dagblad vqor alkmaar en omstreken. JVo. 217 SEPTEMBEK 1930 132e Jaargang. Dagalijksoh overzicht» DE GROOTE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. De strijd voor de verkiezingen is slap geweest. Zaterdag de groote finale voor den Zondag. Buitenland Het resultaat. Nadere cijfers. Winnaars en verliezers. JAPANSCHE VISSCHERSBOOT GERED. DE GEARRESTEERDE POOLSCHE AFGEVAARDIGDEN. PROTESTDEMONSTRATIE TEGEN DE POOLSCHE REGEERING. Twee dooden, vijftig gewonden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.~, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een belangrijke Zondag is voorbij! De Duitschers hebben gisteren hun stem uitge bracht. Zij hebben een nieuwen rijksdag ge kozen. Zij hebben beslist, hoe Duitschland in 't vervolg geregeerd zal worden! Straks zullen de berichten binnen komen met uitslagen. Er zullen natuurlijk verras singen zijn, die vreugde bij de eene groep en teleurstelling bij de andere groep teweeg zul len brengen. Er zullen... Maar waarom nog meer mogelijkheden naar voren te brengen? Laten we liever de gebeurtenissen van de laatste dagen even nagaan, in afwachting tot wat de telegram men ons zullen mededeelen. En dan valt allereerst op, dat de kiesstrijd in Duitschland zoo.... slap is geweest. We bedoelen daar mee natuurlijk niet de talrijke botsingen en ^vechtpartijen, die bijna dagelijks voorkwa men maar veel meer den intensen strijd, die men anders pleegt te voeren. Geen grootsche optochten met rijke reclame, geen plakkaten op de muren zooals vroeger, niets van dat al, of liever, heel weinig. Het gebrek aan geld, waaronder alle partijen, met uitzonde ring wellicht van de nationaal-socialisten, schijnen te lijden, is hier wellicht wel de voornaamste oorzaak van, zegt de N. R. Ct. Bij alle vroegere verkiezingen waren alom in Berlijn groote affiches van alle partijen aangeplakt. Ditmaal waren de affiches schaarsch. Vroeger vond men eiken dag in de brievenbus een dozijn strooibiljetten van alle mogelijke partijen. Ditmaal hebben wij drie of vier strooibiljetten per dag gekregen. Op straat kreeg men vroeger in de laatste dagen van den kiesstrijd aan eiken hoek een ander drukwerk toegestopt. Op de drukke punten der stad was de straat vaak bedekt met een laag weggeworpen propagandama teriaal, thans viel ook hiervan weinig te merken. Vele partijen hebben er zich toe be perkt een paar dozijn hunner propagandis ten in groote vrachtauto's door de straten te laten trekken. In koor wordt dan het partij- parool geroepen, men verstaat er gewoonlijk niet veel van, maar dat geeft niet. Het politieke leven van Berlijn heeft zich in de laatste tien dagen vrijwel uitsluitend geconcentreerd in het enorme Sportpaleis aan de Potzdamerplatz dat eiken avond aan een andere partij was verhuurd voor den prijs van vijf duizend mark. Daar in de ge weldige zaal plaats voor 15.000 menschen is en soms zooals bij de nationaal-socialis ten een entreegeld van 1 mark wordt ge vraagd, kan een dergelijke propaganda avond eventueel een goed zaakje voor de be treffende partij zijn. Eigenaardig is, dat de meeste partijen op een flinke opkomst van de kiezers rekenen In 1928 was zoowat 25 pet. der kiezers thuisgebleven. Voor gisteren werd een op komst van 34 a 35 millioen op een totaal van 42 millioen kiezers voorspeld. Zaterdag, den laatsten dag van de ver kiezingen, was in de straten van Berlijn reeds een toenemende beweging merkbaar De aanplakzuilen waren vol aanplakbiljet ten, vlugschriften werden bij duizenden en duizenden verspreid, reclamewagens re den af en aan. Het scheen, dat men dezen laatsten dag er alles op gezet had, om de schade in te halen. De slapheid, de stilte was verdwenen en vooral de voorsteden van Berlijn werden heftig „bewerkt". Nationaal-Socialisten