Buitenland een artikel van generaal hammerstein. ..De rijksweer slechts werktuig koloniale politiek. Kerk en scftool lies met elkaar in verbinding te brengen, tjoevelen. die eenmaal den smaak beet hebben gekregen, ontvangen jaren ach- iereen telkens weer onze kinderen! Mag onze secretaris, G. Muys, le Hugo de Grootstraat 8, Amsterdam, nu spoe dig Uw adres ontvangen? Wat wilt U liever, een jongen of een meisje? De meesten hebben liever een meisje. Waar om toch. Heusch, onze jongens zijn bes- te jongens. Ondeugende rakkers zenden wij niet uit. Neem als gij kunt een jon gen, gij zult er geen spijt van hebben. Het Bestuur: J. Th. R. Schreuder, Voorzitter. Dr. J. H. v. d. BEND, Vice-Voorz. G. Muys, le Secretaris. Het. J. Klopper, 2e Secretaris. C. v. d. Bend, le Penningmeester. K. v. d. Berg, 2e Penningmeester. D. v. Vliet, Alg. Adjunct. Zeer geachte Redactie, De tribune op het Sportpark is thans klaar en werd Zondag feestelijk geopend. Onze 6tad is, de heer Wendelaar zeide het reeds in zijne openingsrede, hiermede een mooi bouw werk rijker geworden, en wij kunnen vreem- delingen met trots naar ons Sportpark voe ren, om hen de eerste klas inrichting ervan te toonen. Maar als we dit doen zouden we ben niet langs de tennisbanen moeten leiden, want op hun vraag of deze tennisbanen ook bij het Sportpark hooren zou onze trots een geduchte knak krijgen, temeer omdat we zou den moeten zeggen, dat dit de eenigste ba nen in Alkmaar zijn. Inderdaad is het een feit dat de gelegen heid om de tennissport te beoefenen in onze stad zeer onvoldoende is, twee banen is veel te weinig. Zeer duidelijk kwam dit uit in de laatst gehouden wedstrijden, georganiseerd dcor „Advendo", waarvoor 4 dagen noodig waren om een toch niet overladen program ma af te werken. Bij de zich steeds uitbrei- denden kring van tennisspelers(sters) is het noodig dat de thans bestaande gelegenheid wordt uitgebreid, om te voorkomen dat deze i in de plaatsen in de omgeving yan Alkmaar zou moeten worden gezocht. We nemen de gelegenheid te baat om langs dezen weg de betrokken autoriteiten beleefd te verzoeken hunne aandacht ook aan den hier besproken hoek van het Sportpark te schenken, opdat dit Sportpark in alle onderdeden „first class" zal zijn. Beleefd dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Het Bestuur van de tennisclub „BE QUICK". DE SCHOORLDAMSCHE TELEFOON. Geachte Redactie, Ook wij zijn van meening dat het noodza kelijk is, dat de toestand bij de Schoorldam- sche telefoon zoo spoedig mogelijk verbetert. Daarom hebben wij ons d.d. 28 Augustus 1.1. met onderstaand schrijven gewend tot den leider van het Telefoonbedrijf, den heer Di recteur-Generaal der P.T.T. te 's-Graven- hage: „Wij verzoeken U beleefd doch dringend verandering te willen brengen in de organi satie van den telefoondienst te Schoorldam. Het komt herhaaldelijk voor, dat wij zoo lang moeten wachten eer de aangevraagde verbinding tot stand komt, dat de aange vraagde niet meer te bereiken is. Ter illustratie hoe of het hier den laatsten tijd gaat, zenden wij U het volgende staatje: 31 Juli 10.31 aangevraagd Alkmaar, om 11.40 dringend gemaakt, om 12.06 gekomen; 2 Aug. 10.05 aangevraagd Alkmaar om 10.40 gekomen; 2 Aug. 10.30 aangevraagd Purmerend, om 11.03 gekomen; 5 Aug. 9.10 aangevraagd Alkmaar, om 10.gekomen; 10.45 aangevraagd Gorkucn, om 11.30 geko men; 6 Aug. 9.43 aangevraagd Amsterdam, om 10.07 gekomen; 9 Aug. 9.43 aangevraagd Alkmaar, om 10.45 gekomen; 9.43 aangevraagd Apel doorn, om 11.20 gekomen; 15 Aug. 9.55 aangevraagd Haarlem, om 10.55 gekomen; 20 Aug. 2 uur aangevraagd Alkmaar, om 3.gekomen; 23 Aug. 10.