dTa v.r.o-betooging op houtrust te 's-gravenhage. SPOOR's MOSTERD Spoor's gestampte Muisjes Sport Ingezonden stukken Meer dan 100.000 betoogers. 2qo is dan Zaterdag de groote A.V.R.O.- jaiï de dag, waarop naar schatting dertig duizend Nederlanders uit alle provinciën naar den Haag zouden komen, onder gunstige weersomstandigheden aangebroken. De A.V. p O.-betoogers arriveerden hetzij met extra- treinen, hetzij in iiles van extra-autobussen, dan wel per H.T.M., in particuliere auto's of per motorrijwiel of gewone fiets. Zelfs waren de langzamerhand uit den tijd geraakte paar- denbespanningen van stal gehaald om, als de afstand niet al te groot was, op deze wijze den rit naar het Haagsche Houtrust te onder nemen. En tenslotte kwamen uit de naaste omgeving van Houtrust nog duizenden wan delaars naar het groote terrein geloopen, dat zich van omstreeks één uur af geleidelijk vulde tot in de uiterste hoeken. In de ochtenduren was de laatste hand ge legd aan de voorbereiding van het Houtrust- yeld, waar uitgebreide maatregelen waren genomen om de vele duizenden luistervinken te ontvangen. Zoo waren 500 M. waterleidingbuizen met 80 kranen rondom het terrein aangelegd ter onmiddellijke voorziening van dorstige kelen. Maar bovendien waren 35 consumptietenten opgericht voor de verschaffing van broodjes en van ijs of limonade, chocoladereepen, .vruchten enz. Daarenboven waren de gewone restaurants op het veld ruim voorzien van alles wat voor de versterking van den inwen- digen mensch kon worden verlangd. De tribunes waren getooid met de bekende A.V.R.O.-vlaggen, terwijl aan de onderzijde verschillende opschriften, vermeldende de verlangens van de A.V.R.O.-isten, waren aangebracht. Midden op het terrein, nabij de vaste mu ziektent, was het spreekgestoelte opgesteld, geflankeerd door een Philips-geluidverster- kingsinstallatie met twee groepen van zes luidsprekers. Op andere deelen van het ter rein waren tijdelijke verhevenheden getim merd voor het Haagsche A.V.R.O. luister- yinken-orkest en de drie harmonie-korpsen. Het gewone, versterkte omroep-orkest on der leiding van Nico Treep nam plaats in de yaste muziektent. Parkeerruimte was rondom het veld inge richt voor 6000 auto's en aan de binnenzijde was stallinggelegenheid gemaakt voor 5000 rijwielen. Voorts was gezorgd voor de Boodige toiletinrichtingcn e.d. Een vrijwillige eerste-hulpbrigade ten ge tale van 30 man was. evenals een standplaats yan den gemeentelijken geneeskundigen dienst aanwezig, teneinde op alle eventuali teiten te zijn voorbereid. De chef van den technischen dienst van de. K.L.M., de heer Aler, had zich beschikbaar gesteld om per vliegtuig in den namiddag boven het terrein te circuleeren voor het imaken van luchtfoto's van de betooging. De verkeerspolitie had bijzondere maat regelen genomen om de tochten door de stad zoo goed mogelijk te leiden. Voor de autobussen en andere in file rij dende auto's waren aparte routes vastgesteld. Het bezoek aan Houtrust heeft de verwach tingen verre overtroffen: medegedeeld werd n.1. dat volgens een raming, gedaan door de verkeerspolitie, circa 100.000 betoogers aan wezig waren. Onder de aanwezigen bevonden zich de kamerleden prof. v. d. Bilt, mr. Boon, mevr. v. Italiëvan Embden, dr. Vos en mej. Wes terman, enkele leden van den Radioraad, de secretaris van dien raad, de heer Weber, generaal de Kanter e.a. Van de vele groepen die zich met A.V.R.O.