lMikadiLi> Cj/v&ofo fêe&cfiactwAl^cte. lllmtstif Cosrail. De Z.V.T. te Enkhuizen. Radio-hoekje FEUILLETON. Hun beidei* weg. Stadsnieuws nindard twee en dertigste Jaargang. Woensdag 3 September XLn. EEN UITZENDING, DIE NOG OP HET KANTJE AF PLAATS VOND. Censuur op dr. Boutens' Morgen gedachten. Gelijk men weet, was het Maandag, de A.V.R.O., die het algemeene programma moest verzorgen. Dit programma was vrij wel geheel gewijd aan den verjaardag van de koningin. Wie op Hilversum heelt afge stemd, zal o.a. omstreeks half negen des avonds beluisterd hebben een ode, voor deze gelegenheid voor de A.V.R.O. gedicht door dr. P. C. Boutens. Paul Huf heeft haar gede clameerd. Maarbijna had Huf het niet gezegd, zegt het Hbld. Wat toch is n.1. het geval ge weest? Zooals bekend, moet alles, wat op zulk een algemeen-programma-dag wordt uitgezonden, gecensureerd worden. Daartoe dienen de omroepvereenigingen tijdig in, dat gene, wat zij denken uit te zenden. Zoo was ook tijdig ingezonden het hiervoren genoem de gedicht („Morgengedachten op den vijftig sten geboortedag van Wilhelmina van Oran- je-Nassau, Koningin der Nederlanden"). Gistermiddag om 1.38 is aan het gebouw der A.V.R.O., Keizersgracht 107 te Amster dam, een telegram bezorgd, waarin stond, dat de Alg. Progr.-Comm. niet wenschte, dat het 12e, 28e en 29e vers van dit gedicht werd gezegd. „Overigens geen bezwaar". Wij laten hier eerst dit twaalfde vers vol gen. Gesloten staan de politieke kermiskramen Waar ieders zure draf smook joeg door schouw aan schouw; Verschald zijn al de kleineerzuchtige ijdle namen, En zuiver proeft de lucht, en ijler welft zijn blauw. Het 28e en 29e vers luiden respectievelijk: Laat dan uw dienaren wijs en onwijs bedillen, Naar inzicht of partijgunst voorschrijft beleert, Vaak het onnoozle doen en het verstan dige willen, Daar was en is maar Eén Gij zijt het die regeert. Over en met de kern Uws volks, het zout der natie, Dat nooit zijn smaak heeft ingeboet voor valschen schijn Dat in zijn midden voert Uw vorstelijke Gratie, Als Isrel met zijn Efod toog door de woestijn Nu wil het geval, dat Maandag de kan toren van de A.V.R.O-, om half twee gesloten werden, met het gevolg, dat bedoeld telegram eerst gisterochtend geopend werd, dus nadat Paul Huf het kunstwerk van Boutens gezegd had. Was het telegram tijdig gekomen, dan zou den, zonder meer, bedoelde verzen zijn ver vallen óf, en dit lijkt waarschijnlijker, zou men het „verminkte" werk van Boutens niet hebben uitgezonden. (Van onzen eigen verslaggever Het niet geopend zijn van deze tentoonstel ling op Zondag heeft reeds vele teleurstellin- fen gebracht. De groote biljetten vermelden, at de tentoonstelling van 25 Aug. tot 6 Sept. zal worden gehouden, zonder dat daar op aangegeven was, dat de tentoonstelling des Zondags gesloten zou zijn. Van heinde en verre kwamen j.1. Zondag bezpekers, waaronder zelfs buitenlanders, naar Enkhuizen en deze waren allesbehalve te spreken, toen zij vernamen, dat ze tever geefs hun reis hadden gemaakt. Ook met het oog op de financiëele uitkomsten is het Zon dag niet geopend zijn van de tentoonstelling, een strop. Tentoonstellingen blijken meer en meer uit den tijd te zijn en het zijn vooral de attrac ties, die het publiek moeten trekken. Wanneer er één tentoonstelling is, waarvan het bezoek leerzaam genoemd moet worden, dan is het wel de Z. V. T. te