■RK f >4 i PUDD/ÈfC WttmSSBSSm Binnenland Ontzettend ongevat op een spoorweg overweg. Auto bij Arnhem door een trein gegrepen. Moeder en twee kinderen verpletterd. PRINSES JULIANI'S AFSCHEID VAN KATWIJK AAN ZEE. groote aantal staat in verband1 met het ver spreiden van het vlugschrift); aantal om- muggers 63. BENZINEPRIJS VERLAAGD. Met ingang van heden is de benzineprijs in den kleinhandel verlaagd tot 16 cent per liter. NIEUW ABATTOIR TE HELMOND GEOPEND. Heden is het nieuwe openbare slachthuis der Gemeente Helmond officieel geopend. De burgemeester kon in een der feestelijk ver sierde hallen van het gebouw een groot aan tal autoriteiten welkom heeten. In een uit voerige rede schetste de burgemeester het verloop van de totstandkoming van het nieu we abattoir. Nog eenige andere personen voerden het woord. Na een slotwoord van den burgemeester werd een rondgang door de nieuwe gebouwen gemaakt en tenslotte werd een lunch aangeboden. HET ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES Deelneming van de koningin. Gsitermorgen heeft de kapitein-luitenant ter zee Van Nie, chef van het bureau perso neel ter directie van de marine te Den Hel der, namens de koningin aan de weduwe van den om het leven gekomen korporaal seiner Broers de oprechte deelneming van Hare Majesteit betuigd. Tevens is naméns Hare Majesteit tevre denheid betuigd aan den luitenant ter zee Zadelhoff voor de verdienstelijke pogingen tot redding van dezen korporaal-seiner, door hem verricht. MILLIOENEN VOOR DE ZUIDERZEE. Proefnemingen in den Wieringer- meerpolder hebben de verwachtin gen verre overtroffen. Bouw van 300 woningen. Op de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1931 is op den gewonen dienst uitge trokken 52.437.000, op den kapitaaldienst nihil. In de Memorie van Toelichting herinnert de minister van Waterstaat aan zijn mede- deeling in de vorige begrooting, dat het zich liet aanzien dat de afsluiting van de Zuider zee reeds in 1932, derhalve nog een jaar eer der dan te voren werd aangenomen, zal kun nen worden tot stand gebracht. Bij den hui- digen stand van zaken mag inderdaad met I reden worden verwacht, dat de aanvankelijk voor de voltooiing van den afsluitdijk bere ikende tijdsduur van acht jaar tot zes jaar kan worden teruggebracht, behoudens wel licht eenige afwerking van den dijk in het ze vende jaar. Een en ander brengt wijziging mede van het algemeene werkplan, welke wij- iziging ook om andere redenen geboden is. Het is inmiddels toch gebleken, dat de geza menlijke lengte van de sluitgaten, welke aan vankelijk werd bepaald op 6 K.M., zonder bezwaar kan worden teruggebracht tot ruim 4 K.M., waardoor de totale lengte van de in het sluitingsjaar te maken dijkvakken in ge lijke mate kan worden beperkt. In plaats van de oorspronkelijk in de geulen Het Gaatje, De Vlieter, de Geheime Geul en de Middel- gronden gedachte sluitgaten blijft nu over één sluitgat in de Vlieter en één in de Mid- delgronden, in verband waarmede het dijk- ivak, hetwelk aansluit aan de Oostzijde van het Breezand, zonder onderbreking tot aan de Middelgronden zal kunnen worden door getrokken. Als gevolg van een en ander zal de beteugeling van de diepe geulen in plaats van in drie jaar in twee jaar kunnen geschie den. Op grond van het voorgaande zal het voor de voltooiing van den afsluitdijk benoo digde bedrag over koi/eren termijn moeten worden verwerkt. Omtrent het programma voor 1931 wordt het volgende medegedeeld: Het ligt in het voornemen den bouw van den afsluitdijk over 7.8 K.M. uit te voeren, waarvoor posten van resp. 7.8 en 9.2 millioen gulden op de be grooting zijn gebrachj. Voor de beteugelings- dammen zal in 1931 nog 125.000 noodig zijn. Voor de sluizen beoosten Wieringen Wordt 2.750.000, ten behoeve van den bouw van de sluizen op het Kornwerderzand 2.400.000 aangevraagd. W ieringermeerpolder. Voor het in