mmnstht toirait. DE VERLOREN INJECTIENAALD. LANDBOUW en VEETEELT. Honderd twee en dertigste Jaargang. Oinsdas: £3 September Radio-hoekje Stadsnieuws FEUILLETON. „Ik bedoelde alleen, dat zijn zuster mij zeide er bang voor te zijn. Een van de dienstboden had het gekregen" Ho. 224 1930. Woensdag 24 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.- uitzending). 8.— Gramoioonplaten. 10.— Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.15 Voordracht door Nelhe Soetres. 10.30 Ziekenuurtje 11.30 Gramofoonpl. 12.— Politieberichten 12.15 Concert. V.A.R.A.-Septet. 2.15 Toe spraak voor de vrouwen. 3.— „Maak het zelf" les. 4. Vraaghalfuurtje voor kinderen. 4 30 Kindervertellingen. 5.15 Orgelspel door Joh. Jong. Accordeonniuziek van Eugène Ra- inond. 7.Literair halfuurtje door A. M de Jong. 7.45 Politieberichten. 8.— Uitz uit •Heerenveen. Het V.A.R.A.-Orkest. Toespraak van den V.A.R.A.-voorzitter. 0.30 „De Bri gade-Telefoon". Luisterspel van E. Johann- sen. Op te voeren door het „Groot Volkstoo- neel". 10.30 Vervolg uitz. uit Heerenveen. 11.— Persberichten. 11.15 Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Concert. 10.30—11Ziekendienst. 11 .—11.30 Gra- mofoonplaten. 11 3012.30 Hafmoniumbe- speling door M. F. Jurjaanz. 12.30—2.— Concert. Mevr. v. Ravenzwaay—Möllenkamp, zang. H. Hermann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. v. d. Horst—Bleekrode, piano. 2.-2.45 Concert. Mevr. de Knegt—ter Haar, sopraan. Louis de Ruyter, viool. Mej. Rie Beute, piano. 2.453.15 Lezen van Chr. Lec tuur. 3.154.15 'ervolg concert. 4.155. Gramofoonpl. 5.6.Kinderuurtje. 6.7. Chr- Liederen-uurtje 6.30—6.40 Koersen 7.—7.30 W. J. van Schelven: „Wanneer le vert pluimvee voordeel op?" 7.308.— Arie Pilon„De zingende zie! van Vlaanderland". 8.10.20 Dr. K. Schoep: „Een roemrijke bladzijde uit de ontwikkeling der chirurgie". Concert door de Stafmuziek van het 6de Regt. Infanterie. Dubbelmannenkwartet „Orpheus". 10.2010.30 Persberichten. 10.30—11.30 Gramofoonplaten. 1 ^*35 Morgenwijding. nru t g; 0 Gramofoonnlaten. 120 S0Dra1n0nv H 2}° Councert' B' Pette Fraser' Ichofenrrdlngi b^nton' 2 50 Uitz voor Molchanoff en New i kv- °rkest'5 05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Koorzang. 7 20 Le- Tmni f5 L0e»8 05 P'ano-recital door A. lempleton. 8.20 Concert. Orkest. K. Winter, ritPonaaF ^lker> f^uit' S" Robertson ba' ÜS' in S01 Robertson, piano duetten. 10.— Nieuwsberichten. 10.15 Le zing. 10.30 Beursberichten. 10.40—11 20 io oAr! Sextet' L- Marshall, alt. 11.20- lz.20 Dansmuziek. PMijs "Radio-Paris", 1725 M. 12.50- Zi- 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.25-7.50 Gramo foonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 —11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Orkestconcert en bas. 5.50—6.50 Trio concert. 8.359.50 Koor- en orkestcon- -1, r°esPrake"- 5-50 „Kindtaufe" van Hans Muller—Schlösser. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Kalundborg, 1153 M. 1.05—2.20 Orkest concert. 3.50—5.50 Orkestconcert. 8.20— 10.20 Orkestconcert en zang. 10.40—12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Concert. 8.35 Concert. Orkest en zangeres. Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonplaten. 9.20—12 20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15 2.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl 2.504.50 Lezingen. 4.505.50 Concert 5.50—8.50 Lezingen 8.50 „Von der Tragö- die bis zur Revue". Vroolijk spel met muziek van E. E. Schwabach. 9.50 „Da capo". Or kestconcert. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. WEER EEN RADIOLEZING VERBODEN. Gisteravond zou mr. J. H. Schultz van Haegen voor den Nederlandsche Omroep, al gemeen programma, dat deze week verzorgd wordt door de V.A.R.A., spreken over het "onderwerp: Noodzakelijke verbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringswezen. Deze lezing heeft echter niet plaats gehad, daar de uitzending door de Radio-omroep- controle-commissie is verboden. VERKOOP GROND PALINGSTRAAT. In bijlage Nr. 109 schrijven B. en W.: De heer H. Vos alhier, heeft gevraagd voor zich of zijne lastgevers te mogen koopen een aan deze gemeente in eigendom toebenoorend perceel bouwterrein, gelegen aan de Paling straat, kadastraal bekend gemeente Alk maar, sectie F, nr. 2727 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 781 M2., voor den prijs van 10 per M2. Dit perced is op het bij de stukken gevoegde kaartje in roode kleur aan gegeven. Noch wij, noch de commissie van bijstand voor het grondbedrijf hebben tegen dezen verkoop bezwaar, in verband waarmede wij U voorstellen het desbetreffend besluit te nemen. ONTHEFFING ARTIKEL 28 BOUW EN WONINGVERORDENING. In bijlage Nr.'106 schrijven B. en W.: Bij ons college zijn ingekomen een tweetal adressen, waarbij F. H. Geels en C. Bierman alhier, ons vergunning verzoeken tot het bouwen, respectievelijk van een trekkas en een warenhuis op een terrein gelegen in den Eendrachtspolder, respectievelijk kadastraal bekend in sectie E. nr. 554 en nr. 551, beide volgens de bij de betreffende verzoekschriften overgelegde teekeningen. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het verboden te bouwen anders dan, hetzij aan bij de in werkingtreding dier verordening bestaande openbare straten, hetzij aan openbare stra ten, aangelegd overeenkomstig de bepalin gen dier verordening, hetzij aan aan te leg gen openbare straten. Van deze bepaling kan Uwe Vergadering volgens de 2e alinea van hetzelfde artikel ontheffing verkenen. Waar het in beide gevallen de bedoeling is het te stichten gebouw op meer dan 10 M. uit den openbaren weg te bouwen en dit derhalve volgens de omschrijving in de 3e alinea van bedoeld artikel niet aan een openbare straat komt te liggen, is voor de uitvoering van de bouwplannen ontheffing van het verbod van bovengenoemd artikel der bouw- en woning- vtroraening noodig. Wij hebben tegen het verkenen dier ver- eischte ontheffingen geen bezwaar en geven U mitsdien, met verwijzing voor zooveel noo dig naar Uwe besluiten van 21 November en 19 December 1929 dienaangaande in over- Van ALICE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 14) Toch kwam dikwijls de spontane sym pathie, die ze voor miss Clifford was gaan voelen, haar te binnen, en dan was ze benieuwd te weten wat daar eigenlijk in „la Californië" gebeurde met den ouden katoenfabrikant. Ze wist, dat de dokter er tweemaal daags kwam en ze besloot het hem te vragen. „Dokter, wat gebeurt er met sir Char les Clifford?" „Wat er met hem gebeurt?" Met ge fronste wenkbrauwen bekeek de dokter een reageerbuisje en wachtte op haar verklaring. „Ik bedoel of hij ziek is en wat of hij heeft." „O, typhus", zei de dokter, geheel ver diept in zijn onderzoek. „Dan was 'ttoch typhus!" riep Esther uit met een bewust gevoel van teleur stelling. Hij liet het buisje zinken en richtte zijn kleine, doffe oogen op haar. Zonder te weten waarom kreeg ze een gevoel van onbehagen. „Waarom zegt u toch?" weging, te besluiten: ontheffing te verkenen van het verbod in de eerste alinea van art. 28 der bouw- en woningverordening ten aanzien van: a. het bouwen volgens overgelegde teeke- ning, van een trekkas op een terrein in den Eendrachtspolder, kadastraal bekend in sectie E. nr. 554, door F. H. Geels, alhier; b. het bouwen volgens overgelegde teekening van een warenhuis op een terrein in den Eendrachtspolder, kadastraal bekend in sectie E nr. 551, door C. Bierman, alhier, een en ander onder voorwaarde, dat, wan neer te eeniger tijd in de omgeving van het te stichten gebouw een woonwijk mocht verrij zen, deze ontheffing niet meer van kracht zal zijn. AANSCHAFFING SCHOOLBANKEN WILHE L MI NA SCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 112: Den 24sten Juli j.1. ontvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad een adres d.d. 22 Juli t. v. van het bestuur der Vereeni- ging tot bevordering van Christelijk School onderwijs alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van 96 nieuwe schoolbanken (in elk der klassen 3, 4, 5 en 6 24) ten behoe ve van de Wilhelminaschool aan de Doelen straat, omdat de aanwezige banken in on- bruikbaren staat verkeeren. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, deelen wij U mede, dat blijkens het voor U ter inzage liggende rapport van den Direc teur der gemeentewerken d.d. heden de aan wezige banken zich inderdaad in zoodanigen toestand bevinden, dat ze niet meer door her stel in bruikbaren staat kunnen worden ge bracht. Aangezien overigens de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der L. O. wet 1920 ge stelde eischen (in verband met het Kon. be sluit van 14 December 1925 behoeft in dit geval geen waarborgson te worden gestort) moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd. B. en W. stellen den Raad mitsdien vóór het desbetreffende besluit te nemen. AANSCHAFFING STOELEN ST. ADELBERTUSSCHOOL. In bijlage Nr. 111 schrijven B. en W.: Den 24sten Juli j.1. ontvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad drie „Ja, dat is zoo. 't Komt veel voor." Ze had zoo graag willen vragen hoe het met den ouden man was, maar zij durfde niet verder op het onderwerp in gaan bij iemand, die haar deed gevoelen dat haar vragen overbodig, zoo niet on bescheiden waren. Ze zag hem een nieuw dekplaatje onder zijn microscoop schuiven, geheel in beslag genomen door zijn arbeid. Als menschelijke we zens beteekenden patiënten niets voor hem. Twee dagen daarna gebeurde er iets, dat haar geheele levenswijze verander de. Toen zij 's morgens kwam, bespeur de zij dat er iets geheimzinnigs gaande was, want Jacques, die haar in de hall tegenkwam, had iets geheimzinnigs en ironisch over zich. „Mademoiselle, wat heb ik u verteld? Zeide ik niet dat het zoo gaan zou?" „Wat gezegd? Wat bedoel je?" „Zeide ik niet, dat hij er genoeg van had?" „Jacques, waar heb je het toch over?" Hij trok de schouders op en schudde het hoofd. „Gaat u maar eens binnen, dan zult u het hooren. Hij wacht op u om met u te spreken." Niets er van begrijpende tikte zij tegen de dein* van de consultatiekamer en werd ze verzocht binnen te komen. De dokter zag bij haar binnenkomen op van een ongewone drukte van zijn schrijfta fel en toen zijn blik de hare ontmoette, kreeg ze den indruk, dat het zwaarwich tige van zijn manieren verminderd en als 'tware opgeklaard was door een blij glojen aan den horizon, maar wat het a. adressen d.d. 5, 7, en 7 Juli t.v. van het be stuur der Vereeniging „St. Joseph" alhier, houdende het verzoek gelden uit de gemeente kas te willen versterken voor: de aanschaffing van 80 stoelen ten be hoeve van de beide klassen der St. Adel- bertusschool aan den Nieuwlandersingel, waaraan onderwijs wordt gegeven vol gens Dalton-stelsel; b. het aanbrengen van een linoleum-vloer- bedekking in de lokalen, waarin de onder a genoemde klassen zijn gehuisvest; c. het aanbrengen van een linoleum-vloer- bedekking in drie bovenlokalen van de St. Aloysiusschool aan de Koornlaan. Het bestuur heeft de beide laatstvermelde aanvragen ingetrokken. Omtrent het onder a vermelde verzoek thans dienende van bericht en raad, deelen wij U mede, dat blijkens het voor U ter in zage liggende rapport van den Directeur der gemeentewerken d.d. heden de aanwezige stoelen inderdaad, gelijk het bestuur aan geeft, zich in zoodanigen toestand bevinden, dat ze niet meer door herstel in bruikbaren staat kunnen worden gebracht. Aangezien overigens de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der L. O. wet 1920 ge stelde eischen (in verband met het Kon. be sluit van 14 December 1925 behoeft in dit geval geen waarborsom te worden gestort) moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd. Wij stellen den Raad vóór het desbetref fend besluit