AltoiHisEh! Courait. DE VERLOREN INJECTIENAALD. LANDBOUW en VEETEELT. FEUILLETON. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL IN NOORDHOLLAND. Honderd twee en dertigste Jaargang. Maandag: 8 September Radio-hoekje „Goeden middag, miss,4' Gelegenheid tot uitzending bestaat er der halve in voldoende mate. Uit het advies der commissie volgt daarom geenszins, dat zij tegen de uitzending was. Vergadering in het Landbouwhuis op Zaterdag 6 Sept. De vergadering was bezocht door een 25- tal heeren. De voorzitter, de heer J a c Zuurbier, opende de vergadering met een welkom aan de aanwezigen, speciaal de pers. Spr. herinnerde aan een uitlating in de vorige vergadering, dat men niet meer be vreesd behoefde te zijn voor een ongeregelden verkoop van de producten. Sindiens, zei spr., is er veel gebeurd ook van internationalen aard, dat aan die verwachting den bodem heeft ingeslagen. Het gevolg is geweest, dat we nog niet van onze producten 1928 en '29 zijn afgekomen. Er zullen allicht leden zijn, die de vraag stellen: „wat zijn we begonnen, toen wij hoopten prijsregelend op te treden en de wol- prijzen te doen betalen naar kwaliteit, terwijl thans blijkt dat de minderwaardige den bes ten prijs opbrengt?" Spr. hoopte, dat men den moed niet zal laten zakken, het laagste prijsniveau zal wel zijn bereikt en de toe komst zal nu toch wel iets beter worden. De notulen van den secretaris, den heer E. Dz. G o v e r s, werden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen waren mededeelingen van de heeren Huisman van de H. M. v. L. en ir. de Vries, dat zij verhinderd waren de vergade ring bij te wonen. Rekening en verantwoording 1929/1930, a.^van de vereeniging, b. van de federatie. Desecretarislas rapporten voor van den accountant en van de financieele com missie tot nazien der rekening, waarin werd medegedeeld, dat alles in orde was bevonden. In zijn toelichting zei de s e c r e t a r i s o.m., dat de vereeniging een batig saldo heeft van 618.18, d.i. ondanks de slechte omstan digheden een vooruitgang van pl.m. 80. Voor de federatie is het resultaat minder goed, hoewel alles gedaan is om de onkosten - rekening zoo laag "mogelijk te houden. Het saldo-verlies bedroeg thans nog 1046.06 Y- Goedgekeurd. Bijdrage aan de federatie. Het bestuur stelde voor een bijdrage aan de federatie te verleenen van 400 tot dek king van het verlies. Ebt werd goedgekeurd. Jaarverslag. De secretaris noemde het „bijna een walging" om te voldoen aan den plicht tot het uitbrengen van het jaarverslag. De don kere wolken pakten zich zoodanig samen boven de vereeniging, dat er bijna geen en kele lichtstraal meer kan doorkomen, waar door reeds eenig gemor in de ledenrij1 ont staat. Een gelukkig teeken vond spr. het, dat de in den dienst der wolbeweging vergrijsde vorzitter als een onverschrokken schipper het scheepje blijft sturen, waarin het geheele be stuur hem ter zijde staat, al was er wel eens wat verschil omtrent het ruimte-idee van den kapitein. Van de zijde der bevrachters (de contractanten) werd wel eens een jammer klacht en een onprettig woord gehoord, maar er waren toch slechts heel weinigen, die hun vertrouwen aan het schip onthielden. Dat vertrouwen deed het bestuur thans nog meer goed dan anders. Het bestuur vergaderde drie maal. In de bijeenkomst van 11 Jan. werd, gezien het on gunstig verloop van den markttoestand, de limiet van de wolprijzen verlaagd met 30 cent per K.G. Den 15en Febr. volgde nog maals een verlaging, nu met 15 cent. De