in uniform, Reichs- bannerlieden met muziek, socialistische en communstische jeugd- en sportverenigingen 5n sportkleeding demonsteerden met vlaggen, schilden en spreekhorens. Luidsprekers op auto's brulden door de straten. In het Oos ten en Noorden van Berlijn wedijverden de socialisten en communisten met vlaggen transparanten op de huizen. De burgerlijke partijen maakte over het algemeen van dez propagandamiddelen geen gebruik. l oc was ook hun propaganda aetief. Zij richtte zich ditmaal in de eerste plaats tot de Rr°oP menschen, die bij de laatste verkiezingen niet naar de stembus zijn gegaan, waardoo toen een half millioen stemmen verloren zijn gegaan. 'AUe partijen waren natuurlijk vol goeden moed en iedereen verwachtte de beste resul taten voor zich zelf. Het resultaat? We zullen nog enkele cogenblikken geduld moeten hebben! DE DUITSCHE RIJKSDAG VERKIEZINGEN. De verkiezingen te Berlijn. De verkiezingen werden in de hoofdstad van het Duitsche Rijk door goed weer begun stigd. Reeds vroeg in den morgen was het in de stemmingsloka'en zeer druk. In de regee- ringswijk hadden zich, zooals gewoonlijk, vele nieuwsgierigen verzameld, voornamelijk in de Jaegerstrasse 14, waar tegen kwart over acht gistermorgen rijkspresident Von Hindenburg, vergezeld door Staatssecretaris Meissner, ver schenen om hun stemplicht te vervullen. De rijkspresident werd met hoera-geroep begroet. Tegen den middag had in Groot-Berlijn veertig tot vijftig procent der steungerechtig- den hun stem uitgebracht. In vele wijken, vooral in die der arbeiders, was nog drukker gestemd. De propaganda der politieke partijen be perkte zich Zondag voornamelijk tot het ver spreiden van vlugschriften, terwijl ook spreek koren zich op straat vertoonden. Bovendien zag men, zooals gewoonlijk, vele vlaggen en transparanten op vrachtauto's. In de groote verkeersstraten der binnen stad verzamelden zich nu en dan groepen menschen, doch deze werden spoedig door de politie verspreid. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de verkiezingsdag te Berlijn betrekkelijk rus tig is verloopen. In Neukölln moest de politie in den middag optreden tegen sterke samenscholingen van communisten. Te zes uur Zondagavond be droeg het aantal te Berlijn opgebrachte per sonen ongeveer 500. Hieronder zijn ook begre pen, de arrestaties, die in den afgeloopen nacht hebben plaats gehad, en welke in ver schillende deelen van de stad moesten ge schieden. Helaas hebben de demonstraties op Zater dag twee dooden geëischt. Bij een botsing tusschen communisten en nationaal-socialis ten voor het Liebknecht-huis op de Von Bulow-Platz kreeg een 46-jarige man een schot in den buik, tengevolge waarvan hij in het ziekenhuis overleed. Een tweede doode is te betreuren bij een botsing met nationaal- socialisten in Wittenau, waar een 40-jarige man, die met de botsing niets te maken had, gedood werd. Het aantal gewonden bij de ver schillende botsingen staat nog niet vast, doch moet zeer belangrijk zijn. Gedurende 1 et laatste uur voor het sluiten van de stembus werd het verkeer op straat nog veel drukker. In vele stemlokalen moesten de kiezers tengevolge van den grooten toeloop wachten. Bij steekproeven in eenige lokalen bleek, dat 75 tot 90 procent der kiezers is op gekomen. Volgens de tot gisteravond zes uur in Ber lijn ontvangen berichten, hebben op den ver kiezingsdag nergens ernstige botsingen plaats gehad. In Berlijn was de deelneming zeer sterk. De rijkskanselier dr. Bruning heeft te Glatz gestemd. Hij zou gisteravond naar Berlijn terugkeeren. Zaterdagavond had hij nog voor een verkiezingsvergadering gespro ken. Zondagmorgen bezocht hij te Hausdorf de graven van de slachtoffers van het ernstig mijnongeluk waar hij een