Illniimlc Courant „Als de poriën verstopt zijn, door poeder resten en onreinheden van DE VERLOREN INJECTIENAALD. Radio-hoekje FEUILLETON. Honderd iwee en dertigste Jaargang. Dinsdag: 30 September internationaal bekroond expert te Amsterdam, *o. 230 1930. Vanaf heden heeft de driemaandelijksche omwisseling der golflengten plaats. Woensdag 1 October. Hilversum ^298 Al. (Na 6 uur 1071 Al.) IUitsluitend V.A.R.A-uitzending). 8.— Gra- mofoonplaten. 10.Morgenwijding V. P. R. O. 10.15 Voordracht door John Etsward. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.15 Concert door het V.A.R.A.-Septet. 2.15 Voor de vrouw. 3.— Maak het zelf! les. 4.— iVraaghalfuurtje voor kinderen. 4.30 Kinder vertellingen. 5.15 Orgelspel door Joh. Jong, afgew. door gramofoonplaten. 7.Literair halfuurtje. 7.45 Gramofoonplaten. 8.Con cert door het V.A.R.A.-Orkest. G. Dumont, liedjes bij de guitaar. Rede van Ir. F. A. Brandt. Tooneeluitz. „Het huisje aan den overweg". Op te voeren door „Het Groot Volkstooneel". 10.15 Persber. 11.1512. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30— 11.— Korte liekendienst. 11—11.30 Gramofoonpl. 11.30 12.30 Orgelconcert door M. F. Jurjaanz. il2.302.Solistenconcert, sopraan, piano en orgel. N. C. R. V.-dameskoor. 2.—4.15 Concert. F. Kloek, orgel. H. Kubbinga, bas. Mevr. J. v. Heioma, sopraan. In de pauze Chr. Lectuur. 4.15—5.Gramofoonplaten. 5.6.Kinderuurtje. 6.6.45 Lezing voor landbouwers. 6.45—7.15 Lezing door Dr. G. Esselink, 7.15 Cursus electrotechniek. 8. 10.Concert door de Chr. Oratorium-ver. ,,Con Amore" te Leiden. Mevr. S. Both— Haas, sopraan. A. Smink, organist. Spreker: Ds. A. D. Meeter. 10.10.10 Persberichten. 10.1011.30 Gramofoonplaten. Daveniry, 1554.4 Al. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Zang. M. Ferguson so praan. R. Poole, bariton 2.50 ffitz scholen. 3.15 Berichten. 3.20 Lezing. 3.50 Concert. S. Cropper, alt. Strijkkwartet. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtie. 6.20 Berichten. 6.35 Nieuwsber. 7.Orgel- spel door E. D.'Evry. 7.20 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Zang door R. Henderson, bariton. 8.20 Concert. O. Haley, mezzo-sopraan. A. Catterall, viool. L. Kennedy, cello. Sympho- me orkest. 10.— Berichten. 10.15 Lezing 10.30 Berichten. 10.40 Concert. Orkest. G. Hall, sopraan. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert. Kwintet. 8.20 Orkest en solisten. Langenberg, 473 Al. 7.20—8.20 Gramo foonpl. 10.3511.35 Gramofoonpl. 11.40 12 20 Muziekuitz. voor scholen. 12.30 Gra mofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert. 5.50 6.50 Orkestconcert 8 20 Orkestconcert. Inter mezzo: Liederen bil de luit. Na afloop tot 12.20 Orkestconcret. Kalundborg, 1153 M. 3.50—5.50 Orkest concert en voordracht. 8.50—2.20 Radio Bal. Dansorkesten. Brussel, 508-5 M. 5.20 Trio-concert. 6 50 Concert. 8.35 Org-lconcert. 9.20 Concert. Or kest en solisten. Zeesen, 1635 Al. 6.057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.50—12.20 Le zingen. 12.20—1.15 Gramofoonpl. 1.15— 2.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.05—4.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—8.50 Lezingen. 8 50 Gramofoonpl. 