dagblad voor alkmaar en omstreken. BERICHT. [calvë-dblftsi Mayonnaise USt het Parlement Buitenland No. 221 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1930 132e Jaargang. Dagelijkse!! overzicht. Zij, die zich met 1 October a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. H- f i ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. w PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 1.25, bij groots eontracten rabat. Qrooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam G I, post giro 37160. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 18 Sept. 1930. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen nau welijks tien minuten vergaderd. Het heeft dus niet veel moeite gekost het ontworpen (Adres van Antwoord op de Troonrede aan genomen te krijgen. Inderdaad heeft de Ka mer het den voorzitter daarbij gemakkelijk gemaakt. Geen der leden gevoelde zich ge roepen een woord in het midden te brengen noch over de algemeene strekking van het Adres noch over een der zeven paragrafen, waarin het was gesplitst. Zwijgend werden zij aanvaard, maar toen de voorzitter het stuk in zijn geheel in stemming bracht, ver zocht de leider der soc.-dem. fractie, dr. Wi- baut, hoofdelijke stemming. Waarop het is aangenomen met 29 tegen 9 stemmenalleen de sociaal-democraten stemden er tegen. Voor ons, journalisten, is het maar goed geweest, dat het Adres onder den hamer des voorzitters is doorgegaan ,want als er ge discussieerd ware geworden, zou onze taak niet gemakkelijk geweest zijn, doordat het ontwerp er van ten gevolge van een natuur lijk onwillekeurig verzuim niet ter onzer ken nis was gebracht. Andere jaren vinden we het stuk altijd op onzen lessenaar, nu had men dit nagelaten. Intusschen zijn we het la ter te weten gekomen en ter wille van de volledigheid laten we het hier volgen: Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Sta ten-Generaal acht het een groot voorrecht dat Uwe Maje steit de gewone zitting der Staten-Generaal in persoon heeft geopend en dat Zij daarbij vergezeld was van geheel het Koninklijk Huis. Met dankbaarheid gedenkt de Kamer hierbij tevens dat het Uwer Majesteit on langs werd gegeven te midden van Haar volk Haar vijftigste levensjaar te voltooien. 2. De Kamer betreurt het, dat zoowel het Rijk in Europa als de overzeesche gewesten de ernstige gevolgen ondervinden van de eco nomische crisis, die zich over de geheele we reld doet gevoelen. Zij is erkentelijk dat Uwe Majesteit Hare aandacht voortdurend ge richt houdt op de groote moeilijkheden, die het bèdrijfsleven en de land- en tuinbouw zoowel in Nederland als in Nederlandsch- Indië daarvan ondervinden. Het streven van Uwe Majesteit tot het bevorderen van betere internationale verhoudingen teneinde door oprechte samenwerking de bestaande moei lijkheden te overwinnen, vindt bij de Kamer alle instemming. Dat de betrekkingen, die Ne derland met de andere mogendheden onder houdt van zeer vriendschappelijken aard zijn, is bij dit streven van groot belang. 3. Met belangstelling nam de Kamer ken nis van de aankondiging van verschillende wetsontwerpen rakende belangrijke onder werpen. 4 Ook de Kamer vervult het met zorg, dat, gelijk Uwe Majesteit mededeelde, de gevol gen van de crisis zich reeds openbaren in den financieelen toestand van Nederland en Nederlandsch-Indië. 5. De Kamer is met Uwe Majesteit over tuigd, dat de ontwikkeling van de staatkun- dige verhoudingen in Nederlandsch-Indie bij voortduring aandacht vordert. De mededee ling van Uwe Majesteit betreffende de be- etuurshervorming eri aangaande de vooi be reidende regelen tot het brengen van prin- cipieele beperking in het stelsel van arbeids overeenkomsten onder strafbedreiging, acht de Kamer van groote beteekenis. 