Kunsten en Wetenschappen. Binnenland PfAvInciaal nieuws l»l; WOVIt Bl X VATï ITETf VEKKEIRSIGIA'TJK. i j li I I! II is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Fost^r's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle apo theken en drogistzaken. mer toch, waarmede de bouw van elk huis moest aanvangen? Zouden we niet eens een duif uitzenden om te weten of de beschaving waarlijk al begonnen is? HEILOO. Holl. Mij. van Landbouw. De afdeeling van de Holl. Mij. van Land bouw, Heiloo en Omstreken, hield Zaterdag avond vergadering in café Roozing. De voorzitter, de heer P. Frans, opende op de gebruikelijke wijze. Daarna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief van de 128e Algemeene Vergade ring op 10 Sept. te Amsterdam. De vergadering stelde er prijs op om in de vacature K. Braak te Hoogwoud, den heer H. K. Koster, Wieringerwaard, voor hoofd bestuurslid te steunen en als lid van de Fi nancieele Commissie, den heer D. J. Govers te Alkmaar. Ook stelde men op iprijs om het volgend jaar de Algemeene Vergadering in Alkmaar te houden. De afgevaardigden kre gen vrij mandaat, doch men wcnschte dat zij met bovengenoemde vacatures en hun candi daten rekening zullen houden. Als afgevaar digden werden voorgedragen de heeren P. v d. Molen en I<. Muijs en als plaatsvervan ger de heer P. C. Schuitemaker. Daar ck heer K. Muijs verhinderd is werd voor hem in plaats gekozen de heer P. Reine Hz. De aftredende bestuursleden de hr. D. Govers Wz. en C. Zeeman werden herkozen. In de re- kening-commissie werden voorgesteld en be noemd de heeren D. Blokker, J. Bakker en P. Groeneveld. Aangifte Landbouwwintercursus. De heer Maas Geesteranus zeide dat de cursus door gaat. Er zijn reeds 12 of 13 leerlingen, doch wie nog interesse voor den tweejarigen cur sus hebben kunnen zich aangeven bij den secretaris, den heer Maas Geesteranus. Bij de rondvraag stelde de heer H. ker Hz. voor om de poging van de Heer-Hugowaard, die de tarra van de kens wil weg hebben, te steunen. Uit de dis cussie bleek dat de slagers 2 K.G. per 100 K.G. aftrekken en dat de verkooper ook al de andere kosten moet betalen. Het voorstel Bakker had aller instemming en zal worden gesteund. Daarna sluiting. Bak afd var- Luchtvaart HET CONFICT BIJ DE K. L. M. Uiteenzetting van de Nederland- sche Vereeniging van verkeers vliegers. Van de zijde der Nederlandsche Vereeni ging van verkeersvliegers verzoekt men ons het volgende te melden: Van meerdere zijden, zoowel in het open baar als in privé gesprekken wordt ons het verwijt gemaakt, dat wij het van belang heb ben geacht om de pijnlijke aangelegenheid van het stopzetten van den vliegdienst en het daarop volgend ontslag der piloten slechts binnenskamers te willen behandelen en zoo doende het publiek niet door middel van de courant inlichtingen te geven. Wat na ons communiqué van 31 Aug. ge publiceerd is als afkomstig van de zijde van de vliegers of als ingezonden stuk, is niet van de vereeniging afkomstig, noch op eenigerlei wijze door deze beïnvloed. Het is een onderwerp van ernstige bespre king geweest, of wij alsnog van ons stand punt zouden afwijken, maar wij meenen dat niet te moeten doen. Nu evenwel deze aange legenheid een onderwerp van bespreking zal worden in de Tweede Kamer, meenen wij toch niet geheel te mogen zwijgen over de punten, welke daar ter sprake zullen komen. Wij leggen er den nadruk op, dat dfe vliegers van Dijk en Wiersma zijn ontslagen omdat zij niet naar Indië wilden vliegen op de door de directie der K. L. M. gestelde voorwaarden. Deze weigering grondden zij op het vastkop pelen van de experimenteele lndië-vluchten aan het vliegen op de Europeesche luchtlijnen, welke vastkoppeling door allen onredelijk werd