I Buitenland ftecfitszaken Onze Koloniën. cröTatie archivarissen. RIJKE RADIUMERTSEN IN CANADA GEVONDEN. DE PRESIDENT VAN ECUADOR AFGETREDEN. HET NIEUWE OLIESCHANDAAL IN DE VER. STATEN. NOODWEER BOVEN TOSCANE. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Vier arbeiders geëlectrocuteerd. Op de cokesafdeeling van den „Eschwei- ler Bergwerkverein" in Mariondorf (Duitsch- land) zijn gistermiddag vier arbeiders üj- dens hun werkzaamheden in aanraking ge komen met een electrischen draad waarop een stroom van 500 yolt stond. Zn vielen, EXPLOSIE OP EEN KOLENMIJN IN AMERIKA. Ingezonden stukken gegaan en dus met zeer groote kracht moeten zijn toegebracht. De deskundige heeft in de kamer verschil lende sporen van een worsteling tusschen de touw en den moordenaar kunnen vinden. De moordenaar aangehouden. Hij legt een volledige bekentenis af. Uit het onderzoek, dat door inspecteur W. van den Berg met groote kracht is gevoerd, js komen vast te staan, dat de firma, waarin •de echtgenoot van de vermoorde vrouw deel had, bestond uit twee broers. Bovendien was er nog een derde broer, de 22- jarige Gerrit Maliepaard, die als blikslager te Oss werkte, gehuwd is en vader van twee kinderen. Hij had vroeger als knecht bij zijn broers gewerkt, doch had toen meermalen on- eenigheid gehad wegens zijn slecht gedrag. 'Hij is deswege ook ontslagen. Zaterdag is Gerrit in de stad gekomen om een nieuw pak te koopen, hetgeen te Rotter dam goedkooper was en om den verjaardag van zijn moeder, op Zondag, mede te vieren. Hij heeft dien dag de geheele familie ont moet en niemand heeft iets bijzonders aan hem kunnen merken. De nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag heeft hij bij zijn moeder thuis geslapen en gistermorgen is hij vroegtijdig vertrokken om met den trein van 8.28 naar Oss te kunnen terugkeeren. Omdat verdere aanknoopingspunten ontbra ken, is volledigheidshalve de politie te Oss opgebeld met verzoek te controleeren of Gerrit thuis was en hoe laat. En toen ontving men de verrassende mede- deeling, dat Gerrit niet thuis gekomen was, doch om 12.25 een telegram uit Rotterdam aan zijn vrouw had gezonden, waarin stond: „Ik kom vanavond; ben bij vader en moeder, dn Rotterdam". Direct na ontvangst van dit bericht is het desbetreffende formulier op het postkantoor te Rotterdam opgevraagd en in beslag geno men. Het verzenden van dit telegram legde zooveel verdenking op Gerrit Maliepaard, dat de politie besloot hem onverwijld te doen arresteeren. Tientallen telegrammen met ver zoek om aanhouding zijn omstreeks half acht gisteravond over het geheele land ver spreid. Dit gold in het bijzonder de richting Oss, maar ook tal van plaatsen in het Noorden van het land en de grensstations. Het telegram bevatte een zeer volledig signalement van Gerrit, verstrekt door zijn moeder, die hem gistermorgen nog had ge zien. Direct na ontvangst ervan zijn de in specteur van politie en een wachtmeester der marechaussee te Oss op eigen initiatief naar Den Bosch gegaan, om daar de Rotterdam- sche treinen af te wachten. Tegen half tien ontdekten zij een man, die volledig aan het signalement beantwoordde, en ook het voetbalkoffertje droeg, waarvan daarin sprake was. De man werd aangehouden en gaf direct toe Gerrit Maliepaard te zijn. Hij werd aan een verhoor onderworpen en bekende onmid dellijk den moord' te hebben gepleegd. In het koffertje werden de beide geldkistjes en hei geld, dat daarin geweest was, teruggevonden. Bovendien lag er een bebloede bijl in. De aangehoudene zeide met deze bijl zijü schoonzuster den schedel te hebben ingesla gen, daarenboven heeft hij haar met het broodmes verschillende steken toegebracht en haar ten slotte dit mes 14 c.M. diep in den mond gestoken. De bekentenis van den moordenaar. Hij zeide den moord gepleegd te hebben, omdat hij als werkman niet vooruit kon ko men in de wereld en de eenige manier om te slagen