llkffliiiscliG Courant. DE VERLOREN INJECTIENAALD. Maandag 2?> September Radio-hoekje FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. keuring voor den dienstplicht U KM KKXTEHAIIE1. fo. 229 1930. Dinsdag 30 September. Hilversum,1875 M. (A.V.R.O,uitzending). fi.01—9.45 Gramofoonplaten. 10.01—10 15 Morgenwijding. 10.20—12— Concert A V R. O.-Kwintet. 12.15-2— Concert door het orkest van het Asta-Theater te Den Haag Zang door Sophie Both—Haas. 2 —2 30 ,Voor de vrouw. 3—3.30 Gramofoonplaten. 3.30—4.30 Concert. Thea Diepenbrock Eiano. Willy d BeusWillemse, zang. Sa iwinger, viool. 4.305.Piano-Studiemu- ziek door Egb. Veen en Louis Schmidt. 5 5.30 Radio-Kinderkoorzang. 5.30—7.15 Con cert. Haagsch Harmonieorkest. 7.i57.45 Radio-Volks Universiteit. Spreker: Willem Andriessen. Onderwerp: Chopin. Aan den ylugel: Willem Andriessen. 8.01—8.45 Luch tige liedjes, duetten en samenzangen. Ant van Dijk, Dini van Maarle, Paul Collin en Henr. Koekoek. 8.45—9.30 Concert. Concert- gebouw-kwartet. 9.30-11— A.V.R.O.-Opera uitzending. Hélène Cals, Betty v. d. Bosch— Schmidt, Aart Gremmé, Henk Viskil, J. Ph. Caaro, W. Ravelli, het versterkte Omroep orkest. 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 8.30—9.15 Gramo foonpl. 11.3012.Godsdienstig halfuur tje. 12—1.30 Concert door het K. R. O.-Trio. I.302.Gramofoonplaten. 2.3.Vrou wenuurtje. 3—3.15 Kniples. 5—5.45 Gra- mofoonpl. 5.456.Sportkwartiertje. 6. 6.30 Lezing, over de katholieke kerk en de be schaving, door Pater v. d. Borne. 6.30—7.20 Concert door het K R. O. Orkest. 7.20 Praat je over den K. R. O., door Past. Ribbergh. 7.30—9— Radio-revue, de bonte radiowe reld. 9— Vlaamsche sympathie voor K.R.O. 9.10 Schlager doo'- het Salon-orkest. 9.30 Nieuwsber. 9.40 Lezing over Radio en Kunst. 9.50 Vroolijke muziek door Lustenhouwer's kunstler-ensemble. 10.20 Pater Bor. de Greeve, over: Kath. belangen bij de radio. 10.30 Het Hum. Utrechtsch mannenensemble. II.30 Concert door het K. R. O.-sextet. 11.55 Slotwoord door Pastoor Perquin. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Bissett, alt. R. Hawkins, tenor. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25 Berichten. 2.30 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje.' 6.20 Le zing. 6.35 Berichten. 7— OrgJspel door E. D'Evry. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Con cert. Kwintet. E. Forst, alt. 8.20 Lezing. 8.50 Vaudeville. 10.Berichten. 10.15 Lezinj 10.35 Berichten. 1.04512.20 DansmuzifeL Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. 9.05 „Mefistofele" van Boito. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramo foonpl' 10.35—12.10 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestcon cert. 8.20—9.05 Gramofoonpl. 9.05 „Revo- lutionshochzeit". Tooneelspel in 3 bedrijven van S. Michaelis. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Orkest concert en declamatie. 5 205.50 Kinderuur tje. 8.20—8.50 „Den Forvandlede Brudgom" Klucht in 1 bedrijf van L. Holberg. 8.50 9.10 Orkestconceri. 9.1010.10 Declamatie. 10.3011.30 Kamermuziek. 11.30—12.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6 50 Gramofoonpl. 8.3t Orkestconcert. Zang. Zeesen, 1635 M. 6.05—7.20 Berichten. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.20—12.20 Le zingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15— 2.20 Berichten. 2.20—2.50 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.20 Lezingen. 8 20 Concert. Koor, orkest en solisten. 10.30 Berichten. DE RAD10-CENSUUR. De V. A. R. A. bij de commissie. De heer Lebon, bestüurslid van de V. A. R. A., heeft Zaterdagavond voor de micro foon medegedeeld dat het V.A.R A.