Dlmaarsclie Conrant. Italiano Buitenland Filmnieuws. Binnenland Ranëtrd twn in dirtigste Jaargang. Zaterdag 20 September de onrust in britsch-indie. de spanning tusschen rome en belgrado. hoe de vrouwen in duïtschland kozen. muiterij van politieke gevangenen in bielefeld. tegen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER Mo. 222 1930. Huiszoekingen, die weinig opleveren. Met groote voortvarendheid is de Britsche politie te Bomtoay en elders deze week weder om overgegaan tot het doen van invallen in bureaux, waarvan zij vermoedde dat ze re- volutionnaire centra vormden, en van huis zoekingen in particuliere woningen. Doch blijkens de berichten zijn de resultaten niet belangrijk geweest. Zij heeft o.a. een huis zoeking gedaan in de woningen van twee Amerikanen, die sedert eenige maanden in een der aanzienlijkste wijken van Bombay verblijf houden; voorts in de woning van twee zusters van mrs. Naidoe (het Congres lid, dat in de gevangenis zit), die in gezel schap werden aangetroffen van Deshpande, de leider van de „Roode Vlag Unie", wiens bureau eveneens werd doorzocht, evenals dat van den „Bond van Jonge Arbeiders" Het verluidt dat tot al deze huiszoekingen werd overgegaan omdat er verscheidene na tionalistische blaadjes ondanks het verbod och weer zijn verschenen. De trouw van Tsjecho-Slowakije. Op een feest van een landelijke rijvereeni- ging te Wlaschim (Tsjecho-Slowakije) heeft de T. S. minister van oorlog een opmerkelijke rede gehouden. In verband met het vonnis van Triest (de veroordeeling der Sloweensche „verraders" en executie van vier hunner), sprak de mi nister over de hondstrouw van T. S. ten op zichte van Joego-Slavië. Wij moeten, zoo verklaarde hij o.a., wij moeten in ons eigen belang en in dat van de met ons bevriende Volken sterk genoeg zijn om eventueel onze bendgenooten te kunnen bijstaan. Vooral in deze dagen voelt ons geheele volk met het 'Joego-Slavische broedervolk mee in zijn zware zorgen. De Joego-Slaviërs kunnen steeds op ons rekenen en er op vertrouwen, dat het T. S. volk aan hun zijde zal staan. Wij gevoelen voor hen werkelijk niet slechts uiterlijke sympathie, al weten wij thans even zeer als het Joego-Slavische volk zelf, onze kalmte te bewaren. OM DE MACHT IN CHINA. De Noordelijke regeering ineen gestort? Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Sjanghai hebben generaal Feng en de chef van de Noordelijke regeering Jen, de voorwaarden van Tsjang Hsoe Liang, totdat een vredesverdrag zal zijn gesloten, aan vaard- Het is nog niet bekend of ook Tsjang Kaï Siek deze voorwaarden zal aanvaarden. Mandsjoerijsche troepen zijn het Zuid-Oos ten van Tsjili binnengerukt, terwijl de kleine bezettingen, die daar gelegerd waren op bevel van Jen zijn teruggetrokken. De civiele leider der Noordelijke regeering, Wang Tschin Wei, is uit Peking vertrokken. Zijn vertrek wordt beschouwd als het voorteeken voor de ineenstorting van de Noordelijke regeering. TOENEMING VAN HET AANTAL ONDERSTEUNDE WERKLOOZEN IN DU1TSCHLAND. Volgens voorloopige officieele gegevens werden in 1081 steden van het Duitsche Rijk (steden tot 25000 inwoners, waarin tezamen ongeveer 6'A millioen menschen wonen) per 31 Augustus j.1. 62.300 crisiswerkloozen on dersteund. Zooals men weet worden bij de verkiezin gen in Duitschland de manlijke en vrouwelijke stemmen gescheiden gehouden, zoodat kan worden nagegaan hoe de vrouwen hebben gestemd. Reeds is gebleken, dat ie Keulen en te Wies- baden het vrouwelijke electoraat de sterkste steun is geweest van de religieuse partijen, Centrum en Christ. Soc. Volksóienst In Op- per-Silezië is hetzelfde feit geconstateerd. Voor de soc.