Tijdschriften Luchtvaart Binnenland Buitenland O OQ3.90. Voor Eigenheimers werden 'f ap heste prijzen bedongen, hoewel de 3'^7en ervan in de tweede helft der week r, urlieoen. In den aanvang werd aan de Ser veiling f 5-ƒ 6 betaald, te Noord- Krwoude 45, voor blauwe Eigen- v irriprs 4.30—5.40. Voor blauwe aardap- heime'0 y, - _qn «p,i brachten redelijke prijzen op. Aange- *L,rd werden 32 spoorwagens. De bloemkoolmarkt had ook een ongunstig verloop. In 't begin der week werd aan de Broeker veiling nog van 6—12 voor eer ste soort besteed, in 't midden der week zak ten die prijzen in tot f 2.708, terwijl Zaterdag van 1-202.50 werd betaald Tweede soort bracht soms nauwelijks een hal- vcn cent per stuk op. De totale aanvoer be droeg rond 45000 stuks. Treurig was het weer gesteld met de prij- zen onzer vroege koolsoorten, nog slechter dan vorige weken. De hoogste prijzen der roode kool aan de Broeker veiling lagen in de eerste helft der week tusschen 2.90— 3.50, in de laatste helft tusschen 1.60— i/ 2. De heele week door is 60 cent weer de laagste noteering, terwijl de kleine kool aan merkelijk in prijs achteruit liep. Er schijnen verschillende tuinders te zijn, die de kool op den akker vernietigen. Hoe treurig het met de prijzen staat, blijkt b.v. hieruit, dat Dins dag te Noord-Scharwoude 0.60—2.70, Zaterdag 0.600.80 werd besteed. Aan btide veilingen bedroeg de aanvoer 30 spoor wagens. Ongeveer hetzelfde beeld vertoonde ook de gelekoolmarkt. Aanvankelijk kon voor het mooie kleingoed nog f 34.50 worden be dongen aan de veiling der L.G.C., terwijl noteeringen van 0.60 niet voorkwamen. Later echter kwamen deze prijzen weer her haaldelijk voor en zakten de hoogste prijzen ook aanmerkelijk in: Zaterdag aan de Broe ker veiling tot 0.601.30. In totaal be liep de aanvoer 24 spoorwagens. Ongunstiger nog dan de vorige week wa ren de prijzen van de witte kool. Aanvanke lijk kon het er nog mee door: te Broek 1.60 3.40, te Noord-Soharwoude 0.90 1.80. Zaterdag echter waren de prijzen te Broek 0.601.30, te Noord-Scharwoude 0.80—1-60. In totaal werden 39 spoor wagens geveild. Aan slaboonen werden 24000 K.G. aange voerd. De prijzen waren sterk afwisselend: aan de L.G.C.-veiling werd Maandag 4.30 6.50 besteed, Vrijdag f 14.80. Tus schen de genoemde prijzen bewogen zich de noteeringen de heele week aan beide veilin gen. Voor snijboonen werd 4.107.20 be taald. De aangevoerde boonen zijn van een aanmerkelijk kwaliteitsverschil. Voor uien werd 2.203.80 betaald; drielingen brachten 1.30— 2.40 op, nep 2.30—5.30. De hoogste prijzen werden nog in het begin der week besteed. Zoo ook zilvernep en drielingen. Nep werd Dinsdag aan de Broeker veiling nog voor 8.70 ver kocht, Vrijdag bracht ze te Noord-Schar woude ƒ1—/' 3.20 op. Voor zilvernep wordt f 0.10-/ 0.50 betaald. Bieten golden van f 0.902.40 op; peen van 1—/ 2. De tomatenprijzen weken wei nig af van die der vorige week. Voor A-kwa- ïiteit werd 910 besteed, voor B onge veer 7, C 4-ƒ 7, CC ruim 2. Druiven, waarvoor een afzonderlijke veiling is ingesteld, golden voor Franken- thaler 55, voor Alecante 5362 per 100 K.G. werd 4.705.30 betaald. Drielin- BREEZAND, Vrijdag hield de Coop, Bloembollenveiling- Vereeniging „Breezand(C. A.) haar jaarlijk- sche ledenvergadering in de zaal van den heer Jb. Borst. De vergadering was goed bezocht. In zijn openingswoord vermeldde de voorzit ter, dat de vereeniging een moeilijk jaar achter den rug had. Gelukkig had de vereeniging dit goed doorstaan. De secretaris las de notulen van de twee laatste vergaderingen voor, waarna uit het voorloopig verslag van den heer Keesom werd medegedeeld, dat na ruime afschrijving op de dubieuse debiteuren een klein nadeelig saldo te boeken was. Punt 4. Voorstel tot verhooging van het ka pitaal werd van