Geneeskundige brieven. Landbouw en Veeteelt. i:Büin§€iii; beuiis Sport Zeetijdingen Luchtvaart Laatste berichten. van 2 October 1930. Opgave van Noorclhellaiidscli Landbouwkrediet H.V, staatsleeningen. m 9 s ?,9e1o?SHCON'ÏE'OLÏÏ. Leeraar .ff - Boekhouden. Lid der Ned. A, v. Accountante. raad om over te gaan tot splitsing van twee klassen aan school J en als gevolg daarvan iij deze school een hulpschool te bouwen. In de vergadering van den gemeenteraad Dinsdagavond, maakten de heeren De No- bel (v.d.) en Roelse fs.d.) zich tot tolk van adressanten en pleitten eveneens voor den bouw eener hulpschool. Aan de hand var de statistieken wees de weihouder voor onder wijs, de heer Tusenius, op de onmogelijkheid van inwilliging van het verzoek, omdat de nu van onderwijs verstoken kinderen niet tot één leerjaar behooren doch over verschillen de klassen verdeeld waren. In school A, waartegen de ouders bezwaren maken, staan nog twee klassen ongebruikt, zoodat de ge meente zich de kosten van den bouw eener hulpschool niet mag veroorloven. De bovengenoemde verdedigers van liet verzoek durfden de consequentie van een in williging niet aan. De heer Roelse trok het voorstel dat hij had ingediend, om een hulp lokaal te bouwen, in. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken werd met slechts 7 stemmen tegen aangenomen. DS VLUCHT NAAR INDIE, Te Akyab. Aneta-Vaz Dias meldt: De P.H.-A.GR. is om 4 uur 53 plaatselijke tijd uit Alahabad vertrokken en om 15 uur 35 te Akyab aange komen. Te Bangkok. Aneta-Vaz-Dias meldt. Het eerste post vliegtuig naar Indië, de P.H.AG.R is he denmorgen om 6 uur uit Akyab vertrokken en te 13 uur 10 (plaatselijke tijd) te Bangkok geland. Alles wel aan boord. Morgen wordl de reis voortgezet. TWEEDE POSTVLIEGTUIG NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen is het tweede postvliegtuig van den geregelden dienst naar Indië de P. H. A. JE. O .vertrokken. Voor het vertrek heeft de directeur der K L M., de heer Plesman, de bemanning van het vliegtuig, 'bestaande uit de beide vliegers Hondong.en Pellens en den mecanicien We- ber, toegesproken en hun een goede reis toe- ge wenscht. Te half zeven precies startte do P. H. A. E. O. Spoedig was het vliegtuig in Zuid-Oostelijke richting verdwenen, nage staard door een vrij groot aantal belangstel lenden die in den vroegen iriaar mooien herfstmorgen naar Schiphol waren gekomen Het vliegtuig heeft 129 K.G. post en 29 K G. goederen aan boord. VLIEGVELD VOOR TWENTE IN 1931 GEREED. Uit Enschede werd aan de Telg. gemeld: Met den aanleg van het Twentsche vlieg veld is men thans zoo ver gevorderd, dat reeds het volgend jaar vliegmachines kunnen worden verwacht. Het bosch op het prach tige, hoog gelegen terrein is thans gekapt. Alle oneffenheden zijn geëgaliseerd, terwijl verschillende gedeelten van het terrein reeds met gras zijn ingezaaid. Het vliegveld dat on geveer 77 H.A. groot is, is geheel omgeven door beschuttend bosch en heuvels. Rondom zijn de torens van Enschede, Oldenzaal en Hengelo te zien, zoodat de aviateurs uitste kende oriënteeringspunten hebben. In de on middellijke nabijheid van het terrein is dezen zomer reeds een restaurant geopend KAOIO, PHILIPSTOESTELLEN WEDEROM BEKROOND. Een bericht uit Warschau meldt, dat het Philips luxe ontvangtoestel 2511 en de luid spreker 2019 op de Jaarbeurs te Wilna me: een gouden medaille