DAGBLAD VQQR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland DE PAN-EUROPA-KWESTIE IN DE ASSEMBLEE. No. MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 132e Jaargang. Dageiyksoh overzicht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvz Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C C, post giro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. REVOLUTIE IN ARGENTINIË Leger en vloot tegen president Irigoyen. De revolutie onder leiding van generaal Uriburu In Argentinië is de revolutie uitgebroken! Deze korte mededeeling spreekt voor zich zelf. Hoewel de toestand den laatsten tijd uiterst critiek was, mocht men toch nog de hoop koesteren, dat de geheele opstandige beweging rustig zou verloopen en wellicht door vervanging van den president alles in orde zou geschieden, zonder dat wapengeweld zou moeten worden gebruikt. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn en de revolutie is in vollen gang. De berichten, welke thans binnenkomen, zijn nog vrij verwarrend, maar toch zullen we trachten, een zoo volledig mogelijk relaas van de gebeurtenissen te geven. Generaal Jose Uriburu, wiens troepen de hoofdstad naderen, tracht president Irigoyen geheel uit het politieke leven te doen ver dwijnen. Hij heeft hem get*1*grafeerd, dat indien hij zou weigeren af i eden, het presidents paleis zou worden beschoten. Twintig vliegtuigen hebben over de stad gevlogen en hebben ten slotte naar El Paler- mo, het centrum der revolutionnairen, koers gezet. Vice-president Enrique Hartinez heeft voor den tijd van 30 dagen den staat van be leg afgekondigd. Ten einde den nieuwen bewindsman meer vrijheid te geven, heeft de Argentijnsche re geering een collectieve ontslagaanvrage in gediend. De versterkte politietroepen te Buenos Aires bewaken de openbare gebouwen. Er wordt druk gepatrouilleerd. De stad is na de onlusten van Vrijdag avond zeer opgewonden. De „Critica", een blad der oppositie is in beslag genomen. De telegraafmaatschappijen worden sterk gecontroleerd. De banken en vele zaken zijn gesloten Er heerscht groote verwarring. Militaire vlieg- tuigen kruisen over de stad en werpen pan- fietten uit, waarin door de militaire Junta een grondige wijziging in het regiem wordt ge- eischt. Door de politie zijn alle pesonen, welke zich op weg naar Buenos Aires bevonden, ge fouilleerd. Het lijdt geen twijfel of aan de heerschap pij der radicale partij is thans een einde ge komen. Het heeft evenwel het aanzien alsof de openbare meening niet sympathiseert met een militaire dictatuur. Intusschen wordt uit Buenos Aires gemeld, dat de afgetreden president van Argentinië Irigoyen, thans gearresteerd is en in het ba rakkenkamp der infanterie te La Plata is ge ïnterneerd. Het voorloopig militaire kabinet onder leiding van generaal Uriburu heeft volgens hetzelfde bericht de over het geheele land af gekondigde staat van beleg opgeheven. De berichten, volgens welke eenige garni zoenen geweigerd hebben aan de nieuwe re geering te gehoorzamen, schijnen onjuist te zijn. De 'bevolking viert feest, als gevolg van de 'behaalde successen der militaire revolutie. De bureaux van de „Epoca" en de „Caill?" werden door de menigte geplunderd1 en in brand gestoken. De brandweer keek toe zon der pogingen te doen het vuur te blusschen. De gebouwen zijn totaal verwoest. Generaal Uriburu heeft de leiding genomen van een voorloopige regeering, waarin bur gers zitting hebben genomen. Uriburu heeft de bevolking toegespro ken, waarna hij stormachtig werd toege juicht. In de afgeloopen nacht zijn bij ongeregeld heden 15 personen gedood en 100 gewond. Geruchten uit Buenos Aires