de agenda afgevoerd. Voor de behandeling van dit punt zal een extra verga dering worden uitgeschreven. Alvorens tot de bestuursverkiezing over te gaan, besprak de voorzitter het feit, dat op de laatste veilingen niet zooveel werd aangevoerd als zou mogen worden verwacht. Uit de be spreking naar de oorzaak daarvan bleek, dat de meening, dat op andere veilingen hoogere prij zen te behalen zouden zijn, hierop van invloed is geweest. Als resultaat van de hierna gevoerde bespre kingen is te verwachten, dat de leden hun eigen veiling weer meer gaan steunen. Na deze besprekingen werd de heer D. Lub bert met 36 van de 40 stemmen, waaronder 2 blanco, opnieuw tot voorzitter gekozen. De heeren D. Lubbert en H. Timmer werden herbenoemd als veilingmeesters. Als plaatsvervanger van den heer P. Rozen broek, die zich wegens te drukke werkzaamhe den niet meer herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer F. Nijssen. Hierna bedankte de voorzitter onder algc- beele instemming van de vergadering den heer P- Rozenbroek voor zijn vele bemoeiingen als veilingmeester. Tenslotte werd besloten collectief deel te ne men aan de in Maart 1931 te houden tentoon stelling „Donkere Duinenwaarvoor het be stuur de verdere regeling op zich zal nemen. DE RELLETJES BIJ OPEL. Gister werd vonnis gewezen in het proces inzake de onlusten in de Opel-fabriek. De be klaagde Junge werd tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld, de Hessische Landdag- afgevaardigde Sumpf tot twee maanden, waldauer tot drie maanden, Albus tot zes maanden, Greif tot een week, Treusch tot zes maanden en de Pruisische Landdagafgevaar- c'gde Müller tot twee maanden gevangenis- hooge temperatuur, die 92.9 gr. F. bedroeg. 4.ij moesten naar het hospitaal worden over gebracht. WRAK MET MEER DAN EEN MILLIOEN POND STERLING AAN GOUD TERECHT. Duikers van de Italiaansche sleepboot „Ar- tigliohebben succes gehad bij hun naspo- ™«B naar het in het jaar 1922 op veertig K.M. van de haven van Brest gezonken En- gelsche stoomschip „Egypt" na een botsing met het Frarrsche stoomschip „Seine". De botsing had .plaats gehad bij dichten mist. De „Egypt" had meer dan een millioen pond sterling aan goud' aan boord. Met de bergingswerkzaamheden zal onverwijld wor den begonnen. DRAMA IN DE TOONEELWERELD. Bekend actenr schiet tooneel- speelster dooó. Zondagmorgen heeft te Weenen de be kende acteur Kurt Dahn uit jalouzie de tooneelspeelster Gretq Maren in een bosch bij Ischl doodgeschoten. Dahn werd spoedig door de gendar merie gearresteerd, waarna hem door den politiecommissaris een verhoor werd afgenomen. Hij ontkende het voornemen gehad te hebben om een moord te plegen en ver klaarde dat hij ter bescherming steeds een revolver bij zich droeg. Er had tus schen hem en Grote Maren een twistge sprek plaats gehad en in zijn woede had hij impulsief naar zijn revolver gegrepen en een schot gelost, zonder op dat oogen- blik te weten wat hij deed. DE HEERENDIENSTEN IN DE KOLONIËN. Een decreet der Fransche regee ring. Waarom Frankrijk de Conventie van Tenève niet kan aanvaarden. Het „Journal Officier publiceerde gisteren zoo meldt het Hbld. een decreet tot regeling van den verplichten arbeid („heerendiensten" zouden wij zeggen) in de Fransche koloniën. Ter ge legenheid daarvan heeft het „Journal" een onderhoud gehad met den minister van koloniën FraiiQois Piétri, die uit- eenzotte waarom men dezen verplichten arbeid in Afrika nog niet missen kan en waarom dus Frankrijk de Conventie van Genève niet heeft kunnen aanvaar den, evenmin trouwens als België en Portugal. Om te bewijzen, dat zij toch het noo- dige doen wil om de misbruiken te be strijden, heeft thans de Fransche regee ring qjt decreet uitgevaardigd. Frankrijk vreest niets van een strenge reglemen teering