minimis Courant. DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. LANDBOUW sn VEETEELT. Honderd twee en dertigste Jaargang, Donderdag 2 October Radio-hoekje Provinciaal nieuws Ho. 232 1930. c—gs— Vrijdag 3 October. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 Ai-) 8.V.A.R.A. Gramofoonpl. 10.Morgen wijding V.P.R.O. 10.15 V.A.R.A Voordracht 1030 V.A.R.A. Ziekenuurtje. 11.30 V.A R.A. Gramofoonpl. 12.152.A.V.R.O. Concert. Omroeporkest. Herman Leydensdorff, viool. 2.05—2.30 A.V.R.O. Uitz. voor scholen. 2.30 3.Gramofoonplaten A.V.R.O. 3.4. Concert door het A.V.R.O-Kwintet. 4.— Kookpraatje. 4.45 V.A.R.A. Verhalen. 5.4d V.A.R.A. Concert. V.A.R.A.-Orkest. 6.50 V.A.R.A. Actueel allerlei door het N. V. V. 7.10 V. A. R. A. Vervolg concert. 8.— V. P. R. O. Concert. Willem Andriessen, piano. Sprekers ds. v. d. Kieboom en C. v. d. Berg. Herman Rutters. 11.12.V.A.R.A. Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Alg programma te ver zorgen door de N. C. R. V.) 8.159.30 Gra mofoonpl. 10.3010.50 Bijbellezen. 12 30 2.Solistenconcert, viool, cello en piano. 2.4.Gramofoonplaten. 4.5 30 Solisten- concert. Werken van Nederl. componisten, sopraan, alt mezzo, viool, piano en orgel. 5.306.30 Orgelconcert door H. J. Bos. 6.30 6.45 Gramofoonplaten. 6.457.15 Radio praatje. 7.15 Lezing over kamerplanten. 8. 10.45 Concert. Joh. Lammen, bariton. Dub- belkwartet. Kon. Utrechtsche Mannenzang- «ver. N. C. R. V.-dameskoor. Chr. radio-orkest onder leiding van P. v. d. Hurk. Lezing over den dichter Anth.Donker. 10.— Persberich ten. 10.4511.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. M. Stotesbury, viool. B. Harrison, piano. 1.— Orgelspel door L. H. Warner. F Mercer, bas. 1.50 Gra mofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.15 Be richten. 3.20 Lezing. 4.05 Voorlezing. 4 50 Orkestconcert. 5.3L Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 6.35 Nieuwsberichten. 7 Orgelspel door E. D'Evry. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano-recital door C Dixon 8.20 Con cert. E. Suddaby, sopraan. M. Balfour, alt. F. Russell, tenor. H. Stevens, bariton. O Per nel, viool. Koor en Orkest. 10.Berichten. 10.15 Lezing. 10.30 Berichten 10.40 Concert. Orkest K. Ellis, bas. 11.20 Dansmuziek. 11 3512.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 Ai. 7.208.20 Gramo foonplaten. 10.35—11.35 Gramofoonplaten. 12.30 Gramofoonplaten. 1.252.50 Orkest concert. 5.50—6.50 Solisten-concert. 8.20 1020 Orkestconcert. Daarna tot 12.20: Or kestconcert. Kalundborg, 1153 Ai. 12.20—2.20 Orkest concert. 3.20—5.20 Orkestconcert en decla matie. 5.20—5.50 Kinderuurtje. 8.20—8.50 Orkestconcert. 8.5010.20 „Elskevsleg". Tooneelspel in 3 bedrijven van Arthur Schnitzler. 10.4011.25 Orkestconcert en zang. Brussel, 508.5 Ai. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonplaten 8.50 Concert. Zeesen, 1635 Ai. 6.057.20 Lezingen. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten. 12.201.15 Gramofoonplaten. 1.152.20 Berichten. 2.20—2.50 Gramofoonplaten. 3.204.50 Lezingen. 4.50—5.50 Concert. 5.50—-'8.20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. De Prov. Ziekenhuizen. Verschenen zijn de begrootingen voor f931 van de prov. ziekenhuizen. De exploi tatie-begrooting van het ziekenhuis nabij Santpoort wijst een totaal bedrag aan van 1.884.277. De totalen van de raming voor 1930 en 1931 zijn vrijwel gelijk, doch de bijdrage van de provincie in de kosten van verpleging van on- en minvermogende patiënten kon voor 1931 17.000 lager worden geraamd, in verband met het grooter aantal patiënten en daardoor hoogere ontvangsten aan verpleeg- gelden waarop voor 1931 is gerekend, als ge volg van de grootere ruimte welke werd ver kregen door de inrichting van een tweetal af- deelingen voor zelfstandig wonende patiën ten, waar 38 patiënten kunnen worden on dergebracht en door uitbreiding en verbou wing der overige verpleegruimte waardoor een veertigtal patiënten meer verpleegd kun nen worden Het geldelijk voordeel voor het ziekenhuis Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 22) „Ja, het verbaast me dat u dat weet". „Zie ik er zoo onwetend uit?" „Niemand hier weet iets van de aardrijks kunde van Amerika. En dat verwacht ik ook niet. Eens toen ik tegen een man sprak van Manitoba, zeide hij dadelijk: o ja, Centraal Amerika". Roger lachte. »Ik zou niet graag een reeks kruisvragen beantwoorden, maar ik weet toch wel wat van Canada af. U hebt het type dat op de vlakke velden woont". „Wat voor type is dat?" Hij aarzelde even en in zijn oogen schitter de spotlust.