Roofmoord te Rotterdam. m: vv o\ n it i: v a hen v er re x r s a e e y t a t: ivf" Boeken Binnenland Een 27-jarige vrouw door haar zwager vermoord. die eventueele overwegingen aan de Staten mede te deelen? NOORD-SCHARWOUDE. Wegens verbouwing van de Geref. kerk al hier zullen de kerkdiensten tijdelijk gehou den worden in de Ned. Hjerv. kerk. Onze plaatsgenoot Hendrik Schenk is toegelaten als leerling van de Radio-school „Holland"; te Amsterdam. De Oosters/raat. Door de vele regenval der laatste dagen is de toestand van de Oosterstraat van dien p.ard, dat groote plasr.cn ontstaan voor de huizen der bewoners. Door een goede riolee- ring ontbreek, kan het w,ater geen uitweg vinden. Wij vernemen thans, dat onderhandelin gen gaande zijn tussen en de woningfoouw- vereertiging in wiens beheer de straat is, en het gemeentebestuur voor overname. De be- dceiing is dan, de straat goed op te leveren en een goede rioleering aan te brengen. Binnen niet te langen tijd kan dus een groote verbetering tegemoet gezien worden voor de bewoners dezer straat, waar onge veer een tiende van het aantal inwoners dezer gemeente biji betrokken is. Ook de Spoorstraat zal spoedig verbeterd worden. Het voornemen van de tainbouwvereeni- gingen te Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuidscharwoude orn een tuinbouwcursus te houden, kan wegens gebrek aan belangstel ling niet door gaan. Dit valt ten zeerste te betreuren, daar goede vakvoorlichting een.eisch van den te- genwoordigen tijd is. Voor den te houden cursus in Bollen teelt bestaat veel belangstelling. Niet minder dan 37 deelnemers hebben zich opgegeven. De cursus zal waarschijnlijk gehouden worden in en der lokalen der O. L. school te Oudkarspel. Leider van den cursus is de heer P. Band van Nieuwe Nïedorp. De tuinbouw- Weenigingen hebben hiermede succes. EGMOND AAN DEN HOEF. Auto te water. Zaterdag kantelde de melkauto van C. v. d. V. alhier, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, op den Achterweg in de Egmondermeer en kwam in de sloot te recht. Met hulp van den monteur K. werd de wagen weer op het droge gebracht. 50 L. melk ging verloren. 1 CASTRICUM Uit het raam gevallen. Gisteren had in een onbewaakt oogenblik een tweejarig kindje van J .T. alhier de ge legenheid een bovenraam open te maken en viel van een hoogte van circa 6 meter. Met een gebroken dijbeen en eenige bloedende hoofdwonden werd de kleine opgenomen en op medisch advies overgebracht naar het ziekenhuis te Alkmaar. Dat de ouders deer lijk geschrokken waren laat zich begrijpen. Thans is de toestand regelijk wel zoodat ge hoopt mag. worden dat de kleinen geen blij vend letsel, zal hebben gekregen. OUDE-NIEDORP. Zondag en Maandag hield de Floralia- vereeniging alhier haar tweede tentoonstel ling in het café en in de kolfbaan van den heer Balk. Ja zelfs op het raadhuis. De kolf baan was voor dit doel prachtig versierd. Het tooneel deed dienst als theetuin en bood aan de vele bezoekers een prachtig zitje. Achter in de kolfbaan was ruimschoots ge legenheid om je geld kwijt te raken bij' ver schillende attracties, als sjoelbak, rad van avontuur, vischbak. Ook kon men raden naar de gezamenlijke ouderdom van het be stuur, in maanden op te geven. De land- en tuinbouwproducten en het fruit waren ondergebracht in de stal, die voor deze gelegenheid prachtig was inge richt en versierd. In het raadhuis werden tentoongesteld: spreien, kleedjes, borduur werk, snijwerk, teekenwerk en wat dies meer zij. De bloemen en planten worden onderge bracht in het café. De