van den kolonialen arbeid, zoo vei klaarde de heer Piétri. Het past den verplichten arbeid toe in eenige zijner ezittingen, juist zooals België, Enge land en Nederland dat doen. Het is trotsch op zijn koloniaal werk en heeft er geen bezwaar tegen dat open te leg gen en te rechtvaardigen, zelfs voor een eertigtal andere mogendheden, die geen hectare kolonialen grond bezitten en daardoor misschien niet juist aangewe zen zijn om aan dit soort debatten deel te nemen. Maar zoo wij al geneigd zijn mede te werken aan internationale af spraken van internationale contróle, met inspecties ter plaatse, willen wij niets weten, omdat wij dat in strijd ach ten met onze souvereine rechten, ten opzichte waarvan wij geen concessies wenschen te doen. En ook willen wij niet meedoen aan de conventie, omdat die verbiedt bepaalde lichtingen van soldaten, waarvan het recht ze te lich ten ons op zichzelf door niemand be twist wordt, te gebruiken voor den aan leg van openbare werken, wat toch on getwijfeld het beste en nuttigste is, dat men zulke lichtingen kan laten doen. Om nu ook te bewijzen, dat de Fran sche regeering het eens is met de hu mane beginselen, die het Arbeidsbureau te Fenève voorstaat, heeft zij dit be sluit genomen. Het bepaalt o.a., dat geen arbeid geëischt mag worden voor par ticuliere dpeleinden, dat een behoorlijk loon moet worden betaald, dat gezorgd moet worden voor behoorlijk voedsel, ligging, medische behandeling. Alle be palingen omtrent deze heerendiensten rrtoeten door den minister persoonlijk goedgekeurd worden. Het decreet her innert er verder aan dat deze requiree- ring van ajrbeiders bestemd is op den duur te verdwijnen en dat men dan ook steeds daarop aansturen moet. De minister voegde hier tenslotte nog bij, dat deize vorm van gedwongen arbeid zelfs in Ciongo aan het verdijnen is. Bij den aanleg van den spoorweg van Braz zaville naar den Oceaan b.v., die vroeger bijna uitsluitend door middel van hee rendiensten plaats had, werken thans 1700 vrijwillige arbeiders, ongerekend een 600-tal (Jhineezen, voor dit werk aangeworven, die zich uitstekend hebben aangepast. EEN NIEUWE HITTEGOLF IN AMERIKA? T Massa-bezwijming. le Washington werden meer dan zestig Schouwers bij een stoet ter gelegenheid van aen Labourday onwel ten gevolge van de Op den Uitkijk. In. het nieuwe nummer van dit week blad voor het christelijk gezin uit gave gebr. Zomer Keuning te Wage- ningen worden een paar bijzonder interessante onderwerpen aangeroerd. Daar is ten eerste een interview over Finland door den heer W. C. F. Scheps aan 't bestuurslid van de Nederlandsch- Finsche vereeniging de heer J. J. R. Schmal afgenomen, dat speciaal het merkwaardige verschijnsel van de Lap- poijbeweging tegen het communisme behandelt. Ten tweede is er een opstel over Nederlandsche klokkenspellen door den bekenden Beiaardier J. Vin cent. Max Visser vertelt het een en ander over den heiligen Augustinus, welk ar tikel vergezeld gaat van verschillende fraaie houtsneden; naar aanleiding van het boek ,vg.n Albert Helman Zuid-Zuid- West schrijf ds. van Veldhuizen een ge lijknamig artikel. Ten slotte geeft A. J. L. van Looyen nog iets over de Bruidstocht der Zal men. Panorama bevat een geïllustreerd, zeer lezenswaardig verhaal over opnamen van diepzeedieren in een stalen bol on der de zee. G. Tamanco schrijft bij vele foto's over de onlusten in Peru en Jean Patou legt bij leuke kieken uit waarom een overbloused effect de strengheid van nauw-aansluitende middel en heup- lijnen verzacht. Er zijn novellen van William Dudley Pelley, A. Veldeng, Albert Roderich en A. P. Hengeveld en vele iiaaie opnamen o.a. betreffende André's ballontocht, den vijftigsten ver jaardag van de Koningin, de Yzer-bede- vaart bij Dixmuiden en tal van opnamen uit de