llkiiiMfsthii ConranL DE VERLOREN INJECTIENAALD. Maandag September Radio-hoekje FEUILLETON. Stadsnieuws Honderd twee en dertigste Jaargang. 11. 16. Jïo. 223 1930. Dinsdag 23 September. lüilversum, 1875 M. A.V.R.O.-uitzending). 3 01p.45 Gramofoonplaten. 10.01—10.15 Morgenwijding. 10.20—12.— Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 12.15—2.— Concert. Gron. Orkest Vereen. W. Herckenrath, bariton. 2.— 2.30 Halfuur voor dames. 3.-4.— Solisten concert. Marie Reijn, piano. Kathe Schulz— Schugt, sopraan. Ger. Holthaus, tenor. 4.— 4.30 Gramofoonpl. 4.30—5.30 Kinderuurtje 5.30—6.45 Concert. Orkest van het Rem- hrandt-Theater te Amsterdam. 6.45—7.15 W. G. de Bas: „Heden voor 100 jaar". 7.15 7 45 Radio-Volksuniversiteit. Hubert Cuy- pers: „De Gregoriaansche Zangen". Mede werking van Mannen- en Knapenkoor. 8.01— 8.15 Gramofoonpl. 8.15 Concert. Omroep orkest. Annie Woud, alt. Kon. Mannenzang- vereen. „Apollo". 10.30 Persber. 10.45 12.— Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.9.15 Gramofoon platen. 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. 12.-1.30 Concert door het K.R.O.-Trio. 1 30—2.— Gramofoonplaten. 2.-3.— Vrou wenuurtje. 33.15 Praatje over den Knip- jcursus. 5.6.Gramofoonplaten. 6.01 „6.30 Julio Baghy: „Krijgsgevangene in jSiberië". Voordracht in Esperanto. 6.30— 6.40 Koersen. 6.407.Gramofoonplaten «7.7.15 Praatje door mevr. ReiberNan over den sdhrijf-cursus. 7.15—7.30 W. v. d. Sloot: Praatje ter inleiding van de cursus Engelsch. 7.308.Mr. B. D. H. Hermes- ddrf„Naar een oude stad". 8.—8.30 Concert door het K.R.O.-orkest. 8.309.30 Opvoe ring van „Joseph in Dotan". Treurspel van 'Joost van den Vondel. Op te voeren door het l'R.K. Amsterd. Tooneelgezelschap. 9.40— ;-l 1Vervolg concert. 11.—12.— Gramo foonplaten. 9.30 Nieuswberichten. i Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. B. Elburn, mezzo-sopraan. W. Ahello, sopraan. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20—2.20 Or- kestconcert. 2.202.25 Televisie. 2.30 Uitz voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Koorzang. 7.207.40 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Concert. Orkest. ;W. Glynne, tenor. 10.05 Nieuwsberichten. 10.20 Lezing. 10.35 Marktber. 10.45 Dans muziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en piano. 9.05 „Romeo et Juliette" van Gounod. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 11.35 Gramofoonpl. f2.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkestconcerf. 5.506.50 Orkest concert. 8.20 Orkestconcert en tooneeluitz. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en zang. 5.205.50 Kinderuurtje. 8.208.35 „Fami- lien Hansen" van Jens Locher. 8.359.50 Orkestconcert en zang. 10.1010.30 Liede ren-voordracht. 10.30—11.10 Orkestconcert. II.10—12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert en zang. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de S AROV. Zeesen, 1625 M. 6.05—7.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.5012.50 Le zingen. 12.50—1.15 Gramfooonpl. 1.15— 2.20 Berichten. 2.20—2.50 Gramofoonpl. 2.504.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Dansavond. 10.30 Lezing en berichten. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Vergadering op Donderdag 25 Septem ber 1930, nam. 1 uur. Punten van behandeling: 1. Onderzoek van den geloofsbrief en c.q. beëediging van het nieuw be noemde lid van den Raad, den heer G. H. Hoijtink. 2. Vaststelling van de notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. S. Aanvulling Raadscommissies. 4. Benoeming van een lid der schat tingscommissie voor de Inkomsten belasting (bijlage Nr. 101). 5. Idem van een tijdelijk leeraar aan het Gymnasium (bijlage Nr. 102). 6. Idem van tijdelijk personeel aan de Handelsschool (bijlage Nr. 103). Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 13) Sir Charles, die alle hulp afsloeg, ging langzaam naar de auto. Zijn zuster liet hem vooruit gaan en op de stoep nam zij Esther vertrouwelijk bij den arm. „Een oogenblik, zuster", zeide ze zacht, „ik zou u zoo graag wat vragen. Vertel me eens eerlijk, gelooft u, dat de dokter iets ernstigs vermoedt bij mijn broeder." Haar onknap maar prettig gezicht was vertrokken van angst, terwijl ze Esther aanzag. „Wel neen, heusch, ik geloof dat hij bet eerlijk meende, toen hij zeide dat hij zoo gauw geen diagnose kon maken." „Zou 't? Dokters zijn allemaal het zelfde, ze laten nooit wat los. Ik vrees, dat u me dwaas zult vinden, maar ik ben heel bezorgd. Ziet u, ik ben zoo bang voor typhus." ..Typhus!" Esther kon alleen het tvoord herhalen, daar ze niet wilde bekennen, dat die zelfde vrees ook bij haar was opgeko men. ,Ja, dit seizoen ?ijp er zeer vele geval-1 10. 12. 13. 14. 15. 17. 18. 19. 20. 21. 22. Idem van personeel aan de gemeen telijke scholen voor Nijverheids onderwijs (bijlage Nr. 107). Idem van tijdelijk personeel aan de Handelsavondschool (bijlage Nr. 108). Idem van een commissie tot het nazien van de gemeenterekening over 1929 en van de rekeningen der bedrijven. Voorstel inzake het verzoek van een aantal bewoners van het Zeglis be treffende de verlichting en de gas- en watervoorziening van het Zeglis (bijlage Nr. 88). Idem tot wijziging der formatie van het politie-personeel (bijl. Nr. 97). Idem tot vaststelling eener verorde ning regelende het bebouwen van gronden voorkomende op uitbrei dingsplannen der gemeente (bijlage Nr. 79). Idem betreffende een verzoek om Subsidie voor de restauratie van het perceel St. Annastraat No. 9 (bij lage Nr. 81). Idem inzake de gemeentelijke ver- de bijzondere lagere scholen en de goeding over 1927 ten behoeve van driejaarlijksche afrekening, bene vens tot toekenning van een voor schot op de vergoeding voor 1930 ibijlage Nr. 31). Idem Lot herziening van het uit breidingsplan der gemeente voor wat betreft het Lyceumkwartier (bijlage Nr. 104). Idem tot uitbreiding van leervak ken aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (bijlage Nr. 105). Voorstel tot het verleenen van ont heffing van art. 28 der bouw- en woningverordening ten behoeve van den bouw van een trekkas en van een warenhuis in den Een- drachtspolder (bijlage Nr. 106). Idem tot verkoop van grond aan de Palingstraat (bijlage Nr. 109). Idem tot het alsnog beschikbaar stellen van de bij Raadsbesluit van 26 Juli 1928 toegezegde bijdrage voor de verbetering van den vaar weg over het Alkmaarder meer (bij lage Nr. 110). Idem tot verkoop van grond aan de Fontein Verschuirstraat (bijlage Nr. 113). Idem tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van stoelen ten be hoeve van de St. Adelbertusschool aan den Nieuwlandersingel (bijlage Nr. 111). Idem tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van schoolbanken, ten behoeve van de Wilhelminaschool aan de Doelenstraat (bijl. Nr. 112). DE A. N. G. O. B. VIERT FEEST. Een goed bezochte receptie en een prachtige avond. De afdeeling Alkmaar van den A.N.G.O.B., die strijd voert tegen koning Alcohol en o.a. de geheelonthouding propageert, bestond de zer dagen 20 jaren. Voor de afdeeling was er dus een gegronde reden om feest te vie ren, om daarmede dit 20-jarig bestaan te her denken. Welnu, zij heeft dat gedaan en nu alles achter den rug is, kan de afdeeling met recht- matigen trotsch terugzien op den 20st'en Sep tember, den dag, die voor de herdenking ge kozen was. De receptie der afdeeling. In de tooneelzaal van het Gulden Vlies recipieerde Zaterdagmiddag het voltallige bestuur der afd. Alkmaar. Van de gelegen heid, om de afdeeling geluk te wenschen was door