cultuur brengen van den Wie- ringermeerpolder zal, naar de minister mede deelt, een kleine kern van hoofdambtenaren noodig zijn. Het is niet goed mogelijk reeds 'thans nauwkeuriger aan te geven, welke amb tenaren in 1931 noodig zullen zijn, in ver band waarmee de begrooting zoodanig is op gezet, dat in dit opzicht de noodige vrijheid wordt gelaten. In totaal is voor personeels uitgaven voor den Wieringermeerpolder (vast en los personeel) een bedrag van 214.600 uitgetrokken. Gezien den nog korten levensduur van den proefpolder, alsmede de groote verscheiden heid van grondsoorten, welke de Wieringer- meer biedt, is het vooralsnog niet mogelijk uit te maken of aan weide- dan wel aan ak kerbouw de voorkeur zal moeten worden ge geven. Reeds in het twaede jaar na de droogleg ging zijn in den proefpolder met beide metho den resultaten bereikt, welke de verwachting verre overtroffen hebben. Verschillende over wegingen pleiten voor het voorloopig groen- maken van den grond. Voorgesteld wordt in 1931 over te gaan tot de stichting van 300 arbeiderswoningen, tijdelijk in te richten tot het onderbrengen van kostgangers. Het landbouwwetenschappelijk onderzoek, dat in het belang van het in cultuur brengen van de Wieringermeer wordt vereischt, zal door de commissie-Lovink worden voortgezet. De uitbreiding, welke het bereids in uitvoe ring zjjnde onderzoek bij den nieuwen toe stand dient te verkrijgen, omvat voorshands voornamelijk een uitgebreide bemonstering van de drooggevallen Wieringerineergronden en het doen van proefnemingen binnen de Wieringermeer. Naar de meening van de commissie-Lovink zal bij het laatste het doel matigst te werk worden gegaan, wanneer nabij het centrum van den polder een proef- boerderij wordt ingericht, welke mede zal zijn te beschouwen als het centrale punt voor het in den polder te organiseeren proefveld wezen en met behulp waarvan op overeen- komsFge wijze als thans te Andijk geschiedt op wetenschappelijke basis cultuurproeven auliw .warden aMQffl&n, Gisteravond te circa acht uur heeft zich nabij den spoorwegovergang Prezikhaaf (spoorlijn Arnhem—Zutfen) een vreeseldjk drama afgespeeld. De familie V. ujt Apel doorn was per auto uit Apeldoorn naar Arnhem gekomen, waar de heer V. voor za ken heen moest. Even voor den overweg liet de heer V. den auto staan en ging zelf alleen naar het huis, waar de besprekingen zouden worden gevoerd. Mevrouw V., die met de beide kinderen, die eveneens in den auto zaten, niet uitge stapt was, schijnt intusschen op het gaspe daal te hebben getrapt met het noodlottig gevolg, dat de auto over de rails reed, juist op het moment, dat de sneltrein richting Zut fen naderde. De auto werd door de locomo tief gegrepen en meegesleurd. De wagen werd totaal versplinterd. De drie in zittenden werden onmiddellijk gedood'. On middellijk werd hulp ingeroepen, en nadat deze ter plaatse aanwezig was, kon het zwaar verminkte lijk van de 29-jarige mevr. V. uit de overblijfselen van den auto worden bevrijd. Ook de lijken van de beide kinderen, een jongen van zes en een meisje van zeven jaar, van de familie V., waren zwaar ver minkt. Ongeveer 300 M. schijnt de auto door den sneltrein, die, komende uit het Noorden, te kwart voor 8 te Arnhem moet aankomen en waarin zich ook het gezelschap van Dajos Bela bevond, te zijn meegesleurd. Eerst toen kon de machinist de machine tot stilstand brengen. Treinpersoneel schoot onmiddellijk te hulp, terwijl ook bewoners van „Kleuterzorg", waar de heer Veneman eenigen tijd bespre kingen had gevoerd, op den harden slag, die door de botsing veroorzaakt werd, naar bui ten liepen. Ook de heer V. snelde naar buiten en even later werd1 hem het verschrikkelijk gebeuren duidelijk. De politie'en het ziekenhuis werden direct gewaarschuwd eri'eenigen tijd daarna waren de substituut-officier van justitie, mr. Lazon- der, de waarnemend commissaris