DAGBLAD.VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zielszieken en Psychopathen in Heiloo BERICHT. Buitenland No. 222 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 132e Jaargang. Geesteszieken en voor hun daden niet-toerekenbare misdadigers zijn niet de bewoners voor welker vestiging men propaganda gemaakt heeft. Maar de bouw van een moderne stichting is allerminst als een ramp te beschouwen. Dagolijksoh overzicht. Zij, <Jie zich met 1 October a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. NOORWEGEN'S ECONOMISCHE TOESTAND. De gevolgen der werelddepressie. ALKMAARS CHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oreote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het Noordelijk deel onzer provincie wordt blijkbaar geschikt geoordeeld om er krankzin nigen te verplegen. Wij behoeven ten bewijze daarvan slechts de namen Medemblik, Santpoort en Castri- cum te noemen waarvan de beide laatste plaatsen bekend zijn geworden door de vesti- Sing van belangrijke Provinciale gestichten. len sprak vroeger van gekkenhuizen, maar krankzinnigengestichten komt meer met de moderne opvatting overeen. Nog beter is het van zielszieken te spreken omdat daardoor het beste uitkomt, dat iemand wiens geestvermo gens gestoord zijn een zieke is, die niet uit sluitend bewaakt, maar ook verpleegd moet iworden en die in vele gevallen door een goe de behandeling weer hersteld in de maat schappij zal kunnen terugkeeren. Naast de reeds bestaande gestichten is in den loop van dit jaar in onze naaste omge ving, op grondgebied van Heiloo, een nieuw tehuis voor zielszieken verrezen, namelijk de St. Willebrordus-st$fiting, een tehuis, dat speciaal voor R.K. mannelijke zielszieken be stemd is en dat nauwelijks twee maanden ge leden voor de patiënten is geopend. t De gebouwen, die men thans vanaf den Rijksstraatweg in het weiland ziet staan, vormen eigenlijk nog maar een begin van het complex, dat binnen afzienbaren tijd hier zal verrijzen. Men ziet nu nog slechts het ge sticht waarin de krankzinnigen en dat waarin de psychopathen zijn ondergebracht, maar het ligt in de bedoeling dat het aantal patiën ten belangrijk zal worden uitgebreid en dat in verband daarmede voor de reeds bestaande bouwwerken nog een hoofdgebouw met door poortgebouwen daaraan verbonden zijvleu gels zal geplaatst worden, bestemd voor be- iwoning zoowel door patiënten als door ver plegend personeel en doktoren. Het terrein [waarover de stichting de beschikking heeft is hier niet minder dan 40 H.A. groot, er wor den in de naaste toekomst nog o.a. een feest gebouw en een eigen boerderij op gezet en nu reeds zijn de verpleegden dagelijks aan den arbeid om een vijver voor het te stichten hoofdgebouw te graven, zijkanalen te maken, plantsoenen, wegen en tuinen aan te leggen. Wanneer alles volgens plannen en teekenin- gen gereed zal zijn, zal Heiloo een zeer groote en mooie stichting bezitten waardoor zijn naam in den lande niet alleen meer- in verband met zijn natuurschoon zal genoemd .worden. Er zijn in Heiloo velen, die dit als een be zwaar gevoelen en wij kunnen ons dat voor stellen. „Heiloo Vooruit" maakt propaganda voor de vestiging van nieuwe ingezetenen, maar de bedoeling zit daarbij natuurlijk voor, dat het mooie bosch, de lage. belastingen enz. een lok middel zullen zijn voor goed gesitueerden, voor zoo mogelijk kapitaalkrachtige perso nen, die mee zullen helpen de financieele las ten der gemeente te dragen. Nimmer heeft men er naar gestreefd een paar honderd gekken, idioten en psychopathen als vaste bewoners te krijgen en het is te begrijpen, dat men daarover in den beginne allesbehalve verheugd zal zijn gebleken. De bewoners hebben reeds meermalen doen blijken, dat zij met deze