9.30 Orkestconceri. Daarna tot 12.50 Dans muziek. DE 1071 METER. Storingen door Oslo. De Ned. Chr. Radio Ver heeft Zondag de avondgodsdienstoefening uitgezonden op 298 meter en niet, zooals gewoonlijk, op 1071 meter, omdat er zooveel brieven waren ont vangen met klachten over de groote storin gen door Oslo op 1071 M., speciaal tusschen half zeven en half acht. De 298 M. is niet ideaal, maar van twee kwaden koos men het „Mijn ervaring heeft mij geleerd, dat uit plantenoliën samengestelde zeep het best geschikt is om de huid grondig en zonder irritatie te reinigen. Ik be veel daarom uitsluitend Palmolive zeep aan." Spiegelgracht 11, Amsterdam. allerlei aard" verklaart GUSTAVE KARELS, „Is het zeer moeilijk een schoonheids behandeling met kans op succes toe te passen." De heer Gustave Kareis wijst zijn ele gante cliëntèle op het gevaar, dat aan het gebruik van irriteerende zeepsoor- ten verbonden kan zijn. „Vaak vertoont de huid onaangename vlekken en puistjes door het reinigen met een schadelijke zeepsoort", waar schuwt deze expert, die te Parijs, Brussel en Berlijn talrijke bekroningen ontving. Palmolive raadt hij echter onvoor waardelijk aan, en hij ver schaft zijn cliënten het volgende, gemakkelijk toe te passen recept: 's morgens en 's avonds gezicht en hals twee minuten masseeren met uit Palmolive zeep en warm water ver kregen overvloedig schuim. Afspoelen met warm, daarna met koud water. Deze eenvoudige methode wordt door 24.592 schoonheids-experts ten zeerste aanbevolen. CENT PERSTUK De heer Gustave Kareis ziet in zijn Salon toe op de schoonheids-behandeling van een cliënte. H-30-4A I f xiA A AAAAlli i Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 20) „Och, ik slaagde spoediger dan ik dacht. Ik ben daar bijzonder blij om nu u het in uw hoofd hebt gekregen om ziek te worden. Wat bedoelt u daar eigenlijk mede?" „Dat mag God weten. Ik schijn altijd alle riekten te moeten meemaken en 't komt heuscn niet door gebrek aan zorg. Laten we niet over mij praten, neem een stoel en ga zitten. Roger gehoorzaamde. „En laat nu eens alles hooren van Ameri ka. Je moet bekennen, dat je al heel weinig hebt verteld. Ik weet heelemaal niet wat je gedaan hebt." „Ik wou niet te veel vertellen voordat alles in kruiken en kannen was. 't Had geen nut zoo vroeg te kraaien. Ik kan u nu heelemaal gerust stellen. Alles is in orde." De oude oogen weken niet van zijn gezicht. „Dus je hebt een stuk of wat goede bestel lingen gekregen?" „Een stuk of wat! Een massa. Ik zeg u, dat we er nu zijn. U kunt er zeker van wezen, dat wij onze Amerikaansche markt gevestigd hebben." Het magere gezicht op het kussen gloeide triomfantelijk. Sir Charles zou uict graag ia woorden zijn voldoening over dit nieuws hebben geuit, maar zijn gezicht vertelde alles. Diep in zijn binnenste had hij dikwijls ge voeld, dat zijn levensdoel was het scheppen van een markt in de Vereenigde Staten voor de goederen van Seabrook en Clifford. Tot nu toe hadden de koopkrachtigen in de Ver eenigde Staten weinig belangstelling gehad voor hun welbekend fabrikaat, ofschoon de eene verkooper voor en de andere na er heen gezonden was en zooveel geld aan advertee- ren hadden besteed, dat de gedachte er aan hem deed rillen. En bitter had hij het be treurd, dat zijn levenswensch nooit in vervul- ling zou .gaan en nu was het zoover. En dat alles door het oordeelkundig optreden van zijn zoon. Hij brandde van verlangen om alle détails te hooren. En hoe is het met die patronen, die je mee genomen hebt?" vroeg hij met gewilde on verschilligheid. Roger staarde hem verbaasd aan en begon toen te lachen. Wel natuurlijk hebben die patronen het hem gedaan. Dat oude goed was verouderd niemand keek er meer naar om. Heb ik dat niet altijd gezegd? Als er een plaats isop de wereld, die behoefte heeft aan nieuwe ideeen, dan is het Amerika. En laat me u nog wat vertellen. Voordat u het weet worden de ko loniën ook wakker en willen er ook van heb- hpn Zijn vader was ten hoogste verbaasd, maar knikte alsof hij niets anders verwacht had. Henri Seabrook zal tegen zijn wil moeten bekennen, dat Hij Het bij hel verkeerde eind minst slechte. Van morgen af krijgen A.V.R.O. en V.A R.A. de 298 en 1071 M. o En eeiterade.1. Castricum. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdag des iun. 7 uur. Alle leden waren aanwezig. Aan de orde waren de ingekomen stukken, welke geen bijzonderheden bleken te bevat ten en dus zoo onder den hamer heengingen. Dan volgde benoeming van de leden van de commissies van bijstand. Allereerst bedrijvencommissie, waarvan in de vacature Schipper met algemeene stemmen werd gekozen de heer Westerman, terwijl de heeren Res, de Vries en Kuijs werden her kozen. De leden van de commissie voor open bare werken, de heeren Aukes, de Nijs, Twisk en Hellinga werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd opnieuw behandeld het voor stel tot aanvulling van de Politie-verordening betreffende het rooken in bosschen en duinen, hetgeen in de vorige vergadering is aange houden Naar aanleiding van de toen gehouden be sprekingen is een onderzoek ingesteld bij den rentmeester van de provinciale landgoederen over de strekking van het rookverbod. Een schrijven is daaromtrent ingekomen, waaruit blijkt dat op wegen en landerijen welke be- teeld worden, het rookverbod niet van toe passing zal zijn, terwijl voorts blijkt, dat in dien de raad geen rookverbod instelt, de mo gelijkheid groot is dat zulks door Ged. Staten voor het landgoed zal worden uitgevaardigd.' De heer de Nijs had gehoopt, dat de rent meester bepaalde plaatsen zou hebben aan gewezen, waar het verbod zou gelden, dan had de raad gemakkelijker voor dit voorstel kunnen stemmen. Hij zou zich daartegen thans niet verzetten, maar hoopte dat de plaatsen waar het verbod zal komen in over leg met B. en W. zullen worden vastgesteld. De heer Aukes sloot zich bij den heer de Nijs aan. Hij verwonderde zich er over dat het kampeerterrein uitgezonderd is. Voorts maakte hij eenige opmerkingen van juridi- schen aard en meende dat dit voorstel niet in den raad behoefde te komen. De heer de Vries sprak in gelijken geest als de heer de Nijs. Hij verwonderde er zich over dat de Heidemaatschappij, als het gevaar dan zoo groot is als hier de vorige maal is medegedeeld, thans eerst een commis sie in het leven geroepen heeft om maa*- regelen van voorzorg enz. te bespreken. Hij wees er voorts op dat door de radio eenigen tijd geleden iemand over boschbrand-gevaar heeft gesproken en toen heeft medegedeeld dat rookverbod niet behoefde te worden in gesteld. Niettemin zal hij zijn stem, nu het schrijven van den rentmeester is ingekomen, er voor uitbrengen De heer Res zou wenschen, dat op andere wijze dan hier voorgesteld wordt, het verbod wordt ingesteld, n.1. door op de bordjes „verboden toegang" tevens te zetten „ver boden te rooken". De heer Hellinga was als de vorige maal voor het voorstel van B. en W. en meende, dat het niet aangaat in. de verordening op te nemen de plaatsen, waar het verbod zal gelden. De voorzitter verduidelijkte nog het voor stel van B. en W. en meende dat hij niet kan instemmen met de juridische bezwaren van den heer Aukes. Het voorstel van den heer Res is niet uit te voeren, omdat verboden toe gang is geregeld in het wetboek van straf recht en wij, dat is de raad, daaraan geen aitbreiding kunnen geven. Bovendien zou dat voor de geheele duinen gelden, wat toch niet de bedoeling van den heer Res is. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder stemming aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voorste! van het dagelijksch bestuur om in beginsel' te besluiten tot het aansluiten aan dén school- artsendienst als thans door de afd. Noord- Holland van de vereeniging van Nederland- sche gemeenten wordt voorgestaan. De voorzitter gaf in het kort een toelich ting hoe de afd. N. H. zich de inrichting van den dienst voor de geheele provincie heeft ge dacht en zeide, dat de bedoeling is school artsen aan te stellen die als ambtenaar werk zullen vinden. De heer Aukes ging de geheele geschiede nis van deze zaak na aan de hand van ter visie gelegen hebbende stukken en zeide, dat hij niet kon begrijpen, met allen eerbied voor de meening van hen die voor hunne kinderen bijzonder onderwijs verlangen, dat de kinde ren ook door kath. schoolartsen moeten wor den onderzocht, terwijl hij voorts eenige op merkingen maakte over de wijze van be noeming van een R.K. schoolarts, waar een voordracht moet worden opgemaakt in over had", was zijn nuchtere opmerking. „Weet je nog hoe hij raasde en te keer ging tegen de futuristische patronen?" „En of. Je zoudt gedacht hebben dat er iets immoreels in was en dat het weefsel er door aangetast zou worden." Hij zeide er niet bij, dat zijn vader er ook zoo tegen was geweest en de zaak even scep tisch had beschouwd. Laat alle blaam nu maar door den ouden Seabrook getorscht worden. „Als u beter bent, zal ik u de heele zaak vertellen en kunnen we de becijferingen maken. Maar nu wil ik uw krachten niet te veel op de proef stellen". „Ik geloof dat je gelijk hebt", gaf zijn va der al zuchtend toe. „Ik ga wel goed vooruit, maar de kleinste inspanning mat me zoo af. Die ellendige koorts heeft een slappe vaat doek van me gemaakt. Maar dat is niets. Wat je hebt medegedeeld is het beste opwekkende medicament dat ik kon verlangen." Tevreden sloot hij de oogen en bleef rustig liggen; de omtrek van zijn hoofd teekende zich scherp af tegen het kussen. Roger, ach terover in zijn stoel geleund, was blijde over de wijze waarop zijn vader zijn rapport ont vangen had en begreep nu pas goed wat het slagen voor den ouden man beteekende. Tot nu toe was hij zich alleen maar bewust ge weest van eigen voldoening over een groote persoonlijke triomf. Het grootste wat hij nog ooit volbracht had. Van den aanvang af was hij altijd gehinderd door die twee conservatie ve stijve oude menschen, die boven hem ston den. Henri Seabrook en zijn vader, nu was het de eenige maai een; _i4n leg met de federatie van het Wit Gele Kruis in het bisdom. Als men dezen weg moet volgen, is te voorzien, dat de districten zullen moeten worden gewijzigd omdat ver schillende gemeenten niet mede zullen doen. Daarna sprak hij over de verdeeling van de districten met betrekking tot de aanwijzing van de richting der schoolartsen enz., terwijl dan twee of drie artsen het geheele district zullen moeten bereizen. De heer Hellinga meende, dat het principe hier niet meer behoeft te worden uitge sproken. Het is al bij herhaling gebleken dat de raad op het standpunt staat een school arts te willen, maar hij meende dat als men op dezen weg verder gaat dat het dan nog wel jaren kan duren eer men tot over eenstemming is en de schoolarts er zal zijn. Hij zou daarom liever willen dat thans door de gemeente als' is het maar primitief, iets gedaan zou worden en dus al vast hier maar beginnen. De heer de Nijs sloot zich aan bij het voorstel van B. en W De