VaderlanMe Bank TBRRALOr Radiferafisch Weerbericht. Stadsnieuws Binnenland Telegrammen Linoleumwas, wit en geel. AG EIID A Ed. v. d. HEUVEL. HEROPENING ZAAK. Provinciaal nieuws is de beste qualiteit Schoencrême en Rfleubehwas in alle kleuren. Laatste berichten. Ingezonden stukken ring- Zaterdag 20 September. 7.30 uur, Cinema Atnericain: Krijgsraad (dram.) Boven 14 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: Zajn hartekind (dram.); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria "Hheater: De Hollywood revue; voor eiken leeftijd. Viering 20-jarig bestaan afd. Alkmaar A. N. G. O. B.; 5 uur receptie in 't Gulden Vlies; 's avonds feest. Zondag 2/1 September. 1 uur, Gem. Sportpark, algemeene sport dag georganiseerd djoor het gemeentebe stuur; officieele opening nieuwe tribune. In Cinema Americaiin van 2 uur af door- loopende voorstelling van Krijgsraad (dram.); boven 14 jaar. In A B. T. van 2 uur af doorloopende voorstelling van Zijn hartekind (dram.), voor eiken leeftijd. In Victoria Theater van 2 uur af doorloo pende voorstelling van, De Hollywoodrevue; voor eiken leeftijd.^ Kermis te Koedijk. 12 uur, voetbalterreifl Westerweg, compe titie-wedstrijd A. V. V. Go Ahead II—C. S V. II van Castricum; 2 uur Go Ahead I— K. F. C. III van Koog; aan de Zaan. Noorwegen de onderzoekingen omtrent de mogelijkheid van den export van electriciteit naar Denemarken en JDuitschland. Noorwe gen beschikt over reusachtige stille reserves, men berekent, dat de watervallen ongeveer 10 millioen K.W. waterkracht zouden kunnen •leveren; tot dusver is daarvan slechts 1.5 millioen geëxploiteerd, aan de rest heeft Noorwegen geen behoefte. Afzet naar Duitschland alleen» Noord- en Midden- Duitschland komt in aanmerking daar Zuid- Duitschland voordeeligjer de waterkracht uit de Alpen gebruiken k;an zou voor Noor wegen een uitkomst ztijn, zonder de reserves uit te putten, daar meü berekent, dat het plan slechts ongeveer 1/lCf van het restant zou vergen. De Noorsche staatsspoorwegen hebben over het boekjaar 1929—1930 minder gun stige resultaten, de inlkomsten waren 1.3 mil lioen minder, de uitgaven 1.8 millioen meer, iet eindresultaat 2.A millioen ongunstiger dan begroot was. Belaste Watftrden, 's Gravenhage, tegen beurskoers i ffefl OBLIfS-ATIËN U met jaarliikatcbsjuitlfiting. ONZE TOONE.ELVERSLAGEN. Waar in den laaisten tijd het beroepstoo- neel in onze gemeente en de omgeving zoo veel meer dan vroeger op den voorgrond treedt en daardoor meer aandacht vraagt dan door de verslaggevers, die deze rubriek tot dusver verzorgden, daaraan gegeven Van worden, hebben wij een speciale deskun dige op dit gebiedj bereid gevonden de ru- oriek geheel voor zijn rekening te nemen. Dr. J. B. van Arnerongen heeft zich be reid verklaard onzie tooneelrubrièk te verzor gen en zal daarbij niet alleen een bespfeking der opgevoerde stukken geven, maar van tijd lot tijd ook eenig« beschouwingen op too- neelgebied publiceeren. DE HARDDRAVERIJ. Voor de Woensdagmiddag in de Harddra verslaan, in verband met de landbouwfeesten te houden harddraverij^ zijn 23 paarden aan gegeven. ZWERVERTJES. Bij-den heer Verwer, inspecteur der afd. Alkmaar van de !Ned. Ver. tot bescherming ran dieren, hoek? Oudegracht—-Baanstraat, zijn hedenavond Tusschen 7 en 8 uur twee jonge poesjes t»e verkrijgen, een donker rypersche en een zwarte. Bedde katjes zijn in goede conditie. KAMER VAN KOOPHANDEL1. Men maakt ons de opmerking, dat uiit ons verslag van gister zou kunnen worden op gemaakt, als zon de heer Grondsma wen- ichen, dat de onderhandelingen met het bui tenland