melden, dat Irigoyen, die intusschen weer is vrijgelaten, stervende zou zijn ten gevolge van een aan val van hartzwakte. Een bevestiging hiervan is echter nog niet voorhanden. Generaal Uriburu heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij belooft het parle ment te zullen ontbinden. Het aantal slacht offers der revolutie bedraagt 50, dat der ge- wondén verscheidene honderden. In regeeringskringen te Washington hoopt men, dat na de omwenteling te Buenos Aires een verbeterin; zal intreden in de betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Argen tinië. Uit dit alles blijkt wel, dat de revolutie zeer algemeen geworden is. In tegenstelling met andersluidende be richten weet de N. R. Crt. mee te deelen, dat de vloot zich met het leger heeft verbonden. Admiraal Storni, de commandant van het eskader van 13 oorlogsschepen, dat in de haven van Buenos Aires ligt, heeft een mede deeling aan de regeering gezonden, waarin hij zegt, dat de vloot niet zal vechten tegen de landgenooten, die aangevoerd worden door generaal Uriburi, de leider van de on tevreden troepen. Naar verluidt zou de heele marine de zijde van de revolutionairen ge kozen hebben. De in de haven van Buenos Aires liggende oorlogsschepen, tezamen met meer dan 7000 man bemanning, hebben zich tegen het aan blijven van president Irigoyen verkiaard en rukken onder bevel van admiraal Storni op. De gezamenlijke officieren hebben in een mededeeling aan de regeering bekend ge maakt, dat zij het definitieve aftreden van president Irigoyen eischen. In Britsche zakenkringen, welke in Argen- i tinië zijn geïnteresseerd, neigt men tot de j meening, dat de oorzaak van de revolutie in j Buenos Aires gezocht moet worden in de verslechtering van den economischen en fi- nancieeien 'gestand, waarvoor Irigoyen ver antwoorde:: gesteld wordt. De directeur- generaal v:: de Buenos Aires Western Railway, welke in Engelsch bezit is, heeft een telegram ontvangen, volgens hetwelk het spoorwegverkeer tot dusverre onder de revolutie niet heeft geleden. Voor Engeland is tevens de kwestie van belang of en in hoe verre de politieke ontwikkeling der omstan digheden in Argentinië van invloed zal zijn op het voorgenomen bezoek van den Prins van Wales bij de opening van de Britsche tentoonstellingsafdeeling te Buenos Aires. Voorloopig heeft men nog hoop op een ver betering der toestanden voor het as. voor jaar, zoodat een uitwisseling van telegram men vermeden zou kunnen worden. De door den Franschen Minister van Bui- tenlandsche Zaken Briand bijeengeroepen Pan-Europa-conferentie, waaraan door de 26 Europeesche staten wordt deelgenomen, zal vanmiddag geopend worden. Er zijn nog geen beslissingen getroffen inzake de vraag wie de besprekingen zullen leiden. De reeds aanwezige Ministers van Buitenlandsche Zaken voeren vertrouwelijke besprekingen over het werkprogram. Aan de Conferentie zal voor iedere Euro peesche mogendheid worden deelgenomen door een vertegenwoordiger. Aan de Confe rentie zal het Blauwboek der Fransche re geering worden voorgelegd, dat de navol gende punten behelst: 1. Het Protocol van de inleidende beslis sing, die in September van het vorig jaar te Genève. genomen werd. 2. De tekst van het Fransche memoran dum. 3. De nota van antwoord der 26 Euro peesche staten. 