— aangevraagd Hoorn, om 11gekomen 23 Aug. 10.30 aangevraagd Amsterdam, om 11.15 ingetrokken; 23 Aug. 11.05 aangevraagd Enkhuizen, om 12.30 gekomen; 26 Aug. 9.45 aangevraagd Hoorn, om 10.40 gekomen. Dit zijn slechts enkele uit de vele gespiek- ken die wij gehad hebben. Wij vertrouwen dat U aan ons verzoek zult voldoen en ver blijven met de meeste hoogachting, N.V. VAN DEVENTER'S KALK ZANDSTEENFABRIEKEN, SCHOORL. Als antwoord daarop kregen wij het vol gende briefje: „Naar aanleiding van uw bovenaange haald schrijven heb ik de eer U voor de goe de orde te berichten, dat dit weliswaar aan stonds in behandeling is genomen, doch dat een antwoord daarop U nog niet kan worden toegezonden, aangezien het onderzoek nog niet is afgeloopen. Voor den Directeur-Generaal, w.g. onleesbaar." Wij wachten nu maar geduldig af, want ëen andere leverancier is er voor dit artikel niet. In de hoop dat publiekmaken van ons schrijven er toe medewerkt, dat het telefoon bedrijf ook te Schoorldam georganiseerd wordt zooals het behoort, verblijven wi] in middels, Hoogachtend,. DIRECTIE DER N.V. VAN DEVENTER'S KALKZANDSTEEN FABRIEKEN TE SCHOORL. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is bij de Frangois Valen- tijnstiaat te 's-Gravenhage een militair ge span op hol geslagen. De paarden vlogen te gen een lantaarnpaal aan, die daardoor af brak, maar waardoor zij tevens tot stilstand kwamen. Door den schok viel de militaire be stuurder de Kruif van den bok en met inwen dige kneuzingen is hij naar het militair hos- Bilaal cfihrachL n m. Van staatsgezag". ♦nfYtS tot °Pvolger van generaal v. Heve rot chef van de rijksweer benoemde generaal L a u,m?lerstem» die reeds eerder anoniem in de bladen schreef (zoo o.a. over de betrek kingen van de rijksweer tot Rusland), heeft nu in de „Magdeburg Z." een betoog gehou den over de verhouding van den officier ten opzichte van den staat Zoo vertelt het Hbld. rnj herinnert er aan, dat de officieren en de rijksweer ten tijde van den staatsgreep van Kupp de grondwet van Weimar trouw zijn gebleven en verklaart dan, dat de weermacht met leider doch slechts werktuig van het staatsgezag behoort te zijn; zij behoort in den staat niet te heerschen, maar dezen slechts te dienen. Zij moet, staande buiten de partijpolitiek, en in eigen verband krachtig aangesloten, zich uitsluitend ter beschikking houden van de rijksregeering. Daarnevens wordt verklaard, dat de staat, die zijn verleden verloochent, evengoed on dergaat als de staat die den weg naar de nieuwe richting niet vindt. De schrijver acht het onvoorwaardelijk noodig, ook voor de toekomst dat het rijksweerministerie in han den blijft van denzelfden minister. Verlangd wordt homogeniteit en consinniteit vaii de rijkspolitiek, versterking van het staatsgezag en vermindering van den strijd tusschen land en partijen. Toestanden als in het najaar van 1923, toen de eenheid van het rijk en de rijks weer door twist in eigen boezem bedreigd werd, moeten in de toekomt onmogelijk zijn. Ten slotte wordt verzekerd, dat „tot dus ver de rijksweer nog altijd het orgaan is ge bleven, dat het rijk behoort en waarmede dit eventueel zijn politiek kan doorzetten". De officier heeft geleerd, dat politiek niet met krachttermen en dikke woorden kan worden gemaakt, doch