DAGBLAD VQDR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BERICHT. JVo. 225 132e Jaargang. NOGMAALS DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. De nat soc. eischen ontbinding van den Prnisischen Landdag. Het oordeel van dr. Marx. Duitschland en de Fransche binnenlandsche politiek. UIT DEN VOLKENBOND. De Studiecommissie voor een Europeesche Unie. De Assemblée. MOEILIJKHEDEN IN DE OOSTENRI fKSCHE REGEERING. De positie van den vice-kanselier Vaugoin. Aftreden van het kabinet-Schober? CELLENVORMING IN DE DUITSCHE RIJKSWEER. Zeer groote belangstelling van het puhliek. De beklaagden aan het woord. Hitier als getuige. EEN VERKLARING VAN VON HINDENBURG. Er bestaat geen Putsch-gevaar. IN DE DUITSCHE POLITIEKE ARENA. De regeeringsvorming in Saksen. De rijkslandbond wenscht een moratorium. De opvolger van Schiele. De afgevaardigde van de Duitsch nationa le .volkspartij „landbouwraad" Hemeter zal De plaatsing der rijksdagleden in de zittingzaal. Wat is de meest rechtsche partij. OVERVAL IN HAMBURG. Middenin de zakenwijk. BESTRIJDING VAN GEHEIME ORGANISATIES IN POLEN. Nieuwe arrestaties. IMMIGRATIE VAN RUSSISCHE BOEREN NAAR POLEN. Sterke toeneming. EEN SPIONNAGESCHANDAAL IN ROEMENIE. Een generaal er bij betrokken. BEROOVING BIJ PRAAG. Zij, die zich met 1 October a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. SCHIP DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN ONDERGEGAAN. BRAND IN EEN RUSSISCHE SCHOOL. 27 zwaargewonden. EEN NAT. SOC. STUDENT VERMOORD. Door communisten. DOOR ZIJN MEDEDIRECTEUR VERMOORD. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. WOE1SDAG 24 SEPTEMBER 1930 Hoofdredacteur: TJ. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Pigtljjlwoh overzicht. De Duitsche verkiezingen hebben al heel TVat ruimte in de kolommen opgeslokt en nog steeds vragen ze meer. En zoo moeten we .vandaag alweer wat mee deelen uit de poli tieke arena, waarin alles nog ontredderd is, maar waar toch ook zoo nu en dan een licht je te zien is. De vraag rijst danwat zal er gebeuren in Duitschland. En dan moeten we allereerst letten op den eisch, die de nat.-socialisten gesteld hebben. De nat.-soc. afgevaardigde Kube heeft bij den Pruisischen Landdag een interpellatie ingediend, waarin hij de regeering de vraag stelt, of zij bereid is den Landdag te ontbin den, ten einde de vier millioen nat.-soc. kie zers in Pruisen, die thans nog door slechts zes afgevaardigden in den Pruisischen Land dag zijn vertegenwoordigd, het aantal ze tels te geven, dat hun rechtmatig toekomt. De nat^soc. gaan dus eischen en ieder voelt, dat deze eisch in nauw verband staat met het resultaat der rijksdagverkiezingen. Want het is duidelijk, dat bij eventueele ver kiezingen ook in den Pruisischen Landdag de nat.-soc. groote successen zouden beha len en daar dan wellicht de, sterkste partij zouden worden, met het gevolg, dat hun macht, buitengewoon groot zou zijn. Die successen van de nat.-soc. zijn nog steeds gesprekken van den dag. Zelf juichen de nat.-soc natuurlijk, maar hun tegenstan ders zoeken naar de oorzaken van die over winningen. Daar wijst ook het onderhoud, dat de Berlijnsche correspondent van het Pa- rijsche „Excelsior" met dr. Marx, den oud rijkskanselier, heeft gehad, op. Dr. Marx was van oordeel, dat de verkie zingen dit keer niet het ware beeld van het Duitsche volk hebben doen zien. Zij hebben hoogstens een toestand van tijdelijke verwar ring weerspiegeld. Een groot deel van de kie zers, dat door een soort koorts is bevangen, zal spoedig weer haar gezond verstand te rugkrijgen. De over hun succes zoo verheug de uiterste elementen zijn thans al eenigszins ontnuchterd: Zij moeten nu positieven arbeid leveren, na tot dusver er maar op los te heb ben gecritiseerd. De oud-rijkskanselier meende geen reden te zien om te vreezen voor 'n ramp, al kan