4. Een samenvattend rapport van den Franschen Minister van Buitenlandsche Za ken over de hem toegezonden nota's van antwoord. Het rapport van den Minister zal waarschijnlijk tevens het standpunt van de Fransche regeering ten aanzien van de in de antwoord-nota's naar voren gebrachte punten toelichten. Het eenige practische re sultaat dat van de gedachtenwisselingen verwacht wordt, zal de instelling zijn van de door alle partijen gewenschte commissie van onderzoek. Deze commissie zal ingesteld worden als een van den Volkenbond onaf hankelijk comité. Briand ondertusschen heeft het voorne men om einde volgende week in de Assem blée in zijn jaarlijksche groote rede nog maals het Pan-Europa-plan in groote trek ken uiteen te zetten, blijkbaar met de bedoe ling de vele bedenkingen en de gerezen critiek te weerleggen. De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson schijnt den wensch te kennen te hebben gegeven in dezelfde zitting na de rede van Briand het standpunt van de Engelsche regeering ten opzichte van de Pan-Europa-idée toe te lich ten. Als derde spreker der groote mogendhe den zal, naar men aanneemt, de Duitsche Minister van Buitenlandsche Zaken Dr. Cur- tius optreden. EEN ONDERHOUD MET CAROL. Een beroep op Engeland. Een-speciale correspondent van de „Daily Herald" heeft te Sinaja een on derhoud gehad met koning Carol, die hem verschillende mededeelingen deed omtrent zijn opvattingen en toekomstige plannen. Carol verklaarde een vurig voorstan der te zijn van een democratische regee ring, het denkbeeld eener dictatuur wierp hij verre van zich; de gelofte aan ziin volk gedaan zou hij loyaal nakomen. Hij huldigde de opvatting, dat een koning feitelijk aan het hoofd staat van een groote coöperatieve onderneming, welke hij zoodanig moet besturen, dat allen, die daarin werkzaam zijn, onder gunstige voorwaarden arbeiden, en daar bij trotsch zijn op het aandeel, dat zij nemen in het tot ontwikkeling brengen van de zaak. Zijn ideaal zou zijn, dat al len werk hadden en dat overal de rech te man'zich op de rechte plaats zou be vinden. De koning zou gaarne zien, dat Roe menië met een industriestaat tot samen werking zou kunnen komen. Groot- Britannië bijvoorbeeld, aldus Carol, zou ons op elk gebied krachtige economi sche hulp kunnen geven, het heeft zoo talrijke hulpmiddelen en bezit op in dustrieel gebied zulk een krachtige vi taliteit. In Roemenië zijn, van de 48 millioen inwoners 13 millioen boeren. Zij werken hard, maar een deel van hun kracht wordt verspild door het gebruik van ouderwetsche methodes. Noodig zijn in dustrialisatie van den landbouw, aan leg van goede wegen, inoderne machines en spoorwegmateriaal, maar vooral mo derne ideeën. Directe of indirecte financieele steun zou ons in staat stellen het werk op groote schaal aan te pakken. Binnen af- zienbaren tijd zouden wij in staat zijn onze schulden te betalen. Thans, nu 95 procent van onze natuurlijke rijkdom men braak ligt, kunnen wij dat niet. Ingeval van steun door een andere staat zou Roemenië uitgebreide waar borgen willen verstrekken. Als tegen prestatie biedt het een ruim veld aan voor handel, industrie, mijnwezen, het bezit rijke voorraden petroleum, hout, granen en andere landbouwproducten, overvloedige mineralen. Daartegenover heeft Roemenië een geweldige behoefte aan katoenen goederen, verder land bouwmachines en spoorwegmateriaal. Toen de correspondent ten slotte de vraag stelde, of een Britsche handels legatie op prijs zou worden gesteld, ant woordde Carol, dat deze aan beide lan den groote diensten zou kunnen bewij zen en dat zij in Roemenië buitengewoon welkom zou zijn. wenscht geen staat van den tweeden rang te zijn. Geen enkel land is door zijn grenzen en oogenblikkelijke machteloosheid zoo ge kortwiekt als Duitschland. Wat de sociale aangelegenheden betreft, zeide spi. dat er een groot verschil gemaakt moet worden iusschen hetgeen gewenscht is en het bereik bare. Een politieke samenwerking is de hartader