Kunsten en Wetenschappen. Sport Onze Koloniën. Tijdschriften het onderwijs aan schippers en schipperskinderen. ,pe feestelijkheden te zwolle. de nieuwe keersluis te vlissingen. zuid-afrikaansche kinderen ten paleize het loo. koninginnedag in den oost. recht kwam- Deze laatste viel om en kreeg x achterwiel van den marineauto over zijn iUen De G.G.D. bracht den gewonde over iaar het Tesselschadeziekenhuis, waar hij iverd opgenomen. In studie bij het N. V. V. i Woensdag heeft aan boord van het In- gtructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart een be spreking plaats gehad met leden van de door het n. V. V. en de s. D. A P. inge stelde Commissie voor het Vakonderwijs 'en lager onderwijs aan schippers en schippers kinderen. Aan deze bespreking namen o.a. deel het Tweede Kamerlid mevr. Suze Groeneweg en de heeren E. Kupers, voorzitter en C. v. d. Lende, secretaris van het N. V. V., C. Wou denberg, secretaris van de S. D. A. P., P. Voogt, bestuurslid van het instituut voor ar beidersontwikkeling, K. Toornstra, bestuurs lid van de A. J. G, J. F. Ankersmit, hoofd redacteur van „Het Volk", F. L. Ossendorp, gemeenteraadslid van Amsterdam, en be stuursleden van verschillende vakorganisa ties. De heeren G. de Jong, directeur van het 0nderwijs«onds voor de Binnenvaart, T. L. Mellema, inspecteur voor de scheepvaart te jGroningen en voorzitter van de examencom missie voor schippers bij de binnenvaart en èenige directeuren en leeraren van binnen- vaartscholen te Amsterdam en Rotterdam en He heer S. J. van Efferen, oud-hoofd van een kchippersschool te Rotterdam, hebben inlei dingen gehouden over het vraagstuk van het Irak- eri kiger onderwijs voor de schippers en schipperskinderen en over de wijze, waarop dit door het Onderwijsfonds van de Binnen vaart wordt georganiseerd. Naar aanleiding van deze inleidingen had 'den besprekingen plaats. De heer E. Kupers, voorzitter van het >N. V. V., heeft aan het slot van de bespre kingen dank gebracht voor de wijze van voorlichting en de beste wenschen uitgespro ken voor het welslagen van het werk van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. De tweede dag begon opnieuw met een zonnigen morgen. Kinderfeesten vulden het ochtendprogram. Geleidelijk aan kwamen uit verren omtrek lange reeksen auto's en bus sen, gevuld met feestgangers. Optochten en concerten wisselden elkaar af. Duizenden en duizenden toeschouwers woonden in den middag de schitterend geslaagde zwemde- monstratie bij. Onder enorme belangstelling heeft gister middag ter gelegenheid van Zwolle's zevende eeuwfeest als stad de opvoering plaats ge had op het landgoed „De Kranenburg" van 't openluchtspel „Swolle Stad 1230", een ge schiedkundige herinnering door C. J. de Ze- binden Baggerman, onder artistieke leiding van Frank Luns. De vierduizend beschikbare plaatsen voor het publiek waren tot de laatste bezet. Het was een verrukkelijk' kijkspel, dat zich door kleur en lijn kenmerkte. Grootsch was het be weeg van de meer dan 400 medewerkenden, in hunne Middeleeuwsche kleederdracht op het groene grastapijt, met het geboomte en de wijdsche verten als achtergrond. Het spel werd begunstigd door schitterend Septemberweer, waardoor dit glanspunt der Zwolsche herdenkingsfeesten tot iets buiten gewoons werd. Vandaag vindt de herhaling der opvoering plaats. Heden door minister Reijmer geopend. Heden heeft de minister van waterstaat, mr. P. J. Reijmer, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en belangstellenden de nieuwe