-bestuur Donderdag een conferentie heeft gehad' met de radio-controle-commissie over de censuur- kwestie. De commissie heeft de grieven van het bestuur aangehoord en het is nu afwach ten wat de commissie zal doen. Het bestuur zeide een goede verstandhou ding tot verschillende radio-instanties te wen- schen. Het zal zich echter blijven verzetten tegen ter-inzage-zending van politieke rede voeringen, niet alleen uit principieele, maar ook uit practische overwegingen, omdat ver scheiden sprekers hun redevoeringen niet op schrift stellen. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 19) „Ja, zooals je weet zou ik hier nooit zijn ge bleven als je vader er niet zoo op had aange drongen. Maar het is nu veel prettiger en er is haast nooit eenige wrijving. Ze is veel minder egocentrisch. Om je een voorbeeld te noemen, in het begin van den winter kreeg je vader het voorschrift om tusschen de maal tijden melk te drinken. Wij kregen een be paald soort melk en bewaarden die in een ijskast boven. Ik maakte de flesschen altijd open en gaf ze op gezette tijden aan Charles je weet dat ik altijd voor die dingen zorg. Maar op een goeden dag vroeg Thérèse mij of zij dat op zich mocht nemen. Ze zeide, dat ze het zoo prettig zou vinden wat voor hem te doen. Dat vond ik natuurlijk heerlijk en sinds dien tijd doet ze het altijd. En dat was zoo niets voor haar, vind je wel?" „Neen, niets", zeide de neef droogjes en zijn gezicht kreeg iets peinzends. „Heusch, ik zou haar motieven wel eens willen weten. Geloof je niet, dat het een poging was om hem in te palmen?" „Miss Clifford schudde het hoofd. „Ik weet zeker dat ie onbillijk bent" In November en December a.s. houdt de Herkeurmg^aad in deze gemeente zitting, oorzitter van den Herkeuringsraad neLn*" a°0r flienstPlicht ingeschreven personen, die nog met bij de land- of de zee macht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij ngellifd!..?och nog niet als dienstplich tige in werkel ijken dienst zijn geweest, de ge legenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. .Behoudens bijzondere machtiging van den iW nister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienst- plichtige of als zoodanig zijn ingelijfd: b. die in 1930 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de land macht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. u Pv^'Sens wordt een persoon, als hiervoren bedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartde een aanvraag wordt gedaan en in de aan vraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo het een persoon geldt, die in 1930 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: dat hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk onge schikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1930 geen der keuringsraden uitspraak deed: dat hij vermoedelijk ongeschikt is voor den dienst. In de aanvraag moeten worden vermeld: a. de geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is ingeschre ven; e. het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of de datum vastgesteld voor zijn inlijving of zijn op komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. het volledig adres; g. of hij in 1930 voor een der keuringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toege zonden onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Defensie, Plein 5, 's-Gravenhage". De aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. Alkmaar, 27 September 1930. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. OTERLEEK De raad dezer gemeente kwam Donderdag morgen te half elf in voltallige zitting bijeen Na opening werden de notulen gelezen, naar aanleiding waarvan de heer Heringa opmerkte, dat het zijn bedoeling was geweest, dat het gebruik van rapportenboekjes voor de scholen in deze gemeente verplichtend werd gesteld. De voorzitter deelde mede, dat deze boekjes reeds zijn besteld en dat dit reeds een punt van bespreking is geweest. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. De door B. en W. opgemaakte voordracht luidt: 1. C. Kok, aftr., 2. A. Wit. Herbenoemd werd de heer Kok met 5 stemmen, terwijl de heer Wit 2 stemmen verkreeg. Idem commissie van schooltoezicht: 1. de heer K. Zwièp, aft., 2. de heer J. de Wit. De heer Heringa zette uiteen, hoe deze commissie moet zijn samengesteld. Spr. be pleitte de wenschelijkheid er bij een volgende vacature rekening mee te houden, dat er meer deskundigen in deze commissie worden be noemd. De heer Dekker oordeelde, dat het niet zoo veel zal uitmaken. De heer Zwiep werd herbenoemd met 5 stemmen tegen 2 op den heer de Wit. Hierna boden B. en W. den raad de be grooting dienst 1931 aan, welke sluit in ont vangst en uitgaven met een bedrag van 34771.81, met een post onvoorzien van 1138.84 voor den gewonen dienst; idem G. E. B. ontvangst en uitgaven 10402, onvoorzien 342 gewone dienst Kapitaaldienst ontvangst en uitgaven 1045. idem Burgerlijk Armbestuur, ontvangst en uitgaven 1993.1714, onvoorzien 68.1714. Met uitzondering van de beide wethouders werd de geheele raad aangewezen als com missie, belast met het nazien dezer begrootin gen. Roger lachte hartelijk en drukte haar hand in de zijne. „U sprak van Arthur Holliday. Komt hij nog dikwijls?" „We zien hem heel dikwijls, maar hij denkt nu geloof ik over een betrekking, die hem in Argentinië is aangeboden. Kort geleden kwam hij Charles om raad vragen." „In Argentinië? Dan heeft hij zeker den een of ander totaal ingepakt." „Ja, ik heb het nooit ernstig gezien wat hij doet. Hij schijnt altijd geld te hebben. Hij heeft een auto, kleedt zich goed en woont in de eerste hotels." „Een van 's levens kleine mysteriën'ver klaarde de jonge man, zijn hoofd schudden de. Ik zou graag eens willen weten hoe deze chique heeren het eigenlijk aanleggen. Ik moet altijd mijn hotelrekeningen betalen, of ze zouden me er uit gooien. Maar zij niet, o neen. Daar moet iets van tooverij bij zijn, hun bronnen van inkomsten zijn onbekend, maar ze leven als een prins. Zoo iemand is er nu in Manchester, tegelijk met mij was hij in Cambridge, wat ik tot mijn spijt moet zeg gen Van 't begin tot het einde heeft me dat veel geld gekost. Hij komt geregeld geld lee- nen en dan staat zijn taxi een uur voor mijn deur te razen, terwijl hij op mij wacht. Hij is de geboren groote mijnheer, net ate Holliday, en ik neem mijn hoed voor hem af. Miss Clifford's lachje was er een van ver draagzaamheid. „Wat je zegt is volkomen juist.' En niemand heeft meer een hekel aan dat tvpc 3ls je vader, maar hij kan niet ver- geten, dat Arthur een groot vriend was van Rondvraag. De heer Witteveen vestigde er de aandacht op, dat bij de brug te Oterleek weer een ge vaarlijke kuil is ontstaan, welke het afrijden z^er bemoeilijkt. Het juist plaats gehad heb bende ongeluk met paard en wagen is daar van weer een bewijs. De voorzitter zou er zoo spoedig mogelijk werk van maken. De heer de Boer zou den menschen aan raden bij het afrijden een ketting om het wiel te leggen. De heer Heringa herinnerde er aan, dat in de vorige vergadering de stemmen staakten over het voorstel om een renteloos voorschot te verstrekken aan de N.-H. Tram, zoodat daarover weer zal moeten worden gestemd. De voorzitter meende, dat het wel kan wachten tot den volgenden keer, daar het ook niet op de agenda voorkomt. Bovendien weet men aan waarschijnlijk wat Alkmaar van plan is in deze zaak te doen. De heer Klaver informeerde naar enkele voorschriften betreffende het G.E.B., welke door den voorzitter werden verstrekt, waarna de raad in comité nog enkele zaken besprak. Heemskerk. De raad kwam Vrijdag voltallig bijeen. Ingekomen was een verzoek van W. Bruin om ontheffing van schoolgeld wegens on vermogen Werd goedgevonden. Ingekomen was een schrijven van de hagelslagcommissie met toelichting dat de schade, veroorzaakt op 22 Juni 1.1. voor deze gemeente op 150.75 geschat is. B. en W. stelden voor 10 pCt. voor hunne rekening te nemen. Werd goedgevonden. Missieve van bewoners der Communicatie- weg om electrisch licht in