van politie, de heer Scheepmaker en de inspecteurs van politie, de heeren Goorhuis en Bros, aanwe zig, terwijl verder twee ziekenauto's met per soneel ter plaatse verschenen. De lijken wer den eerst in een goederenwagen neergelegd; daarna konden de ontzielde lichamen per auto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem worden overgebracht. Bij nader onderzoek is gebleken, dat zich voor den overweg aan beide kanten groote ijzeren hekken bevinden, die vanzelf dicht klappen. Men heeft thans het vermoeden, dat de heer V. eerst het hek heeft geopend om naar „Kleuterzorg", dat op eenigen afstand van den overweg is gelegen, te loopen, ter wijl daarna mevr. V., die het wachten ver moedelijk te lang duurde, het hek nogmaals geopend' heeft en op het moment, dat zij den wagen op den overweg had, door den snel trein werd gegrepen. De trein had ongeveer een half uur vertra ging. Het gezelschap Dajos Bela, dat zich in den trein bevond, kwam vanzelfsprekend te laat, zoodat het concert van de A.V.R.O. geruimen tijd later werd uitgezonden. De heer V., die eigenaar is van een was- scherij te Apeldoorn, werd eerst naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht. Nog den zelfden avond is een familielid van den heer V. met den zoo zwaar getroffen man naar Apeldoorn teruggereisd. Onthulling van het monument ter nagedachtenis van Katwifk's in den oorlog omgekomen vis- schers. Aubade van 3000 school kinderen. Hedenmiddag heeft prinses Juliana offi- ceeel afscheid genomen van Katwijk aan Zee, waar zij van 19271929, de jaren van haar studie aan de universiteit te Leiden, in de bekende villa ,,'t Waerle" een gezellig en rustig home gevonden heeft. Dit afscheid, hetwelk naarmate het zich voltrok, groeide tot een dieptreffende plechtigheid, houdt te vens een herinnering in voor altijd. Want bij de Oude Kerk aan den Zuid-Boulevard Godshuis, waarvan de verweerde muren en de stompe, laaggekoepelde toren de eeuwen hebben getrotseerd is een monument ver rezen ter nagedachtenis van de in den oor logstijd omgekomen Katwijksche visschers. Waardevoller geschenk had de prinses Kat- wijk's bevolking moeilijk kunnen nalaten, evenmin als zij waardevoller daad had kun nen verrichten dan door het zelve, in tegen woordigheid harer ouders, te onthullen. Katwijk in feeststemming. Ofschoon de komst der koninklijke familie eerst in het middaguur zou geschieden, heerschte er reeds uren tevoren in Katwijk aan Zee een feestelijke stemming. Uit tal van huizen en van openbare gebouwen wapperde het dundoek. Ook Katwijk aan den Rijn, met Katwijk aan Zee één gemeente vormend, nam deel aan de feestvreugde. Beider bewo ners mengden zich vandaag broederlijk en zusterlijk doop elkaar; allen van één streven bezield: de jonge, toekomstige koningin te toonen hoe Zij door de eenvoudige bevolking van dit kleine plekje Nederland wordt be mind en gewaardeerd! En ofschoon de be langstelling van elders welkom was, was en bleef het vandaag het feest van Katwijk's in woners, te meer nog wijl de sluiting van het seizoen aan de zomersche invasie der bad gasten een einde had gemaakt. De grootst; drukte richtte zich na het koffie-uur naar den boulevard, waar zich in en voor de Oude Kerk en later voor het Grand Hotel „Du Rhin" de voornaamste gebeurtenissen van den dag voltrekken zouden. De politie, die onder leiding stond van inspecteur Van den Wijngaart en versterkt was door een aantal rijksveldwachters, droeg er echter zorg voor dat de koninklijke stoet langs den ie volgen weg geen enkele hindernis ontmoe ten zou. fn de kerk. Te half drie waren er in de Oude Kerk bij na 1200 genoodigden bijeen gekomen. On der hen bevonden zich ongeveer 465 nabe staanden van de visschers, die in de jaren 19141918 bij hun gevaarvollen arbeid op zee omkwamen. Alleen Katwijk aan Zee moest in die jaren niet minder dan 95 va ders, broers, zoons of verloofden