaarde zoo groote waaide i bedrite, maar ook door den prijs daarvoor 'too laag te stellen, moge ik onzen bijzonde .ren dank brengen en de hoop uitspreken, dat het U nog vele jaren gegeven mogen zijn het 'Berger bosch te betreden. Ook U mijnheer Smoor als vertegen woordiger Uwer vennootschap, zeg ik dank ivoor de wijze waarop door onderhandelin gen de koop tot stand kon komen. Het zal U mijnheer Van Tienhoven niet verwonderen dat het mij verheugt dat ook u, die de zaak dadelijk moreel steunde, hier aanwezig bent. De Commissaris der Koningin berichtte, dat hij tot zijn leedwezen niet tegenwoordig kon zijn. Voor de bereidwilligheid waarmede hij mij! steeds in de gelegenheid stelde deze zaken te bespreken wensch ik mijn erkentelijk heid uit te drukken. Van den heer Van Dissel ontving ik het volgende telegram: „Het spijt mij zeer op dezen door Uwe gemeente zoo gewichti- gen dag niet aanwezig te kunnen zijn. Ik wensch U geluk met grootsche daad' inzake natuurbescherming verricht door gelukkige samenwerking van particulieren en overhead'". Voor alle steun, die het staatsboschbeheer ons heeft verleend en voor het verrichten der taxatie wensch ik een hartelijk woord van dank te zeggen en de hoop uit te spreken, dat zijne voorlichting bij het onderhoud der bosscher. de band nog zal versterken. Zoo gaarne had ik hier den heer van Dis sel persoonlijk toegesproken. Een hartelijk welkom roep ik U mijnheer Bomans, Kooiman en MichieJs als vertegen woordigers van ons Provinciaal Bestuur toe en namens ons allen zeg ik U hartelijkeni dank voor de wijze, waarop de Provincie dit groote werk heeft willen steunen, want zon der deze hulp zoude het einddoel niet zijn bereikt. Moge ons gewest de vruchten van Uw hulp plukken. En dan mag ik mij richten tot ingezetenen mijner eigene gemeente, vereendgd' in het Plaatselijk Comitc met haren voorzitter, de heer D. A. Klomp. Het is ons allen wel bekend dat het doel dat U voor oogen stond, niet gemakkelijk te bereiken was. Maar toch hebt gij len deze nooit geaarzeld, en met ongekenden geest drift zoowel den Staten als de particulieren weten te overtuigen, dat wat in Bergen te doen stond ook volbracht moest worden. Een woord' van hulde zij U gebracht voor de 50.000 die er gekomen zijn en een woord van dank aan allen die medegaven. Den heer Klomp een speciaal woord van dank voor zijn veelvuldige en onbaatzuch- tigen arbeid in het belang van het behoud van het bosch verricht. Ook de heer Taets van Amerongen en Reinders Folmer zeg ik als vertegenwoordi gers van den heer Jb. van Reenen dank voor de aangename wijze waarop de besprekingen zijn gevoerd en den heer Taets van Ameron gen in het bijzonder voor de vele moeite die hij zich heeft willen getroosten om tot eene juiste afbakening der terreinen te komen. Dank aan notaris Van Riet, die de actie in de puntjes verzorgde. Aan de Nederlandsche pers, die het 'be houd van het bosch terecht als een nationaal belang belichtte, mede een hartelijk woord van dank. Ten slotte moge ik U allen dank zeggen Hat het mij gegeven is als burgemeester deze groote gebeurtenis te beleven, die is geboren maf eendrachtelijke sanienweriring en moge strekken tot blijvend heil der gemeente Bergen. Ik s«ei U voor na afloop dezer bijeenkomst het nieuw verkregen bezit voorafgegaan door de muziek in oogenschouw te nemen. ter, woord van den heer J. v. Reenen. De heer J. van Reenen bracht aller eerst aan het Gemeentebestuur hartelijk dank voor de vriendelijke uitnoodiging om op deze voor de gemeente zoo belangrijke dag tegen woordig te zijn. Men zal begrijpen, aldus spr., rtet het ook voor mij een belangrijke dag is; 8? jaar ben ik hier burgemeester