Ilkmrsthe (oimt. r Tlauwetliks Maar I (Overat Voet-afdrukken) Buitenland Stadsnieuws t JOHNSON'S V 'GEPREPAREERDE VLOEIBARE WAS üW';cA (J Vrijdag 19 September. bevel tot arrestatie van max holz. s\ JAMERIKA'S BEROEMDE SATUn-WASli 231 1930 HiiUiri twei en dertigste Jaargang. Volgens een bericht van de Leipziger Neueste Nachrichten uit Falkenstein is door het gerecht van BerlinSchoeneberg een bevel tot arrestatie van Max Holz uitge vaardigd. Holz heeft zich schuldig gemaakt aan een vergrijp tegen paragraaf 8 van den ',wet tot bescherming der republiek en tegen paragraaf 110 van het rijkswetboek van strafrecht. Het is onbekend, waar Holz zich op het oogenblik ophoudt. Zondag j.1. hebben zijn aanhangers hem nog in Falkenstein, waar hij tot nu toe ver bleef, met een fakkeloptocht gehuldigd. Bij deze gelegenheid nam Holz afscheid van de Falkensteinsche arbeiders met een toespraak, waarin hij mededeelde naar Berlijn te willen gaan. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID IN ITALIË. Voor 30 millioen gulden openbare werken. Ter bestrijding van de werkeloosheid in Italië zal men in den a.s. winter talrijke open bare werken doen uitvoeren. Nieuwe straat wegen en spoorweglijnen zullen worden aan gelegd. Woeste grond zal voor bebouwing worden geschikt gemaakt. In totaal heeft de 'Jtaliaansche regeering een bedrag van 30 millioen gulden beschikbaar gesteld. Door het uitvoeren dezer werkzaamheden Wordt aan 60.000 arbeiders werk versohaft. Verder wordt medegedeeld, dat verschillende groote steden eveneens openbare werken zullen doen uitvoeren om het aantal werkloozen te doen afnemen. Naar bekend is bedroeg het aantal werkloozen enkele maanden geleden 350.000 man. EEN MOOI GEBAAR. De notarissen van de Seine dekken de verduisteringen van Lasternas. De N. R. Crt meldt: De notarissen van het departement van de Seine hebben Maandag vergaderd en met al- gemeene stemmen besloten gezamenlijk 12 millioen francs bijeen te brengen en ter be schikking te stellen van notaris Girardin, op dat deze, met de 4 millioen francs, waarover hijzelf beschikt, de verduisteringen van zijn klerk Lasternas dekken kan. Lasternas is de man, die er in geslaagd was die zestien mil lioen francs te verspelen op de wedrennen. •Dat hij deze verduisteringen kon plegen was een gevolg van het slechte toezicht op zijn beheer. Dat toezicht berustte bij de con trolecommissie, die door de notarissen ge meenschappelijk was ingesteld om toezicht te houden op hun administraties. Naar Laster nas bij zijn verhoor aan den rechter van in structie meedeelde plachten de bezoeken van dit lichaam van controle niet langer dan vijf minuten te duren. Daar hun eigen controle orgaan in dit geval zoo deerlijk gefaald heeft, rustte er ongetwijfeld op de notarissen een zekere moreele verplichting om de aange richte schade te helpen goedmaken. Dat zij zulks ten volle doen verdient echter een eer volle vermelding, evenals de houding van notaris Girardin, die om zijn verplichtingen jegens zijn cliënten na te komen zijn gansche vermogen beschikbaar- stelt. DE NATIONAAL SOCIALISTEN VERKLAREN DEN BERLIJNSCHEN RAAD NIET MEER COMPETENT. Zij - erlaten de zaal. In de buitengewone zitting van den Ber- djnschen Gemeenteraad, werd namens de Nationaal-Socialistische Fractie een verkla ring afgelegd, waarin er den nadruk op wordt gelegd, dat de samenstelling van der Gemeenteraad niet meer overeenkomt met den wil der Berlijnsche bevolking. Aangezien de meerderheid der vergadering het den Nationaal Socialisten onmogelijk maakt den goeden gang van zaken te hand haven en in 't belang van een vruchtdragen de arbeid op te kunnen treden, zal de fractie der Nationaal Socialisten de beraadslagin gen niet verder bijwonen. De Berlijnsche Nationaal Socialistische Raadsleden verlieten hierop de zaal. PROCLAMATIE VAN HET BESTUUR