Enkhuizen. In het hoofdgebouw heeft men gelegenheid, wij schreven dit reeds eerder, aanschouwelijk te leeren, hoe, volgens verschillende methoden, het visschen wordt uitgeoefend. Men ziet er voorts prachtige scheepsmodellen, waaronder de „Zeven Provinciën" van Michiel de Ruyter, van welk model er zelfs een klein jacht nabij de haven ter bezichtiging ligt. Verschillende reedersvereenig'ingen demon- streeren voorts een plastische voorstelling van het visscherijbedrijf, terwijl het aquarium van de Ned. Heidemaatschappij een beschouwing meer dan de moeite waard is, omdat men daar de visschen kan aanschouwen, die in de Zui derzee leven en ook die, welke in de toekomst het IJselmeer zullen bevolken. De groote verzameling leermiddelen van het OnderwijsfonGs voor de Binnenvaart is alleen reeds een bezoek aan de tentoonstelling waard, omdat men daar aanschouwelijk te zien krijgt, wat voor de scheepvaart van be lang is. Op historisch en natuurkundig ge bied valt hier heel wat op te steken. Wij verwonderen ons erover, dat de massa met het tentoonstellingsbezoek wacht, tot bi- zondere dagen, waarop het niet mogelijk is om alles goed in zich op te nemen. De Huizer kunstaardewerkfabriek kan men op de ten toonstelling in werking zien, als demonstra tie, hoe men er daar aan gedacht heeft, voor de bevolking nieuwe bestaansbronnen te scheppen. Tentoonstellingen worden evenwel niet meer bezocht, om er kennis op te doen. Het zijn centra waar men op een uitgaansdag kennissen wil ontmoeten en voor het bezoek van de tentoonstelling kiest men dan ook da gen met een feestelijk karakter. De vorige week was des avonds het bezoek aan de tentoonstelling zóó gering in het stadje was het te\ens kermis dat de kell- ners van het tentoonsteliingsrestaurant „De drie Haringen", liet zelfs noodig hebben ge oordeeld, in staking te gaan om te bereiken, dat er wat meer attracties op het terrein mochten worden gehouden. Een pachter van de danstent op de kermis had als voorwaarde gesteld, dat er op het tentoonstellingsterrein in het daarvoor zoo uitstekend geschikte restaurant niet gedanst mocht worden. De staking van de kellners heeft ten gevol ge gehad, dat daar thans wel gedanst mag worden en dat de entrée-prijzen verlaagd wer den. Mede als gevolg hiervan "was het Maandagavond in het restaurant zeer druk en de Commissie besloot, om daar voortaan iederen avond een bal-champêtre te organi- seeren. Onder leiding van den heer W. Zwaan met begeleiding van het Chr. Muziekgezelschap „Patrimonium" werden Maandag ter viering van den verjaardag van de koningin, door 1500 schoolkinderen vaderlandsche liederen gezongen. Burgemeester Zimmerman hield tot de kinderen nog een hartelijke toespraak, waar voor de voorzitter van de Oranje-vereeniging dank hracht. Het bloemencorso. Gisteren was het de dag van het bloemen corso. Deze dag, op initiatief van de Com missie voor sport en vermakelijkheden inge steld, is een succesdag voor Enkhuizen gewor den, een succesdag voor Enkhuizen maar niet voor de tentoonstelling, want ofschoon het eindpunt van het corso het tentoonstellings terrein was, waar de nummers kringsgewijze werden opgesteld, om de bezoekers in de ge legenheid te stellen de nummers rustig te overzien, is het aantal bezoekers ook gisteren fering gebleven. Duizenden hebben echter in nkhuizen langs dé straten 't corso, bestaande uit 40 nummers, kunnen