verminderde hoeveelheid te ontvangen wol leidde ertoe, dat de voorraden uit de omgeving van Amsterdam naar Alkmaar werden gezonden, zoodat er één plaats voor ontvangst kon worden opgeheven, waardoor besparing werd verkregen. In totaal werd er op .17 dagen geleverd 3896214 K.G. tegen 4720814 K.G.'in 1928. Het weinig loonende van het schapenhoudersbedrijf zal wel oor zaak zijn van de mindere levering, immers het aantal leveranciers was vrijwel gelijk De koppels schapen worden kleiner. De kwa liteit blijft intusschen vooruitgaan, vooral van de betere soorten. De beste kwaliteiten kwamen voor in de omgeving van Purme- rend. De hoeveelheid is het sterkst vermin derd in de omgeving van Schagen; in Pur- merend nam de voorraad nog iets toe. Het gewicht daalde over de heele linie, het minst in Alkmaar, het meest in Schagen. De hoogste teruggang in gewicht viel te con- stateeren bij de tweede en mindere kwali teiten. Aangenomen mag worden, dat het ge wichtsverlies nog steeds een gevolg is van het zich voltrekken van de verandering van het type schaap, zoodat bij rationeele door voering van fokkeuze op wolkwaliteit en -kwantiteit straks een tijd zal aanbreken, waarin de dalende lijn van thans plaats maakt voor een stijgende. Aan de leden die allen zonder onderscheid met den wolsorteer der, den heer J. C. Morsch, samenwerkten om de levering vlot te doen verloopen, werd een woord van dank gebracht. De kwaliteit van de wol was tegenoverge steld aan die van een jaar tevoren. De bui tengewoon slechte winter heeft vermoedelijk zich sterk doen gelden. Ook het rendement was ongunstiger. De verkoop had een droevig verloop. Na afloop van de nieuwe scheer had het bestuur zich gesteld op de basis der toen in vollen gang zijnde Engelsche veilingen en de prij zen gezet op 180 voor prima, f 1.65 voor eerste soorten en 1.50 voor tweede soort, doch het kon daarvoor nergens een bod krij gen. Derde kwaliteit kon verkocht worden voor 1.41 en voor tweede soort werd een bod van 1.45 geaccepteerd, maar voor de hoofdsoorten (prima en eerste) bleek elke poging tot offerte zonder eenige kans. In samenwerking met de vereeniging plaatste de Ned. Wolfederatie de vierde kwaliteit tegen een prijs, die den leden ruim 1.35 bracht. De brokwol werd voor binnenlandsche tapijtgarens verkocht voor 1.90 gewas- scnen. De zwarte wol werd door de Ned. Federatie opgekocht voor 1.40 de eerste soort en 1.10 de tweede soort. Door invoe ren uit Australië en Argentinië tegen lage prijzen werden de Engelsche markten steeds lager, zoodat de prijzen daalden tot beneden het voor-oorlogsche peil. Zoo bleef de ver eeniging zitten met de prima, eerste en twee de soort van 1928 en bovendien kwamen daar nog dezelfde soorten van 1929 bij. Buiten de vereeniging verkeert men in hetzelfde geval. Het verslag berekent vervolgens het onkos- tencijfer en komt tot de conclusie, dat die voor de scheer 1929 bedragen 6.55 per 100 kilo. Evenals het vorig jaar stelt het bestuur voor op de balans wederom 4 cent per kilo te noteeren. De afname van dekens is iets kleiner ge weest, n.1. 