nieuwe dorps- genooten niet zoo bijzonder zijn ingenomen. Zij hebben zich verheugd op den aankoop van het Heilooër bosch, dat daardoor van verka veling gered is, zij hebben steeds op dit mooie bosch als een bijzondere attractie van Heiloo als plaats van vestiging en vacantieoord ge wezen en zij zijn nu min of meer bevreesd, dat het ten slotte een wandelplaats voor gevaar lijke gekken en misdadigers zal worden, die voor hun daden piet verantwoordelijk gesteld kunnen worden. In tegenstelling met het Bergerbosch heeft dat van Heiloo toch altijd min of meer in het teeken van onveiligheid gestaan, niet alleen door het zoo nu en dan voorkomen van po gingen tot chantage, maar ook door het sig- naleeren van meer bij de politie dan bij de wandelaars bekende typen, die het bosch niet louter en alleen voor het genieten van na tuurschoon bezoeken. Wordt dit bosch nu ook nog een wandel- Elaats van vele gestichtsbewoners, dan zal et, volgens veler inzicht, volkomen in net teeken der onveiligheid komen en zullen voor namelijk vrouwen en kinderen van dit mooie wandelpark niet langer kunnen profiteeren. Dat is de theorie van de grootste pessimis ten, maar wij vertrouwen, dat die zienswijze In verloop van tijd wel eenigszins zal veran deren. - 'M«o is in Heiloo, in tegenstelling met Cas- tricum en zoovele andere plaatsen, nog niet gewend aan de onmiddellijke nabijheid van een groot aantal zielszieken en men ziet daar om onwillekeurig den toestand veel donkerder in dan overal elders noodzakelijk is gebleken Men hoort de bewoners van Castricum of Santpoort niet meer klagen over de nabijheid der daar gevestigde gestichten, men heeft zich daar reeds bij den toestand aangepast en wij zijn er zelfs van overtuigd, dat de ge meentebesturen er zich ernstig tegen zouden verzetten als gepoogd werd, die gestichten naar elders over te brengen. Men ziet daar en zoo zal men dat op den duur ook in Heiloo moeten doen deze gebouwencomplexen niet als bewaarplaatsen van een gevaarlijke bende, die ieder oogen blik pogingen zal doen om los te breken-, maar wel degelijk als ziekenhuizen. De pro vincie zelf spreekt van het provinciaal zie kenhuis, er daarmede al den nadruk op leg gende, dat deze stichtingen geen gevange nissen, maar een soort gasthuizen zijn. Natuurlijk is een dergelijk tehuis niet ge heel met een gewoon ziekenhuis te verge lijken. Deze patiënten hebben geen lichamelijke gebreken de meeste althans niet maar zijn zielszieken, kunnen dus vaak niet logisch denken, staan dikwijls onder den invloed van waanbegrippen en zijn dus niet steeds ver antwoordelijk voor hun daden. Vandaar dat een tehuis als de hier ge vestigde St. Wiliebrordus-stichting, hoe vriendelijk het er ook uit mag zien, toch om geven is door versperringen, dat de deuren voor de meeste patiënten nauwkeurig ge sloten blijven en dat achter het houtwerk van de ramen stevige ijzeren tralies zijn aange bracht. Deze stichting, die wij, door de welwillend heid van den geneesheer-directeur, dokter J. A. J. Barnhoorn, dezer dagen tot in alle onderdeelen hebben kunnen bezichtigen, heeft een zeer gemengde bevolking. Gevaarlijke krankzinnigen, menschen die men zich niet kan denken zonder dwangbui zen hebben wij er niet aangetroffen, hoewel het natuurlijk heel goed mogelijk blijft, dat de toestand van een patiënt zoo nu en dan van dien aard is, dat krachtig moet worden opgetreden. Alle mannen zonder onderscheid, die wij hier gezien hebben hadden evengoed pa tiënten uit een gewoon ziekenhuis kunnen zijn, met uitzondering dan van de idioten, wien men het dadelijk aanziet, dat zij van de beteekenis van wat er om hen heen gebeurt «niet het minste besef hebben. Die idioten hebben hier grootendeels bed- verpleging en verder zagen wij hier zalen, zoowel voor t. b. c.