- „Een heel aardig type". Waarop beiden lacnten. „Urn het u precies te zeggen, het is een zekere breedte hier", en hij wees naar de jukbeenderen, „en dan uw oogen zooals ze in uw hoofd staan en een zekere straling er in. U bent zeker heel ver-ziende." „Ja> dat ben ik. Ik groeide op in een land waar men mijlen ver zien kan. Toen ik pas in het ziekenhuis was, begonnen mijn oogen bij volle bezetting dier 78 plaatsen bedraagt dus 31.900. Dit voordeel zou zeker voor een deel tot uitdrukking zijn gekomen in de begrooting voor 1931, ware het niet, dat an dere factoren deze begrooting in minder gun- stigen zin hadden beïnvloed. In verband met de toepassing van de actieve therapie moest n.1. de sterkte van het verplegend personeel met 14 personen worden uitgebreid, terwijl tevens als gevolg van de gewijzigde vacan- tieregeling 4 verplegenden boven de bestaan de formatie moesten worden aangesteld voor vervanging bij verlof. Deze aanstelling brengt meer kosten van respectievelijk 20.000 en 5000 met zich, terwijl voor vacantiegelden met het oog op de aanhan gige regeling rond 5000 meer is uitgetrok ken. Waar bovendien verschillende andere posten iets hooger moesten worden geraamd o.a. met 5000 in verband met de kosten welke voortvloeien uit de nieuwe ziektewet, spreekt het vanzelf, dat de hiervoor bereken de voordeelen te niet worden gedaan. Als gevolg van deze factoren en de om standigheid dat voor 1931 nog niet op een volle bezetting der nieuwe plaatsen mag worden gerekend, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de kostende prijs der verple ging voor 1931 iets hooger zal zijn dan over 1929. Duinenbosch. De begrooting van het ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum wijst een totaal bedrag aan van 1.308.227. Het totaal der lasten vertoont een geringe verhooging vergeleken met dat van het vo rige jaar, n.1. 1.308.227 tegen 1.305.129 voor 1930. Dit wordt gedeeltelijk veroorzaakt doordat thans rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat ook in 1931 een zelfde vacantietoelage zal worden uitgekeerd, als waartoe voor 1930 is besloten, n.1. van 20 voor ongehuwden en 35 voor gehuwden en kostwinners benevens 3 voor elk kind beneden 17 jaar. De op dien grondslag be rekende vacantietoelage wordt geraamd op 9700, terwijl in 1929, dus volgens de vroeger geldende regeling ruim 6500 voor dit doel benoodigd was. Dit maakt een ver schil uit van ongeveer 3200. Voorts is op deze begrooting voor het eerst rekening ge houden met de kosten, verbonden aan de uitvoering der op 1 Maart 1930 in werking getreden Ziektewet. Deze kosten zijn begroot op 2700. In totaal zijn dus bijna 6000 aan nieuwe lasten op deze begrooting uit getrokken. Zonder laatst genoemde lasten zouden de geraamde kosten voor 1931 bene den die voor 1930 zijn gebleven. Medemblik. De begrooting van het ziekenhuis te Me demblik voor 1931 is in totaal 386.973. De verpleegkosten per patiënt komen vol gens deze begrooting op plm. 1183 tegen een raming van plm. 1086 in 1930. KOEDIJK. Door de tuinbouwvereeniging „De West" is een tuinbouwboekhoudcursis opgericht, waarvoor een ruime deelname is. Het onder wijs zal gegeven worden door het Hoofd der School te Warmenhuizen. HEILOO. Door notaris mr. Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, werd Dinsdagmiddag te 1 uur in „De Rustende Jager" onder groote belangstellign veiling gehouden van het tuinders- en bloembollenkweekersbedrijf „Oostwijk", gelegen aan den Oosterzijweg, alhier, eigendom van den heer Th. Baltus, groot 2.40.33 Hectaren. De groote belangstelling bestond volgens onze meening daaruit dat het bedrijf in 15 perceelen werd gepresenteerd, dus als bouw terrein, met eigen weg naar die perceeltjes Als men in aanmerking neemt dat het voor bouwterrein ongunstig gelegen is, dan viel de prijs nog mee, de prijs was plm. 0.5C per M2. De geheele combinatie werd ge kocht door den heer D. C. Twisk te Castri- cum voor 15.360. Dinsdagavond 8 uur had in het café „De Onderneming", de prijsuitreiking en ver loting van de Floralia-tentoonstelling plaats. Onder buitengewoon groote belangstelling opende de voorzitter, ds. Eilerts de Haan, en zeide dat de belangstelling voor de tentoon stelling niet zoo groot was als vroeger, reden waarom men voor eenige jaren besloot het niet mer te doen. Toen de Volksbond tegen Drankmisbruik een verzoek kreeg van het H. A. B.-Comité om het gezamelijk te doen, wa ren wij bereid. Spr. was overtuigd dat de ten toonstelling geslaagd was omdat het doel, kweeken van planten, vooral voor de school kinderen, volkomen bereikt was. Spr. wijdde uit over het schoone doel dat in het kweeken en verzorgen van planten tot uiting komt. Ten slotte bracht spr. dank aan allen die heb ben meegewerkt om de tentoonstelling te doen slagen. Daarna had de uitreiking van prijzen plaats, welke bestonden uit kunstvoorwerpen mij te hinderen. De doktoren zeiden, dat het kwam van ongewoonte, om alles zoo dichtbij te zien." „U moest buiten zijn. Waarom ben u ver pleegster geworden? Zij trok de schouders op en zeide met een eerlijken lach: „Ik moest iets doen; we waren thuis met zoovelen en ik had geen enkel ta lent." „Dat vind ik heel dapper." „Waarom? Duizenden meisjes doen eiken dag hetzelfde." „Misschien wel, maar dat is iets anders." „Ik kan het onderscheid niet zien", zeide zij ietwat ironisch. „Neen, dat kunt u niet en ik kan het niet uitleggen, misschien wel als ik tijd heb ge had er nog eens rustig over na te denken. Weer lachten beiden. Het was kinderlijk gepraat, dat alleen bekoring heeft door we- derzijdsche aantrekking. Hoe vluchtig de geestverwantschap, de sympathie ook moge zijn, zij geeft een kleine voorproef van moge lijkheden, die de eenvoudigste opmerking vol beteekenis maakt. De twee stonden elkaar aan te zien zonder een woord te spreken. Esther was de eerste die weer tot den beganen grond terug keerde. „Ik moet hier niet staan praten, ik heb iets voor mijn patiënt te doen." „Ik ben blij dat u hem verpleegt", zeide Roger met warmte. „Het kan niet zoo maar Zijn om en diploma's. Vervolgens werd de verloting gehouden. Vebreeding Rijksstraatrmg. Naar we vernemen, heeft de overdracht van grond, eigendom van de N.V. Mij. Nijenburgh en van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, aan het rijk plaats ge had. Bedoelde gronden, gelegen aan weers zijden van den Rijksstraatweg, zijn bestemd voor verbreeding van den weg. AKERSLOOT. Maandag vergaderde het Witte Kruis Afd. Akersloot in het lokaal van den heer J. Verduin. Slechts waren 3 bestuursleden aan wezig. Veel bijzonders was er niet te behan delen. In verband met den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering werd tot afgevaardigde daarheen aangewezen alleen de heer J. Verduin. Raadsvergadering. Dinsdag 30 Sept. 1930 n.m. 2 uur verga derde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was een schrijven van de Ge zondheidscommissie te Beverwijk om in ver band met de circulaire van de wettelijke die renbescherming een bepaling in de bouwver ordening op te nemen om bij brand een betere redding van het vee in de stallen mogelijk te maken. De voorzitter: dit schrijven is in de vergadering van B. en W. behandeld en deze zijn van meening, dat men deze bepaling niet direct op moet nemen. Bij eventueele wijzi ging der bouwverordening zou bij nieuw te bouwen stallen er rekening mee gehouden kunnen worden, door b.v. ruimere deuren aan te brengen. De heer van 't Hof: dus de wenschelijkheid zien B. en W. er wel in. De voorzitter: het