geweest en rondom mij zie ik onder de raadsleden meest nieuwe gficliten maar er zijn er ook nog van de oude garde, en ik hoop, dat zij nog lang in rfaat zullen zijn de belangen van de gemeen- Het is thans voor Bergen een mooie feest dag; een van de belangrijkste besluiten die de gemeente genomen heeft, is thans bekrach tigd. In 1851 kocht mijn vader de heerlijkheid met de gronden, duinen bosschen en wegen en sindsdien is deze het bezit van de fam. van Reenen gebleven. Men zal dus kunnen begrij pen, dat er voor mij niet zonder emotie zoó'n groot stuk afgaat. Het heeft mij echter genoe gen gedaan uit den mond van den burgemees ter te hebben vernomen, dat de gemeente dit apprecieert. En dat de overeenkomst aan beide zijden in goede aarde is gevallen, als gevolg van het feit, dat we beiden het belang van de ge meente op het oog hadden. Toen mijn vader hier kwam stonden de wegen nergens te boek, volgens de oude heerlijkheidsrechten had de heer van Bergen recht op alle wegen waarop boomen stonden; hij moest die snoeien en hakken en dit gaf wel eens moeilijkheden. In 1873 kwam mijn vader per acte goedgekeurd 9 Juni '73 overeen, dat alle wegen, waar boo men stonden, op zijn naam zouden komen en al de anderen op die van de gemeente. Sindsdien zijn er geen moeilijkheden ge weest. Voor het verbreeden van de wegen heb ik altijd waar dit noodig was, de daarvoor be- noodigde gronden gegeven. Een gedeelte van de wegen droeg ik voor enkele jaren aan de gemeente over, en het was toen een hier nog aanwezig raadslid, die veel van jagen houdt, die opmerkte dat de gemeente ook graag de wegen wilde waar boomen staan. Hij voegde het er toen aan toe, misschien komt de bur gemeester nog wel eens in een goede luim zoo dat hij' daartoe besluit. Ik geloof, dat hij dit thans zal concludeeren, want hetgeen hij toen wenschte, is thans een feit geworden. Spr. herinnerde hierna aan den vooruit- fang van de gemeente; sinds 1885 toen hij urgemeester werd. De toename van de bevol king bracht noodwendig mede, dat er bosch verloren ging. Toen wij op initiatief van mijn vrouw Bergen aan Zee stichten was zij over tuigd, dat niet alleen het bad en de duinen de menschen aantrokken maar ook de bosschen, waarom zij het initiatief nam het Parnassia- park te stichten. Dit kostte veel geld en velen twijfelden aan de mogelijkheid. Thans erkent iedereen het Parnassiapark ook als een groote aantrekkelijkheid. Ook ik gevoel veel voor de bosschen, en het doet mij genoegen, dat thans de zekerheid is verkre gen, dat een groot deel ervan ongerept blijft. Ik hoop, dat het zoover zal komen, dat men in de schaduw zal kunnen loopen van Eergen naar Bergen aan Zee. Dit jaar plantte onze maatschappij op hoop van zegen nog 60.000 boompjes. Mijn indruk is dat in de heele ge- meénte het thans tot een feit geworden besluit algemeen wordt goedgekeurd en ook ik spreek, evenals de burgemeester, den wensch uit, dat het besluit moge strekken tot groei en bloei van de gemeente Bergen en tot de bevorde ring van de welvaart van zijn ingezetenen. (Applaus). Een woord namens het Provin ciaal bestuur. Mr. Bomans, lid van Ged. Staten, ver klaarde zich gaarne aan te sluiten bij de laat ste woorden van den burgemeester, waarin deze te kennen gaf, dat deze dag, van zoo veel belang van Bergen, ook zou blijken een haat en tweedracht; omdat het ontsierd is door den oorlog. Hier hebt gij heden een daad gesteld, niet van haat, maar van liefde. Niet van verwoesting, maar van schoonheid en van behoud van schoonheid. Geen granaten en kartetsen, zullen wij als het ware in de bos schen hooren, hoogstens zullen de bladeren ruischen van: zij kusten elkander. Wie