afstaan.... In het kerkgebouw waren voorts aanwezig het gemeentebestuur, de ouderlingen en di akenen, hoofden van verschillende scholen der gemeente, hoofdambtenaren, vertegen woordigers van vakorganisaties en vereeni- gingen in Katwijk, alsmede vele particulie ren. Tegen drieën arriveerden koningin, prins en prinses met het gevolg voor het kerkgebouw. Langs Wassenaarschen Weg, Nieuwe Commandeurslaan, Niéuwen Duin weg en Secretaris Varkevisserstraat had de uit auto's bestaande stoet den Zuid-Boule vard bereikt, hartelijk toegejuicht door een enthousiaste massa. Terwijl, vóór de hooge bezoekers de kerk binnentraden, opnieuw hoera-geroep opklonk, boden twee dochter tjes van de wethouders J. Dubbeldam en J. van Duijn aan de koningin en de prinses bloemen aan. Begeleid door den burgemees ter, mr. dr. J. Schokking, alsmede door eeni ge andere notabelen, leden van het comité van ontvangst, begaven de vorstelijke bezoe kers zich naar de voor hen bestemde eere plaatsen. Onderwijl bracht de heer N. van Beelen, organist der kerk, een koraalvariaticv op „Ruwe stormen mogen woeden" (gezang 58, vers 7) ten gehoore. Hierna zong de in het gebouw opgestelde zangvereeniging „Hallelujah", directeur de heer P. de Rook uit Leiden, een voor deze gelegenheid dooi den heer A. den Dikken vervaardigd lied, dat lót&tÊjffiüd töi.siifl reght k&a&. yexvulgens kreeg dr. Schokking gelegenheid tot het uit spreken van zijn gedachtenisrede, welke door de koninklijke familie en het andere gehoor met groote aandacht gevolgd werd. Zuiver en vol klonken, nadat dr. Schok king had uitgesproken, de stemmen van het vrouwenkoor van „Hallelujah", dat, staande in het koor, een couplet zong van een vis- scherslied uit de cantate „Katwijk's Ver leden", met woorden van den heer J. Kloos en muziek van den dirigent. Nög zong me vrouw L. E. VerloopKruyt het bekende, van Duitschen bodem stammende lied „De Vis- schersbruid", waarna „Hallelujah het vocale gedeelte van het kerkprogramma dat per radio werd uitgezonden besloot met een slotzang, ontleend aan den Hebreëen-brief Terwijl de hooge gasten vervolgens naar de consistoriekamer werden geleid, speelde de organist het „Hallelujah" van Handel. Met deze plechtigheid ging ongeveer drie kwar tier gemoeid. Dank zij een uitnemende orga nisatie kostte het slechts een zevental minu ten om de kerk te doen leegstroomenhet meerendeel der genoodigden voegden zich bij de rijen der wachtenden, die aan den voorkant der kerk een wijde boog gevormd hadden. Zeer velen vonden een plaatsje op de helmbeplanting achter het voetpad De omgeving van het monument, dat zich ge heel door zeildoek afgedekt, aan de linker voorzijde der kerk verhief, was door de po litie afgezet. Een daverend gejuich weer klonk, toen de hooge bezoekers en het gevolg uit het kerkgebouw te voorschijn kwamen en naar de met een •baldakijn afgedekte tribune schreden, welke tegenover het monument op het betegelde voetpad was opgericht. De gemengde Katwijksche zangvereeniging „Excelsior", directeur de heer J. Couvée te Alkmaar, welker leden in rijen achter het mo nument geschaard stonden, hief op dat mo ment het „Gebed" aan van Franz Abt. Nadat twee coupletten gezongen waren, kwam het groote moment, dat dr. Schokking de prinses verzocht, het monument te willen onthullen. Onmiddelijk voldeed H. K. H. hieraan, daarbij een oranje- strik lostrekkend, waardoor het omhulsel los raakte en dadelijk door twee mannen ge heel werd verwijderd, zoodat zich het monu ment in al zijn pracht aan aller blikken ver toonde. Velen waren toen hun ontroering niet meester Het beeld, dat behandeld is overeenkomstig de eischen, welke graniet stelt en dat zich tevens bij het voetstuk aansluit, geeft een voorstelling van een Katwijksche vrouw en kind voor een bijna uitgedoofd vuur. Het is een treurende groep en als teeken van rouw heeft het jongetje zijn muts