-patiënten als voor de mannen> die aan een andere lichamelijke ziekte lijdende zijn. Op al deze zalen was het volkomen rustig, zoo rustig zelfs, dat men geen oogenblik zou vermoeden in een gesticht voor zielszieken te zijn. En wat de niet-zieken betreft, die werkten buiten op het groote gestichtsterrein, die hak ten hout en graafden bij den vijver onder toe zicht van de broeders-verplegers, die lieten hun gereedschap in den steek toen de bel voor de thee luidde en nóch aan hun gedrag, nóch aan hun over -het algemeen flinke lichamen en gezonde koppen was ook maar eenigszins te bespeuren, dat men hier met zielszieken te doen had. Men moet niet vergeten, dat de directie en het verplegend personeel van een dergelijk gesticht voor een zeer groote moeilijkheid staan, voornamelijk in een stichting, die nog geen twee maanden „in werking" is, waar men dus nog betrekkelijk weinig ervaring met elkaar opgedaan heeft en waar de leiding dus nog niet zoo op de hoogte van het ka rakter van elk der verpleegden is als men dat in andere gestichten door langduriger con tact wel kap wezen. Een arts die een speciale studie van de be handeling van zielszieken heeft gemaakt, kan al spoedig zijn patiënten in verschillende cate gorieën verdeelen, in zooverre, dat hij kan beslissen, wie nimmer, of althans binnen af zienbaren tijd niet, buiten het gebouw zal mogen komen, wie op het terrein der stich ting zal kunnen arbeiden en wie men, zonder gevaar op een conflict van eenige beteekenis, onder geleide, of desnoods zelfs zonder ge leide, in het dorp of daarbuiten kan laten wandelen. Maar men moet daarbij begrijpen, dat de mogelijkheid altijd bestaan blijft dat een der patiënten zich dat vertrouwen niet waardig zal betoonen. Hoe goed men een patiënt ook meent te kennen, men kan ten slotte nooit weten, welke plannen er wellicht weken en maanden lang door hem zijn uitgebroed- om op het daarvoor meest gunstige tijdstip ten uitvoer gebracht te worden. Dat is het gevaar, dat altijd aan de vesti ging van een dergelijke stichting verbonden 'blijft, maar een gevaar, dat men toch niet mag overschatten. Want dit is zeker, dat de patiënten, wien wat meerdere vrijheid zelfs buiten het ge- stichtsterrein wordt toegestaan, niet tot de ernstige, zelfs niet tot de gevaarlijke ver pleegden behooren. Die komen zeker niet voor dergelijke vrij heid van beweging in aanmerking en mocht er zich dn verloop van tijd al eens een buiten het gestichtsterrein vertoornen, dan is het een ondanks alle voorzorgen ontsnapte, een uit breker, die niet alleen uit dit gesticht maar ook uit een gevangenis zou kunnen ont vluchten. Men is bezig een deel van het gesticht om te zetten in sanatorium, in open afdeelingen ter verpleging van krankzinnigheid in lichten graad en zenuwpatiënten waarvoor gemeen ten en particulieren dan de verplegingsgelden moeten betalen. Wat hier op het oogenblik het meest de aandacht trekt en de omwonenden eenigszins verontrust heeft, is het feit, dat naast de St. Wiliebrordus-stichting een gebouw voor de verpleging van psychopathen opgericht is, een gebouw waar men dus diensten ten be hoeve van 'het Rijk verricht en waar momen teel een veertigtal gevónnisde, maar voor hun daden niet geheel toerekenbare mannen Zijn ondergebracht. Zij betrekken hun eten uit de gezamenlijke keuken en staan onder leiding van denzelfden geneesheer-directeur, maar het is begrijpelijk, dat aan hun verpleging weer geheel andere eischen gesteld worden. Hier kan eigenlijk niet zoozeer van ziels zieken dan van gedegenereerden, van on- maatschappel ijken gesproken worden, van menschen, die in allen gevalle als vrije bur gers in de maatschappij niet thuis behooren. De rechtbank houdt daarmede