was iemand te vermoorden en zijn geld te stelen. Hij toonde zich overigens zeer wanhopig en sprak van zich te willen ophangen of doodschieten. In verband daarmede is de man, die voor- loopig te Oss opgesloten is, onder strenge bewaking gesteld. Het schijnt, dat hij het bewuste telegram, dat met een vrij rustige had is geschreven, onmiddellijk na den moord aan het postkan- hor heeft aangeboden. Gistermiddag is op Westerveld' verascht het stoffelijk overschot van Multatuli's weduwe mevrouw M. Douwes DekkerHam- minck Schepel. Een groot aantal aanwezigen had zich in de hal van bet crematorium ver zameld, onder wie waren Multatuli's levens beschrijver de heer J. de Gruyter, mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga—Elias, het bestuur van het Multatuli-museum en vele vereerders. De heer Götzen, voorzitter van de ver- eeniging Multatuli-museum, de heer Adam Haag, literator te Wassenaar, de heer Ver steeg namens de Haagsche afdeéling van de vereeniging „De Dageraad", de heer S. San- derson namens de zusters van de overledene en de heer Andries de Rosa namens de Ar- beiders-vereeniging voor lijkverbranding voerden het woord De luitenant-kolonel Merens dankte na- uens de familie. WERKLOOZE MUSICI. Op een gehouden vergadering van werk- iooze musici in „De la Paix" aan den Cool- singel te Rotterdam, is besloten het volgende telegram te zenden aan den minister van ar beid: >,Te Rotterdam groot aantal musici werk loos door mechaniseering en vooral door te werkstelling vreemdelingen. Vreemdelingen vraagstuk zeer urgent daar vijftig procent der arbeidsplaatsen koffiehuisbedrijf bezet door vreemdelingen. Verzoek namens verga- dering georganiseerde en ongeorganiseerde werklooze musici maatregelen ter bescher ming en behoud arbeidsterrein voor landge- nooten". VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. Omtrent de Zaterdagavond te 's-Graven- gehouden stichtingsvergadering van _de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap wordt nog gemeld: Mevrouw Ashby bracht den groet over van de vrouwen van alle landen aan de nieuwe gingen die sinds een halve eeuw met den wereldbond samenwerkten. Mej. Joh. W. A. 'Naber sprak over „Een blik in het verleden en de toekomst". Mevr. S v. d. Hoeve—Bak ker, sprak hierna nog over het bestaansrecht j der nieuwe vereeniging. De vrouw bij de politie Na de pauze werd de film vertoond: „De vrouw bij de politie". De commissaris van politie Hoogendijk uit Amsterdam, sprak een inleidend woord over dit onderwerp. Spr. zeide, dat er niet een bepaalde taak bij de politie is, doch dat er vele taken zijn Bij vele onderdeelen van het politiewerk kan de vrouw een rol spelen. Spr. noemde arrestan tenzorg, sociaal werk, recherche-arbeid en straatdiensten. Bij de arrestantenzorg kan de vrouw bijv. belast zijn met de verzorging, be waking, fouilleering en transport van jeug dige of vrouwelijke arrestanten. In een aantal steden van Engeland en de Ver. Staten heeft men dit ingezien en voor dit doel vrouwen in politiedienst genomen. Het sociale werk omvat al die maatregelen van hulp, bescherming en voorzorg, die door de politie genomen kunnen worden in het be lang van de verwaarloosde, crimineele en ge- yaarloopende jeugd. Algemeen wordt in poli tiekringen ingezien dat vrouwelijke hulp in dezen feitelijk niet kan worden gemist. Het opsporingswerk onderdeel van het recherchewerk, verricht om begrijpelijke rede nen, de vrouw in het algemeen niet. Toch zijn er misdrijven, waar de vrouw meer kans heeft op het verkrijgen van bewijsmateriaal, zooals abortus, vrouwenhandel, winkeldief stallen e.d. Veel belangrijker is echter het z.g. verhoorwerk, vooral tegenover vrouwe lijke en jeugdige verdachen. Amsterdam zal binnenkort een vrouwelijke ambtenaar voor dit werk krijgen. Wat de surveillance aangaat, komt de vrouw vooral in aanmerking bij het consta- teeren van kinderverwaarloozing, kinder