inzendingen hadden de verwachtingen ver overtroffen. Het was Zondagmiddag toen de heer G. Liefhebber de tentoonstelling opende. Hierop werd tot bezichtiging van het ten toongestelde overgegaan. Hieronder volgen de uitslagen der toegekende prijzen: Bloemen. Uitgereikte planten. Serie 1, bin- nenplanten: le pr. mevr. Doorn, 2e pr. mevr. A. Hollenberg, 3e pr. H. Kossen, 4e pr. C. Hollenberg. Serie 2, buitenplantenle pr. mevr. Bier steker, 2e, 3e en-4e prijs niet toegekend. Collecte snijbloemen: le pr, mevr. Blan ken. Bloemschikking: Ie pr. mevr. Balk, 2e pr. mej. L. Buisman. Bloemstukken: le pr. mevr. Kriller, 2e pr. mevr. Doorn. Bouquetten: le pr. mevr. H. Fijma, 2e pr. «nevr. wed. Siewersen. Collecte cactussen: le pr. mevr. J. Koo- men. Vrije inzendingen. Collecte bloemstukken, le pr. W. Fijnheer. Planten: le pr. mevr. P. Meereboer, 2e pr. mevr. J. Rootjes, eerv. verin. mevr. C. Knip, mevr. J. Schermer, mevr. J. Doorn. Mooiste plant: mevr. W. Langedijk, mevr. P. Meereboer, mevr. J. Koopmans, mevr. J. Liefhebber, mevr. Doom. Planten van kinderen. Pentstemon: le pr. D.Biersteker, 2e pr. Y. Booij, 3e pr. J. Kooi man, 4e pr. Nel Leek, 5e pr. Jo Doorn. Begonia: le pr. Jan Kooiman, 2e pr. Jo Doorn, 3e pr. Jaap Schrama, 4e pr., Nel Leek, 5e pr. Kees Hollenberg Azn. Asters: le pr. G Kistenmaker, 2e pr. D. Biersteker, 3e pr. M. Balk, 4e pr. G. Buis man, 5e pr. R. Heines. Huisvlijt. Haakwerk: le pr. mevr. Liefheb ber, 2e pr. C. Rootjes, 3e pr. mej. Tr. v. Zon nen Dd., eerv. verm mevr. J. van Zonnen, mej. K. Liefhebber. Breiwerk: le pr. mevr. P. Meereboer, 2e pr. mevr. C. van Zonnen, 3e pr. mevr. D. Zanders. Pitfeit: le pr. mevr. C. Groen, eerv. verm mevr. Zandérs. Raffiawerk: le pr. mej. P. Hopman, eerv. verm. mej..P. Hopman. Borduurwerk: le pr. mej. C. Rootjes, 2e pr. mevr. wed. Siewersen, 3e pr. mej. A. Strijbis, eerv. verm. mpj. P. Hopman, Spreien: le pr. mevr. Rootjes, eerv. verm. mevr. wed. Siewersen. Houtsnijwerk: le pr. H. Kistenmaker, 2e pr. I. J. Schroevers, eerv. verm. C. van Zon- nen. Kartonwerk: eerv. verm. mej. M. Kriller. Vrije inzendingen. Haakwerk: le pr. me vrouw Schrooder, Hensbroek, mej. V. Jonk man, Langereis. Breiwerk: le pr. mej. A. de Heer te Scha- gen; eerv. verm H. in het Veld te Koegras. Teekenwerk: le pr. A. Wiedijk te Winkel, 2e pr. J. de Boer te Winkel. Kinderwerk Teekeningen: le pr. Jansje Heines; 2e pr. G. Buisman; eerv. verm. J. v. Doorn. Kartonwerk: le pr. P. Pijper; 2e pr. J- Doorn; eerv. verm. J. v. Walraven. Kleiwerk: 2e pr. V. Vakker; eerv. verm. Jan de Boer. Meisjeshandwerken: le pr. Jo Doorn; ze pr. R. Heines. Jongensknutselwerk: le pr. G. Buisman; 2e pr- J. Kooijman. Land- en Tuinbouw. Slaboonen: le pr. H. Fijma; 2e pr. M. Kooijman. Snijboonen: le pr. Kee. Aardappelen. Blauwe Eigenheimers: le pr. C. Witsmeer; eerv. verm. A. v. Zoonen. Witte Eigenheimers: Eerv. verm. C. Groen. Rond duc: 2e pr. P. de Boer. Zeeuwsche blauwe: le pr. H. Kossen; 2e pr. D. Kriller. Schotsche muizen: le pr. C. Groen; 2e pr. F. Liefhebber. Schotsche pooters: le pr. A. Stipriaan. Kool. Herft witte: le pr. D. v. Zoonen; eerv. verm. Koopmans. Deenenkool: le pr. C. Witsmeer; 2e pr. J. Kuiper; eerv. verm. P. v. d. Vliet. Vroege gele: le pr. H. Ootjers. Late gele: le pr. A. Stipriaan. Roode bewaarkooi: le pr. J. Kuiper; 2e pr. Jb. Koopmans; eerv. verm. J. Rootjes. Boerekool: le pr. D. v. Zoonen; 2e pr. P. Heines. Andijvie: le pr. A. Stipriaan; 2e pr. G. Kee. Koolrapen: Eerv. verm. D. v. Zoonen. Suikerbieten: Eerv. verm. B. Persijn. Voerbieten: le pr. J. Kuiper; 2e