te nemen. VERKOOP VAN GROND AAN DE DE FO'NTE'IN VERSCHUIRSTRAAT. In bijlage Nr. 113 schrijven B. en W.: Van den heer H. Vos alhier, ontvingen wij een verzoek om aan hem of zijn lastgevers te verkoopen een aan de Fontein Verschuir- straat gelegen perceel bouwterrein, kada straal bekend gemeente Alkmaar, sectie F, nr. 2727 gedeeltelijk, ter grootte van onge veer 416 M2., voor den prijs van 10 per M2. Dit perceel is op het bij de stukken ge voegde kaartje in roode kleur aangegeven Daar noch wij, noch de commissie van bij stand voor het grondbedrijf, tegen dezen ver koop bezwaar hebben, stellen wij' U voor het desbetreffend besluit te nemen. VERBETERING VAARWEG ALKMAARDERMEER. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 110: Naar aanleiding van ons voorstel van 17 Juli 1928 (bijl. nr. 93) stelde Uwe Vergade ring bij besluit van 26 Juli d.a.v. een bijdra ge van 13.333.beschikbaar voor de ver betering van den scheepvaartweg van de Achterzaan bij Knollendam naar het Noord- hollandsch kanaal. Gelijk U bekend is, zal, komt die verbete ring tot stand, Allernaar langs de Zaan te be reiken zijn voor schepen van lOOOi ton. Thans is de vaart van Alkmaar door het Noordhol- landsch kanaal via Purmerend alleen moge lijk voor schepen van ten hoogste 600 ton. Bovendien is de vaarweg over Zaandam 5 K.M. korter en is er slechts één schutsluis, terwijl de schepen langs de andere verbinding twee sluizen moeten passeeren. De uitvoering der werken is vertraagd, doordat eenige gemeenten in de Zaanstreek weigerachtig zijn gebleven, de van haar ge vraagde bijdrage te verleenen, zelfs nadat de Provincie door een combinatie mogelijk te maken met de wegverbetering door de Scher- meer, de kosten had weten te verminderen van 80.000 tot 50.000. De Provincie vraagt thans, of Alkmaar ondanks de besparing op de totale kosten van het werk, de in 1928 toegezegde bijdrage wil handhaven. Alleen wanneer dat het geval is, bestaat er kans, dat de verbetering van den vaarweg tot stand komt. Wij meenen, dat Alkmaar aan het verzoek der Provincie moet voldoen. Nu het er alleen om gaat, een reeds toegezegde bijdrage te handhaven, zij het dan dat die som tot de overige bijdragen in andere verhouding staat dan men zich in 1928 voorstelde, kan Alk maar de verantwoordelijkheid voor een wei gering naar ons voorkomt niet op zich nemen, te meer niet, nu met een matig bedrag, voor éénmaal te storten, Alkmaar de beschikking zal verkrijgen over een aan hooge eischen voldoende verbinding te water met Amsterdam. Wij geven U dan ook in overweging, ons te machtigen, aan Ged. Staten te berichten, dat deze gemeente de bij Raadsbesluit van 26 Juli 1928 toegezegde bijdrage van 13.333 voor de bovenaangeduide verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer alsnog beschikbaar zal stellen, onder de voor de hand liggende voorwaarde, dat, wanneer de totale kosten minder mochten bedragen dan 50.000, de bijdrage der gemeente verhou dingsgewijs zal worden verminderd. was kon zij niet vermoeden, niet om schrijven. „O, zuster Rowe, u vindt mij aan de préparatieven van een onverwachte verandering. Het geval is, dat ik ver zocht ben om eenigen tijd mijn practijk neer te leggen ik kan niet zeggen voor hoe lang en in dien tijd de lijf arts te zijn van sir Charles Clifford." Hevig verrast kon Esther alleen zeg gen: „Ja heusch?" waarop ze zijn verde re uitingen afwachtte. Wat had hem hiertoe overgehaald? Ze vermoedde, dat de Clifford's hem een groote vergoeding hadden toegezegd. „Ik heb met een collega afgesproken, dat hij eenigen tijd mijn practijk waar neemt", vervolgde de dokter, al spreken de ijverig zijn papieren rangschikkende. „Maar natuurlijk hangt het van mijn patiënten af of ze hem willen hebben. Hij is zeer bekwaam. Ik behoef niet te zeggen, dat sir Charles het de moeite waard maakt; ik heb een vacantie noo dig. De verandering zal mij goed doen." Dus dit was de reden van