huis als op straat Besloten werd de kabel daar door te trek ken tot en met de 13e woning. Evenals vorige jaren besloot men om aan den oud-gemeentewerkman KI. de Jong eene gratificatie van 50 te verleenen voor winter provisie. Verzoek der R.K. meisjesschool voor aan schaffing van meubilair (kosten 250, werd z. h. st. goedgekeurd. Tot lid der schattingscommissie vac. Jb. Beentjes (overleden) werd benoemd de heer A. E. de Wildt. Onder dankbetuiging aan de fam. Gevers werd een tweede schenking grond voor ambtswoning van den burgemeester aan vaard Daarna werd nog de wijziging verorde ning-vuilnisophaaldienst en eene gemeen schappelijke regeling voor toelating kinderen tot de O. L. school te Castricum zonder stemming goedgekeurd. Diverse belastingvoorstellen werden ver daagd tot eene volgende zitting en tot rap porteurs bij de aanbieding der diverse be groetingen (dienst 1931) werden benoemd de 'heeren P. de Vries, J. de Wit en G. de Ruyter. SINT PANCRAS. Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 26 September 1930, des namid dags te 3 uur. De voorzitter, de heer J. Kroonenburg, burgemeester, opende de voltallige zitting met een woord van welkom. Ingekomen was een verzoek van den heer H. N. Kaptein, om eervol ontslag als onder wijzer aan de O.L. school, wegens zijn be noeming als zoodanig te Den Helder met ingang van 1 November a.s. Het ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend. Hierna kwam in behandeling de benoe ming van een hoofd der Openbare school ter voorziening in de vacature J. Sinjiwel. Door B. en W. werd de volgende voor dracht ingediend: 1. P. de Ruijter te Ursem, 2. J. M. Kroeske te Leerdam, 3. M. Kriek te Eenigenburg. Ter nadere bespreking dezer voordracht ging de raad in comité. Na heropening der openbare zitting werd de voordracht in stemming gebracht, met het resultaat, dat op no. 1 de heer P. de Ruijter 5 stemmen werden uitgebracht en 2 stem men op no. 3, zoodat no. 1 verkozen werd verklaard. Vaststelling der gemeentebegrooting 1931. De begrooting is behandeld door een com missie, bestaande uit alle raadsleden, behal ve de wethouders en sluit voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf met een be drag van 50700.91 en voor den kapitaals- dienst 200. De heer Lek was van oordeel, dat deze begrooting, in inkomsten nogal krap, in uit gaven nogal ruim was geraamd en daarom door hem gunstig beoordeeld kon worden. Slechts enkele posten wenschte hij te bespre ken, o.a. die, waar 50 was uitgetrokken om het salaris van den gemeenteambtenaren te brengen van ƒ200 op 250. Het vorige jaar achtte sommige leden, waaronder ook Malcolm en om die reden heeft hij een klein zwakje voor hem. Arthur komt bij hem zit ten en vertelt hem van den oorlog en van Malcolm's dapperheid en je weet niet wat of dat voor Charles is. En dat amuseert natuur lijk Thérèse, die niet veel afleiding heeft, hei arme kind." Voordat ze er op verdacht waren, reed de auto door de oprijlaan van villa Firenze, de voordeur stond wijd open en omlijstte den keurig in het zwart gekleeden bottelier. Ro- ger's gezicht straalde toen hij hem zag. „Wel Chalmers, jongen, hoe gaat het met je? Je ziet er kostelijk uit." Een breede glimlach overtoog het strakke gezicht van Chalmers, waardoor een ontbre kende tand in zijn bovenkaak zichtbaar werd. Hij begroette den jongen man zeer hartelijk. „Nu dat doet u zelf ook mijnheer Roger, u ziet er patent uit. Hebt u een goeden over tocht gehad?" „Beroerd, dank je wel. Ik zit vol blauwe plekken, alsof ik met Tunney aan het boksen was geweest. Ik heb zeker mijn oude kamer? Dezelfde kamer mijnheer, ik zal uw baga ge boven laten brengen." Met een arm geslagen om de breede gestal te van zijn tante, ging Roger de trappen op. „Ik ga me nu een Beetje wasschen en dan mag ik zeker wel naar mijn vader gaan, denkt u niet?" „Dat is beste, hij verlangt er naar je te zien en van