voorzitter verdedigde hierna het voor stel. De kwestie dat de districten groot zullen worden kan hier eigenlijk wel buiten be schouwing blijven, want de deskundigen zijn het daarover zelf niet eens, hetgeen hij nader aantoonde. Trouwens, de vervoergelegenheid is zoo goed, dat dit thans geen bezwaar meer behoeft te zijn. Wat de kwestie betr-ft zooals de heer Aukes heeft aangehaald, iperkte hij op dat niet de bisschop van Haar lem een kink in den kabel heeft gestoken, maar dat het geheele ontwerp op dat door het bestuur van de afd. N. H. der Vereeni ging van Ned1. Gemeenten is ingediend, is gebaseerd en na bespreking met den bisschop van Haarlem is vastgesteld. De heer Hellinga heeft gezegd dat dit geen voorstel is, maar als deze regeling niet wordt aangenomen dan komt er geen regeling. Hoofdzaak is de gemeenschappelijke regeling en daarom is dit voorstel in den raad ge bracht. Dan gaf hij nader aan hoe de be noemingen zullen geschieden en las de be trekkelijke paragraaf voor. De heer Aukes ging met dit voorstel van B. en W. niet mede omdat hij zich niet ver eenigen kon met de aanstelling van artsen in verband met de groep scholen en ook niet met de wijze van benoeming als is aange geven. Hij was niet voor het voorstel-Hel- linga, omdat hij meende dat een plaatselijke arts een dergelijk werk niet kan doen, ten minste niet zoo als een volslagen ambtenaar dit zal kunnen doen. De heer Hellinga was niet voor een plaatse lijken dienst maar wel als voorlooper van den provincialen dienst. Hij was daarom wel voor dit beginsel-besluit. Het voorstel kwam hierna in stemming en werd aangenomen met 101 stem, die van den heer Aukes. Hierna kwam aan de orde de benoeming van hoofd van school 1. Op de voordracht staan de heeren D. L. Zinkweg, Middelie, J. v. d. Menlen, Hazerswoude, W. Straks, Haar lemmermeer en W. A. Porte, Ilpendam. De raad ging over in besloten zitting. Na heropening werd tot stemming over gegaan en benoemd de eer D. L. Zinkweg emt 101 stem. De woning naast het raad huis zal hem worden verhuurd tegen 400 per jaar. Hierna werden benoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, in de vacature Witte de heer A. Hogensteijn en in de vacature v. d. Vlies de heer D. L. Zinkweg. De heer Hellinga wees er op dat de vorige maal tegenover den heer Witte als no. 2 is voorgedragen de heer V. Koeman. Waarom is deze gepasseerd? De voorzitter antwoordde dat van passee- ring geen sprake is. Door de commissie is gevraagd om een lid uit de tuinderskringen aan te wijzen omdat de tuinder die daarin zitting had, is afgetreden. Daaraan is door deze voordracht voldaan. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs werd- benoemd de heer D. L. Zinkweg. Dan kwam aan de orde het voorstel om B. en W. te machtigen tot afsluiting van het stroomleveringscontract met het P. E. N. en verder die maatregelen te nemen die in het belang der gemeente kunnen zijn. De voorzitter zeide, dat de raad weet welke lijdensgeschiedenis er is geweest met en over het stroomleveringscontract. De minister heeft dit contract goedgekeurd onder mede- deeling dat indien de gemeentebesturen kun nen aantoonen dat dit onbillijk is dat dan het contract kan worden gewijzigd. De commis sie voor de bedrijven staat op het standpunt, dat vooralsnog niet langer dan tot 1 Januari 1932 het contract moet worden geteekend en inmiddels moet getracht worden bij den mi- nister gehoor te krijgen. Een ontwerp eigen weg had kunnen gaan. Sinds hij de uni versiteit verlaten had en begonnen was den gang van zaken