zijn opge ruimder uitzicht. Zelfs een machine moest wel eens rusten. Toen dacht Esther aan zijn ander werk, aan zijn on derzoekingen, die hem nooit vermoei den. „En hoe moet het met uw proefnemin gen?" waagde zij te vragen. „Ik zal nu en dan een paar uur weg kunnen", antwoordde hij. „Maar na tuurlijk moet ik allen ernstigen arbeid in het laboratorium opgeven tot dit ziektegeval zijn beloop heeft gehad. Dat bëtre.qr ik, want zooals jj weet bon ik HET IN CULTUUR BRENGEN VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Voor de aanneming van personen voor het in cultuur brengen van de gronden in den Wieringermeerpolder zijn door de directie van den Wieringermeerpolder de volgende richtlijnen vastgesteld: Bij het in cultuur brengen van de Wierin- germeergronden zullen verschillende catego rieën arbeidskrachten worden tewerk gesteld: le. a. Landarbeiders wier gezin niet in of niet in de nabijheio van den polder woont. Deze arbeiders worden ondergebracht in barakken, boerderijen of andere woningen, zooveel mogelijk b;i l et werk. Zij werden uitsluitend betrokken door be middeling van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, dus over de Arbeidsbeurzen en hare correspon dentschappen. Landarbeiders, die voor deze categorie in aanmerking wenschen te komen, behooren zich derhalve bij de betrokken Ar beidsbeurzen of co:respondentsrhappen daar voor op te geven. In de eerste plaats zullen voor plaatsing in den Wieringermeerpolder worden aangewezen de arbeiders uit de plaatsen, waar een chroni sche plattelandswerkloosheid heerscht. Binnen enkele weken zullen een 500-tal de zer arbeiders tewerkgesteld zijn, verdeeld over vijf kampen, nl. te De Haukes, te Sluis I (pl.m. 5 K.M. van de Haukes en van Nieuwe- sluis), te Nieuwesluis, te Kolhorn en te Aarts woud. Een kamp zal worden bezet met arbei ders uit Friesland, 1 kamp met arbeiders uit Groningen, 1 uit Drenthe, 1 uit Overijsel en Gelderland. De bezetting van het 5e kamp zal vermoe delijk uit Brabant en Zeeland komen. Behalve een vijftal barakken zullen dit jaar, zoo mogelijk, nog een 50-tal arbeiders woningen worden gebouwd, waarvan het schuurgedeelte wordt ingericht voor het on derbrengen van 6 kostgangers. Uit welke stre ken deze bezetting zal komen is nog niet vast gesteld. Het is duidelijk, dat het diep winter is voor deze woningen zullen kunnen worden betrok ken. b. Landarbeiders, wier gezin in de nabij heid van den polder woont. Zij worden eveneens uitsluitend betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling. Zij, die derhalve in den polder wen schen te werk te worden gesteld dienen zich daarvoor bij de Arbeidsbeurzen of de Corres pondentschappen op te geven. Deze arbeiders worden slechts tot een be perkt aantal aangenomen om te voorkomen, dat te veel arbeiders uit de omgeving van den polder worden weggezogen en de daar be staande landbouwbedrijven worden ontwricht. 2e. Landarbeiders wier gezin in den pol der komt wonen. Door de Wieringermeer-directie zullen een 500-tal landarbeiderswoningen worden ge bouwd, (pl.m. 50 in 1930, pl.m. 300 in 1931 en pl.m. 150 in 1932). Het ligt in de bedoe ling voor deze categorie de Landarbeiders- wet toe te passen, zoodat de arbeider op den duur eigenaar wordt. Landarbeiders, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich te zijner tijd opgeven bij de Arbeidsbeurzen of hare Cor respondentschappen. Zij worden betrokken uit het geheele land, dus niet alleen uit de werk loosheidscentra. De arbeidsbeurzen oefenen de eerste schifting uit, terwijl de definitieve keuze geschiedt door de Wieringermeer- directie. Behalve op flinkheid en bekwaamheid van den arbeider zal vooral worden gelet op flinkheid en netheid van de arbeidersvrouw. Het schuurgedeelte van deze woningen zal tijdelijk voor de onderbrenging van zes kost gangers worden ingericht. De arbeidersvrouw moet deze ruimte in orde houden en zorg dra gen voor middageten, koffie en thee voor de kostgangers tegen een nader vast te stellen vergoeding. 