LANDBOUW en VEETEELT. PEPERMUNT BI AVONTllitlI VAA' IU VliIIKI I ltSAII1,1 E. gelijke streek gespeeld in den juwelierswin kei van de firma Herman Plas in het Pay- glop en mevrouw Boereboom, de winkelier ster bewogen tot afgifte van een aantal glad de gouden ringen onder voorwendsel dat hij kwam in opdracht van den heer Jan de Vries, fabrikant in chemicaliën, bij wien hij als reiziger in dienst zou zijn. De gouden ringen verkocht hij voor 30 ten eigen bate. Deze zaak werd destijds geschorst en thans door andere samenstelling der straf kamer, opnieuw behandeld. De heer de Vries had vroeger verdachte in betrekking gehad en had omtrent zijn eerlijkheid niet te kla gen. Mleen betoonde hij zich wat vrijpostig, verdachte is thAns in Rotterdam gedetineerd en had dezer dagen voor die rechtbank te recht gestaan. Ook is hij aldaar psychiatrisch onderzocht en werd daaromtrent rapport uit gebracht. De officier achtte het wenschelijk voor alsnog geen requisitoir te nemen in 't belang der eensluidendheid der uitspraken. Sprekec verzocht dus aanhouding tot onbepaalden tijd. Conform werd door de rechtbank beslo ten. NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTELIJK BEVEL. In hooger beroep werd behandeld een iaak, door den kantonrechter behandeld, te gen den handelsreiziger F. J. v. d. VI. ie Alkmaar, die op 2 April een motorrijwiel berijdend op den Oeesterweg te Alkmaar, niet had voldaan aan het bevel van den motoragent Volbeda, welk agent belast was met de verkeerscontrole. De heer v. d. V. reed dóór tot zijn wonng achtervolgd door den agent en vertoonde als toen een rijbe wijs. De hr. v. d. VI., die thans niet was verschenen werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen en requireerde de officier thans bevestiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis, aangezien geen nieuwe lichtpunten naar voren waren gebracht. OPLICHTING MET Z.G.N. WITTE x KRUIS LOTEN. Die reeds bejaarde heer Jan B Hij is 72 /aar, ingezetene van Heiloo en lotendebitant, Btottd voor de Vierschaar als verdacht van oplichting van den veehouder Petrus Mul te 'Graft, wien hij op 9 April aan zijn woning loten van het Witte Kruis had gepresenteerd en den met aandacht luisterenden veehou der had voorgespiegeld dat dit een loterij betrof, geheel zonder nieten, doch bovendien nog met hoogere geldprijzen die in de dui zenden liepen. De neer Mul werd daardoor verlokt 'n lot te nemen, daar het hem bijzon 'der aannemelijk voorkwam met 3 gulden minstens 13 gulden te kunnen winnen. De verdachte erkende aan de woning van Mul te zij geweest. De op naamstelling van het aandeel was geheel willekeurig. Bij de origineele en officieele stukken van het Witte Kruis bestaan geen nieten. Echter verklaarde hij bij den verkoop van de loten, zooals hij die aan den heer Mul had verkocht er zelf zijn ingeloopen. De meneer, die hem deze opdrachten had gegeven, is naar het buiten land vertrokken en verdwenen. Ook werd nog gehoord mej. Gesina van Diepen, huisvrouw van den heer Mul, die tegenwoordig was bij den aankoop van het lot. Verdachte zeide: ik kom jelui geld bren gen! Als je 3 gulden stort, kan je 16 gulden wannen. De officier noemde de oplichting bewezen, ook wat de redelijke beoordeeling van het aapbod betrof en vorderde 40 boete of 40 dagen hechtenis. OVERTREDING ARBEIDSWET WERKEN WEGVERBETERING TE ANNA PAULOWNA. De heer Hendrik Willem KIbedrijfslei der der firma Delis en van Heeskeren te Holstein had' terechtgestaan in eerste instan tie voor den kantonrechter te Schagen ter zake overtreding der arbeidswet met betrek king tot de zoogenaamde beurtregeling. Het betrof