6. Dat de economische toestand van buri- name gedrukt blijft betreurt de Kamer. Met dankbaarheid nam zij echter kennis van de mededeeling van Hare Majesteit, dat die van Curacao reden tot voldoening geeft. 7. Met Harer Majesteits bede, dat God aan den arbeid der Staten-Generaal Zijn ze gen moge schenken, stemt de Kamer van gan- scher harte in. Men ziet, dat het stuk niets meer dan een echo, een terugslag op de Troonrede ;s, m hoofdelijken vorm gegoten, waartegen eigen lijk niemand principieel bezwaar kan heb ben. Het adres zal door de commissieran redactie met den voorzitter aan het li lan H.M. worden aangeboden. De Kamer is tot nader bijeenroeping uit- lengegaan. Tweede Kamer. De herbenoemde voorzitter, de heer mr. Van Schaik, heeft hedenmiddag volgens ge bruik het ambt aanvaard, waartoe hij weder jfe geroepen met een rede, waarin hiji dank zegde voor het vertrouwen, dat Kamer in 'hem had gesteld en de hoop uitsprak, dat de goede verhouding ook dit laaI staan. In het verder verloop van z jn rede wees de heer Van Schaik er op, hoe elders de nier te'lande'behoeft men daarvoor nog niet te vreezen mits men er voor wake, dat zich geen gevaarlijke stoffen ophoopen en zijn voorzorgen nemen. Op regeering en volks- •^rtegcnwoordiging rust de zware plicht iedeliike volksvoorwaarden in bescherming te nemen en de vreedzame en ordelijke ont wikkeling van onze staatsinstellingen en ons maatschappelijk leven te bevorderen. Zonder faftlpmjpiny pjet {j£Z£ uit&jjf3ak te vracen, sprak hij den wensch uit, dat hij evenals het vorig jaar bij zijn streven de noodige mede werking zou ondervinden. De voorzitter bracht hierna ter sprake de publicatie door den heer Drop (s.d.a.p.) van stukken over de ongeregeldheden te Maas tricht, welke de minister van justitie ter in zage van de leden ter griffie had gedepo neerd. De heer Drop heeft, zonder daartoe gemachtigd te zijn, het een en ander daaruit in „Het Volk" gepubliceerd en de voorzitter sprak daarover zijn afkeuring uit, er op wij zende, dat geen lid der Kamer gerechtigd is op zijn eigen houtje daaruit iets wereldkun dig te maken. Daarmede heeft hij inbreuk gemaakt op de rechten der Kamer en haar zelfs gegriefd. De heer Albarda kwam als leider der so ciaal-democratische fractie voor zijn ambt genoot Drop op. Hij was het in het alge meen wel met de opvatting des voorzitters eens, maar het betrof hier geen geheime stuk ken en de omstandigheden drongen den heer Drop tot publicatie, daar hij hiermede den verkeerden indruk van wat reeds was gepur bliceerd kon wegnemen. Uit zijn rede viel eenigszins op te maken, dat de heer Drop zelf niet helder geweten heeft, dat hij iets onbehoorlijks deed. De zaak had hiermede uit kunnen zijn, als niet de communistische afgevaardigden De Visser en Wijnkoop, ieder op zijn wijze, het noodig had geacht te vertellen, dat zij zich om den plicht tot geheimhouding niet zullen bekommeren, wanneer publiciteit door hen in het belang der arbeiders wordt geacht. De voorzitter ging daar maar niet diep op in, doch vermoedelijk zal de regeering nu in het vervolg wel de noodige voorzichtigheid in acht nemen bij het ter inzage leggen van stukken. Nadat de heeren Vliegen (s.d.a.p.) en Beu- mer (a.r.) als leden der huishoudelijke com missie en Van Vuuren (r.k.), Schokking (c.