431 stu'ks. De stoffen-aanmaak is door de Ned. Federatie geliquideerd wegens gebrek aan voldoende belangstelling en daar door te groot risico. De vereeniging plaatste nog 150 el. Onder het hoofd „Nevenbelangen" worden gememoreerd de wolkeuring, de pogingen om te komen tot een propaganda-consulentschap en de weiderij-proeven die werden dienstbaar gemaakt aan een onderzoek naar de resul taten van vroeg of laat scheren. De financieele toestand der vereeniging is zeer slecht beïnvloed door het jaar 1928/'29, temeer nu, om zoo weinig mogelijk de aan wezige wol te belasten, een belangrijk deei der onkosten voor rekening der vereeniging is gekomen. Met behulp van de reserve der Wolvereeuiging hoopt het bestuur de reke ning van de federatie dit jaar nog kloppend te krijgen. Ook het ledental heeft door de ongunstige omstandigheden geleden. Wel was het aantal bedankjes niet zoo groot, doch aldus het jaarverslag daaronder bevinden zich per sonen, wier ontwikkeling en maatschappelijke positie wij zoodanig achten, dat wij hen gaarne in dezen ook een ruimen blik hadden gegund. Tot groot genoegen van het bestuur kwamen er ook nog weer een paar leden bij, zoodat de vereeniging thans telt 404 leden- contractanten, 21 leden-niet-contractanten en 33 L.T.B.-contractanten. Bij de bespreking over het jaarverslag bleek de heer R a a t op grond van door hem naar voren gebrachte cijfers het niet eens met de bewering, dat de wolprijs is gedaald tot op het peil van vóór den oorlog. De secretaris antwoordde, dat de cijfers van den heer Raat betrekking hadden op den tijd onmiddellijk na den oorlog, toen alle opgestapelde voorraden tegelijk loskwamen. Spr. had zich daarentegen ge baseerd op de prijzen van 1910 tot 1913, die toen nimmer beneden 21 stuivers waren ge weest. Het jaarverslag werd onder applaus vast gesteld. Devoorzitter stelde voor, het ver slag, dat vele zeer belangrijke wenken en ge gevens bevat, te laten drukken. Hiertoe werd zonder stemming besloten. De markttoestand. De secretaris deelde mede, dat hij drie weken geleden in opdracht van een be stuursvergadering een offerte de wereld had ingestuurd met een prijs van 1.02 Y voor prima en 0.97 Y« voor eerste soort, maar hij Ko. 211 193°- Dinsdag 9 September. Hilversum., 1875 Al. A.V.R.O.-uitzending). g 01—9.45 Gramofoonpl. 10.01—10.15 Mor genwijding. 10.3012.— Concert. Haarl. Orkest-Ver. 12.152.— Concert. A. V. R. O - Kwintet. Bartoes, liedjes. 2.—2.30 Lezing voor Dames. 2.30—3.Rustpoos. 3.4 Solistenconcert. 4 4.30 Gramofoonpl. 4.30 5 30 Kinderuurtje. 5.306.Gramofoonpl 7.7.15 Concert. A. V. R. O.-Orkest. 7 15 7 45 Radio-Volks-Universiteit. Sem Dresden: „Het Lied bij Schubert, Schumann en Brahms". 8.019.15 Concert. Harmonie Or kest van 't Rotterd. Philharm. Genootschap Mannenkoor „Apollo". 9.15 Spike Hughes en zijn Band voor de microfoon. 10.Persber. .10.1511.Weder optreden van Spike Hughes en zijn Band. 11.12.Gramofoon- platen. Huizen, 298 Al. (Na 6 uur 1071 Af.) (Uitsluitend K. R. O. 8.9.15 Gramofoonpl. ill 3012.Godsdienstig halfuurtje. 12. I.30 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.30 2.Gramofoonplaten. 2.3.Vrouwenuur tje. 5.-6.Gramofoonpl. 6.016.15 Nieuwsber. in Esperanto. 6.156.30 Gramo foonpl. 6.30—6.40 Koersen. 6.40—7.Gra mofoonplaten. 7.7.30 Pater H. de Greeve S. J-: „Dokter en Publiek" uitgave van „Fo- reholte" te Voorhout. 7.308.M. Tope: „Het Landbouwonderwijs in onze dagen". 8.—11.Concert. Het K. R. O.-Orkest."Her- ckenrath, zang. F. Boshart, piano. 11.12. Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding. II.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. C. Lina, alt. K. Arundel, bariton. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 2-202.25 Televisie. 2.252.50 Gramofoon platen. 4.20 Orkestconcrt. 4.50 Orkestcon cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsber. 7.Piano-recital door V. IHelyHutchincon. 7.207.40 Lezing. 7 45 Lezing. 