-dem. stemde hier 57 pCt mannen en 43 pCt. vrouwen. Weinig voorliefde schijnen de vrouwen voor de radicale partijen te hebben. De „Nazi's" kunnen weliswaar bogen op 45 pCt. VOOR DEN KRIJGSRAAD. Cinema Americain. De Amerikaansche burgerkrijg; er ligt nog steeds een waas van romantiek over, en deze film, die een episode uit dien strijd in beeld brengt, hult zich daar geheel in. Een mooie vrouw, Belle Stone (Betty ,Compson), die een opstandige troep aan voert, en die door een jonge eerzuchtige 'kapitein gevangen zal worden genomen, jis wèl een romantisch onderwerp. Wan- jneer kapitein Jack Camden (Jack Hult) ,op zich neemt Belle Stone mee te voe- 'ren en haar levend of dood in de handen der Noordelijken te leveren, weet hij niet, dat zij een mooie blondine is, op Wi.e hij verliefd zal worden. Zich uitge vende voor een berucht bandiet, valt het hem niet moeilijk zich in haar bende in te dringen. Onverwacht daagt eve£" wel de echte bandiet op; Jack vlucht met Belle, wordt later toch gegrepen en zal als spion juist aan een geschikte boom1 worden opgeheschen, als zij hem het levepi redt. Jack krijgt nog eens de kans haar over te leveren, maar hij redt haar en pleegt daardoor verraad tegen 'de zaak, waarvoor hij strijdt. Gevolg: voor den krijgsraad. Het zou jammer zijn om het mooie slot hier te vertellen, daarvoor ga men zelf de film eens zien. Alleen dit nog: het eindigt nu eens niet met de traditioneele kus. Men raekt van de sansationeele vrouwelijke stemmen, maar de communisten hebben slechts 32 pCt. vrouwelijke stemmen gekregen. HET PARKET OP DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. De Antwerpsche correspondent van het Hbld. meldt: Op bevel van onderzoeksrechter Heimbur- ger heeft de rechterlijke politiedienst van het Parket in de wereldtentoonstelling en in Oud- België beslag gelegd op 74 automatische speelkistjes, die men voor handigheidsspel liet doorgaan, maar waarop in elk geval reuzen-bedragen werden verspeeld, meestal door den „kleinen man". De speellokalen werden gesloten, in af wachting dat het gerecht zal uitmaken of het hier inderdaad handigheidsspel of louter kansspel geldt. DE MOORD OP MRS. WILSON. Lelontre ontoerekenbaar? De rechter van instructie in de zaak tegen den zestienjarigen André Lelontre, die zich zelf beschuldigd heeft Mrs. Florence Wilson twee jaar geleden in Le Touquet vermoord te hebben een verklaring welke hij naderhand introk heeft 'besloten tot het onderzoek van beklaagde's geestvermogens. De jongen heeft zelf verklaard, dat op zekere oogenblikken bij de controle en heer schappij over zijn wil kwijt is en dan niet weet wat hij doet. Lelontre wordt van vier moorden be schuldigd: hij zou behalve mrs. Wilson nog drie andere vrouwen gedood hebben. Tijdens het plegen van twee daarvan was hij 14 jaar; daarvoor zal hij dus voor de kinderrechtbank verschijnen, den derden moord pleegde hij even vóór zijn 16en jaar, in dat geval is de correctioneele rechtbank competent, en den vierden zou hij begaan hebben na zijn 16de jaar, waarvoor hij voor het Hof van Assizen moet terecht staan. SCHEPEN BIJ ENGELAND IN NOOD. Gisteren zijn de reddingbooten van Mar- gate Deal en Olacton in zee gestoken ten einde hulp te brengen aan twee in nood ver- keerende schepen. De Londensche kuststoo- mer „Treport", metende 280 ton, was twintig mijl van Margate af op een gezonken wrak geloopen en daarop gestrand. De bemanning van dit schip werd aan land gebracht. Ook werd een brik bijgestaan, die bijna kapsijsde door de zware zeeën, welke in het Kanaal rolden. DE LAATSTE AANTEEKENINGEN VAN ANDREE. Uit het gisteren gepubliceerde hoofdstuk uit het dagboek van Andree blijkt, dat de drie Poolreizigers den 2 October nog in leven zijn geweest. De 142 vellen lange aanteekeningen eindi gen op het oogenblik, dat Andree, Strin- berg en Fraenkel den morgen van den 2 Oc tober door een verschrikkelijk gekraak wer den gewekt. De ijsschots, waarop zij hun kampement hadden