keersluis te Vlissingen geopend. Deze sluis, welke naast de beide schutslui zen van het kanaal door Walcheren een der de, doch belangrijk wijdere verbinding vormt tusschen de buitenhaven en de binnenhaven te Vlissingen, is door en voor rekening van het Rijk gebouwd ten behoeve van de Kon. Mij. „De Schelde". Door de geleidelijk toegenomen afmetingen van de groote passagiersschepen de Mij. i„De Schelde" heeft nagenoeg alle passagier schepen van den Rotterdamschen Lloyd ge bouwd dreigde sinds lang het gevaar dat de maatschappij haar bedrijf niet meer op denzelfden voet zou kunnen voortzetten, door dat de bestaande groote schutsluis de afme tingen der schepen te veel beperkte. Een o.m. in verband hiermede ingestelde commissie onder voorzitterschap van den oud-directeur der Gemeentewerken te Rotter dam, den heer G. J. de Jongh, kwam in 1914 tot het besluit, dat het wenschelijk was aan „De Schelde" een uitgang naar zee te geven van zoodanige doorvaartwijdte en diepte, dat die maatschappij in staat zou zijn mede te dingen naar den bouw van vaartuigen van groote afmetingen en dat hieraan zou kun- nen worden voldaan door het bouwen van een keersluis ten zuiden van de groote schut sluis. Na gevoerde onderhandelingen heeft de Mij. „De Schelde" in ruil voor het tot stand komen van de voor haar gunstige erf- pachtsvcorwaarden met den staat een over eenkomst geteekend inzake den bouw van de nieuwe keersluis. Voor Vlissingen is de keersluis van het allerhoogste belang, daar anders de Mij. „De Schelde" genoodzaakt zou zijn geweest in 1927 de erfpachtsovereenkomst met den staat op te zeggen, waardoor de belangrijkste wel vaartsbron voor de stad zou verdwijnen. De ze keersluis, die slechts weinig zal worden gebruikt en geen schutkolk bezit, heeft een doorvaartwijdte van 35 M. en is dus nog Lreeder dan de sluizen van het Panamaka naal. De slagdrempeldiepte bedraagt 7.30 N.A.P. Aangezien de sluis als regel zal wor den gebruikt bij waterstanden boven 1-20 M. N. A. P.,' kan worden gerekend op een vaardiepte van#8.50 M. Hierbij moet worden bedacht, dat voor de Werf geen afgeladen schepen behoeven te «"•arden doorgelaten. De keersluis is voorzien van twee vloed deuren, twee ebdeuren en een schipdeur, wel ke laatste als reservewaterkeering dienst doet. De geheele sluis, gebouwd in een bouw put van 75 M. diameter, is opgetrokken in gewapend beton. De vloed- en ebdeuren zijn geheel van ijzer. Zij hebben een lengte van ongeveer 20 M., een hoogte van 12.60 M., resp. 11 M. ep een breedte van 2.50 M. en benooren tot de grootste puntdeuren, welke fi" S^P^kt. De deuren wegen elk ongeveer ïoD.uuu K.G. Zij zijn gebouwd in de werk plaatsen van „Werkspoor" te Utrecht, aldaar te water gelaten en vervolgens drijvende naar vlissingen vervoerd en in de sluis gehangen, ue schipdeur. is eveneens geheel van ijzer. De lengte is aan de onderzijde 36 M. en aan de bovenzijde 45 M.; de hoogte is 12.40 M. en de breedte 5 M. Het totaal gewicht be draagt 870.000 K.G. E>eze schipdeur is, voor zoover bekend, de grootste, welke tot heden f gebouwd. Zij is gebouwd door „Intermaas" te b likker veer en op een drijfkist naar Vlis singen gesleept. De bewegingsinrichtingen der deuren zijn uitgevoerd door „Figee" in Haarlem. Met den bouw van de sluis werd aange vangen op 3 Januari 1928; op 1 Juli 1930 was de sluis zoover gereed, dat hiervan voor het doorlaten van een schip gebruik kon worden gemaakt. De keersluis met debijkomende werken heeft een bedrag van ongeveer 2.200.000 gekost. De stad