geacht, in het bijzonder voor de vlie gers, aangenomen voor het oogenblik, dat iemand aan de mogelijkheid van het Indië- vliegen dacht. Wij achten dus het ontslag van de heeren van Dijk en Wiersma alleen daar om reeds onrechtmatig. Op de eerste vraag welke de interpellant tot den minister van Waterstaat heeft gericht of het juist is, dat de directie der K. L. M. geweigerd heeft, met de vereeniging van haar personeel te onderhandelen over de vliegvoor- iwaarden, zal de minister niet anders dan be vestigend kunnen antwoorden. Wat de tweede vraag betreft, of het juist is, dat de vliegers slechts op mondelinge over eenkomst zijn aangesteld, zien wij geen be zwaar een toelichting te geven. De oudere piloten zijn allen mondeling aangenomen, zelfs zonder schriftelijke bevestiging; terwijl de jonge vliegers zijn aangesteld op blijkbaar niet bindende arbeidsvoorwaarden. Art. 3 van de statuten van onze door de directie zoo verafschuwde vereeniging, legt ons op te zorgen bij invaliditeit van leden en bij overlijden voor weduwen en weezen; het houden van voeling met de K. L. M. en het met deze bespreken van onze belangen; en ten slottemede te werken aan den bloei der luchtvaart. Vooral deze laatste zinsnede legt ons voor alsnog op de verplichting te zwijgen. Mochten alle pogingen tot bemiddeling fa len, dan zullen wij niet schromen, publiciteit te geven in dien zin, zooals door velen, die ons naar gebleken is- sympathiek ge zind zijn reeds nu wordt verlangd. Vragen van den heer Floris Vos. Het Tweede Kamerlid de heer Floris Vos heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de directie van de Konink lijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën (K.L.M.) niet is ingegaan op het voorstel van den rijksbemiddelaar, alvorens ruggespraak te houden met haar Raad van Beheer, waardoor oplossing van het conflict en daardoor herstel van den dienst ettelijke dagen is vertraagd? Zoo ja, is de minister dan bereid, mede te deelen of een dergelijke opvatting kan worden geduld, waar het, zooals hier, betreft een door den Staat gesubsidieerde onderneming? DE GELUKTE FRANSCHE OCEAANVLUCHT. Costes bevorderd tot Comman deur, Bellonte tot Officier in het Legioen van Eer. Op voorstel van den minister voor Lucht vaart, Laurent Eynac, heeft de Fransohe re geering besloten Dieucjonné Costes voor te dragen tot Commandeuih van het Legioen van Eer en Maurice Bellonte en Viaut, den meteo roloog, die de reis heeft voorbereid, respectie velijk tot Officier en Ridder van het Legioen van Eer. De vrouwen van Costes en Bel lonte naar Amerika. Er komt geen einde aan de telefoontjes en bezoeken aan de woning van mevr. Costes. Ten einde zich spoediger van alles op de hoogte te stellen heeft de vrouw van Bellonte er eveneens tijdelijk haar tenten opgeslagen. Donderdag a.s. zullen de echtgenooten der beide koene piloten zich per „Ile de France" naar New York begeven. Kolonel Easterwood te Parijs Op het vliegveld van Le Bourget, waar slechts enkele dagen geleden de „Point d'In- terrogation" is opgestegen voor den succes- vollen tocht naar Amerika, is Zaterdagmiddag kolonel Easterwood, de Amerikaan, die 25.000 voor de vliegers heeft beschikbaar -gesteld, met een Engelsch vliegtuig aange komen. Hij werd verwelkomd door een vertegen woordiger van het ministerie van Luchtvaart Couhe. Per auto begraf men zich, in gezelschap van Mrs. Easterwood en Wood, de lucht- vaartattache der V. S. te Parijs, naar de wo ning van Costes. De vliegers te Washington. De Fransohe vliegers Costes en Bellonte zijn Zondagmiddag op het Bolling-vliegveld te Washington geland. Zij werden, nadat zij met hun waren aangekomen, door een groote menigte verwelkomd. Zij werden be groet door den secretaris van president