slechts door harden en nuch- teren arbeid. Het cfficierskorps dient den nieuwen staat met dezelfde trouw als het oude officierskorps het keizerrijk. Wanneer de staat ook zijnerzijds er naar blijft streven de weermacht de noodige bestaansmiddelen te verschaffen en waakt tegen ingrijpende handelingen, die haar tot speelbal van de partijen maken, zal de officier zijn taak kun nen vervullen om den bodem voor de, zij het ook verre-toekomst, voor te bereiden, waarin het Duitsche volk in buitenlandsch-politiek opzicht weer zelf zal kunnen bepalen. EEN WRAAKNEMING. Van een kolonel op een hoofd redacteur. De directeur van het Poolsche officieele agentschap Iskra, kolonel Sciezynski, voor malig leider van de tweede afdeeling van oen generalen staf, verscheen gistermiddag in het sejmrestaurant, trad op den socialistischen afgevaardigde Niedzialkowski, hoofdredac teur van de „Robotnik", toe en gaf hem met een dikken stok een slag op het hoofd. Drie in de zaal aanwezige afgevaardigden vielen daarop den dader aan en bombardeer den hem met aschbakken, flesschen e. a. voor werpen, terwijl een hunner hem een klap in het aangezicht gaf. De kolonel motiveerde zijn optreden met de verklaring, dat hij zich door een artikel in de „Robotnik" persoonlijk beleedigd had geacht. EEN ROEKELOOZE POGING. Waaghals springt te water en vindt den dood. Een jonge Amerikaan, Terry genaamd, is Zondag van het middengedeelte van de nieuwe Hudsonbrug in de rivier gesprongen. Hij hield een lap zeil boven het hoofd uit gespreid om zijn lichaam in rechten stand te houden, zoodat hij het eerst met zijn voeten in het water zou komen. Een seconde nadat hij van de brugboog was afgesprongen, ver loor hij echter zijn rechten stand en viel dwars op het water, waarbij hij zijn rugge- graat brak. Hij werd uit het water gehaald en in bewusteloozen toestand naar het zie kenhuis gebracht, waar hij spoedig den geest gaf. De politie heeft een vriend, van Terry ge arresteerd onder beschuldiging van het ver oorzaken van den dood door schuld. Een der New-Yorksche sensatie-bladen, dat met Terry een contract gesloten had voor het auteurs recht van zijn verhaal van den sprong, ont kent verantwoordelijk te zijn voor diens -oe- kelooze poging. De manager gearresteerd. De manager van Terry, die Zondag van de nieuwe Hudsonbrug in de rivier sprong en als gevolg daarvan zijn ruggegraat brak en overleed, is gearresteerd. Hij wordt beschul digd van manslag, daar hij Terry in de rivier liet springen zonder behoorlijke voorzorgs maatregelen voor zijn veiligheid te hebben genomen. Rede van den Franschen minister Piétri. Havas meldt aan het Hbld., dat Fran^ois Piétri, de minister-van koloniën, bij de ope ning van de koloniale jaarbeurs te Marseille een rede heeft gehouden, waarin hij met vol doening de stijgende sympathie constateerde, die zich in alle politieke kringen doet gelden voor den kolonialen arbeid, welks wettig be ginsel algemeen, met uitzondering der com munisten wordt erkend. Met betrekking tot Indo-China wees de mi nister de lachwekkende aantijging van de hand als zou Frankrijk voornemens zijn de Indo-Chineezen te onderwerpen. Frankrijk heeft in Indo-China hygiënische maatregelen getroffen, welke de bevolking in staat hebben gesteld het handelscijfer sedert de komst der Franschen te verdrievoudigen. De Japanners betalen zes maal, de Siameezen twee maal zoo veel belasting als de Indo-Chineezen. Met uitzondering van de mandaten