Vlissingen was heden in feesttooi. Van alle openbare en vele particuliere gebou wen werd gevlagd en in de haven waren alle schepen gepavoiseerd. Hedenavond zal de haven geïllumineerd worden. De feestelijkheden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe keersluis begonnen hedenmorgen te half tien, met een opmafsch met muziek van de vereeniging „Willem II", naar de nieuwe sluis. Te half elf begaven minister Reijmer, de commissaris van de ko ningin in Zeeland en een zestigtal genoodig- den zich aan boord van de stoomboot „Luc- tor et Emergo" van den provincialen stoom- bootdienst, die in den buitenhaven lag ge meerd. Gevaren werd naar de keersluis, waar door den stroom de deuren geopend werden. Daarop voer het schip naar de werf van de Kon. Mij. „De Schelde". Van de werf werd gevaren naar de schipdeur, terwijl tenslotte het sluiten van de keersluis in oogenschouw werd genomen. In het Bellamy-park heeft hedenavond te acht uur een concert plaats en een muzikale wan deling, georganiseerd door de vereeniging „Ons Genoegen" met medewerking van de marine. Aan boord van de Luctor et Emergo bevon den zich o.m. de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, de griffier, de refe rendarissen van het departement van water staat mr. J. Draaijer, en P. J. v. d- Steur, de directeur-generaal van den rijkswaterstaat ir. Ringers, de ingenieurs die aan den bouw hebben meegewerkt, de hoofdingenieurs van waterstaat ir. van Spanje, ir. Witteveen, ir. v. d. Broek en ir. Bakker, voorts mr. J. Smit Az. en ir. H. C. Wisseling namens de di rectie van de Kon. Mij. „De Schelde", de leden van Gedeputeerde Staten van Zee land mr. R. M. van Dusseldorp, G. v. Put ten, J. A. v. Rompus, en mr. J. H. M. Stie- ger, de hoofdingenieus van Middelburg ir. v Leeuwen, de burgemeester van Vlissingen, C. A. van Woerderen en de wethouders de zer gemeente, en verder een groot aantal an dere genoodigden. NATUURMONUMENTEN. Nu wijlen mej. C. J. Everwijn, gewoond hebbende te 's-óravenhage, heeft ter nage dachtenis aan hare ouders aan de Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland een legaat vermaakt, ter stichting van een EverwijnArntzen Fonds. De rente, uit dit fonds te kweeken, kan de vereeniging gebruiken vooiOde instandhouding en uitbrei ding harer bezittingen. MOORDAANSLAG OP ZIJN SCHOONMOEDER. De handelsreiziger v. D. uit Koudekerke, vlak bij Middelburg, heeft gistermorgen met een scheermes zijn 87-jarige schoonmoeder in den hals gesneden. De vrouw is nog in leven. De dader is on der hevig verzet naar het politiebureau te Middelburg gebracht, waarbij hij met een sabel is gewond. Het scheermes is in beslag genomen. De Tel. meldt hierover nog het volgende: Gistermorgen tusschen tien en elf uur heeft L. v, D., een handelsreiziger van middelba ren leeftijd, in een vlaag van waanzin, zijn inwonende schoonmoeder ernstig met een scheermes aan den hals verwond. In zorg- wekkenden toestand is de 87-jarige vrouw naar het gasthuis te Middelburg vervoerd. Het voorval speelde zich af in de woning van v. D. aan den Vlissingschen weg (gem. Koudekerke). v. D., die vervolgens nog met het scheermes achter eenige buren aanzat, is door de onmiddellijk gewaarschuwde rijks- en gemeentepolitie naar het politiebureau te Middelburg overgebracht. Daar v. D., die zich .bij zijn arrestatie nogal verweerde, aan de hand verwond was, werd hij vervolgens naar het ziekenhuis vervoerd, v. D. was drankzuchtig en had veel aanvallen van de lirium, waarbij hij echter nooit iemand kwaad deed. EEN KONINKLIJKE DANKBETUIGING. Voor de Indische huldiging. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië ontving 1 September het volgende telegram van de koningin: „Gouverneur-generaal Wel tevreden. Onder den verschen indruk van de indrukwekkende betooging betuik Ik u en de ingeztenen Mijn warmen dank voor de blij ken van medeleven en gelukwenschen. Wil- helmina". EEN PROTEST BIJ DE BELGISCHE REGEERING. Tegen een onvriendelijke prent. Volgens de „Ind. Beige", zoo meldt de Brusselsche correspondent van het Hbld., zou de Nederlandsche gezant bij het Belgische departement van Buitenlandsche Zaken heb ben geprotesteerd tegen het exposeeren in het Egmont paleis onder de herinneringen aan de gebeurtenissen van 1830 van een prent, waarop o.m. een Belgisch artillerist met een afgesneden been is voorgesteld. De prent stelt vopr het gevecht by ra »p het park te Brussel. De artillerist heeft een houten been. Onze gezant zou de wensch hebben te kennen gegeven, dat de prent zou worden verwijderd, omdat aan het Nederlandsche le ger geen enkele gruweldaad in 1830 kan worden toegeschreven. De Belgische regeering zal aan den wensch van den gezant voldoen. EEN OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. De recherche te Maastricht heeft in de ge vangenis te Aken, waar hij voor een ander feit vertoefde, de hand gelegd op een 19-jari- gen Duitscher, dader van den in 1929 ge- pleegden diefstal van gouden en zilveren sie raden bij een goudsmid te Maastricht. De ge stolen voorwerpen waren verkocht aan een perron te Keulen, die inmiddels zelfmoord gep.cegd heeft. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd. e FAILLISSEMENTSSTATISTIEK OVER AUGUSTUS 1930 samengesteld door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd Handelsinformaties). Uitgesproken faillissement: 'Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 31, Amsterdam 35, Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotter dam) 37, Den Haag 24, Rotterdam 18, Utrecht 14, Gelderland 8, Noord-Brabant 21, Limburg 6, Zeeland 3, Friesland 3, Gro ningen 3, Drente 2, Overijssel 14. Totaal over Augustus 219 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2036 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1861 faillissemen ten. HET SCHOUWBURGVRAAGSTUK VOOR AMSTERDAM. Een tweede Stadsschouwburg. De in den loop van 1929 door den toen- maligen Amsterdamschen wethouder voor de kunstzaken, den heer Th. M. Ketelaar, inge steld commissie ter bestudeering van 'het scbouwburgvraagstuk in verband met het ge brek aan schouwburgruimte in de hoofdstad, 'heeft hare werkzaamheden nog niet beëin digd. Inmiddels bleef de tegenwoordige wet houder voor de kunstzaken, de heer E. Polak, vasthouden aan zijn denkbeeld, eveneens naar aanleiding van een desbetreffend voorstel- Boekman, waarop prae-advies zal worden uitgebracht, om te komen tot stichting van een tweeden Stadsschouwburg. In overleg met architect Staal wordt 'het plan uitgewerkt want de bedoeling is, het z.g. „Museumtheater-ontwerp" van dien bouwmeester te vereenvoudigen. Het gedeelte van dat project hetwelk ver band hield met de uitbreiding van 'het Stede lijk Museum aan het Museumplein, dit is al thans de bedoeling, zal er volgens het Hbl. uit verdwijnen, evenals andere gebouwen, buiten het theater in het complex gedacht. Het voornemen is op het gedeelte van het IJselubterrein een eenvoudigen, goed ge- outilleerden, modernen stadsschouwburg te stichten, tevens geschikt voor operagebouw. Als