voor den Landbouw en 't Duitsche Rijk. Doch voor alles het geloof in het betere. DE RAMP IN SAN DOMINGO. Het opruimingswerk. Uit Port au Prince wordt gemeld, dat er schepen en vliegtuigen met levens- en geneesmiddelen op weg zijn naar San Domingo, waar het herstel der openbare diensten, de waterleiding en lichtvoor ziening goede vorderingen maakt. De stad gelijk een slagveld. Nog steeds worden er lijken uit de puinhoopen gehaald De stad gelijkt op een slagveld; het hospitaal is zóó vol zwaargewonden, dat er een ander groot nood-hospitaal is opgetrokken. In een der wijken stortte een kraam- verpleging in, waarbij vijftig jonge moe ders en haar pas geboren kinderen den dood vonden. De schade wordt thans op 50 millioen dollar geschat. Aantal slachtoffers stijgt nog steeds Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal dooden reeds meer dan 2000. Tal van menschen sterven nog tengevol ge van den schrikkelijken sanitairen toestand. De kerkhoven staan tengevolge der overstroomingen onder water. Eenige doodkisten werden vernield zoo dat dë lijken thans in het water drijven. Groepen menschen, wier have teloor ging, zwerven doelloos rond. DOOR HET HEMELVUUR GETROFFEN. Te Longerich is de bliksem in een groep arbeiders geslagen, die met dorschen bezig waren. Zes personen bekwamen zwaar let sel; een paard werd gedood. De dorschma- chine ging in vlammen op. FRANSCHE ONDERZEEER TE WATER GELATEN. Zaterdagmorgen is op de werf te Blanville (bij Caen) de onderzeeër Archimede te water gelaten. De Archimede is een van de groot ste duikbooten der Fransche marine. Haar lengte bedraagt 92.50 M.; de grootste breed te 7.20 M. De waterverplaatsing is resp. 1550 en 2075 ton. UITLATINGEN VAN PILSUDSKI. Een B. T. A.-telegram aan de N. R. C., meldt, dat maarschalk Pilsudski Zater dag een interview heeft toegestaan aan den hoofdredacteur van de Gazeta Pols ka. De maai schalk verklaarde, dat, nu de landdag ontbonden is, opnieuw de moeilijkheid optreedt, die er bestaat in de chaotische juridische bepalingen om trent het parlement Er is een tegen spreek, ze: de maarschalk, tusschen de kieswet en de grondwet. De kieswetheeft een stelsel van volksvertegenwoordiging gevormd, waarbij de afgevaardigden in parlementaire groepen vereenigd zijn. De grondwet echter beschouwt de afge vaardigden met opzet niet als vertegen woordigers van fracties, maar vraagt van hen vrije beslissing over alle vraag- strijd zijn met degrondwet gehandhaafd, De maarschalk liet zich in drastische termen over de afgevaardigden uit, evenals over hun eischen. Slechts na aarzeling waren de bepalingen, die in strijd zijn met de rondwet ehandhaafd, dit om geen onnoodige complicaties te scheppen. Ten aanzien van de kwestie met den president van den landdag over diens parlementaire vergoeding, zei Pilsudski, dat de afgevaardiden van hun vergoe ding een vast salaris poogden te maken en het nu ook willen ontvangen als de landdag ontbonden is. De ontbonden landdag poogde volgens Pilsudski een staat in den staat te zijn en het ging dan tenslotte niet om de belangen van het land, maar om die van de leden. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DUITSCHLAND. Den laatsten Zondag voor de verkiezin gen werden vele bijeenkomsten gehouden der verschillende partijen. Dr. Hugenberg te Breslau. Dr. Hugenberg, de leider der Duitsch Na tionale Partij, heeft te Breslau het woord ge voerd voor het Landverband der partij. Hu genberg besprak verschillende tpespelingen welke op zijn optreden als politicus waren gemaakt. Vergadering der Staatspartij. Op een te Berlijn gehouden vergadering van de Duitsche Staatspartij werd het woord fevoerd door den Pruisischen minister van inanciën von Lettow Aschoff, die de onder handelingen welke met de andere partijen waren gevoerd om te komen tot een sterke partij in herinnering bracht. Spr. betreurde het o.m. dat de onderhan delingen met de Duitsche Volkspartij mislukt waren. Dr. Schclz en von Seeckt te Berlijn. De Duitsehe Volkspartij Groot Berlijn hield gister een groote verkiezingssbijeen- komst, waar o.m. het woord werd gevoerd door den leider der Duitsche Volkspartij Dr. Scholz en generaal-overste von Seeckt. Dr. Scholz wees er op dat de strijd der Duitsche Volkspartij in het bizonder gericht is tegen uiterst links en uiterst rechts. Inter nationale resultaten kunnen, aldus vervolgt spr., slechts bereikt worden door een na tionale eenheid. Generaal von Seeckt zette in zijn redevoe ring het doel van een groote buitenlandsche oolitiek uiteen. Duitschland, riep spr. uitx Op JACK DIAMOND. Uit Hamburg vertrokken, weg naar Philadelplia. Het Wolff-bureau meldt, dat Jack Diamond', de „koning der New-Yorksche onderwereld", wien het verblijf in Duitschland door de autoriteiten is ontzegd, Zaterdagochtend per auto van Bremen nar Hamburg is vervoerd en 's middags aan boord van het s.s. „Han- nover" van de Norddeutsche L'loyd werd ge bracht. Het schip vertrok om 4 uur naar Pni- ladelphia, waar het den 23en September zal aankomen. Het 'bericht van Jack Diamonds aanwezig heid in de haven was snel bekend geworden, zoodat hij door een groote menigte en tal rijke persfotografen werd opgewacht. Dia mond, die zeer elegant was gekleed, onder hield zich lachend met de hem 'begeleidende politiebeambten en de menschen aan boord. Jaca Diamond heeft nog gepoogd door bemiddeling van een Berlijnsch advocaat zijn uitwijzing ingetrokken te krijgen, hetgeen hem echter niet is gelukt. Met betrekking tot de uitwijzing van den ongekroonden koning der New-Yorksche on derwereld Jack Diamond, kan nog het vol gende gemeld worden: Zaterdagochtend arriveerde een automo biel, waarin Jack Diamond gezeten was, in de Hamburgsche Vrijhaven. Diamond bevond zich in gezelschap van enkele politiebeamb ten. Voor de ligplaats van het s.s. „Hannover" had zich een enorme menschenmenigte verza meld, terwijl zich ook tallooze journalisten aan den landingssteiger bevonden. Diamond verliet den wagen en volgde de rechercheurs aan boord, terwijl de fotografen hem ver eeuwigden. Er had geen enkel incident plaats. DE STAKING IN SAN SEBASTIAN GEËINDIGD. Volgens de laatste berichten uit San Se- bastian is de algemeene staking geëindigd en is men algemeen weer aan het werk gegaan. De onrust in arbeiderskringen blijft echter voortbestaan. Aan geruchten, volgens welke revolutionnaire gebeurtenissen in Spanje aan vangen, wordt in verantwoordelijke kringen te Madrid geen geloof geslagen. DE HERDENKING VAN DEN SLAG AAN DE MARNE. Te Maux heeft de zestiende herdenking van den slag. aan de Marne plaats gehad', Hierbij heeft de minister van oorlog, Maginot, een rede gehouden, waarin hij Europa waar schuwde, dat Frankrijk zijn bewapening niet verder kan verminderen, voordat er andere waarborgen voor de veiligheid zijn gevonden. MOEILIJKHEDEN IN PANAMA. Tengevolge van moeilijkheden met den minister van onderwijs hebben vier ledien van de regeering van Panama gedreigd te zullen aftreden, n 1. de ministers van finan ciën, binnenlandsche zaken, buitenlandsche zaken en landbouw. NIEUWE VONDSTEN OP HE"" V WITTE EILAND. Een tweede kamp van Andrée. Het vermoeden van dr. Horn, dat er zich nog meer overblijfselen van de expeditie- Andrée op het Witte Eiland zouden bevin den, is, zoo meldt de Crt., bevestigd door