hier het weekverlof van twee werklie den uit Halsteren. Verdachte werd veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen welk vonnis de officier billijk vond en derhalve bevestiging vorderde. In deze zaak werd de heer Rus, ambtenaar der inspectie te Haarlem, als getuige gehoord. OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. De niet ter zitting verschenen C. J. van Br., een ingezetene van Oudkarspel had zich aldaar op 28 Juni ver van behoorlijk en eer vol gedragen door zich ten overstaan van eenige onschuldige kinderen schuldig te ma ken aan misdrijf bedoeld in artikel 247 wet boek van strafrecht. Van belanghebbenden vernamen wij dat 7 dagen gevangenisstraf werd gevorderd en meenen we begrepen te hebben dat ook ter beschikkingstelling der yegeering tegen dit gevaarlijk persoontje verd gerequireerd. Hierna sluiting der zitting. JAN HOEK 30 OCTOBER A.S. VOOR HET HOF TE ARNHEM. De strafzaak tegen Jan Hoek verdacht van üen moord te Bennekom, zal, naar zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplage meldde, Donderdag 30 October in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem worden behandeld. KANTOORHOUDER VRIJGESPROKEN Tegen den thans geschorsten kantoor houder der posterijen Ch. J. Wijnen, te Brunssum, had het O. M. voor de arrondis 6ementsrechtbank te Maastricht zes maan den gevangenisstraf geëischt, terzake van !het openen van brieven, welke hij als kan toorhouder onder zieh had en welke niet voor hem bestemd waren. De rechtbank, gister uitspraak gedaan hebbende in deze zaak sprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde, wegens gebrek aan bewijs. De raadsman van verdachte, mr. Hriepels, had vrijspraak gepleit en vervolging wegens meineed van den hoofdgetuige, den besteller Ier posterijen P. DOODELIJKE STEEK MET EEN MES Voor de rechtbank te Maastricht stond rister terecht de mijnwerker J. H. H. te Klimmen. Hem was ten laste gelegd poging tot doodslag subs. mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Op 5 Juli en vorige dagen was hij te Heerlen „uit geweest" met zijn vriend B Nadat beiden min of meer in staat van dron kenschap verkeerden ontstond er ruzie. Op weg naar huis heeft hij nabij het Wel- terhuisje, B. een steek met een mes in den hals toegebracht, ten gevolge waarvan B. bijna terstond overleden is. Verd. vertelaarde uit zelfverdediging te heb ben gehandeld. Het O. M. was van meening dat doodslag niet bewezen is doch wel mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Spr. eischte veroordeeling tot vijf jaar ge vangenisstraf. Op 13 Oct. uitspraak. WEGENS POGING TOT DOODSLAG VEROORDEELD. De rechtbank te Maastricht veroordeelde naar de Telegr. meldt den mijnwerker C. L. V., te Heerlen, wegens poging tot doodslag tot een jaar gevangenisstraf. V. had op 13 juni op korten afstand twee schoten uit een revolver gelost op F. J., met wien hij gerul- men tijd in onmin leefde. De schoten troffen geen doel. Het O. M. had wegens poging tot doodslag vier jaar gevangenisstraf geëischt. DE LANGENDIÏKER GROENTE VEILINGEN. Het wachten van verschillende Langendij- ker bouwers, voor wie het noodzakelijk is, dat er steu nzal worden verleend in economischen noodtoestand, is op de vergadering, die men verwacht, dat zal uitgaan van de Provinciale organisatie van den tuinbouw. Wachten duurt altijd lang, maar als men wachten moet iu noodlijdenden toestand, dan duurt het wachten zonder twijfel dubbel lang. Men schijnt nu vrijwel algemeen van oordeel te zijn, dat de steun, te verkenen aan de gedu peerde tuinbouwers, zal dienen te bestaan in credietverstrekking, en dat daarnaast maat