na tuurmonumenten behoudt, verlengt als het ware de schepping Gods. Er kan geen édeler daad gesteld worden, dan het schoons, dat God gegeven heeft te behouden, in den staat, waarin het ons werd gegeven. Hulde aan het Gemeentebestuur van Bergen, dat zoo groote som heeft willen voteeren om dit natuurmonu ment, tevens cultuurmonument te behouden. Ik ben ervan overtuigd, dat dit het zaad zal zijn waaruit zal oprijzen een schoonheidszin van de bevolking. Mijnheer de burgemeester, Raad van de ge meente Bergen, fam. van Reenen, die zoo heeft willen medewerken, om deze daad tot stand te brengen, aan het comité van actie, dat 10.000 bijeen brachtt, en aan de pers, die zoo prachtig voorging, onze hartgrondigen dank en oprechte hulde. Het is mij een eer U dank te brengen namens de provincie en Ged. Staten van Noord-Holland. (Applaus). Namens Natuurmonumenten een gelukwensch. Mr. van Tienhoven, voorzitter v. d. Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, verklaarde, dat ook voor zijn ver. deze dag een buitengewoon gelukkige was. Namens zijn vereeniging sprak spr. een woord van dank voor het behoud van dit na tuurreservaat; voor de vereeniging gaf het voldoening, dat de door haar reeds 25 jaar gepropageerde denkbeelden steeds sterker naar voren treden. De provincie Noord-Hol land is wel een van de provincies, die blijk heeft gegeven, sympathie tegenover het werk van de vereeniging te stellen. Juist door de samenwerking van het particulier initiatief, gecompleteerd door de vereeniging en de auto riteiten kan nog veel schoons voor de toe komst behouden blijven. Het was spr. een vol doening dat de burgemeester van Bergen, di rect contact met de vereeniging had gezocht. Financiëel konden wij helaas niet helpen. Voor de door U aan ons gebrachte dank voor de moreele steun die wij verleenden, breng ik U wederkeering dank. Het moet zoover ko men, dat elk Nederlanders zich bewust wordt, dat voor het behoud van de schoonheid een ieder zijn uiterste krachten heeft in te span nen de daad van Bergen zal zeker ten voor beeld strekken voor andere gemeenten en spr hoopte dat in de toekomst andere gemeenten het voorbeeld van Bergen zullen volgen. (Ap plaus). De heer Smoor, directeur vaa de Bouw en Bouwgrondmaatschappij „Bergen Bin nen" gevoelde zich eenigszins als Daniël in de leeuwenkuil. Omdat men wel zal denken hij staat met het geld in de zak. De moed om iets te zeggen, put hij uit het feit, dat in de door de Mij. met de gemeente gesloten overeenkomst van 16 Juni 1930 een clausule staat, dat de maatschappij voor het behoud van het monument op den koopprijs een reductie toestaat van 17 Vi cent per vierk. Meter als bijdrage in de kosten, wat over 90.000 vierk. Meter toch wel iets beduidt. Het ideëele en het materiëele gaat weinig sa- dag van groot belang voor de Provincie te I ™e,n en toch dit hier tot stand gekomen, om zijn. Namens het Provinciaal bestuur verze kerde spreker, dat dit 'bestuur de daad van Bergen heeft gezien als een daad die toejui ching verdient en navolging. Weest ervan overtuigd, aldus spr., dat de dank van de provincie grooter is dan de bijdrage, het gel delijke wel te verstaan, die ze heeft gegeven voor het behoud van het bosch. Noord-Hol land is nu eenmaal een gewest dat niet rijk is aan bosschen. Maar het is een schoone pro vincie: aan de eenenkant de duinenrij, lachen de uitnoodigende om er te verpozen, aan den anderen kant de Zuiderzeestranden met de ty pische bevolking, vooral van belang voor de buitenlanders. Noord-Holland is bekroond door een reeks eilanden met een eigen fauna en floraen dan hebben wij in onze provincie de mooie heidevlakten, de bloeiende hei