het bedoelde plan geheel is uitgewerkt, zal het aan de commissie voor het schouw burgvraagstuk worden gezonden. Wethouder Polak hoopt dat het desbetref fende prae-advies met daaraan verbonden voorstel, in den a.s. winter zal kunnen ver schijnen. HET GESPREKKENTARIEF. BIJ DE RIJKSTELEFOON. De automatische tellers. Eenigen tijd geleden plaatsten wij een com muniqué van de postcommissie der Utrecht- sche Kamer van Koophandel, opgesteld door den voorzitter dezer commissie, den heer H. Smulders Lzn., waarin gewaarschuwd werd voor de „belangrijke verschillen in de afreke ning" van de automatisch geregistreerde ge sprekken door de rijkstelefoon. De schrijver noemde eenige krasse staaltjes, o.m. een ge val, waar over het eerste halfjaar van 1930 21400 gesprekken in rekening werden gebracht terwijl in dien tijd slechts ruim 1600 gesprek ken door den abonné werden gevoerd al thans volgens diens eigen telling. Den- schrij ver zelf werden, zoo deelt hij mede, in drie maanden 556 gesprekken berekend, terwijl hij er volgens zijn eigen telling slechts 414 had gevoerd. In verband met bovenstaande vernam het Hb.1 van deskundige zijde, dat de automati sche tellers over 't algemeen geen aanleiding gaven tot ernstige klachten. Natuurlijk kan het voorkomen, dat een teller, zoo goed als ieder ander toestel, defect raakt. Hierom is een tweeledige controle ingesteld. Ten eerste een technische controle. Deze beoogt te veri- fieeren, of de teller onder bepaalde omstan digheden bij het eindigen van een gesprek, als de hoorn wordt opgehangen werkt en onder andere omstandigheden niet. Verder is er de administratieve contröle, waarbij het personeel van de telefoon-administratie na gaat, of de gesprekken van een bepaalden abonné ook te veel uiteenloopenof het aan tal getelde gesprekken bijv. opeens tien keer zoo groot wordt als tevoren. Is dat het geval, dan wordt de teller in observatie genomen. Dit in observatie nemen van tellers geschiedt in dergelijke „verdachte" gevallen dus op ini tiatief van den telefoondienst; het geschiedt bovendien steeds, als abonné's zich beklagen over te veel berekende gesprekken. Gedurende eenige dagen controleert dan een jufrouw de gesprekken mee, laat den teller rustig op de zelfde manier voortgaan en vergelijkt vervol gens. Blijkt, dat er verschillen bestaan, dan blijkt daarmee dus tevens, dat de klacht ge grond is. Niet zelden evenwel schuilt de fout aan de zijde van den abonné-zelf, doordat diens personeel de gesprekken niet goed heeft geteld soms door verzuim, soms ook op zettelijk, daar sommige firma's hun personeel laten betalen voor de gevoerde gesprekken. Blijkt evenwel, dat de fout inderdaad in den teller zat, dan laat men den abonné taxeeren, hoeveel gesprekken hij dénkt, dat hij gevoerd heeft. De telefoondienst is in der gelijke gevallen steeds zeer coulant en in hoogste instantie kan het hoofdbestuur in Den Haag bij meeningsverschillen beslissen, en ook daar is men tegenover abonné's bui tengewoon welwillend, hetgeen ons ook van de zijde van telefoonabonné's werd bevestigd. Nu het geval van de „instelling" te Utrecht, die de uitgaande locale gesprekken door eigen tellers aan teekent en in het eerste half jaar van 1930 volgens eigen telling ruim 1600 gesprekken heeft gevoerd, terwijl de telefoon administratie haar ongeveer 2400 gesprekken in rekening heeft gebracht. Tusschen haakjes: niet geheel duidelijk is geworden, hoe hier van een halfjaarlijksch overzicht wordt ge sproken, daar de telefoon-administrarie zich