over de tarieven niet door diplomaten 'maar door handelaren worden gevoerd. Wij willen, hoewel we 't haast niet noodig ach ten, opmerken, dat de heer Grondsma be doelt, dat die onderhandelingen zullen wor den gevoerd) na overleg met handelaren. f LICHT OP! 1 Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 7.35 uur licht op- GEMEENTE ARBEIDSBEURS. District»-Arbeidsbeurs. Doelenstraat 30. o— Telefoon 838. Geopend: iederen werkdag van 912 uur. Voor werkgever» van 9—1 en van 25 uur, op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor kantoorbedienden op Donderdagavond. Voor vrouwelijk personeel afzonderlijke ingang. Bemiddeling kosteloos. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschreven: 2 betonwerkers, 1 bloemist, 1 buffetbediende, 9 chauffeurs, 17 grondwerkers, 2 kantoor bedienden, 1 kistenmaker, 2 letterzetters, 1 loodgieter, 1 machinist, 1 metaaldraaier, 3 mach. houtbewerkers, 2 meubelmakers, 1 metselaar. 1 opperman, 3 .pakhuisknechts, 1 reiziger, 1 schipper. 4 sigarenmakers, 1 schoenmaker, 2 steenbikkers, 2 stoffeerders, 7 stukadoors, 24 timmerlieden, 1 vuurwerker, 3 ijzerwerkers, 23 transportarbeiders, 37 losse arbeiders en 2 werksters. Geplaatst: 1 bankwerker, 1 grondwerker, 1 loodgieter, 1 loopknecht, 1 magazijnbedien de, 1 opperman, 1 metselaar, 7 losse arbei ders, 2 dagmeisjes. Alkmaar, 20 September 1930. De Directeur voornoemd, Hedenmiddag opent de heer Jan Jonker in perceel Scharloo no. 5 een zaak in schrijf-, kantoor- en teekenbehoeften, annex lees bibliotheek; voorheen was deze zaak van de wed. Duivens en nauw&iicrd Scharloo 11. De heer J. de Leeuw van de Voordam, heeft van de winkel een intiem stemmig geheel ge maakt, dat volkomen aan het gestelde doel beantwoordt. De étalage, die natuurlijk stof vrij is, geeft een beeld van wat er te verkrij gen is. Ook in tijdschriften, luxe-schrijfartike- fen enz. is de heer Jan Jonker goed voorzien. Alle succes zij hem toegewenscht. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 21 September is de apotheek van Mevr. de wed. P. A. F. Schouten, Ver- dronkenoord 121, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht i9 slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uuf) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende 3e daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. DIRECTIE WIERINGERMEER- POLDER. B. K.B. is benoemd tot secretaris van de voorloopige directie van de Wieringermeer- polder, de heer C. L. de Bruyn, gemeente secretaris van Willemstad. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Gistel middag stak op het Centraalsta tion te Utrecht een kruier van het eerste naar het tweede perron over en kwam daarbij te vallen. Er kwam juist een trein binnen, die over hem heen ging. Hoewel de man tusschen de spoorstaven bleef liggen, werd hem niettemin bijna een arm afgereden en werd zijn hoofd ernstig verwond. De man is, na voorloo- pig verbonden te zijn, naar de rijkskli nieken overgebracht. DE REFLECTOREN OP DE RIJWIELEN. Tot de ministers vah justitie en waterstaat heeft de B. B. N., Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland zich gewend om aan te dringen op meer toezicht op de reflectoren op rijwielen en naleving van art. 59 van het motor- en rijwielreglement. De bond acht voor rijwielen verplichte re flectoren dikwijls zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste ef fect sorteeren. De kwaliteit van de reflectoren is dikwijls zoo slecht, dat van terugkaatsing van het daarop geworpen licht geen sprake is. Oedeeltelijk gecorrigeerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. LEMBERG, 