- kleuren hadden getooid, trok vooral de aan dacht een groep jonge meisjes uit Winters wijk, die gekleed waren in wit blauw ge streepte costuumpjes, dragende vlaggen en schilden met het A.V.R.O.-embleem en met de namen yan de elf provinciën. Onder de opschriften, die de diverse groe pen in haar banieren hadden geplaatst, trok ken de aandacht: „Wij blijven protesteeren tegen politiek regeeren", „Ook in het Drent- sche land houdt de A.V.R.O. stand „A.V. R.O.-recht is Radio-vrede"; voorts kwam laat op den middag nog een groote groep met muziek voorop binnen, vergezeld van een met bloemen en linten versierden auto, symboli- seerende het luistervinkenkoor. Toen men omstreeks half vier op Houtrust bijeen was, opende dr. F. Westerling de be tooging met een kort inleidend woord. Daarna deed Nico Treeps orkest den oiarsch Alte Kameraden weerklinken. Rede dr. Molhuysen. Dr. Molhuysen, de voorzitter van de A. V. R O., opende de rij der sprekers. Hij zei in het kort het volgende: Toen ik vanmiddag voor de eerste maal Houtrust betrad, werd ik overweldigd door den aanblik van een zoo groote massa men- schen. Dat er een zoo intense belangstelling voor deze demonstratie bestaat, moet worden toegeschreven aan het feit, dat achter de uiterlijkheden van de radio-zaak, waardevolle eigendommen van het volk gevaar loopen te worden beschadigd. En dat vele Nederlan ders dit weten. Het is voor de onbevooroordeelden onder de Nederlanders niet noodig, dat wij een kun- stig opgebouwd pleidooi leveren voor het goed recht van de A.V.R.O. Het onrecht dat aan de A.V.R.O. is berokkend, mocht dan in velerlei opzicht binnenskamers zijn beraamd en in schema zijn gezet, degene, aan wien on recht werd voltrokken, heeft altijd gedurende jaren van zijn arbeidzaamheid in het volle licht gestaan van de publieke waarneming. Dat maakt het verdedigen van de A.V.R.O.- 2aak in velerlei opzicht gemakkelijk. Een bekroninge, een hoogtepunt van deze reeks actiedaden is thans deze grootsch opge zette en grootsch geslaagde bijeenkomst op Houtrust. Van deze plaats op Houtrust, te widden van het groote en sterke leger van A.V.R.O.-aanhangers, A.V.R.O.-vrienden, A. RO.-strijders, durf ik uitroepen: „Be schouw deze massa-bijeenkomst niet als een glorieus slot van een heroïsch gevoerden strijd!" Want hier op Houtrust wordt van daag werkelijk niet de laatste acte opgevoerd van het spel van Recht en Onrecht. Wij zullen Houtrust niet verlaten met de gedachte: „Dat is een pakkend slot geweest!" Integendeel Het is de afsluiting van een ^leidend voorspel. Het is een apotheose, ^te^eztijd een begin! (Donderend ^oge de Regeering dan den indruk ont vangen, dat hier aanwezig zijn geweest, tien duizenden rustige burgers, die door Onrecht bracht" rscJlte opstandigheid zijn ge- Rede mr. van Doorne. De voorzitter van „De Vrije Luistervink" nam hierna het woord. „Luistervinken, Vrije Nederlanders! al dus begon hij het is niet zonder reden, dat ik begin den nadruk te leggen op het woordje v 1 'T. Want onze vrijheid is ons hoogste goed on g'J zijt hier gekomen om te protesteeren tegen het feit, dat men u een deel van dat goed ontnomen heeft. Die vrijheid, dat kos telijke bezit, vergunt ons nog ter kerke te gaan waar wij willen, staat ons nog toe onze kinderen de school te doen bezoeken, die wij