in de hand ge nomen. Ter nadere illustreering er bij aan sluitend, bevindt zich onder de hoofdgroep een drieledig relief: ter linkerzijde een voor den storm uit wegzeilenden logger; in het midden een logger, welke aangehouden wordt door een onderzeeër, terwijl het rech ter relief een ontploffing te zien geeft: een logger is op een mijn geloopen. Onder het drieledig relief staan de woorden: „De zee zal de dooden in haar wedergeven"; en op het voetstuk: „Ter nagedachtenis aan de stoere visschers, die gedurende de oorlogs jaren 19141918 zijn omgekomen". Dan volgt: „Door H. K. H. Prinses Juliana aan de bevolking van Katwijk aangeboden in dankbare herinnering aan Haar tweejarig verblijf in deze gemeente 19271929". Het geheele monument is opgenomen in het muur tje rondom de Oude Kerk. Het beeld is 2.50 meter hoog. Het is vervaardigd van Beucha- graniet. De beeldhouwer is de heer L. S. W van der Noorden (Den Haag); architect de •heer Herm. v. d. Kloot Meyburg, Voorburg. De uitvoerders van het beeld en van den ar chitect onischen onderbouw zijn de heeren Hagedoom en Paardekooper te Scheveningen. Na de onthulling legde de prinses een krans aan den voet, welke daad van piëteit nage volgd werd door de koningin en namens de bevolking ook door twee dochtertjes van ds. W. M. A. Kalkman en dr. Eikelen boom, voorzitters der beide Oranje-vereeni- gingen van Katwijk. De prinses onderhield ziCh vervolgens eenige oogenblikken met een tweetal weduwen van omgekomen visschers, waarna „Excelsior" het einde dezer plechtig heid bracht door het zingen van „Boven de Starren" van Abt. Aubade voor „Du Rhin -. QR flOQttleliik gedeelte jaêJSÉLlSllÈl jtOMA PUDDING FA B PilB K. •A'J'POLA.K» CftO/V/A/C£/y vard, hier officieel Wethouder van de Pias kade geheeten, nebben de hooge gasten hierna vanuit de groote, glazen serre van het Grand Hotel „Du Rhin" geluisterd naar een zanghulde van 3000 schoolkinderen uit Kat wijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn, welke tegenover het hotel op den boulevard en op den duinrand waren opgesteld. Vooraf hadden koningin en prinses oen nieuwe bloemenhulde in ontvangst genomen van twee dochtertjes van ds. Kalkman en ds. Eikelenboom. Forsch en toch frisch zong de kindermassa een tweetal liederen, gedicht door en uitge voerd onder leiding van den heer A. den Dikken, hoofd eener Hervormde SChool. De eerste twee coupletten van 'het „Wil helmus", welke tenslotte ten gehoore werden gebracht, werden, met begeleiding van de „U. N. I."-harmonie, door de tallooze om standers spontaan meegezongen. Na de zanghulde betrad een deputatie uit de kinderen de serre van het hotel. Even later ontving de prinses tot haar verrassing, als geschenk van Katwijk's inwoners, een schil derij van den te Katwijk wonenden schilder Winfhorst, de Oude Kerk voorstellende. En nauwelijks had H. K. H voor dit kostbaar cadeau met enkele vriendelijke woorden dank gezegd, of opnieuw werd haar aandacht ge vraagd, thans voor vier kleinen van de Fröbelschool „Prinses Juliana", die een bloemenhulde kwamen aanbieden. Na een kleine rustpauze, waarin de thee werd' geserveerd onderwijl deed buiten de „U. N. I." vaderlandsche liederen hooren, welke door de talrijke belangstellenden wer den meegezongen had de officieele voor stelling plaats aan het Koninklijk Gezin van de notabelen van Katwijk. Het was reeds laat in den middag toen de hooge bezoekers weer in de auto's plaats namen, om naar Den Haag terug te keeren. LIJK GEVONDEN IN DE DUINEN. Een inwoner der gemeente Zandvoort vond gister in de duinen het lijk van een on bekend manspersoon. De omstandigheden wezen er op, dat hier geen misdrijf vermoed kan worden. Naar gissing is het een ver pleegde uit een der inrichtingen in een der dorpen uit de omgeving. Naar den staat van het lijk te oordeelen, moet het reeds ongeveer een week op de verborgen plaats hebben ge legen. DE