3e. Boeren of boerenzoons, die het voor nemen hebben zich in de toekomst in den polder als eigenaar, pachter, erfpachter, enz. te vestigen. Aan het in cultuur brengen van zoute gron den zijn verschillende moeilijkheden verbon den, zoodat het gewenscht is landbouwers, die zich vrij spoedig in den polder wenschen te vestigen in de gelegenheid te stellen vooraf practische ervaring op te doen. De gelegenheid hiertoe wordt door de Wie ringermeer-directie geopend, door gegadigden aanvankelijk onder dezelfde voorwaarden, als voor de landarbeiders gelden, te werk te stel len De boeren of boerenzoons, die landbouw onderwijs hebben genoten, genieten de voor keur. Zij zullen zooveel mogelijk bij de machines, bij het greppelen, draineeren, enz. worden ge druk bezig met allerhande proeven, om 'tantitoxine voor tetanus te vinden. En iedere verloren week verhoogt de kans dat een ander het vinden zal. Maar er is niets aan te doen, men moet kiezen of deelen." En toen bedacht Esther zich, dat zij wel eens vragen mocht, hoe 't haar gaan zou bij deze verandering. „Dus dokter, u zult me de eerstvol gende weken wel niet noódig hebben." „Daar wilde ik het nu juist met u over hebben. Neen, dat zal ik niet en ik vind geen reden om u uw salaris uit te keeren, als ik niets voor u te doen heb." „Ja, dat begrijp ik." „Als u evenwel toch in Cannes wenscht te blijven, heb ik u een voorstel te doen. Sir Charles wordt verpleegd door een Engelsche verpleegster, maar hij moet nog een tweede hebben. Mis schien wilt u wel als dagverpleegster bij hem komen". Dus dat was de tweede verrassing. „Zouden ze mij graag hebben?" „Miss Clifford stelde het voor. Uit wat ze me zeide bleek me, dat u iets zeer aantrekkelijks voor haar hebt, al vanaf den dag dat ze u hier zag". De onverschillige, losse wijze waarop hij dit zeide gaf te kennen, dat hij aan nam dat er zoo iets bestond als sympa thie tusschen twee menschen en dat dit dus wetenschappelijk erkend moest worden, hoe ongelooflijk het hem ook scheen. Het beeld van de eenvoudige vrouw plaatst. Degenen, die blijk geven van buiten gewone practische bekwaamheid en leiders eigenschappen, kunnen in aanmerking komen voor onderbaas. Zij die te ver van den polder wonen om dagelijks huiswaarts te gaan, worden zooveel mogelijk groepsgewijze ondergebracht als kostgangers in de te bouwen landarbeiders woningen. Inzake de plaatsing en de eischen, waaraan de candidaten moeten voldoen, zal met de landbouworganisaties overleg worden ge pleegd en voldoende worden gepubliceerd. 4e. Plaatsing als onderbaas, opzichter, bedrijfsboer, enz. Velen wenschen plaatsing als onderbaas, opzichter, of bedrijfsboer. Aangezien de uitvoering der werkzaamhe den gedeeltelijk wordt opgedragen aan d< Nederl. Heide-Mij., terwijl andere werkzaam heden zullen worden aanbesteed, wordt dooi de Wieringermeer-directie slechts zeer weinig toezichthebbend personeel aangesteld. In he: algemeen kan aan aanvragen in dien gees niet worden voldaan. Zoolang de Regeering niet beslist heef over de wijze waarop de gronden zullen wor den uitgegeven, kunnen evenmin bedrijfsboe- ren worden aangesteld. Wegens gebrek aan onderdak kunnen voor- loopig slechts diegenen worden aangenomen, die dagelijks naar hun woonplaats kunnen terugkeeren. DE LANGENDHKER GROENTE- VEILINGEN. Jammer, dat de laatste bloembollenveiling een niet wat gunstiger verloop had. De vorige maal was het verloop van dien aard, dat men er algemeen over tevreden was. Nu echter was er wel een groote aanvoer, doch de han del was stug, de prijzen daardoor laag, zoo dat er vele van de aangevoerde partijen wer den opgehouden. Voor de vele tuinbouwers, die zich vanwege de slechte uitkomsten in het tuinbouwbedrijf voornemen om tot het bloembollenbedrijf in het klein over te gaan, is dit gedeeltelijk een teleurstelling (voor hen