te leeren kennen, had hij nooit kunnen instemmen met eenige kleinig heden in het beheer van de firma. Niet dat hij niet trots was op Seabrook en Clifford. Geen fabrieken werden beter gedreven, in hun ad ministratie was niets dat het daglicht niet mocht zien, terwijl de Sea-Cliff fabrieken zeer gunstig bekend waren in Engeland en in de koloniën. Doch haar patronen waren ouderwetsch, de firma was niet met haar tijd meegegaan, zooals mededingers van minder gehalte wel hadden gedaan. Volgens Roger was dit te bespeuren in hun niet slagen om de Amerikaansche markt te veroveren. Hij had getracht de oude deeige- nooten hiervan te overtuigen, maar geduren de vele jaren waren zijn pogingen vruchte loos gebleven. Eindelijk had hij op eigen initiatief jonge artisten van kunstnijverheids scholen in Londen en Parijs verzocht om nieuwe teekeningen voor het drukken van ka toen te maken en zoo kreeg hij een heele col lectie. Toen, na harden strijd, had hij einde lijk en met weerzin toestemming verkregen om zijn plannen eens te beproeven en gewa pend met een groote keuze van modern Seacliff fabrikaat was hij vier maanden gele den naar Amerika vertrokken, met het beken de gevolg. En nu zouden ze toch in hem moeten geloo- ven, die twee koppige oude heeren: ze konden hem nu niet meer beschouwen als een onbe duidend kereltje vol malle theorieën. Plctf- 1:'j r.m de v;:n3?h cij hem op, dat ook schrijven werd hieromtrent voorgelezen. De heer Aukes vroeg of het niet juister zou zijn onder protest voor 5 jaren het con tract te teekenen onder toezending van het schrijven aan den minister. De voorzitter zeide dat dit niet op den weg van het gemeentebestuur ligt om nl. het schrijven aan den minister ter kennis van het P. E. N. te brengen. Als dat noodig is moet de minister dat maar doen. Na nog eenige discussie werd het voorstci aangenomen. Hierna de rondvraag welke niet veel bij zonders vermeldde. De voorzitter zeide op een vraag dat. toegezien zal worden op het roekeloos en veel te snel rijden in de kom van het dorp en Bakkum. De heer Aukes vroeg enkele inlichtingen over het te bouwen seinhuis aan den Ge- stichtsweg, waaromtrent echter nog geen iplannen en bouwaanvragen zijn binnenge komen. Ten opzichte van de meening van spreker dat langs de westzijde van het sta tionsemplacement een weg zal komen merktf hij op dat dit is buitengesloten. Daar kom! wel een los- en laadplaats maar geen door gaanden weg. voor publiek verkeer. Hierna sluiting. Provinoiaai nieuws EGMOND AAN ZEE. Nieuwe huisnummers. In verband met de a.s. volkstelling is de nummering van de huizen herzien. Dat dit hoog nocdig was, bleek wel hieruit, dat zelfs aanduidingen als 1 P A en 4 O voorkwamen. Thans is rekening gehouden met de open stukken bouwterrein, zoodat we de eerste jaren geen letteraanduidingen noodig heb ben. Concert. Zondagavond te 8 uur gaf het Fanfare corps „Eensgezindheid" van Egmond-Biu- nen, alhier een populair Volksconcert in de zaal van „De Vergulde Valk". Onder leiding van den directeur, den heer P. Kuis te Castricum, werd het volgende pro gramma op schitterende wijze afgewerkt: 1. San Lorenzo, marche van C. Silva, 2. Een Nderlandsch Volksfeest, M. v. d. Rovaart, 3. Du Golle de Naples, Valse: A la Guardia, 4. The stars and stripes for ever, marche: Sousa, 5. Ouverture Romantique: Kei er Bela, 6. Potpourri Populaire No. 3 van F. Renaud, 7. Feere-Ballet: A. Delhaye, 8. Co- lonel Bogey, marche: K. J. Alford. De muzieknummers werden afgewissel - door den heer Leon Bonné, humorist. URSEM. De heer