Zeetijdingen Binnenland Kerk en schooP~ nelia Wiering. Johan Maria, z. v. Wouter Koot en Veronica Cornelia Admiraal. Ondertrouwd: Johann Hinrich Eilers en Jantje Frederika van der Heide. Getrouwd: Gerardus Antonius Paaf" dehaar, te Haarlem, en Hendrica Grietje Bakker. Matthijs Boudsblom en Adriana Jonker. Hugo Martinides Laurman en Maartje Gutker* Jan Kutterink, te Til burg en Geertje Pastoor. Overleden: Klaas Mooij, wedn. van Maartje Burger, 84 jaar. Gretha Barsin- gerhorn, 6 dagen, d. v. B. Barsingerhorn en T. Kroon. Maria Beukers, echt. v. Johan- nes Berkhout, 56 jaar. DE MILLIOENENNOTA. Een donkere wolk boven 's lands financiëelen toestand. Maar toch geen reden voor overmatige be zorgdheid. De minister van financiën, jhr...mr. dr. de Geer, heeft gister zijn millioenennota bij de Tweede Kamer ingediend. Als gewoonlijk worden eenige opmerkin gen omtrent den algemeenen toestand van 's Rijks financiën aan de nota toegevoegd. Een lichtzijde is, dat het bij deze begroo- iing is mogen gelukken, de wet op de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten budigetadr „onder dak" te foren- gen, zonder dat tot verzwaring van lasten behoeft te worden overgegaan. Een zeer ernstige schaduwzijde staat hier echter tegenover. De minister beschouwt als zoodanig uiter aard niet de omstandigheid, dat een voor stel tot verfiooging van den gedistilleerd-ac cijns bij dit budget niet kan worden gemist. De maatregel tot accijnsverlaging was niet ingevoerd onder het motto van belastingver laging. En evenzoo zal een geheel of gedeel telijk herstel van het oude tarief in geen ge val afstuiten op bezwaren als tegen belas- tmgverhooging worden aangevoerd. De wolk, die over het huidige budget hangt, ligt echter elders. De hoogconjunc tuur van de jongstverloopen jaren is in haar tegendeel verkeerd. Niet alleen zal het buitengewoon middelen accres een einde nemen, maar ook 'het normale accres der middelen zal in de naas te toekomt stopstaan. Reeds dit stemt tot ernst, daar het normate accres der uitgaven zich wèl zal blijven doen gevoelen. Nog be denkelijker zal de toestand worden, indien de middelen als totaal genomen in volstrekten zin 'terugloopen. De mogelijk heid hiervan is allerminst uitgesloten, al zal het niet terstond geschieden. Naast het normaal accres der uitgaven staan bovendien de nieuwe uitgaven, met na me van socialen .aard, welk, zooals te vori- gen jare werd meegedeeld, in het voornemen liggen. Belastingverzwaring bij een dalende con junctuur zou den toestand nog verergeren en wellicht zelfs de bronnen, waaruit de midde len ten slotte moeten komen, voor een groot 'deel in gevaar brengen. En dit te eer, indien sommiger meening wordt bewaarheid, dat de huidige wereldcrisis ten slotte zal blijken te moeten worden gezien als een verdere liqui datie van den oorlog, in dien zin dat de prijs daling zich over de geheele lijn zal uitstrek ken en dat op een dichter bij het vóóroorlog- sche niveau gelegen peil van prijzen en loo nen straks het evenwicht zal worden hersteld Het ligt voor de hand, dat bij een dergelijke algemeene beweging naar beneden zich een voortgezette verlaging der belastingen meer passend zou aansluiten dan een nieuw-inge- luide verhooging daarvan. Indien men dit alles te zamen overweegt en daarbij ook niet voorbijziet, dat de thans ingediende begrooting door een scher pe raming van inkomsten en