opgesteld, viel in eenige stukken uit een. Volgens de laatste aanteekening van An dree waren zijn kameraden bezig hun uitrus ting en proviand te redden. „Met zulke makkers, moet men bijna alles kunnen tot stand brengen". Over den ballontocht der eerste drie da gen, vermeldt het dagboek, dat koude en vorst tot een landing hebben genoopt. Het belangrijkste van de geheele passage is het feit, dat de drie onderzoekers na de landing van den ballon niet allereerst heb ben geprobeerd, naar het Zuiden te gaan, waar zij nog proviand hadden, doch naar het Oosten trokken, ten einde nieuwe ontdek kingen te doen. 30.000 MARK AAN LOONGELDEN GEROOFD. Te Ottmachau werd gistermorgen een kaslooper, die 30.000 Mark loongelden naar Sarlowitz moest overbrengen, door roovers overvallen. Twee mannen vielen hem aan en dwongen hem onder bedreiging met re volvers het geld over te geven. De kas looper werd -gekneveld. De roovers na men de vlucht. De politie stelt een onderzoek in. HET „FOGLIO D'ORDINP' OVER DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Het „Foglio d'Ordini" van de fascistische partij bevat een opmerkelijk artikel, dat naar men vermoedt van de hand van Mussolini is, over de Duitsche verkiezingen. In dit artikel wordt o.a. het volgende gezegd De generaties der twintigste eeuw worden bekoord door twee nieuwe politieke extreme slotscènes werkelijk onder den indruk, ook al door de laatste scène, het militair saluut: voor de vlag, voor Abraham Lin coln, voor de Unie. Twee uitstekende hoofdrolvertolkers, een spannend, romantisch gegeven, een goede regie, die er voor gezorgd heeft dat de film van begin tot eind zonder onderbreking boeiend is, ziedaar „Voor den Krijgsraad". De tijd van de frissche Amerikaan sche romantiek, ze leeft nog in deze mooie film! Het rijk-gevarieerde programma ver meldt voorts een sportfilm, opnamen in natuurlijke kleuren van een Marok- kaansche stad, een bezoek vai* Mutt en Jeff aan een bevroren hel (teekenfilm) en nog een twee-tal twee-acters van ko misch genre, waarin o.a. een paar be kende jeugdige artisten in optreden. ZIJN HARTEKIND. Rudolf Schildkraut in het A. B. T. De bekende Duitsche acteur Rudolf Schild kraut, die naar Amerika is gegaan en daar in verschillende films hoofdrollen heeft ver vuld, is eenigen tijd terug overleden. Hij gaf steeds aan zijn rollen van oudere heeren een bijzonder reliefs. In het nieuwe hoofdnummer van het A. B. T. getiteld: Zijn Hartekind, is Schildkraut nog eens te zien in één van zijn geliefde rollen: een oude miskende geldschie ter in Oostelijk New York. Dat deze man echter het hart op de goede plaats heeft, be wijst hij wel als hij het zoontje Timmy van één ziiner kennissen uit Ierland laat overko- inrichtingen, het fascisme en het bolsjewisme. Dit alternatief teekent zich steeds duidelijker en dramatischer af. De verkiezingen van den 14den September, welke plaats vonden onder de vanen van Hitier, bevestigen dit. Duitsch land staat op het punt een beslissing te ne men en heeft intusschen zijn opgewonden ge laat, doch tevens zijn vasten, diepen en on- bedwingbaren geest getoond. Bestaat er nog iemand, die deze beweging stremmen kan? Bestaat er nog iemand, die gelooft, dat het Youngplan precies in het jaar 1988 zal af- loopen? En dat de verdragen eeuwig kunnen duren? De stormachtige nationale opkomst van Duitschland interesseert ons. De veron derstelling, welke hier en daar geuit wordt, dat het hier een voorlooper van het commu nisme betreffen, verschrikt ons in geen-en dee- le. De fascistische houding loopt niet op de gebeurtenissen vooruit en maakt geen voor spiegelingen. Het bereidt zich voor. In politieke kringen knoopt men aan boven- taande uitlatingen de conclusie, dat de onder handelingen tusschen Frankrijk en Italië zeer slecht moeten staan. FRANSCHE LUCHTAANVAL