20 Sept. In Lemberg heeft gisteravond een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een vrachtauto is, doordat de chauffeur het stuur kwijt raakte op een groep spelende kinderen ingereden. Twee kinderen werden op slag gedood, terwijl twee andere kinderen zoo ernstig gewond werden, dat men aan het behoud van hün leven twijfelt. HET „DROGE" AMERIKA. Weer een geheime brouwerij ontdekt. NEW-YORK, 20 Sept. De ambtenaren, belast met de uitvoering der drankwet, heb ben in Elisabeth in New-Jersey een ge heime brouwerij ontdekt. Zij drongen bij verrassing in het gebouw en arresteerden eenlge personen, die aan het bierbrouwen waren. Voordat de politie echter de gearresteer den kon wegoeveren drongen twaalf ge wapende mannen binnen, namen de poli- tie-ebambte onder vuur en bevrijdden de gevangenen. Een der politieagenten werd gedood. De bende kon in een gereedstaan de auto ontkomen. MOLENS. Men is thans begonnen met het sloopen van een der drie mooie molens van den polder Oosterdijk en Molengeerren onder de ge meenten Noord- en Zuid-Scharwoude. Ook de twee andere molens zullen binnenkort verdwijnen. WIERINGERMEER DROOG. Het gemaal „Lely" pompt niet mee?. De Wieringermeerpolder is droogge vallen; het electrisch gemaal „Lely" pompt niet meer, zoodat bezichtiging niet meer wordt toegestaan. Alléén Zondag 21 en Maandag 22 Sept. a.s., van 12—2 uur n.m. zal daartoe nog gelegen heid bestaan, maar dan ook voor de laatste maal. DE WESTFRIESCHE KANALEN. De propagandacommissie voor de Westfriesche kanalen verzoekt ons op name van het volgende: In verband met het gemis aan de door het Rijk en de Provincie verlangde me dewerking voor de totstandkoming van de Westfriesche kanalen geven te den ken berichten als de volgende: le. Door sterfgeval uit de hand te koop: een landbouwbedrijf met huis, schuur en boomgaard, groot 12 morgen, aan tram en vaarwater, enz. 2e. Deze week kwamen o.m. de vol gende bevrachtingen tot stand: Van Amsterdam naar: per last. Velsen 40 ton zwaar goed 2.25 IJmuiden, 300 ton zwaar goed 0.85 Alkmaar 40 ton zwaar goed 2.75 Delft 300 ton zwaar goed 1.10 Weesp 40 ton zwaar goed 2.00 Delfshaven 150 ton zwaar goed 1.50 Den Haag 50 ton zwaar goed 2.20 In West-Friesland laten de bestaande vaarten met moeite vaartuigen van 30 40 ton toe. Van belang is de vraag: „Hoe veel betaalt men in West-Friesland aan vracht meer dan voor vervoer op de ont worpen kanalen zou worden gevraagd?" VEENHUIZEN. Vanwege den Polder Veenhuizen had de aanbesteding plaats van het kroozen der pol- derslooten, waarvan de uitslag was: perceel ?°J 2 K' Bart f 19> 3 A Bart 35, 4 K Bart 19 75, 5 A. Bart 22, 6 P. fl 1. 7 K. Bart 21. 8 ea 9 P. Pauw 50, 10 K Bart 21.75, 11 P. Pauw 12, 12 K. Bart 22, 13 P. Pauw 10. Totaal 273.50. Opvallend is de stijging, vergeleken bij 't vorige jaar. Toen was 't to taal 186, of 87.50 minder. URSEM. Dezer dagen maakte de afdeeling Ur- sem van de Holl. Mij. voor landbouw een ex cursie naar den proefpolder Andijk, het stoomgemaal de „Lely" te Medemblik en de Zuiderzeewerken te Wieringen, waar alles onder deskundige leiding duidelijk en helder uiteengezet werd. Vervolgens werd een boot tocht gemaakt op de Zuiderzee otn bovendien te kunnen zien hoever men al gevorderd was vanaf den Oever te Wieringen. Het was een prettige en bovendien leerza me tocht dia in alle opzichten geslaagd is. OUDKARSPEL. Naar wij vernemen is proces-verbaal opgemaakt tegen W. K. S., alhier, ver dacht van diefstal. UITGEEST. In staat van faillissement is verk'aard J. Wensveen, schilder alhier, met benoeming