alles te hooren. Ik hoop dat het goed nieuws is." „Voor 100 is het goed, zooals ?e aan den ik, aldus spreker, het billijk een vergoeding toe te kennen. Thans echter achtte spr. zich niet gerech tigd op dezen ingeslagen weg verder te gaan. Hoewel met leedwezen, achtte spreker dit niet toelaatbaar met het oog op den alg. toestand. De salarissen ter secretarie kosten ons thans 4300. Spr. had het vorige jaar in de verhoogingen toegestemd, doch meende dat het thans welletjes was en oordeelde dat verdere gratificatieën niet door de gemeente gegeven moesten worden. De heer Lek wenschte verder gaarne te spreken over de post „sportterrein", doch meende vernomen te hebben dat dit thans in orde was, hetgeen door den voorzitter werd bevestigd. Omtrent een post betreffende onderhoud der school, merkte de heer Lek op, dat door personeel was gewezen op de sombere kleur der banken in de lagere klassen. Spr. vroeg of wethouder Van Kampen hierover had be slist en meende, dat indien hierin B. en W. eenstemmig waren geweest, dat het dan niet noodig was geweest hiervoor thans een post uit te trekken. De post van 500, welke was uitgetrok ken voor eventueeje „werkverschaffing" zou, naar spr. vreesde, voor de komende periode wel te laag blijken. Hij rekende er echter op, dat B. en W., indien noodig, evenals voorkomende gelegenheden, er niet voor zou den terugschrikken om deze post aan te vul len. Omtrent het bedrag van 360, uitgetrok ken ten behoeve van subsidie voor een door de wijkverpleging aan te stellen verpleeg ster, merkte de heer Lek op, dat hij' het ver loop dezer zaak ten zeerste betreurde. Jam mer dat toen in eerste instantie niet met ons is meegestemd. De zaak had dan zeker zijn beslag gekregen. Welk een groot nut is hier door deze houding verloren gegaan! Zullen B. en W. thans aan Het Witte Kruis berichten, dat het bedrag thans voor dit doel op de begrooting is gebracht? De post voor onvoorziene uitgaven, groot 3200, kon sprekers goedkeuring wegdra gen. Het is in deze tegenwoordige omstan digheden niet te overzien, voor welke uit gaven de gemeente zal komen te staan. De toestand wordt nijpend en spr. zag de toe komst donker in, doch hoopte, dat de post „onvoorzien" niet te veel noodig mocht blij ken. De heer Snel vroeg of de voorzitter al met Koedijk geconfereerd had omtrent een grati ficatie voor den Rijksveldwacht, waarop door den voorzitter ontkennend werd geant woord. De voorzitter, in antwoord op de bemer kingen van den heer Lek, verklaarde, dat de verhooging vain 50 ten behoeve van den ambtenaar ter secretarie was gebaseerd op zijn meerdere bekwaamheid, welke is geble ken uit het door hem behaalde diploma en dagelijks blijkt uit zijn werk waarom spr. vol lof is. Was de. toestand in de tuinbouw gun stiger geweest, dan hadden B. en W. een hooger bedrag vastgesteld, 50 is al bitter weinig. Doch na het behalen van zijn diplo ma wilden wij onze belangstelling laten blijken. Door den heer Van Kampen zijn indertijd vaste jaarlijksche verhoogingen voorgesteld. Het is jammer, dat dit niet is geschied. Spr. meende, dat de heer Lek wel overtuigd kan zijn, dat hier op de secretarie veel te doen is en meende voorts, dat ambte naren niet persoonlijk door den hoofdambte naar moeten worden betaald, doch door het bedrijf waarvoor zijn werken. Het werk breidt zich hier regelmatig uit. Hulp is onontbeerlijk, doch mag door ver meerdering van werk niet komen ten laste van den hoofdambtenaar. Als de posten burgemeester—secretaris gescheiden waren, zou dit 700 nadeel geven, zoodat in ver houding hiervan, deze 50 al een zeer lut tel bedrag is en zeer zeker met het oog op de werkzaamheden ten volle verantwoord zijn. Het onderhoud van het sportterrein ge schiedt op kosten der gemeente. Het land is ook op gemeentekosten gemaaid. Wij zijn verplicht het veld voor onze scholen in orde te houden. Betreffende de kleur der schoolbanken, waarover