krans neerlegde. Het spreekt van zelf, dat we niet de volle dige uitslagen der verkiezingen op elk uur kunnen publiceeren. Volstaan we dus met en kele cijfers en eenige algemeene opmerkingen. Reeds gisteravond half acht kon worden, dat de deelneming aan de verl gen in het geheele rijk grooter is dan bij de vorige verkiezingen in 1928. De Nationaal- Socialisten zijn sterk vooruitgegaan, wat wel blijkt uit de reeds bekend geworden uitslagen. Zoo waren om 3 uur in den afgeloopen nacht 34.471.624 stemmen geteld. De verschillende partijen hadden toen reeds de volgende aan tallen zetels bezet: Sóc. dem 140; Nat. soc. 103; Comm. 75; Centrum 65; Duitsch nat. 40; Duitscn Volksp. 25Staatspartij 22Econ. Partij 22 Duitsch Hann. Partij 22; Beiersche Volksp. 17; Duitschl. Volk 16; Ghrist. Soc. Volksb. 14; Duitsche Boerenp. 5; Cons. Volkspartij 5; Volksrechtp. 4; Landbond 3. Op de kleine partijen, die tot dat tijdstip geen zetel veroverd hadden waren uitge bracht tezamen 283.419 stemmen. Uit de uitslagen, die in den loop van den avond te Berlijn bekend worden, blijkt dat vooral de radicale partijen, de Nationaal- Socialisten en de Communisten bij deze ver kiezingen aan de winnende hand zijn. De sociaal-democraten loopen eenigszins terug, doch de verliezen van de Duitsch-Nationalen en van de Duitsche Volkspartij zijn zeer groot. De Nationaal-Socialisten, die te Kiel in stemmenaantal stegen van 1.286 tot 14.384, zijn het vooral die de kiezers van de Duitsch-Nationalen en de Duitsche Volkspar tij afnemen, Naar de rijksverkiezingsdienst mededeelt zal de nieuwe Rijksdag waarschijnlijk be staan uit 573 afgevaardigden. De oude rijks dag'bestond uit 490 leden. De nieuwe rijksdag zal zeer waarschijnlijk als volgt zijn samengesteld: Soc.-democraten 143 (152); Duitsch-nationalen 41 (79); Cen trum 69 (61); Communisten 76 (54)Duit sche Volkspartij 26 (45); Staatspartij (demo craten) 22 (25)Economische partij 23 (23) Beiersche Volkspartij 18 (17); Nat. socialis ten 107 (12); Landvolk 18; Landbond 3; Duitsche Boerenpartij 16 (8); Duitsch-Han- noverpartii 5 (3); Conserv. Volkspartij 2; Christel. Soc. 14. De tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven den toestand in den vroegeren Rijksdag weer. Uit dezen voorloopigen uitslag blijkt dat de radicale partijen groote winsten hebben be haald. De nationaal-socialisten hebben hun aantal zetels' bijna vertienvoudigd en zijn nu, na de sociaal-democraten de sterkste fractie in den Rijksdag. Aan de links-radicale zijde hebben de com munisten 22 zetels gewonnen. De grootste verliezen hebben geleden de Duitsoi-nationalen en de Duitsch volkspartij. De verliezen der soc. dem. zijn ook belang rijk indien men bedenkt dat het aantal uitge brachte stemmen bij deze verkiezingen belang rijk grooter was dan in 1928. Het Centrum en de economische partij heb ben zich gehandhaafd, terwijl de verandering van democraten in staatspartij weinig re sultaat heeft gehad. De eindcijfers zullen eerst hedenmiddag bekend worden gemaakt. Eenige correcties. Officieel wordt medegedeeld, dat bij de berekening van den uitslag nog eeni ge correcties hebben plaats gehad. Dien tengevolge zijn er eenige kleine wijzigin gen in den reeds gemelden uitslag. De Beiersche Volkspartij krijgt 19 en niet 18 zetels, het Centrum zal 68 en niet 69 zetels bezetten. Het aantal zetels der Duitsche Volkspartij bedraagt 29 en niet 26, terwijl de Staatspartij 20 in- plaats van 22 zetels heeft verkregen. VERGADERING VAN NATIONAAL SOCIALISTEN. Eischen voor deelneming aan de regeering. De nationaal-socialisten hebben gister avond in het Sportpalast een vergadering bijeengeroepen, in welke de uitslag der ver kiezingen zou worden bekend gemaakt. Het gebouw was tot den nok gevuld. De bekend making der uitslagen geschiedde door mid del van lichtbeelden. Elke nieuwe overwin ning der nat.