regelen zullen moeten worden genomen, die eerst na enkele jaren verbetering zullen bren gen. Wisselbouw en andere teeltwijze schijnen daarbij wel vooraan te zullen staan. Wat de credietvejieening betreft, wil het ons toeschij nen,dat, wil men vele nog tijdig helpen, dat niet al te lang zal gewacht en getalmd mo gen worden, daar bij de Provinciale credieten van 1923 wel is gebleken, dat aan heel wat formaliteiten moet worden voldaan, eer alles in kannen en kruikken is. Men staa nu wel dra aan het begin van den winter en we zijn wel wat bevreesd, dat het wel op het eind van dat jaargetijde zal worden eer de zaak- voor mekaar kan zijn. Met de Boerenleen banken zal, komt het tot credietstrekking, weer wel een regeling moeten worden aange gaan, en het is te verwachten, dat deze niet zoo vlot van stapel zal loopen als 7 jaar ge leden, nu de ervaring heeft geleerd, dat d; gestelde voorwaarden door het zich garant- stellende lichaam vrij bezwarend waren voor de credietgevende instelling. Er wordt al ge sproken van de noodzakelijkheid eener lage rente. Bedenkt men echter, dat de in 1923 verleende credieten nog voor een deel onafge- lost zijn en dat een belangrijk percentage van voor steun in aanmerking komende tuinders zal worden gerecruteerd uit hen, die nog met die onaf geloste credieten „zitten", dan zou den o.i. rentelooze voorschotten beter aan hun doel beantwoorden. Laten we hopen, dat het niet al te lang meer duurt, dat de in moei lijkheden verkeerende tuinders geholpen wor den. Het verloop aan de veilingen was de afge loopen week weer niet bemoedigend. De prij zen der aangevoerde aardappelen waren eer der lager dan hooger. Schotsche muizen van middelbare grootte werden voor 3 verkocht, groote voor 2.503, Duken golden 1.802.50, Schoolmeesters Voor drielingen werd minder dan betaalc dan vorige weken: in 't begin kon 4.80 5.70 worden bedongen, later 4— Voor blauwe Eigenheimers werd 5.50 be taald. Aanvoer 30 spoorwagens. Weinig verandering kwam er in de prijzen der bloemkool. Groote eerste soort werd voor 1618 verkocht, kleinere voor 810 per 100 stuks. Zaterdag werd te Broek 5.90 15, te Noord-Scharwoude 2.707.70 betaald. Reuzebloemkool bracht aanvankelijk 7.40—8.20 op, later 59.90. Voor tweede soort werd in 't begin der week 1.40 4.50 betaald, op het eind kon slechts de helft van dezen prijs worden .bedongen. On geveer 60000 stuks werden aan beide mark ten in totaal aangevoerd. Roode kool bracht voor de groote weer 0.60—0.80 per 100 K.G. op. Voor de kleine sorteering eerste kwaliteit kon tot 2.502.60 worden gemaakt. Bij wijze van uitzondering werd nog eens 3.40 ge maakt. Overigens werd te Noord-Scharwoude rui m2.80 bedongen. Aan beide veilingen werden in totaal rond 20 spoorwagens aan gevoerd. Gele kool bracht nog ongunstiger prijzen op dan de vorige week. De hoogst bedongen prijs was nu 2.90. Gemiddeld werd voor het mooiste kleingoed niet meer dan 2.50 betaald. Voor groote werd weer 0.60 betaald. Al naar grootte en kwaliteit werden de daar tusschen liggende soorten ge veild voor 0.802. De aanvoer beliep maar 16 spoorwagens. Een slappe tendens legde ook de witte- koolmarkt aan den dag. Aan de L.G.C.-vei- ling was de hoogste prijs 1.70, aan die van den Noordermarktbond 1.40. De laagste prijs was 0.80. Het meeste van de ruim 50 wagens aangevoerde witte kool kwam in de fabrieken terecht, die ongeveer een gemiddel de van 120 per spoorwagen zullen hebben betaald. De Deensche witte bracht ook lage prijzen op, n.1. 