8.05 „Ingrediënt X". Hoorspel van L. du Garde Peach. 9.„DiversionsHoor spel. 10.Nieuwsber. 10.15 Berichten, 10.25 Dansmuziek. 10.5012.20 Dansmuziek. Pari/s „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestcorcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en solis ten. 8.35 ((338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Langenberg, 473 Al. 7.257.50 Gramo foonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Oikestconcert. 3.20 „La Bohème" Opera van G. r'uccini. Kalundborg, 1153 AA. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.205.20 Orkestconcert en zang. 8.20—9.50 „Voerman Henschel". Tooneelspel van G. Hauptmann. 10.1011.20 Orkest- en solistenconcert. 11.201.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 9.5012.50 Lezin gen. 12.501.15 Gramofoonpl. 1.152.20 Lezingen. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.20 4.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.50 8.25 Lezingen. 8.25 Orkestconcert. B. Gimpel, viool. 10.05 Lezing. 10.30 Lezing en berich ten. DE NIET-UITZENDING DER VOLKEN- BONDSVERGADERING. De reden, welke daartoe leidde. Naar het Hbl. verneemt, adviseerde de Al gemeene Programma-Commissie dezer dagen den directeur-generaal der P.T.T. het volgen de: Naar aanleiding van uw schrijven van 16 dezer betreffende radio-uitzending Volken bond heeft de Algemeene Programma-Com missie de eer U mede te dëelen, dat zij de uit zendingen van de Volkenbondsvergadering niet geschikt acht voor het algemeen pro gramma. De commissie meent, dat deze uit zendingen wellicht door middel van den zake- lijken omroep kunnen plaats vinden. De re den, waarom uitzending onder een algemeen programma niet geschikt werd geoordeeld, is gelegen in de omstandigheid, dat de toespra ken in het Fransch, Engelsch of Duitsch worden gehouden en derhalve toch voor het ©vergroote gedeelte der luisteraars van geen waarde zouden zijii. De uitzending kan echter plaats vinden, hetzij bij den zakelijken om roep, hetzij op den Hilversumschen zendei, behalve des Maandags, en op den Huizer zender, behalve op Vrijdag. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 1) HOOFDSTUK I. Toen Esther aanbelde op No. 86 Route de (drasse, voelde ze die prettige soort tooneel- angst, een mengelmoes van vrees en opwin ding, die over ons komt, wanneer we ons in het onbekende wagen. Dit angstige gevoel was wellicht geheel en al onevenredig aan het prozaïsche van haar missie, want wat is er opwindends aan te solliciteeren voor een baantje van assistente bij een dokter, doch het valt niet te loochenen dat zij bij het °P^n" gaan van de voordeur het gevoel kreeg, dat er van alles kon gebeuren. Dat is de manier waarop de jeugd de dingen beziet. Gelegen heid, kans, dat is een deur, die voor u open staat. Zoo had haar latijnsche leermeester haar in vroegere jaren den innerlijken zin van 't woord verklaard. Esther glimlachte bij de herinnering en wenschte zich zelve geluK met het feit, dat zij niet mak terugkeerde tot haar werk in Amerika, maar het verko zen had, een deur open ziende, ook eens aan den anderen kant van die deur te gaan zien en onderzoeken. No. 86 was een conventioneele en deftige villa, met niets dat eenigszins opviel, een .villa zooals honderden andere. Heldere vensters blonken in den zonneschijn, de stoep was krijtwit, de koperen naamplaat op de deur glom en droeg het opschrift: Dr. Gre- gory Sartorius, M.D. Bij het hek liet een hooge mimosa-struik haar gele pluimen af steken tegen het blauw van den