velen gebruik gemaakt. Onder die aan wezigen waren natuurlijk allereerst vertegen woordigers van andere afdeelingen van den A.N.G.O.B., verder afgevaardigden van ver- eenigingen, die hetzelfde doel nastreven als de jubileerende, en tenslotte tal van belang stellenden, die door hun aanwezigheid blijk gaven, met het doel van den A.N.G.O.B. te sympathiseeren. Van het dag. bestuur onzer gemeente was een brief ingekomen, waarin medegedeeld werd, dat het gemeentebestuur verhinderd was op de receptie aanwezig te zijn. Te ruim 5 uur achtte de voorzitter der af deeling, de heer N. de Waard, het tijdstip aangebroken, om een begin te maken met de receptie. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde daarna in een lange rede de geschiedenis der Alkmaarsche afdee- len aan de Rivièra, zooals u misschien gehoord hebt."- „Dat heb ik vernomen, ja." „Vlak bij ons waren verscheidene ge vallen en zelfs een bij ons in huis, een van de dienstboden, 't Begon vier we ken geleden en het was een ernstig ge val. Ze is nu in een ziekenhuis. Zoo'n hevige typhusaanval zou fataal zijn voor mijn broeder op zijn leeftijd, en met zijn gezondheid, want de laatste jaren was hij niet sterk. Dus u kunt begrijpen hoe ik mij gevoel." In een opwelling van sympathie nam Esther de gehandschoende hand in de hare en drukte ze hartelijk. „U moet u zulke dingen niet in het hoofd halen", waarschuwde ze ernstig. „Het heeft misschien niet veel te bedui den, oververmoeidheid, een lichte ver koudheid. En bovendien behoeft typhus op zijn leeftijd volstrekt niet doodelijk te zijn." Het gezicht van de oude vrouw werd opgeklaard door een plotselinge, dank bare glimlach. „U heeft gelijk, ik moet geen booze geesten oproepen en hij mag niet zien dat ik angstig ben. Dank u wel, mijn beste." Zij ging de stoep af, draaide zich weer o;.i en keek Esther met vriendelijke nieuwsgierigheid aan. „Hoe heet u en hoe komt u zoo hier?" vroeg ze. Esther vertelde bet haar. ling. Reeds voor 1910 was hier een afdeeling opgericht, maar deze ging ter ziele. In het zoo juist genoemde jaar kwamen echter eeni- ge mannen, onder leiding van den heer Sauer bijeen met het doel, waar een afdee ling op te richten. De plannen werden nader vastgelegd en de afdeeling was weder her boren. Vele moeilijkheden heeft zij in de thans af gesloten periode achter zich liggen, maar de afd. is dankbaar, dat zij den strijd aanvaard heeft. Die strijd is heel omvangrijk. Een uit gebreid programma als bladverkoop, colpor tage, buffet-exploitatie, jeugdzorg enz. eischt alle werkkracht en werklust. Men vraagt wel eens, waarom er toch zoo veel verschillende vereenigingen zijn, die den alcohol bestrijden. En spr. gaf tot antwoord, dat dit komt, omdat de alcohol een vijand is, die door vele groepen der maatschappij als zoodanig beschouwd wordt, en ornaat zoo vele groepen der bevolking het geluk der menschheid willen bevorderen. Zoo is het ook met den A.N.G.O.B. De Alk maarsche afdeeling is een vereeniging van drankbestrijders, op den grondslag der ge heelonthouding, waarvan het doel wordt on dersteund door praktischen arbeid, gedaan door overtuigde menschen. O.m. tracht de A.N.G.O.B. zijn doel te bereiken met de be kende „blauwe tent", die op de Alkmaarsche kermis steeds een plaatsje vindt tegenover de St. Laurensstraat. Spr. dankte de overheid voor haar steun in dezen. Dankbaar was de afdeeling jegens hen, die het werk naar voren brachten, elk op zijn wijze,' maar met een ideëelen ondergrond. Spr. wilde slechts één noemen van de velen, die zooveel voor de afd. hebben gedaan, n.1. den heer Groen, die sinds de afd. lid en pen ningmeester is. De samenwerking met het hoofdbestuur is zoo goed als men maar wenschen kan, die met de overheid evenzeer, getuige o.a. het waardeerend