1.602.80. Hiervan was de aanvoer nog gering. Vorige week was de uienmarkt eenigszins gunstiger gestemd; die gunstige tendens handhaafde zich en voor nep trad zelfs nog een verbetering in. Aanvankelijk werd voor uien aan de Broeker veiling 2.503.50 betaald, aan die van den Noordermarktbond f 2.903.40. Deze prijzen ondergingen weinig verandering. Grove brachten 2.50— 3.20 op. Drielingen golden van 11.40 Nep bracht Maandag 2.70—3.40 op aan de L.G.C.-veiling, 2.20—3.30 te Noord- Scharwoude. Op den laatsten marktdag wa ren deze noteeringen resp. 4—4.60 en 3.204.40. De aanvoer was belangrijk: 34 spoorwagens. Bieten waren laag in prijs. Verreweg het meeste ging weg voor 1.60—2.50. Zoo ook was het met peen. In het begin koo nog 1.60—2 worden gemaakt. Zater dag kon aan de Broeker veiling nog maar f 1.201.30 worden gemaakt, te Noord- Scharwoude 0.50—1.60. Slaboonen werden er nog 27000 K.G. aangevoerd. Mooi boonen brachten 10— 16 op, minder mooie 57. Voor snij- Ijoonen werd 1135 besteed. Witkrop, ook wel Chineesche kool gehee- ten, braent ook al niet veel op: 0.90 3.30 per 100 stuks. Er werden 10000 stuks geveild. Met de tomatenaanvoer wordt het steeds minder. De prijzen waren voor A 15.10, B 10, Cf 9, CC 3.10. Ook werden nog druiven aangevoerd, die voor Allicante 39.50—44.10 opbrachten, voor Frankenthaler 39.50. W ARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht „C. V. V." Uit den aanvoer van de diverse producten kan men zeer goed bespeuren, dat het met de zomerproducten zeer spoedig zal gedaan zijn en dat de winterproducten zidh steeds met een grooter kwantum op de markt ver- toonen. De aardappedhandel begint nu al reeds te kwijnen. De Schotsche muizen wor den sinds enkele weken niet meer als hoofd artikel beschouwd. De handel en aanvoer in de andere soorten aardappelen zal met een aantal weken ook wel grootendeels gedaan zijn. Anders is het echter met de koolsoorten. Hoewel de opbrengst per snees zeer miniem is stijgt met de week het aantal aangevoerde kilo's. Dinsdag is voor de tweede maal in dit seizoen erwtenveiling gehouden. Naar om standigheden kunnen wij tevreden zijn over het verloop van deze twee erwtenveilingen. Hoewel de teelt van erwten menigeen terdege tegenvalt, was de aanvoer toch bevredigend. Dit neemt niet weg, dat de aanvoer toch beter zou kunnen zijn. De vaste wil om te geraken tot een ideale erwtenveiling is nog niet bij iederen verbouwer binnengedrongen. Als iedereen zegt: Onze erwtenveiling zal en moet levensvatbaarheid hebben, dan zal het Centraal Bestuur in hare pogingen slagen. Jammer is het, dat er nog zoo vele leden zijn, die steeds „de kat uit de boom kijken" en de andere de kastanjes uit het vuur laten halen. Denkt toch aan het spreekwoord: „Waar kikkers zijn, daar zijn ooijevaars". Bij een ruimen aanvoer van erwten wordt de groote zaadhandelaar stilzwijgend genoodzaakt ook in onzen plaats zijn inkoopen te doen. Dus verbouwers van erwten meer streven en meer werken voor het eene doel, n.1. in Warmen- huizen een erwtenveiling. Schotsche muizen. Vier van de zes veiling- dagen dezer week is maar aanvoer geweest van Schotsche muizen. De handel in muizen was zeer stug. Vergeleken bij de vorige week zijn de prijzen wel 0.60 per 100 K.G. ach teruitgegaan. Zaterdag werd voor de muizen betaald van 2.903.20. Voor de grove Schotter wérd in deze week ook tamelijk minder betaald dan in de vorige week. De noteering bedroeg gemiddeld 2.50 per 100 K.G. Eigenheimers. Sommige tuinbouwers heb ben momenteel met de huidige prijzen van eigenheimers een vrij goede teelt. De be steede prijzen liepen in deze week om de 6 per 100 K.G. De laagste noteering was in deze week iets hooger dan in de vorige week. Blaauwe eigenheimers. De aanvoer van blaauwe