exploitatie enz. Er zijn thans achttien lan den, waarin de vrouwelijke politie haar taak vervult. Nederland heeft er reeds dertig. Spr. besloot zijn rede met de opmerking, dat het vraagstuk van de vrouw bij de politie niet alleen van belang is voor de politie en de vrouw, maar om de belangrijke plaats, welke de politie in onze samenleving inneemt voor de geheele gemeenschap. DOLLE STIER RENT OP DE MENIGTE IN. Incident te Rotterdam. Bij de afzetting van het raadhuis, in ver band met het bezoek van de koningin, heeft zich blijkens een bericht in de Tel., een incident voorgedaan, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad, dank zij het optreden van de politie. Men had voor het raadhuis een groote ruimte vrijgelaten en deze afgesloten door houten hekken. Daarachter verdrongen zich duizenden om de komst van het koninklijk echtpaar en de aubade bij te wonen. Plotse ling kwam van de zijde van het Hofplein een dolle stier in volle vaart aangerend. Hij schoot met gebogen hoofd en de horens vooruit op de menschenmenigte voor het raadhuis toe. Het wilde dier werd in zijn vaart gestuit door de houten hekken. Allen, die daarachter opeengepakt stonden, dron gen haastig achteruit. Even stond het dier beduusd door den schok en van dat oogen- blik hebben bereden politie-agenten gebruik gemaakt, het dier te overmeesteren. Zij waren in galop naar de plaats des onheils gerend, stegen af en pakten in letterlijken zin den stier bij de horens. Intusschen had men tou wen aangebracht en daarmede werd het dier gekneveld. Zoo heeft men het naar de stei gerplaats aan het Doelwater gebracht. Toen de drukte was afgeloopen, werd de stier van daar naar de plaats van bestemming ge transporteerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen is overleden het 3-jarig zoontje van den land bouwer den H. te Haps. Het jongetje was Vrijdag door een trein gegrepen, toen het tusschen de rails speelde. JO OO SCHE JEUGDFE DER AT IE In het N. V.-huis te Utrecht hield Zondag de Joodsche Jeugdfederatie in Nederland haar algemeene vergadering, welke door den heer Leo van der Lijn werd geleid Afge vaardigden van den Ned.Zionistenbond en het Joodsch Nat. Fonds woonden de verga dering, die druk bezocht was, bij. Uit de jaarverslagen blijkt, dat de federatie twintig afdeelingen telt met 945 leden, voorts dat het resultaat van de studie van het Hebreeuwsch nog altijd gering is. Voor het J. bf F. werd een kleine 3000 ontvangen. De amandelactie bracht 2750 op. De vergadering sprak zich uit voor een nauwere samenwerking met de Herzlgroe- pen, alsmede voor het oprichten van een z.g. koboets" ter opleiding van chaloetsiem, die na hun opleiding daadwerkelijk aan den op bouw van Palestina zullen deelnemen. Ver der bekrachtigde de vergadering de aanslui ting van de jeugdfederatie bi] de „Arbeitsge- meinschaft Zionistischer Jugendverbande In het federatiebestuur koos de vergade ring de dames B. Brandon en S. Slijper, Amsterdam, en J. Frank, Hilversum, voorts de heeren P. Denekamp Den Haag, L. van Dijk en M. Schaap, Rotterdam, L. Levie, Amsterdam, en I. de Vries, Haarlem. EEN NIEUWE STADHUIS TE DEN HAAG. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van s-Gravenhage deelde de burgemeester mede, dat de architec ten Du dok, Staal, Luthman, Kropholler en ir. Roosenburg zijn uitgenoodigd een ont- werp in te dienen voor het nieuwe stadhuis op het Alexanderveld aldaar. GEWESTELIJKE LANDSTORM COMMISSIE STELLING VAN AMSTERDAM Naar men ons bericht, is in de vacature van voorzitter van de Gewestelijke Landstmm Commissie „Stelling van A^dam ont staan door het overlijden van den heer mr. H Verkouteren, thans voorzien door de be noeming tot voorzitter van het oudsten hd,dr I H. JT Vos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal.- Na de algemeene vergadering van de Ver eeniging van Archivarissen te Breda werden Zaterdag de deelnemers officieel ontvangen in het raadhuis door den burgemeester. Op de algemeene vergadering werden ver scliillee.de ^angejegenhedpn m mterm aard behandeld. In de bestuursvacature dr. E. Wiersum werd gekozen mr. W. Moll. De in 1931 te houden algemeene vergade ring zal bijeenkomen te 's-Gravenhage. KORTE BERICHTEN. Te Dordrecht is Zondagmorgen, 63 jaren oud, overleden de heer A. Sigmond, die in Juni 1890 promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen en in November 1915 benoemd werd tot notaris te Dordrecht. Te Haarlem is overleden, 74 jaren oud, mejuffr. Louiza van Breemen, oud-directrice van het ev.-luth. oude mannen- en vrouwen huis te Amsterdam, oud-directrice y.an het herstellingsoord van Ned. Onderwijzers (es sen) te Lunteren. Te Heemstede is overleden, 62 jaren oud, de heer R. Reyers, oud-notaris te Velp (G.) De commissaris der koningin in de pro vincie Noordholland, jhr. mr. dr. A. Röell, heeft gister zijn ambtsbezigheden hervat. Te Leeuwen-Maasniel bij Roermond zou 16 Oct. mej. de wed. Driessen haar 1 OOsten geboortedag vieren. De feesten voor een waardige herdenking waren reeds in voorbe reiding. Zaterdagnacht echter is het vrouwtje plotseling overleden. Minister Beelaerts van Blokland, terug gekeerd van zijn verblijf te Genève, heeft gisterochtend zijn werkzaamheden te 's-Gra venhage hervat. Prinses Juliana heeft gedurende drie jaar een bijdrage toegezegd voor de restaura tie van de Groote Kerk der Ned. Herv Ge meente te Breda. BRANDEN. Drogisterij uitgebrand. Zondagmorgen is te Winschoten de dro- gistwinkei van den heer L. Hoevens uitge brand tijdens de afwezigheid van de bewo ners. De bewoonster van de bovenverdieping moest met een ladder van het balkon worden gered. Korenschuur verbrand. Te Appingedam is de kapschuur van den heer A. Korf, tot den nog toe gevuld met koren, door brand vernield. De boerenplaats werd nog even door het vuur aangetast, maar de brandweer wist verdere uitbreiding tegen te gaan. Alles was verzekerd. Fabrieksbrand. Door onbekend gebleven oorzaak is gister middag brand ontstaan in de „ruwerij" vnn de textielfabriek van de firma Hedeman te Almelo, waardoor he gebouw totaal uit brandde. Eenige machines van aanzienlijke waarde gingen verloren; zij waren echter verzekerd. Het werk op de fabriek zal nor maal voortgang vinden. Ook zullen er geen ontslagen plaats hebben. VE R WEE RSONGE VA LL E N. Zaterdagavond is de 53-jarige Jacob Hol- keboer uit Irnsum tusschen Roordahuizum en Irnsum overreden en gedood. Op den weg werden glasscherven gevonden, zoodat de politie naar een gehavende auto zoekt. Gistermiddag is een achtjarig eenig zoontje van een gezin in de Noordstraat te Middelburg door het achterwiel van een vrachtauto overreden en onmiddellijk dood. Auto te water. Gisteravond is te Amsterdam een vracht auto, waarop zich drie personen bevonden, bij het afrijden van de brug over de Brou wersgracht bij den Singel in de gracht te rechtgekomen. De bemanning van een motor boot, die in de nabijheid lag, schoot toe en haalde drie mannen op het droge. De auto werd later door den kraanwageu uit het water gehaald. Dr. Richards uit Toronto heeft medege deeld, dat in Ontario radiumerts is gevon den. Gemeld wordt, dat deze erts rijker is aan radium dan die uit Belgisch Congo. De gevonden hoeveelheden zouden voldoende zijn om te voorzien in de behoeften van het Britsche Rijk. Uit Quito wordt gemeld, dat de president van Ecuador, dr. Isidro Ayora, is afgetreden. EEN NIEUW PETROLEUM-SCHANDAAL IN AMERIKA? Een beschuldiging van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Ralph Kelley, chef van den algemeenen dienst van het Land Office, beschuldigt het departement van Binnenlandsche Zaken er van, dat het aan rijke petroleummaatschap- pijen, die het recht op uitgestrekte petroleum- velden op openbaar terrein tot een potentieele waarde van vier milliard dollar wilden ver werven, heeft toegestaan, de eischen