kunnen de in- landsche autoriteiten elke bestuursfunctie aanvaarden en aan den wetgevenden arbeid deelnemen. De agitatie in Indo-China, aldus Piétri, is een plaatselijke uiting van de activiteit van specialisten, die de tijdelijke malaise uitbui ten Trouwens, geheel Azië is ten prooi aan een koorts: denkt aan de anarchie in China, de onrust in Britsch-Indië. dat nochtans over liberale bestuursinstellingen beschikt, de on geregeldheden in Nederlandsch-Indië, een model van kolonisatie, waar de strijd tegen de ordeloosheid sedert drie jaar duurt. Hij vroeg daarom den Franschen de gebeurtenis sen in Indo-China met koelbloedigheid en ge matigdheid te beoordeelen en te bedenken, dat de Engelschen en Nederlanders voor een zwaarder beproeving staan. Frankrijk, zoo vervolgde de minister, zal zich in Indo-China niet bepalen tot zuiver re pressieve maatregelen. Het zal den hervor- mingsarbeid voortzetten. De groote commis sie, welke is gevormd, bestaande uit oud-mi nisters van koloniën en oud-gouverneurs-ge neraal, zal te Parijs de door de plaatselijke comité's in Indo-China ingediende voorstel len bestudeeren. Piétri zette de door Frankrijk in Indo-Chi na te volgen politiek uiteen. Zij moet een po litiek zijn van samenwerking en eerbied voor de Indo-Chineesche gebieden in het kader van het Fransche rijk. DOOR EEN AAP GESTEENIGD. Taxipassagier gedood. Een Algerijnsch handelsman, die zich Vrij dag j.1. per taxi van Maillot naar Bouira be gaf, werd bij het rijden door een bergpas eensklaps dusdanig door een steen aan de slaap getroffen, dat hij spoedig overleed. Het bleek, dat de steen was gegooid door eenaap. De apen uit het gebied zijn in verscheidene „clans" verdeeld, die elkaar fel bestrijden. De taxi-passagier had het ongeluk een weg te rijden, die juist het slagveld der apen was Ged. Staten hebben thans hun goekdeuring verleend aan het Raadsbesluit tot stichting van een openbare lagere school te Den Oever. Met ingang van 1 October a.s. is tot onderwijzeres in vasten dienst aan de chr. school te Den Oever benoemd mej. H. J. Voer man te Ermelo. Aan den Vijverweg te Bloemendaal is Zaterdag een openlucht Montessorischool ge opend. Ds. P. H. Borgers, ev. luth. predikant te Den Helder, heeft bedankt voor het beroep naar Nijmegen. Maandag zal de koningin Den Haag verlaten, om het paleis Het Loo weer te betrekken. VAKONDERWIJS IN WEST-FRIES LAND. De Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland heeft onder leiding van den directeur, den heer D. Saai te Alkmaar een excursie gemaakt naar de tentoonstelling „Het Schildersambacht", ge organiseerd in den Dierentuin te Den Haag Een 159-tal cursisten uit West-Friesland nam aan dezen leerzamen tocht deel. HET JUBILEUM VAN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Gistermiddag te ruim twee uur arriveerden te Delft de ministers Reijmer en Terpstra aan het Stadsdoelengebouw, alwaar de herden king van het 25-jarige bestaan der technische hoogeschool plaats had. Zij werden ontvan gen door den secretaris van het college van curatoren jhr. Strick van Linschoten. Daarna ving de plechtigheid der recto raatsoverdracht aan, waarop de eerepro moties volgden. Tegenwoordig waren de rectormagnifici van de verschillende hooge- scholen in den lande en hun secretarissen Na de eere-promoties heeft de heer C. Prakke namens de centrale commissie voor de studie- belangen aan de T. H. curatoren en hoog leeraren geluk gewenscht met het