thans feestvierende Hollandsche steden. Dat ook de Zuiderzeetentoonstel- ling te Enkhuizen niet vergeten is, be hoeft zeker niet vermeld te worden. RECORD PARACHUTE SPRINGEN. Miss Balter, een 22-jarig meisje, heeft te Peterborough (New Jersey-Ver. St.) een record gevestigd: Zij is van een hoogte van 17.518 voet met een parachu te ui. een vliegtuig gesprongen en be hoorlijk neergekomen. Voor de officieele erkenning van het record is het noodig, dat haar barograaf eerst wordt gecontroleerd. NOODSIGNALEN VAN FRANSCH POSTVLIEGTUIG. Een Fransch watervliegtuig van de Compagnie Aero Postale heeft Zondag avond S. O. S.-signalen uitgezonden, die door een radio-station te Marseille wer den opgevangen en aan alle schepen werden doorgegeven. De bestuurder van het vliegtuig deelde mede, dat hij tengevolge van een defect aan den motor op ongeveer 80 K.M. af stand van het eiland Porquerolles in de Middellandsche Zee heeft moeten dalen en op de golven ronddrijft. Behalve de vlieger en de mecanicien bevindt zich alleen een marconist aan boord van het vliegtuig. MILITAIR VLIEGTUIG IN BELGIË VERONGELUKT. Niet ver van Deurne bij Antwerpen is, volgens dq Tel., een militair vliegtuig van 600 meter neergestort. De piloot werd op slag gedood. DE NIEUWE OCEAANVLUCHT. Costes en Bellonte boven Ierland. De Fransche Oceaanvliegers Costes en Bellonte zijn volgens de laatste be richten te 15.40 uur boven de stad Ross- lare in Ierland gesignaleerd. Mevrouw Costes, weet de Tel. te mel den, de echtgenoote van den vlieger, die voor haar huwelijk een Russische prin ses was en thans een zeer bekende film actrice is, heeft volkomen vertrouwen in het slagen van den tocht. Toen zij bij de voorbereiding op het vliegveld aan wezig was, zeide zij: „Natuurlijk zal Dieudonné slagen, anders zou hij er niet aan gedacht hebben om te vertrekken." De twee vliegers namen een flinken voorraad levensmiddelen mede. Behal ve twee flesschen champagne, die zij als zij boven het midden van den oceaan zijn zullen leegdrinken, hebben zij twee do zijn bananen, twee gebraden kippetjes, vier fleschjes sodawater en een ther- mosflesch met heete koffie bij zich. Wat betreft den levensloop van Costes diene het vblgende: De Fransche vlieger Costes begon zijn loopbaan, die hem groote successen zou brengen, tijdens den wereldoorlog. In 1915 diende de toen 23-jarige aan het Westfront, later verrichtte hij vele ver kenningsvluchten aan het front op den Balkan. Na den oorlog werd Costes ver keersvlieger tusschen Parijs en Londen. Meer en meer ging de ambitie van den koenen piloot naar lange non-stop- vluchten uit, en zoo zien wij hem in 1926 ParijsAssoean zonder tusschenlan- ding afleggen, en kort daarna Parijs Djask (Perzië). In 1927 vloog Costes in 29 H uur van Parijs naar midden Siberië. Costes' grootste prestatie was tot dus ver, te zamen met L~ Brix, de wereld vlucht in 1927/1928. In totaal legden de vliegers in 38 etappes niet minder dan 57.000 K.M. af. Einde September 1929 stegen Costes en een nieuwe partner Bellonte (met Le Brix had hij oneenigheden gehad) te Parijs op met het vliegtuig „Vraagtee- ken" en zij slaagden er in alle tot dus ver bestaande afstandrecords te slaan door begin October nabij Tsitsihar (Mandsjoerije) te landen. In 52 uur had den zij 9610 K.M. afgelegd. Later in het' jaar verbeterde Costes nog eenige re cords .