uitgaven min der elasticiteit zal blijken te bezitten dan me nige van haar voorgangsters is de con clusie onafwijsbaar, dat over 's Rijks finan cieelen toestand, zooals die zich op het oogenblik voordoet, een donkere schaduw hangt. Bij het achterwaarts zien moge de lucht heldere plekken vertoonen, vooruit drei gen zware wolken. En van die laatste zijde komt de wind; het verleden wijkt terug: dc wolken vormen toekomstland. De minister schrijft een en ander niet om moedeloosheid te prediken. Hij is overtuigd, dat ook de moeilijkheden, waarvoor de huidi ge crisis ons zal stellen, met vereende krach ten zullen overwonnen worden. Hij schrijft het slechts, omdat het hem noodzakelijk voor komt, dat regeering en kamer zich gêzamen lijk klaar rekenschap geven van de situatie, waarin wij ons bevinden, opdat zij haar ge meenschappelijk beleid daarnaar richten. Voor overmatige bezorgdheid ïs ook nu nog geen redenvoor verzorging des te meer. De regeering is er diep van overtuigd en doet een ernstig heroep op hen, op wier medewer king zij daarbij is aangewezen. UIT DE STAATSBEGROOTING. Eenige voorstellen tot financieele bijdragen. Kanalen in West-Friesland. De minister heeft zich tegenover Oedepu- teerde Staten van Noord-Holland in beginsel bereid verklaard, de toekenning te bevorde ren van een Rijksbijdrage van 1/3 der kosten van dat gedeelte van het ontworpen kanalen- plan in West-Friesland, dat, naar mag wor den verwacht, het eerst in uitvoering zal worden gebracht. Het betreft hier de volgende kanalen! a. Hoorn—-Zwaagdijk—Medèmbl ik. b. Huigendijk—Oudkarspel—Kolhorn en OmvalHuigendijk. c. Stolpen—Schagen—Kolhorn. d. verbetering van den vaarweg door de Alkmaardermeer. Deze werken zijn in totaal geraamd op 6.678.000, terwijl ten behoeve van de voor kanaal b. noodige boezemafscheiding nog moet worden gerekend op een bedrag van f 347.000. De Twente-kanalen. Voor den aankoop van grond ten behoeve fan de Twente-kanalen wordt in 1931 f 2.070.000 noodig geacht, in hoofdzaak koor het voortzetten van het IJselpand van het kanaal, voor het maken van kanaalge deelten tusschen Almen en Locliem en tus schen Lochem en de Bolksbeek, voor het ma ken van een sluis en een gemaal bij Zutphen en voor verschillende kunstwerken, meest bruggen. Amsterdam—Boven-Rijn. De minister deelt ten aanzien van den aan leg van een scheepvaartverbinding van Am sterdam met den Boven-Rijn mede, dat zoo dra het wetsontwerp tot wet zal zijn verhe ven, de voorbereiding voor de uitvoering zoo krachtig mogelijk ter hand wordt genomen. Ten einde alsdan geen tijd verloren te gaan hetgeen het geval zou kunnen zijn, indien voor het beschikbaar stellen van de noodige fondsen eerst nog een suppletoire begrooting behoorde te worden ingediend worden reeds thans gelden voor dit werk aange vraagd. Zoolang vorenbedoeld wetsontwerp niet is aangenomen zal van die gelden geen gebruik worden gemaakt. Subsidie K.L.M. Over de luchtvaart meldt de Waterstaats- begrooting het volgende: Ingevolge het met de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij gesloten subsidie-con tract kan de Maatschappij in 1931 aanspraak maken op een subsidie, groot 400.000. In gevolge de nieuwe met de K.L.M. te sluiten overeenkomst zal het subsidiebedrag te reke nen van 1929 van jaar tot jaar worden be paald, naar gelang van het jaarlijks uit te voeren programma. Dit bedrag wordt voor 1931 geraamd