van mr. A. M. Ledeboer tot rechter-commis- saris en oir. C. A. de Groot tot curator, SCHOORLDAM. Donderdagavond hield de plaatselijke ver- eeniging „Ons Belang", alhier, een zeer druk bezochte algemeene ledenvergadering, al waar krachtig geprotesteerd werd tegen de ruchtbaar geworden plannen, om te pogen de O.L. school op te heffen! Men acht het een moreele misdaad een school te willen ophef fen, die thans ruim 20 leerlingen telt en die nog de vooruitzichten heeft, in leerlingental toe te nemen. Er zullen dan ook volgens ge nomen besluiten ernstige stappen gedaan worden ten gunste van het behoud der school. NOORDSCHARWOUDE. Tijdens de Floraliatentoonstelling werd nog een sjoelbakwedstrijd gehuden, waarvan de uitslag als volgt is: le pr. C. Swager, C.A. Z., Noordscharwoude, 2e pr. K. Kaas, Oud karspel en 3e pr. C. Swager, C.A.Z., Noord scharwoude. OÜDE-NIEDORP. Het 6-jarig dochtertje van den heer Jong viel van den trap en heeit zich zoodanig aan de arm bezeerd dat genees kundige hulp werd ingeroepen. De ont boden geneesheer adviseerde het kind ter onderzoek naar het ziekenhuis van Alkmaar te brengen. Onze plaatsgenoot de heer J. Kossen is te 's-Gravenhage goedgekeurd voor adspirant -landmeter bij d© N. V. Kolo niale Petroleum Maatschappij en zal over een maand geplaatst worden in Ned. Indië. SCHAGEN. Aan de Landbouwhuishoudschool te Schagcn is aan 15 leerlingen het 5- jarig diploma uitgereikt. Zestien niéuwe leerlingen werden ingeschreven. BERGEN. Vrijdagmiddag werd door het gemeente bestuur aanbesteed het schilderwerk Van di verse gemeentegebouwen. Ingeschreven werd als volgt: Voor perceel a. J. Roozendaal te Bergen voor 990; C. Meijer Sr. te Bergen voor 1555,20; C. Hoogland te Bergen voor 960; J. H. Geels te Alkmaar voor 560; J. C. Leijen te Bergen voor 1513,60; L. Swakman te Bergen voor 1980. Gegund aan C. Hoogland te Bergen. Voor perceel b. J. Roozendaal te Bergen voor 450; C. Meijer Sr. te Bergen voor 360; C. Hoogland te Bergen voor 290; J. H. Geels te Alkmaar voor 130; J. C. Leijen te Bergen voor 316,80; L. Swakman te Bergen voor 534. Gegund aan C. Hoogland te Bergen. Voor perceel c. J. Roozendaal te Bergen voor 150; C. Meijer Sr. te Bergen voor 105; C Hoogland te Bergen voor 92; J. H. Geels te Alkmaar voor 95; J. C. Leijen te Bergen voor 89,40; L. Swakman te Ber gen voor 149. Gegund aan J. C. Leijen te Bergen. Voor perceel d. J. Roozendaal te Bergen voor 475; C. Meijer Sr. te Bergen voor 347: J. Leegwater te Bergen voor 372; H. J. Fried te Bergen voor 370; C. Hoog land te Bergen voor 183; J. H. Geels te Alkmaar voor 235; J. C. Leijen te Bergen voor 325; L. Swakman te Bergen voor 480; J. de Leeuw te Alkmaar voor 189. Gegund aan C. Hoogland te Bergen. JJ Gevonden voorwerpen. Een bruin lederen damesportemonnaie met eenig geld, een portemonnaie met geld, een bril, een wit kinderhoedje, een kinderman teltje, een vermoedelijk gouden broche met steentje, een zonnebril, een speld met hanger tje, een vulpen, een alpacca beursje, een kruis met Mariabeeld, een ring met sleutels, een blauwe alpenmuts, een vulpotlood, een vulpen, een dames hoed, en kindertaschje. WINKEL. Door de gemengde Zangvereeniging „West Frisia" is opgericht een afdeeling voor kinderkoor, aanvankelijk met een 40-ta' kinderen. De leiding berust bij. den heer J. Hovenier te Nieuwe Niedorp, directeur der vereeniging. Aan den aanleg van de kabels voor de electriciteitsvoorziening wordt met kracht gewerkt. De hoofdkabel is reeds gelegd en met de huisaansluitingen is men begonnen, doch voor een regelmatig doorwerken wordt eenige vertraging