hemel. Mi mosa in Februari! En New-Vork wordt nu geteisterd door een sneeuwstorm, dacht Esther. Zij zag de stad voor zich met haar met sneeuw bedekte straten, haar hooge hui zen, een mausoleum van ijskoude steenen en modder. En wat nu bloemen betreft, wel een takje van die mimosa achter het bevroren venster in een bloemenwinkel zou bespotte lijk duur zijn; men zou er voor betalen... „Wat wenscht u, mejuffrouw?" Verschrikt draaide zij zich om en zag in de open deur de breede figuur van een knecht; hij zag er uit als een bandiet, een Franschman van het Zuiden; het zwarte haar viel laag over zijn voorhoofd; vooruit stekende, ruige wenkbrauwen kwamen teza men boven onvriendelijk schitterende oogen, die haar onderzoekend en vijandig aanstaar den. Met moeite schraapte zij de woorden van een Fransch zinnetje bij elkaar. „Is de dokter thuis?" waagde zij eindelijk te zeggen, hopende dat het goed was zoo. Tot haar geruststelling begon de bandiet vriendelijk te lachen. „Mademoiselle gekomen voor baantje? antwoordde hij in het Engelsch. „Komt u binnen". Door de ruime vestibule bracht hij haar in een salon, die er ongezellig en som ber uitzag. „Gaat u zitten", zei hij, vroolijk grinne- kend. „Ik ga het dokter zeggen". Het was duidelijk te zien, dat de salon een ontvangkamer voor de patiënten was. Rond kijkende vroeg Esther zich verbaasd af waarom de ontvangkamer bij geneesheeren altijd zoo niets aanlokkelijk zijn, zoo onper soonlijk. Dit vertrek was al bijzonder saai en koud, ofschoon zij niet kon zeggen dat het smakeloozer en kaler was dan andere ka mers. Het was gemeubeld in Franschen stijl uit een mengelmoes van tijdperken, voor de ramen zware, olijfgroene gordijnen, die het licht grootendeels buitensloten, moderne Louis Seizestoelen, met bleek brocaat be kleed. Op den schoorsteenmantel een buste van Voltaire in gips, geflankeerd door Louis Philippe, kandelaars, alles teruggekaatst door een spiegel met vergulden lijst, die reik te tot aan het plafond. In het midden van de kamer een namaak Louis Quinze-tafel met góudbrons opgewerkt, waarop 'n stapel Fransche en Engelsche tijdschriften lagen. Alles was in de meest volmaakte orde. De parketvloer was glimmend geboend. In een hoek tikte luide en plechtig een klok. Het huis was doodstil. Plotseling werd het Esther benauwd en angstig te moede. Doch waarom? Er was geen reden om de ontmoeting, die aanstaande was, te vreezen. Ze kon geen verklaring bedenken voor die be spottelijke angst, die haar plotseling overviel. Ze kreeg op eens lust om, vóór de dokter kwam. het huis uit te rennen. Wat een onzin! Wat zou ze zich ge schaamd hebben. Om zich zelve kracht te geven, nam zij het exemplaar van het ochtendblad, dat voor haar lag, en her las de advertentie, die haar hierheen gevoerd had. Deze was klaar en dui delijk: Dr. Grgory Sartorius, Route de Grasse had daar geen interesse voor gevonden bij de fabrieken, wel kreeg hij een bod van 0.95 per kilo voor een partij van 10.000 kilo prima en van 0.90 voor eerste soort bij een partij van 20.000 kilo. Andere bie dingen gingen daar beneden. Nu had hij Vrijdag j.1. een partij van 5000 kilo prima geplaatst voor 1.05 bij een fabriek, die eerst had geweigerd in te gaan op het ge dane aanbod. Spr. vond dit een handelwijze, die doet veronderstellen, dat het beter is om maar niet aan te bieden. Voor een afbreuk van de wolproducten door de kunstzijde had spr. nooit gevreesd, wel voor de vervaardiging van synthetische wol, maar de dezer dagen ontvangen berich