op 1.122.000. De Nationale Luchtvaartschool, voortgeko men uit de Rotterdamsche Aeroclub en ge steund door deze, is in 1927 opgericht met het doel de opleiding van vliegers in het al gemeen, en wel in de eerste plaats van sport vliegers, ter hand te nemen. Intusschen is het niet mogelijk gebleken de vergoeding, die van de leerlingen wordt gevraagd zóó hoog te stellen, dat de kosten daardoor worden gedekt, hetgeen de ontwik keling van de school ook ten zeerste zoude hebben bemoeilijkt en de opleiding zou heb ben beperkt tot enkele zeer gegoeden. Niet alleen de kosten van aanschaffing van vliegtuigen, doch ook verdere verliezen op de exploitatie moesten dan ook worden gedekt door particulieren steun, tot een geza menlijk bedrag van ongeveer 100.000. Op de bereidheid van particulieren om ook verder alle verliezen te dekken, kan intus schen niet worden gerekend, zoodat te vree zen staat, dat de school zal ophouden te be staan, indien niet van elders steun wordt ver kregen. In verband daarmede heeft het bestuur van de N V. zich tot het Rijk gewend met het verzoek om steun in den vorm van een sub sidie van 16 per vlieguur, waarvoor beta ling wordt genoten, tot een maximum bedrag van 30.000 's jaars. Naar het oordeel van den minister bestaat er alle aanleiding om deze geheel door parti culier initiatief in het leven geroepen oplei ding, zij het tijdelijk, te steunen. Ten einde in afwachting van de totstandkoming der re geling de school in het leven te kunnen hou den, is het noodig voor het jaar 1931 over het uitgetrokken bedrag te kunnen beschik ken ter uitkeering van subsidie aan de school tot ten hoogste dat bedrag, onder voorwaar den, als door den minister noodig zullen worden geacht. - DOOR EEN STIER BESPRONGEN. Gistermorgen begeleidde een zekere Wil lem van der Laan, wonende te Nijeveen (Dr.) per auto een stier naar de veemarkt te Groningen. Toen hij het dier aan een hek- wilde vastbinden, sprong het dier boven op hem, waardoor hij tegen het hek werd ge drukt. De politiedokter liet hem naar het ziekenhuis overbrengen, waar bleek dat de man een hersenschudding had bekomen, een nekwervel had gebroken en verschillende an dere verwondingen had opgeloopen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. MINIMUM-LOONEN. Ontwerp-verdrag van Genève Het Verbond van Nederl. Werkgevers heeft een adres aan de Tweede Kamer ge zonden waarin het zegt: Bij Kon. Boodschap van 9 Dec. 1929 werd een wetsontwerp aanhangig gemaakt, „tot voorbehoud van de bevoegdheid tot toe treding tot het ontwerp-verdrag van Genève, betreffende de invoering of de handhaving van methoden tot vaststelling van mini mumloonen". Adr. ontraadt spoedige behandeling van bedoelde wetsvoordracht. Aanvaarding van dit wetsontwerp zou immers tevens beteeke nen, dat de Kamer de noodzakelijkheid uit sprak om in Nederland methoden in te voe ren of te handhaven, welke het mogelijk ma ken om minimum-loonen vast te stellen voor de arbeiders, werkzaam in de huisindustrie. Zoolang echter de motieven voor de invoe ring van een minimum-loonstelsel in de huis industrie niet bekend zijn, is elke discussie praematuur. Aanvaarding van het verdrag nog vóór dat de discussie over déze materie geopend is, zou de conclusie insluiten, dat in Neder land aan een wettelijke regeling van mini mum-loonen behoefte bestaat. Vandaar, da* adressant van meening is, dat een beslis sing over het verdrag van Genève eerst kan worden genomen, nadat de Kamer op grond van nauwkeurige gegevens en na toetsing der aangevoerde argumenten het in uitzicht gestelde wetsontwerp op minimum-loonen heeft afgehandeld. Waar vaststaat, dat ratificatie toch niet zal volgen voor en aleer het wetsontwerp op de huisindustrie in het Staatsblad zal zijn verschenen, is er volgens adr.