aardappelen. De aanvoer van blaauwe aardappelen was iedere week tot een minimum beperkt. Zaterdag is een par tijtje blaauwe eigenheimers verkocht voor den prijs van 5.50 per 100 K.G. Bij een zoo geringen aanvoer kan men toch werkelijk niet van een handel spreken. De aanvoer van aardappelen bedroeg in deze week 43066 K.G. tegen 134550 K.G. in de vorige week. Gele nep. Een verblijdend teeken is het in dezen dru-kkenden tijd weer eens te kunnen spreken van meer handel en hoogere prijzen. Dit was het geval met de gele nep. Waar in de vorige week tot hoogstens 3.70 per 100 K.G. betaald werd, gaf men op j.1. Zaterdag van 3.804.30 per 100 K.G. Sinds 28 Augustus j-1- was niet boven de 4 per 100 K.G. betaald. De aanvoer bedroeg in deze week 18.400 K.G. tegen 26575 K.G. in de vorige week. Gele uien. Bij de stijging van de prijzen der nep verwachtte men eveneens een stijging der prijzen van de uien. Die verwachtingen werden echter niet be antwoord. Veel verschil en prijs met die van de vorige week viel niet te constateeren. Deze bedroeg f 2.5O—3.50 per 100 K.G. Voor de grove uien werd betaald van f 3-103.40. De aanvoer bedroeg 41675 K-G. tegen 23250 K.G. in de vorige week. Roode kool. Nog steeds is het een „dooie boel' in den koolhandel. Veel licht ziet men er nog niet in. Voor de groote roode wordt iets meer betaald dan de door de Veilings- vereeniging gestelde minimumprijzen. De handel in groote roode is zoo slecht, dat men liefst nog beneden de minimumprijs gaat. De kleine roode brengen op van de 1.50— 2.70 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze week 44950 K.G. tegen 29000 K G. in de vorige week. Gele kool. De zeer geringe prijzen van de gele kool was de oorzaak, dat de aanvoer in deze week beduidend minder was, dan in de vorige week. Deze bedroeg 9100 K.G tegen 13.300 K.G. in de vorige week Voor de groote gele werd betaald 0.601 per 100 K.G. De kleine gele kool trok in deze week eveneens minder de aandacht. De no teering hiervan bedroeg 1.201.60. Witte kool. De handel in goede witte kool is vrij standvastig. Een heel enkele partij wordt verkocht voor f 0.90, de rest steeds boven de f 1 tot de f 1.50 per 100 K G De aanvoer bedroeg in deze week 163700 K.G. tegen 110000 K G. m de vorige week. Slaboonen. De aanvoer van slaboonen is thans zoo weinig, dat de handel daarin weinig van beteekenis is. Deze bedroeg 2155 K.G. tegen 3285 K.G. in de vorige week. De noteering bedroeg van f 3.10— 6.70 per 100 K.G. Peen. Voor de peen werd betaald 1.70— 2.40. De aanvoer bedroeg 3375 K.G. tegen 2175 K.G. in de vorige. De noteering van de grauwe erwten be droeg 36.7041.60 van de vale erwten 33.90f 37.60 van de groene erwten 25.50, alles per 100 K.G. De aanvoer be droeg respectievelijk 3065 K.G.; 3805 en 350 K.G. Het beste dagelijks che middel ter opwekkinq en verfrisschinq. LIJMBANDEN OM VRUCHT- BOOMEN. Nu het tijdstip, waarop lijmbanden bij vruchtboomen moeten worden aangelegd, wederom daar is, wordt de aandacht op dit bestrijdingsmiddel gevestigd. Daar lijmban den uitsluitend voor het vangen van winter- vlinders dienen, behoeven zij alleen daar om de stammen van vruchtboomen te worden aangelegd, waar dit voorjaar de groene rup sen van deze vlinders schade veroorzaakten Deze schade bestaat in het aanvreten van bladeren en jonge vruchten, vooral bij appels en kersen. De lijmband bestaat uit en strook van vet ondoordringbaar papier, ter breedte van 12 cM., die op 1 a IK M. boven den grond met twee touwtjes om den stam (bij ttruikvormen zoo hoog als bet stammetje dit toelaat, om de hoofdtakken) wordt vast gemaakt en waarop ter breedte van 8 cM. speciaal