bewonderen. Of schoon het te zien was, dat men op dit gebied in Enkhuizen nog geen school heeft gemaakt, waardoor vele nummers door het onoordeel kundig samenvoegen van bloemen de kleuren- harmonie miste, die men met bloemen kan be reiken, mag toch verklaard worden, dat Enkhuizen z'n eerste geslaagde bloemencorso heeft gehad. Begrijpelijkerwijze heeft men in de meeste nummers als hoofdmotief scheepjes in verschillende modellen gehouden. Een heel lief nummertje was in dit opzicht het scheepje „Hulde Z. V. T." van Riekje Roos. Nummers, het corso in Bergen waardig, wa ren de nummers van de Zangvereeniging „In ternos" voorstellende „De klokken van Corne- ville" en „Marion de marketentster" en van het Drankweer-comité van Enkhuizen. Deze beide nummers waren zuiver van kleur gehou den en artistiek uitgevoerd. Van de vereenigingsnummers verwierven zij dan ook respectievelijk den eersten en den eere-prijs en den tweeden prijs. Om 5 uur had in het tentoonstellingsrestau rant de prijsuitreiking plaats. De voorzitter van het Tentoonstellings comité, de heer G. Stapel Cz., huldigde de commissie voor sport en vermakelijkheden voor het in dezen geno men initiatief. Door het corso met zoo'n rijke deelname had Enkhuizen een burgerzin gede- NO. 207 1930 Donderdag 4 September. Hilversum, 1875 M. A.V-R.0-uitzending). g01_9.45 Gramofoonpl. 10.01—10.15 Mor genwijding. 10.3012.Concert. Harmonie- Orkest van de Gron. Orkest Ver. 12.152. Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Gra mofoonplaten. 3.—3.30 Gramofoonpl. 3.3. '4.Voor de dames. 4.5.Ziekenuurtje. 5—5.30 Gramofoonpl. 5.30—6.45 Concert door de Huiskapel van het Asta-Theater te Den Haag. 6.457.15 Gramofoonpl. 7.15 7.45 Radio-Vo'ks Universiteit. Ir. F. Louwes: „De waarde van het Platteland voor onze samenleving". 8.019.Concert. Omroep orkest. 9.9.30 Zang door Tholen en van Lier. 9.3010.45 Vervolg concert. Operette muziek. 10.45 Persber. 11.—12.Gramo foonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 8.9.15 K.R.O. Gramofoonpl. 10.10.30 N.C.R.V. Zang door Dameskoortje. 10.30— II Ziekendienst. 11.30—12.— K.R.O. Godsdienstig halfuurtje. 12.—1.30 Concert Üoor het K.R.O.-Trio. 1.30—2.— K.R.O. Gra mofoonpl. 2.2.45 N.C.R.V. Gramofoonpl, 2.453.45 N.C.R.V. Cursus Handwerken. 4.5.N.C.R.V. Ziekenuurtje. 5.6.30 Concert. Mevr. de Knegt—ter Haar, sopraan. pL. v. d. Lek, hobc en viool. Mej. Rie, piano. 6.306.40 N.C.R.V. Koersen. 6.40—6.45 N.C.R.V. Gramofoonpl. 6.45—7.— N.C.R.V. Knipcursus. 7.8.N.C.R.V. Orgelconcert door W. Oranje. 8.11.— N.C.R.V. Ds. Pe- tri„De Fantasie als Levensbeeld". Muzik. medew. Chr. Radio-orkest. Jo v. d. Walter, als. 10.Persber. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. |11.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. A. 'McCredie, tenor. R. Sharpe, viool. E. Settle, sopraan. 1.20 Orgelspel door R. Foort. 2.20 2.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. L. Boddam, sopraan. J. Buckley, bariton. 4.35 Concert. Orkest. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.55 Berichten. 7.Trio-concert. 7.20—7.40 Le zing. 7.50 Orgelspel door R. H. Dixon. Con cert. D. Owkens, alt. H. Heyner, bariton. B. Harrison, cello. A- Morristen, piano. Orkest. 110.05 Berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Berich ten. 10.4512.20 Dansmuziek. 12.2012 25 Televisie. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 3.20 Concert. 