OP DUIZENDKOPPIGE MENIGTE. Volgens Engelsche berichten uit Hongkong zouden er bijna dagelijks verbitterde gevech ten geleverd worden tusschen de Fransche troepen en opstandelingen. Bij Ninh Long werd een groote luchtaanval uitgevoerd op een duizendkoppige menigte, waarbij honder den personen door machinegeweervuur ge dood werden, terwijl verscheidene honderden gewonden vielen. UIT DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Briand en Cnrtlns over Enro- peesche samenwerking. Bij een bespreking, welke gisteren door Briand en Curtius werd gevoerd, werd ook het vraagstuk behandeld op welke wijze ver der moet worden opgetreden voor de tot standkoming van een engere samenwerking tusschen de Europeesche staten. De door den Volkenbondsvergadering sa- mengstelde commissie, bestaande uit verte genwoordigers van 27 Europeesche staten, zal na afloop der huidige Volkenbondsverga dering bijeenkomen. Naar het zich laat aanzien, zal Briand be noemd worden tot president der Commissie. Eveneens zal de datum van de tweede zit ting welke aan het einde van dit of het begin van het volgend jaar zal worden gehouden, vastgesteld worden. Verder zal de vraag worden ter sprake ge bracht of Sovjet-Rusland en Turkije reeds van het begin af aan tot de beraadslagingen zullen worden toegelaten. Ten slotte zal de samenwerking met het Volkenbondssecretariaat nader worden vast gesteld. De Juridische Commissie. De Juridische Commissie, zette haar be- sprekigen omtrent de reorganisatie van het Permanente Internationale Gerechthof te Den Haag voort. Wederom kwamen verschillende opvattin gen betreffende eenige kwesties naar voren, zooals hoe en onder welke omstandigheden het Statuut van het gerechtshof, dat het vo rige jaar werd aangenomen, in werking kan worden gesteld. Eenige gedelegeerden waren van meening dat slechts de Conferentie van staten, welke de herziening van het statuut hebben tot stand gebracht, over een latere in werking stelling zullen kunnen beslissen. Nadat Cuba zich er tegen verzet had, dat het statuut, in zijn nieuwen vorm reeds op 1 September van dit jaar in werking zou kun nen worden gesteld, stelde de vice-president der commissie Mr. J. Limburg (Nederland) voor een sub-commissie te benoemen, welke het geheele complex van vragen zal kunnen betudeeren. VERKLARING VAN FRANK B. KEL LOGG INZAKE ZIJN BENOEMING. De Begrootingscommissie. De Begrootingscommissie van den Volken bond beëindigde haar beraadslagingen over de begrooting van het Volkenbondssecreta riaat. Zij keurde alle credieten goed, zoo ook de begrooting van het Internationale Ar beidsbureau. Bij de vaststelling van een crediet van 300.000 voor de Ontwapeningscommissie eischte Dalton (Groot-Brittannië) eventueel een verhooging van dit crediet. Spr. zeide, dat de Britsche Regeering groo te waarde hecht aan een zoo goed mogelijke totstandkoming van deze conferentie. De Ontwapeningscommissie. Gisteravond behandelde de Ontwapenings commissie het interessante vraagstuk of de men. Als Timmy aankomt, is zijn moeder reeds overleden en hij wordt nu liefderijk verzorgd door den ouden Abrams, die zich weldra geweldig aan den knaap begint te hechten en in 't verdere gedeelte van de film niet van zijn jongen te scheiden is ondanks alle tegenkanting. Verschillende aardige tafreelen brengen een prettige afwisseling o.a. een danswedstrijd (oude Weensche Wals) waarin Bessie Love en Joseph Striker wel verdiend den eersten prijs winnen. Het samenspel van Schildkraut met den jongen (Junoir Coghlan) is uitstekend en ook de andere medewerkenden zijn bijzonder goed, vooral de hierboven reeds genoemde Bessie Love en Joseph Striker. De Screen song, ditmaal handelend over den man, die zoo bang is, om in het donker naar huis te gaan, voldeed weer best. Het programma bracht verder een sport