niet ontkend worden, dat de regeering voor zwa re problemen staat. Dr. Marx geloofde niet aan een staats- greep en bleek overtuigd, dat de republiek niet in gevaar verkeert. Schupo en rijksweer zijn volkomen betrouwbaar en zullen elk complot tegen den staat, van welke zijde ook smoren. De persoon van den rijkspresident is trouwens de beste waarborg tegen elke ver rassing. Dat een verrassing echter met uitgesloten is, bewijst wel een manifestatie van de Reichsbanner Schwarz-Rod-Gold-organisatie, waarin deze protesteert tegen everttueele po gingen, om in Duitschland de dictatuur m te voeren. Zij noodigt de republ. democratische partijen dan ook uit, ten spoedigste een re geering te vormen, die den vrede verzekert en alles te vermijden, wat tijdens de verkie zingen de republikeinen heeft gescheiden. Deze organisatie beseft dus, wat de gevol gen kunnen zijn van de successen der nat.- socialisten, want vooral tegen hen is het ma nifest gericht. Ook Frankrijk houdt zich, zooals we in het Hbld. lezen, nog voortdurend bezig met de Duitsche verkiezingen. Zij zijn feitelijk reeds een onderwerp van Fransche binnen landsche politiek geworden, want de vijan digheid der rechtsche bladen tegen Brian de laatste maanden eenigszins geluwd, plotseling weer opgelaaid „Briand m weg, want zijn toenaderingspolitiek jegen§ Duitschland richt ons ten gronde is hun leuze, terwijl de linksche pers, ofschoon toe gevend dat de gebeurtenissen in Duitschian een toenaderingspolitiek moeilijker maken, juist betoogt dat Briand in zijn politiek van vrede moet worden gesteund. De tegenstand van rechts tegen Briand s nog toegenomen door diens jongste rede de Volkenbondsvergadering te Geneve, waar in de minister verklaarde: „Zoolang ik e ben, zal mijn land er zich wel voor wachten den vrede te verstoren". In nationalistisch! kringen wordt deze uitlating verkeerd en e- leedigend voor Frankrijk geacht. Ten eerste, zoo zeggen zij, vertegenwoordigt Briand ne land niet; ten tweede heeft Frankrijk, o Briand wèl of niet aan de Quai d'Orsay ze telt, niet de minste lust den vrede te versto ren; ten derde zullen de toehoorders te ue- neve den indruk hebben gekregen dat, ais Briand de Fransche regeering mocht ve£*a' tefl, het uit is met den Europeescben vrede. De zin: „zoolang ik er ben", sluit in: „maar als ik er niet meer ben, dan Terwijl de „Temps" nu meent dat alleen een krachtige en waakzame politiek van dege nen, die waken over de veiligheid en den vre de, in een geest van solidariteit en interna tionale samenwerking, de Duitschers tot na denken zal kunnen stemmen, daar immers het vertrouwen, dat sedert tien jaren in Duitschland met betrekking tot de regeling van den vrede is gesteld, den anderen volleen te veel teleurstelling heeft berokkend, schrijft de „Ere Nouvelle", dat de erfenis van Strese- mann op het spel staat. Het radicale blad ge looft dat Braun, de tegenwoordige Pruisi sche minister-president, een der knapste kop pen van het moderne Duitschland, de man is, die de republiek zou kunnen redden. Ten slotte waarschuwt de „Radical" voor de z.g. vrienden der regeering, die trachten het pacifistisch streven van Briand te onder mijnen. „Zij zijn het, die den droevigsten al- Ier veldslagen leveren tegen den minister van buitenlandsche zaken van den premier Tar- dieu". Gelukkig weet men overal in Europa dat Frankrijk niet naast hen staat. iuitenlans! De Europeesche commissie is gistermiddag te Genève bijeengekomen tot het houden van een constitueerende zitting, die door den secretaris-generaal van den Volkenbond Sir Eric Drummond geopend werd. Op voorstel van Henderson werd Briand éénstemmig benoemd tot voorzitter van deze commissie, welke den naam van Studiecom missie voor een Europeesche Unie" zal dra gen. Briand bracht dank voor zijn benoeming en verklaarde, dat de kwestie of Sovjet-Rus