in het Gooi en de heerlijke rijkdom van het polder land. En tenslotte heeft Noord-Holland toch Bergen. Tegen wie zou zeggen, dat dit van geen belang is, zeg ik, dat Bergen is een der parels aan de kroon van Noord-Holland. Wij zijn met bosschen niet rijk bedeeld en juist daarom is deze daad van Bergen van zoo groot belang. Vele gemeenten gingen reeds voor; moge uw daad opnieuw een stimulans zijn voor anderen Haarlem heef', reeds eeuwenlang de Hout, waardoor het voor mij eiken dag een vreugde is er te mogen wonen; Heemstede bleef niet achter en kocht Groenen- daal, Bussum volgde en Hilversum trad in een edelen wedstr ijd met Bussum en kocht het Spanderswoud. Het kléine Heiloo gaf 100.000 om in samenwerking met Alkmaar en provincie het bosch aldaar in het bezit te stellen van de roemruchte vereeniging wier nut niet gpnoeg naar voren gebracht kon worden. Het spijt ons dat het Rijk in die transactie ten achter bleefwant het is ook een Rijks- belang wanneer wij de schoonheid van Noord-Holland bewaren. Beverwijk kocht het landgoed Scheybeek en Velsen Velserbeek; thans is het Bergen, dat zich een enorme kos ten getroost om te blijven wat het is: een der schoonste plekjes van ons vaderland. Burgemeester, gij hebt een monument, hier vlak voor u, mrar ik noem die monumenten, ^onumenten, die getujgeins afleggen yan dat wij hierin zijn opgevoed door wijlen mevr. van ReenenVolter. Spr. was over tuigd dat haar ziel, wanneer zij dit moment 'had mogen beleven, vervuld geweest zou zijn met blijdschap. Spr. was overtuigd dat door deze daad Bergen zal groeien en bloeien en ook het Vreemdelingenverkeer in alle opzich ten vruchten van zal plukken. Hoewel er eens smadelijk in de krant stond, dat met de menschen van de maatschappij niet te praten was, wil sprtoch opmerken, dat de Mij. met deze transactie geen finan- ciëele winst heeft gemaakt, maar alleen de moreele winst, mee te hebben kunnen werken aan het behoud van het bosch. Spr. eindigde met den wensch, dat Bergen tot in lengte van dagen plezier van den dag van heden mag beleven. De heer Klomp, voorzitter van het Co mité van Actie tot het ongeschonden behoud van het Berger Bosch, bracht den burgemees ter dank voor de vriendelijke woorden aan het adres van het comité gesproken. Hij verzeker de, dat de leden van liet comité met voldoe ning de actie voor het behoud van het bosch hadden gevoerd, overtuigd als zij waren, dat door dit behoud, het ideëele cultureele en eco nomische belang van Bergen werd gediend. (Applaus). Van een weg door het bosch geen sprake meer, De heer D. K o o y m a n, voorzitter v. d. Prov. Wegencommissie, herinnerde aan het bezoek van deze commissie aan Bergen, ge bracht met het doel om na te gaan, waar de op het wegenplan geprojecteerde weg bij uit voering zou komen. Het is algemeen bekend datt de geprojecteerde weg niet sympathiek werd ontvangener volgde zelfs een groote protestmeeting en het verheugde spr. dat die geen onaangenaamheden heeft veroorzaakt. Hij kan nog niet meedeelen, dat de ge- wenschte wijziging op het plan zal worden aangebracht, maar we! staat het zoo, dat de wegencommissie aan Prov. Staten adviseert dien weg van het wegenplan af te voeren en spr. twijfelt er niet aan of de Prov. Stagen zullen besluiten het daartoe door den Raad en het Comité van Actie gedane verzoek in te willigen. In plaats van dien weg moet er nu iets an ders komen en onlangs deelde spr. reeds mede, dat de raad in de gelegenheid gesteld zal worden dien aangaande zijn meening ken baar te maken. De vraag is, of nu gewenscht wordt 'n weg langs den Nesdijk en Wiertdijk naar Bergen aan Zee, of een weg Eeuwige laan, Komlaan, o' dat de