pr. D. v. Zoonen; eerv. verm. D. Kriller. Kroten: le pr. A. Klomp; 2e pr. C. Groen; eerv. verm. P. v. d. Vliet. Meloenen: Eerv. verm. G. Kee. Kropsla: le pr. G. Kee. Augurken: le pr. W. Winkel. Wortelen: le pr. G. Kee; eerv. verm. P. Meereboer. Uien: le pr. M. Poen; 2e pr. P. Heinis; eerv. verm. C. Witsmeer. Bloembollen: le pr. H. Ootjers; 2e pr. C. Koorn. Vale erwten: le pr. C. Witsmeer. Groene erwten: Eerv. verm. B. Persijn. Tuinboonen: Eerv. verm. A. Bart. Slaboonen: Eerv. verm. A. Bart. Fruit: Handappelen: le pr. J. Koomen; 2e pr. P. de Geus; 3e pr. H. Kistemaker; eerv. verm. A. Kouwenberg. Stoofappelen: le pr. D. Kriller; 2e pr. H. Kossen; 3e pr. J. v. Zoonen; eerv. verm. J. v. Zoonen. Handperen: le pr. Mevr. Wed. J. Sieu- wertsen; 2e pr. W. Langedijk; 3e pr, D. Sanders; eerv. verm. H. Ootjers. Stoofperen: le pr. A. v. Zoonen; 2e pr. D. Kriller; 3e pr. G. Liefhebber; eerv. verm. H. Kossen. Collectie appeler.: le pr. H. Kossen; 2e pr. D. Kriller; 3e pr. J. v. Zoonen; eerv. verm. I. J. Schroevers. Collectie peren; le pr. D. Kriller; 2e pr. Bobbeldijk te Terdiek; 3e pr. G. Liefhebber; eerv. verm. A. v. Zoonen. Pruimen: Eerv. verm. G. Liefhebber. Vrije inzending: le pr. J. Bijhouwer te Winkel; eerv. verm. D. Zut. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De tentoonstelling werd1 niet zoo drulc be zocht als het vorige jaar; hiervan was zeker het slechte weer de schuld. Van de verschil lende attracties werd echter druk gebruik gemaakt, vooral de sjoelbak had aftrek. Tijdens de tentoonstelling was steeds ge legenheid voor dansen. Hiervan werd tot 2 uur in den nacht druk gebruik gemaakt. De uitslag van de verloting en van enkele attracties waren nog niet bekend. HEILOO. Maandagavond hield de afd. van „Het Mobilisatiekruis" een openbare vergadering in café Admiraal. De nieuwe voorzitter, de heer J. Admiraal Nz. opende, heette allen welkom en wilde de gelegenheid dat zoovelen aanwezig waren, benutten om in het kort het doel van den •bond uiteen te zetten. Het doel is kweeken van een gevoel van saamhorigheid en van vader landsliefde, doch daarnaast steun moreelen en zoo mogelijk financieelen steun aan de kameraden die gedurende de mobilisatie te samen zijn geweest, moet aller sympathie en hoogachting wegdragen. Spr. wijdde uit over de sympathie die de autoriteiten de ver eeniging toedragen. B. en W. van Heiloo waren haar goed ge zind en de raad gaf haar subsidie,, zoodat zij zeker is door dezen steun op den goeden weg te zijn. Spr. wekte allen op om lid of dona teur van den bond te worden opdat we èn landelijk èn plaatselijk een krachtige organi satie worden. (Applaus). De secretaris deelde mede, dat men nog nooit gelegenheid heeft gehad om met het Gem. bestuur en het 'bestuur van den kring Alkmaar te vergaderen. Meerdere leden von den het vervelend dat die heeren blijkbaar geen tijd kunnen vinden. De secretaris zeide, dat de heeren aan be danken denken, het schrijven was vertrouwe lijk, doch nu het hoofdbestuur het in het jaar verslag aan de afdeelingen kenbaar maakt, is er geen reden om te zwijgen. Het hoofdbe stuur heeft contact met andere personen in Alkmaar, zoodat we spoedig kunnen hopen met het nieuwe bestuur te vergaderen. Uit de mededeelingen hoofdbestuur bleek dat de heer mr. H. Judell te Bergen had be dankt als lid van het hoofdbestuur. De heer Zonneveld stelde voor om de heer Smits candidaat te stellen, die zich bijzonder in de zaak van den bond heeft ingewerkt. De heer Smits wilde dit in beraad houden. Voorstellen voor de algemeene vergade ring van 25 