woord van burgemeester Wen- delaar in het „jubileumblad". Met den wensch, dat de alcohol moge ver dwijnen, de grootste vijand, de grootste volkszonde, besloot spr. zijn rede, waarop een langdurig applaus klonk. Onmiddellijk daarna was het woord aan hen, die de afdeeling wenschten te compli menteeren. De eerste spreker van de lange rij was-de heer Schouten, een der oprichters van de Alkmaarsche afdeeling. Hij feliciteerde de af deeling met dit jubileum en herinnerde aan de mannen, die de afdeeling hadden opge richt: de heeren Sauer, Groen, Boldewijn, Hondius, van Lienen en spreker zelf. Veel strijd werd in het begin gevoerd, maar de idealen overwonnen eiken tegenstand. Spr. meende, dat voor hem de tijd gekomen was, weer lid te worden van de afdeeling en bood vervolgens een bouquet bloemen aan. (Ap plaus.) De voorzitter der Propaganda Commissie in Noord-Holland, de heer J. W. V 1 i n d t, nam vervolgens het woord. Ook deze spr. feli citeerde de afd., welke hij; prees als een der ijverigste in de provincie. In de afgeloopen 20 jaar heeft er een geestelijke revolutie ge woed, en nog is zij niet uitgewoed. De nieuwe ideeën zijn gepaard gegaan met veel moei lijkheden, maar als dat ook niet zoo geweest was, zou dit feest niet zoo glorierijk zijn. Wat zal de toekomst brengen? Is er achter uitgang of stilstand in de beweging? Spr. geloofde het niet, maar de drankbestrijding is in N.-H. reeds zoo intern, dat het bijv. moeilijk valt, nieuwe afdeelingen te vormen. Er zijn echter jeugdorganisaties gevormd, die uitstekend aan haar doel beantwoorden. Dat is de geest van den tegenwoordigen tijd. Overtuigd zijnde van een rooskleurige toe komst van den A.N.G.O.B., bood spr. een bloemenmand aan onder luid applaus. De voorzitter van de afd. Alkmaar van de N.V., de heer J. Koelman, huldigde de afdee ling als een zustervereeniging, die veel ge daan heeft voor de alcohol-bestrijding. Er heeft tusschen de N.V. en de A.N.G.O.B. wei eens een minder goede verhouding bestaan, maar dat is voorbij en spr. hoopte, dat men voortaan zal samenwerken in den strijd tegen koning Alcohol. Namens de N. V. afd. overhandigde spr. den voorzitter der jubileerende afd. bloe men. De secretaris der reclasseeringscommissie van het Leger des Heils, de heer v. D o o r n, herinnerde er vervolgens aan, hoe beide in stellingen een zelfde beginsel nastreven. Spr. hoopte, dat de arbeid van den A.N.G.O.B. veel vruchten zou mogen dragen en overhan digde vervolgens bloemen, daarbij den wensch uitsprekende, dat het doel, de geheel onthouding, spoedig een feit zou worden. De heer Kaper (afd. Krommenie) bood vervolgens bloemen aan, evenals een meisje van het zangkoor der jeugdafdeeling van Krommenie. „Wel", zeide miss Clifford, „u bent heel anders als die jonge Fransche ver pleegster, die de dokter voor u had, een en al verf en poeder, altijd bezig zich op te maken wanneer ze dacht dat niemand naar haar keek, altijd klaar om te flir ten." Ze trok een leelijk gezicht. „Niet dat ze met den dokter zoo erg opschoot." Ze knikte Esther vriendelijk toe en ging bii haar broeder in de auto zitten. Esther begaf zich naar den salon en legde de wanordelijke stapels tijdschrif ten weer netjes. Toen stond ze bij het venster en gluurde door de gordijnen naar de twee inzittenden van de Rolls Royce. De oude man leunde achterover met gesloten oogen, er doodelijk ver moeid uitziende. Zijn zuster legde zorg vuldig de reisdeken over hem heen en zag hem bedrukt aan. Wat was zij een goed menschje! Esther hield van haar om haar hartelijke vriendelijkheid en eerlijkheid en ze dacht dat ze nooit iemand van dien leeftijd had ontmoet, die zoo kinderlijk naïef was. Hoe zou ze het kunnen vinden met haar schoonzus ter, die een en al temperament was. Hoe vond ze haar