land en Turkije voor de besprekingen zullen worden uitgenoodigd, nog niet beslist kan worden. Overigens staat de commissie voor alle statenleden van den Volkenbond open. Ook de vraag of de buiten Europa gelegen staten, die lid zijn van den V.B., uitgenoo digd zullen worden voor deelneming aan de besprekingen, zal tezamen met de kwestie in zake Sovjet-Rusland en Turkije het eerste punt uitmaken van de agenda voor de Januarizitting van de commissie. Sir Eric Drummond kreeg opdracht met het oog op de Januari-zitting politiek en economisch materiaal te verzamelen, een en ander ook in verband met de in November van dit jaar bijeenkomende conferentie van Minister van Handel der onderscheiden landen. De Januari-vergadering zal op instignatie van den Raad van den Volkenbond plaats hebben. Briand blijft dan voorzitter totdat volgend jaar weer de Assemblée bijeenkomt. Met betrekking tot de zitting vaft de Euro peesche commissie inzake de Pan-Europa- voorstellen, kan nog gemeld worden, dat aan de bijeenkomst door 27 Europeesche staten werd deelgenomen. Zij heeft niet veel langer dan een half uur geduurd. In Conferentiekringen neemt men aan, dat de plenaire zitting van den Volkenbond in verbad met de aanneming van de commissie' besluiten, in het midden van de volgende week zal bijeenkomen, zoodat het definitieve einde der Assemblée van dit jaar tegen 3 October tegemoetgezien kan warden. Curtius zal tot het einde toe blijven, evenals Briand. De En- gelsche Minister van Buitenlandsche Zaken zal evenwel met het oog op de a.s. Imperieele conferentie Genève reeds Vrijdagavond ver laten. De Chr. Sociale Fractie van den Nationa- len Raad heeft gisteren haar onbeperkt ver trouwen uitgesproken in het beleid van den vice-kanselier Vaugoin, nadat deze rapport had uitgebracht over zijn houding ten aan zien van de kwestie van de Bondsspoor- wegen. Hierdoor is de positie van den vice- kanselier zeer versterkt. Uit deze beslissing van de partij kan geconcludeerd worden, dat zij bereid is hem parlementair te steunen. Het besluit van.de Chr. Sociale afgevaar digden om zich achter den vice-kanselier Vaugoin te plaatsen, beteekent practisch, dat het aftreden van het kabinet-Schober met groote waarschijnlijkheid tegen vandaag te verwachten is. De vice-kanselier Vaugoin zal in ieder geval zijn houding in de kwestie van de Bondsspoorwegen niet wijzigen en compro missen in den Ministerraad van de hand wij zen. Welke de houdng van Schober zal zijn, is nog niet bekend, doch men rekent op zijn aftreden. Bij het begin van het hoogverraadproces tegen drie officieren te Ulm was een buiten gewoon groot publiek aanwezig. Het ge rechtsgebouw- werd -door een stérke politie macht bewaakt De beklaagden, van wien er twee nog bij de rijksweer dienen, waren in burgerkleeren verschenen. Zij verklaarden niet schuldig te zijn. Luitenant Scheringer zeide, dat hij en zijn kameraden niet onder den indruk waren ge weest van een tijdelijke ontevredenheid, maar ciat hetgeen zij gevoeld hadden, de stemming is, die reeds jaren lang in de geheele rijks- weer merkbaar was. Luitenant Ludin verklaarde eveneens, dat deze stemming zich niet eerst in de laatste maanden zoo ontwikkeld heeft. Reeds gedu rende zijn geheelen diensttijd was die stem ming er geweest. Hij geloofde overtuigd te zijn, dat verschillende maatregelen, welke on der den druk van het verdrag van Versailles door de rijksregeering waren genomen,* zoo o.a. de onderteekening van het plan-Young, niet in overeenstemming waren met den wil van het volk. „Wij waren ook van oordeel, dat de voorschriften van het rijksweermini- sterie niet overeenkwamen met den wil van het Duitsche volk. Wij, jongeren, geloofden verplicht te zijn onze opvatting kenbaar te maken aan hoogerhand. Wij wilden niet in opstand komen of muiten, maar wij wilden toonen, dat de jeugd in het