(afstand in gesloten circuit en snelheidsrecord); zijn ideaal bleef echter een vlucht over den Oceaan. Mist bij New-Foundland. De Fransche oceaanvliegers Costes en Bel lonte staan sids Maandagavond 8.15 uur Am. tijd in voortdurende verbinding met het ra diostation Louisburg in Nieuw-Schotland. De vliegers hebben Maandagmiddag om twee onweersbuien heengevlogen en hebben daar op direct koers naar New-York gezet. Van New-Foundland wordt het naderen van dich te mistbanken gemeld. Overigens zijn de weersomstandigheden gunstig. De aankomst van de „Vraagteeken" op het vliegveld Cur- tiss wordt in den loop van hedenavond ver wacht. Op het vliegveld zijn reeds alle voor bereidingen getroffen. Indien de oceaanvliegers na het invallen van de duisternis aankomen, zal het vlieg veld door groote zoeklichten hel verlicht worden. Door verschillende schepen gesignaleerd. Betreffende de vlucht over den oceaan zijn gedurende den nacht verschillende berichten van Engelsche en Fransche schepen ontvan gen die het vliegtuig „Vraagteeken" gesigna leerd hebben. Uit deze berichten blijkt dat het vliegtuig met een gemiddelde snelheid van 180—190 K.M. per uur vliegt in de richting van New- Foundland, en dat het vliegtuig behalve eeni ge onweersbuien gunstig weer heeft Het Duitsche stoomschip Bremen meldd^ dat het vliegtuig zich te 23 uur Greenwich tijd be vond op 40 gr. 30 N.B. en 32 gr. W.L. Ook het Fransche stoomschip Ile de France heeft het vliegtuig gesignaleerd. Het vloog toen zeer hoog. In een telegram opgevangen door het stoomschip Berengaria werd ge meld dat aan boord alles wel is. VELE OCEAANVLUCHTEN IN VOORBEREIDING. Wanneer de gunstige weersomstandighe den van heden aanhouden kan verwacht wor den, dat nog heden of uiterlijk Woensdag een groot aantal Amerikaansche vliegers zal starten voor een vlucht over den oceaan naar Europa. Van Montreal uit wilde vlieger Errol Boyd in het Balanca-vliegtuig „Columbia", het vliegtuig van Chamberlin en Levine naar Londen vliegen. Van Boston uit is Russe! Boardman eveneens in een Balanca-vliegtuig voornemens naar Dublin te vliegen. Tenslot te willen de vliegers Roger Williams en Ted Lundgr^n in een Emsco-ééndekker een vlucht om de wereld maken met als eerste etappe naar Berlijn. VECHTPARTIJ. Ooed begin van een kermis. Te Zaandam is Zaterdagavond de kermis begonnen met een hevige vechtpartij op den hoek van de Westzijde en de Gedempte Gracht, waarbij de politie zich genoodzaakt zag van de blanke sabel gebruik te maken. De aanleiding was de arrestatie van iemand, die zich daarbij krachtig verzette Toen ook enkelen uit het publiek tegen de politie partij kozen, ontstond een vechtpartij, waarbij harde klappen werden uitgedeeld en zelfs bloed vloeide. De politie, die inmiddels versterking had ontvangen, bleef meester van het terrein. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij het baden in de rivier de Waal is Za- terdagdagmiddag te Nijmegen verdronken de 19-jarige onderwijzer Th. Heyster. Het lijk is nog niet gevonden. MOORDAANSLAG TE CULEMBORG. Dronken zoon valt zijn vader mei een scheermes aan. Zondagavond heeft, zooals reeds in een deel der vorige oplaag gemeld, in de Rozen straat te Culemborg een moordaanslag plaats gehad. Een 66-jarig man kreeg, zoo als vaker gebeurde, ruzie met zijn zoon, die onder den invloed van sterken drank ver keerde. Laatstgenoemde heeft met een scheermes zijn vader eenige sneden in den hals toegebracht. De oude man werd naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gear resteerd. INTERNATIONAAL TYPOGRAFEN- CONGRES TE AMSTERDAM. Hedenmorgen te 10 uur werd in de Ko ningszaal van „Artis" het elfde Internatio naal Typografencongres, dat van 16 Sep tember te Amsterdam \yordt gehouden, geo pend. De voorz. van de secretariaatscom missie, de heer G. Schlümpf, opende het con gres met een woord van welkom. Hierop werd door den heer B. Ponstein het woord gevoerd namens den Hollandschen Bond, waarna nog gesproken werd door den heer A. Staal namens het Int. Arbeidsbureau, den heer J. Roelofs namens den Intern. Bond van lythografen, steendrukkers en aanverwante vakken. De heer H. Hochstrasser sprak namens de Intern. Boekbindersfederatie. Tot voorzitter van