rekening, veroordeelt hen tot een zeer korte gevange nisstraf en stelt hen verder ter beschikking van de regeering, die dus de verplegings- taak krijgt en hen als het ware weer aan stichtingen als deze heeft uitbesteed. Hoelang zij onder voortdurend toezicht zullen blijven en of zij ooit zoo zullen ver beteren, dat tegen hun vrijlating geen be zwaren meer bestaan, is uiterst moeilijk te voorspellen. Maar ook hier is al spoedig een selectie toe te passen, ook hier treft men de man nen, die men angstvallig binnen de getra liede muren zal houden, de minder gevaar lijken, wien wat meerdere vrijheid kan wor den gegeven en de ongevaarlijken, die een zekere persoonlijke vrijheid van beweging kan worden toegestaan. Het grootste gevaar bij deze menschen is dat voor ontvluchting omdat bij deze ver oordeelden, bij velen althans, vooral als zij lang worden vastgehouden, een zekere drang naar de vrijheid bestaat maar er behoeft niet veel vrees te bestaan, dat zij zich, eenmaal in vrijheid, aan ernstige misdrijven zullen schuldig maken. Zij zullen trachten te vluchten en zich dus zoo ver mogelijk van het gesticht verwijde ren, ofwel, zij zullen zich zooals de pa tiënt Buis dat gedaan heeft nog eens ten volle aan hun fantastische neigingen over geven en de geheele omgeving verbluft doen staan zonder schade van eenige beteekenis aan te richten. Komen zij in het gesticht terug dan blij ken allereerst hun medepatiënten er veront waardigd over, dat zij voor allen de vrijheid van beweging weer eenigszins hebben be lemmerd en dan blijken zij dikwijls zelf te betreuren, dat zij het in hen gestelde ver trouwen zoozeer beschaamd hebben. Een paar weken eenzame opsluiting is dan een heilzame straf en ook de patiënt Buis heeft een zoodanig tijdperk achter den rug en tevens de zekerheid, dat de met hem genomen vrijheidsproef voorloopig niet meer herhaald zal worden. Bedenkt men goed, dat hier niet zoozeer van een gevangenis dan wel van een ge sticht sprake is en dat velen van deze patiën ten in verloop van tijd weer in de maatschap pij terugkeeren, dan beseft men ook, dat er een tijdstip van overgang komt waaroip dezen menschen eenige vrijheid moet worden toe gestaan. Maken zij hiervan misbruik dan Is dat meer aan hen dan aan de directie te wij ten, maar in allen gevalle kan men er van verzekerd zijn, dat niemand eenige vrijheid van beweging verkrijgt waarvan niet vast staat dat hij geen ernstige misdaad zal plegen. Dit laatste komt slechts sporadisch voor, hoewel er in ons land tal van dergelijke ge stichten zijn en dat is wel het beste bewijs, dat de doktoren zich in de geestelijke en_mis dadige waardebepaling van hun pahenten zelden, vergissen. Heiloo en het gesticht staan nog wat vreemd tegenover elkaar, maar wij zijn er van overtuigd, dat men binnen afzienbaren tijd de vestiging daarvan meer als een voor deel dan als een gevaar zal beschouwen vooral wanneer, zooals dat nu reeds gebeurt, vele leveranciers van het dorp daaraan hun waren kunnen leveren. Bij de opening van de psychopathen- afdeeling, begin Augustus, is het gebouw in onze courant uitvoerig beschreven en wij kunnen daarover dus kort zijn. Opvallend is, dat voornamelijk aan de stichting voor zielszieken meer het karakter van ziekenhuis dan van gevangenis is gege ven. Overal treft men op alle afdeelingen ruime, frissche zalen aan met veel licht en veel gekleurd glas, dat een prettigen indruk maakt. De meubileering doet aan een gezel- iig sanatorium denken en men vindt er af deelingen voor mattenvlechten, schoenma ken, kleermaken enz. Zelfs is er een horloge maker aan het werk, die met volle ambitie allerlei kleine karweitjes opknapt. Er zijn moderne badkamers voor b>dratherapeutl- sche behandeling, er is in het observatiehuis zelfs