- geenerlei aan leiding thans reeds het wetsontwerp tot voorbehoud van de' ratificatie van bedoeld ontwerp-verdrag te behandelen. ONDER STILLE ARMEN. Het Haagsch Persbureau schrijft: Een Amsterdamsch wethouder had het ge- W7 'i £€zegd. 't Moest dus waar wezen. Want wie de wet houdt, houdt geen praat jes voor de vaak. Welnu, die Amsterdamsche wethouder verklaarde op het Haagsche on derwijzerscongres, dat de opvoeders van onze bloedeigen kinderen onder de stille armen gerekend moeten worden. Hierop brak een tot n ovatie aanzwellend applaus los. Weer n bewijs, dat de wethouder waarheid sprak, want als paedagoog mag je geen jokkentje aanmoedigen met handgeklap en luider Nu merken wij wijsneuzen mogelijk op, dat 'juist dat donderend applaus den titel „stille ar men" vernietigde, doch dit is haarkloverij, thuisbehoorend in de afdeeling spitsvondig heid, waar ik geen sleutel van heb. De on derwijzers zijn alzoo stille armen en dat daal de laatste jaren nooit iemand van repte, vond ik in mijn onschuld een nog sterker bewijs, hoe stil die armoede geleden werd. Ik was er dan ook totaal kapot van. Zes huizen van me af woonde zoo'n misdeelde. Nog nooit over de ellende van dat gezin nagedacht; ik wist er wezenlijk geen sikkepit van af. Op 't oog keurige menschen; oppervlakkig bezien van zekeren welstand. En nu deze weten schap! Stille Armen! Ik huiverde, 's Avonds toen het duister werd (dat gebeurt meer om dien tijd) sloop ik naar de keuken, vulde een boodschappentasch heimelijk met 'n pakje margarine, één ons roókvleesch, tien eieren, één busje leverpastei, twee brooden en een pond rijst. Met deze vracht wandelde ik mijn woning uit, bewoog me in de richting van het huis der ellende, zette de mand met mond kost tegen de voordeur, trok aan de bel en haastte mij weg. 't Begrootte me wel van de mand, maar mijn wensch om kiesch te blijven, bij zulken stillen kommer, liet me geen andere keus. 'n Half uur later ging ik weer in dezelfde rich ting en zag van verre de mand reeds staan. „Hoe pieus", dacht ik, „ze willen den eige naar een kans geven". Geen voorbijgangers ziende schoot ik toedeinsde terug. De mand stond nog gevuld! Tweemaal haalde ik nu de.bel over voor ik wegholde. Drie kwar tier later stond alles nog onaangeroerd; 'n hond, die zich verdacht bij de victualiën op hield, was door mij met een steenworp ver jaagd. Zesmaal rukte ik aan de schelknop. Bleef luisteren of geen voetstappen naderden. Niets, 'n Vreeselijk vermoeden vloog bij me op. 't Wurgde me haast. Voor 't binnenoog van mijn verbeelding zag ik dé uitgeteerde lichamen van het echtpaar en de drie kinde ren liggen bij de leege provisiekast. Ik was te laat gekomen. Met looden schoenen ging ik naar het politiebureau, vertelde, zwaarmoe dig en terneergeslagen, mijn relaas. De wel gedane agent verschoof z'n pruim, grinnikte en zei: „Maak u niet bezorgd meneerde geheele familie maakt een vacantiereis naar Noorwegen". Sindsdien snap ik, dat ik 'n nog stillere arme ben! HET GESTRANDE