het bureau werd geko zen de heer G. Schlümpf, tot tweeden voorzit ter B. Ponstein en tot derden voorzitter de heer Claude Liochon (Parijs). De secretaris bracht hierop verslag uit van de werkzaamheden van het bureau sedert het vorige congres, drie jaar geleden te Parijs gehouden. MAST GEBROKEN. Gistermiddag te omstreeks half zes is in de Oranjesluizen te Amsterdam binnengesleept het zeiljacht „Kitty", welks mast gebroken was. Het schip had gistermorgen Enkhuizen verlaten met bestemming naar Amsterdam. Door den hevigen wind brak plotseling de mast op drie plaatsen tegelijk. Het zeiljacht „Neptuun" pikte het jacht op en sleepte het naar Amsterdam. Aan boord bevonden zich twee dames en twee heeren, alsmede de schip per. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. INBRAAK. 5000 gestolen. Zaterdagnacht is ingebroken in het kan toor van de Zuivelvereeniging „Woerden en Omstreken" aan den Oudelandscheweg te Woerden. Door forceering van een zijraam heeft men zich toegang tot het gebouw ver schaft, waarna de zijwand der brandkast werd opengebroken. Een portefeuille met ruim 5000 aan bankpapier werd medege nomen, benevens een bedrag aan zilvergeld. EEN MASSAJUBILEUM. Zaterdag werden 28 arbeiders (sters) der N.V. Stoomspinnerijen- en Weverijen, v./h. S. J. Spanjaard te Borne gehuldigd voor jaren- langen dienst, n.1. een voor 60 jaar, drie voor 50 jaar, elf voor 40 jaar en dertien voor 25 jaar. Degenen, die 50 jaar in dienstbetrek king waren, ontvingen een eere-medaille, ver bonden aan de Oranje Nassau-orde, terwijl de overigen de gebruikelijke enveloppe met inhoud ontvingen. De jubilarissen werdeii toegesproken door burgemeester P. A. Schaepman en namens de directie door den heer I. J. Spanjaard. FAMILIETWIST. Dronken man door een zolderraam gevallen en dood opgenomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te" Breda in de Terheydenstraat een familie twist ontstaan. Na afloop der Koninginne- feesien kwam een 46-jarige man in beschon ken toestand thuis. Zijn vrouw verweet hem zijn dronkenschap, waarop hij zijn echtge noote bedreigde, die, steeds door haar man gevolgd, naar boven vluchtte. De zeventienjarige zoon, die zijn moeder wilde verdedigen en verdere mishandelingen voorkomen, greep een stoel en sloeg hiermee op zijn vader in. In hun beider blinde woede werd geen acht gegeven op het geopende zolderraam, met het noodlottig gevolg, dat de dronken man hierdoor naar buiten viel en op het trottoir terecht kwam. Hij was op slag dood. DE FEESTEN TE ZWOLLE. Gelukwensch uit Amerika. Gistermorgen ontving het gemeentebestuur van Zwolle het volgende telegram: „Uw jonge Amerikaansche naamgenoot biedt zijn hartelijke gelukwenschen aan op uw zevenhonderdsten verjaardag. Wij, zes en dertig jaar oud, streven er naar, Uw waardig voorbeeld te volgen en zullen trach ten een goeden naam te verdienen en de be langrijke taak in te nemen in de Vereen. Sta ten als gij bezit in de Nederlanden, zoodat gij even trots op ons kunt zijn als wij zijn op U Zwolle (Louisiana) Vereen. Staten var Amerika, Yoe Parrott, Mayor". BRANDEN. Hooibroel Te Zorgvlied (Dr.) is, waarschijnlijk ten gevolge van hooibroei, de boerderij van den landbouwer J. Blok afgebrand. Alles was verzekerd. Vrouw ernstig gewond. In een woonhuis boven de garage van de firma Moll aan de St. Annastraat te Nijme gen, bewoond door den heer Roosen, brak brand uit. Mevr. Roosen trachtte het vuur te blusschen, waarbij haar kleeren in brand ge raakten. Zij liep naar buiten, waar het vuur gedoofd werd. Zij bekwam ernstige brand wonden en is overgebracht naar een der zie kenhuizen. De kamer brandde geheel uit. Da oorzaak van den brand is onbekend. Boerderij afgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ontstaan in de boerderij van mevr. de