4.05 Vervolgcon- cert. 4.35 Kamermuziek. 8.20 Concert. Kwar tet en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 —12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoon pl. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.50—6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert en viool. Intermezzo: Die gross und kleine Welten- stund". Spel van L. Oeser. Na afloop tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.205.80 Orkestconcert en viool. 8.35—8.55 Liederen-voordracht. 8.55—2.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Gramofoonplaten. 8.50 Concert. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. .7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.20—12.20 Le zingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 1.50 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten. 3.50—4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 Zang en declama tie. 9.50 Orkestconcert. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. DE HAAGSCHE TRAM EN DE A.V.R.O.-DAG. Met het oog op de groote protestmeeting tan de AV.R.O. op a.s. Zaterdag had het be stuur van de A.V.R.O. met de Haagsche tram een schriftelijke overeenkomst aange gaan om op 3, 4, 5 en 6 Sept. A.V.R.O.- vlaggetjes op de beugels der tram te doen hangen. Nu heeft het bestuur gistermorgen van de tramdirectie een telegram ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat bedoelde vlag gen niet aangebracht kunnen worden. De A.V.R.O. heeft zich daarop gewend tot mrs. De Vrieze en Wier-tra te Amsterdam. Deze hebben de H. T. M., zoowel telefonisch als telegrafisch gesommeerd, de reclame wèl aan te brengen, daar anders in-gebreke-stel- ling en een actie tot schadeloosstelling zal volgen. i Vrij naar het Engelsch H. ATONSEN 60) Een vrouw? vroeg Dick, een stap achter uit doende, 'n Vrouw? Maar ik... Zijn vader onderbrak hem vlug. Luister eens, zei hij. De mensch is niet ge schapen om alleen te blijven. Hij is van nature een gezellig wezen. Hij moet een vrouw en kinderen rondom zijn haard hebben. Je bent nu bijna zeven en twintig, Richard en dus oud genoeg voor het huwelijk. Het wordt hoog tijd om je een levensgezellin te nemen en je leven wat voller te maken door de verantwoordelijk heid van vader en echtgenoot op je te nemen. Maar... Weer werd Dick onderbroken. Vanmorgen heb ik een ideale vrouw voor je gevonden een buitenmeisje van uitste kende boerenafkomst, heel knap en een goede moeder om je kinderen te schenken. Ik heb er met haar over gesproken en zij U met haar gesproken? Wat hebt u dan tegen haar gezegd? onderbrak Dick, die het niet langer uit kon houden, hem nu op zijn beurt. Met een heel plechtig gezicht antwoordde zijn vader: Ik bevond, dat ze boven alles verlangde moeder te wezen en ik ben ervan overtuigd, dat ze een goede moeder zal zijn. Maar... wie is het? Ik weet haar naam niet. Maar ze werkt kier op de hoeve,£t in de melkerij. De melkerij? Dick stelde zich onmiddellijk de vier meisjes voor, die er werkten. Een er van was Audrey; de anderen kwamen nauwe lijks in aanmerking. Ja, antwoordde de oude heer. Ze was aan 't boter karneneen heel knap persoon tje, met een opmerkelijk mooi gezichtje en goudblond haar. Audrey! riep Dick uit. De oude man ging er op in. Audrey? Wat een mooie naam! Ken je haar dan al? Dick trok een effen gezicht. Ja, zei hij, ik