bekroond werden Weer een mooi succes voor onze Nederlandsche ra dio-industrie MORFINE GEVONDEN. Te Heerlerbaan is door de Heerlensche po litie gearresteerd zekere J. Z. Bij fouilleering werden op hem 25 tuben morfine gevonden. Direct werd een uitgebreid onderzoek inge steld. Verschillende huiszoekingen werder» verrcht met het resultaat, dat nog 32 tuben in beslag werden genomen. De recherche heeft proces-verbaal opgemaakt, terwijl de verdachte J. Z. na beëindiging van het on derzoek weer op vrije voeten is gesteld. IN DEN IJSEL GEREDEN EN VERDRONKEN. De 31-jarige A. D. uit Ouderkerk aan den IJsel, is gisteravond, komende van zijn werk, op een openbare feestviering te Gou derak blijven toeven en daarna per rijwiel naar huis teruggekeerd. Hij is van den dijk gereden en in den IJel terecht gekomen cn verdronken. Zijn lijk is opgehaald. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. De overval op Curacao. Kapitein Borren staat terecht. (Vervolg van pag. 3 2e blad.) Het verhoor. Onder groote belangstelling werd in de Curagaosche overvalzaak aangevangen met hte verhoor van beklaagde, kapitein Borren, die erkent dat op den bewusten avond bij de poort van het fort een planton niet aanwe zig was, maar bekl. gelooft dat dit voor den overval geen verschil maakte. Na een opmerking van den president, dat beklaagde had moeten zorgen, dat het fort niet overvallen kon worden, zegt deze, niet te hebben gedacht zonder eenige waarschu wing overvallen te kunnen worden. Be klaagde erkent voorts, dat de overval niet had kunnen geschieden wanneer de poort gesloten was geweest, zooals vroeger na de taptoe het geval was. In het belang van de politiediensten had beklaagde het echter wenschelijk gevonden de poort niet meer te sluiten. De president constateert daarna, dat be klaagde verschillende maatregelen had kun nen nemen, waardoor de veiligheid verzekerd kon worden. Hij heeft zulks echter nagela ten en de president vond de conclusie van het rapport-Hoorweg juist, dat beklaagde al les opofferde aan de politiediensten met ver- waarloozing van de militaire taak. Daarna werd gehoord de voorganger van beklaagde, gepensionneerd-overste De Rid der, die op de vraag vaa den President zegt, dat in zijn tijd, een overval die juist was ge- ensceneerd, als onderhavige, ook had kun nen slagen. Getuige zegt voorts, dat naar zijn meening wel eenige fouten zijn ge maakt. De behandeling wordt voortgezet met het verhoor van luitenant Berger. Ook getuige luitenant Berger verklaarde, dat nooit aan een mogelijkheid van een over val was gedacht. Hij deelde mede, dat geen samenwerking bestond tusschen burgerpo- litie en militairen. Vandaar dat de militaire politie niet op de hoogte was van hetgeen omging buiten het gebied waar militaire politie toezicht had, in het bijzonder Rio Ca- nario, waar Venozelanen wonen. ONGELUK MET EEN AMSTERDAMSCHEN BRANDWEER AUTO. Hedenmiddag heeft te Amsterdam een brandweer-auto op den hoek van Gabriël Metsusstraat en van Baerlestraat een boom omvergereden. De brandweerwagen was op weg naar een alarm op den Aalsmeerderweg. Op dit punt gekomen kwam plotseling een jongen dwars over den weg. De bestuurder had toen de keus den jongen omver te rijden of in botsing te komen met een boom. Hij koos het laatste. De schok was zeer hevig. De boom werd ontworteld en kwam onder den wagen terecht. Door den