film, een teekenfilm en een komische twee- ader, waardoor een goed geheel werd ver kregen. DE HOLLYWOOD REVUE. Victoria-Theater. De belangstelling voor de Hollywood Re vue té zoo groot geweest, dat de film nog een week geprolongeerd wordt. Wij kunnen ons dat wel indenken. Een revue is nu een maal een spel van licht en kleur, van jeugd en gratie, van muziek en zang en als Holly wood haar studio's voor het opnemen van een dergelijke revue openstelt en onder lei ding van bekwame regisseurs de beste arties ten en de mooiste girls daaraan hun mede werking verleenen. dan moet er ten slotte inwerkingstelling van de Conventie voor Fï- nancieele Hulp aan aangevallen of met den oorlog bedreigde staten afhankelijk gesteld zal moeten worden van het van kracht wor den der door de Internationale Ontwape ningscommissie op te stellen ontwapenings plannen. Lord Cecil ging uitvoerig in op deze bepa ling, welke reeds vervat is in het Conventie- ontwerp. De Belgische gedelegeerde Rolin Jacque- myns staat op het standpunt dat een derge lijke bepaling niet noodzakelijkerwijze in de Conventie dient te worden opgenomen. De Zweedsche gedelegeerde Ramer stelde voor, dat na de Internationale Ontwapenings conferentie en na de in werkingtreding van de Ontwapeningsplannen een Conferentie zal worden gehouden, welke de voorwaarden voor de inwerkingtreding van de Conventie betreffende de Financieele Hulp zal ratificee- ren. Frank B. Kellogg (Ver. Staten) die door de Volkenbondvergadering en -Raad gekozen is tot lid van het Permanente Internationale Gerechtshof te Den Haag, heeft verklaard, dat hij zijn eervolle benoeming aanvaardt. MILDE RECHTERS MAKEN ZAKKENROLLERS. Draconische bestraffing ge8ischt. Dezer dagen stond voor den Berlijn- schen snelrechter een internationale zakkenroller terecht. De man werd ver oordeeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf. De reden waarom wij van dit proces melding maken is hetgeen de ambtenaar van het O. M. in zijn requisitoir meende te moeten opmerken. Want dit requisitoir was niet meer of minder dan een beschuldi ging van de Berlijnsche rechters, die volgens den officier veel te mild in hun vonnissen zijn. Hij constateerde o.a-, dat in Berlijn de zak kenrollers zoo veelvuldig zijn, omdat dit gilde weet, dat de repressie van zijn daden slechts mild pleegt te zijn. In tegenstelling met Berlijn worden dergelijke schadelijke in dividuen in München veel harder aangepakt. Dat is dan ook de verklaring van het ver schijnsel, dat in die stad, niettegenstaande het groote vreemdelingenverkeer, zakkenrollerij bijna in het geheel niet meer voorkomt. In het vorige jaar zijn te München slechts vier geval len van zakkenrollerij voorgekomen. Ook in Berlijn, aldus besloot de officier, zou het ge lukken aan het zakkenrollersbedrijf een einde te maken, indien men dit euvel maar met dra conische straffen te lijf ging. In de gevangenis te Bielefeld is een muite rij uitgebroken onder de politieke gevange nen. Het bewakingspersoneel was niet bij machte het oproer te onderdrukken. Een ge- requireerd „Overvalcommando" heeft eerst de straat voor de gevangenis afgezet, daar zich een zeer groote menigte voor het gebouw verzameld had en gevreesd werd dat het pu bliek zich in het geschil zou mengen. De gevangenen riepen uit de vensters der eetzaal dat zij te weinig voedsel kregen Zij weigerden naar hun cellen terug te kee- ren. De politie heeft ten slotte de zaal met ge weld ontruimd, waarbij de gedetineerden 'krachtigen tegenstand boden. De politieagenten wisten 'hen ten slotte met den gummistok in hun cellen terug te dringen. TURKSCHE MAATREGELEN TEGEN RUSSISCH ROGOEDUMPING. Ook in Finland begint verzet te ontstaan tegen het Russische dumping met rogge, wel ke voor spotprijzen wordt verkocht. Finsche landbouwvereenigingen