DER D. VOLKSPARTIJ. Het bestuur van de Duitsche Volkspartij publiceert de volgende proclamatie: „Aan onze vrienden binnen het Rijk! Een zware verkiezingsstrijd ligt achter ons. Helaas heeft ook de Duitsche Volkspar tij', evenals de andere partijen van het mid den, een achteruitgang te noteeren, niet om dat haar politiek valsch was, de toekomst zaï aantoonen, dat een verheffing slechts moge lijk zal zijn op den door ons aangegeven weg. Wij zijn ons reeds van den aanvang af be wust geweest van den moeilijken, ons opge drongen taak. In trouwe kameraadschap heb ben onze vrienden, oude zoowel als jonge, met ons schouder aan schouder gestaan en hun krachten tot het laatste ingespannen. Hun allen hartelijk te danken voor hun werk en hun bereidvaardigheid, is een dringende noodzakelijkheid. De uitslag van de verkiezing van 14 bep- tember mag en kan ons niet ontmoedigen. Wij zijn vast van meening, dat de aanhan gers van het radicalisme zich spoedig gedu peerd zullen zien. Dan zullen velen, die ons thans hebben verlaten, in onze gJedereu terugkeeren, terwijl de „overwinnaars van heden" de verliezers van morgen zullen zijn. w.g. Partijbestuur. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIE. Srinavasa Sastri over de „ronde tafel" conferentie. Srinavasa Sastri, de bekende liberale Indi sche politicus, voorzitter van de Servants of India Society en voormalig vertegenwoordiger van Indië in de Britsche delegatie bij den Volkenbond, heeft te Manchester een rede gehouden over den toestand in Indië. Naar •Mn weet zal hii deel uitmaken van de Indi sche delegatie bij de a s. ..ronde tafel"-con- ferenhe. ^prekende wei muie zeide hij dat het net mogelijk is den toestand awaar te beheerschen uitsluitend met de sterke hand. Daarvoor is hij te geweldig ge groeid. Elke gedachte aan een sterke regee- nng, die de orde zou vermogen te herstellen, kan zonder nadere overweging ter zijde wor den gesteld. De Congres Partij heeft metho den toegepast, die hij als lid der Liberale partij m Indië betreurt en afkeurt, doch zij eiscJjen alle dat Indië in het eerst volgende stadium zijner politieke evolutie op voet van gelijkheid zal worden geplaatst met de zelf- besturende elementen van het Britsche ge- meenebest. Dat kan niet onverwijld geschie den, doch het Indische volk is niet geneigd om te aanvaarden dat het wordt geplaatst op een politiek peil, hetwelk lager is dan dat der andere zelfbesturende deelen van het Rijk. Het is zeer gevoelig op dit punt. Srinavasa Sastri betreurde levendig dat de Congres Partij niet zal deelnemen aan de „ronde tafel"-conferentie, welke er ongetwij feld onder zal lijden. Hij voegde er echter aan toeDoch behalve de Congres Partij zijn er nog andere Indiërs in Indië! De aanslag op Sir Charles Tegart. Dader tot levenslange deportatie veroordeeld. Volgens een Reuter-telegram uit Calcutta is Dinesj Sjandra Majoemdar, de student in de rechten, die den 25en Augustus werd ge arresteerd naar aanleiding van een bomaan slag op den commissaris van politie, Sir Oharles Tegart, tot levenslange deportatie veroordeeld. Stormachtige verkiezingen in Bombay. De verkiezingen voor de wetgevende verga dering te Bombay zijn bijzonder stormachtig verloopen. De politie zag zich genoodzaakt 382 vrouwen en 18 mannen, welke tot de congrespartij behoorden, te arresteeren. In totaal werden 250 personen gewond. Vrouwen sttonden als boycotposten voor de stemlokalen en deden al het mogelijke om de kiezers te ver hinderen hun stemplicht uit te oefenen. Na beëindiging der verkiezingen trad de politie tegen de menigte op. De vrouwen werden na het vallen der duisternis grootendeels weer op vrije voeten gesteld. Nader wordt gemeld, dat alle gearresteerde vrouwen gisteravond zijn vrijgelaten. Tien die de politie aantal stemmen werd uitgebracht, hetgeen wordt toegeschreven aan het