voor hen uitkiezen, vergunt ons nog de cou ranten te lezen die wij willen lezen. Doch, helaas vergunt ons niet meer te luisteren naar den Omroep, zooals wij dat zouden wenschen. Dat deel van onze vrijheid is ons ontnomen en ware dit geschied bijvoorbeeld langs processueelen weg na gevoerden strijd met tegenstanders voor onpartijdige en recht vaardige rechters, die ten slotte een uitspraak velden in ons nadeel, dan zou er onzerzijds berusting mogelijk zijn geweest. Dan hadden wij kunnen zeggen: al is de uitspraak in ons nadeel, al zijn wij niet bevredigd, toch mogen wij niet anders dan overtuigd zijn, dat langs den weg eener eerlijke en onpartijdige recht spraak gedaan naar eer en geweten, het von nis is geveld; dan hadden wij kunnen zeggen; er is r e c h t gesproken. Doch thans kunnen wij dat niet. Het zendtijdbesluit is een miskenning ge weest van den wil van een groot deel van ons volk, dat in de A.V.R.O. zijn zoozeer ver splinterde en versnipperde eenheid had terug gevonden. En indien het onrecht niet volledig wordt hersteld voor dien tijd, dan zal over drie jaar bij de verkiezingen door het land van Noord tot Zuid en Oost tot West klinken: Wij heb ben niet vergeten! en wij zijn u en uw politiek geknoei en gekuip moe, moe en meer dan moe!". \V. Vogt de laatste spreker. Met de Amsterdamsche colonne was ook de heer Willem Vogt aangekomen. Onmiddellijk werd hij geleid naar de hem zoo vertrouwde microfoon. Zijn toespraak kwam neer op het volgende: Toen wij in het jaar 1923 onze Omroep- familie stichtten, hebben'wij werkelijk nimmer durven veronderstellen, dat het nog eens een maal noodzakelijk zou zijn, om voor familie bezoek een terrein af te huren van de afmetin gen van Houtrust. Onder de vele verwijten, die ons gedaan worden is er een, dat ons afschildert als een zaak met klanten. Men zou echter zoo zeggen, dat wanneer de A.V.R.O., als Radio-Omroep- zaakje in staat is om zijn klanten bij tiendui zenden tegelijk te zamen te laten komen op een groot open terrein in Den Haag, er toch noodzakelijkerwijs nog een andere band moet bestaan tusschen dien Omroep en die klanten dan de zeer eenvoudige tusschen leverancier en gebruiker. Wij hadden de grondslagen gelegd voor een groot en geriefelijk huis, dat wij met eigen krachten en eigen middelen wilden laten op trekken. Wij hadden den woesten grond, dien wij als pionier vonden volgens de eeuwen-oude rechten van den eerstkomende voor ons gere serveerd. Nu is de regeering gekomen en heeft het bouwterrein genaast. Niet om het voor zichzelf te behouden, maar om het te geven aan anderen op geen andere_ gronden, dan het feit, dat die anderen er zoo luid om vroegen. De zendtijdverdeeling steunt in onze oogen niet op billijkheid, maar eenvoudig op de schatting van machtsposities ten opzichte van het beheer van den Staat En de grondslag van deze machtsposities zou aanvaardbaar zijn, wanneer deze theoretische machtsposi ties een werkelijke afspiegeling gaven van de gevoelens, die leven onder het naar radio luisterende volk! Wij nu, als A.V.R.O.-man nen, die zeven jaar lang contact hebben gehad met dat luisterende volk, weten, dat dit niet zoo is. En omdat wij dat willen aantoonen is o.a. deze A.V.L.O.