ten daaromtrent deelen mee, dat die fabrica tie op niets is uitgeloopen en de daarvoor op gerichte maatschappijen reeds weer zijn ge liquideerd. Spr. merkte nog op, dat in den laatsten tijd op Texel wol is verhandeld tegen eea prijs van 77 Y cent. Deze handel ging buiten de fabrieken om, het schijnt dat de speculatie zich op het artikel heeft geworpen. Spr. stel de de vraag of het niet goed zou zijn door te gaan met den verkoop van de prima-soort tegen den prijs van 95 cent of desnoods nog iets lager. Devoorzitter gaf in overweging kalm door te gaan, zooals tot nu toe. Men zal wel het laagste prijsniveau hebben be reikt, nu de speculatie zich met den wolhan- del schijnt bezig te houden. De heer W ij b r. G r o o t gaf in over weging, dat de vereeniging zich niet moeten laten uitkleeden. De heer Raat achtte het 't allerbeste, dat er stelselmatig wordt verkocht. Als de ver eeniging uit de markt gaat, zal hare wol zich zelf verteren. Hij hoopte, dat het bestuur zal doorgaan op den tot nu toe gevolgden weg. (Teekenen van bijval.) De heer B r u i n uit Graft vroeg wat in de statuten ten aanzien van den wolverkoop is voorgeschreven. De secretaris antwoordde, dat daar omtrent niets is bepaald, alleen staat er dat het bestuur van zijn handelingen verantwoor ding schuldig is aan de algemeene vergade ring. Deze kan den te vragen prijs voor schrijven. De vergadering gaf hierna aan het be stuur vrijheid van handelen, zooals de secre taris had gevraagd. Verkiezing bestuurder. De heer C. Fok te Beemster, die periodiek als bestuurslid moest aftreden, werd op voor stel van den heer D. J. Govers bij acclamatie herkozen en nam hiermee genoegen. Bestuurslid federatie. De heer Jb. de Wit te Beemster moest af treden als lid van het bestuur der federatie en was niet herkiesbaar. De secretaris stelde voor de vervul ling van de vacature over te laten aan den L.T.B., die als candidaat aanwees den heer P. Konijn te Venhuizen. Dit voorstel werd goedgevonden. Afgevaardigden algemeene verga dering federatie. Er moesten twee afgevaardigden worden verkozen naar de algemeene vergadering van de federatie, a. wegens periodieke aftreding van den heer C. Fok te Beemster (op 30 April 1931) en b. wegens uittreding als con tractant van den heer W. Groot Cz. te Stom- petoren. Geen van beiden was herkiesbaar. In hunne plaatsen werden na eenige stemmingen geko zen de heeren Wijbr. Groot en J. Raat, bei den te Alkmaar, die hiermede genoegen na men. Begrooting 1930'31. Voor de vereeniging vastgesteld op 823.18 en voor de Federatie op 300. De secretaris lichtte de cijfers nog even toe. De bijdrage voor de leden-contrac tanten bedraagt 50 cent, voor de leden niet- contractanten 1 en voor niet-leden-contrac- tanten 5. Overzicht wolkeuring 1930. Aan het door den secretaris opge stelde en voorgelezen rapport over de wol keuring 1930 ontleenen wij het volgende: De wijziging der scheercontrole met als -gevolg daarvan meerdere prijzen en rubrieken heeft de keuring aan interesse doen winnen en zij zal niet nalaten door het beter inzicht in de wolvererving, welke door de v^derdieren wordt verkregen, nog meer invloed op de wolproductie uit te oefenen dan zij tot nu toe reeds gedaan heeft. De grootste rubriek was van de rammen- vachten (71 stuks, waarvan 2 werden uitge schakeld als abnormaal). De zwaarste vacht woog 9.6 Kilo, de lichtste 3.9, het gemiddel de gewicht was 6.7, d.i. bijna 7 ons hooger dan in 1929. Het rendement liep nogal uit een, gelijk een staatje aangeeft. Het