October 1930 te Utrecht. Aan de afdeelingen wordt gelegenheid gegeven om voorstellen in te dienen. De vergadering sprak de wenschelijkbeid uit om een over zichtelijken staat te geven van de voorzitters en secretarissen in de afdeelingen. De heer Van Dijk stelde voor om aan het hoofdbestuur te verzoeken om in de gew. afdeeling en kringbestuur Alkmaar personen te kiezen, die iets willen doen. Bestuursleden die altijd be zet zijn, zijn een rem voor de vereeniging. Om dezelfde reden wordt de uitreiking der prijzen telkens verschoven. De voorzitter zeide, dat we dien wensch kunnen onderschrijven, doch het hoofd bestuur wel met die mannen contact moet zoeken, die aan redelijke eischen voldoen. Spr. wilde zich niet uitspreken, waarom er in den kring Alkmaar zoo weinig gebeurde. Nog werd besloten om aan het hoofdbestuur kenbaar te maken dat men gaarne in 1931 de kruizen ziet uitgereikt. Na afloop van de vergadering gaven zicfh 2 donateurs en 2 leden op. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. Maandag werd in café Admiraal de ver loting van Het Mobilisatiekruis gehouden. De heer Geertsma, gemeente-veldwachter, controleerde de trekking. De hoofdprijs, een eikenhouten dressoir, viel op no. 787. Zondagavond had op den Rijksstraat weg, bij Zevenhuizerlaan, een ernstige aan rijding plaats. De 18-jarige C. W. uit Limmen, gezeten op de fiets, werd aangereden door de luxe auto van F. F. S. uit Haarlem. De jongen bekwam een hersenschudding en werd door dr. van Oppen behandeld. De fiets werd to taal vernield. De politie doet onderzoek. WINKEL. Maandagavond werd in een der lokalen van de openbare lagere school, de jaarlijk- sche teekencursus van de afd. Winkel der Vereeniging tot bevorderirng van het vak onderwijs in Westfriesland geopend. Het aantal leerlingen bedraagt 7. De bijeenkomst werd met een gepast woord door den voorzitter, den heer W. Roggeveen, geopend, waarna de burgemeester, leeraren en leerlingen toesprak, wijzende op het groote belang dat voor den vakman schuilt in de toekomst, in dit onderwijs. De' 1ste leeraar, de heer B. Spon, sloot zich bij het ge sprokene aan, vertrouwende op een aange name samenwerking en een toekomstig groot succes op de komende tentoonstelling der vereeniging, welke dezen keer te Winkel zal worden gehouden. BERGEN. - Tof onderwijzeres aan de school der Berger schoolvereeniging is benoemd mej. E. C. M. van Amstel te Valburg. Tot tijdelijk vakonderwijzeres in de nuttige- en fraaie handwerken aan de open bare school voor U.L.O. is benoemd mej. W. H. Heuvelink te Amsterdam. Tijdens de afwezigheid gedurende de maand October van zuster A. Y. Eggers zal de wijkverpleging geschieden door zuster Van Stam uit Amsterdam. De Volksbond hield Zaterdag en Zon dag in de Rustende Jager een tentoonstel ling van Floralia en van werkstukken ge maakt door leerlingen van den timmercur- sus. Evenals het vorig jaar werden voor de mooiste plantjes prijzen uitgeloofd. De tentoonstelling is druk bezocht gewor den en het bestuur had het genoegen dat verschillende nieuwe leden zich aanmeldden. Het Mysterie der eeuwige jeugd, door Walther Kloepffer. Uitgave A. O. Streng- holt te Amsterdam. Prof. Dr. Peter Sander heeft een levens elixer uitgevonden. Door bestudeering van allerlei soorten apenklieren en langdurige proefnemingen heeft hij een vloeistof verkre gen, die een afgetakelden grijsaard weer de oude levenskracht en energie kan terugge ven. Hij is natuurlijk zeer voldaan over zijn uitvinding en is op een uitstapje in Italië, tijdens een slapeloozen nacht, juist