leger nadenken en handelen moest". In het proces tegen de nationaalsocialisti- sche Rij'ksweerofficieren verzocht de verdedi ger, dr. Frank om als getuige A-dolf Hitier te willen hooren, teneinde te kunnen bewijzen, dat de nationaalsosialistische arbeiderspartij geen gewelddadige omwenteling verlangt en dit ook in 1929 niet verlangd heeft, omdat zij haar aanhangers niet heeft aangespoord tot een gewelddadige omwenteling over te gaan. Besloten werd aan het verzoek van de ver dediging toe te geven en den leider de natir naalsocialisten, A-dolf Hitier als getuige toe te laten. Hitier zal Donderdag a.s. voor het gerecht verschijnen. De president der Duitsche Republiek heeft den laatsten tijd meermalen van vertegen woordigers van Noordamerikaansehe dag bladen het verzoek ontvangen, mededeeling te doen van zijn houding ten aanzien van de tamelijk alarmeerende berichten, die over de situatie in Duitschland in de Vereeni-gde Staten werd verspreid. Zijn gewoonte getrouw heeft Von Hinden burg hierop nietonmiddellijk geantwoord. Hij heeft evenwel in een onderhoud, dat hij Maandag met den Rijkskanselier had, dezen gemachtigd te verklaren, dat hij het geheel eens is met de verklaringen, welke de Rijks kanselier Zaterdag j.1. heeft afgelegd tegen over den Berlijnschen vertegenwoordiger van een Amerikaansch persbureau. Ook de president is van meening, dat in geen enkel Duitsche district een Putsch zou kunnen dreigen. Overigens zullen de aan wezige staatsorganen ruimschoots voldoende zijn om in een zeer korten tijd rust en orde te herstellen. Von Hindenblrg heeft voorts in zijn onder houd met den Rijkskanselier zijn uitdrukke lijke goedkeuring gehecht aan het voor nemen der Rijksregeering om al het moge lijke te doen, teneinde de reeds lang bekende maatregelen ten behoeve van de saneering van het Duitsch economisch leven ten uitvoer te leggen. Hij vertrouwt op het gezond ver stand van het Duitsche volk en verwacht, dat, niettegenstaande den buitengewoon moei lijken binnen- en buitenlandsch-politieken toe stand van Duitschland, deze grootsche taak binnen het kader van de bestaande Grond wet zal kunnen worden volbracht. Het Hbld. meldt: De fractie van de economische partij in den Saksischen landdag heeft ongeveer veer tien dagen geleden de burgerlijke partijen incl. de nationaal-socialisten verzocht, onder handelingen over de vorming van een niet- Marxistische regeering te openen. Tot dusver hebben op dit verzoek alleen de nat.-socialisten geantwoord. Zij deelen mede, dat zij alleen bereid zijn, aan zulk een regeering mede te werken, indien Gregor Strasser minister van binnenlandsche zaken in Saksen zou worden. Serieuze onderhandelingen over een regee- ringsvorming in Saksen zullen waarschijn lijk pas beginnen, als de toestand in het rijk eenigermate is opgehelderd. Daar het vaststaat, dat de staatspartij in geen geval zal medewerken tot vorming van een niet-Marxistische regeering, waarin de nat.-socialisten zitting hebben, neemt men aan, dat de pogingen tot vorming van een ka binet zullen mislukken en dat de eenige uit weg de ontbinding van den landdag en nieu we verkiezingen zal zijn. Het bestuur van den rijkslandbond heeft naar het W. B. meldt een motie aangeno men, waarin o.a. de onverwijlde afkondiging van een moratorium wordt geëischt. in de plaats van den rijksminister voor voed selvoorziening Schiele zijn intrede in den rijksdag doen. De voorzitter van den rijksdag, Löbe, heeft gisteren met vertegenwoordigers der partijen overleg gepleegd omtrent de plaat sing der afgevaardigden in de zaal, welke kwestie tengevolge van de toeneming van het aantal mandaten moeilijkheden oplever de. Op voorstel van Löbe werd besloten, slechts vier of vijf rijen lessenaars te laten staan, en voor de leden, die daarop geen plaats vinden, gewone banken te plaatsen, zoodat alle afgevaardigden in de zaal zelf plaats kunnen vinden. Na afloop der bespreking ontstond een woordenwisseling tusschen de Duitsch-natio- nalen en de nat.