-landdag bijeen geroepen. Er steekt geen schande in voor een regee ring om te erkennen, dat nieuwer en ruimer inzicht is verworven na de uitvaardiging van een ongelukkige beslissing. Deze beslissing maakt het niet onvermijdelijk, dat men om meer bevrediging te schenken, geheel op zijn schreden terugkeert. Neemt den druk van on recht weg en gij houdt over het bindend element. De regeering overwege daarom ernstig het scheppen van nieuwe ontplooiingskansen voor de A.V.R.O. waarbij voor haar open komt een nieuwe toekomst met een eigen zender ge durende de heele week!" Na de rede van dr. Molhuyzen volgde een langdurig applaus, terwijl den spreker een groote krans namens het Haagsche A.V.R.O.- comité werd aangeboden. Ook mevr. Molhuy zen ontving een bloemenhulde. De redevoeringen van mr. van Doorne en van den heer Vogt oogstten eveneens luiden en langdurigen bijval. Het was inmiddels reeds bijna zes uur ge worden en verschillende groepen, die weer met den trein terug moesten naar hun gewest, verlieten het terrein, toen nog steeds nieuwe colonnes het terrein kwamen opmarcheeren. Dr. Westerling sprak een slotwoord, waar na de volgende motie bij acclamatie werd aan genomen: „Meer dan 100.000 leden van de A.V.R.O. vereenigd op den landdag op 6 September 1930 op Houtrust in Den Haag wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze, waar op de wet op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hun meening is het een eisch van billijkheid, dat ieder Nederlander de geheel? week een nationaal algemeen programma moet kunnen beluisteren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit al gemeen programma zal worden afgenomen ten bate van partij-uitzendingen, die ons vo'k verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en ver trouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool zijt van de eenheid van ons volk, in de over tuiging, dat Uwe Majesteit wel aandacht zal willen schenken aan deze verlangens van eer. zoo groot deel van Uw volk." E>eze motie zal ter kennis van H.M. wor den gebracht. Hierop liet de muziek het Wilhelmus hoo- ren, dat uit volle borst door de tienduizenden werd medegezongen en met een algemeen zwaaien van de A.V.R.O.-vlag werd besloten. Behalve dr. Molhuijzen ontving dr. Wester ling, de heer Vogt en Nico Treep een bloe menhulde. Bij het einde van de betooging te ruim 7 uur bracht de heer J. M. de Graaf, voorzitter van het Haagsche A.V.R.O.-comité, dank aan het algemeen bestuur voor de organisatie van deze betooging. DE BLIKSEM IN HET RAADHUIS GESLAGEN. Zondagavond is tijdens een kort doch zwaar onweder de bliksem ingeslagen in het gemeentehuis te Markelo. In de wapenkamer der Burgerwacht, die hierin gevestigd is, ont stond brand, die echter met eigen middelen kon worden gebluschf. Het dak is door den bliksem beschadigd en vele pannen werden vernield. POGING TOT AANSLAG OP EEN POLITIE-INSPECTEUR. Voor de rechtbank te Maastricht stond heden terecht een zekere H., die in den nacht van 21 op 2(2' Juli j.1. een poging gedaan heeft om inspecteur Boersma met een mes ernstig te verwonden. De officier van justitie eischte tegen H. een jaar gevangenisstraf. VRACHTAUTO DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Hedenmorgen te -kwart over zeven verliet de vrachtrijder Vonk uit Bussum met zijn- vrachtauto de stalhouderij Van Gelder aan de Commeniuslaan te Naarden. Hij werd door de Gooische benzinetram die van het station Bussum kwam, gegrepen. De vracht auto werd tusschen de tram en een