ITALIAANSCHE SCHIP. Maandagmiddag is de bemanning van het Italiaansche s.s. „Edera", dat op de Hinder is gestrand, van boord gebaald door een ber gingsvaartuig van de firma Van der Tak De bemanning is te Hellevoetsluis aan land gebracht. De toestand van het schip, dat in den nacht van Zondag op Maandag aan een zwaren storm heeft blootgestaan, is redelijk v/el. De luiken zijn nog in tact, zoodat naar alle waarschijnlijkheid ook de lading, be staande uit graan, niet te lijden heeft ge had. Een vloot Ooereesche blazers om 't schip. De bemanning van de „Edera" is gister morgen door de sleepboot „Blankenburg" te ruggebracht. Bergingsvaartuigen en een aantal motorblazers zijn gister langszij ge komen. Daar het schip de laatste dagen hoo ger opgeslagen is, is het waarschijnlijk, dat er eenige dagen met lossen voortgegaan moet worden, voor sleepbooten met kans op succes een poging kunnen wagen om het schip af te brengen. Inmiddels hebben de Goereesche visschers en hun scheepjes werk en vaargelegenheid. Een heele vloot van bla zers is op het gestrande schip afgekomen in de hoop, een hoeveelheid van de lading graan te kunnen overnemen. De geborgen lading zal naar Hellevoetsluis vervoerd en daar voorloopig opgeslagen worden. STAKING ONDER DE VLEESCH- VOERDERS TE AMSTERDAM. De vleeschvervoerders aan het abattoir te Amsterdam hebben gestaakt, omdat niet is toegegeven aan hun eischen tot het ongedaan maken van een twee jaar geleden doorgevoer de loonsverlaging van 10 en tot verkor ting van den arbeidstijd. Omtrent de staking vernemen wij nader, dat de leiding van een der Vervoermaat schappijen, nl. de Amsterdamsche Rijtuig- maatschappij, op i|fwat eigenaardige wijze verwittigd is van de voornemens der vleesch vervoerders. Een der chefs vond nl. Maan dag in zijn brievenbus een briefje, waarin werd medegedeeld dat het bij het vleesch- vervoer betrokken personeel niet aan het werk zou gaan, indien het geen opslag kreeg. Deze houding heeft uit den aard dei- zaak de directie der A. R. M. er toe genoopt cm zich van elke inmenging in het conflict te onthouden. Overigens gaat het vleescli- vervoer, ook door de A. R. M., gewoon zijn gang. PORNOGRAFISCHE LECTUUR IN BESLAG GENOMEN. Gistermiddag heeft de centrale recher che te Amsterdam een inval gedaan in een kleine winkelzaak, deel uitmakend van perceel 316 aan den Nieuwezijds Voorburgwal aldaar, zulks op vermoeden dat vanuit dit winkeltje pornografische lectuur werd verkocht. Een voorraad boeken, foto's en platen werd in beslag genomen en naar het hoofdbureau ver voerd. Het onderzoek wees uit, dat men inderdaad met pornorgafisch materiaal te doen had. Ook in een tot den winkel behoorende opslagplaats in de Rosma- rijnsteeg werden voorraden boeken, pla ten en foto's in beslag genomen. Tegen dén handelaar is procesverbaal opge maakt. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op den onbewaakten overweg aan den Molenakker onder de gemeente Heeze bi] Eindhoven is een ongeluk gebeurd, dat goed is afgeloopen. Toen de landbouwer Groenen den spoorovergang passeerde met paard en kar, kwam uit de richting Eindhoven een sneltrein aanrijden. De locomotief greep het achterste gedeelte van den wagen en rukte er de wielen af terwijl de landbouwer van de kar werd geslingerd. De man bleef eenigen tijd bewusteloos liggen, doch bleek onge deerd te zijn, evenals het paard. DOODELIJK ONGEVAL. Het 