heb haar wel eens gezien. De oude heer straalde van genoegen. En ben je het met me eens, dat ze een ge schikte vrouw voor je zou zijn? Het duurde even voordat Dick antwoord gaf. De grap was te goed, om haar te laten misluk ken. Hij bedwong zijn lachen en deed alsof hij de volgzaamste zoon ter wereld was. Ja, vader, zei hij eindelijk zoo ernstig mo gelijk, ik ben het heelemaal met u eens. U hebt een juweel van een vrouw gevonden. Het is een meisje, om je voor dood te vechten. De oude heer greep de hand van zijn zoon. Beste jongenje maakt me zielsgeluk kig. Denk je, dat je haar voor je kunt winnen? zul je de eerste de beste gelegenheid aangrij pen om haar ten huwelijk te vragen? Vast en zeker, zei Dick. De oude heer lachte van inwendige pret, om dat zijn plan zoo schiterend geslaagd was. Laten we dan gaan lunchen, zei hij. Hij nam afscheid en ging naar het dorp. Dick gooi de het hoofd achterover en brulde van het la- «n, tot hem de tranen over de wangen liepen. De laatste week van het verblijf van den pre dikant in Devonshire werd de grap volgehou den Iedereen wist het, behalve de oude heer zelf. Hij bracht zijn dagen door in een echt roman tische stemming en volgde het zoogenaamde aanzoek met de meeste spanning. Zoodra hij 's morgens Dick ontmoette, was zijn eerste vraag: En? Maak je al vorderingen? Ik geloof, dat ik Zondag een verrassing voor u heb, vader, zei Dick dan. Zondag? herhaalde de oude heer dan. Je zet er haast achter, jongen! Ik ben er boven mate verheugd over. Als hij zich naar de melkerij begaf, had hij het gevoel, of hij een goeie peetoom uit een sprookje was, die de beide geliefden tot elkan der bracht. In de melkerij ontving Audrey hem met haar liefste glimlachje, maar vermeed ieder woord, dat de groote kwestie kon raken en zoo praatten ze bij horten en stooten over boter en melk en andere koeienaangelegenheden. Als hij Audrey en Dick samen zag, dan klaarde zijn gezicht op en sloop hij glimlachend heen, in zijn verbeelding ongezien. Zoo kwam de Zondag eerder dan ze dachten. Dick ging zijn vader in de herberg afhalen. Deze stond al nieuwsgierig op zijn zoon te wachten. Wel? vroeg hij aan Dick. Alles in orde, vadertje, zei Dick. U krijgt uw verrassing. Na kerktijd zal ik u alles uit voerig vertellen. Zoo gingen ze samen kerkwaarts, niet langer als twee vreemden, maar als goede vrienden. Door dc hobbelige dorpsstraat kwamen je. aan monstreerd, waarop spreker trotsch was. De voorzitter van de commissie voor sport en vermakelijkheden, de heer J. Schild, sprak een hartelijk woord tot de deelnemers. Op recht verheugde spr. er zich over, dat Enk huizen zoo iets geslaagds heeft kunnen pres- teeren. Hierna volgde de prijsuitreiking. Van de 13 vereenigingsnummers bekwamen er zeven een prijs, waarvan wij er drie vermelden Eerste en eere-prijs: De Zangver. Internos met „De klokken van Corneville" en „Marion de Marketentster". De eere-prijs bestond uit een zilveren schild; de eerste prijs uit een lauwerkrans plus 5. Tweede prijs: Lauwerkrans plus 5 ver kreeg het „Drankweer-comité voorgesteld door 15 dames. Derde prijs: Zilveren lauwerkrans: H. B. S.-vereeniging, voorstellende: Jonge H. B. S.