ondervonden, aangezien meerdere bewoners eerst het vast recht wen- schen te weten, alvorens te besluiten tot aan sluiting. '"-y Het is niet onwaarschijnlijk dat de komst van electriciteit in dat deel der gei rente, dat stroom over Lutjewinkel zal betrekken, ver traging zal ondervinden, aangezien het ver krijgen van grond voor het stichten van eer. transformatorgebouwtje op bezwaren stuit. GROOTE BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK. Hedenochtend tegen 5 uur heeft in de chemische fabriek van Albret bij Wiesbaden door tot nu toe onbekende oorzaak een tot op verren afstand hoorbare ontploffing plaats gehad. Er brak brand uit, die zich door de groote voorraden teer en hars snel uitbreidde. Alle brandweren uit den omtrek nemen aan het blusschingswerk deel. Het blusschingswerk is zeer moeilijk. Nadere bijzonderheden ontbreken DUMPING-POLITIEK VAN RUSLAND OP DE GRAANBEURS TE CHICAGO. Millioenen bushel tarwe zouden zijn verkocht. In een telegram aan het bestuur van de graanbeurs te Chicago, dat groot opzien 'ge baard heeft, beweert de staatssecretaris van landbouw Hyde, dat de sovjetregeering op de markt te Ohicago van vijf tot vijftien mil lioen bushel thrwe heeft doen verkoopen, om de prijzen te drukken. Dit heeft bij den Amerikaanscben landbouw groote verontrusting gewekt. Hyde verlangt inlichtingen over de stap pen, welke tegen deze baisse-manoeuvre door de beurs zullen worden genomen. De verkoopen zouden zijn geschied door het al-Russische textielsyndicaat. Verklaard wordt, dat de levering van Rus sisch graan op de Amerikaansche markt on mogelijk is daar de invoerrechten ongeveer 50 pCt. van de noteeringen te Ohicago be dragen. De K. v. K. te Chicago heeft een onmid- llijk onderzoek toegezegd. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). ONZE BLOEMEN. Zeer geachte Redactie, Wanneer men in Alkmaar spreekt over het bovenstaande, dan is daarmede a.h.w. saam- geweven de naam van den heer Hoek. De bloemen, „zijn werk", ligt aan den weg en ieder kan oordeelen en veroordeelen en lof en blaam worden hem niet onthouden. En hoewel er in 't algemeen zeer veel te prij zen valt, bleeft toch teleurstelling voor en kele onderdeden w.o. het parkje aan de Vier- staten niet uit en in woord en geschrift werd duchtig de groote trom geroerd. Wij beleef den, om bij genoemd parkje te blijven, tijd perken van bloei en verval. En vooral het laatste was teekënend. Maar dat is geleden en een tijd van herle ving en opbloei is dit jaar ingetreden en we brengen gaarne onzen dank aan den heer Hoek en zijn medewerkers voor de' mooie beplanting en de keurige verzorging van het geheel. Ga zoo voort, mr. Hoek! En het onder staande, een treffend bewijé van de macht van 't kleine, zou Wellicht een aanwijzing kunnen zijn om het nu ingeslagen pad blij vend te betreden. Uw naam toch heeft 'n goeden klank, ook buiten onze grenspalen en bestuurders van een onzer grootste steden, opgewekt door de bladen, toonden groote belangstelling voor uw werk en waarschijnlijk ook voor uw bezit als hun bloemenkoning. Zij bezochten een der vorige jaren, onder geleide van een be trouwbaren gids, de stad, de bloemen. De entree bij het station was een verras sing en de gids meende te beluisteren: 'n Fijn staaltje van plantsoen of tuinarchitec tuur. De zakboekjes kwamen voor den dag en er werd druk genoteerd. Te voet werd de Langestraat bereikt en welgemoed ging men verder naar Oost en West en het werk van den heer Hoek oogstte nog steeds hun volle instemming. Dan langs Kennemerstraatweg, richting Sportpark. Even een kijkje bij de