der Amerikaansche mijnwetten te ontduiken „door fraude en nalatigheid". De staatssecretaris van binnenlandsche zaken Wilbur heeft de ontslagaanvrage van Ralph Kelley, leider van het algemeen' land- bureau te Denver (Col.) hangende het onder zoek naar de beschuldigingen dat de groote petroleummaatschappijen op te gunstige voor waarden concessie voor het verkrijgen van olievelden hebben gekregen, geweigerd. Kel ley is voorloopig in zijn functie geschorst. Hevige onweders, gepaard gaande met re gen, hebben in Toscane groote schade aan gericht. De spoorweg Livorno—Rome is bij "ocina over een afstand van ongeveer 600 jvi. door het water verwoest. Het spoorweg verkeer moest worden omgelegd. Bij Cortona zijn tengevolge van dijkdoor braken geweldige overstroomingen ontstaan. bewusteloos neer. De onmiddellijk ingestelde pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, hadden slechts bij twee der geëlec- trocuteerden succes. De beide anderen wa ren laat in den avond nog buiten bewust zijn. Drie dooden, zes zwaar gewon den. In de kolenmijn „Avock" in Pennsylvamë heeft zich een hevige explosie voorgedaan, tengevolge waarvan 3 mijnwerkers werden gedood en 6 zwaar gewond. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN CHINEESCHE FABRIEK. Veertig dooden. Volgens een bericht uit Tsingtau zijn bij een brand in een tabaksfabriek aldaar 40 vrouwelijke arbeiders om het leven gekomen Tal van vrouwen en meisjes werden gewond. IRRIGOVEN ERNSTIG ZIEK. Aan boord van een kruiser. Een telegram van de Associated Press te Buenos Ayres meldt, dat volgens het blad „Lazaron" Irrigoyen, de vroegere president, aan voord van den kruiser „Belgrona" ern stig ziek ligt. Een B. T. A.-bericht uit Buenos Air=s meldt, dat een arts, aan boord van de „Bel- grano" gezonden, tot de ontscheping van Irigoyen adviseerde. DE DRANKVERBODSWET IN DE VEREENIGDE STATEN. Verbruik niet strafbaar. De strijd tegen het alcohol-verbod is thans in een nieuwe phase getreden ten gevolge van een belangrijke beslissing van den met dc uitvoering der drankverbodswet belasten com missaris. Deze verklaarde namelijk, dat de bereiding van wijn en bier in particuliere woningen niet .strafbaar is, wanneer de al dus verkregen dranken uitsluitend voor eigen gebruik en niet voor den handel, zijn bestemd. Anderzijds wordt gemeld, dat de autoriteiten den strijd tegen de dranksmok kelarij met de grootst mogelijke energie voortzetten. Een geheime zender ontdekt. Te Brooklyn ontdekte de politie bij een razzia een geheimen zender, welke behoorde aan een smokkelaarsonderneming, die op deze wiize met haar uit 12 schepen bestaan de vloot in verbinding kon blijven. De twee radiotdegraphisten werden gearresteerd. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 26 September 1930. A. J. v. S. te Heiloo, A. v. d. G. te Alk maar,, overtreding Melkbesluit, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J J., A. J. G. te Hilversum, straatschen derij, ieder 1-50 boete of 1 dag hechtenis. G. W. te De Rijp, L. F. S. te St. Pancras, in staat van dronkenschap de orde ver storen, de le 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 2e 12 boete of 8 dagen hechtenis. J. C. B. te Hoogwoud, overtreding Boter- wet, 6 boete of 6 dagen hechtenis. C. W. te Alkmaar, overtreding Provinciale Verordening, 1 boete of 1 dag hchtenis. N. B., J. S. te Limmen, overtreding Vissche- rijwet, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. S. te Amersfoort, overtreding art. 459 W. v. S., 4 boete of 4 dagen hechtenis. H. H. O., P. H. O. te Amsterdam, J. W. de J. te Alkmaar, overtreding Spoorwegwet, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. H. te Heiloo, J. G. te Egmond aan Zee, dronkenshap, de le 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 6 dagen hechte nis. J. F. te Castrieum, S. J., G. M. S. te Alk maar, loopen over verboden grond, de le en 2e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 