schok werden eenige manschappen van den auto geslin gerd. Drie ervan werden gewond, echter niet ernstig. De auto zelf was ernstig bescha digd, de veeren waren gebroken en het onder stel ontzet. Later is de wagen naar de kazerne gesleept. Specialisten. Volgens Van Dale is een specialist „iemand, die in een of ander vak zeer uit munt, daarvan zijn bijzondere studie heeft gemaakt, specialiteit, inz. in de geneeskun de". De laatste bijvoeging, dat het woord in zonderheid in de geneeskunde wordt ge bruikt, is in overeenstemming met het feit, dat men in den regel niet van een „genees kundig specialist" spreekt en dat „specialist" zonder meer regelmatig wordt opgevat als betrekking hebbende op een geneeskundige, die een bepaald onderdeel van het vak tot zijn werkkring heeft gekozen. De toevoeging van dat onderdeel van het vak, specialist in heel kunde, in longziekten, in nierziekten enz. toont trouwens duidelijk aan, dat een genees kundige bedoeld wordt. Het woord specialist heeft gelukkig het vroeger veelvuldig gebruikte „specialiteit" zoo goed als geheel verdrongen. Zelfs volgens Van Dale zou het nog wel gebruikt kunnen worden, maar zijn omschrijving „bijzonder heid" wijst er toch voldoende op, dat met dit woord iets anders wordt bedoeld. Het is zeker ten volle op zijn plaats voor een variété-artist met een zeer bijzondere prestatie of voor een taart, zooals alleen één bepaalde banket bakker in staat is te vervaardigen. Het be vat een element van reclame, dat wij ook vol gens de tegenwoordig nog geldende medische ethiek liever niet voor artsen gebruikt zien. Wat is nu het kenmerk voor den specialist? Een wettelijk kenmerk bestaat niet. Er is maar één geneeskundig examen, n.1. dat van „arts". Wit het artsexamen met goed gevolg heeft afgelegd, heeft daarmee de bevoegdheic gekregen, de genees- en heel- en verloskunde in vollen omvang uit te oefenen. Als de arts verkiest van zijn verkregen bevoegdheid niet in vollen omvang gebruik te maken, doch zich bepalen wil tot een zeker gedeelte daar van, dan is er dus niets, dat hem dit belet. Zoo zijn er tal van artsen, die al dadelijk groote stukken van de geneeskundige praktijk laten varen en zich niet beschikbaar stellen voor bijv. oogziekten, heelkunde, verloskunde enz. Er is nooit iemand geweest, die hier tegen bezwaar had. Geheel anders wordt het, zoodra een arte aankondigt, dat hij zich uitsluitend op een bepaald gebied wenscht te bewegen. Prin cipieel is dit eigenlijk hetzelfde; hij sluit alle onderdeelen van het vak uit, behalve dat eene. Hij gevoelt zich slechts geroepen, pa- tienten met afwijkingen van dien bepaalden aard in behandeling te nemen, voor de overi gen houdt hij zijn deur gesloten. Op die wijze is hij evenwel nog niet specialist in de betee- kenis, welke algemeen aan dat woord gehecht wordt. Wel zal de mogelijkheid niet ontkend worden, dat er groote kans bestaat, dat hij het op den duur zal worden. Wie zien uitslui tend met één bepaald onderdeel van een vak bezig houdt, zal onwillekeurig daarin groo tere ervaring en meer kennis krijgen. Het komt ook voor, dat een arts in de algemeene praktijk speciale aandacht wijdt aan ziekten van een bepaalde soort en daarvan veel stu die maakt. Op die wijze zal hij onwillekeurig op dat terrein gaan uitmunten en als vanzelf als specialist erkenning verdienen. Iedere arts kan zich derhalve vestigen