- h.) en Marchant (v.d.) als leden der commis sie voor de stenografie waren herkozen, werd beslist over de aanvragen om te mogen inter- pelleeren. De heer Vliegen (s.d.a.p.) trok zijn interpellatie over de relletjes te Maastricht in, nadat de voorzitter hem beloofd had, dat de zaak bij de begrooting van Binnenland- sche Zaken aan de orde zal komen en hij dan ruimschoots gelegenheid zal hebben om te zeggen wat hem op het hart ligt. Den heer Cramer (s.d.a.p.) werd vergund te interpelleeren over het rapport-Hillen in zake de toestanden in Boven-Digcel, den heer Albarda (s.d.a.p) werd toegestaan te interpel leeren over de censuur bij de radio. Een poging van den heer De Visser (com- mun.) om zijn nu juist een jaar oude inter pellatie over de vervolging van de communis ten in Indië weer op de agenda te brengen, mislukte. De interpellatie is door de feiten achterhaald en niet meer actueel. De voor zitter meende, dat de zaak reeds bij de be handeling van de Indische Begrooting af doende was besproken. Van het verder ter vergadering behandel de, vermelden wij, dat de Kamer nadat de af- deelingen opnieuw waren samengesteld en de voorzitters en tweede-voorzitters daarvan waren gekozen, medegegaan is met het voor stel des voorzitters om weder enkele vaste commissies van voorbereiding voor sommige categorieën van wetsvoorstellen in te stellen. Voor het stellen van mondelinge vragen aan de regeering werd weder de namiddag van Vrijdag aangewezen. De Kamer zal 30 September en volgende dagen in de afdeelingen onderzoeken een ein- delooze reeks van wetsontwerpen, waarvan de eerste en voornaamste zijn de Rijksbegroo- ting en wat daarmede samenhangt. Op 14 October gaat de Kamer dan aan den slag met de behandeling van een groote me nigte ontwerpen, waaronder de Vlootwet, de Zuiderzeesteunwet, •wijziging van de Straf wet, enz. Ook de interpellaties van de hee ren Cramer en Albarda zijn op de agenda geplaatst. DE GROOTE MANOEUVRES VAN HET DUITSCHE LEGER. Rijksminister Gröner spreekt over de legersterkte. Het leger geen gevaar voor den vrede. Duitschland houdt op het oogenblik groote manoeuvres met zijn leger, dat' zooals men weet, 100.000 man sterk is. Het Duitsche le ger kan zich niet ontwikkelen, zooals het zelf wil, maar is aan allerlei bepalingen gebon den, die een uitvloeisel zijn van het verdrag van Versailles. En met dat leger houdt men oefeningen, tot groot misbaar van Frankrijk, dat al reeds een gevaar voor den vrede ziet in deze manoeuvres. En datzelfde Frankrijk vergeet blijkbaar, dat het zelf pas enkele da gen geleden manoeuvres gehouden heeft op veel grooter schaal (alleen reeds was de sterkte der Fransche troepen, die aan de oefeningen deelnamen, even groot als het ge heele Duitsche leger) en met veel en veel meer materiaal. Op een receptie, die ter gelegenheid van de Duitsche manoeuvres werd gehouden, heeft riiicsmjjiister Gröner het „gevaar'' van Jjet Duitsche leger nader aangetoond en hij heeft dat gedaan in duidelijke bewoordingen. Vol gens het Wolff-Bureau moet hij ongeveer het volgende gezegd hebben: Terwijl onze westelijke (d.z. Franschen) buren de laatste weken twee groote manoeu vres hebben gehouden, waaraan telkens 50.000 man deelnamen, dus evenveel als onze geheele rijksweer telt, terwijl bij de laatste dezer manoeuvres in Lotharingen vier infan terie- en twee cavaleriedivisies, ettelijke tank- bataillons, vijf regimenten zware artillerie en vijf vliegerregimenten deelnamen, hebt ge bij ons één enkele infanterie- en één enkele cava leriedivisie, nagebootste tanks en houten ka nonnen, geen zware artillerie en geen vlie gerregimenten gezien. Gevaarlijk zijn de leugens, zoo ging Grö ner voort, volgens welke het Duitsche leger een bedreiging vormt voor een zijner buren, en nog onzinniger is de bewering als zou Duitschland door mobilisatie zijner reserves binnen korten tijd een groot leger op de been kunnen brengen. Even belachelijk is de ver onderstelling, dat Duitschland met behulp van het buitenland zijn bewapening zou uit breiden. Ten strengste kom ik op tegen alle geruch ten, als zou de rijksweer haar speciale bui tenlandsche politiek voeren. Deze wordt en kel en alleen door den rijkskanselier en den rijksminister van buitenlandsche zaken