-soc. werd met luid gejuich be groet. De nederlagen der middenpartijen werden met gelach ontvangen en de winsten der communisten lokten een heftig gefluit uit. Kort na middernacht heeft dr. Goebbels on der geweldig enthousiasme nog eens het doel der nationaal-socialisten uiteengezet en ge sproken over de voorwaarden voor een even- tueele deelneming der nat.-soc. aan de regee ring. Deze voorwaarden zijn: de bezetting van het reichswehr-ministerie en het rijks ministerie van binnenlandssche zaken, het verbreken der banden met de sociaaldemo craten en nieuwe verkiezingen in Pruisen, overneming van bet Berlijnsche politie presi dium enz. Wanneer de andere partijen op deze voor waarden niet ingaan, dan zullen de nat.-soc. met hun meer dan 100 zetels in de oppositie blijven en als het moet zullen zij obstructie voeren. De vergadering zond gelukwensch- telegrammen aan Adolf Hitier en andere lei ders der partij. Nu de uitslag van de verkiezingen bekend is, komt aan de orde de vraag op welke ba sis een nieuwe regeering moet worden ge vormd. O.a. is de volgende coalitie moge lijk. Een meerderheidscoalitie versterkt met de economische partijen beschikkende over 300 stemmen, hetgeen een meerderheid van 19 stemmen op een oppositie van 272 stemmen is. Een tweede meerderheidscoalitie is moge lijk n.1. de regeering-Brüning met steun der s.d., waardoor de regeering beschikt over 349 stemmen, waartegenover een oppositie van 224 stemmen, zoodat de meerderheid 125 stemmen bedraagt. DE REVOLUTIE IN ARGENTINIË. De president rijdt uitVer gane glorie. Een lezer vai de „Manchester Guar dian", die in het bezit van dezen zomer te Buenos Aires was, vertelt hoe hij op een middag om één uur de dagelijksche rit vari president Irigo yen aanschouw de van diens particuliere woning in de Calle Brazil naar de Casa Rosada, het regeeringsgebouw. Op elk kruispunt stond een keurig ge- uniformeerde politieagent, die het fluit signaal naar den volgenden straathoek doorgaf en het verkeer deed stoppen van het oogenblik dat de kleine stoet van auto's zichtbaar werd totdat hij voorbij was. De auto's reden snel. Eerst een auto voor vier personen: de detectives, met de hand op dè geopende deuren, gereed om er uit te springen op het eerste het beste teeken van onrust. Daarachter de luxewagen van het staatshoofd; de be jaarde president rechts zittend, tikkend op de ruit bij wijze van groet aan hen, die zijn voorbij rijden gadesloegen. Ver volgens nog twee auto's. Eén er van maakte een telkens wijden bocht rond de straathoeken, ter bescherming van de presidentieele auto. Ten slotte twee agenten op een soort motorfiets. HET DUITSCHE RIJKSWEER- MINISTERIE EN RUSSISCE2 OFFICIEREN. Eer der Berlijnsche bladen heeft Zon dagochtend eenige open vragen gepubli ceerd over de bijzondere verhouding tusschen den Rijksweer en Russische officieren. Naar aanleiding hiervan heeft het Rijksweerministerie het vol gende medegedeeld: Het Rijksweerministerie heeft meer malen betoogd, dat Russische officieren niet meer worden toegelaten, dan de officieren uit andere landen. Het Rijks weerministerie heeft er voor te zorgen, dat de Duitsche landsverdediging niet in gevaar wordt gebracht. Het Rijks weerministerie kan evenwel niet ver hinderen, dat zekere Duitsche bladen voortdurend landverraad plegen door berichten te publiceeren waarvan het Duitsche rijk ernstig nadeel heeft. De justitie heeft te beoordeelen, of wegens landverraad een vervolging moet wor den ingesteld. Deze verklaring van het Rijksweermi nisterie heeft betrekking op vragen van de „Tempo", welk blad vragen steldo in verband met het feit, dat Russische of ficieren van het Roode