aan het overpeinzen welk een roem en fortuin hem thans te wachten staan als hij plotseling be merkt, dat hij niet alleen is. Een vreemde ling is zijn kamer binnengedrongen, een ge heimzinnig, duivelachtig individu, die hem een groot kapitaal aanbiedt, mits hij vrijwil lig afstand wil doen van al zijn rechten. Prof. Sander weigert dat, maar even later heeft de vreemde bezoeker iets in het water glas van den geleerde gedroppeld en nadat deze zich met een slokje van den schrik her steld heeft, blijkt, dat hij totaal willoos is geworden. De vreemde, die zich bekend maakt als Mr. Devil, kan nu met den profes sor doen wat hij wil en gebiedt hem den vol genden dag naar een in de nabijheid gele gen eilandje te komen. Peter Sander gehoor zaamt, hij wordt bij aankomst van de boot opgewacht door 'n vermomden Mr. Devil en per auto naar een haven getransporteerd, waarna hij voorgoed uit de menschelijke sa menleving is verdwenen. Maar Peter Sander heeft een gezin en zijn vrouw doet natuurlijk wanhopige pogingen om haar voortvluchtigen echtgenoot weer op het spoor te komen. Zij besluit ten einde raad haar zwager, Klaus Sander, een gewe zen zeeofficier, in den arm te nemen in fi guurlijken zin natuurlijk en deze Klaus is toen hij destijds zee-officier werd zijn car rière hopeloos misgeloopen omdat hij zoo n geniale detective is, dat geen enkel raadsel te moeilijk is om door hem opgelost te worden Onder allerlei vermommingen komt hij tel kens weer bij dezelfde menschen zonder dat iemand hem ooit herkent. Hij vindt een man chetknoop, die Mr. Devil bij zijn klimpartij naar de hotelkamer verloren heeft en hiervan uitgaande komt hij via allerlei personen en gebeurtenissen in Europa en Amerika tot de ontdekking van de verblijfplaats van zijn broer. Deze blijkt op een eiland te werken, waar mr. Devil, die een schatrijk maar mis kend genie is, tal van ontvoerde geleerden bij een gebracht heeft. Van al hun uitvindingen heeft hij zich meester gemaakt en een be roemd professor uit een groot ziekenhuis in New York heeft hij laten verdwijnen om zelf, na een handige vermomming, diens plaats in te nemen. Dank zij cte preparaten, die de ont voerde geleerden hem leveren kan hij wonde ren verrichten en van dag tot dag stropmen de door de doktoren reeds opgegeven zieken naar zijn inrichting waar zij door hem wor den genezen. Maar Klaus is weldra achter al die gehei men gekomen. Hij laat zijn broer per vlieg machine van het eiland ontsnappen en ont maskert den professor, die werkelijk niemand anders dan mr. Devil blijkt te zijn, terwijl de echte professor in een onderaardschen kelder verborgen wordt gehouden. Tenslotte komt alles natuurlijk keurig te recht. Professor Sander wordt weer hoofd van zijn eigen gezin tn mr. Devil vonnist zich zelf door zich in zijn cel van het leven te be- rooven. Wij behoeven na het bovenstaande niet meer te verzekeren, dat het boek min of meer fan tastisch is. Het ziet er niet uit of het allemaal echt gebeurd is, maar er zijn ongetwijfeld menschen, die zooiets juist bijzonder interes sant vinden en zij kunnen in deze mysterieuze geschiedenis alles vinden wat hun harten maar kunnen begeeren. Voor menschen, die lang in een boemeltrein moeten zitten of die op een regenachtigen Zaterdagmiddag niets beters te doen hebben, zal dit boek zeker een ware uitkomst blijken. Het Wijde Land. Nieuw werk van Russi sche schrijvers. Uitgave Hollandia-Drukkerij te Baarn. Dit boek is van een geheel ander gehalte aan litteraire bestanddeelen. Het brengt een bloemlezing van hedendaagsche