Hoo- ver. Heden zullen de vliegers een krans leggen op het graf van den onbekenden soldaat en de lunch gebruiken op het Witte Huis. NA HET ONGELUK BIJ LOOS- DRECHT. Crematie luit. ter zee C. Rol danus. In het crematorium te Velsen is Zaterdag middag verascht het stoffelijk overschot van den luit. ter zee 2e kl. C. Roldanus, die bij het vliegongeluk te Loosdrecht om het leven is gekomen. Er was een groot aantal belangstellenden, voornamelijk marine-officieren van het vlieg kamp De Mok, dat onder leiding van den commandant luit. ter zee le kl. J. A. Gauw een deputatie had afgevaardigd. Voorts een een deputatie van het vliegkamp Soesterberg, de heer Driessen, burgemeester van Den Hel der en vele anderen. De heer Gauw sprak namens de vliegoffi eieren. Als vertegenwoordiger van de pro motie-officieren van 1925 bracht luit. ter zee 2e kl. Gaillonard een laatsten groet. De vader van den overledene dailkte. VINCENT VAN GOCH EN ZIJN TIJDGENOOTEN. Officiëele opening der tentoonstelling. Een -groot gezelschap kunstenaars en offi- cieele personen was Zaterdagmiddag in het Sted. Museum te Amst. bijeengekomen ter bij woning van de opening der tentoonstelling „Vincent van Gogh en zijn tijd-genooten" Met den Franschen gezant, den heer F. A. Kammerer, waren aanwezig de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen-, mr. J. Terpst^a, de waarnemend-burgemeester van Amsterdam, Dr Wibaut, de wethouder van Kunstzaken en onderwijs, de heer E. Polak, verschillende Amst-erdamsche raads leden, leden van de Tweede Kamer, besturen van vereenigingen van beeldende kun stenaars, het echtpaar Kröller, leden van het Corps Consulaire, toon-eelspelers en vele anderen, o.w. een zuster van Vincent. Wethouder Polak sprak het eerst en schetste den levensloop van Vincent van Gogh. De tentoonstelling werd vervolgens door minister Terpstra geopend. Hij wees er op, dat bij Vincent's herdenking niet alleen Am sterdam, doch geheel Nederland betrokken is. Spr. bracht in de persoon van den heer Polak het gemeentebestuur van Amsterdam 'hulde voor zijn initiatief voor deze daad van pieteit, waaraan ook de regeering volgaarne ihaar steun verleend heeft. Er is op aar-de veel leed aldus spreker dat niet tot uiting komt en in de hoeken -besloten blijft. Ook in van Gogh heeft zich een tragische worsteling voltrokken, de resultaten daarvan heeft hij niet voor en in zichzelven 'behouden. In een zijner brieven zegt hij een vriend van de menschen te zijn. Zijn kunstenaarsleven is een rechtvaardiging van deze uitspraak. Hij heeft zich als mensoh aan zijn medemenschen gegeven, hij heeft, zijn eigen menschelijkc worsteling volbrengend, d-e menschheid ver rijkt met diepe, blijvende waarden. Dr. F. M. Wibaut, richtte tenslotte als waarnemend burgemeester woorden van groote erkentelijkheid tot minister Terpstra, in wien hij de regcering dankte voor de medewerking, welke van haar is verkregen. De voldoening hierover is zeer -groot. Het gezelschap verdeelde zich hierna over de verschillende zalen voor een rondgang langs deze zoo uiterst belangrijke expositie. ZANGVEREENIGING „TOONKUNST" Bovengenoemde vereeniging zal onder leiding van haar directeur, den heer J. H. Mtshoorn, haar repetities hervatten op a.s. Dinsdag 16 Sept., voor de dames 's av 7 30 uur, voor de heeren om 8 uur. De repetities zullen, evenals vorige jaren, weder gehouden worden in de bovenzaal' van De Unie. Voor de eerstvolgende uitvoering in dit seizoen zal een opera in concertvorm in stu die genomen worden, nl. „Der Freischütz" van C. M. von Weber, en Psalm XIII van Fr. Liszt, beide composities voor gemengd koor met begeleiding van strijkorkest en pi ano, het eerste werk bovendien met zes so listen en het laatste met tenor-solo. Zangers