posten en het feit, dat een candidaat zich terugtrok. ZWARE REGENVAL IN SCHOTLAND. Een deel van Schotland werd gister door hevige regens geteisterd. Er is belangrijke schade aangericht. De straten in Glasgow stonden als boycotposten voor de stemlokalen vraohtauto's naar school moesten worden ge bracht. Een drie meter hooge muur stortte in, waardoor een nachtwaker gedood werd. In Bedworth zijn 18 huizen overstroomd, waarvan een instortte. ARABISCH LEIDER UIT JERUZALEM VERBANNEN. Uit Jaruzalem wordt gemeld, dat Subchi- khadrah-Bei, de bureauchef van de Arabische executieve, wegens opruiing en het versprei den van ophitsende pamfletten naar Safed is verbannen, en voor een jaar onder politietoe zicht is gesteld. GROOTE HOEVEELHEID HEROÏNE IN BESLAG GENOMEN.. Uit Marseille wordt gemeld, dat de politie aan boord van het Fransche stoomschip „Thadla" een hoeveelheid heroïne, totaal 84 kilo, in beslag heeft genomen. Het schip kwam uit Konstantinopel. De heroïne was geborgen in metalen kisten die in een met olie gevulden tank dreven. DE VONDSTEN VAN DE ANDREE- EXPEDITIE. De Zweedsche regeering heeft besloten zoo spoedig mogelijk een uitgebreide publi catie het licht te doen zien, met betrekking tot de vondsten van de Andrée-expeditie. 12.2 MILLIARD FRANCS VOOR DE FRANSCHE VEILIGHEID. De door den Franschen ministerraad defi nitief vastgestelde begrooting voor 1931/32 trekt voor leger en beveiliging der grenzen in totaal 12.2 milliard francs uit. De uitgaven voor de nationale veiligheid wijzen verge leken met het voorgaande jaar een verhoo ging aan van 25 millioen francs Daarbij komen dan nog de door een bijzonderen wet vastgestelde uitgaven voor de versterking der grenzen. ROOFOVERVAL BIJ KEULEN. Gistermorgen drongen drie gemaskerde roevers het spaarbankgebouw van Porz bij Keulen binnen. Zij bedreigden de aanwezige beambten met geladen revolvers en stalen 8000 Mark. Daarna namen zij de vlucht in een gereed staande vrachtauto. Tot nu toe is het niet gelukt de daders te arresteeren. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vervolg van het verslag van devergaderingvanWoensdag- avond. Invoerrechten in het buitenland. Afdruk van een briefwisseling van de K. v. K. te Leiden met den minister van buiten- landsche zaken, inzake de invoerrechten ge heven door het buitenland. De Kamers te Amersfoort, Tilburg en Lei den hadden gevraagd welke maatregelen de minister had getroffen of zal treffen om te kunnen optreden tegen de steeds hooger wor dende invoerrechten, die de afzetmogelijkheid der industrie belemmeren. De minister antwoordde daar op, dat de afd. handel en nijverheid van zijn departe ment rechtstreeks aan de Kamers zou ant woorden. De heer Grondsma meende, dat niet op voldoende wijze door onze regeering wordt onderhandeld met andere mogend heden als het gaat over tarieven. Dat komt doordat het alleen diplomaten zijn die daar mede belast zijn. Beter zou het zijn, als mea dit opdroeg aan mensdien van het vak. Duitschland heeft de weijadiriijkheid daar van reeds ingezien. In dit verband noemde spr. het een verheu gend verschijnsel, dat onlangs van den mi nister een uitnoodiging werd ontvangen om een vertegenwoordiger te zenden naar een in Den Haag te houden bespreking van de tus- sohen Duitschland en Finland gevoerde on derhandelingen. Spr. bracht, dank aan het geen de secretaris dér Kamerfüe heer Schef fel, in die conferentie had ter tafel gebracht. Spr. hoopte, dat de regeering zal optreden tegen de oyeral dreigende tarief verhoogingen en merkte op, dat ook v^n Spanje weer ge vaar dreigt. Spr. stelde voor adhaesie te tuigen aan het, adres der Leidsche Kamer. De v o o r zit t t r merkte op, dat in de troonrede het volgen van een anderen weg wordt aangekondigd. De tarieven van thans zijn funest voor handel en industrie. De oor zaak is, dat wij geen