wed1. Visser te Achterveld. Het vuur greep ver woed om zich heen, zoodat, toen van drie om liggende plaatsen de motorspuiten gearri veerd waren, van de boerderij zelf niets meer te redden viel. Drie tot den nok toe gevulde hooibergen benevens de inboedel konden worden behouden. Hooiberg verbrand. Zondagavond brak brand uit in een hooi berg van den veehouder J. Gijsderver, wonen de aan den zeedijk tusschen Edam en Volen- dam. De vrijwillige brandweer wist de wo ning, waartegen de berg was aangebouwd, te bewaren. De berg bevatte 75.000 pond hc en ging verloren. De oorzaak is hooibroei; verzekering dekt de schade. Boerderij en schuren afgebrand Te Prinsenhage is gister de kapitale boer derij met den geheelen voorraad hooi en gra nen van den heer v. d. Westen. De vonken sloegen over op een ruim 150 M. verder gele gen schuur van den landbouwer Mariens, welke eveneens met den inhoud een prooi dei vlammen werd. De schade bedraagt 20.000 VIERING KONINGINNEDAG. Te Amsterdam. De groote drukte, welke reeds in de mid daguren in het centrum der stad heerschte, was in den loop van den avond nog aan merkelijk toegenomen, zoodat men op ver schillende punten groote moeite had zijn weg te vervolgen. Op het Damrak hadden de trambestuurders al hun aandacht noodig om hun wagens zonder ongelukken door de menigte te rijden, waarbij nog kwam, dat vele luxe auto's, taxi's en rijtuigen hun vrachtjes door de stad voerden en de ver keersmoeilijkheden nog vergrootten. De traditioneele hospartijen en het gooien met serpentines waren ook dit keer de voor naamste vreugde-uitingen voor opgeschoten jongens en meisjes; wat dit onderdeel dei Koninginne-viering betreft, als ook het pot sierlijk uitgedost rondloopen van talrijke volwassenen en kinderen, blijken de Amster dammers over weinig originaliteit te beschik ken. Aan den Zuidelijken Wandelweg werd het jaarlijksche vuurwerk afgestoken. Tot het feestprogramma van den avond, dat binnenshuis werd opgevoerd, behoordï een feestvoorstelling in den Stadsschouw burg, waar de tooneelvereeniging „Vrije Werkkring" het blijsspel ,,'n Lord of 'n l ady" opvoerde en een samenkomst van di Amsterdamsche Christelijke Oranjevereeni, ging in het gebouw der A. M. V. J., waar ds. "Klinkenberg een feestrede uitsprak. In Watergraafsmeer tenslotte had het comité „Oud-Watergraafsmeer" een feest op Fran- kendael" en een concert door de „Diemer Harmonie" georganiseerd. Een onderdeel van de feestelijkheden vorm den de feesten in het Stadion, georganiseerd door de „Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak". Een uitgebreid programma werd den ruim 30.000 toeschouwers gebo den. Allereerst was er de opstijging van een luchtballon met den heer Leon Gheude uit Brussel als commandant. Aan deze opstij ging was een vossenjacht verbonden, waar aan de deelnemers pier motorfiets meededen. Motorrennen, waaraan door vooraan staande renners werd deelgenomen, vorm den verder een zeer gewaardeerd nummer. Een komisch nummer op de fiets, „de over val in de Haarlemmermeer" wekte de lach lust, speciaal van de jongere Stadionbezoe kers, terwijl zij, die van paardensport hou den, hun hart konden ophalen aan een hin dernis-ren. Oud-Romeinsche wagenrennen ontbraken ook niet op het programma. Te Den Haag. Feestvierend Den Haag heeft gistermiddag de verjarende koningin bij haar aankomst ongeveer vijf uur per Staatsspoor in de resi dentie, vergezeld door prinses Juliana, een allerhartelijkste ontvangst bereid. Hoewel de tijd van aankomst eerst laat bekend werd, was er een bijzonder groote menigte verza meld in de omgeving van het station. Prins Hendrik was ter begroeting in de koninklij ke wachtzaal. Daverende toejuichingen weer klonken bü de aankomst van H.M.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7