eigenlijk? Zij hoorde de deur van de consultatie kamer, die in de hall uitkwam, open gaan. „U denkt het, maar weet u het zeker?" Het was lady Clifford die deze vraag stelde, met een stem, die, hoewel zacht, toch iets doordringends scherps had. „Zeker? Kan men ooit van iets zeker Namens de Mariavereeniging en het Kruisverbond sprak vervolgens de heer Ven- neker een kort woord, waarin hij zijn sym pathie voor de afdeeling uitsprak. Ook deze spr. bood bloemen aan. De heer D. Kemp, als vertegenwoordi ger van de I.O.G.T., feliciteerde vervolgens ae afdeeling en hoopte ook op verdere samen werking, gedachtig aan het spreekwoord „Eendracht maakt macht". En ook de I. O. G. T. bracht een bloemenhulde. De jeugdige Nico de Waard bood vervolgens namens de jeugdorganisatie der afd. Alkmaar met enkele woorden bloemen aan, evenals de heer Schelyisch van Beverwijk, die hoopte, dat de victorie weer eens voor den zooveelsten keer van Alkmaar beginnen zou. De heer H a m m e (Hilversum) wees er op, hoe wenschelijk het is, dat de verschillen de afdeelingen elkaar beter leeren kennen. Daarom drong spr. er op aan, dat men zoo veel mogelijk met elkaar kennis maakt. Spr. bood tenslotte bloemen aan. De heer Zwaan complimenteerde de afd. namens zijn zuster, die lid is van de afd. den Haag. Namens haar moest hij bloemen aan het bestuur aanbieden. Intusschen kwam een telegram binnen van deze zuster, dat ook al een gelukwensch be vatte. Bloemen werden tenslotte aangeboden door de afd. Langendijk, Zaandam en de J. G.O.B. afd. Alkmaar, terwijl telegrammen en brieven waren ingekomen van de afd. Naarden, N.C G.O.V. afd. Alkmaar, den heer Volberda, het gemeentebestur van Alkmaar, afd. Koog a. d. Zaan, Assendelft, den heer Schenk, dir. Marktwezen, afd. den Helder, Wormerveer, Kaspers, Hilversum, Hoofdbe stuur, Haariem, Zaandijk en IJmuiden. Het was reeds bij zevenen, toen de voor zitter nog eens weer het woord nam, om alle aanwezigen te bedanken. En toen was het wachten op den feestavond, die reeds een uur later begon. De feestayond. Een volle zaal was opgekomen, om feest te vieren met de afd. Alkmaar van den A.N.G. O.B. De bloemen, die waren aangeboden, ga ven aan de zaal van het Gulden Vlies een feestelijk aanzien en het programa was zoo aantrekkelijk, dat al heel gauw de ware stem ming er in was. De avond begon met muziek. Het Selection Symphonie Orkest „Scherzando" uit Zaan dam speelde onder leiding van den heer G. Bank Czn. een viertal nummers. Het ensem ble maakte een beschaafden indruk, wat voor al bleek uit de vertolking van de Andante uit de symphonie in C van van Beethoven. Het applaus, dat telkenmale weerklonk, was meer dan verdiend. De beeldengroepen werden een groot suc ces, zoodat men genoodzaakt was, een paar nummers te herhalen. De lichteffecten waren buitengewoon fraai. Het eene nummer volgde snel op het an der en zoo stond al heel spoedig de heer J. P. Burlage uit Utrecht op het tooneel, om eenige voordrachten te houden. Vooral het eerste nummer „De rattenvanger van Hame ien" en ook „De Bruid" oogstte een dank baar applaus. Dat applaus werd nog ster ker, toen de heer Burlage als karakterspeler optrad. Op buitengewoon geestige wijze gaf hij eenige komische nummers ten beste en het applaus werd tenslotte een ware ovatie. Voordat de bondsvoorzitter, de heer Marte- nies, uit den Haag, de feestrede uitsprak, werd eerst nog een tweetal bloemstukken aangebeden resp. door de G. O. sportvereen. en door de afdeeling Westzaan. Nadat vervolgens de voorzitter onder luid applaus had medegedeeld, dat de bloemen- vracht naar het Neutrale Ziekenhuis zou worden gebracht, werd 'y de feestrede uitgesproken. Spr. ving aan met het maken van een ver gelijking. Wanneer, aldus spr., een over strooming plaats heeft, komen