vast gesteld. De rijksweer heeft zich steeds zonder te rughouding gevoegd in het verband der bui tenlandsche politiek. De Duitsche weermacht is het niet, die den vrede van Europa be dreigt. Wij zijn ontwapend en eischen na drukkelijk, evenals Henaerson te Geneve, dat ook de andere staten de verplichting om te ontwapenen, die zij plechtig op zich hebben genomen, eindelijk eens nakomen. Vervolgens bracht Gröner hulde aan de prestaties van het Duitsche leger, die ook in het buitenland worden erkend, maar achtte de overdreven lofuitingen van over de grens verdacht. Hoeveel onwaarheden, ging Gröner voort, zijn den laatsten tijd over de rijksweer ver kondigd, over generaals, die naar de dicta tuur streven, over politieke onbetrouwbaar heid enz. Maar zijn deze aanvallen geen erkenning van de toenemende beteekenis der rijksweer Zij heeft deze verkregen, door buiten alle partijpolitiek slechts den staat te dienen. Ook in de toekomst zal de rijksweer dezen weg blijven bewandelen, dien zij den eenig juisten en mogelijk acht. Tenslotte deed spr. een beroep op de be volking om de rijksweer te steunen. ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. In de zitting van den Volkenbondsraad werden gisteren eenige kwesties op snelle wijze afgehandeld. Besloten werd de algemeene conferentie tot bestrijding van den sluikhandel in opium bij een te roepen tegen Mei 1933. Verder zal tegen Maart een Europeesche Wegenconferentie worden bijeengeroepen, welke zich zal bezighouden met de vraagstuk ken van de unificatie van verkeersaanwijzin- gen, verkeer van vrachtauto's unificatie van de wegen- en autobelastingen enz. Ter behandeling van de reclames van ver schillende Hongaarsche districtsspoorwegen werden scheidsgerichten ingesteld. Vervolgens verklaarde de Raad het verdrag tusschen Zwitserland en den Volkenbond ten aanzien van de installatie van een Volken bondsradiostation bij Genève, na beslechting van eenige meeningverschillen, welke haar oorzaak vonden in de grondwettelijke neutra- liteita van Zwitserland, definitief aangeno men. De Raad bracht vervolgens tot het oud-lid van den Raad, Calonder, den president van de gemengde DuitschPoolsche Commissie voor Oppersilezië, het verzoek van de beide belanghebbende Staten over, terug te komen op zijn ontslagaanvrage en het moeilijke ambt te blijven bekleeden. Aan het einde der beraadslagingen werden de rapporten uitgebracht betreffende de Li- tausch-Poolsche vraagstukken, zooals de grensincidenten en verkeersgeschillen, welke samenhangen met de spanning welke tus schen beide landen bestaat. Aan de vertegenwoordigers der beide lan den werd verzocht directe onderhandelingen met elkaar te openen. Het rapport daarover zal dan in de a.s. zit ting (in januari) kunnen worden uitgebracht. Een groote rede van Briand aan staande? Naar in welingelichte kringen verluidt, zou de Fransche minister voor buitenlandsche za ken, Briand, wanneer de werkzaamheden der verschillende commissies beëindigd zijn, in de slotzitting een groote rede houden inzake de ontwapeningskwestie. Daar de ministers voor buitenlandsche zaken gewoonlijk bij de alge meene beschouwingen een groote rede plegen te houden, neemt men in dit verband aan, dat de ongewoon scherpe kritiek op de tegen woordige ontwapeningspolitiek van den vol kenbond, vooral van Engelsche en Duitsche zijde, een uiteenzetting van Fransche zijde noodzakelijk maakt, ia het bijzonder nadat ae meerderheid der andere bij den Volkenbond aangesloten staten eveneens op meer spoed met betrekking tot de ontwapeningsonderhan delingen hebben aangedrongen. De Fransche regeering wil klaarblijkelijk tegenover den door deze rede op de publieke opinie gemaak- ten indruk het Fransche standpunt inzake de ontwapeningskwestie door den