die plantgoed moeten koopen allicht tijdelijk een meevaller), doch het geeft te denken voor de toekomst. Het ongunstige verloop op de groenten- markt, ook deze week, kan een te gereeder aanleiding zijn om tot een andere cultuur over te gaan. Veel verandering in de prijzen kwam er over 't geheel genomen niet en de ontvangsten van onze tuinders zijn bijzonder gering. Dat het er bij sommigen alzoo begint te nijpen is duidelijk en dat er noodgedwon gen naar een ander middel van bestaan wordt omgezien, zeer begrijpelijk. We verna men althans, dat bouwers trachten werk te vinden bij' de cultiveering van de gronden in de Wieringermeer. Voor den a.s. winter ziet het er al even bedroevend uit, daar de oogst- verwachtingen alles behalve rooskleurig zijn. Houdt men daarbij in het oog, dat de kool teelt in het buitenland naar verkregen ge gevens, vrij overvloedig zal zijn, dan kan men met reden verwachten, dat er voor onze telers van winterkool geen hooge verwachtingen worden gekoesterd. Schotsche muizen braohten deze week lager prijzen op dan de vorige. Aan de veiling van de L.G.C. werd aanvankelijk 3.40—-ƒ4.50 betaald voor middelbare, de vorige week 5 5.60. Voor groote, die in hoofdzaak voor het buitenland zijn bestemd, werd 20 a 40 cent meer betaald dan de voorafgaande week. Voor middelbare werd op het eind der week nog maar 2.90— f 3.90 betaald. School meesters brachten 5—5.30 op, Duken 22.50, ronde 2.102.90 Voor drie lingen werd een redelijke prijs betaald: 5—6. Blauwe golden f 2.303.70, blauwe Eigenheimers 5.505.80. De aanvoer beliep 41 spoorwagens. Bloemkool bracht redelijke prijzen op. Eerste soort gold 10.50—19.10 in het be gin der week; veel verandering kwam daa rnet meer in. Alleen liep de prijs Zaterdag aanmerkelijk terug en werd aan de Broeker veiling 7.108.50, aan die te Noord- Scharwoude 6.4012 betaald. Reuzen- bloemkool bedong echter deze prijzen niet. De eerste dagen kon 6—12 worden ge maakt, Zaterdag echter maar 3.606.20. Voor tweede soort was de prijs over 't geheel genomen 0.802. In 't geheel werden 60.000 stuks geveild, v.n.1. te Broek. Roode kool bracht aan de Broeker veiling 0.603 op in het begin der week, aan de veiling van den Noordermarktbond f 0.60 2.70. De hoogste prijs betreft de mooie kleine sorteering eerste kwaliteit; de groot ste brengen den minimum-prijs op. Dit is zoo onbevredigend, dat men de kool vaak op de akkers laat staan. Waren de prijzen beter, de aanvoeren zouden grooter zijn. Nu beliep hij slechts 25 spoorwagens aan beide veilin gen. uit het Noorden, die zulke vriendelijke opgcu liail, .vcuiocs xcsi: E-Tkcrj? en verdrong de meer onbegrijpelijke per soon van haar schoonzuster naar den achtergrond. Ze dacht even na. „Ja, wanneer u het wenscht wil ik graag' komen." De dokter maakte een afwerend hand gebaar. „Neen, alleen als u het wenscht", verbeterde hij haar. „Van het Engelsche huis voor verpleegsters kan ik binnen het uur een zuster krijgen. Het is mij hetzelfde. Wanneer u komt, zullen ze u betalen volgens het tarief van uw land, dus hooger honorarium dan een Engelsche verpleegster ontvangen zou, zooals u weet." „Ik dacht niet aan het geld", zeide Esther haastig en naar waarheid. „Het verwonderd mij alleen maar dat doet er niet toe. Ik zal komen. Wanneer hebt u me noodig?" „Dadelijk. Wanneej* kunt u klaar zijn?" „In omstreeks een uur. Ik moet alleen even pakkan en mijn hotelrekening be talen; dat is alles." „Heel goed, tracht er voor de lunch te zijn. Ik zal hem telefoneeren dat u komt. Hier is het adres." Hij krabbelde het op een stukje papier en had dadelijk zijn aandacht weer op iets anders gevestigd, zooals hij altijd deed als een onderwerp af was gehan deld. 't Is of er een deur voor je neus wordt dichtgegooid, dacht ze met spijt achtige vroolijkheid. Even daarna was ze het huis uit en op weg naar het hotel y v -—i .Wordt vervolgd.^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5