een pracht van een ojseratiekamer. Men vindt er een modern ingerichte keuken, een schoollokaal, recreatiezalen, een waschin- richting, een machinegebouw, alles wat voor een groot gesticht in de toekomst noodzake lijk kan blijken. Overal heeft men getracht, zoowel door de inrichting van het gebouw als door de behandeling der patiënten' de gedachte van vrijheidsberooving weg te ne men, daarbij steunende op de opvatting van dezen tijd, dat niets meer prikkelt tot verzet en vrijheidsverlangen dan een al te duidelij ke demonstratie van cipiers, sloten en getra liede vensters. Dit gesticht staat geheel in het teeken van ziekenhuis, wat het ook werkelijk zijn wil en met een deskundig leider als dokter Barn hoorn, die door zijn patiënten meer als vriend en raadsman dan als directeur be schouwd wordt, geassisteerd door een leger tje rustig werkende, gediplomeerde verple gers, zal men hier zeker nutig werk kunnen verrichten. Wij zijn er van overtuigd, dat de bewo-, ners van Heiloo binnen afzienbaren tijd de vestiging van een dergelijke moderne in- richtig niet meer als een betreurenswaardig feit zullen beschouwen, dat zij zullen inzien dat de bouw van dit gesticht voor den groei van het dorp, als woonplaats en als vacantie oord, geenszins een belemmering behoeft te wezen. NIEUWS UIT DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Kellogg gekozen tot rechter in het Internationale Hof. De verkiezing van Noorwegen tot lid van den Raad. Tijdens de zittingen van deze week zijn er in den Volkenbond eenige stemmingen ge houden, die wel even onze aandacht trekken. Daar is allereerst de benoeming van den be kenden Amerikaanschen staatsman Kellogg tot rechter in het Internationale Gerechtshof te Den Haag. Kellogg is de opvolger van den niet minder bekenden Amerikaan Char les Evans Hughes, die wegens zijn hoogen leeftijd ontslag vroeg als rechter aan dat hof. De vraag is nu, hoelang Kellogg dit ambt zal vervullen, aangezien de ambtspe riode van Hughes per 30 Dec. e.k. aflpopt en dus ook die van zijn opvolger. Zeer waar schijnlijk zal Kellogg dan wel weer herko zen worden, zoodat Amerika zijn vertegen woordiger in de eerstvolgende jaren wel zal houden. Kellogg, die vooral bekend geworden is door zijn anti-.oorlogverdrag, werd te Pots dam in New Yersey geboren. Hij studeerde in de rechten en werd al spoedig een bekend advocaat, die zich vooral een naam verwierf door de processen, die hij verdedigde voor den staat inzake trust-overtredingen. In 1917 werd Kellogg senator en hij be kleedde die functie tot 1923. Een jaar later werd hij gezant te Londen en het jaar daar op minister van buitenlandsche zaken in hel kabinet van president Coolidge. Als zooda nig gaf hij den stoot tot de stand koming van het hierboven genoemde anti-oorlogs verdrag, dat twee jaar geleden te Parijs werd onderteekend. Toen hoorde men weinig meer van Kellogg, totdat zijn benoeming volgde tot rechter in het Intern. Hof te Den Haag. Met groote meerderheid werd hij tot die functie benoemd (van de 47 geldige stemmen verkreeg hij er 32). Er hebben echter in Genève nog meer ver kiezingen plaats gehad, die we ook wel even mogen memoreeren. Drie leden toch moesten dit jaar aftreden n.1. Canada, Finland en Cuba. Het was de vraag, wie voor deze drie in de plaats zouden komen. De Raad beeft reeds beslist en zoo zullen thans in de plaats van deze drie leden Guatemala, Ier land en Noorwegen in den Raad verschijnen Vooral de verkiezing van laatstgenoemd land is verheugend. Dit land toch vertegen woordigt thans de z.g. kleine neutrale rijken, waarvoor eerst Nederland en vervolgens Fin land was bestemd. Nederland heeft in zijn zittingsperiode altijd een buitengewoon goed figuur geslagen in den Raad, Finland heeft