slechts met maandtellingen inlaat en het in het communiqué van de K. v. K. genoemde verschil van 50 pCt. dus reeds na een maand aan het licht moest zijn gekomen. De „instelling", die in het communiqué be doeld is, bleek te zijn de Utrechtsche Kamer van Koophandel zelve. De secretaris dier Kamer, mr. Milius, heeft, naar hij den Utrechtschen correspondent van genoemd blad mededeelde, over dit verschil van acht honderd' gesprekken zich gewend tot den directeur van het telefoonkantoor te Utrecht. Beide lichamen hebben toen drie dagen lang de gesprekken van de Kamer gecontroleerd, en het 'klopte precies! Mr. Milius verklaarde, het alleszins acceptabel te vinden, dat aan het personeel van de Kamer v. Koophandel het verschil is te wijten door vergissingen bij het aanteekenen der gesprekken. Hijzelf bereken de, dat, als men per dag vergeet één gesprek per toestel te noteeren, dit voor de vijf toe stellen, die .de Kamer heeft, 150 gesprekken per maand vormt, dus een verschil van on geveer negenhofiderd gesprekken in een half jaar. Mr. Milius verklaarde, na deze gehouden controle volkomen overtuigd te zijn, dat bij sproken, daar de telefoqn-administratie zich Op de vraag of men het gewenscht acht, dat het Rijk t.z.t. automatische tellers ver krijgbaar stelt, deelde men mee, dat dit stuit op dit bezwaar, dat de teller op de centrale niet registreert: het aanvragen van een in- terlocaal gesprek; informatie; geen gehoor; het tikken op den haak gedurende een inter- locale verbinding; een teller in het toestel daarentegen administreert elke beweging van den haak. De tellers, voor eigen gebruik in den handel gebracht door een technisch bureau te Utrecht, zijn, naar ons werd medegedeeld, niet-automatische toestelletjes, die met de hand moeten worden bediend. Aan het noenmaal van de koningin en den prins der Nederlanden ten paleizc Het Loo hebben gisteren aangezeten generaal Hert zog, eerste minister van de Unie van Zuid- Afrika; de heer Havenga, minister van fi nanciën van de Unie van Zuid-Afrika, en mevrouw Havenga; jhr. Beelarts van Blok land, minister van buitenlandsche zaken, en mevrouw Beelaerts van Blokland; de heer Dan. J. de Villiers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika, en mevrouw de Villiers. DE MOORD TE HARDEGARIJP. De begrafenis van het slachtoffer G. D., de dader van den moord op den veehouder en renstalhouder J. K. v. d. Veen te Hardegarijp heeft in de marechausseeka zerne van Bergumerheide, waar hij gevan gen gehouden werd, een volledige bekentenis afgelegd. De toedracht van het geval blijkt te zijn geweest, dat terwijl van der Meulen den veldwachter Visser met een boksbeugel sloeg, Douma' den veehouder de doodelijke steek toebracht. Gisteren is het stoffelijk overschot van den verslagene onder groote belangstelling te Hardegarijp ter aarde be steld. Er waren vele vrienden van den over ledene en vertegenwoordigers van corpora ties o.a. van de harddraverijvereeniging te Fleerenveen en de vereeniging van eigenaren van paarden tegenwoordig. Ds. B. J. Aris voerde bij de groeve het woord. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is de boerderij van Joh. Haan te Holten geheel afgebrand. De inboe del was niet, het huis laag verzekerd. De oor zaak is niet bekend. De 61-jarige A. M. Vrugt uit Haarlem, die Maandagavond bij een aanrijding in de Wilhelminastraat aldaar levensgevaarlijk werd verwond, is gisteravond in de Maria- stichting overleden. De Leidsche gemeenteraad heeft beslo ten tot gemeentelijke radio-distributie. De politie te Maastricht heeft aange houden een magazijnmeester en een mededa der, ter zake van diefstal van 125 kilo koper ten nadeele van het Rijk. Ook de heler is aan gehouden. In de Dinsdag gehouden raadszitting te Bussum werd de heer mr. Moolenburgh gehuldigd wegens zijn 25-jarig jubileum als wethouder. De rechtbank te Amsterdam heeft he den het faillissement van het sportpark „Am- stelrust" vernietigd. Paarden. Draverijen te Zaandam. Te Zaandam hadden gisteren de door de Harddraverij-vereeniging uitgeschreven dra verijen op de korte baan plaats, die door een groot aantal toeschouwers werden bijge woond en, dank zij de uitstekende regeling, een zeer vlot verloop hadden. Er waren 21 paarden ingeschreven die alle aan den start verschenen. De uitslag was als volgt: le prijs 350 benevens een zilveren thee servies als wissselprijs Sister Patrick van J. Klarenbeek te Amsterdam, berijder L. En- sing; 2e prijs 100 Senator Axbond van Z Davidson berijder P. Davidson te Hoorn; 3e prijs 60 Janet Harvester van J. Vergay te Purmerend, berijder B. de Vries te Heeren veen; 4e prijs 40 Maggy Henry van J. M. Schoon, Medemblik, berijder F. Broers; 5e prijs 20, Harrold van J. Prinsze, Zaan dam, berijder J. Prinsze; 6e prijs Catharlna Spier, van J. Vergay, Purmerend, berijder eigenaar. Bij de des morgens gehouden ringrijderij met paard en kar, waaraan 27 paren deelna men werden de prijzen behaald door: 1. D. P. v. d. Lee, Zaandam; 2. J. de Boer, idem; 3. P. de Wit, Krommenie; 4. G. Swietering, Zaandam; 5. D. Crok, Assendelft. Schoonste geheel: 1. H. Burger, Amster dam (Polder 8); 2. P. Prijs, Wijde Wor- mer. Draverij te Nieuwe Niedorp. De uitslag der draverij te Nieuwe Niedorp was: le prijs Nelly Schoon van J. Schoon, Medemblik; 2e prijs Omega van C. Ver horst, Beverwijk; 3e prijs Petite Amie C van C. Verhorst, Beverwijk en 4e prijs Minnado- sa van J. Schoon, Medemblik. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 30 en 31 Augustus, 1, 2 en 3 September 1930: damestasch met inhoud,' koralen halsket tinkje, damestasch met inhoud, kinderporte- monnaie met inhoud, portemonnaies met in houd, sigarendoosje met inhoud, orderstrook- boekje, bril in etui, handschoenen, banden van jassen en mantels, sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 30 en 31 Augustus, 1, 2 en 3 September 1930: pijp, telegraafkantoor, Koorstraat; belas- tingmerk, P. v. d. Burg, Fabrieksweg 13; zakkammetje, G. Jonker, Pieterstraat 16; da- mestaschje met inhoud, H. Mol, Ruitersteeg 2; damestasch inhoudende portem. met in houd, J. Hulskamp, Verl. Landstraat 21; tasch inh. portem. met inhoud, De Waard, Laat 72a; portem. met inhoud, D. Hoekstra, Stationsweg 32; port. met inhoud, London, Verdronkenoord 94; autoband, H. J. Hazea, Geestersingel 21dop van autowiel, Boersma, Bruinvisstraat 10; hondenhalsband met penning, Rentenaar, Rochdalestraat 3; bank biljet, B. v. d. Burg, Fabrieksweg 13; hand schoen, N. Pauw, Heemraadstraat 4; leeg portemonnaietje, P. Kalver, le Landdwars* straat 28; rozenkrans, A. Wessels, Koor straat 46; zakkammetje in etui, C. Groen, Omval 16; vulpenhouder, S. Opmeer, Geest 30; portem. met inhoud, G. Hovestad, Pol derstraat 10; lage schoen, L. Raven, Zan- dersbuurt 10; portefeuille, J. van Lienen, Trompstraat 14; regenjas, W. Burgers, Lief delaan 22; kinderportemonnaie met inhoud, KI. v. 