bereide en zeer lang klevend blij vende rupsenlijm wordt gesmeerd. Daar de vrouwelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus tegen den stam moeten opkruipen om hare eieren bij de knoppen te leggen, weldra te voorschijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aanleggen der lijmbanden. Nadere bijzonderheden vindt men vermeid in Mededeeling No. 3 van den Plantenziefc- tenkundigen Dienst „de Trekmade", terwijl het hoofdbureau van dien Dienst te Wagc- ningen en de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren op aanvrage gaarne alle gewenschte inlichtingen ver strekken. Ter voorkoming van misverstand zij hier vermeld, dat de wormstekigheid van appels en peren niet door de rups van den winter- vlinder wordt veroorzaakt en dus ook niet door het aanleggen van lijmbanden kan wor den bestreden. Met nadruk waarschuwt de Plantenziek- tenkundige Dienst nóch voor het aanleggen van lijmbanden nech voor het uitvoeren van andere bestrijdingsmaatregelen in boom gaarden en particuliere tuinen gebruik te maken van de diensten van eenige rondrei zende lieden, die zich daarvoor aanbieden Deze lieden dienen zich aan als boomkwee kers en voeren bestrijdingen uit, waaraan echter niet de minste waarde kan worden toegekend. Zoo wordt meermalen volstaan met de be- spioeiing van enkele takken en wordt met ongelooflijk verdunde oplossingen gespoten De gegeven garantie, dat de boomen drte jaar lang vrij zullen blijven van ziekten en insekten, of dat de boomen drie jaar lang door hen gecontroleerd zullen worden, zijn, zooals voor iedereen duidelijk zal zijn, van nul en geener waarde. Men ga dus niet in op welke aanbieding ook van rondreizende lieden, maar wende zich voor advies, ook over de uitvoering van bestrijdingen in boomgaarden enz. tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenin ge of tot zijne ambtenaren op verschillende plaatsen. NERERLANDSCFHï POMOLOGISCHE VEREENIGING HOOFDAFDEELING „FRUITTEELT" DER NEDER- LANDSCHE HEIDE-MAATSCHAPPIJ. Fruitkeuring. Door de Nederlandsche Pomologische Vereeniging, hoofdafdeeling Fruitteelt der Ned. Heidemaatschappij, zal in October een keuring worden gehouden van: a. hieuw gewonnen variëteiten appels, peren en ander fruit (aailingen); b. nieuwe variëteiten ontstaan door knop- variatie; c. variëteiten, welke slechts plaatselijk be kend zijn en een goede handelswaarde bezit ten. Tevens kunnen voor de telers ouhriende vruchten ter opnaamstelling won inge-- zonden. Opgaven voor deze keuri e rnien worden gedaan aan het secretariaa. Arn hem. PRINSES JULIANA BESCHERMVROÜW0 VAN DE GELD.-OV. MIJ V LANDBOUW. Prinses Juliana heeft zich bereid verklaar^ het beschermvrouwschap van de Geldersch. Overijselsche Maatschappij voor LandbouV op zich te nemen. BESTRIJDING VAN T.B.G ONDER HET RUNDVEE. De vereeniging tot bestrijding van de ttt berculose onder het rundvee en van andert veeziekten in Noordholland, hield een verga dering op Vrijdag 26 September in het Land- bouwhuis te Alkmaar. Deze vergadering werd geleid door den heer P. Stapel Czn. te Hoogkarspel, voorzit ter der vereeniging. Het bestuur was bijna voltallig aanwezig". Van de leden-organisaties had alleen de Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken in Noord holland geen afgevaardigde gezonden. Van de aangesloten bestrijders-organisaties wa ren een 13-tal vertegenwoordigd door een afgevaardigde. Onder de genoodigden werd opgemerkt prof. dr. U. E. L. E. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigendienst te 's-Graven- hage. Met een woord van welkom opende de voorzitter de vergadering, waarbij in 't bij zonder welkom werd geheeten prof. Berger. Spr. zeide, dat diens aanwezigheid en de daaruit blijkende belangstelling voor onze organisatie op hoogen prijs werd gesteld. Verder memoreerde de voorzitter het feit, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar zeer in omvang is toegenomen. In den winter van het dienstjaar 19281929 waren aan gesloten 1380 leden-veehouders met een on derzoek van 21762 runderen. Een vooruit gang alzoo van 403 veehouders met 5369 onderzochte dieren. Met de wensch voor een zakelijke bespre king in het belang der organisatie, werd de vergadering voor geopend verklaard. Van de ingekomen stukken lokten eenige bespreking uit de beide ingekomen verzoeken van de vereeniging tot bevordering van de hygiënische melkwinning te Amsterdam, n.1. verzoek voor lidmaatschap en voor erken ning als organisatie voor bestrijding der rundertuberculose. Bij de rondvraag werd deze bespreking voortgezet, waarbij werd vastgesteld dat de vereeniging, welke blijkens artikel 3 uitslui tend voor Amsterdam werkt en aldus niet in aanmerking kwam voor provinciale or ganisatie, daardoor ook niet in de termen valt voor lidmaatschap. Over de erkenning als bestrijders-organi satie zal later, na nader onderzoek door het bestuur een beslissing worden genomen. Het volgend punt is de rekening over het boekjaar 1929—1930. Op voorstel van d« commissie van onderzoek werd deze goedge keurd en vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van 42171.25. Bij de begrooting werd medegedeeld, dat het bestuur in verband met de klacht over onvoldoende tegemoetkoming der bedrijfs schade heeft besloten de algemeene verga dering voor te stellen het bedrag der uit- keering voor de wegens de open vorm afge slachte runderen, met 2000 te verhoogen en te brengen op 8000. De bedoeling van het bestuur is, dat naar gelang van de bedrijfsschade, boven het be drag van 50 welke tezamen door Rijk en provincie wordt gegeven, nog een toeslag zal worden verleend. Dit voorstel van het bestuur droeg de goedkeuring weg van de vergadering en de begrooting aldus gewij zigd, werd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 55275.99. Vanwege het bestuur werd opgemerkt, dat deze begrooting is gebaseerd op een bijdrage van het Provinciaal- bestuur van 1 per on derzocht dier en 25 voor elk afgeslacht rund en dat hierbij geen rekening is gehou den met het maximum voor het toegezegd bedrag. Het volgende punt was het jaarverslag. Hieruit zij vermeld, dat gewezen werd cp het feit dat in de laatste 30 jaren door de regeering en door de organisaties verschil lende keeren een methode van bestrijding is aangevat en dat telkenkeer het resultaat niet heeft beantwoord aan de verwachting welke men hiervan koesterde. De tegenwoordige wijze van bestrijding der rundertuberculose scheen meer kans van slagen te hebben, ge zien de gang van zaken en de medewerking, 197. Ia de groote werkplaats van den smid werd de motor van het vliegtuig gemaakt. Een prachtstuk en het mooiste was wel, dat hiervoor geen brandstof noodig was. De motor liep vanzelf. Zoo iets was nog nooit gemaakt. De koning vertelde het den verkeersagent, die daarop zeide: „Ja ja de wonderen ziin de wereld niet uit 198. Toen men den motor probeerde om te zien of hij goed liep, was het alsof een storm in het bosch was losgebarsten. De boomen zwiepten en eenige kabouters, die in de nabijheid wa ren gingen de lucht in. Ze werden als veertjes in de lucht ge blazen. „Alle vogels vliegen", riep een kabouter lachende, toen hij zich aan een tak van een boom had vastgegrepen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6