hebben besloten een verklaring te pufcliceeren, waarin zij er den nadruk op leggen, dat de landbouw den aan koop van Russisch graan onder de gegeven omstandigheden beschouwt als een misdaad, niet alleen ten opzichte van den Finschen landbouw, doch van de geheele beschaafde wereld. Ingeval de aankoop van rogge nog mocht worden voortgezet, zullen de namen gepubliceerd worden van de firma's, die doorgaan met Russische rogge aan te koo- pen. Tegen deze firma's zal dan de boycot worden afgekondigd. MEMOIRES VAN KROONPRINSES CAECILIE. De voormalige kroonprinses Caecilie heeft besloten haar memoires te publiceeren. Volgens een mededeeling van den uit gever, wordt in deze gedenkschriften nergens de politiek ter sprake gebracht. Daarentegen geven zij een duidelijk beeld van het leven aan de Duitsche en buitenland- sche hoven, waarmede de prinses verwant was. wel iets moois tot stand komen. Tal van bekende filmacteurs en -actrices, die men tot dusver uitsluitend in het stille spel kon bewonderen zijn door de geluids films gedwongen het publiek ook eens te la ten beoordeelen wat zij op het gebied van voordracht, zang of dans kunnen presteeren. Er zijn er bij die dan een minder gelukkig debuut maken, maar er zijn er ook, die zich reeds volkomen bij de soundfilm hebben aan gepast en die juist in een film als deze eens kunnen toonen, dat zij als revuekrachten iets kunnen presteeren. Marron Davies, Joan Crawford, Bessie Lo ve en anderen zijn reeds op weg om filmre vue-stars te worden en tusschen haar optre den en tal van keurige baletten brengen film spelers als Buster Keaton, Stan Laurel en Oliver Hardy door hun komisch spel weer een weldoende afwisseling. Het valt over het algemeen niet mee een geheelen avond naar zang en dans te luiste ren en te kijken maar in de Hollywood Re vue volgen alleraardigste tooneeltjes en keu rig uitgevoerde dansen elkaar zoo snel op, dat men eigenlijk geen tijd heeft om zich iets anders voor den geest te halen. De muziek komt uitstekend tot haar recht en het gesproken woord wordt duidelijk over gegeven. Het laatste gedeelte der Revue is een kleur film en voornamelijk het Albertine Rusch- ballet in „Oranje Blossom Time" is een sprookje van lichten en kleuren. Aan de revue vooraf gaat een uitgebreide journaal en een leuke twee-acter, net ver- PRINSES DEBROGLIE TOCH GETROUWD. Prinses Marie Debroglie, oud 73 jaar en weduwe van prins Amedee Debroglie is gis teren heimelijk te Londen in het huwelijk ge treden met Prins Louis d'Orleans Bourbon, oud 41 jaar, neef vas den Koning van Spanje. HET ONGELUG BIJ ARNHEM. Een verklaring van den heer Veeneman., Gistermorgen is de heer Veeneman door de recherche te Arnhem; gehoord over de toe dracht van het noodlottige ongeluk bij den overweg bij Presikh,aaf. Zijn mededeelingen geven een geheel anderen kijk op het gebeur de dan de mededeelingen, die Donderdag konden worden gedaan. Komende van Apeldoorn, ontmoette hij op den Velperweg een agent van politie, die op een rijwiel de ronde deed tot aan de grens van de gemeente. Hij vroeg den agent inlich tingen over den weg, dien hij volgen moest om op Presikhaaf te komen. De agent gaf hem inlichtingen, maar hij was nog niet ge heel wegwijs en eenige minuten later, toen hij den agent weer tegenkwam, hielp deze hem nogmaals terecht. Hij heeft daarop zijn wagen stopgezet op den Velperweg bij den ingang van den weg naar het „Klèuterhuis". Hij stapte zelf uit en begaf zich te voet naar het gebouw. Zijn vrouw en kinderen bleven in de auto wachten. Een paar minuten later kwam de agent van politie van zijn ronde terug. Hij zag deu auto op den Velperweg op den hoek van de laan ter plaatse, waar 'het rijwielpad ligt, en maakte mevr. Veenemart er opmerkzaam op, dat zij met het oog op het verkeer c den Vel perweg beter zou doen, den