7-jarig jongetje Ta- M., wonende aan het Meidoornpad te Groningen, hing gistermiddag aan een vrachtauto. Ver moedelijk is het kind uitgegleden. Het kwam terecht onder het linker achter wiel. Zeer ernstig gewond werd de jon gen opgenomen en hij is kort daarna overleden. MINDERJARIGE AVONTURIERS. Door de politie te Nispen werden nabij de. Belgische grens twee minderjarige jongens aangehouden, n.1. de 15-jarige K. uit Hen gelo en de 16-jarige M. uit Lonneker, die op avontuur in de wijde wereld in wilaen. Zij zijn gisteren naar hun ouders terugge bracht. HUISELIJKE TWIST. Maandagavond is in een huis aan de v. d. Duynstraat te Den Haag een familie-twist ontstaan tusschen een man en zijn be'de zoons. De zoons, 27 en 29 jaar oud, waren de ouderlijke woning binnengedrongen en had den daarbij de deur ingetrapt. De vader meende zich hiertegen te moeten verzetten en greep een beitel. Daarmede heeft hij zijn zoons vrij ernstige verwondingen toege bracht, zoodaf beiden in het ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De vader is gearres teerd. BESTRIJDING VAN DE KINDER VERLAMMING. In het afgeloopen jaar is het aantal gevallen van poliomvelitis anterior acu- ta (kindeverlamming) aanmerkelijk toe genomen. Kwamen in vroegere jaren slechts sporadisch gevallen van deze ziekte voor, in 1929 steeg het aantal tot. 500. Ten einde uitbreiding van deze in haar gevolgen zoo kwaadaardige ziekte te voorkomen, is het gewenscht, dat de ziekte in het eerste stadium wordt, her kend, opdat zoo spoedig mogelijk thera peutisch kan worden ingegrepen. Afzon dering der zieken en een systematische behandeling van iederen patiënt indivi dueel, is voorts noodzakelijk. Aangezien de ziekte echter zeer moeilijk is te her kennen en herkenning in haar eerste be gin van het grootste belang is, kan cle hulp van specialisten-neurologen hier bij niet worden gemist. In iedere ge meente heeft men evenwel niet de be schikking over bedoelde specialisten Het ligt daarom in de bedoeling der regeering districten te vormen met als middelpunt een gemeente, waarin en van waaruit neurologische hülp kan worden verstrekt. In zulk een district worden één of meer specialisten aange wezen, die zich bereid hebben verklaard, in dezen hun medewerking te verlee- nen. Indien nu een geneeskundige een geval van kinderverlamming waar neemt, of het bestaan daarvan vermoedt, stelt hij zich onverwijld met den voor het district aangewezen specialist in verbindii Is de ziekte als zoodanig heldeend, dan wordt ziekenhuisopname overwogen en de pa/iënt van stonde af aan met het z.g. reconvalescentenserum behandeld. De kosten, die met deze organisatie, waarmede opsporing an de ziektegeval len en een doelmatige behandeling van de lijders wordt beoogd, zijn gemoeid, worden geraamd op f 30.000. WIJZIGING VISSCHERIJWET. Verschenen is de Mem. v. Antwoord op het Voorl. Verslag over het wetsontwerp tot na dere wijziging der Visscherijwet. In een Nota van Wijzigingen wordt voor gesteld ook een kleine vischakte beschikbaar te stellen voor het visschen met één hengel geaasd met visch. Uitgaande van het begin sel, dat aan het aktestelsel voor de visscherij ten grondslag ligt, dat binnenvisscherij ver boden is, tenzij men voorzien is van een voor de visscherij, die wordt uitgeoefend, geldige akte, beteekent het voor lagen prijs beschik baar stellen van een kleine vischakte voor het visschen