jubileum. De heer P. M. v. Doormaal overhandigde het door de nheer W. v. d. Berg geschilder de portret van dr. ir. C. v. d. Lely aan het col lege van curatoren. Namens dit college heeft de voorzitter prof. ir. J. F. Vogels met eenige hartelijke woorden van dank het geschenk aanvaard. De rector-magnificus heeft vervolgens aan zijn opvolger prof. Hallo den ambtsketén overhandigd. In de foyer van de Stadsdoelen werd een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd. Te zeven uur gisteravond arriveerde prins Hendrik aan het Doelengebouw, alwaar een maaltijd was aangericht; hieraan werd in totaal door meer dan 100 personen deelge nomen. PROF. DR. A. E. H. SWAEN VIJF-EN-TWINTIG JAAR BIJ HET HOOGER ONDERWIJS. Het is heden 25 jaar geleden, dat prof. dr. A. E. H. Swaen zijn ambt bij het hooger onderwijs aanvaardde. In 1863 te Haarlem geboren, bezocht hij het gymnasium aldaar, waarna hij zich toelegde op de studie van het Engelsch en in 1882 voor geruimen tijd naar Engeland vertrok. Spoedig na zijn te rugkomst werd hij belast met het onderwijs in de Engelsche taal en letterkunde aan de toen zeer bekende meisjesschool-Van der. Wilk en daarna aan de Hoogere Burger school te Almelo, welke standplaats hij in 1898 verwisselde met Nijmegen. Vandaar vertrok hij in 1900 naar Amsterdam om on derwijs te geven aan het tegenwoordige Barlaeus Gymnasium. Den 23sten September 1905 aanvaardde hij het lectoraat in de En gelsche taal en letterkunde aan de rijksuniver siteit te Groningen met het uitspreken van een rede, handelende over The Arthurian Legend in Tennyson. Acht jaar later werd hij geroepen tot het ambt van hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, waar hij op 2 Juni 1913 zijn arbeid begon met het uit spreken eener inaugureele rede, getiteld: De Wetenschappelijke behandeling van het En gelsch hier te lande. In hetzelfde jaar verleende de senaat van de rijksuniversiteit te Groningen hem het eeredoctoraat in de Nederlandsche taal en letteren. Had hij zich tijdens zijn loopbaan bij het middelbaar onderwijs reeds voort durend gewijd aan de opleiding voor de acten A en B, met zijn benoeming te Gro ningen en vooral met die te Amsterdam werd de opleiding der leeraren zijn levenstaak. Talloos velen hebben hun vorming te dan ken aan den hoogleeraar, die in zijn vaak te kleine collegezaal een sfeer wist te scheppen, uitermate geschikt voor rustige en d^&n- •gaande studie, v s M Zijn uitgebreide kennis op het gebied der Anglistiek verschafte hem bekendheid tot ver over de grenzen van on» Aaud en talrijk zijn de bijdragen, welke vooral op het gebied der Angelsaksische taal van zijn hand in ver schillende wetenschappelijke tijdschriften zijn verschenen. Ook is hij de bewerker van verscheidene uitgaven op het gebied van het oudere En gelsche drama. Van de Engelsche commissie, belast met het afnemen der middelbare ex amens, was hij van 1898 tot 1927 doorloopend lid, later onder-voorzitter en voorzitter. Groot beminnaar van de natuur in al haar schakeeringen, wist prof. Swaen bij zijn drukke werkzaamheden nog tijd te vinden om zijn zorgen tot haar gevederde bewoners uit te strekken; van de Vereeniging tot Bescher ming van Vogels is hij de voorzitter, terwijl hij bestuurslid is van de Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten en zitting heeft in het bestuur van de Nederiandsche Com missie voor Internationale Natuurbescher ming. Den 4en October zal de jubilaris op een