ijzeren hek bekneld. Vonk werd onder de overblijfselen van zijn wagen te voorschijn gehaald en met een ernstige linkerbeenfractuur naar i\: Majellastichting vervoerd. De bestuurder van de tram heeft signalen gegeven en meen de dat de signalen van Vonk van een achter op rijdenden automobilist waren. DE PRINSES ZAL DE LANDBOUW TENTOONSTELLING BEZOEKEN. Naar wij vernemen zal ook Prinses Julia na a.s. Woensdag de landbouwtentoonstelling te Brummen bezoeken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de -edactie er mede instemt.) DE VAN GOGH-TENTOONSTELLING. Met vreugde nam ik kennis van de publi catie van B. en W. van Amsterdam, over de reductie op de entreeprijzen voor de Van Gogh-tentoonstelling, omdat mij daaruit bleek, dat het stadsbestuur begrepen heeft, dat de beeldende kunstenaars, die krachtens hun arbeid een dergelijke belangrijke ten toonstelling meermalen moeten bezoeken, ook in aanmerking komen voor reductie op de entreeprijzen. Mijn vreugde werd echter danig bekoeld, toen ik uit de publicatie vernam, dat leden van vakvereenigingen deze toegangskaar ten bij hun eigen organisatie kunnen beko men, leerlingen van scholen, onder geleide, daarvoor terecht kunnen aan het Stedelijk Museum, doch dat de leden van de Mij. Arti et Amicitiae of van een der kunstenaars verenigingen aangesloten bij de Federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen, zich voor het bekomen van een dergelijke toe gangskaart moeten melden aan het bureau van een gemeentelijke instelling op de Nieuwmarkt, om daar genadiglijk van den een of anderen ambtenaar, dezen gunst, die daardoor een vorm van bedeeling krijgt, in ontvangst te nemen. Ik kan mij begrijpen, dat het democratisch bestuur van Amsterdam op behoorlijke wijze rekening heeft gehouden met de arbeiders organisaties, doch begrijp niet, dat dit be stuur met de kunstenaarsverenigingen geen voldoende rekening heeft gehouden. Bovendien is er nog een gemeentelijke afdee- ling van Kunstzaken en daar had men moe ten weten, dat een kunstenaar, die zich zelf respecteert, in geen geval op deze wijze van de reductiekaarten gebruik maakt. Dat men zich, in een land waar de over heid zoo weinig aan kunst doet, (het is in dit opzicht nog weinig anders dan voor een halve eeuw, toen men het werk van Van Gogh, dat men nu bejubelt niet aankeek) niet tot de hoogte kon opwerken om de beeldende kunstenaars, in het belang van de kunst vrijen toegang tot deze tentoonstelling te verleenen, was te verwachten. Doel van dit schrijven is echter te berei ken, dat men de leden van landelijke kunste naarsverenigingen, ook die van buiten Am sterdam, op vertoon van hun lidmaatschaps kaart, aan het museum, tegen gereduceerden prijs, toegang tot de tentoonstelling ver leent. A. COLNOT. van den wind en was direct in den aan val. Plotseling echter nam Alcmaria na vier minuten de leiding ''oor Homan, die bij een aanval een hard schot loste, dat juist onder den vallenden keeper door in 't doel kwam. Tien minuter. later ech ter was d6 stand weer gelijk door een kopbal van den linksbuiten van Bloe- mendaal. Voor de rust namen de gasten de leiding door hun linksbinnen die een mooie kans benutte. Na de rust dacht men dat Alcmaria met den wind mee zou ophalen en toen Peereboom na twaalf minuten gelijk maakte zag het er ook niet slecht uit. Maar de situatie ver anderde