boete of 2 dagen hechtenis. N. de G. te Egmond aan Zee, P. C. te Limmen, J. F. te Castrieum, H. D. L. te Hen- geloo, IJ. D. te Leiden, J. B., R. W. de J. en J. C. K. te Broek op Langendijk, P. K. te Oterleek, J. W. te Hugowaard, C. de G. te Wardinxveen, I. T.. B. de V. en N. A R. te Alkmaar, overtreding politieverordening, de lste, 12e en 14e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e, 4e, 5e, 8ste en 9e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 6e en 7e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 10e en 13e ieder 2 bote of 2 dagen hechtenis, de 1 le 0.50 boete of 1 dag hechtenis. K. D. te IJmuiden, W. B. en A. J. v. S. te Velsen, A. S. te Castrieum, O. P., L. G. H., W. v. d. S. te Heiloo, E. A. te Limmen, J. V., A. R., K. S. en T. J. v. d. H. te Alkmaar, J. J. K. te Warmenhuizen, H. B. te Oude Nie- dorp, C. G. te Sint Pancras, J. H. te Oud- carspel, N. D. te Ursem, J. M. M. te Texel, C. V. te Oterleek, P. A. v. d. H. te Rotterdam, J. S. te Schermerhorn, S. K. en D. B. te Hu gowaard, H. B. te Amsterdam, G. K. te Zuid en Noord Schermer, N. D., C. S. en A- A. R. te Broek op Langendijk, N. S. te Schagen, J. B. te Oudorp, overtreding Motor- en Rijwiel- wet, de lste, 2e en 5e, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 3e, 19e en 25ste, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 4e, 6e, 7e, 8ste, 9e, 12e, 14e, 15e, 16e, 17e, 18e, 20ste, 24ste en 30ste, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 10e, 11e en 28ste, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 13e 2 X 4 boeten of 2 X 4 dagen hechtenis, de 21ste, 22ste, 23ste en 27ste, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 29ste 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 26ste 2 boete of 1 week tuchtschool. DE WERKLOOSHEID. Terugzending van Europeanen Het Semarangsche „Alg. Hbl." vernam hardnekkige geruchten over een maatregel, die overwogen wordt om in verband met de heerschende malaise zooveel mogelijk alle Europeanen die langer dan vijf maanden bui ten betrekking zijn en die geen middelen van bestaan hebben, terug te zenden naar Europa. Ofschoon wij te bevoegder plaatse geen na dere bevestiging van dit bericht konden krij gen, bleek ons wel, dat men rekening hou dend met de terugzending van Europeesche gezinnen in de malaiseperiode 1923'24 zich zal moeten voorbereiden op een toene ming van het aantal terugzendingen zegt hel blad. Reeds kwamen voor Midden-Java enkele aanvragen tot terugzending binnen. Zij, die zich herinneren hoe in de voorgaan-; de Malaise-periode vele Europeesche werkno mers en hun gezinnen in moeite geraakten juist doordat zij hier al te langen tijd bleven rondhangen in de hoop op een nieuwe betrek king, zullen de maatregelen voor spoedige te rugzending indien het gerucht tenminste juist mocht zijn des te beter begrijpen Daartegenover echter willen we opmerken, dat de terugzending voor velen weinig aan trekkelijk is omdat men in Nederland ook reeds met een grccte werkloosheid heeft te kampen. Wij blijven het betreuren, dat de Ned. Ind. regeering in de „vette" jaren geen maatregelen heeft genomen, bijv. door het op richten van een landbouwkolonie etc. waar door het aan werklooze Europeanen mogelijk gemaakt wordt hier te lande den moeilijker tijd door te komen. DE BERAAMDE OPSTAND POGINGEN VAN DE P. N. I. D; leiders voor de rechtbanh De verhooren voor den landraad te Ban- doeng van de leiders van de P.N. I., die, naar men zich herinnert, beschuldigd worden van het beramen van opstandpogingen in Ned.