tarieven hebben waar „muziek" in zit, zooals andere landen die hebben. Spr. zou het wel jammer vinden, als ons land dien weg op moest, maar wilde toch niet ontkennen, dat den laatsten tijd vele overtuigde voorstanders van den vrijhandel tot de meening zijn gekomen, dat het mis schien beter zal zijn dien weg te verlaten, nu het buitenland ons eigenlijk daartoe dwingt. Spr. bracht ook dank aan den heer Scheffel voor zijne uiteenzetting in de residentie. De heer Scheffel gaf hierna een ver slag van het in de bijeenkomst met den mi nister verhandelde. Zonder stemming werd besloten om, over eenkomstig het voorstel van den heer Gronds ma, adhaesie te betuigen aap het adres van de Kamer te Leiden. Verhooging invoerrechten in Frank rijk en Duitschland. Verschillende missives van het departement van arbeid, handel en nijverheid inzake de verhooging van invoerrechten in Frankrijk en Duitschland. Vóór kennisgeving aangenomen. Handelsovereenkomsten met Roeme nië en Oostenrijk. Missives van den minister van arbeid, han del en nijverheid, inzake wijziging van de handelsovereenkomsten met Roemenië en Oostenrijk. Voor kennisgeving aangenomen. Middenstandscongres te Groningen. De heer H. d e R a a t bracht verslag uit van het door hem en den secretaris der Ka mer bijgewoonde Middenstandscongres, ge houden te Groningen van 2—4 Sept. j.1. Dit verslag sprak met lof over de werkzaamheden van het congres, dat men wel een „werkcon gres" kon noemen. Spr. constateerde, dat de Kon. Middenstandsbond zeer in bloei toe neemt (in het vorige jaar kwamen er 14000 nieuwe leden bij), maar dat nog altijd Den Helder afzijdig blijft. De voorzitter bracht den rapporteur een woord van dank voor zijn uitvoerig ver slag, dat met applaus beloond werd. Verbetering spoorweg Alkmaar- Haarlem. De heeren Kolster en Nobel hebben een be zoek gebracht aan de directie der Nederl. Spoorwegen en verbeteringen bepleit op het traject AlkmaarHaarlem. Aan het door hen daarover uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: De dir.-generaal der Spoorwegen wilde niet erkennen, dat het perron van het station Uit geest ongeschikt is voor het overstappen. Aan het bezwaar tegen dat overstappen is niet tegemoet te komen, ook in de toekomst waar schijnlijk niet. Intusschen zal nog onder zocht worden in hoeverre voorziening in de gewenschte richting mogelijk is. Als de elec- trificatie in orde is, zal het bezwaar wel ge ringer worden, want er zal op worden aange stuurd, dat elk uur van daar een trein ver trekt naar Amsterdam en naar Haarlem. Over drie jaren, als de afsluitdijk van de Zuiderzee gereed is, zullen doorgaande trei nen naar Rotterdam worden ingelegd. De voorzitter constateerde, dat er dus voorloopig geen verbetering zal komen. Spr. beval de kwestie verder aan in de aan dacht van den heer Kolster (lid van den Spccrwegraad). Waterleidingtarie ven Bespreking van de door de Kamer inge stelde enquête naar de waterleidingtarieven in Nederland. Uit een uitgebreiden staat, naar aanlei ding van de enquête opgemaakt, bleek dat de tarieven in Noordholland zeer ongunstig zijn, voornamelijk doordat aan groot-gebruikers geen reductie wordt toegestaan. De commissie voor handelsbelangen stelde voor de bespreking van dit punt aan te hou den, omdat er nog een rapport is ingekomen van den heer Valkering, hetwelk nog behan deld moet worden. Alzoo werd besloten, nadat van een paar zijden er nog op was aangedrongen, dat de commissie spoed zal betrachten in het belang van de industrie. De heer Valkering meende, dat met de becordeeling van de tarieven rekening moet worden gehouden met het nog slechts korte bestaan (tien jaar) van de prov. waterleiding. Zij heeft in dien tijd zeer veel voor Noord holland gedaan. De heer R i n g e r sIn Alkmaar zijn nog vele straten waar geen water is. De heer Valkering ging