van alle zij den groepen menschen met hulpmiddelen aandragen, om dit gevaar te stuiten; doch anderen blijven werkeloos toezien, zeggende Waarom zal ik helpen? Morgen is het water wellicht van zelf weggetrokken, en dan is al dit werk tevergeefs geweest. Dit beeld past zeer juist in het kader van de drankbestrijding. Zij, die werkeloos toe zien, noemen zich „sympathiseerenden". Doch deze dienen medestrijders te worden voor het groote ideaal, dat een klein onder deel is van het groote maatschappelijke werk, maar toch een zeer belangrijk. Spr. wees dan op de talrijke gevaren, die door den al cohol dreigt een ernstiger ramp te worden, cohol dreigt een ernstigen ramp te worden, dan ooit eenige overstrooming is geweest. Spr. uitte er zijn verwondering over, dat tot zoovele arbeiders het gevaar van den alcohol is doorgedrongen, terwijl vele „intellectu- eelen" hiervan nog zijn gespeend. Spr. zijn? Alle hartelijkheid was uit des dokters stem verdwenen; zijn toon was kil alsof hij moe was van een vervelend gesprek. „Ja, maar u weet hoe zenuwachtig ik ben; kunt u niets meer zeggen?" Een korte stilte, toen: „U zegt dat hij geregeld zijn melk krijgt, iecleren dag VA L.?" „Ja, ja, natuurlijk eiken dag." „Dan zou ik er niet over tobben." De voordeur sloeg dicht, een oogenblik later reed de auto weg. Zonderling te moede en een beetje nieuwsgierig, hoewel niet erg, verwon derde Esther er zich over wat de dokter met de laatste woorden bedoelde. Was de oude man ziek of niet? Terwijl zij voortging met de kamer op te ruimen, opende de dokter de glazen deur en zag haar aan met een blik die iets verlegens had. Zijn gedachten kon ze niet raden, maar dat kon ze nooit. „Wat zijn die menschen toch dwaas", zeide hij eindelijk. „Hoe meer geld ze hebbèn, hoe maller ze zijn. Je moet hen altijd meer vertellen dan je weet, en ze willen nooit wachten tot een ziekte zich echt openbaart." Hij maakte een minachtend gebaar, verdween met zwaren stap in zijn ka mer en sloot de deur. Wilde hij een uitlegging geven voor het geval dat zij iets verstaan had? Of wilde hij alleen een algemeen oordeel Uitspreken over de patiënten, die hij spoorde de aanwezigen aan te volharden in den strijd, die niet enkele maanden, maar wei tientallen jaren zal duren, en wees op het gevaar van het gebruik van alcohol op fabrie ken en werkplaatsen, terwijl die ook het aan tal slachtoffers van het snelverkeer steeds doet toenemen. Daartegenover mogen wij niet onverschillig blijven staan. Aan sympathie en waardeering hebben wij niets, enkel aan daden. Ook in onze kringen wordt wel eens ge zegd, aldus spr., waarom met een organisa tie. Er zijn er zoovele, die toch allen werken voor hetzelfde doel. De practijk heeft ge leerd, dat er nu eenmaal verschillende groe pen komen, met eigen krachten, eigen gaven en eigen wil, maar die toch allen werken aan den dijk, die den jenever-stroom moet stuiten. In de komende jaren zal de tegenstand steeds grooter worden, en dat wij afzonder lijk georganiseerd zijn, behoeft niet in te slui ten, dat wij een eenheid vormen tegenover dreigende gevaren. i Ongetwijfeld stemt het tot dankbaarheid; dat er reeds zooveel is verricht, wat zeker reden tot feestvreugde geeft. Spr. herinnerde er dan aan, dat velen zich onder het blauwe vaandel hadden geschaard, doch tegen den strijd niet bestand waren. Gok hier geldt het gezegde: Velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Spr. sprak vervolgens eenige waardeerende woorden tot den heer Groen, waarop een luid applaus volgde. Met den grootsten aandrang spoorde spr. de aanwezigen aan zich te scharen onder de blauwe vaan, om dammen op te werpen te gen den alcohol. Vervolgens vergeleek spr de dapperheid van de soldaten voor het behoud van de vaderlandsche vlag met de trouw, die de drankbestrijders moet bezielen bij! bun moei lijk werk. Eenmaal geschaard onder die 'banier, moet men hem trouw blijven. Spr. rekende het zich tot een dankbare taak, de afd. Alkmaar namens den bond een nieuwe vlag te mogen aanbieden. Doch spr. wilde dit slechts doen onder één voorwaarde: „Dat U de belofte aflegt, dat U de banier trouw zult blijven". Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat de kden de banier nooit ontrouw zouden worden en reikte hiermede de vlag aan de afd over. (Langdurig applaus) Vervolgens werd door allen uit volle borst het drankbestrijderslied medegezongen. De voorzitter dankte den heer Martinus voor de gesproken woorden en beloofde namens bestuur en leden steeds te zullen blijven werken in het belang van de drank bestrijding Spr. gaf vervolgens een korte uiteenzetting van de op de vlag voorkomende symbolen en bracht daarbij een woord van dank aan den ontwerper, den heer van Eykern. De avond werd verder aangenaam gevuld met muziek BENOEMING TIJDELIJK PERSONEEL1 HANDELSAVONDSCHOOL. In bijlage No. 108 schrijven B. en, W.: Voer den duur van den cursus 1930/31 bestaat aan de Handelsavondschool naast het vast aangesteld personeel nog behoefte aan een leeraar voor 2 uren per week aardrijkskunde. Wij hebben gemeend U voor deze be trekking te moeten voordragen den heer J. J. T. Kooij, onderwijzer aan de Ge meenteschool nr. 1. De heer Kooij was ook den vorigen cursus rai. de Handels avondschool verbonden. De Minister van Onderwijs heeft deze voordracht goedgekeurd, terwijl de be trokken Inspecteur zich daarmede kan vereenigen. De instemming van de Com missie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs is gevraagd. Zoodra haar ad vies verkregen is, zullen wij dit voor U ter inzage leggen. B. en W. stellen den raad voor tot be noeming over te gaan, welke benoeming zal gelden van den datum van 't besluit af en tot en met 31 Augustus 1931. BENOEMING PERSONEEL NIJVER HEIDSSCHOLEN. J B. en W. schrijven in bijlage 107; De Directeur der gemeentelijke scho len voor Nijverheidsonderwijs heeft ons voorgesteld: a. met ingang van 1 Sept. 1930 te benoe men tot leeraar in natuurkunde aan de school voor voorbereidend middel baar technisch onderwijs, den heer J. J. Blom, léeraar aan de Ambachts school alhier; b. voor het tijdvak van 1 October 1930 tot en met 30 September 1931 op nieuw te benoemen tot tijdelijk leeraar in bouwkundig teekenen c.a. aan de gemeentelijke avondschool blijkbaar niet hoog stelde. Al ging het om haar leven, zij moest het antwoord schuldig blijven. HOOFDSTUK 7. J Verscheidene dagen gingen voorbij, waarin ze niets van de Cliffords hoorde. En zij dacht ook weinig over hen, want er waren zulke belangrijke zaken, die haar bezig hielden. Esther was maar een gewoon menscli. Achter een winkel raam in le Croisette hing een kastanje bruine crêpe de Chine jumper, die als een magneet haar oogen tot zich trok. Dat was haar kleur en een mooie achter grond voor haar goudkleurige amber- kralen, die een patiënt voor haar uit Pe king had medegebracht. Zou ze nu eens een buitensporigheid doen, of zou ze heel zuinig zijn? Het was een ernstig probleem. Buitendien had ze in haar hotel een jongen Italiaan ontmoet, vroo- lijk, met goede manieren, en deze had haar gevraagd eens met hem uit te gaan en te dansen. Wat moest ze hem zeggen? Haar ziel snakte naar vroolijk- heid en over het algemeen dansten de Italianen goed. Dan was er uit New- York een brief gekomen van den haar toegewijden jongen medicus, die met haar wilde trouwen. De brief ademde een volkomen begrijpen en grooten trouw, wat haar koud liet, maar toch iets gaf om te denken. Dus stof te over om haar gedachten bezig te houden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5