waarde- no. 86, zoekt een ontwikkelde Engelsche jonge dame om hem bij zijn arbeid be hulpzaam te zijn. Gediplomeerde ver pleegsters genieten de voorkeur. Goed getuigschrift vereischt. Zich aan te melden tusschen twee en vier uur. Dat was nu juist wat ze zocht. Er was in Cannes geen overvloed van goede be trekkingen; drie dagen van tevergeefsch zoeken hadden haar hiervan overtuigd. Zij hoopte dat dit nu iets goeds zou zijn; zoo niet, dan werd het weer New-York en de koude sneeuwstorm. En om ver slagen te worden haatte zij. Een scha duw verduisterde de glazen deuren. Zij sprong op, ietwat uit het veld geslagen, omdat zij voelde dat de dokter haar mis schien gedurende enkele seconden stil letjes had gadegeslagen. En weer was ze boos op zich zelve over het gevoel van dreigend onheil, dat haar overviel. An ders was ze niet zoo zenuwachtig. Wat was hij groot. Dit was haar eerste ge dachte, toen hij in de deuropening haar stond op te nemen. Zwaar en plomp van bouw, met onhandige, langzame be wegingen. Hij had de gebogen rug van den vorscher en zijn huid was donkel en mat. zijn heele zware persoon maakte den indruk van een kamergeleeerde. Zijn laag voorhoofd, dat overging in een smallen schedel, was vreemd plat van vorm. Hij herinnerde Esther aan iets, maar ze wist niet aan wat. Hij stond met ietwat gebogen hoofd met kalm wel gevallen haar aan te kijken, zonder een woord te zeggen. Ze kon hem hooren ademen. cijfer blijft zich in stijgende lijn bewegen. Toch was het aantal, dat het preadicaat „ge middelde eerste" niet kon halen, betrekkelijk groot (15, welker eigenaars, vooral voorzoo ver het éénjarige dieren betreft, zeker is aan te bevelen deze te doen verdwijnen.) Een tweede rubriek, welke op groot succes kon bogen, was die der „groepen van vier vachten van éénjarige ooien van één vader- dier. Hiervan werden 20 groepen gefor meerd van vier vachten, waaronder van vier rammen, ieder twee groepen. Per saldo waren het dus zestien vaderdieren, welke hier hun fokwaarde als wolproducent toonden. Het wordt een groot succes voor de Texelaars ge noemd, dat zij ondanks de beperkende bepa ling nog 80 ooien leverden met gemiddeld meer dan zes kilo wol met een gemiddeld rendement van bijna 62 pet. van een kwali teit, die nog juist gemiddeld in de „prima" kwam. Bij de tweejarige ooien, een nieuwe rubriek, was eveneens de eisch gesteld van vier van één eigenaar, afkomstig van één vaderdier. Hiervan konden slechts zes groepen gefor meerd worden. Deze categorie was bedui dend minder gunstig dan de éénjarigen, wat deels verklaarbaar is door de kortere groei periode en deels door de belangrijk hoogers lammen-productie. Het gemiddelde was 0 7 kilo minder en ook het gemiddelde waarde cijfer is belangrijk lager, n.1. van ruim ma tige prima 95.9 tot ruime eerste 90.9. Tegenover de groepen tweejarigen maak ten de ouderen een goed figuur, het gewichts- verschil was geringer dan tusschen één- en tweejarigen. Het rendement was lager, maar lag op dezelfde lijn als dat der éénjarigen. De kwaliteit ging boven die der tweejarigen. Het rapport, dat zeer veel becijferingen en namen bevat, eindigt met te zeggen, dat, als de fokkers onvervaard de controle voortzet ten, de wolproductie in het algemeen sterk zal worden verhoogd. Rondvraag. De heer P ij p e r vroeg waarom de wol levering dit jaar zoo laat geschiedde. De secretaris antwoordde, dat dit gebeurde om kosten te sparen, die immers ge ringer werden naarmate de wol langer bij den boer bleef. Thans