beplanting van het borstbeeld van mevr. B. T. Hé, is dit verplaatst? Waarom? Eisch van het verkeer en meer veiligheid, zei de gids. En is het laatste bereikt? Daar is niet ieder een van overtuigd, èn de verhuizing geen koopje. Maar het geheel is mooier geworden en de omwonenden, w.o. toevallig de meer derheid van B. en W., kregen een ruimer uit zicht. Dit laatste, meenden de heeren, is voor bestuurders van stad en land van het groot ste belang en het geld voor de verplaatsing is nu zeer zeker goed besteed. Gouverner c'est prévoir, niet waar? Keuvelend over plantsoenen, prijzend de moderniseering van enkele straten en scherp critiseerend de verouderde en deels slecht on derhouden trottoirs langs den hoofdweg sta tionComanstraat, bereikte het gezelschap het toenmaals triestige Vierstatenparkje. Ver baasd kwam de vraag: Is deze mislukking ook stadsdomein? Ja, maar de heer Hoek wordt waarschijnlijk aan banden gelegd door een bezuinigingsbevlieging van het stedelijk bestuur., vergoelijkte de gids. Dat doet hier niets ter zake. Een nietig lapje grond van zoo weinig omvang en toch van betrekkelijk zoo groote beteekenis, omdat hier op gewone en sportdagen vrij wel alles passeert, kan met zeer weinig geld toonbaar worden gehou den. Dit grenst aan verzuim 11 Bom 1 De noti tieboekjes werden dichtgeklapt, de persoon lijke kennismaking afgewimpeld en de moge lijk opwaartsche lijn was voorloopig ver sperd. Beleefd dankend voor de opname. Alkmaar, 18 Sept. 1930. Hoogachtend, P. DE ZEEUW. Zeer geachte Redactie, Evenals in het geheele land wordt ook in Alkmaar en omgeving, dus in het ressort door Uw blad bestreken, gewerkt met de lijs ten voor het petitionnement van de S.D.A.P. en het 'N.V.V. tegen het vlootplan der regee- Daarom zij het me vergund, in Uw blad op een kant der kwestie te wijzen, die stellig ook door velen Uwer lezers nog al eens over het hoofd wordt gezien. 'Het is deze. dat een leder, die een derge- naar waarnemingen, verricht in den morsen van 20 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.5 te La Co- runa. Laagste barometerstand 732.6 te Hollv- head. Verwachting, geldig tot den avond vao 31 September: Stormachtige tot krachtige Zuidwestelijke! tot westelijke wind; betrokken tot zwaar be wolk; regenbuien, iets koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIFNS*. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 8.4» uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen!" RADIO-NACHTVORSTBER1CHTEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat van 22 Sept. a.s. tot nadere aankondi ging nachtvorstverwachtingen radiotelefo- nisch zullen worden geseind door het Station van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. (P. 1. M.) Deze berichten worden uitgezonden op de gloflengte 1470 M. te 15.45 en 21 00 Am- sterdamschen zomertijd (in het laatste geval na het gewone avondweerbericht). Van ö"Oct a.s. af geschiedt de uitzending te 15.45 eu 20.00 Amsterdamschen tiid. lijke lijst gepresenteerd krijgt, gedwongen wordt, niet om te teekenen, doch om zich uit te spreken Voor of tegen het vlootplan, dus voor of tegen een eventueelen nieuwen oorlog, Want, wie op de lijsten teekent is tegen het vlootplan of m.a.w. tegen den oorlog, maar wie weigert te teekenen, verklaart zich daar mee voor het vlootplan, of m.a.w. voor een nieuwen oorlog, want hij stelt zich niet naasr de vrienden van den vrede, doch tegenovet hen. Uit welke bijkomstige overwegingen men ook inoge weigeren te teekenen, of het is, om dat men zich niet met politiek bemoeit,- men nooit aan de deur teekent, men er geen