met één peur, één sleephengel of één hengel geaasd met visch, in tegenstelling met de duurdere groote vischakte voor het vis schen met één of meer der andere geoorloofde vischtuigen, reeds een tegemoet komen aan hen, die zuiver als liefhebbers zijn te be schouwen. Na uitvoerig onderzoek en op grond o m. van de omstandigheid verder, dat de hengel geaasd met visch, evenals de sleephengel en de peur, een vischtuig is, dat uitsluitend of in hoofdzaak door liefhebbers wordt ge bezigd, heeft de minister gemeend, evenals zulks ten aanzien van het visschen met den hengel geaasd met visch als eisch te stellen, dat hij, die daarmede vischt, voorzien moet zijn van een kleine vischakte. In verband daarmede is voorgesteld in artikel 16, lid 3, letter c, op te nemen: één hengel geaasd met visch. Een nota van wijziging vergezelt het wets ontwerp. BRAND. Villa uitgebrand. Gistermiddag ongeveer 3 uur is brand uitgebroken in de villa „Mariahoeve", aan den Leidschestraatweg te Wassenaar, eige naar de heer van Laten. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat de geheele villa uitbrandde. De in boedel kon worden gered. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. De brand is ontstaan door het omvallen van een brandende lamp. VERKEERSONGEVALLEN. Meisje doodgereden. Gistermiddag heeft op den St. Jorfsweg te Dordrecht een ernstig ongeval plaats ge had. Het zesjarig meisje J. Fok, liep op het trottoir in de richting Jorisbrug. Juist toen een vrachtauto van de firma Verheijden langs kwam, stak zij plotseling de straat over en werd door den auto gegrepen, met het noodlottig gevolg dat zij overreden werd. Het meisje was onmiddellijk dood. Den chauffeur, die zeer kalm reed, treft geen schuld. Te Kerkrade is de arbeider Van AnM~ De vleeschvervoerders aan het abattoir huis is hij overleden.uir HECTORAATSOVERDRACHT^VRÏjt UNIVERSITEIT. 11 Hedenmiddag had in het gebouw voor den Werkenden Stand de openbare zit. ting plaats van den Senaat der Vrije Universiteit, waarin de rector prof. dr H. J. Pos, na. vermelding van de lotge vallen der Universiteit óver het afgeloo pen jaar zijn ambt overdroeg ar.n prof dr. H. H. Kuyper. NEDERLANDSCH SYNDICALISTISCH VAKVERBOND. Dezer dagen had te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer Aug. Ros- setu een congres plaats van het Neder- landsch Syndicalistisch Vakverbond Aanwezig waren afgevaardigden van zes landelijke federaties, vijf plaatselijke arbeidssecretariaten en dertig afdeeiin- gen. Als gast was aanwezig de heer Rud. Aooker, uit Berlijn, die de Duitsche syndicalistische beweging en tevens de internationale arbeidersassociatie ver tegenwoordigde, waarbij het N. S. V. f* aangesloten. Na het openingswoord van den voor zitter werd het .voord gevoerd door den heer Rooker, die o.a. sprak over de op leving der syndicalistische beweging in Spanje na den val der dictatuur. Nadat vervolgens de jaarverslagen en het teleid der redactie waren goedge keurd, werd de heer Rosseau herbe noemd tot redacteur van „De Syndica list" en,tevens tot voorzitter. Tot seére- taris werd de heer J. Wolthuis herbe noemd, terwijl de heer Kulderij tot pen ningmeester werd gekozen. Hierna volgde een uitvoerige discussie over de collectieve arbeidscontracten die in beginsel werden afgekeurd, terwijl tevens besluiten eenomen werden inzake het publiceeren van ongevallen tenge volge van onvoldoende