P. de Ruyter, hoofd der openbare school alhier, is alszoodanig benoemd aan de openbare school te Sint Pancras. Naar wij vernemen, bestaat bij het alge meen Burgerlijk Armbestuur, het voornemen om het armenland in December a.s. niet in het openbaar te verhuren, doch onderhands, doch onderhands, mits goedkeuring wordt verkregen van Ged. Staten. Alleen het land dat los of vrij komt, zal vermoedelijk in het openbaar worden verhuurd. Door den burgemeester dezer gemeente is aan de caféhouders alhier een rondschrijven gericht, dat dit jaa.r in verband met' den slechten toestand ten platte'lande geen ver gunning tot dansen zal worden verleend. Het zoontje van den slager K. Leeg water, alhier, kwam in aanraking met een looplamp, die vermoedelijk onder electr. stroom stond. De vader, die dit zag, had de tegenwoordigheid van geest spoedig den stop bij den meter er uit te draaien, waardoor erger werd voorkomen. Thans had de jon gen alleen maar een verbrande hand opgeloo- pen. HEER-HUGOWAARD. Door het bestuur der federatie van Vriji Dem. Kiesvereenigingen in den kamerkies kring Den Helder zal in samenwerking met het bestuur der afdeeling Alkmaar aldaar op II Oct. een protestvergadering worden gehouden tegen het ontwerp-vlootwet met als spreker Mr. P. J. Oud, waarvoor beslag gelegd is op de groote zaal van de „Harmo nie". In verband hiermee zal dan 's mid dags de algemeene federatie-vergadering worden gehouden, waarvoor de agenda werd vastgesteld. Naar ons werd meegedeeld zal in Octobei mede een protestvergadering te Alkmaar worden uitgeschreven door „Kerk en Vrede'.' Door het Statenlid, den heer Kostelijk, alhier, zijn bij Ged. Staten de volgende vra gen ingediend: Zijn Ged. Staten voornemens te overwegen, of hebben zij bereids overwo gen, welke maatregelen naar aanleiding van de in den land- en tuinbouw heerschende cri sis door de provincie zouden kunnen worden genomen? Zijn Ged. Staten bereid, het resultaat van zijn moeder zijn welslagen had mogen weten. Zij, dat wist hij zeker, zou van den beginne af vertrouwen in hem gehad hebben. Hij sloeg zijn oogen op naar den schoorsteenman tel, naar haar portret in de Weeding van achttien jaar geleden. Zonder mooi te zijn had zij een prettig gezicht, de oogen keken hem aan met een uitdrukking van humoris tisch begrijpen, zooals zij in haar leven zoo dikwijls hem had aangezien. Toen ze stierf, was hij nog een schooljongen, maar reeds ge realiseerd had hij toen haar levendige ver beelding en haar liefde voor schoonheid en daarmee gepaard haar talent dit ook bij hem wakker te roepen. Op 't andere eind van den schoorsteenmantel stond een groot schaduw achtig portret van de tegenwoordige vrouw van zijn vader, een van de soort die men ca merastudie noemt; de houding prachtig, haar en kleeding verschemerend tegen den donke ren achtergrond, de oogen peinzend en droo- merig. Zonder zich te bewegen bezag hij het nauwlettend, 't Viel niet te. ontkennen, dat Thérèse een zeer bekoorlijke vrouw was. Er kwam een harde trek op zijn gezicht en hij voelde het bloed langzaam naar zijn wangen stijgen tot zij gloeiden als vuur. Hij herin nerde zich een gebeurtenis, alleen aan hem bekend, maar die altijd een gevoel van schaamte en afkeer bij hem wakker riep. Het dateerde uit de eerste dagen van zijn vaders tweede huwelijk en alvorens het te vertellen is het beter eerst uit te leggen hoe de ontmoe ting van den katoenfabrikant met de tegen woordige lady Clifford tot stand kwaia '"'ordt vervolgd. 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5