Leger in staat zouden worden gesteld een goed inzicht te krijgen in het Duitsche leger. HET VERGAAN VAN DE „IBUKI MARU". De kapitein en drie matrozen gered. In de straat van Hainan is zooals reeds gemeld de Japansche treiler „Ibu- ki Maru" vergaan; men had de hoop om uit de 18 koppen bestaande beman ning te kunnen redden al opgegeven. Thans meldt een Reuter-bericht uit Hongkong dat blijkens draadloos bericht van een der ter hulp gesnelde treilers dit vaartuig den kapitein en vier matrozen van de „Ibuki Maru" heeft gered. De veertien anderen waren reeds met een vlot vertrokken maar de pogingen om hen te vinden zijn vruchteloos gebleven. FRANSCHE LEGEROEFENINGEN IN 1931. Op nog grooter schaal. Sa menwerking tusschen leger en luchtvloot. De chef van den generalen staf van het Fransche leger heeft voor het vol gende jaar weer groote leger-manoeu- vres aangekondigd, waarbij tweemaal zooveel troepen in het veld zullen wor den gebracht als dit jaar het geval ge weest is. Deze manoeuvres zijn volgens den staf noodzakelijk om de troepen in de nieu we oorlogsmethode te onderrichten. Bovendien zullen in 1931 proeven worden genomen met het gebruik van draadlooze telegrafie als verbinding tusschen leger en luchtvloot. EEN MOTORONGELUK BIJ MÜNCHEN. Twee dooden. In de nabijheid van Planegg heeft gis ternacht een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een 30-jarige monteur wilde met zijn motor in een bocht een ander voorbij rijden, doch raakte zijn stuur kwijt, en werd tegen ((en grond geslingerd. De motorrijder en zijn duorijder wer den op slag gedood. Het is de bemanning van het Engelsche stoomschip „Bearly" gelukt ,de 18 man tel lende equipage van de Japansche visschers boot „Ibuki Maru" welke Donderdag in de Hainan Straat op de rotsen was geloopen, in veiligheid te brengen. De Japanners hadden zich gedurende bij na 48 uur aan de takelage van het schip vastgeklampt, aangezien de romp van het schip door de hooge stortzeeën werd over spoeld. Een stoomschip en tien visschers schepen hadden tevergeefs getracht hulp te bieden. Volgens de „A. B. C."-correspondent te Brest Litowsk, bevinden de gearresteerde af gevaardigden, die ondergebracht zijn in de militaire gevangenis aldaar, zich in een be- klagenswaardigen toestand. Naar het blad meldt, zijn de gevangenen opgesloten in een oude vervallen, uit het jaar 1840 dateerende gevangenis. Het is den gevangenen, aldus vervolgt de ,,A. B. C." ten strengste verboden eenig voorwerp van hun vrienden in ontvangst te remen. AUTOBOTSING IN ENGELAND. Te Newbury, in Berkshire zijn twee auto's tegen elkaar gebotst. Een persoon werd ge dood en 19 werden gewond. NA DE REVOLUTIE IN ARGENTINIË. De eerste Zondag na de revolutie in Ar gentinië is rustig verloopen. De stadsfeesten hebben een normaal verloop gehad. De demonstratie van de Zentrolew tegen de regeering, die Zondag te Warschau is gehou den, is met een bloedige botsing tusschen de demonstranten en de politie geëindigd, waar bij twee personen gedood en velen gewond werden. Aan de protestvergadering namen ongeveer drieduizend personen deel. In deze vergade-i ring werden protestredevoeringen tegen de re geering gehouden en protest-resoluties wer den aangenomen. Daarna werd een optocht geformeerd, die zich naar de binnenstad begaf. Sterke afdee- lingen polite traden met de blanke wapens te gen de demonstranten op. Daarop werd uit de demonstranten een bom naar de politie ge worpen, die evenwel midden tusschen de de monstranten ontplofte. Tegelijkertijd schoten andere demonstranten op de politie, waardoor onder de menigte een vreeselijke paniek ont stond. Vele ernstig gewonden bleven op straat liggen. De lichtgewonden vluchtten in de hui-i zen. De politie, die daarop van de vuurwa