als specialist in welk onderdeel van het vak ook, dat hij maar verkiest, zonder dat hij de wet overtreedt. Maar in werkelijkheid wordt ook aangenomen, en het publiek weet ook niet beter, dat zulk een vestiging niet plaats vindt dan alleen, wanneer de desbetreffende arts door bijzondere studie zich meer dan andere artsen voor dit vak bekwaam heeft weten te maken. Van de meeste specialisten kan dan ook gezgd worden, dat zij na het arts-exame.i eenige jaren aan hun bijzondere studie gewijd hebben, bijv. door langen tijd als assistent bij een hoogleeraar in dat vak te hebben ge werkt, door andere klinieken zoowel in bin nen- als in buitenland bezocht te hebben en dikwijls leggen publicaties van hun land op dit gebied de vruchten van hun studie vooi ieder bloot. Deze wijze van handelen mag voor ons land wel als regel gelden. Er zijn wel eens misbrui! n voorgekomen, bijv. dat een arts een paar maanden naar Berlijn of Parijs ging, daar mee theaters dan klinieken be zocht en zich dan bij zijn terugkomst als specialist uitgaf. En ook zijn veel aanmer kingen gemaakt op hen, die naast de gewone praktijk ook nog als zoodanig, vooral als kinderarts, gingen fungeeren. Maar over het algemeen behooren deze dingen toch tot de uitzonderingen. En langzamerhand heeft zich de scheiding tusschen huisartsen en spe cialisten scherper afgeteekend en dat vindt o.a. uitdrukking in afzonderlijke organisaties van beide groepen in de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. ui-Pf* e1 nog misstanden bestaan, blijkt wel het duidelijkst uit het op de laatste algemeene vergadering dier Maatschappij genomen besluit om over te gaan tot het aan leggen van een lijst van erkende specialis ten, terwijl eveneens onder het oog gezien zal worden het samenstellen van een lijst van erkende specialismen. Over dit besluit zijn reeds vele pennen in beweging gekomen. Eenerzijds wordt dit voorstel ten zeerste toegejuicht als een mid del van den medischen stand om zich tegen zijn eigen uitwassen te beschermen. Een Eractische zijde heeft het vraagstuk in ver and met de nieuwe Ziektewet, waarbij aan de patiënten vrije artsenkeuze gewaarborgd behoort te worden en ieder te goeder naam en faan bekend staande arts het Vecht moet heb ben, zich als deelnemer te laten inschrijven. Maar billijkheidshalve dient dit dan ook te gelden voor de aan ziekenfondsen verbonden specialisten en dan is het noodig, dat het pu bliek wete, wie als zoodanig zijn te beschou wen. Anderzijds wordt de voorgestelde maat regel beschouwd als een terugkeer tot den ouden tijd der gilden. Naast de volkomen vrijheid, doof de wet aan de artsen toegekend om zich te bewegen in elke door hen ge- wenschte richting, zou door dezen maatregel een soort nakeuring in het leven geroepen worden misschien niet zonder de onuitge sproken bijgedachte, dat later de Regeering in dezelfde richting zou willen meegaan en er wettelijke sanctie aan verkenen. Men zou dan gemakkelijk verder kunnen gaan en, evenals vroeger bij de gilden, een soort leer lingwezen in het leven roepen. Doof een arts werd onlangs in een dagblad gewezen op de moeilijkheid voor het publiek om zich een goed denkbeeld van de medische ethiek te vormen. Hem was door een oude dame toege voegd: „Het lijkt wel of bij de dokters nog de etiquette van het hof van Lodewijk XIV heersent!" Wanneer nog een tweede examen voor