bijeenkomst in de aula der gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam door leerlingen en oud- leerlingen worden gehuldigd. Biiisierclasid HET AUTO-ONGELUK TE ARNHEM. De teraardebestelling der slacht offers. Onder buitengewoon groote belangstelling werden gistermiddag de drie slachtoffers, de vrouw en de beide kinderen van den heer Veeneman, die bij het ongeval te Arnhem zoo droevig om het leven kwdmen, op de Alge- meene Begraafplaats ter aarde besteld. Voor de woning aan de Brinklaan was door den grooten toeloop van belangstellenden gedu rende eenig-en tijd het verkeer gestremd. De drie lijkkoetsen met de overledenen wa ren onder bloemen bedolven, en volgden den weg langs de school, waar de beide kinderen tot de leerlingen behoorden. De medeleerlin gen stonden voor de school opgesteld en brachten een laatsten groet. Bij'de wassche- rij „Oud-Waterloo" stond het personeel ge schaard om een eerbiedigen groet aan hun meesteres te brengen; velen waren hun aan doening niet meester en barstten in tranen uit. Op de begraafplaats waren duizenden aanwezig. Ds. Luteyn sprak hierna eenige woorden van troost Het hoofd der school, de heer J. Klein Lankhorst, legde namens alle leerlin gen een fraaie krans op het graf. ARBEIDER DOODGEDRUKT IN EEN FABRIEK. Gistermorgen is op de Reinders' olie- en veevoeder-fabriek „De Aloé" te Zwolle de 34-jarige arbeider M. ter Avest tusschen een hoop steenen doodgedrukt. HET CONFLICT IN DEN VISCHHANDEL TE IJMUIDEN. Bericht van den minister. Bij de vischhandelvereeniging te IJmuiden is van den minister van waterstaat bericht ontvangen, dat de directie van het staats- visschershavenbedrijf bereid is over de op lossing van het bekende conflict te confe- reeren, indien de aangekondigde boycot niet door zal gaan. Verwacht wordt nu, dat deze boycot geen doorgang zal vinden en dat het geschil langs vredelievenden weg opgelost zal kunnen worden. GEVAARLIJKE KONTGENFILMS. In verband met de catastrophe te Cleve- land in Amerika waar eenige artsen, talrijke zusters en een groot aantal patiënten in het ziekenhuis van den bekenden specialist Criie het slachtoffer werden van ontploffing en gasontwikkeling in de bergplaats van rönt- genfilms als gevolg van een lekke stoomlei- ding die door die bergplaats liep, heeft ook de Nederlandsche Vereeniging voor electrolo gie en röntgenologie een commissie ingesteld „inzake het gevaar bij filmbewaring". Deze heeft in het laboratorium van de Nederland sche Springstoffenfabrieken te Ouderkerk aan den Amstel een onderzoek ingesteld naar het brand- en ontploffingsgevaar van cellu losenitraat, waaruit de meeste films zijn ver vaardigd. Niet de brandbaarheid en de brand bij voldoende zuurstof toevoer vormen het grootste gevaar, maar de kans op zelfont branding en ontploffing in besloten ruimte, ook zonder toevoer van zuurstof. Op grond van dit onderzoek heeft de commissie voor noemd een zevental conclusies opgesteld. HET OVERBRENGEN VAN BEURS EN NIEUWSBERICHTEN. Door middel van de Tape- of Tukermachines. De directie van het Persbureau Vaz Dias had gistermiddag in een drietal zalen van hotel 1'Europe, in samenwerking met de Sie mens Halske A. G., Berlijn, een demon stratie georganiseerd van het ontvangen van beurs- en nieuwsberichten door middel van de z.g. tape- of tickermachines, een demon stratie, waarvoor de belangstelling uit veler lei kringen bijzonder groot bleek te zijn. On der de aanwezigen merkten wij op de