verstand van zegt te hebben, mert Katholiek is evenals toevallig Min. Deckers, of omdat men van meening is, dat het toch allemaal niks geeft, men bedenke, dat men door deze bijkomstigheden te ia- ten gelden zich stelt aan de zijde van de voorbereiders van nieuwe oorlogen. Wie dit bewust wil doen, ga zijn gang en teekene dus niet, wie echter in zijn hart den oorlog ver foeit, die stelle thans alle bijkomstige over wegingen ter zijde en teekene van harte op de lijsten van S.D.A.P. en N.V.V. tegen het vlootplan van Min. Deckers. Hier geldt dus: wie zich niet tegen den oorlog verklaart, verklaart er zich voor, en kel en alleen door niet te teekenen. Hierop, geachte Redactie, eens nadrukke lijk de aandacht te vestigen leek me blijkens de opgedane ervaringen niet overbodig. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, R. DE JONG. Bergen, 19 Sept. 1930. WAARSCHUWING AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. De communisten verklaren openlijk, dat zij leger en vloot onbetrouwbaar willen maken. Hun doel is de burgeroorlog als voorberei ding voor de bolsjewistische overheersching. Ook de sociaal-democraten willen de weer macht als steun voor het huidige staats gezag onbetrouwbaar maken en aldus Neder land onder hun gezag brengen. Vele voorstanders van nationale ontwape ning verbergen hunne zuiver communistische of soöiaaWemocratische bedoelingen onder christelijke of andere pacifistische leuzen. Anderen weer prediken de afschaffing van de weermacht zonder er zich om te bekomme ren, wat de gevolgen daarvan zullen zijn. Allen verklaren nochthans het gevaar voor oorlog groot te achten. Zij beschuldigen de tegenstanders van een zijdige ontwapening ervan op oorlog aan te sturen. In Nederland wenscht niemand oorlog, be halve de communisten. Algemeen wil men den vrede bevorderen, doch de voor- en tegenstanders van een zijdige ontwapening verschillen van mee ning inzake de wijze, hoe men dat moet doen. De voorstanders willen het doen voor komen, of het oorlogsgevaar door ontwape ning van Nederland en zijne koloniën zal worden verminderd. Zal één der groote mogendheden tot be perking van bewapening, laat staan algeheele ontwapening overgaan, als Nederland het voorbeeld zou hebben gegeven? Integendeel, als die belangrijke geografische objecten onbewaakt zijn, zal er in tijden van spanning een wedloop ontstaan onder de om liggende rijken om die voor hen zoo gewich tige punten te bezetten. Een onverdedigd Nederland en een onbe veiligd Nederlandsch-Indië zullen het ont staan der spanning verhaasten, de spanning vergrooten. Hier een uitvalspoort voor het eene, een invalspoort voor het andere land. In Azië, een eilandenrijk, waardoor zich het wereldverkeer tusschen Oost- en West- Azië samendringt, het eilandenrijk met de voor de omliggende rijken zoo onontbeerlijke petroleumvoorraden. Een onvoldoend 'beveiligd Nederland' of een onvoldoend beveiligd Nederlandsch-Indie is een gevaar voor den wereldvrede. Wat ook de motieven van de voorstanders van eenzijdige ontwapening zijn, allen bren gen koren op den communistischen molen. Allen verzwakken al dan niet opzette lijk het moreel van de weermacht en voor zien niet de ellende, die overeenkomstig de communistische bedoeling voor het Neder- landsche volk daaruit moet voortspruiten- Luistert daarom niet naar de lokstem van hen, die eenzijdige ontwapening propageeren- Het Centraal Comité tot Waar schuwing tegen Eenzijdige Dnii> wapening. »-* De Secretaris, H. M. IJJCHSINOER- 's-Gravenhage, Obredht8traat 363,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2