ZEEHAVEN TE DORDRECHT. Uitzending door dc A. V. R. O. De opening van de zeehaven te Dordrecht door de koningin zal Donderdag 26 Sept a.s. te 2 u. 45 door de A. V. R. O. op 1875 M. worden uitgezonden. Ook Prins Hendrik komt. Ook prins Hendrik zal bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. BRANDSTICHTING IN EEN ZEIL JACHT? Voor het gerechtshof te Amsterdam diende de strafzaak tegen een 27-jarigen Amster- damschen koopman, die in hooger beroep te recht stond, verdacht van brandstichting. Verdachte zou op of omstreeks 1 Juli 1928 op de Zuiderzee nabij het Keteldiep of in het Keteldiep, opzettelijk brand hebben gesticht in het houten zeiljacht „El Beg". Verd. had het jacht voor 2000 verzekerd, daarbij dit bedrag als de waarde van het jacht opgeven de, hoewel hij de werkelijke waarde op 1500 schatte. Half Juni 1928 sloot hij ook een verzekering af voor de reis-bagage tot een bedrag van 3000. Voorts had verd. in Juli 1928 een verzeke ring gesloten op schilderijen, die toebehoor den aan een procuratiehouder, zoon van een pianohandelaar. Deze verzekering was 14.000 groot, de schilderijen zouden zijn Van Ostade, Jan Steen, Alb. Cuyp e.a. De schilderijen bevonden zich aan "boord van het-jacht en verbrandden. Verd. had ze mee genomen om te trachtten deze in Friesland te verkoopen. De getuigenverhooren leverden weinig nieuwe gezichtpunten op. Na in raadkamer te zijn geweest, besliste het Hof, dat het getuigenverhoor op 13 Nov. zal worden voortgezet om nog een aantal getuigen te hooren. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Morgenmiddag in ons land. In aansluiting op het heden te Marseille aankomende m.s. „insulinde" vertrekt de spe ciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 16.30 uur; aankomst morgen middag 15.05 uur te Rotterdam D.P. en 15.33 uur te Den Haag H.S.M. Deze trein loopt niet te Roosendaal. POSTBEAMBTE VERDACHT VAN VERDUISTERING. De marechaussee te Hoensbroek heeft al daar den 53-jarigen hoofdbesteller der Pos terijen, S., aangehouden, verdacht van ver duistering, meldt de Tel. Reeds gedurende een half jaar werden ten postkantore van Hoensbroek herhaaldelijk briev enmet geldswaardjgen inhoud vermist, zonder dat men er in slaagde, den dader te ontdekken. De verdenking viel eenigen tijd geleden op genoemden S."en nadat de mare chaussee gedurende eenige weken zijn gan gen had nagegaan, verkreeg zij het bewijs, dat de hoofdbesteller de schuldige was. Hij ontkende aanvankelijk, doch heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. DE AMSTERDAMSCHE GROOTE SCHOUWBURG VRAAGT BOUW VERGUNNING. De N.V. Amsterdamsche Groote Schouw burg, directeur G. H. Koopman, heeft d.d. 17 September aan B. en W. bouwvergunning gevraagd voor het stichten van een comniev bestaande uit twee theaters, feestzalen ve7 gaderzalen en kantoren, op de plaats 'waar het tegenwoordige Bellevue met de aanlig gende perceelen aan Leidschekade en Mar nixstraat gevestigd is. EEN ONEERLIJK TYPISTE. De politie te Den Haag heeft een 2 i-jarige typiste aangehouden verdacht van diefstal van 130 ten nadeele van haar patroon. Zjt had op het kantoer uit een lessenaar het geld weggenomen. In haar woning kon nog 125 in beslag genomen worden. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond heeft onder de gemeente Tet heiden een ernstig auto-ongeluk plaats ge- had. Een motorrijder hoordé op dezen we» plotseling achter zich krachtig remmen en toen hij omkeek zag hij een auto slingeren en daarna tegen een boom rijden. Het voorste gedeelte van den auto werd geheel in elkaar gedrukt. In de auto zaten een heer uit Lisse met zijn dochter en haar verloofde. De ver loofde zat aan het stuur. Het meisje werd zeer ernstig gewond evenals haar verloofde. Beiden werden naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. De vader van het meisje kreeg slechts eenige lichte verwondingen en