de heer Lek sprak, achtte de voor zitter inderdaad de kleur wat donker, doch heeft iets dergelijks ook wel in andere loka len opgemerkt. Inderdaad kwam het idee van weth. Van Kampen, die heeft daar beter kijk op, zooals ook wel gebleken is bij ver bouwingen van gemeentewoningen enz. Diens doelmatige, goedkoope en goede ad viezen worden door B. en W. op prijs ge steld. Dat in dit geval geen eenstemmigheid heeft geheerscht moet spr. ten stelligste ont kennen. Doch als de banken lichter geverfd worden zal dit waarschijnlijk een helderder aanzien geven. Ten aanzien van „werkverschaffing" deed spr. toezegging, zoo noodig ten allen tijde overkant van de zee zeggen. Ik" Hier brak hij af, want boven aan de trap gekomen, kreeg hij plotseling een alleraardigst jong meisje in het oog, gekleed in een lichtbruin costuum, met witte boezelaar en wit mutsje. Zij kwam uit de kamer van zijn vader met een geëmailleerde kom in haar handen. Zij glimlachte vriendelijk tegen Miss Clifford en verdween door de gang naar de achtertrap pen. Het was een kort oogenblik geweest, maar toch lang genoeg om vast te stellen, dat ze kinderlijke lichtbruine oogen had, frissche roode wangen, mooie beenen en slanke enkels. Roger bleef als getroffen zoo lang staan, dat zijn tante opkeek om de oor zaak te ontdekken. „Dat is zeker de dagverpleegster?," zeide hij. „Ja, zoo'n lief meisje, zij heeft bij den dok ter gewerkt. Zij is pas gisteren gekomen, maar ik ben overtuigd, dat zij een uitsteken de verpleegster is." „Ik weet zeker, dat zij uitstekend danst", merkte haar neef op met het ernstige air van een connoisseur. „Ik zou wel eens willen we ten of zij wel eens vrij is." De oude dame begreep er niets van. Het gebeurde zoo dikwijls dat ze niet wist of Ro ger iets uit gekheid of uit ernst zeide. „Ga maar mee, zeide ze, hem zachtjes bij het oor trekkende, „ik geloof dat je weer een loopje met me neemt.' HOOFDSTUK 10. Een paar minuten later werd Roger in de tot medewerking bereid te zijn. Aangaande de opmerkingen van den heer Lek omtrent den post voor de verpleegster, achtte spr. het zeer goed mogelijk, dat de actie weer opgevat wordt. De post is er voor bestemd, wordt de zaak doorgezet, dan kan over de post worden beschikt. Het ligt niet in de bedoeling dit schriftelijk aan Het Witte Kruis te berichten. Doch het wordt hier in 't openbaar gezegd. Zoolang geen verpleegster is aangesteld hebben B. en W. volgens een vorig raadsbesluit de vrije beschikking, ten behoeve van de verpleging door Van Put ten, bij voorkomende noodgevallen. Doch het ligt voor de hand, dat deze post op de be grooting is geplaatst voor de verpleegster. Mocht deze niet worden aangesteld, dan kan hieruit geput worden voor verplegers-hulp. Evenals de heer Lek, hoopte spreker, dat de post voor onvoorzien niet zal behoeven te worden aangesproken, doch hij wees o.a. op rente- en aflossing der leening van het Koe dijkerpad. Wethouder Duif merkte op, dat de verhoo ging van 50 den ambtenaar met diploma zeer zeker toekwam. Studie brengt nu een maal onkosten mede. In geval van ziekte kan deze ambtenaar thans alle werkzaamheden ter secretarie waarnemen, zoodat z.i. deze post wel gerechtvaardigd was. De heeren Snel en Muurling konden zich daar wel mee vereenigen. Wethouder Van Kampen merkte op, dat alle posten op de begrooting van ruim 50.000 door den heer Lek waren goedge vonden, behalve de bewuste 50. Hij achtte het niet billijk, dat dit gezocht moest wor den uit het salaris van een ambtenaar. Door mij zijn jaarlijksche verhoogingen voorge steld, aldus spr., tot een maximum en ik be treur het, dat dit niet is goedgevonden. Nu wordt er ieder jaar weer over gesproken en als het dan slecht gaat met den tuinbouw: lijkt het heel wat. Het diploma is niet de hoofdzaak, doch al het werk, verbonden aan de financieele verhouding is hier gedaan! Wanneer dus hier 50 wordt gevoteerd, dan