de nieuwe vondsten, gedaan door de persexpedi tie aan boord van het Noorsche schip „Is- björn". Den vijfden September vond deze cxepeditie bij het doorzoeken van het eiland een kamp van Andrée, nog ten deele onder het ijs van een afsmeltenden gletscher ver borgen. In de ineengestorte woning, welke uiterst primitief van drijfhout en zeildoek was opge trokken, vond men behalve boeken, dagboe ken en brieven een uiteengevallen skelet, dat waarschijnlijk dat van Frankel is, en ver scheiden instrumenten, wapens, werktuigen en deelen van de uitrusting, alsmede deelen van den gondel, kleeren, brieven en aantee- keningen van Strindberg en Frankel. Alles wijst er op, dat de luchtballon „Adelaar" op of nabij het eiland is gedaald en dat de expeditie er geruimen tijd heeft ge leefd en haar lot door een plotselinge cata- strophe, een sneeuwstorm of iets dergelijks, bezegeld zag. De persexpeditie wordt op zijn vroegst over zeven of acht dagen in Tromsö terug verwacht. EEN PARTIJTJE DIAMANT TER WAARDE VAN EEN KWART MILLIOEN FR. ZOEK! Uit Vichy wordt gemeld, dat de politie al daar sinds korten tijd een minutieus onder zoek instelt naar een partij diamant ter waar de van een kwart millioen francs, in Juni j.1. door een Antwerpschen diamantier Jacques Voet naar een handelaar te Parijs, een zeke ren Bazardjeu, verzonden. Het pakketje met edelsteenen heeft nooit zijn bestemming bereikt. De heer Voet hoorde, dat makelaars in dia mant trachten te Vichy de edelsteenen van de hand te doen. Hij begaf zich derwaarts en ontving bevestiging van een aanbieding aan verschillende juweliers. Slechts een hande laar had een klein partijtje gekocht. De politie stelde vast dat de rest van de vermiste diamant te Toulon was verkocht voor rekening van een makelaar te Parijs. Het onderzoek wordt voortgezet. EEN BELGISCHE PRINS GEBOREN. Prinses Astrid is Zondag bevallen van een zoon. Kroonprins Leopold was naar Dixmuiden geweest, waar een monument werd onthuld ter eere van generaal Jacques van Dixmuide. Door prinses Ingeborg van Zweden werd hij telefonisch teruggeroepen. Onmiddellijk liet prins Leopold de plechtigheid in den steek. De prinses en de jonge prins maken bet uit stekend, TWEE ZWAARGEWONDEN IN EEN »TREINCOUPE GEVONDEN. Kort daarna overleden. Zondagavond te kwart over acht ontdekten stationsbeambten te Colmar in een pas aan gekomen trein, twee jonge lieden. Eerst meen den zij dat de jongelui nog sliepen, doch spoedig bemerkte men dat beiden zwaar wa ren gewond. Zij werden naar het ziekenhuis overge bracht, doch zijn reeds tijdens het transport overleden. De gendarmerie heeft een revolver gevon den. Het is komen vast te staan dat het een lief desdrama betreft. RELLETJES TE HAIFA. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat Zater dag bij de begraafplaats te Haifa ongere geldheden hebben plaats gehad. Christen-arabieren en Mohammedanen raakten slaags, waarbij een christen-arabier, de uitgever van een dagblad werd gedood en zes anderen gewond. Een Mohammedaan werd ernstig gewond Gevreesd wordt dat meerdere ongeregeld heden zullen volgen. MIJN AANGESPOELD Dicht bil de Kanaalroute. Nadat zij ongeveer vijftien jaar in zee had gedreven is Vnjdag een groote mijn aange spoeld gevonden op de rotsen bij rolkestone niet ver van de route van het verkeer over het Kanaal. Deskundigen van de „Cherwell", een boot tot bescherming van de visscherij, hebben er de ontstekers uitgehaald en de mijn verwijderd die 200 pond van een stof met groote explosieve kracht bevatte. Het magazijn werd naar zeer meegenomen en tol ontploffing gebracht, 1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1