geheel. Alcmaria zakte af en Bloemendaal werd beter. Door volhou den scoorde de rechtsbinnen de derde goal. Een mooie aanval van rechts lever de het vierde doelpunt op voor de gasten en kort voor 't einde kwam nummer vijf. Hierbij bleef het zoodat de bezoekers ten slotte met een 52 overwinning huiswaarts konden keeren. Bloemendaal speelde een vlug aan trekkelijk open spel, waarbij het plaat sen beduidend beter was dan bij Alc maria. De verdediging greep goed in en de keeper was steeds oo zijn post. Bij Alcmaria wilde het nog niet te best vlotten. De verdediging hield zich best, doch zakte in de laatste twintig minuten af. De middenlinie kon iets beter. De voorhoede was nog niet in competitievorm en we zullen maar ho pen dat dit wel komt als 21 September tegen Z. V. V. in Zaandam moet worden gespeeld. Qnnnr'c geraspte opuur ^Zwitsersehe> Kaas Voetbal. Alcmaria—Bloemendaal 2—5. De vereeniging Bloemendaal uit de andere 2e klas afdeeling was gisteren bij Alcmaria op bezoek tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. Alcmaria miste J. Rootring en kwam uit in de volgende opstelling: Oudes; Kuipte) en Ooms; Rootring, Jonker en Lengers Keppel, Homan, Peereboom, Hamstr: en Bos. Bloemendaal had een elftal met enkel nieuwe gezichten o.a. de rechtsbinnei en de keeper. De bekende spil Beyk wa; nog steeds met succes op zijn oude plaats aanwezig. Bloemendaal had eerst het voordeel t Om den Zilveren Bal. De tweede Zondag der Zilveren Bal-wed strijden heeft voor verrassingen gezorgd Het was Feijenoord, dat geweldig uit haar slof schoot. Eerst werd D. F. C., dat de vorige week zoo mooi van Beerschot won. met 4—1 ingemaakt en later moest Go ahead roet 8—1 haar minderheid t.o.v. Feijenoord erkennen. Feijenoord, dat met een verzorgde ploeg uitkwam, bleek ook nu weer, het spel goed te kennen. Voornamelijk is dat te danken aan de middenlinie, die weet, wat haar taak is. Gaat Feijenoord zoo verder, dan zal ze weer een zeer ernstige candidaat voor den kampioenstitel worden Sparta won eerst van Fortuna met flinke cijfers (6—2) en vervolgens van Xerxes (5— 2), dat op haar beurt tegen Quick gelijk (1— 1) speelde, maar met de loting gelukkig was. En tenslotte had Go-ahead zich in de demi- finale geplaatst door een 2—1 overwinning op Willem II. Men kan dus wel zeggen, dat hier flinke ploegen streden. Behalve de hoofdstedelijke kampioenen waren alle matadors Van het vorige seizoen in Rotterdam aanwezig. Dat er nu een fin.ale Sparta—Feijenoord over blijft, spreekt voor de sterkte van het Rotter- damsche voetbal. De uitslagen luiden: Sparta—Fortuna 6—2 XerxesQuick 11 Go Ahead—Willem II 2—1 FeijenoordD. F. C. 41 SpartaXerxes 52 Feijenoord—Go Ahead 8—1 Nu a.s. Zondag de finale: Sparta— Feijenoord! Het A. R. O. L.-tournooi. In Amsterdam, op het gezellige A. F. C.- veld, streden de overgeblevenen van den vorigen Zondag om het A. R. O. L.-kleinood. En ook hier deden zich verrassingen voor: N. A. C., dat de vorige week zoo verrassend goed speelde, stelde nu danig teleur en ver loor van Robur et Vélocitas met 53. Een der sterkste Zuidelijke Eersteklassers dus geklopt door een zwakken broeder uit het Óósten Blauw-Wit won op het nippertje van H. B. S. met 10, zoodat de finale ging tus schen Blauw-Wit en Robur. De uitslag daar van was 11, zoodat een verlenging nood zakelijk was. Toen scoorde Blauw-Wit nog een keer en werd zoodoende winnaar van den A. R. O. L.