't Veerstraat 8portem. met inhoud, H. Schoonhoven, Snaarmanslaan 90; duimstok, P. Hop Jr., Ruiterstraat 15; zak spijkers, Blankendaal, Wognumschebuurt 3; portem. met inhoud, A. Scheepmaker, Spoorstraat 62 broche, L. Kloet, Laat 175; damestasch met inhoud, burgemeester, St. Pancras; belasting- merk 1931, T. Braak, Wognumschebuurt 24. Wanneer men weder in het bezit' is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau vat politie. ST. AUGUSTINUS ORATORIUM. F eestuitvoering: 1500-jarige her- denking. Ter gelegenheid van het 15e Eeuwfeest (430—1930) van St. Augustinus wordt het door Jan Nieland getoonzette St. Augustinus Oratorium (woorden van Pater Bloem) ter uitvoering gebracht te Amsterdam: 15 en 16 September in het Concertgebouw; Utrecht: 19 September in Tivoli; Haarlem: 27 Sep tember in de Gemeente Concertzaal. Het Oratorium is door de R.K Oratoriuni- Vereeniging Amsterdam, onder directie van Th. van der Bijl ingestudeerd en zal door deze met medewerking van het Concertge bouw-orkest ter uitvoering worden gebraent.- Als solisten werken mede: Jo Vincent, sopraan; Maurice Weynandt, tenor; Willem Ravelli, bariton en Willy Frangois, orgel. De organisatie van b.g. feestuitvoeringen is door de St. Augustinus-Stichting opgedra gen aan de N.V. Internationale Concert directie Ernst Krauss. De vijftigste verjaardag van de koningin is in geheel Nederlandsch-Indië door alle groepen der bevolking op zeer uitbundige wijze gevierd, zonder dat ook maar eenige wanklank werd gehoord. Te Batavia werd in de kathedraal een pon tificale dankmis opgedragen, gevolgd door een Te Deum. Deze dienst werd bijgewoond door den gouverneur-generaal. Des avonds werd in de Willemskerk aan het Konings plein een dankdienst gehouden, welke even eens door den G.-G. werd bijgewoond. Maandagmorgen had op het Waterlooplein een groote parade plaats. Te tien uur had in het paleis te Rijswijk met het gebruikelijk ceremonieel een Openbaar Gehoor plaats, Redevoeringen werden gehouden door den voorzitter van den Volksraad en den gouver neur-generaal. Beide redevoeringen waren uitsluitend gewijd aan het bijzonder karakter van dezen koninginnedag. E>es namiddags had een optocht plaats, tevens bloemen corso. Des avonds had ten paleize een diner plaats, waaraan door 150 personen werd deelgenomen. Na afloop had op het voorerf van het paleis te Rijswijk een militaire tap toe plaats. Tenslotte werd op het Pasar Gam- birterrein een groot vuurwerk afgestoken. Uit alle plaatsen, ook uit talrijke dessa's, komen berichten over de feestvieringen. Magazine „Nova". Van dpn omslag van Nova's nieuwste nummer kijkt ons ditmaal het aardige ge zichtje van een landgenoote aan: Lientje Deijers. De aflevering opent met een tragisch ver haal van Henri van Wermeskerken, „Sera lacht". Van A. S. M. Hutchinson, den schrij ver van „Als de Winter komt" troffen we een alleraardigst schetsje aan, met grappige plaatjes, „Mijn wonderlijken Zoon". Verder loopt het boeiende „Chineesche Mysterie" door Ralph Rentinck thans ten ein de. Co Balfoort stond een bijdrage af, „De verloren Steen", het verhaal van een steen die geluk bracht. Het filmsupplement ziet er ook weer keu rig uit. Bij interessante foto's verhalen Jb. Weening, M. van Lier en Louis Davids van laatst genoemde's optreden voor de spreken de film in dè Parijsche Paramount-studio's. Voorts een interview met Charles King door Amber en een dito met den héér C. Peere boom, den leider van de Paramount in Ne derland, door A. M. Buis. Op de kunstdrukpagina's foto's van Fie Carelsen, Greta Garbo, Cor Ruijs (als „Sally Wegloop"), Richard Arlen e,a. v v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7