- Indië, duren nu a' drie weken. Er zijn tot dusver drie getuigen wegens meineed gevan gen genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 24, 25, 26, 27, 28 en 29 September 1930: Kerkboekje; portemonnaie met inhoud; regenjas; stuk touw; regenjas; pakje stalen: stuk gebak; zakje, met erwten; zwarte muts; sleutels; handschoenen; banden van jassen en mantels Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, ali gevonden aangegeven op 24, 25, 26, 27, 28 en 29 September 1930: belastingmerk in étui, B. Trijbetz, Langestraat 19; dasspeldje, P, Martin, Markstraat 20; geborduurde porte. monnaie met inhoud, N. Wit, Oudegrachl 263; sleutels aan ring, M. Engel, Sliksteeg 5; zakmesje, N. Adrichem, Zandersbuurt 8; portemonnaie met inhoud, B. van Gijn, v. d. Kaaystraat 42; 2 leesboekjes Dierkunde, Tuy, en Verbaan, Baangracht 10; horlogeketting, v. d. Meele, Heilooërdijk 35; portemonnaie met inhoud, J. Veen, Overdiestraat 71; ket ting, J. Beentjes, Koningsweg 3; sluitstuk en dop van autowiel, H. van Wonderen, Oudorp; kinderportemonnaie, J. Smit, Ken. nemerstraatweg 27; armbandhorloge, P, Daalder, Emmastraat 53; portemonnaie met inhoud, M. Hellegeberg, Polderstraat 10; pandhuisbriefje, P. v. d. Brink, Groot- Nieuwland 51; blauwe portemonnaie met in houd, J. Wipprecht, Dahliastraat 11a; porte monnaie, A. C. Andriessen, Limmerhoek 4; handkoffer, G. Veenendaal, Molenkade 30; horloge met ketting, J. Mors, Zes Wielen, erf Eecen; gabardine regenjas, D. Spaans, Krankhoorn, Warmenhuizen; broche, W. Aakts, K. Marxstraat la; armbandhorloge, A. H. van Lienen, Compagniestraat 22; arm band, A. Rood, Oudegrachjt 275; portemon naie met inhoud, Endel, Langestraat 61; pa- rapluie, J. P. v. d. Berg, Kennemerstraatweg 46; 3 zak aardappelen, A. Bruin, Heldersche- weg 10. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. (Buiten verantwoordelijkheid van de R* dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt DE BERGERWEG. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u, wederom een plaats je in uw blad. Met groote belangstelling nam ik kennis van het verslag der zitting van onzen ge meenteraad en mijn belangstelling werd ten top gedreven toen een bespreking vermeld werd betreffende straatverlichting van een der „buitenwijken". Beslist dacht ik, dat nu: ook voor de Bergerweg (over het spoor) een lans gebroken zou worden, edoch, alle hoop en vertrouwen op onze vroedschap vervloog in sierlijke rook, wantniets, letterlijk niets, werd daarover gesproken! Is het verkeer misschien minder dan op het Zeglis en Westdijk. Och, heeren det vroedschap, komt, ziet en overtuig uh Tot zeer laat passeeren hier elk half uur minstens 2 autobussen en dan niet te spre ken van de tallooze auto's van hen die naar Bergen gaan of van Bergen komen. Zeker, we hebben een vierde (gas)lantaarn er bij gekregen, waardoor nu plm. 200 M. verlicht is, maar plm. 200 M. zit nu nog in een Egyptische duisternis. Wij achtten ons reeds geheel vergeten, doch ziet in uw blad van Zaterdag j.1., i» uw raadsoverzicht, daar heeft u de goed-' heid om ons hoop te geven, tenminste alsi B. en W. niet een buitengewoon iluster idee krijgen, en wij niet! Wat zegt U, mijnheer: de redacteur er b.v. van, dat aan dien meer genoemden hoofdverkeersweg huizen staan; die geen electrisch licht of gas kunnen krij gen of zij moeten den aanleg zelf bekostigen; of een afname garandeeren, die zooveel kost, dat het onbetaalbaar wordt. Dat is toch ze ker in dezen verlichten tijd wel schitterend: niet waar? Worden er nü slechts 3 electri- sche lichtpunten (welke per stuk geen j 100 kostenaan den weg aangebracht, dan kun nen meteen die huizen aangesloten worden, dan is het openbaar nut ten zeerste gediend en om uw woorden te herhalen, rijn ook be lastingbetalende broeders en zusters uit den nood. Zeker, er is ons beloofd „hét komt!" Mag ik even opmerken, dat dit was van dit voor jaar 1930. Moeten wij soms wachten tot St. Juttemus? De winteravonden komen; het is des avonds levensgevaarlijk langs den Ber gerweg, doch als er een ongeluk gebeurt, dan draagt de overheid daarvoor de abso lute verantwoordelijkheid, wegens het opzet telijk onverlicht laten van den weer opzette- 1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7