-beker. De uitslagen luiden: Blauw-WitH. B. S. 10 Robur—N. A. C. 5—3 Blauw-WitRobur (na verlenging) 21 Het Nederlandsche elftal samengesteld. In de vergadering van de Technische Com missie van den Kon. Ned. Voetbalbond is het Nederlandsch Elftal, dat op 14 dezer te Brussel tegen het Belgische zal uitkomen, als volgt samengesteld: v. d. Meulen (H. F. C.) Vermetten (Captain) v. Kol (H.B. S.) (Ajax) Kools v. d. Wildt v. Heel (N.A.C.) (V.U.C.) (Feijenoord) Landaal Tap v. Reenen Strijbosch (A.G.O.V.V.) (A.D.O. (Ajax) Ajax) v. d. Heijden (Wageningen) Reserves: De Boer (Ajax); De Bruin (Hermes D. V. S.); Van Kesteren (H.B.S.) Turnen. Turnkring Alkmaar en Omstreken. Gistermorgen werden op het A. R. C.-ter- rein aan den Westerweg de vaardigheids roeven Athletiek gehouden voor het K. N. j. V. terwijl na afloop hiervan hindernis- aanwedstrijden werden gehouden, welke 'oor weersomstandigheden 3 maanden te ug te Heiloo moesten worden afgelast. De olledige uitslagen zijn als volgt: Geslaagd vaardigheidsproeven le graad ames: C. Briefjes, Be Quick, Bergen; J. dieman, Turnlust, Alkmaar; N. Duin, Olym- pia, Schoorl; A. Nieuwland, Olympia, Schoor); A. Schats, de Halter, Alkmaar :n J. Boulonois, de Halter, Alkmaar. Dames 2e graad: G. Kroon, Be Quick, Bergen. Heeren 2e graad: J. Otten, Be Quick, Bergen en F. Gutker, Olympia, Schoorl. Hindernisbaan dames: Be Quick, Bergen, le prijs en wisselkrans 29 5/10 sec.; De Halter, Alkmaar, 2e prijs 30 1/10 sec.; Olympia, Schoorl, 3e prijs 30 3/5 sec. Hindernisbaan heeren: Turnlust, Alkmaar, le prijs pl. wisselprijs defintief 32 1/5 sec.; Olympia, Schoorl, 2e prijs 35 sec.; D. O- V. E. S., Heiloo, 3e prijs 36 1/10 sec. Athletiek. De dames-kampioenschappen te Praag. Onze Nederlandsche dames heboen tot nog toe wel successen kunnen boeken in Praag. In het nummer hoogspringen wist onze kampioene, mej. Lien Gisolf, den twee den prijs te veroveren. Zij kwam in de finale met de Duitsche mej. Braunmüller en beiden sprongen tot 1.57 M. Toen blesseerde mej. Gisolf zich en aangezien ook mej. Braun müller niet hooger kwam, moest geloot wor den. Daarbij was de Duitsche de gelukkige. In de nummers 100 M. en 200 M. plaatsten de dames Schuurman en Ter Horst zich in de finale. Vooral het nieuwe Friesche sterretje on r- scheidde ziich. Zij is thans sterk favoriet op de 200 M. In de finale 200 M. komen uit Dol- linger (Duitschland), Lorenz (Duitschland) Hitomi (Japan), Schuurman (Nederland). Walsh (Polen) en Healcock (Engeland). Wel een internationale finale dus! In de 100 M finale komen uit Gelius (Duitschland), Ridgley (Engeland), Healcocs (Engeland), ter Horst (Nederland), Schuur man (Nederland) en Walsh (Polen). Berger wint te Bochum. Op de internationale wedstrijden te Bochum v/ist Berger de 100 M. te winnen, daarmee o.m. Lammers te kloppen. De Crt. vertelt er het volgende van: Begrijpelijkerwijs ging de belangstelling voornamelijk uit naar de 100 M., waarbij zich voor de finale plaatsten Lammers, die in 1928 op de O. S. te Amsterdam derde werd op de 100 M., Borchmeyer, Berger, Van de Berge, Rinkel en Buthe Pieper In de finale, welke recht tegen den wind in werd geloopen, waren de deelnemers uiterst ner veus en niet minder dan vijf valsche starts hadden plaats voordat alle loopers op tijd vertrokken. De Haarlemmer Berger nam met