gToote rede van Briand versterken. DE BINNENLANDSCHE ONRUST IN SPANJE. Uitbreiding van de Barcelona. staking te De gemeentewerklieden van Barcelona hebben zich aangesloten bij de stakingsbewe ging. Men vreest, dat de taxi-chauffeurs en het trampersoneel hetzelfde zullen doen. Tal rijke incidenten zijn voorgevallen. De toestand te Barcelona wordt steeds ernstiger. Het garni zoen geconsigneerd. De civiele gouverneur met volmacht be kleed. De studenten sluiten zich bij d« arbeiders aan. Eien later telegram meldt, dat de toestand steeds ernstiger wordt. Eenige krachtdadige maatregelen van den civielen gouverneur hadden tot gevolg, dat de algemeene staking, voor gisteren aangekondigd, reeds vroeger uitbrak. De directeur en de redactie van een syndicalistisch blad, waarvan de verkoop was verboden, werden gearresteerd en in de ge vangenis gezet. Bevel werd gegeven de ge delegeerden in het stakingscomité van de syndicaten van de bouwvakken en het ver- keersbedrijf te arresteeren, maar zij hielden zich verborgen en wezen plaatsvervangers aan voor het geval zij toch gearresteerd zou den worden. De straten bieden een desolaten aanblik. De bewoners der huizen werpen het vuil, dat niet wordt opgehaald, op de straten. Het heet, dat heden de militairen zullen zorgen voor den reinigingsdienst en het tramverkeer. De troepen zijn geconsigneerd. Honderden civiele garden zijn in Barcelona samenge trokken. De civiele gouverneur heeft volmacht gekregen. De studenten solidariseeren zich met de arbeiders. De slaking draagt een politiek karakter. De regeering zal geen wanordelijkheden dulden. Een lid van de Spaansche regeering ver klaarde, dat de staking te Barcelona een poli tiek karakter draagt. Hij voegde hieraan toe, dat de regeering geen wanordelijkheden zal dulden en elke agitatie op de hoogeschool zal beletten. Volgens een bericht van het B. T. A. uit Granada, waar de staking in de bouwvakken ilijl komen, zoodat de politie en: voortduurt, is het daar herhaaldelijk tot rel- - F* de stakers moest uitvoeren. letjes larges op verder gekomen dan de voorbereidende on derhandelingen Het gerucht, dat Mussoldni thans zelf naar Genève zal gaan om aan de Volkenbonds besprekingen deel te nemen, wordt tegenge sproken. In een korte semi-officieele verklaring in den „Giornale d'Italia" het blad van den Italiaanschen minister van buitenlandse!: zaken wordt in tegenstelling met berich ten in de buitenlandschen bladen verklaard, dat de Italiaansch-Fransche onderhandelin gen niet alleen niet zijn geëindigd, doch zelfs nog niet voor een oplossing staan. Men stu deert, correspondeert en onderhandelt ver der. Voorloopig zal minister Grandi in Rome blijven. Een Fransche verklaring. In verband met de geruchten, dat de on derhandelingen tusschen Italië en Frankrijk over de vlootovereenkomst op het punt staan te worden afgebroken, publiceert de Petit Parisien een mededeeling van ziin correspon dent te Geneve, welke naar het schijnt van bevoegde Fransche zijde afkomstig is. Volgens deze mededeelingen hebben de be sprekingen tusschen den Franschen deskun dige Massiglé en den Italiaanschen ver tegenwoordiger Rossi te Parijs, die te Parijs werden voortgezet, nog niet het stadium van voorbereiding overschreden. Aan beide zijde heeft men den oprechten wensch tot- overeenstemming te komen. Een oplossing is echter tot nu toe niet te verwachten en het is ook niet te verwachten dat de onderhandelingen in de eerstvolgend* dagen belangrijke vorderingen zullen maken ARABISCH LEIDER VEROORDEELD Een jaar onder politietoezicht, Te Jeruzalem heeft de plaatsvervangend districtscommissaris krachtens de verorde ning ter voorkoming van misdaden Subhi-el- Chadra, den leider der Arabische executie, schuldig verklaard aan pogingen tot het