pens gebruik maakten slaagde erin de demon stranten spoedig te verspreiden. De straten vertoonen bloedsporen en in de huizen zijn schietgaten. Ook de tramwagens vertoonen sporen van het schieten, terwijl op de straat achtergelaten hoeden en stokken en patroonhulzen werden gevonden. Volgens de tot nu toe bekend geworden gei gevens werden te Warschau een officier en verscheidene agenten van politie gewond. In het hospitaal werden vijftig gewonden verbonden. Ongeveer honderd personen, wer den gearresteerd. In de stad heerscht groote opwinding. Ook in eenige provinciesteden hebben botsingen plaats gehad. In Lae werd een socialistenleider gewond, terwijl in Lublin een groot aantal arrestaties plaats had. In Thorn hebben eveneens ernstige botsingen plaats gehad, waaronder een aantal personen, onder wie twee politieagenten, gewond wer den. BIZONDERHEDEN OVER DE FRANKLIN-EXPEDITIE. In het laatste kamp van de Franklin- expeditie, op het koning Willem eiland werd door een majoor van den vlieg- dienst, Burtash, een rij, regelmatig ge rangschikte graven ontdekt, waaruit blijkt, dat de deelnemers aan de expedi tie na elkaar zijn overleden en dan door de overgebleven kameraden werden be graven. Eenige graven zijn door de inboorlin gen geschonden. In een ervan vond men nog een blauw jacquet, in een ander een uit berenvel gemaakten pantalon. Er zijn aanwijzingen, dat de leden der expeditie aan scheurbuik zijn overleden. Verder zijn nog de resten van een schip gevonden. De Franklin-expeditie is 83 jaren go- leden in het Poolgebied verongelukt. VOLTREKKING VAN DOODVONNIS* SEN IN RUSLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn door de rechtbank te Tschita drie in genieurs ter door veroordeeld ter zake van sabotage gepleegd in de goudmijnen in het Baikal gebied. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. DE BRAND OP DE „ZAEHRINGEN" GEBLUSCHT. In den loop van gisteren is het gelukt den brand op het doelschip „Zaehrin- gen" te blusschen. Aan het blusschings- werk hadden behalve de beroepsbrand weer deelgenomen de brandweren van de Deutsche Werke, de Germania Weri en van het Marine-arsenaal. Thans is men bezig de verkoolde kurk- massa's op te ruimen. De machinekamer heeft geen schade bekomen. Vandaag zal het schip op eigen kracht naar Wilhelmshafen opvaren. Omtrent de schade is nog niets be kend. HET VERGIFTIGE SNOEPGOED. Thans vergiftiging op groote schaal. Hoeveelheid arsenicum ontdekt. Misdadig opzet? Dezer dagen meldde het Hbld., dat zich bij een aantal kinderen in Cheshire vergifti gingsverschijnselen hebben voorgedaan na het eten van snoepgoed, dat arsenicum bleek te bevatten. De justitie stelde een onderzoek in en gelastte de sluiting van de fabriek van suikerwaren te Stoke-on-Trent, waarvan de „zuurtjes" afkomstig waren. Thans meldt het N. T. A. dat het verder onderzoek der justitie heeft geleid tot de sensationeele ontdekking, dat de bonbons in plaats van met suiker met arsenicum waren bestrooid. Een zak met arsenicum, die door de fabriek als goede suiker was gekocht, werd in beslag genomen. Bij verdere na sporingen in de fabriek vonden rechercheurs een houten kist, waarin, naar door een des kundige werd vastgesteld, 50 pond zuivere arsenicum was. Het is nog niet aan het licht gebracht of het hier een noodlottige vergis sing of een misdaad betreft. In tusschen worden u it een groot aantal plaatsen nieuwe gevallen van vergiftiging gemeld. In een weeshuis te New Brighton werden 15 kinderen, na het eten van bonbons, hun door een bezoeker geschonken, ziek. Ook te Sandbeach en Hanley is een aantal jeug dige personen na het eten der bonbons met vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. 7

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1