Russische schrijvers, van mannen, die nog volkomen on der den indruk zijn van de vreeselijke gebeur tenissen welke zich in hun vaderland hebben afgespeeld. Zij beschrijven bij voorkeur de beestachtige wreedheid, welke in de revolutiejaren door plaatselijke autoriteiten nu eens door de Bols jewisten en dan weer door de wit-Russische troepen werden bedreven. Russische muziek en Russische litteratuur missen het vroolijk- en zorgelooze, het vlugge rhytme en het humoristische en losse, dat deze kunstuitingen in andere landen kenmerkt. Het is of er boven het groote Czarenrijk altijd een donkere wolk hangt en of het volk zelf de voortdurende dreiging daarvan gevoelt. Een land vol primitieve naturen, die langzaam en moeilijk denken, menschen, die in voort durende zorg leven, die jaren vol ellende achter den rug hebben, en die, als zij schrij ven, een nauwkeurig verslag geven van alles wat zij in deze jaren hebben gezien en onder vonden. Zij vertellen het, zonder eenige poging om het interessanter te doen schijnen dan het wer kelijk is, maar hun verslag is een aanklacht tegen de beestachtige wijze waarop de Rus sische machhebbers met hun werkelijke of vermeende vijanden omspringen. Dierlijke wreedheid, zorg, honger en ellen de, dat zijn de ingrediënten, die in dit boek verwerkt zijn en, met uitzondering van enkele kleine novellen, zijn al deze verhalen zoo knap geschreven, dat men er door geboeid wordt. Voor de Russische kunst van dezen tijd bestaat op het oogenblik groote interesse en van dit nieuwe werk zal zeker in breeden kring met belangstelling worden kennis ge nomen. Het onzichtbare web, door H. Ashton Wol je. Uitgave J. Philip Rrusemann te 's-Oravenhage. Waar de gemeenteraad van Alkmaar een uur zoek brengt door te debatteeren over de vraag of hef politiecorps al dan niet nog met een inspecteur zal worden uitgebreid, blijkt men in Lyon heel wat vrijgeviger voor een goede organisatie van den veiligheidsdienst te wezen. Daar zetelt Monsieur Duprez, de rechter van instructie, die dagelijks conferenties houdt met zijn hoofdinspecteurs en deze blij ken op hun beurt weer over talrijke inSpec, teurs en een legertje van brigadiers en agen. ten te kunnen beschikken. De opsporingsdienst heeft een aantal labo. ratoria, uitgerust met de nieuwste instrument ten voor scheikunndig- en natuurkundig on derzoek naar schriftvervalschingen, bloedspo* ren enz., waaraan wetenschappelijke mannen zijn verbonden en zoodra er een misdaad van eenige beteekenis gepleegd is, komt heel die opsporingsmachine in beweging. Inspecteur» en rechercheurs zijn geboren Sherlock Hol- messen, experts op het gebied van sigaren- asch, bloed, haren, moddersoorten en vinger afdrukken. Vandaar dat in Lyon geen misdaad onge straft blijft en dat deze volmaakte opsporings. dienst daar goed' werk verricht kan zeker blij. ken uit het verhaal van vele moorden, die een geheimzinnig karakter droegen, maar waar van de motieven ontraadseld en de daders ge. arresteerd werden. AshtonWolfe, tolk bij de crimineele en civiele rechtbanken, heeft aan de hand van documenten, welke hem door dr Edmond Locard, scheikundige bij den veilige heidsdienst verstrekt werden, een tiental bu- zonder spannende gebeurtenissen beschreven en vele authentieke illustraties hebben er toe meegewerkt dit boek van misdaad en gerech tigheid tot een boeiend geheel te maken. Tj. Een zesjarig kind vindt in de kamer het lijk van haar tante. Gistermiddag is te Rotterdam een moord gepleegd op een bewoonster van de Wille- crordusstraat, zekere mej. Maliepaard. Zij