heeren mr. G. Vissering, president van de Nederland sche Bank, T. van Lutterveld, B. van Marken, G. W. A. van Laar, die gekomen waren als vertegenwoordigers van de Vereeniging voor den Effectenhandel, mr. Waller namens de Nationale Bankvereeniging en voo ts vele vooraanstaande figuren uit bank- en handels kringen. Ook waren aanwezig vele leden van het Corps consulaire, dr. I. H. J. Vos. lid der Tweede Kamer, de directie van het tele graafkantoor in de hoofdstad, de heer J. W. Henny, voorzitter van de Nederlandsche Dag bladpers, de heer J. W. Haarman, waarne mend hoofdcommissaris van politie de heer E. J. Pateer, commissaris van politie, chef der centrale recherche te Amsterdam en eerder vele vertegenwoordigers van directies en hoofdredacties van dagbladen, directeuren van groote hotels, de heer Hamburgvr, voor zitter van den Nederlandschen Bioscoop bond, alsmede een afgevaardigde van de Vereeniging „De Amsterdamsche Pers". Rede van den heer Vaz Dias. Voor den aanvang van de demonstratie heeft de heer M. S. Vaz Dias, directeur van hei Persbureau Vaz Dias, de au(oriteitsa au andere belangstellenden verwelkomd en daar na een uiteenzetting gegeven van het doel, dat met het ticker-systeem bereikt wordt. Spr. wees er op dat de snelheid in het overbren gen van berichten van en naar het buitenland zoo sterk is opgevoerd, dat slechts enkele minuten verloren gaan tusschen het opstel len, codeeren, seinen, ontvangen en deco- deeren van telegrammen. De uitwisseling van berichten heeft tegenwoordig zoo snel plaats, dat men gereedelijk mag aannemen, dat be langrijk nieuws binnen het kwartier over de geheele wereld verspreid kan zijn. De directie van een persbureau zeide hij vervolgens heeft weliswaar als eerste plicht zooveel mogelijk betrouwbaar nieuws te verzamelen, doch haar tweede, minstens even belangrijke plicht is, er voor te zorgen dat dit nieuws zoo snel mogelijk naar de aan gesloten redacties wordt verzonden Elke vertraging in de verzending immers kan tengevolge hebben, dat belangrijk nieuws pas in een latere editie kan worden opge nomen, waardoor de courant moreel en op den duur ook financieel kan worden ge schaad. In dit verband wees spr. op het feit, dat het Persbureau Vaz Dias voor de dag bladen in de provincie reeds ruim acht jaren gebruik maakt van de draadlooze telefonie voor het overbrengen van berichten. Het ticker-systeem zal in de eerste plaats moeten dienen ter bespoediging van de bericht geving aan de te Amsterdam gevestigde dag bladen, terwijl het tevens mogelijk zal zijn, met dit systeem tegelijkertijd alle andere groote instellingen, zooals bank- en handels huizen, welke groote belangen hebben bij spoedige inlichtingen omtrent de fluctuaties op de wereldmarkten, de noodige informaties te verstrekken. Bovendien zijn er in een we reldstad als Amsterdam vele gebouwen, zoo als sociëteiten, groote hotels enz., waar de daar aanwezigen voortdurend door middel van het ticker-systeem op de hoogte kunnen worden gehouden van hetgeen er in de wereld gebeurt. De heer Vaz Dias gaf vervolgens het woord aan dr. Storch, een der directeuren van de Siemens en Halske A. G., Berlijn, voor een technische uiteenzetting van dit systeem. EEN JUBILE. En een ontslag. Zaterdag is te 's-Gravenhage de heer W. C. van Meurs, hoofdredacteur van „De Javabode", gehuldigd ter gelegenheid van zijn dertigjarig jubileum als journalist. Tal rijk waren de aanwezigen, die den begaafden journalist