-ers, aan de bron der Wijsheid. Auto's, vijf deelnemers; eerste prijs: Zilve ren lauwerkrans en 5; de heer Abraham Sluis; tweede prijs: Lauwerkrans en sierkussen, de heer Joost Sluis; derde prijs: de heer P. Sybrandy. Groepen: twee deelnemers. Eerste prijs: Jeltje en Jan Kroeb, voor stellende de Reddingboot; tweede prijs: Versierde dogcar van stal S. Ruiter. Enkelingen: 12 deelnemers, 9 prijzen, waarvan wij de drie eerste vermelden Eerste prijs: scheepje „Hulde Z. V. T.", Riekje Roos, tevens tweede eere-prijs; tweede prijs; Het Klippertje, van Jople Verkuil derde prijs: Versierde Hollander, Bertus Wogtendonk. Parens, 9 deelnemers, 8 prijzen, waarvan wij eveneens de drie eerste vermelden. Eerste prijs: Indië in Holland, van Ivonne en Robby de Groot tweede prijs: De Vliegende winkel, van Marie en Guurte ie Vries derde prijs: De molen van Mientje, Lena en Janna IJsselstijn. Tijdens de prijsuitreiking heerschte er een recht gezellige stemming; des avonds was tij dens het bal-champêtre het bezoek bevredi gend. Bezoek van H. M. de koningin-moeder. Heden woonde H.M. de koningin-moeder, die om 2 uur in Enkuizen arriveerde, het Marker spel bij, dat gegeven werd tusschen het restaurant en de muziektent. De toeschou wende eilandbewoners hadden zich rondom het plankier opgesteld. De kleine Markerin, Wilhelmina Lijsje van Riel, petekind van de koningin, bood de koningin-moeder een Mar ker klomp met bloemen aan. Bij hare aankomst aan het station, werd de koningin-moeder met gevolg, bestaande uit Freule van Tuyl van Serooskerken, den ka merheer van Dienal, Jhr. van der Wijck en een kamerheer in buitengewonen dienst, be groet door den burgemeester W. Th. C. Zim merman, wethouder G. P. de Vos en den ge meente-secretaris Ph. Loggers. Een dochtertje van den heer G. Sluis Nz. bood FÏ.M. een bouquet aan. Op het tentoonstellingsterrein werd de ko ningin-moeder ontvangen door den voorzitter van de Z. V. T., wethouder Stapel, die den secretaris, den heer Woestenburg, voorstelde. Hierna werd het visschersdorp en het hoofdgebouw bezichtigd. Tijdens dit bezoek waren de visschershuisjes en het hoofdge bouw niet voor het publiek toegankelijk. In de waranda van het restaurant werd de koningin-moeder een thé aangeboden, waarbij aanzaten de heer en mevr. Zimmerman, de heer en mevr. Stapel, wethouder Vos en de heer Woestenburg. De overige leden van he'# uitvoerend Comité hadden iets verder op de waranda, die gereserveerd was, plaats geno men. NATTE VACANTIEWEKEN. De heer F. H. Maschhaupt schrijft ons: Nu de vacantiemaanden Juli en Augustus wederom achter ons liggen zal het menigeen interesseeren iets naders te vernemen over den regenval in deze beide maanden. Wel is waar bestaat er eenige neiging onder invloed van het prachtige weer dat sedert een week in een groot déél van ons werelddeel heerscbt gunstiger over de maand Augustus te oor- deelen; niet is weg te cijferen dat voor velen de vacantiedagen hopeloos verregend zijn. Zijn de afgeloopen maanden werkelijk zoo buitengewoon nat geweest? Uit de bijge voegde tabellen zal blijken dat de neerslag de oude kerk, waar kinderen gedoopt en hu welijken gesloten waren, lang voordat de oude predikant op de wereld was. De boeren en het visschersvolk waren reeds binnen, allen op z n Zondags, blinkend en opgepoetst. En op den ge wonen tijd werden naar behooren de huwelijks afkondigingen gelezen, voor de derde en laatste maal, van Richard Ardley Manners uit de pa rochie en lady Audrey Beaumont van diezelfde parochie, en iedereen, die eenig wettelijk huwe lijksbeletsel wist, werd opgeroepen