en zangeressen, die deze werken reeds vroeger mede uitgevoerd hebben, zul len zich nog herinneren, hoeveel schoons deze bevaten en met hoeveel instemming en ambitie vooral Der Freischütz ingestudeerd werd, vanwege de bekende en melodieuse muziek. Het programma voor de tweede uitvoe ring zal o.m. bevatten het prachtige Requiem van den bekenden componist W. A. Mozart, een schitterend werk, dat hier nog nimmer door „Toonkunst" uitgevoerd wera. EGMOND-BINNEN. Eensgezindheid. Donderdagavond vergaderde de fanfare. Na de opening was allereerst de stand der financiën aan de orde. Daarbij bleek, dat de kas nog met een klein batig saldo sloot, waartegenover echter eenige onbetaalde re keningen stonden. Besloten werd op Zondag 14 September een concert te geven te Egmond aan den Hoef, als daar tenminste in de openlucht een geschikte gelegenheid te vinden is. Voor het eerstvolgende donateursconcert zal het bestuur trachten de medewerking te verkrij gen van Haarlem's Klein Cabaret. Aan de orde was daarna het bespreken van middelen om de fanfare op hooger peil te brengen, omdat zij door het te Velsen be haalde succes tot de eere-afdeeling was op geklommen. Daarvoor zijn eenige nieuwe in strumenten noodig, en al schudde de kas be denkelijk „neen", leden en bestuur durfden het aan een tuba, trompet en bugle te be stellen. Om evenwel eenigszins in den nood te voorzien, zal getracht worden tegen het einde van het jaar een loterij te organiseeren met een rijwiel als hoofdprijs. De wenschelijkheid werd betoogd van een moderne potpourrie, die bij het publiek in den smaak valt. Wijl echter een volledige bezetting boven de 20 kost, werd van zoo n muzieknummer afgezien. Ook vond de voor zitter een kist voor het vervoer van het vaan- deel geen overdreven weelde, maar ook hier werd tot uitstel besloten. Eindelijk werd de vraag besproken, hoe aan nieuwe leden te komen voor aanvulling en uitbreiding. Eenige namen van jongelui, die wel wenschten toe te treden werden ter stond genoemd, zoodat dit najaar weer met een cursus voor adspiranten kan begonnen worden. Deelnemers kunnen zich bij het be stuur opgeven. Als besturusleden werden vervolgens her kozen de heeren C. van den Berg, M. Kool en G. Tervoort Jz. Na nog eenige besprekingen, waarbij de voorzitter de leden bijzonder aanspoorde thuis veel te oefenen en vooral zoo trouw mogelijk de repetities bij te wonen, werd deze vruchtbare vergadering gesloten. LIMMEN. Op 1 October a.s. zal Jan Bult, de een voudige behulpzame postbode 25 jaar in dienst van de posterijen werkzaam zijn, waarvan plm. 19_ jaar in deze gemeente. Het zal den a.s. jubilaris niet aan belang- stelling ontbreken. Op 7 September 1860 te Venlo geboren, studeerde de jonge Nolens te Rolduc, en voorts aan de universiteit te Utrecht in de rechts- en staatswetenschap en daarna in de theologie aan het seminarie te Roermond, waar hij 26 Maart 1887 tot priester gewijd werd. Datzelfde jaar werd hij benoemd tot leeraar te Rolduc. Den 12en Februari 1890 promoveert c hij te Utrecht cum laude tot doctor in de staatswetenschap op proef schrift: „De leer van den H. Thomas van Aquino over het recht" en op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. De nieuwe doctor bleef te Rolduc tot hij in 1896 werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. In 1909 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in de Arbeidswetgeving aan de Amsterdam- sche universiteit. Hij werd herhaalde malen benoemd tot vertegenwoordiger bij de interna tionale arbeidswetgeving, nam o.a. in 1919 deel aan de Intern. Arbeidsconferentie te Washington en werd eenmaal tot voorzitter gekozen. In Augustus 1923 werd hij benoemd tot Minister van Staat. Mgr. Nolens is o.a. ook voorzitter van den Mijnraad, curator van de technische hooge- school, voorzitter van den Werkloosheids- raad en onder-voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid. De paus benoemde hem tot protonotarius apostolicus en huisprelaat en de Nederlandsche regeering tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw. en MGR. MR. DR. W. H. NOLENS. Zeventig jaar. De leider der r.k. fractie in de Tweede Ka mer, mgr. mr. dr. W. H. Nolens, werd gister zeventig jaar. OUD-GEPENSIONNEERDEN. Gelijkstelling tusschen rijks- spoorweggepensionneerden. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Suring betreffende gelijkstelling met ingang van 1 Sept. j.1. van de regeling der toekenning van uitkeeringen aan oud-ge- pensionneerden der Ned. Spoorwegen met die, welke voor de oud-gepensionneerden van het rijk is vastgesteld, heeft de minister van Waterstaat o.a. geantwoord: Voor de toekenning van uitkeeringen aan oud-gejpensionneerden der Ned. Spoorwegen heeft de directie destijds een regeling getrof fen, die in hoofdzaak overeenkomt met de tot 1 dezer bij het Rijk geldende regeling. E>e directie had reeds bepaald, dat de eerst bedoelde regeling met ingang van 1 Sept. j.1. zou worden herzien, overeenkomstig die, welke bij K.B. van 22 Juli 1930 voor de oud- gepensionneerden van het Rijk is vastgesteld. WEER EEN ZUID-AFRIKAANSCHE MINISTER NAAR ONS LAND. De minister van mijnwezen en nijverheid van de Unie van Zuid-Afrika, de heer A. P. J. Fourie, zal na een kort verblijf te Londen a.s. Woensdag voor een paar dagen een be zoek aan ons land brengen. Ter gelegenheid van dit bezoek biedt de minister van arbeid, handel en wetenschap minister van arbeid, handel en nijverheid in het gebouw van zijn departement op a.s. Donderdag een thee aan. De heer Fourie is o.a. vergezeld van den heer dr. A. J. Bruwer, voorzitter van den raad van handel en nij verheid van de Unie van Z.-Afrika. GEDENKSTEEN ONTHULD. Zaterdag is te Vlissingen in den gevel van het in aanbouw zijnde Prot. Christ. Zieken huis „Bethesda" een gedenksteen onthuld, die er aan herinnert, dat mevr. Blum, gebo ren De Niet en haar thans overleden echtge noot door 'n vorstelijke gift den bouw van dit ziekenhuis hebben mogelijk gemaakt. Behalve het bestuur, waren een groot aantal genoo- digde autoriteiten, doktoren en predikanten bij deze plechtigheid tegenwoordig. ZAKKENROLLERS. Op de feesten te Zwolle. Vrijdagavond heeft zich op het Oud-Zwol- sche Marktplein een geval van zakkenrollerij voorgedaan ten nadeele van een notaris uit de omgeving, wien 200 werden ontstolen Bij het vuurwerk werd iemand een horloée ontrold. ONBEWAAKTE OVERWEG Een seinwachtershuis belemmer, het uitzicht. Rijwiel gegrepen door een sneltrein, de berijdster ernstb gewond. Zaterdagmiddag is op den onbewaakten overweg aan den Zwarte Weg bij Gouda een ernstig ongeluk gebeurd. De vijftienjarige A. de Hoog, uit Gouda, fietste met zijn tante de ongeveer dertigjarige juffrouw De Hoog' over den Zwarte Weg in de richting Reeu wijk. Daar het uitzicht ter plaatse op den spoorweg geheel belemmerd wordt door een oude seinwachterswoning, hebben zij den na derenden sneltrein niet bemerkt. De fiets van juffrouw De Hoog werd door de locomotief bij het achterwiel gegrepen en een meter of tien zijdelings van de spoorbaan neergewor pen; de berijdster kreeg daarbij een ernstige hoofdwonde. Zij is naar het Van Iterson-zfe- kenhuis te Gouda overgebracht. De jongen kon nog juist voor de locomotief wegkomen, komen. De machinist had van het ongeluk niets bemerkt. Bij het binnenrijden van den trein in het station te Gouda begreep men, dat er iets gebeurd moest zijn, omdat de overblijf, selen van de vernielde fiets vóór aan de loco. motief hingen. Er is