kwamen complimenteeren. Onder dezen bevonden zich vertegenwoordigers van allerlei rang en stand en van verschillende organisaties. Ook de Haagsche burgemeester behoorde tot hen. Na de commissie en de sprekers bedankt te hebben voor de buitengewoon sympathieke wijze, waarop zij hem gehuldigd hebben, deelde de heer Van Meurs mede, dat vele aangename verrassingen hem tijdens zijn verlof ten deel waren gevallen. Maar naast die aangename verrassingen zijn er ook wel onaangename, aldus spr. En de onaangenaamste verrassing, welke spr. Vrijdag ontving, was wel het telegrafisch be richt uit Indië, dat zijn dienstverband bij de „Javabode" als geëindigd beschouwd moet worden. Zoo ziet gij dus heden vóór u een minister, die demissionnair is. Ik heb heden mijn por tefeuille neergelegd, zij het dan ook niet vrij willig. Echter zal spr. toch op den vastgestelden datum naar Indië gaan, omdat hij weet, dat er daar voor iederen goeden journalist nog wel een portefeuille te krijgen is, al is het dan ook niet de portefeuille van den premier. Na deze mededeeling van het plotseling ontslag van den heer Van Meurs trad de heer Hans, voorzitter van den Ned. Journa listenkring, naar voren, die zeide, dat deze tijding op allen een diepen indruk gemaakt had. Niet alleen de mededeeling op zich zelve, maar ook, dat zij komt op dit oogen- blik, heeft bij alle collega's groote ontroering gewekt. Talrijke bloemstukken waren gezonden. VAN ENGELAND NAAR HOLLAND PER SPOOR ZONDER OVERLADING. Het transport uitgesteld tot half October. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland laat bij de firma C. A. Par- sons Co. Ltd. te Newcastle-on-Tyne twee wisselstroómturbines met condens-installatie vervaardigen. Dat electrisch materiaal heeft een totaal gewicht van zoowat 1000 ton. De London North Eastern Railway hebben een overeen komst aangegaan voor het vervoer van dit materiaal van New-Castle-on-Tyne naar IJmuiden, via de HarwichZeebrugge trein- veer pont. De machinerieën worden vervoerd in drie speciale treinen van Newcastle naar Har wich een afstand van 350 mijl. Te Harwich worden de treinen gerangeerd op de Terjy- Boots en zoo overgebracht naar Zeebrugge, van waar zij, over de Belgische en Neder landsche spoorlijnen, hun bestemming zullen bereiken zonder dat overlading noodig is. De eerste dezer drie speciale treinen moest op 21 September uit Newcastle vertrekken, maar door onvoorziene omstandigheden moest dit vertrek worden uitgesteld tot half October. Te Zeebrugge kon men, te bevoeg- der plaatse, voorloopig den juisten dag der overvaart nog niet bepalen. Dit transport zal de zwaarste ladingen omvatten die tot hiertoe met de veerpont wer den verscheept. Er zullen n.1. twee wagens bij zijn met een lading van 65 ton elk, wat met het tara-gewicht van den wagen een ge zamenlijk gewicht van 104 ton per wagen wordt. EEN DIEFACHTIGE KERMIS REIZIGER. De politie te Enschede heelt Zondagavond zekeren T. uit den Haag, verbonden aan een kermisvermakelijkheid en tijdelijk te Hengelo vertoevende, dien zij zocht, verdacht van dief stal van een fiets, op den straatweg naar Hengelo aangehouden in het bezit van een electrische straalkachel, een blauwe werkk'el en een aantal ongeïnde kwitanties, die hij zooals hij bekende had gestolen uit de ce mentfabriek van den heer Schotten aan dien weg gelegen. T. is ter beschikking van de po litie Je Logneker gesteld, x

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7