een formidable start direct de leiding, welke hij tot het einde toe wist te behouden, ondanks een vertwijfelde finish van Duitsch- lands Olympiademan, die tegen het einde sterk kwam opzetten. Borchmeyer werd der de en de beide andere Haarlemmers eindig den in het achterste gelid. Was Berger's succes op de Engelsche kampioenschappen een goede prestatie, deze overwinning te Bochum dient veel hooger aangeslagen te worden daar Duitschlands sprinters van klasse hier zeer lastig te slaan zijn. Dit on dervond het vorige jaar de Amerikaan To- lan, welke door Lammers zoowel als door Eldracher geslagen werd. Berger plaatst zich door deze overwinning aan de spits van de Europeesche sprinters en wanneer hij zijn vorm van thans weet te behouden, is hij in Los Angeloss ongetwijfeld een der eersten. Het is te hopen, dat reeds thans zijn uitzen ding voorbereid wordt. De Boer moest bij het verspringen de meerderheid erkennen van Köchermann, die met een prachtigen soepelen sprong van 7' M. 38 eerste werd. De Boer sprong slechts 6 92, doch de springaanloop lag hem slecht Van Welsenes werd vierde. Van den Berge bezette op de 200 M. eer vol de tweede plaats voor Otto en Benz. Gill meister, de overwinnaar in den wedstrijd DuitschlandFrankrijk op de 200 M. werd hier eerste in 22,6 sec., plm. vier meter voor onzen landgenoot. Paulus en Hoffmeister wierpen beiden over de 45 meter, hetgeen zij helaas alleen in Duitschland klaarspelen. Bij de wedstrijden in Amsterdam van BI.-Wit bracht Hoffmeis ter het slechts tot 39 M., de bepalingen ten onzent zijn ongetwijfeld strenger. De 4 X 100 M., waarin Haarlem met y. Welsenes, v. d. Berge, Benz en Berger in deze volgorde uitkwam, werd uiterst span nend. Flelaas was het niet Haarlem dat voor de spanning zorgde. Van Welsenes en v. d. Berge raakten te ver achter en daarmee uit den strijd. Hannover won in 42 2/5 sec. voor Keulen in 42 3/5 sec. Berger als laatste man gaf geen strijd meer. Zwemmen. De kanaaltocht van mevr. Brouwer Er zijn reeds zeer vele pogingen gedaan^ om het Kanaal bij Dover over te zwemmen, en hoewel deze tocht verscheidene keeren gedaan is, zijn de mislukkingen veel grooter in aantal. Als voornaamste oorzaak daarvan wordt de temperatuur genoemd, die plotse ling bizonder laag kan zijn. Hieraan is het dan ook hoofdzaküik te wijten, dat bij de mislukte pogingen er thans weer een is bijgevoegd: die van mevr. Brouwer. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur startte onze zwemster, die dezer dagen zoo succes vol de Zuiderzee overzwom. Met haar regel- matigen slag ging ze voorwaarts, totdat na ongev. 3'A uur de zwemster op moest geven. De hevige koude had haar beenen en armen als 't ware bevroren, zoodat verder zwemmen schier onmogelijk en zelfs gevaarlijk werd. Mevr Brouwer werd' toen „opgehaald". De Kanaaltocht was mislukt.,., Duiven. Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 7 Sept. een wedvlucht mei oude en jonge duiven vanuit Lier (België), af stand 167 K.M.; gelost om 8 uur met Zuid-West. wind; bewolkte lucht. Aan komst als volgt: 1. J. Huiberts Jz. 10.17.19 2. C. J. Paulisse 10.27.40 3. H. Mooij 10.29.55 4. M. Kroese 10.30.45 5. C. J. Paulisse 10.34.21 6. G. Hijmans 10.34.22 7. R. J. Ran 10.34.39 8. C. J. Paulisse 10.35.53 9. R. J. Ran 10.36.14 lö. M. Kroese 10,36,1?

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7