wagen in de laan te zetten. Mevrouw Veeneman verklaarde den agent, dat zij dit zou doen; zij kon zelf chauffeeren. Zij reed den wagen de laan in, doch de agent merkte ap, dat zij doorreed. Uit alle macht schreeuwde hij haar ma: „Denk om den overweg!" Mevrouw Veene man reed echter door, het hek bij den ovenweg over en juist toen zij op den spoorweg kwam, naderde de sneltrein naar Vlissingen en ge beurde de vreeselijke botsing. De heer Veene man heeft bij zijn verhoor meegedeeld, dat hij absoluut geen- hekken bij den overweg heeft waargenomen, hetgeen te verklaren is trit het feit, dat hij, onbekend met den plaatse lijken toestand, een open ruimte voor zich heeft ge zien, terwijl de hekken aan weerszijden van de spoorbaan tegen de stootpalen rustten. Een particuliere overweg. De directie der Ned. Spoorwegen deelt mede: „Naar aanleiding van het bericht over het betreurenswaardige ongeval op een overwee tusschen Velp en Arnhem, waarbij hel; gezin van den heer V. het slachtoffer werd,, wordt er de aandacht op gevestigd, dat het hier een particuliere overweg betreft en dat die zorg voor behoorlijke sluiting van de hekken daar* van niet bij de spoorwegonderneming doch ingevolge de Spoorwegwet bij hem 'berust, die als eigenaar, pachter of gebruiker vari het land of erf, genot van den overweg heeft". EEN GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. Prinses Juliana zal hedenmiddag half zes in het paleis Huis ten Bosch in audiemtie ont vangen den heer R. I. F. Wenas, irilandsch substituut oificier van justitie met den tite' van hoofd-djaksa bij den Landraad fie Mena- do, die zich met verlof hier te lande Irevindt. De heer Wenas zal de prinses een door hem meegebracht album met foto's van dé Mina hassa ten geschenke aanbieden. AANSPORING TOT DIEFSTAL. Een timmerman, in arrest De politie te Amsterdam heeft aangehou den een 44-jarig timmerman uit de Gouds bloemstraat aldaar, die ervan wordt verdacht een vijftienjarigen jongen te hebben aangezet tot het plegen van diefstallen. De jongen was betrapt toen hij eeai kleinen diefstal in de Spaarndammerstraat pleegde. In de woning van den timmerman zijn een paar rijwielen gevonden, welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. De jongen is, nadat hij een flinke uitbrander had gehad, aan zijn ouders, die van de misdrijven niets afwisten, teruggegeven. De timmerman, die den jon gen opstookte diefstallen te plegen, is ge arresteerd. haal van een man, die te verlegen was om „hallo" tegen een telefoonjuffrouw te zeg gen en die tot zijn grooten schrik plotseling als eenige man in een huis vol halfgekleede meisjes terecht komt. i CINEMA EN THEATER. Het Weekblad geeft deze week o.m. „Film premieres in Hollywood en in New-York'. Het artikel gaat vergezeld van 'n paar inte rieur-afbeeldingen van een der modernste bioscoop-theaters in Hollywood, waarvan men kan zeggen dat het ware paleizen zijn. De film „De vaandrig van den Keizer", op Napoleon betrekking hebbende, en „Das Rheinlandmadel" beslaan door het aantal foto's, daarop betrekking hebbende, elk twee pagina's. Natuurlijk zijn er weer talrijke groofc, min der groote en kleine photo's van verschil lende kunstenaars, o.a. van de vertolkers der hoofdrollen in „De drie Musketiers", van Dumas, door het Vereenigd Rotterdamsch- Hofstad-tooneel vertoond, welk verhaal voor het tooneel bewerkt is door a. Veterman, van Walter Smith, die met groot ta lent en eigen inzicht de rol van „de Kruik", de laatste rol van Nap de la Mar vertolkt, van de talrijke medewerkers aan de kunstavond voor de „Joodsche Inva lide", enz. Mede trekt de aandacht een inter view van Guus Betlein Jr. met den etser Brandenburg, en het liedeke „Klein broertje en de sterren" van Bep Otten en Henn C. van Praag.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9