getracht de voetstappen van zijn voorgan ger te drukken en is daar vrijwel in geslaagd en van Noorwegen maig thans hetzelfde ver wacht worden. Die verkiezing van een neutralen staat Is altijd verheugend, omdat zij veel beter objec tief kunnen oordeelen, dan de groote mo gendheden en tevens niiet gebonden zijn aan de vele verschillende vredesverdragen, waar door andere landen dikwerf in hun handelen belemmerd worden. Het is dan ook te hopen, dat er altijd een vertegenwoordiger van de neutrale staten in den Raad zitting zal hebben, en dat na de periode van Noorwegen Denemarken weer aan de beurt komt, vervolgens Zweden en dan eindelijk weer... Nederland. Zoo ver is het echter nog lang niet... DE STAKING TE BARCELONA. Stakers vallen werkwilligen aan. In den algemeenen toestand' van de staking te Barcelona was tot gisteren weinig verandering gekomen. De sta kers hebben eenige malen werkwilligen aangevallen. Daarbij werd een persoon gedood en een andere zwaar gewond. Te Madrid deden aanhangers van het monarchistische leger «en aanval op het redactiebureau van de „Nosotros", dal geheel vernield werd. Zoowel van de zijde kjer aanvallers, als van de zijde der redactie werd gescho ten. Daarbij werd evenwel niemand ge wond! Nader meldt men: De stakingsbeweging te Barcelona is thans ten einde. De werkgevers hebben besloten de voor den aanvang van de staking ont slagen arbeiders weder in dienst te ne men. Het „Syndicato Unico", dat anarchis tisch is georiënteerd, zal worden erkend. Op verzoek van het Syndicaat zullen de onderkruipers worden ontslagen. De regeering zal alle gearresteerden, die betrokken waren bij de staking, zoo mede de belhamels, doen in vrijheid stel len. Zaterdag zal het werk worden her vat. De Scandinaafsche correspondent van het Bbld. meldt: In N-oorwegen begint men de gevolgen van de werelddepressie thans ook te bespeu ren, vooral daar Noorwegen's export jukt naar die landen gaat, die het zwaarst door de wereldcrisis getroffen worden. Tot 31 Juli had de Noorsche export nog slechts een ge ringe waardevermindering ondergaan, na melijk van 424 in 1929 tot 413 imllioen kro nen over het tijdvak van 1 Januari tot 1 Aug, De vermindering was het sterkst voor den uitvoer van conserven, vet, olie en papier (wat papier betreft, ook vermindering in kwa liteit). De cellulose-industrie had niet te kla gen doch nu oude contracten met de oude prijzen afloopen, ÖFgTnt men den toestand ook in deze branche pessimistischer te be schouwen. Een andere zorg in de papierin dustrie is voorloopig weggenomen, het col lectief contract is tot 15 Maart 1931 verlengd en daarmede is tot dat tijdstip het dreigend gevaar van staking afgewend. De uitbreiding van de Norsk Hydro had de Noorsche industrie veel bestellingen ge bracht doch deze zijn nu uitgevoerd en nieu we volgen niet. De landbouw had een goed jaar en de oogst valt gunstig uit, ook de vischvangst was zeer voorspoedig, behalve voor sardinen, hetgeen van grooten invloed was op de in Noorwegen zoo belangrijke conservenindustrie, waar nu een beweging van aaneensluiting -te constateeren valt. Allen pessimistischen voorspellingen ten spijt, staat de zilvervossenteelt, die zich in een paar jaar tijds geweldig uitgebreid heeft, er nog goed voor. Het lichtpunt in den eco- nomischen toestand van Noorwegen was in- tusschen de walvischvangst, die vooral in da Zuidpoolzee de laatste twee jaren schitteren de resultaten had. De nieuwe campagne vangt thans juist aan en men wacht met spanning de eerste berichten, ook wel met eenige ongerustheid, want men begint te vree. zen dat de geweldige slachting toch wel merkbare gevolgen zou kunnen krijgen. Met groote belangstelling volgt men w

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1