dit naar vo ren te brengen. Maar iedereen zweeg. Slechts één man had dit niet gedaan. Het was een man met een dun bakkebaardje en een bui tengewoon hoogen boord, die plaatselijke nieuwtjes zocht voor de landelijke nieuwsbla den. De week te voren had hij een berichtje in gestuurd, dat zijn weg gevonden had naar de Londensche kranten met de noodige bemerkin gen er bij. En binnen vier en twintig uur werd dat bericht gelezen in Harborough House, op Grosvenor Square door zijn Hoogheid den Her tog van Harborough. De hertog was schaak mat gezet door de vlucht zijner dochter. Om geen schandaal te verwekken, had hij het niet aangedurfd, haar te laten opsporen. Hij had zoo geduldig als hem maar mogelijk was gewacht op eenig levensteeken van haar kant. Dit w^s het levensteeken en hij scheurde het uit en stak het in zijn zak. Maar hij kon er niet meer ver wonderd over staan dan de predikant, die in de uiterste verbazing zat te luisteren naar het af lezen der huwelijksafkondigingen. Iedereen, die toch maar eenig verstand had van zoo iets, kon immers zien, dat Audrey van boerenafkomst was? Wat deed die predikant van Daw's Coombe dan gen titel voor baar naam te plaat voor Alkmaar werkelijk een record-cijfer aan geeft, zoodat ook degenen, die de meteorolo gie alleen uit een sportief oogpunt bekijken, tevreden kunnen zijn. In tabel I zijn aangegeven de hoeveelheden neerslag in de maanden Juli en Augustus van af 1909, het eerste jaar, waarvan ik de ge gevens bezit. De cijfers tusschen haakjes achter de maan den geplaatst geven het aantal regendagen in elke maand aan. Men verstaat onder een re gendag eiken dag waarop 0,1 m.M. of meer neerslag valt. Uit kolom 4 van tabel I blijkt nu dat de hoeveelheid neerslag in de beide boven ge noemde maanden 245,8 m.M. bedraagt en dit is hooger dan in eenig ander jaar; 1917 met 244,5 m.M. blijft 1,3 m.M. beneden het be drag van 1930. De overige natte zomers zoo als 1918 met 214,1 m.M.; 1930 met 211,7 m.M. en 1924 met 230,9 m.M. blijven belangrijk beneden het cijfer voor 1930. Hieruit volgt derhalve dat we de maanden Juli en Augustus 1930 zeer zeker tot de nat ste maanden van de 22-jarige periode, waar over de gegevens loopen, moeten rekenen. Het aantal regendagen geeft geen record cijfer; het bedraagt voor dit jaar voor beide maanden samen 32, een cijfer dat meerdere malen is overtroffen; 1922 gaf in Juli 19 en in Augustus 20 regendagen, totaal 39. De natte zomer van 1924 gaf niet minder dan 43 regendagen in deze maanden en wel 18 in Juli en 25 in Augustus. De maandhoeveelheid neerslag is echter niet steeds afhankelijk van het aantal regen dagen. Zoo gaf de droge warme Juli-maand van 1911 toch nog 85,5 m.M. op 5 regen dagen op 29 Juli viel 53,7 m.M. Groote hoeveelheden vielen nog op de vol gende dagen: 27 Augustus 1818: 52,5 m.M. 21 April 1926 54,9 m.M. 31 Juli 1928: 48,0 m.M. In tabel II vindt men de maanden, waarin meer dan 100 m.M. neerslag viel; de met geteelcende maanden, een 10-tal sedert 1909, hadden een grootere hoeveelheid neerslag dan Juli 1930. Uit dit kleine aantal blijkt ook dat Juli 1930 tot de natte maanden moet ge rekend worden. Ten slotte vindt men in tabel III een op gave van eenige zeer droge maanden; 'behalve Augustus 1911 met 10,8 m.M. zijn de hoe veelheden regen kleiner dan 10 m.M. Ook blijkt uit deze tabel dat Februari hierop vier malen voorkomt; met