raad zich verklaart voor het door den burgemeester in de confe rentie geopperde denkbeeld;.eenige jaren vol staan met het pla.: Eeuwige laanKomlaan met de daarmee gepaard gaande uitkeering uit het wegenfonds en na verloop van eenige jaren een weg Nesdijk—Wiertdijk naar Ber gen aan Zee. T.a.v. het afvoeren van den weg door het bosch van het Prov. Wegenplan behoeft er niets meer gedaan te worden; noch door den Raad, noch door het ijverige Comité van Actie. Als er nog iets te zeggen is, dan zou spr. willen zeggen: zegt het met bloemen. (Gelach en applaus). De voorzitter verzekerde den heer Kooyman overtuigd te zijn, dat de Raad bin nenkort de gevraagde uitspraak zal willen geven. Uit het feit, dat deze gevraagd wordt, put spr. de overtuiging, dat de door den Raad uit te spreken wenschen door Gedeputeerden ernstig zullen worden overwogen. Spr. richtte hierop een woord van dank tot de verschillen de sprekers en noodigde daarop de aanwezi gen uit om Bergens Harmonie voor een rond wandeling door het bosch te volgen. Bergen's Harmonie speelde hierop het lied je van den Bergenaar, waarna de aanwezigen en vele buiten staande belangstellenden zich achter de muziek schaarden om langs Hof- laan, Eeuwige laan en jan Willemlaan naar de Hooge Boomen te marcheeren, waar de fotograaf een kiek maakte van de officiëele personen en de aanwezige comité-leden. Hierna werd de marsch onderbroken door een rustpooze in den tuin van café „Duin- vermaak", waar het Gemeentebestuur verver- schingen aanbood. Na deze verkwikkende rust wandelde men naar den tuin van „De Rustende Jager", waar eveneens ververschingen werden aange boden. Het avondfeest. Om 8 uur marcheerde Bergen's Harmonie, gevolgd door een schare belangstellenden die steeds groeide, naar de Hooge Boomen Reeds een aantal jaren had de burge meester het denkbeeld gepropageerd om al daar een bengaalsche verlichting te ontste ken en een of ander avondspel te organisee- ren. Ter elfder ure had hij voor dit denk beeld thans de medewerking van de wethou ders verkregen. De heeren Roggeveen. Kooijman en Brugman werden bereid gevon den zich met de leiding van den avond te belasten en slaagden er, dank zij de mede werking van het G. E. B. dat de electrifica- tie aanbracht en de V. V. V. die de lampions beschikbaar stelde en Bergensch Harmenie, die belangloos concerteerde, in, om. met een bescheiden beurs Bergen een onvergetelijken avond te bezorgen. Voor het doel had men zich geen schooner zomeravond kunnen denken Het was blad stil en in het bosch hing een geheimzinnige sfeer, zooals men die zich voor eeuwen terug denkt. Honderden oranje lampions wezen de menigte (het aantal belangstellenden was bijzonder groot) den weg naar de plek In het bosch waar Bergen's Harmonie zou con certeeren en waar hoog op de duinen het tableau vivant met in lichtletters het op schrift „Hulde voor het behoud van hei Bosch" stond opgesteld. In het fantastische licht van het Bengaalsch vuur, waande men zich in een samenkomst van oude Germa nen. De duintoppen met het opgaande houl ieken veel hooger dan ze zijn en de hooge boomen met het bladeren dak maakten den en en indruk van een grootsche kathedraal Het voortschreiden van Bergen's Harmn nie belicht door de fakkeldragers was h»- tengewoor, fantastisch en toen, in het duister de elfen met hun lichtjes, vanaf de duinton pen, langzaam omlaag daalden naar de niet waar het tableau vivant was opgesteld zich daarboven waaiervormig opstelden de boschgeest naar voren trad, geraakte een ieder en niet het minst de kleinen dermate onder den indruk, dat een fantastische stil! te over de menigte kwam. In de hoogte, voor een ieder zichtbaar