voort met te zeggen, dat de Prov. Staten zeker allereerst de tarieven zullen verlagen voor de kleine woningen der arbeiders, waarvoor thans 50 cent per week wordt betaald. Daarna pas zal de industrie voor verlaging van de tarieven in aanmerking komen. De voorzitter herinnerde aan een belofte van stichting van een nieuw bedrijf speciaal voor de industrie zoodra de droog legging der Zuiderzee is voltooid. Spr. was overtuigd, dat het een belang is ook voor de provincie als de tarieven van de waterleiding verlaagd kunnen worden. Cursus winkelpersoneel. Mededeeling van den heer G. Nobel om trent de op te richtfn cursussen voor winkel personeel. De heer Nobel deelde mede, dat aan den binnenkort te Schagen te openen cursus 14 leerlingen zullen deelnemen. Voor Alkmaar zal nog een oproep verschijnen. Voor ver schillende vakken zijn reeds leeraren(essen) gevonden. Uitgegane stukken. a. Ondersteuning van het adres van de Nat. Ver. voor handelsonderwijs, gericht aan den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen inzake de toepassing van het koninklijk besluit no. 311 van 8 Juni 1929. In zijn toejichting zei de heer De Raat o.a., dat de voorgestelde cursuswet buitenge woon veel schade zal doen aan het overal bloeiende avondhandelsonderwijs. Spr. roer de adressen aan van de Kamers te Leeuwar den en Nijmegen, inzake het onderbrengen van het avond-handelsonderwijs bij de cur suswet en meende dat dit punt nog wel eens nader dient te worden besproken. Besloten werd dit aan te houden tot de vol gende vergadering. b. Missive aan den minister van arbeid, handel en nijverheid met verzoek te willen bevorderen, dat indien bij wijziging van het handelsverdrag Finland—Duitschland be sprekingen tusschen Nederland en Duitsch land zullen worden gevoerd, niet alleen over leg gepleegd wordt met de commissie voor de herziening der handelsverdragen, doch ook met de vooraanstaande zuivelexporteurs. c. Schrijven aan den Dijkgraaf van het Am bacht van Westfriesland inzake het boezem- peil van de Ringsloot van dat Ambacht. Hierop werd inmiddels antwoord ontvangen. Na toelichting van den voorzitter, die het antwoord van Geestmerambacht meedeel de, zei de heer H o o g 1 a n d, dat de sluis bij de Zeswielen het eerste struikelblok is. Er zijn belemmeringen in de vaart, die we zoo veel mogelijk willen voorkomen en daarnaast willen we het water op peil houden. Waar dit niet zoo was, hebben we gevraagd het water in de Ringsloot zoo hoog mogelijk te houden. Geestmerambacht dient ons te steunen en zooveel mogelijk klachten te voor komen, en dit is zeer wel mogelijk, maar toch is het ondanks veel waterval voorgekomen, dat een schip op den drempel der sluis bleef zitten. Na de regenperiode was het water nog 2 c.M. te laag en toch bleef de duiker dicht. Spr. was verheugd, dat op de pas inge diende rijksbegrooting gelden voorkomen voor de kanalisatie. Eerlang zullen we dus een eigen kanaal hebben en niet meer behoeven te varen bij de gratie van een dijk graaf of waterschaps-opzichter. De voorzitter was van meening, dat de heer Hoogland zich hier wel wat scherp uitdrukte. Spr. wees er op, dat ook de heer Wartenhorst een lijst met klachten had over veel watergebruik in de Ringsloot, waardoor ongewenschte toestanden ontstaan. Iets an ders is het of het peil niet kan worden ver hoogd. Spr. onderschreef de voldoening van den heer Hoogland over de vordering van de ka nalisatieplannen. De heer Hoogland nam aan, dat het euvel niet te voorkomen is, maar dan moet toch de duiker geopend worden en meerma len is het gebeurd, dat zulks ook bij lageren waterstand niet mocht op order van den dijk graaf of den opzichter. d. Schrijven aan Ged. Staten van Noord- holland inzake de kanalisatieplannen van Westfriesland. Rondvraag. De heer Schmalz betuigde zijn dank voor de door den voorzitter bij de