-socialisten over de vraag, welke der beide partijen de meest uitgespro ken rechtsche partij is. Afg. Hergt maakt voor zijn partij weder om aanspraak op de zetels aan den uitersten rechtervleugel. Afg. Frick protesteerde hiertegen. Hij meende, dat in deze kwestie eens en voor al tijd een beslissing was gevallen en wel in dien zin, dat de nat.-socialisten de het verst naar rechts staande ipartij zijn. De aanspraken der nat.-socialisten wer den voorloopig erkend, onder voorbehoud van een overeenstemming tusschen beide partijen of de definitieve beslissing door den raad der ouden na het bijeenkomen van den rijksdag. Maandag heeft midden in de zakenwijk een allerbrutaalste overval plaats gehad in de kantoren van de Naptha- Industrie und Tankanlagen A.G. Terwijl de directeur bezig was met behulp van twee employés ingekomen brieven af te doen, kwam plotseling om half elf een man binnen met een witten doek voor zijn gezicht, die de aanwezigen dadelijk met een revolutie bedreigde. Onmiddellijk daarna verschenen nog drie mannen, eveneens met revolvers be wapend, die de overvallenen dwongen naast elkaar tegen den muur te gaan staan, waar na zij aan handen en voeten werden vastge bonden, met een doek voor de oogen. De roovers, wien intusschen slechts een geringe buit in handen viel, waren zeer ele gant gekleede personen, die overigens een correeten indruk maakten en vertrouwd ble ken met de plaatselijke toestanden. De politie te Warschau heeft opnieuw scherpe maatregelen genomen tegen de ge heime organisaties der Oekrajiensche min derheid in het Zuid-Oosten des lands. Behalve een aantal Oekrajiensche politici werden de leder van een geheime militaire organisatie alsmede de leider van een econo mische organisatie, gearresteerd. In den laatsten tijd neemt de immigratie van Russische boeren wederorm sterk toe. In de laatste drie weken zijn meer dan 150 boeren met hunne levende have bij nacht over de Rtissisch-Poolsche grens getrokken. Deze Russische boeren worden door de Poolsche autoriteiten in speciaal tot dit doel ingerichte kampen ondergebracht, waar zich thans reeds verscheidene duizenden emigran ten ophouden. Naar de bladen uit Boekarest vernemen, zoo bericht het W. B. uit Boedapest, maakt de Roemeensche- pers op sensationeele wijze melding van een groot spionnageschandaal, waarbij generaal Mironescoe betrokken is. Hij1 heeft als lid der partij van Averescoe voor eenige jaren een groote rol gespeeld en wordt thans verdacht betrokken te zijn geweest bij de verdwijning van documenten uit het Roe meensche ministerie van oorlog. E>e militaire autoriteiten weigeren omtrent het gebeurde nadere inlichtingen te verstrek ken. De generaal bevindt zich op het oogenblik in het militaire hospitaal in een zoodanigen toestand, dat men voor zijn leven vreest. De commandant der grensverdedigings- organisatie van Temesvar, kolonel Stanilla, zou eveneens bij een spionnagezaak zijn be trokken. Een koopman uit de Praagsche voorstad Krec berichtte gister de politie, dat zich in zijn woning een Duitsch koopman bevond, die eheel beroofd was. Het bleek den koopman felmuth Hartmann uit Schoenbern bij Dres- den te betreffen, die Zondagavond nabij Stol pen een auto was tegengekomen, door welks schijnwerper hij was verblind. De inzittenden van dezen auto had-den hem den wagen bin nengetrokken en met een hart voorwerp op het hoofd ge6j^g|n, zoodgt hjj het bewustzijn vej>- loor. De bandieten hebben hem vervolgens be roofd, zelfs zijn kleeren ontnamen zij hem. Geheel ontkleed kwam hij weer tot bewust zijn in een bosch bij Krec. De politie heeft de zaak in onderzoek. Volgens de berichten in de Berlijnsche bla« den is de NewFoundlandsche schoener „Caranza" in de nabijheid van de Seatary eilanden bij Kaap Breton door den bliksem getroffen en ondergegaan. 