reeds herhaaldelijk aan de spoorweg, autoriteiten gevraagd, het uitzicht ter plaatse te doen verbeteren. Eenige weken geleden is aan het gemeentebestuur van Gouda bericht dat de wachterswoning zal worden afgebro ken. KINDERVERLAMMING. Een tweede geval van kinderverlamming heeft zich in de omgeving van Bathmen voor- •gedaan, bij een 18-jarigen zoon van den 'and bouwer Holtenbroek te Okkenbroek (gemeente Diepenveen). De patiënt werd op geneeskun dig advies vervoerd naar de barakken te De venter. BRANDEN. In het stationsgebouw te Zaandam, Zaterdagmiddag werd de brandweer op- geroepen voor een uitslaanden brand in het stationsgebouw. Door tot nu toe onbekende oorzaak, was brand ontstaan in de slaapver trekken van den restaurateur, welke zijn inge richt in een klein steenen gebouwtje ten noor den van het station, waarvan de benedenver dieping dienst doet als olie-bergplaats. Dank zij het feit, dat op het tweede perron een straalpijp op de waterleiding kon worden aangesloten, wist de brandweer uitbreiding te voorkomen. De slaapvertrekken met het zich daarin bevindend meubilair brandden vrijwel uit. Ook het gebouwtje zelf bekwam aan het dak brandschade. De restaurateur was niet verzekerd Een oude vrouw verbrand In de woning van het echtpaar S. in de Tuinstraat te Groningen waar een 79-jari- gen man en de 85-jarige vrouw woonachtig zijn, geraakten Zaterdagmorgen toen de vrouw het ga6toestel in brand wilde steken de kleeren van de vrouw in brand. Toen voorbijgangers die de vlammen zagen het huis binnen drongen, vonden het half ver koolde lijk van de oude vrouw. De oude man die nog te bed lag toen het ongeluk gebeurde kreeg geen letsel. De brandweer had den kleinen binnenbrand spoedig gebluscht. KORTE BERICHTEN De minister van buitenlandsche zaken jhr. Beelaerts van Blokland vertrok Zater dag naar Geneve ter deelneming aan de con ferentie over het Europeesch Statenbonds- plan-Briand en daarna aan de vergaderingen van den Volkenbond. - Zaterdagmiddag sprong de pijpleiding van een locomotief, bij de werkzaamheden aan de De la Reyweg te Den Haag. Een 23- jarige werkman kreeg ernstige brandwonden aan zijn heide oogen en in zijn gelaat. Vrijdagavond is in de buurtschap Haar- le gem. Nijverdal, terwijl de bewoners naar de Zwolsche feesten waren, door het uitsnij den van een ruit ingebroken en 900 gesto len. In opdracht van het V.V.V.-bestuur is 300 M. film vervaardigd van Mooi Zeist, welke reclamefilm in 20 bioscopen hier te lan de, in evenzooveel theaters in Indië en zoo mogelijk ook in Duitschland en Engeland zal worden vertoond. De Zaandamsche politie heeft een jon geman aldaar aangehouden, die met een paar dames uit Amsterdam op de kermis een dans huis had bezocht en de gelegenheid, dat deze een dansje maakten, had benut om er me! de handtaschjes van door te gaan, waarir zich te zamen ongeveer 40 bevond. In de week van 1-6 September 1930 zijn in Nederland uitgesproken 66 faillissementen, 157. De deur waar de gevangenen waren, werd het eerst ge opend en zoo kwamen de agent, de slotenmaker, de professor, het prinsesje en de kabouter bijeen. Ze beraadslaagden wat ze zouden doen. Allemaal spraken ze tegelijk. Dat is niet ver standig, zeide de professor, „je kunt niet tegelijk praten, wel breien of zinken. Daarom ieder op zijn beurt 158. Men besloot dat het muisje zou gaan kijken in het ver trek, waar de heks sliep. Het zou gaan zien, wat daar gebeurde en of de heks nog sliep. „Dat kan best", zeide het muisje, om dat ik wel een gaatje weet om er in te kruipen. Zoo gezegd, zoo gedaan, en terwijl de anderen zich schuil hielden, ging het muisje door het gat. „En nu zoo stil als een muisje", maande de kabouter,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6