uitzondering van de voorjaarsachtige Februari-maand van dii jaar vallen de drie overige Februari-maanden in vorstperioden. Resumeerende komen we tot het besluit dat de achter ons liggende vacantie-maanden tot de zeer natte moeten worden gerekend en dat vooral Juli met slechts 5 droge dagen na den 9den zeer ongunstig is geweest. De gegeven cijfers gelden alleen voor Alk maar; hoewel ik geen officieele gegevens heb meen ik dat voor andere plaatsen van ons land de cijfers nog ongunstiger zijn. Het onderstaande (tabel I) geeft een over zicht van den neerslag te Alkmaar in de maanden Juli en Augustus gedurende het tijdvak 1909—1930. 1909 (20 Juli) 80,7 (14 Augustus) 119,3, totaal 200 m.M. neerslag. 1910 (18 Juli) 91,9, (8 Augustus) 69,6, totaal 161,5 m.M. neerslag. 1911 (5 Juli) 85,5 (3 Augustus) 10,8, totaal 96,3 m.M. neerslag; 1912 (8 Juli) 30,0 (23 Augustus) 155,9, totaal 185,9 m.M. neerslag. 1913 (13 Juli) 105,2 (3 Augustus) 20,2, totaal 125,4 m.M. neerslag. 1914 (14 Juli) 82,9 (6 Augustus) 43,6, totaal 126,5 m.M. neerslag. 1915 (18 Juli) 143,5 (13 Augustus) 62,8, totaal 206,3 m.M. neerslag. 1916 (9 Juli) 15,3 (12 Augustus) 105,7, totaal 121,0 m.M. neerslag. 1917 (7 Juli) 86,3 (20 Augustus) 158,2, totaal 244,5 m.M. neerslag. 1918 (15 Juli) 93,9 (14 Augustus) 120,2, totaal 214.1 m.M. neerslag. 1919 (21 Juli) 87,2 (13 Augus tus) 45,4, totaal 132,6 m.M. neerslag. 1920 (20 Juli) 108,4 (11 Augustus) 103,3, totaal 211,7 m M. neerslag. 1921 (8 Juli) 15,8 (13 Augustus) 58,3, totaal 74,1 m.M. neerslag. 1922 (19 Juli) 64,4 (30 Augustus) 71,8. totaal 136,2 m.M. neerslag. 1923 (11 Juli) 40,4 (19 Augustus) 80,5 totaal 120,9 m.M. neerslag. 1924 (18 Juli) 60,1 (25 Augustus) 170,5, to taal 230,6 m.M. neerslag. 1925 (9 Juli) 65,1 (14 Augustus) 61,4, totaal 126,5 m.M. neer slag. 1926 (11 Juli) 85,5 (9 Augustus) 67,7, totaal 153,2 m M. neerslag. \721 (13 Juli) 51,0 (9 Augustus) 86,2, totaal 137,2 m.M. neerslag. 1928 (9 Juli) 46,6- (13 Augustus) sen? Wat had dat te beteekenen? vroeg hij on der het terugwandelen naar de herberg. Ik heb u toch gezegd, dat ik een verras sing voor u had, zei Dick. Maar ik begrijp er niets van. Hoe komt het dat een hertogsdochter voor boerenmeid gaat spelen? Het is bij haar evenmin een spelletje als bij mij, antwoordde Dick. Ze is geschikt voor haar werk. Ze verdient achttien shilling per week bij Waring Maar beste jongen, ze is geenboe renmeisje ze is geengeen Dick stak zijn arm door dien van zijn vader heen en zei: Het komt er niet op aan, wat ze niet is. Zij is het eenige meisje, dat er voor mij op de heele wereld bestaat en ik vecht er nu al twee jaar voor, om zoover te komen om haar te kunnen onderhouden. Bovendienzei hij met een oogknipje, u hebt immers zelf gezegd, dat ze een goede moeder zou wezen? Jawelmaar ik dacht Ze staat om vijf uur 's morgens op en ze melkt koeien. Iederen dag leert ze beter en beter naaien. Ze heeft zelfs al schattige gor dijnen voor ons huisje gemaakt. U moet het eens komen kijken, nu u alles van ons weet. De dochter van den hertog van Harbo rough lieve hemel! Ze kan eieren koken en spek bakken als de beste en wat meer is ze heeft deze sok ken voor me gestopt. Kijk eens! Hij stak zijn voet in de hoogte, om aan zijn vader een ruw gestopte sok te laten zien. De stop kwam boven zijn schoen uit. 'Wxók'mattoM

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5