8 passagiers en twee leden der bemanning kwamen om het le ven. Zes personen konder worden gered. Naar uit Moskou gemeld wordt, is in een school in een dorp nabij Minsk een brand uit gebroken, waarbij, volgens officiëele mededee- lingen 27 personen zware brandwonden be kwamen. 45 personen werden lichtgewond. Tot dusverre kon niet worden vastgesteld, of er nog dooden te betreuren zijn. Wel worden verschillende personen vermist. Op 14 Januari '30 werd de Berlijnsche na- tionaal-soc. student Wessel op zijn kamer neergeschoten. Wessel bewoonde sinds Oct. '29 met een vrouw een paar kamer bij de weduwe Salm, wier echtgenoot communist was geweest. De kamerverhuurster wilde haar bewoner weg hebben, daar hij niet betaalde. Toen zij tever geefs bij de politie had aangeklopt, ging zij naar een vriend van haar overleden man, een zekeren Jambrowski, lid van de commu nistische partij dien zij aantrof in het verga derlokaal der communistische partij, rn^um- browski vroeg wat dat voor een huurder was, waarop zij antwoordde, dat hij fascist was en twee revolvers en een gummistok op zijn kamers had. Jamsbrowski waarschuwde zijn vrienden en op 14 Januari werd Wessel op zijn kamer overvallen en neergeschoten. Maandag is, zoo vertelt het Hbld., de openbare behandeling van het proces-Wessel onder groote belangstelling in Moabit be gonnen. Zeventien beklaagden stonden te* recht. Uit het verhoor van de weduwe Salm bleek al spoedig, dat zij trachtte zich zelf vrij te pleiten, maar aan den anderen kant de an dere beklaagden niet wilde belasten. Zij scheen voor een bedrag van 200 M. haar woning tijdelijk te hebben afgestaan. Zij kon het niet goed met Wessel vinden, die zijn par- tijvrienden bij zich ontving en geheime bij eenkomsten op zijn kamer hield. Zij was ten einde raad bij de communisten hulp gaan halen. Eerst hadden dezen geen tijd gehad (zij hielden juist een vergadering), maar tenslotte gingen er twee man elders versterking halen, waarop een groepje naai hef huis van vrouw Salm ging. Met de be doeling Wessel aan het verstand te brengen, dat als hij niet vrijwillig het huis verliet, hij met geweldverwijderd zou worden. Een der beklaagden verklaarde, dat 'n „Proletarische Abreibung" was voorgenomen. Op een vraag wat hiermede bedpeld was, volgde de toelich ting, dat een dergelijke terechtwijzing zonder wapens doch slechts met de vuisten werd1 ver richt, maar zóó, dat de betrokkene in het zie kenhuis terecht komt. Wessel kwam inderdaad in het ziekenhuis terecht, maar niet ten gevolge van een af rammeling, maar tengevolge van een schot wond. Behoorde dit tot het plan? Werden wapens meegevoerd? Wist de leiding der communisten hier iets van? Nadat Wessel gewond was en de bende vertrokken was, wilde vrouw Salm haar dok ter halen, die Vlak bij woonde. Maar dit had de gekwetste niet gewild, daar deze dokter Jood was. Eerst nadat vrienden van Wessel waren gekomen en diens papieren hadden doen verdwijnen, was na verloop van een uur, een andere dokter verschenen. Deskundigen zullen in den loop van hel proces verklaringen afleggen, of de dood door bloedverlies had kunnen worden ver meden, wanneer men niet op den „goeden" dokter had gewacht. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen uit New York is gistermiddag de president van de Maryland spoorweg-mij. Mac Will Byers, een der bekendste Amerikaansche spoorwegmagnaten in zijn bureau te Balti- more door den vicepresident der maatschappij Judge, neergeschoten. De dader schoot zich vervolgens twee kogels in de borst en werd stervende in het ziekenhuis gebracht. Het schijnt, dat de beide mannen heftige mee- ningsverschill^n hadden over het voeren van een proces, f i«i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1