woonde pand 34 a, een benedenhuis, waar onder weer een rijwielstalling is gevestigd. Ongeveer half één gistermiddag kwam aan haar woning een zesjarig meisje, een nichtje van mej. M., aan wie zij een popje beloofd had. Het kind kreeg geen gehoor en verzocht den rijwielhandelaar de la Rey om de deur open te maken. De man weigerde dit, waarna het meisje eenigen tijd is blijven staan. Ten slotte heeft zij aan een voorbijganger, die zijn fiets kwam stallen, verzocht de deur c-pen te maken. Deze voldeed hieraan met een gewonen sleutel, daar het slot zeer een voudig geconstrueerd was. Toen het meisje naar binnen ging, vond zij tot haar grooten schrik in de als woon kamer ingerichte achterkamer het lijk van haar tante, dat met bloed bedekt was. Zij is weggelcopen en heeft haar grootmoeder mej. Maliepaard van de Johan Idastraat ge haald. Deze is meegegaan naar de woning en heeft onmiddellijk na het zien van de situatie de politie gewaarschuwd. Bij het on derzoek door inspecteur van den Berg en den commissaris van Gulden ingesteld, werd ge constateerd, dat de vrouw gedood is door eenige sneden in den hals. Daarna heeft de moordenaar ook het mes, een broodmes, in den mond gestoken, waarin dit rechtstandig is blijven staan. De vrouw droeg een mantel en keerde naar het scheen van een boodschap terug, op het oogenblik dat zij door den moordenaar is aangevallen. Aan de deur van de keuken hing een tasch met boodschap pen; de vrouw was omstreeks 10 uur. in den morgen nog op straat gezien. De moord moest dus gepleegd zijn tusschen 10 uur en half één. Al dien tijd heeft in de tusschen- kamer een kindje van 10 maanden gelegen, dat geruimen tijd heeft geschreid. Het schrijfbureau in de kamer vertoonde oogen- schijnlijk sporen van braak en waar er in den laatsten tijd in deze buurt herhaalde malen insluipingen plaats hebben, ligt het vermoe den voor de hand, dat de moord is gepleegd door een insluiper, die door de vrouw bij haar thuiskomst is verrast en toen den moord heeft gepleegd. t De ongeveer 27-jarige vrouw vertoorn» geen sporen van een worsteling. De echtge noot van de vermoorde heeft met twee an dere mannen een zaak in wasch- en poets artikelen. Diefstal de aanleiding. De politie heeft hem in Delfshaven, waar hij liep te venten, opgespoord en hem in bij zijn van den rechter-commissaris mr. Schalk wijk en den officier van justitie mr. Schippet gehoord. De man heeft verklaard, dat in de lade van de schrijftafel, die opengebroken is ge vonden, twee geldkistjes hebben gestaan, die ruim 40'00 bevatten. Zij zijn blijkbaar door den dader meegenomen. Het onderzoek door den deskundige dr. Hulst uit Leiden heeft uitgeweken, dat dfl moord is gepleegd met een broodmes, dat u het keukenkastje is gehaald. Behalve de won den in den hals zijn boven op het hoofdstee.- wonden aangetroffen, die niet alleen dooi den hoed, maar ook door het schedeldek zijn 195. De koning toonde zich buitengewoon verheugd, dat men den tooverring van de heks had gekregen en dat de prinses en de professor waren gered. „Daarom", zeide de koning, die nog altijd niet zijn kroon had afgezet, „daarom zullen wij een feest geven, dat klinken zal als een klok". „Hoera", riep Keesie en de kabouters volgden zijn voorbeeld. 196. Toen het feest was geëindigd want aan alles komt eek einde werd besloten een aantal sterren van de maan te ha len. Daarvoor was een groot vliegtuig noodig. Want al zegt men wel eens: „loop naar de maan", dat kan men niet, men moet er heen vliegen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6