opening gesproken waardeerende woorden aan spr.'s adres en voorts voor de blijken van medele ven van de K. v. K. bij het jubilé van de Schager Middenstandsvereeniging. De heer Nobel stelde voor om een dank betuiging aan den minister te zenden voor het op de rijksbegrooting plaatsen van gel den voor de kanalisatie. Alzoo werd zonder stemming besloten. Voorts sprak de heer Nobel een woord van dank aan het adres van de gemeente Schagen en uitte den wensch, dat Alkmaar het voorbeeld van die gemeente zal volgen, als het onverhoopt niet mocht gelukken het restant voor het kanaal AlkmaarOudkars pel—Kolhorn bij elkaar te krijgen. De voorzitter oordeelde, dat men daarvoor te zijner tijd het verzoek kan doen. Hierna sluiting. MALARIA-BESTRIJDING ÏN ONZE PROVINCIE. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden der commissie voor de malaria bestrijding door de bevolking in Noord-Hol land over 1929. Met voldoening wordt geconstateerd, dat de artsen, die hun practijik uitoefenen in het gebied, waarover de commissie haar zorgen uitstrekt, bereid bleken de propagandisten ge regeld te ontvangen en de gevraagde inlich tingen te verschaffen. Aan deze bereidwillig heid is het te danken, dat men langzamer hand een cijfermateriaal begint te verkrijgen, dat, met de natuurlijk nog steeds noodzake lijke voorzichtigheid beschouwd, eenig inzicht veroorlooft in het verloop der malaria in op eenvolgende jaren. Weliswaar is het verloop der morbiditeit in het eerste half jaar buitengewoon gunstig geweest en bleef b. v. het ziektecijfer in Juni ruim 30 p. 10000 inwoners beneden dat van 1928, doch het tweede halfjaar vertoont min- der fraaie verhoudingen. Allereerst stijgt de curve in Juli in plaats van te dalen, zooals dat gewoon is, en wel tot 87.2 tegenover 56.7 in 1928 en verder voltrekt zich de daling van Juli af veel langzamer dan in 1928, ter wijl zelfs October nog weer een kleine stijging te zien geeft. In 1928 waren er in het eerste halfjaar 1036, in het tweede halfjaar 666 gevallen. Daarentegen levert in 1929 het eerste half jaar 670 gevallen, het tweede halfjaar 1022 gevallen. Dit beteekent in den herfst van 1929 voor de muggen meer kans om zich te besmetten en dus voor de menschen een ver hoogd gevaar om besmet te worden. In hoe verre dit aanleiding zal geven tot een hooger morbiditeit in 1930 wordt door de commissie met zekere spanning tegemoet gezien. Het feit van de hoogere frequentie in het 3e kwartaal van het verslagjaar gaf aanlei ding den propagandisten op te dragen om in het 4e kwartaal een aantal dagen meer werk zaam te zijn dan overeenkwam met hun ge wone 2 dagen per week. Het schenkt eenige voldoening, dat in het vorig verslag met na druk er op gewezen is, dat krachtige voort zetting van de voorlichting der bevolking nog steeds geboden is. Met ingenomenheid wordt melding ge maakt van het feit, dat de bevolking steeds flp OF WEER ijfi y Ja,-datONTSIERT VREESEUJKl y /*\/4ar...., eigen schuld! •(VOOR ALLE SOORTtN VLOEREN EN MEUBELS) VRAAGT GRATIS EEfl JOHrtSON'S BOEKJE Over oi wjze van onderhoud VAN ELKE SOORT VLOER S.CJQHNSQN3SQN tóSSSSBffi» HOLLAND KANTOOR |4 DEN HAAS JACOB H0PSTRAAT31 IJ meer en meer zich aangordt om den strijd tegen de besmette muggen in de woningen der malarialijders aan te binden. Betrekkelijk velen maken gebruik van verschillende ver delgingsmiddelen, terwijl ook het petroleum- glas wordt aangewend. Hoewel de stal-ontmugging eenigszir^ op den achtergrond is geraakt en het dooden van de muggen in de woningen der lijders en in de naaste omgeving daarvan op den voor grond is getreden, wordt toch de aandacht van de veehouders gevestigd op het groote gevaar, dat de muggen in de stallen kunnen veroorzaken en worden zoo nu en dan ook in de stallen demonstraties met verdelgingsmid delen gegeven. Verschillende Gemeente- en Witte-Kruisbe- sturen werken krachtdadig mede in den strijd tegen de Malaria, door verdelgingsmiddelen gratis of tegen verminderden prijs of den kostenden prijs beschikbaar te stellen, wat door de commissie ten zeerste wordt gewaar deerd. Een woord van dank komt den propa gandisten toe, voor de wijze, waarop zij deze besturen inlichten en aansporen 'om hun medewerking te verleenen. Van het district Alkmaar (Aantal inwoners 49271. Aantal artsen 24. Aantal bekende malariagevallen 296 in 254 gezinnen (222 in 213 gezinnen). Malaria-frequentie 60.0 per 10000 inwoners (45.4). 