kon zich naar zijn woonplaats begeven. ERNSTIGE VERVALSCHINGEN. Bij een accountantsonderzoek bij de boek houding der N.V. Albino Maatschappij te Groningen zijn ernstige vcrvalschingen aan het licht gekomen. In verband daarmede is een der boekhouders, de 28-jarige J. B.. ge arresteerd. Het is namelijk gebleken, dat in de afgeloopen jaren Iveemaal een bedrag van 1000 werd uitbi aald op een valschen wissel, terwijl in de boeken vervalschingen waren aangebracht om deze fraude te verber gen. Ook is gebleken, dat op dezelfde wijze het vorig jaar een bedrag van 300 was uit betaald. Daar dit bedrag eenige maanden later weer in de kas was gestort is deze frau. de onontdekt gebleven. De gearresteerde boek houder is ter beschikking van de justitie ge steld. Het onderzoek wordt voortgezet. NEDERLANDSCH TEHUIS VOOR ZEELIEDEN TE LONDEN GEOPEND, Het Nederlandsche tehuis voor zeelieden is gistermiddag door den Nederlandschen ge zant geopend in tegenwoordigheid van vele leden der Nederlandsche kolonie en ver tegenwoordigers uit Nederland, o.a. prol. Slotemaker de Bruine, president van de Nederlandsche Zeemanscentrale; ds. Poot, van de Zeemanscentrale; ds. Jansen, leger en viootpredikant in algemeenen dienst, die voor deze gelegenheid waren overgekomen; verder de voorzitter van den Christeliiken Nederlandschen Zeemansbond, de heer Oos' terwijl Bruyn, alsmede vertegenwoordigers van scheepsbouw en scheepvaartbedrijf, de heeren Goedkoop, Muyken, Rinck e.a. De gezant dankte allen die door bekwaam heid, toewijding en giften aan de stichting van het tehuis hebben meegewerkt, bijzonder lijk de heeren Deterding, van den Bergh en Stoop. Prof. Slotemaker de Bruine dankte den gezant. Andere sprekers waren de heeren Zuiver, ds. van Dorp, voorganger bij de Hervormde kerk te Londen; dr. Poot en aalmoezenier Jansen. Allen brachten hulde aan freule Ortt, die voorloopig als directrice optreedt. De bijeenkomst heeft een telegram niet eer biedige groeten aan koningin Wilhelmina ge zonden. EEN 100-JARIGE. De weduwe Bosmanvan Beek te Ermeio heeft gisteren haar lOOsten verjaardag ge vierd. DE DIEFSTAL UIT DEN POSTZAK TE HAARLEM. Uit het onderzoek is gebleken, dat de on trouwe brievenbesteller J. D. te Haarlem zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van niet minder dan vier aangeteekende brieven. Dc belangrijkste was een zending van 15000 gulden en niet van 16000 zooals gisteren ge meld, dan een met 900 gulden, een met etfec- ten ter waarde van ongeveer 3500 gulden en de vierde waarvan de inhoud nog niet be kend is, omdat daaromtrent nog geen na vraag is gedaan. Er is totaal 14.425 gulden teruggevonden. Het vermiste bedrag zal de brievenbestel ler nog te verantwoorden hebben. Onwil.ie- keurig rijst de vraag hoe het mogelijk is ge weest, dat de man dezen diefstal heelt Kun nen plegen, doch het werd hem door de om standigheden zeer vergemakkelijkt. De M wordt namelijk dichtgebonden met een tou dat door ringen in den zak loopt en "aa wordt een label, bij de posterijen masker g - naamd, er aan bevestigd en vervolgens wor het lakstempel daaraan gehecht. De m heeft, doordat het touw niet vast genoeg w aangehaald het gemakkelijk zou kunnen v plaatsen dat door de opening in den waarin ook de gewone post was 2e~or$£ kon worden genomen het pakje hangeteeKe de stukken, dat vier geldswaardige orie bevatte. Een verder onderzoek wordt ooor politie ingesteld. INBRAKEN IN DORPEN BIJ HELMOND. r0lb In den afgeloopen nacht hebben wcc-r een ipaar inbraken in de omliggende c^-P van Helmond plaats gevonden. Ie ben werd ingebroken in café dc Bicrhal van heer A. In de slaapkamer werd al het g uit een ijzreen kistje ontvreemd, naar s ting een bedrag van 400. (ien Te Beek en Donk werd ingebroken WJ alleenwonenden J. V. tijdens diens atw beid. Een revolver en een kist sigaren tUttt

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10