veiligheidsmaat regelen en de aandacht werd gevestigd op gevolgen der rationalisatie. De uit keering bij stakingen werd voor gehuw den verhoogd van Dvaalf tot vijftien gulden. Na nog eenige discussie werd ten slot te nog het woord gevoerd door den heer A. C. Zevenbergen over de Nederland- sche Metaalindustrie en den heer Alb. de Jong over: „De taak der Arbeiders klasse ter verhindering van den oor log", terwijl als laatste de heer A. Miil- ler Lehning een referaat hield over de „Rationalisatie en de zesurige arbeids dag". KORTE BERICHTEN. In de Irislaan te Groningen is een kind door een auto overreden en cedood. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, thuisreis, 15 Sept. v. Algiers. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Boskoop, uitreis, 15 Sept. te Callao. Brion, 14 Sept. v. Amsterdam te Danzig. Ceres, 1 5Sept. v. A'dam te Cura?ao. Euterpe, 15 Sept. v. Santander n. Musel. Fauna, 15 Sept. v. Catania n. Messina. Ilos, 15 Sept. v. Lissabon te Cadix. Triton, 1 5Sept. v. Bremen n. Amsterdam. Ajax, 15 Sept. v. Malaaga en 16 Sept. v. Gb braltar n. Faro. Irene, 16 Sept. v. Barcelona te Tarragona. Nero, 16 Sept. v. Kopenhagen te Odense. Kon Holl. Lloyd. Amstelland, 16 Sept. v. A'dam n. Hamburg. Qelria, thuisreis, 16 Sept. v. oMntevideo. Rijnland, thuisreis, 14 Sept. v. B.-Ayres. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, uitreis, 26 Sept. v. Port-Said. Slainat, uitreis, 16 Sept. te Sabang. Holland—Amerika-Lijn. Damsterdijk, 16 Sept. v. Londen n. Swansea. Drechtdijk, 14 Sept. v. Vanc. te Seattle. Veendam, 15 Sept. v. Bermuda te N.-York. Holland—Afrika-Lijn. Breda, 15 Sept. v. Rott. n. O. Afrika, via Kaapstad. Giekerk, thuisreis, 15 Sept. te Port Natal. Jagersfontein, uitreis, 14 Sept. te Port Nata'. Nijkerk, thuisreis, 15 Sept. te Duinkerken Meliskerk, thuisreis, 14 Sept. te Tanga. Holland—Oost-Azië-Lijn. Oostkerk, uitreis, 15 Sept. te Port-Said. Zosma, uitreis, 13 Sept. v. Hongkong n. Dai- ren. HollandAustralië-Lijn. Abbekerk, 15 Sept. v. Rott. n. Australië. Abbekerk, uitreis, 16 Sept. te Antwerpen. HollandBritsch-Indië-Lijn. Alhena, uitreis, 15 Sept. te Genua. Bovenkerk, 16 Sept. v. Antwerpen n. Rott. Hoogkerk, uitreis, 15 Sept. te Colombo. Kieldrecht, thuisreis, 15 Sept. v. Colombo. Holland—West Afrika-Lijn. Maaskerk, thuisreis, 17 Sept. te Havre verw IJstroom, 14 Sept. v. A'dam te Hamburg. JavaBengalen-Lijn. Bondowoso, 12 Sept. v. Java n. Calcutta. Jacatra, 14 Sept. v. Rangoon n. Java. Tosari, Java n. Calcutta, 16 Sept. v. Ran goon. Java—China—Japan-Lijn. Tjikarang, .14 Sept. v Shanghai te Hong kong. Tjipanas, 14 Sept. te Shanghai. JavaNew York-Lijn. Breedijk, Java-New-York, 14 Sept. v. Beia- wan. Djember, Java n. New-York 15 Sept. v. Para maribo. Saleier, 14 Sept. v. New-York te Philadelphia Soemba, N--York-Java; 15 Sept. v. Belawan Kon. Paketv. Maatschappij» Sigli, 14 Sept. te Rangoon. Van Spilbergen, 14 Sept. v. Melbourne Adelaide. Halcyon-Lijn. Stad Haarlem, San Nicolas n. Antwerpen) 14 September v. Madeira. Stoomvaart Mij. Oceaan. Automedon. 13 Sept. v. Kobe n. Rotterdam- Clytoneus, Java-A'dam, 16 Sept. v. Port-Sai Helenus, Japan-A'dam, 16 Sept. v. Singapor Patroclus, 15 Sept. te Tientsin. Polydorus, 15 Sept. v. Londen te Liverpool- Menelaus, 13 Sept. v. Shanghai n. Rott. nui:0vicies, Japan-Rott., 14 Sept. v. P- i&a-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10