ver spreiden eener opruiende proclamatie gedu rende de Arabische algemeene staking op 23 Augustus. Hij werd veroordeeld tot het stel len eener cautie van 400 ter waarborging van zijn goed gedrag in de toekomst. Gedu rende een jaar moet hij te Safed verblijf hou den, waar hij onder scherp politietoezicht zal staan. EEN MERKWAARDIG PROCES. De „Rnhrwacht" een gecamou fleerde Roodefrontstrijdersbond. Te Essen heeft voor het „Schöffengericht" een opmerkelijk proces plaats gehad tegen dertig communistische leiders in het Ruhrge- bied, beschuldigd van schending van de wet tot bescherming van de republiek. Het ging om de vraag of de z.g. Ruhr- wacht, die na het verbod van den Rooden- frontstrijdersbond als communistische strijd organisatie in het leven was geroepen, be schouwd moest worden als een voortzetting van de ontbonden organisatie. In het laatst van het vorige jaar werd in Wanne een bijeenkomst gehouden van com munistische leiders, die vroeger leidende po sities hadden bekleed in den verboden Roo- denfrontstrijdersbond en die tegenwoordig grootendeels de leidende posities in de nieuw opgerichte organisatie „Ruhrwacht" beklee den. De politie, die er achter was gekomen, dat deze vergadering werd gehouden, drong er binnen, legde beslag op talrijke documenten en noteerde de namen van de aanwezigen. In den loop van het proces hebben de be klaagden bestreden, dat de „Ruhrwacht" een voortzetting is van den roodenfrontstrijders- bond. Een hunner echter verklaarde ronduit, dat de bond voortbestaat. al is het dan ook niet in den vorm van de „Ruhrwacht". Als ge tuigen en deskundigen traden verschillende ambtenaren van politie op, die unaniem ver klaarden dat de z.g. Ruhrwacht in elk geval onwettig is. Op dit standpunt stelde zich ook het O. M., dat veroordeeling eischte tot ge vangenisstraf van een tot vier maanden. De rechtbank echter sprak alle beklaagden vrij. Wel werd erkend, dat er gronden waren voor het vermoeden, dat de „Ruhrwacht" een voortzetting van den verboden bond is, maar het afdoend bewijs was niet geleverd. GRANDI NIET NAAR GENEVE TF.RUG? De Fransch-Italiaansche onder handelingen niet langer door hem gevoerd. Naar vernomen wordt, zal de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Grandi, niet meer naar Genève terugkeeren. Ook de Fransch-Italiaansche besprekingen inzake de vlootkwestie zullen niet meer door Grandi worden gevoerd. Deze besprekingen hebben totnogtoe geen vordering van beteekenis gemaakt en zijp me|_ DYNAMIETONTPLOFFING IN AMERIKA. De „Abend" meldde gisteren uit Everetl (Washington): Gisteravond zijn vijf duizend pond dynamiet van de Alaska Dynamiet Maatschappij, korten tijd nadat de meeste arbeiders de fabriek verlaten hadden, ont ploft. De explosie vernielde de fabriek en richtte in de omgeving belangrijke schade aan. Verscheidene personen worden vermist en vele werden gewond. Na de explosie ont stond een brand, waardoor het gevaar dreigt dat nog 8000 pond nitro-glycerine tot ont ploffing zal worden gebracht. OM DE MACHT IN CHINA. Tsjang Sjoe Liang grijpt ïn. Naar uit Moekden gemeld wordt, is Tsjang Sjoe Liang voornemens in den Chineeschen burgeroorlog in te grijpen, en zoowel op de Noordelijke als op de Nankingregeering druk uit te oefenen, opdat men eindelijk tot vredes onderhandelingen moge overgaan. De com mandanten van het leger in Mandsjoerije hebben op het vernemen van dit bericht be sloten hunne troepen in Sjangheikean te con- centreeren. Volgens berichten uit Nanking zou de leiders aer Noord-Chineesche regee ring, Jen Si Sjan, op het bericht der troepen concentratie in Sjangheikean het voornemen opgevat hebben om zijn functie, welke hij eerst sedert kort vervuld, weer neer te leggen

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1