artsen werd ingevoerd, dan zou het dikwijls nog noodiger zijn voor de praktisee- rende artsen, als zij bijv. na eenige jaren nog steeds teerden op de van de akaaemie meege brachte kennis en daarna aan de studie niet veel meer hadden gedaan. Hij wijst er op, dat door het aanleggen van zulk een lijst een soort selectie gemaakt wordt, die in flagrante tegenspraak is met de door de artsen zoo voortdurend op den voorgrond geplaatste vrije-artsenkeuze. Zonder twijfel is de vrije-artsenkeuze voor huisartsen iets geheel anders dan voor spe cialisten. In de verhouding van patiënt tot huisarts speelt de persoonlijke factor een veel §rootere rol. Het is waar dat vele patiënten uiten den huisarts om naar den specialist gaan. Maar wanneer men nog waarde blijft hechten aan de beteekenis van den waren huisarts, wat zonder eenige twijfel ten zeerste in het belang van de patiënten is, dan be hoort toch als regel de specialist in tweede instantie geroepen te worden. En waar hei bij den specialist vooral op zijn speciale ken nis betreffende onderzoek en techniek aan komt, zal de huisarts de aangewezen man zijn, om den voor een bepaald geval meest geschikten uit te zoeken. Wie zonder de voorlichting van zijn huisarts een specialist opzoekt, heeft kans, al is die kans ook niet groot, juist iemand te treffen, die op de door de Maatschappij gewenschte lijst geweigerd zou worden. Maar dat is dan zijn eigen schuld. H A. S. CORRESPONDENTIE. C. B. te Bergen. Iedere particuliere leeraar heeft het recht zelf uit te maken welke leer lingen hij wel en welke hij niet voor zijn les sen wenscht aan te nemen. Een algemeen be lang is daarmede niet gemoeid, zoodat wij onze plaatsruimte daarvoor niet kunnen af staan. Red. Alkm. Crt. Kolfwedstrijd te Oudkarspel. Tijdens de kennis werd te Oudkarspel in de Kolfbaan van den heer C. Vis een 25-sla gen wedstrijd gehouden. De uitslag luid als volgt: lste klasse: le pr. T. Kostelijk, Alkmaar, 248 p.; 2de pr A. Berkhout, Zuid-Schar woude, 247 p.3e pr. P. Brander, Alkmaar, 236 p. Serieprijs Alkmaar, 56 p. 2e klasse: le pr. Jb. Gelder, Oudkarspel, 216 p.2e pr. J. Reijne, Zuid-Scharwoude, 216 p. Over le en tweede prijs is geloot. 3e pr. P. Goet, Zuid-Scharwoude, 213 p. Serieprijs: Ct Langendijk, Oudkarspel, 54 p. 3e klasse: le pr. P. v. d. Welle, Zuid- Scharwoude. 204 p.; 2e pr. L. Stokman. Oud karspel, 182 p.3e pr D. Rijper, Zuid- Scharwoude 181 p. Deze laatste is nog maar 14 jaar. Serieprijs P. Toepoel, Nieuwe-Nietiorp, 45 punten. Voetbalboekje. De bekende Ardath Totacco Co Ltd. fa brikanten van de bekende Chief Whip. Vir- ginia en Splendo Egyptian Cigarettes hebben weer hun bekende voetbalboekje beschikbaar gesteld, waarin alle eerste klas uitslagen ge noteerd kunnen worden op de samengestelde diagrammen. Velen zullen dit handige boekje dan ook gebruiken. De adressen der eersteklas voetbalvelden komen ook in dit boekje voor. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. De Provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland hield hedenmiddag in „Het Gulden Vlies" een buitengewone alge meene vergadering ter behandeling van net onderwerp „De Nood in den Tuinbouw". De vergadering was behalve voor de afge vaardigden der aangesloten veilingen ook toegankelijk voor de bestuursleden van de aangesloten vereenigingen. De vergadering, die geleid werd door den heer P. Slot, burgemeester van Broek op Lan- fendijk, was zeer druk bezocht en werd o.m. ijgewoond door de leden van Ged. Staten, A. W. Michels en D. Kooiman, Valstar, voor zitter, en mr. Niemöller, secretaris van het Centraal Bureau voor de Veilingen, de con sulenten en de heer Thomsen, wethouder van Alkmaar en verschillende burgemeesters. Ook waren aanwezig de Prov. St. leden Kos telijk en Zeeman. De voorzitter heette in 't bijzonder welkom de leden van Ged. Staten en den voorzitter eu secretaris van de landelijke organisatie en de consulenten Hazeloop en Rietsema. Spr. oordeelde 't niet noodig breed en diep op den nood der tuinbouwers in te gaan, omdat de tuinders dit aan den lijve ondervinden. De moeielijkheden zijn zeer groot en voor al omdat die zich voor het 2e jaar openbaart. Als organisatie dient men naar middelen ter verbetering om te zien. Voor 1929 was van 1927 en 1928 wat over gebleven, doch 1930 ving voor velen reeds aan met een tekort van 1929. Hij herinnerde aan de ramp op 12 Juni, waarbij velen door water en hagelslag werden getroffen. Daarna buitengewoon lage prijzen en ziek te in de planten, zoodat de toestand voor ve len benard is. De streek om en aan den Langendijk is wel het meest getroffen, zoodat 8 Sept. de L. G. C. besloot de Prov. Commissie uit te noodigen tot het beleggen van een buitengewone -verga dering. Het bestuur had het verzoek besproken en gemeend dit te moeten inwilligen. Het bestuur had gemeend, niet de leiders van de politieke partijen te moeten uitnoodigen, zooals de L. G. C. had gewild, omdat de vereeniging geen politieke vergadering moest houden. Wel was het college van Ged. Staten uitge- noodigd, welk college in 1922 groote mede werking verleende aan de tuinders. Spr. meende voorts goed te doen mede te deelen welke maatregelen de L. G. C. geno men wenschte te zien, nl. vrijstelling van so ciale wetten voor bouwers met minder dan 1500 per jaar en premiebetaling voor hun arebiders door den staat; verlaging van vrachtvervoer; aandringen op het in werking treden van de pachtwet en beschikbaar stel ling van rentelooze voorschotten. Het laatste oordeelde spr. zeer urgent. Wat de pachtwet betreft meende spr. dat deze wel spoedig zou komen. Ook was de aandacht gevestigd op de ta- rievenkwestie, doch het bestuur kon in de ze geen voorstel doen, al oordeelt het 't on derwerp zeer belangrijk. Vrijstelling van de ziekte- en ongevallen wet en zegeltjesplakken voor bouwers met minder dan 1500.inkomen, oordeelde het bestuur een aangelegenheid, waaraan veel vast zat en waarin weinig bereikt kon worden. Dit alles helpt echter niet uit den nood. In verschillende gemeenten dreigen tuin ders ten onder te gaan. Dit nu wil het be stuur vóór alles voorkomen en stellen bo ven verbetering in den algemeenen toe stand. Spr. verleende hierop het woord aan de vergadering. Ongecorrigeerd. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt 1 Oct. v. Batavi» n. Amsterdam. Karimoen 1 Oct. v. Amst. n. Hamb. Poelau Laut, thuisr., 1 Oct. v. Londen naar Amst. Tabinta, uitr., 30 Sept. v. Suez. Rotti, thuisr., 30 Sept. te Belawan. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone 30 Sept. v. Carthagena n. Ahcante. Barneveld, thuisr., 28 Sept. v. Guaqaquil. Boskoop, uitr., 30 Sept. v. Valparaiso na?' San Antonio. Boskoop, uitr., 28 Sept. te Valparaiso. Clio 30 Sept. v. Stamboul n. Nea Moudania Cottica 30 Sept. v. W. Indië te New York. Doros 1 Sept. v. Catania te Veneitë. Haarlem, uitr., 29 Sept. te Corral. Nero 1 Sept. v. Kopenhagen te Norresundet, Nero, 30 Sept. v. Kopenhagen n. Aalborg. Oranje Nassau, thuisr., 29 9Sept. v. Madeirs n Havre. Rhea 28 Sept. te Kingston (Ja). Tellus 30 Sept. v. Messina n. Palermo. Theseus 30 Sept. v. Tarragona n. Malaga Ajax 1 Oct. v. Amst. n. Rott. Berenice 1 Oct. v. Amst. n. Hamb. Odysseus 1 Oct. v. Amst. n. Kopenh. Kon. H<i!l Lloyd. Flandria 1 Oct. v. Zd.-Amerika. Waterland, thuisr., 29 Sept. v. Santos. Rotterdamsche Lloyd. Kota Tjandi, thuisr., 30 Sept. v. Triest. Sibajak, uitr., 1 Oct. v. Port Said. Baloeran, thuisr., 1 Oct. te Marseille. Indrapoera 1 Oct. v. Rott. n. Batavia. Holland—Amsrika-Lijn. Bilderdijk, Baltimore/Roft., 2 Oct. voor de* Nw. Waterweg. Edam, Rott./N. Orleans, 30 Sept. v. Ver# Cruz. Holland—Afrika-Lijn. Aldabi, uitr., 29 Sept. te Beira. Giekerk, thuisr., 30 Sept. te Kilindini. Meliskerk, thuisr., 30 Sept. v. Port Said 0. Marseille. Holland—Australië-Lijn. Ameland, uitr., 1 Oct. te Melbourne. Almkerk, thuisr., 30 Sept. v. Orleans. Abbekerk, uitr., 1 Sept. v. Smyrna. Holland—Brifsch-Indlë-Lljn, Kieldrecht, thuisr., 1 Oct. v. Pt. Said. Salawati 1 Oct. v. Rott. n. Hamb. Holland—West Afrika-Lijn. IJstroom, uitr., 29 Sept. v. Bordeaux. JavaChinaJapan-Lijn. Tjibadak 29 Sept. v. Honk-kong n. Muntok. Tjimanoek 29 Sept. v. Chinwangto n. Amoy. fin (Ontvangen j er draadlooze telefoon) 5 1918 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Kol Bank Ned. Ind. Handelsbaak Fransche Banken (3). D. Reichsbank 1NDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie, v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Centrale Suiker HolL Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Betbleh. Steel Cities Service Steel comm Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. VorstenL Dito actioot Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber. Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Holl. Amerika Gem. Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoumboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli t Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacilic Wabash *Exdividend. pp fExclaim. Koer* van heden te Vorige pl.m. pl.m. pl.m. pl.m. koers 1.30 1.45 2.— 2,15 103 141V. 142 1421/, 121 482 480» 219 64'/, 68'/4 67J.8J 66i/4.J 651A-7 70 113 114 114i/s-5 114'/,-5 50 V, 76 l/s 233'/4 230 237-9 237 2363/4 310 318-9 317-9 316'/»-7 54'/» 58 73 79 "4-l 79-80j 797* 81 83*/» 2513/16 27I/4 27>/4 273/4 U79/„ 259'/, 338'/, 352 350'/,-2 3491-51 3507a 245 101'/, 110 72.10 mt* 16 V, 119 123 121-3 122 120-1 78 79% 79 75 70 3191/, 336'/, 342 3411-2; 341'/»-2 130 138'/, 88'/, 91 90-1 81-27, 403/, 42 67 V* 53'/, 2*/» 2'/ie 19'/, «a* 20 18 18 136'/, 137 56'/, - 545/S -*• 57 58 57>/4 577é 268 275 278 307'/, 309 309-10 264*/, 275 275-85 37'/» 33 11'/, sn 12V4 12V, cu 210 281/, 212 293/4 28 29 V* -rs IV* pGt. heden 1'/, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100. J Kopenhagen Stockholm osio NIET OFFICIEEL New-York Italië Vorige koers 12.U4«;g 59.00 9.73 34 58 48.1 IV. 35.00 66.35 66.60 66.35 2-47'Vis 12.99 Koers op heden 3 uur 12.0* V, 59.05 9.73 V* 34.59 48.14 35.02'.', 66.40 66.62'/» 66.37'/» 2.481/,, 12.99 J. A. KttSOM. STEENENRRim Tr. .en

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10