is dit het loon voor extra werk en is het meer dan verdiend. Dit werk liet men in vele andere gemeen ten uitvoeren door de Ver. v. Ned. Gemeen ten en toen waren de kosten veel hooger. Verder hebben B. en W. het vorig jaar de verhoogingen volgens circulaire van Ged. Staten niet zoo maar goedgevonden. Wij hebben den middenweg gekozen. Aangaande de kleur der schoolbanken, al dus spr., gelieve de heer Lek zijn licht op te steken bij deskundigen, die zeggen, dat de groene kleur voor de oogen der kinderen de beste kleur is. Doch het is mogelijk, dat de heer Lek de roode kleur niet goed vindt. Omtrent het niet doorgaan van de actie voor wijkverpleging hebben B. en W. geen bericht gehad, doch wel heeft spr. daarover in de krant gelezen. Onafhankelijk hiervan is de post op de begrooting geplaatst en kan zij voor ziekenverpleging gebruikt worden. In geen geval hebben B. en W. het verwijt, verdiend, dat zij geen oog hebben voor de zieken in de gemeente. Aan het sportterrein is tot heden niet veel eer behaald. Wij gaven 800 voor een nieu we schutting en de huur is verlaagd. Moge lijk heeft de burgemeester zich verkeerd uit gedrukt bij het gesprek over het maaien van het veld, doch B. en W. zijn éénparig vóór alle kosten van onderhoud. Op een vraag van den heer Snel, verklaar de de voorzitter, dat het niet noodig was dat het Witte Kruis voor Wijkverpleging op- nieuw een verzoek indiende. De subsidiepost staat op de begrooting, dus kan men er nu gebruik van maken. De heer Lek wees er met nadruk op, dat de 200 met genoegen door hem was toege-, staan als gratificatie, doch niet als salaris. Het was niet zijn bedoeling den betrokkene als ambtenaar te beschouwen. De 360 achtte hij niet bestemd voor Van Putten, doch uitsluitend voor een verpleegster. Zoolang er geen verpleegster is, staat de post open, zonder dat er betaald wordt. Bij noodgevallen kan hieruit Van Putten be taald worden. De heer Lek: Dan zou het bedrag door Van Putten uitgeput raken. De voorzitter verklaarde, dat het bedrag vast stond ten behoeve van wijkverpleging. De heer Lek drong er ten slotte op aan en rekende er op, dat B. en W. de grootst mo gelijke zuinigheid zullen betrachten. Het ging bij spr. niet om de 50 doch om de principieele kwestie, dat z.i. hier geen sprake was van salaris, doch van gratifica tie. Hij stelde daarom voor, dezen post van 50 van de begrooting te schrappen. Het voorstel-Lek werd echter niet ge steund. Hierna werd de begrooting zonder stem ming vastgesteld. kamer van zijn vader gelaten. De eerste blik van den ouden man, die plat op zijn rug te bed lag, de magere armen onbewegelijk op het witte laken, het perkaraentkleurig, witte, weggetrokken gezicht, dat alles greep hem zeer aan. Dit duurde evenwel maar kort. De kamer vol zonlicht was kalm en vroolijk, heerlijke viooltjesgeur vervulde de lucht en de heele atmosfeer verdreef zijn vrees. De jon ge zuster, die hij in de gang gezien had, kwam naar hem toe en begroette hem onge dwongen. „De dokter zegt dat u een half uur moogt blijven", zeide ze vriendelijk en eenvoudig. „Maar u moet beloven niet te veel te spreken en hem niet op te winden. U zult wel heel voorzichtig zijn, niet waar." „U kunt mij vertrouwen", verzekerde hij haar. Hun blikken ontmoetten elkaar. Hij vond haar natuurlijk prettig, even als haar helde re, amberkleurige oogen hem bevielen. Zij scheen zoo oprecht te zijn als een aardig kind. Het speet hem toen zij stilletjes wegging en hem alleen liet met den zieke. „Wel vader, dat is nu heelemaal niet goed van u." De doffe oogen werden helderder; een groote magere hand werd uitgestoken om de krachtige hand van den jongen man ie schud den. „Roger, ik bep zoo blij je te zien. Wat eer heerlijke verrassing. Ik dacht dat je niet vrij zoudt zijn voor over een paar maanden Koe heb je dat zoo gedaan gekregen?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5