stond de boschgeest, een waardige grijs! aard met 'n witte baard (de heer G. Koob man) en met duidelijke, voor een ieder ver staanbare stem, met een juiste klantkonatiê declameerde hij in een aardig rvthme zijn op rijm gesteld dankwoord. Het bladeren ciak bleek een uitstekend klankbord, geen woord ging verloren. Aan het einde een lange stilte. Het publiek was volkomen ge grepen door dit origineele, fantastisch- beeld. Na de stilte brak het applaus los tot een ovatie. Ook het vuurwerk viel bijzonder in den smaak. Hulde aan de mannen, die er in slaagden 'in enkele dagen zoo iets onvergete lijks te organiseeren. Een dergelijke avond in het seizoen zal zekér een groote attracti- avond voor de gasten in Bergen kunnen wor den. Na afloop heerschte er in het dorp nog een gezellige drukte. De terrassen van de café's waren tot laat in den avond met be zoekers bezet, voorzeker een zeldzaamheid op den laatsten Zaterdag van de Alkmaar- sche kermis. Met het oog op den indruk die de kinde ren moeten hebben gekregen was het we! jammer, dat later de elfen in het nuchtere licht van de straatverlichting door het dorp wandelden. De heer Kooiman, die in een paar dagen zijn toespraak als boschgeest vervaardigde, heeft zich Zaterdagavond als een veelzijdig artist doen kennen. Terwille van de historische volledigheid laten wij hieronder de toespraak van den boschgeest volgen. Het is zeker een gelukkige gedachte ge weest om op deze origineele wijze de geheele bevolking en de nog aanwezige gasten in de gewichtige gebeurtenis, die de officieele over dracht van het Bergerbosch voor Bergen is geweest, hetgeen door de komende geslach ten vermoedelijk nog beter begrepen zal worden dan door het tegenwoordige, te be trekken. Wij laten thans de toespraak van den boschgeest volgen. In het verre, hooge Noorden Van het schoone Kenn'merland Ligt het lieflijk dorpje Bergen Langs de blonde duinenrand. De ruïne trotseh in 't midden Huisjes daaromheen geschaard Zoo is Bergen door de eeuwen, Voor 't nageslacht bewaard. Bont gewemel in de straatjes Mooi van lijn en fijn van kleur, In de tuinjes bloeiend' bloemen D' lucht vervullend met hun geur. Op de pleintjes, oude luiden, Door de zonne fel beplaot, Is het dorpje a! bekoring Voor wie komt als zomergast Maar het schoonste van ons Bergen, Is het heerlijk, vredig bosch. Met zijn eeuwenoude boomen Met zijn paden over 't mos Waar de forsche eiken groeien Beuken, berken en abeel. Rank doorvlocht' met kamperfoelie, Vormend zoo het schoonst geheel. Waar de nachtegaal en merels Zingen in het lage hout, Waar de houtduif en de spechten Wonen in het donk're woud. Waar de reiger hoog zijn nest heeft Aan den rand van 't Bergerbosch, Waar de boschmier en de egel Zich verschuilen onder 't mos. Daar is 't waar wij eeuwen leefden Ongestoord, in zoete vree. Wij, de boschgeest en de elfjes Met de nimfen en de fee. Ongezien door alle menschen. Door geen ruw geweld gestoord. Leefden wij in stille vrede Met de dieren rustig voort. 145. Eindelijk had men een afdruk van den tooverring geno men en de slotenmaker, geholpen door den anderen kabouter, ging den zelfden nacht uit de hut van de heks „Ik hoop, dat je slagen zult", zei de kabouter, toen hij zijn makker hielp uit het geopende venster te gaan. „Zonder moeite krijg je niets", zeide de slotenmaker erg wijs. 146. De slotenmaker ging nog dien nacht aan het werk. Hm gunde zich geen slaap om toch maar het werk gereed te krij gen. Hij beukte het gloeiende ijzer, dat de vonken er af gen. „Ik wou, dat het ijzer het hoofd van de heks was fin", zeide hij „uitstel is niet altijd afstel", y t

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6