1.16 patiënt der ge zin (1.04) (de tusschen haakjes geplaatste cijfers geven den toestand in 1928) wordi gemeld: Het percentage ontmuggers is in dit district zeer gering. Voor een deel is dit een gevolg hiervan, dat de propagandist alleen dan melding maakt van zelf-ontmuggers, als ibiji absoluut zeker is, dat de ingezetenen wer kelijk de muggen verdelgen en dan wel in alle vertrekken. Wij hopen, dat ook in dit district meerdere medewerking van de bevol king zal worden ondervonden. Met tact en grooten ijver wordt door den propagandis' gearbeid. Van weigering tot inspectie dei woningen is bijna geen sprake meer. De vlug schriften worden gaarne aangenomen. Reeds eenige jaren worden de daarvoor in aanmerking komende slooten binnen een cir kel, ongeveer 154 K.M. om de stad getrok ken, onder toezicht van den heer G. Vos, directeur van Bouw en Woningtoezicht te Alkmaar, van gemeentewege geparaffineerd. Aan het desbetreffende verslag over 1929 ontleenen wij het volgende: Van 15 April werden de slooten in den polder Over die en Ach termeer bijna eiken Zaterdag op Anopheleslarven onderzocht, De eerste larven werden pas 25 Mei aange' troffen. Half Juni waren de slooten voldoen de bezet met larven om een aanvang te nja« ken met het paraffineeren. Op 20 Juni begon de paraffineering. De eigenaar en gebruikers van gronden, gelegen langs de slooten, welke geparafi- neerd zouden worden, maakten geen bezwaar tegen het uitvoeren der werkzaamheden. Zoo vee! mogelijk werd het loopen door hooiland vermeden, terwijl weiland, besmet met mond en klauwzeer niet werd betreden. In totaal werd besproeid een wateropper vlak van ongeveer 153000 M2. Op 1 October werden de werkzaamheden gestaakt. Toen waren alle polderslooten en enkele slooten, behoorende tot der. Schermer boezem, zoogenaamd buitenwater, gelegen binnen den kring 5 maal, een gedeelte 6 maal, behandeld. Geheel als in vorige jaren werden de sloo ten behandeld, n.1. 5 passen met geopende kraan en 10 passen met gesloten kraan bij slooten van pl.m. 2 M. breedte. Bij breedere slooten of die, welke dicht bezet waren met horizontalen plantengroei, werd deze verhou ding gewijzigd en meer gesproeid. De wind en de groote vloeibaarheid der paraffine zorg den er voor, dat het geheele wateroppervlak met een dun laagje paraffine werd bedekt. Deze werkwijze had gunstig resultaten: bij onderzoek bleek, dat alle besproeide slooten vrij van larven waren. In de genoemde verhouding van 10 passen met gesloten en 5 passen met geopende kraan werd op deze wijze 51000 M2. direct met paraffine bedekt en in hét geheel 5 maal 51000 M2. plus 25000 M2. is 280000 M2. direct besproeid. Gebruikt werd hiervoor 1522 K G. paraffine of 5.4 gram per M2. Werd in het jaarverslag 1928 gewag ge maakt van de weinige belangstelling van de inwoners van de stad Alkmaar, veel verbete ring is in dit opzicht in 1929 niet gekomen. Het aantal zelfontmuggers is bedroevend klein. Zelfs is het bij een ontwikkelde dame voorgekomen, dat de opvatting werd uitge sproken: „Och, laat die beestjes maar leven, zij hinderen mij niet". De gemeente stelt Flit beschikbaar, waar van meer gebruik werd gemaakt dan vorige jaren. Bezocht werden 1093 gezinshoofden Idit

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9