is de wollevering vast gesteld in deze maand en begin October. Bij de sluiting bracht de voorzitter dank voor den goeden geest, die op de verga dering heerschte en voor de betoonde bereid vaardigheid om de zaak voort te zetten. Hij hoopte, dat men niet zal verflauwen. De heer D. J. G o v e r s bracht den voor zitter nog een woord van dank voor diens van den beginne af getoonde groote ambitie voor de zaak der vereeniging, waarvan hij hoopte, dat zij nog vele jaren zoo zal blijver MODELHOEVE. In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaerdinne Ik heb een modelhoeve gezien. Alles werkt er met de machine. De electri- citeit is er stalknecht en koemeid, pikker, bindster en dorscher. Dat is goed. De ruiten zijn er helder gelijk de oogen van een kind. De lucht is er gezeefd, gelijk het meel voor het dagelijksch brood. De vloer is er smetloos gelijk de melk. De boter is er frisch gelijk de dauw aan de zonne bloem, en gelijk die zonnebloem zoo geel. De stallen zijn er even komfortabel als 'n salon in een Pullmann. Uit de varkenstrog zoudt ge zelf eten. De heele hoeve blinkt en bloost; is geverfd, gevernist, geripolind, geschuurd, geboend, geveegd, gewasschen, gebleekt, herbleet' herwasschen, herboend, herverfd. Er is een piano. Er is een radio. Er is een auto. Er is een bibliotheek. Dat alles heeft me niet verrast. Dat is eigenlijk gewoon. Waarom zou de boer niet zorgen voor helderheid in stal en huis: zijn verkoop is er mede gemoeid. En waarom zou hij niet zorgen voor muziek en boek? Dat brengt hij mede uit de school. De verrassing was: de badkamer voor den boer en de boerin; de badkamer voor de kinderen; de badkamer voor de dienstboden. Voor de dienstboden, menschen, die niet langer hun slaapkamer hadden boven schuur of stal, maar, netjes en rustig, in het woonhuis. Als de hoeven zulke hoeven worden, dan keert het leven buiten om gelijk een kous. Dan is het uit met den trek naar de stad. Dan is er meer veranderd in het vaderland dan honderd filozofen kunnen vertellen aan het volk. Zeg, wat een tijd is deze, waarin ik mij nog kan verbazen over een badkamer, de ka- Hij zweeg en zag haar vragend aan. „Mijn naam is Rowe. Ik kwam naar aanleiding van uw advertentie, dokter". Langzaam kwam hij naderbij, blijk baar afkeerig van inspanning, welke traagheid ook zichtbaar was in de spie ren van zijn uitdrukkingloos gelaat. Op velen zou hij den indruk maken van dof en dom te zijn, doch Esther wist dat dit niet waar was. Daar was leven in zijn kleine, diepliggende oogen, waarvan het wit geel getint was. Toen zij hem in da oogen keek, zag zij daarin 'n groote do sis besloten wilskracht. „U bent Amerikaansche, naar ik zie." „Ik ben uit Canada. Ik kreeg mijn op leiding in New-York". „Verpleegster dus. Waar hebt u uw opleiding gekregen?" „In St. Lucas." Zij bemerkte dat dit een goeden in druk maakte. Met zijn hand wees hij haar een zetel aan en nam zelf plaats in een leuningstoel, die kraakte onder zijn gewicht. Hij zuchtte; blijkbaar vond hij het komende onderhoud vervelend. „Wat doet u in Frankrijk?" „Ik kwam hier om een patiënte van mij, die niet graag alleen reist, gezel schap te houden. We bleven een week in Parijs, toen brajcht ik haar hier, waar zij vrienden vond, met wie zij naar Al giers ging. 't Was van te voren afgespro ken, dat ik slechts tot Cannes mee zou gaan. Ik ben nu een week hier geweest en zou naar New-York terug gaan als niet Wel?'* - (Wi>cdL ïöCX.<)1«4Ï

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5