nuttige wel, al wil ik te kennen geven, dat het practisch moeilijk is er aan te voldoen. Te gelegener tijd zullen B. en W. hierop terug komen. Beschikking van den minister van Onder wijs dat overeenkomstig art. 56 der Lager onderwijswet 1920 is ontvangen 9470, uit gekeerd 9121.16, zoodat te veel is ontvan gen en terugbetaald moet worden 348.84. Verzoek van J. Sander Jr., pachter van gemeentelanderijen, of de gelegenheid be staat ook na de optiejaren die landerij te mo gen huren voor een tijd en een bedrag nader overeen te komen. Daar dit verzoek niet in de vergadering van B. en W. is besproken, werd dit in handen gesteld van B. en W. om prae- advies. Voorloopige vaststelling Gem. rekening 1929 nagezien door de commissie bestaande uit dë heeren J. v. 't Hof, R. Mul en Th. Schut, bedragende in ontv. 71.642.75 H, uitg. 63.3221.441/,, batig saldo 8421.31, kapitaaldienst 7000 in ontvangst en uit gaven. In behandeling kwam de rekening van het G.E.B. 1929 sluitende in ontvangst en uit gaaf op 18876.75, kapitaaldienst 9960.70 Rekening Burgerl. Armbestuur in ont vangst 6870.22, in uitgaaf 4688.8254, batig saldo 2181.401L. Deze rekeningen worden alzoo vastgesteld. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. school Kogerpolder. Op de voordracht kwa men voor no. 1 mej. E. J. Teerink, Alkmaar; no. 2 mej. K. A. Teeling te Wormerveer en no. 3 mej. A. C. Hommes te Appingedam. Met algemeene stemmen werd benoemd mej. Teeling, thans tijdelijk onderwijzeres aldaar met ingang van 1 Oct. 1930. Met algemeene stemmen vaststelling eener suppl. begrooting 1930. De voorzitter deed' mededeeling van de gehouden verpachting van bouwland. Het grasland kon opbrengen 150. Ik zou, aldus de voorzitter, het gevoelen van den raad wel eens willen hooren of dit perceel voor grasland' of bouwland moet worden verhuurd. De gunning is aangehou den. De heer Schut: 't land is zeer geschikt voor bouwland. Wordt het als bouwland of tuingrond gebruikt, dan brengt dit mede uit breiding van werkgelegenheid. Dat het ais tuingrond meer dan 200 opbrengt is zeker. De heer Berkhout: Er is hier in de gemeente behoefte aan bouwland en 't schijnt voor dat doel geschikt. De heer van 't Hof is het met de vorige sprekers eens en het is de moeite ook nog, 72 are. Maar kan het niet beter verkocht worden? De voorzitter: dit laatste is niet aan de orde, het gaat thans, zal het verhuurd worden als grasland of als bouw land. De raad ging ter bespreking van deze aan gelegenheid in geheime 2itting over. Na her opening der vergadering werd besloten het verhuren van het perceel grasland voorloo- pig aan te houden. Rondvraag. De heer Schermerhorn informeerde naar het aanleggen van waterleiding en electri- sche verlichting in den kogelpolder. De voor zitter: wat de waterleidïg betreft, kan ik mededeelen, dat in de laatste vergadering van B. en W. het bijkantoor te Beverwijk is Maar zij wachtte niet op wat verder ko men zou. Met een snaakschen glimlach ver dween zij in de slaapkamer, en hij ging flui tende de trap af, met een prettig, warm ge voel, dat hij niet analyseerde. Esther voelde zich ook opgewekt, maar ze vergat toch niet om doodstil binnen te komen, want haar patiënt mocht eens ingesluimerd zijn. Met haar hand nog op de deurknop keek zij voorzichtig van achter het scherm. Er was iemand in de kamer, dat voelde zij voor ze ontdekte wie het was. Een vrouwelijke gestalte, met iets gespannen in haar houding, boog zich, met den rug naar de deur, over de tafel. Het was lady Clifford; maar wat deed ze daar? O, ze keek natuurlijk naar de tem- peratuurlijst? HOOFDSTUK 11. Waarom zou lady Clifford zooveel belang stelling toonen in iets van technischen aard, zooals een temperatuurlijst. Verscheidene malen op den dag werd haar precies alles van den toestand van haar man medegedeeld. Zij scheen Esther toe als een lastig kind, dat vooruit altijd wil weten wat er zal gaan ge beuren. Terwijl deze gedachte haar door het hoofd ging, deed een snelle beweging van de gedaante tegen haar, haar besluiten haar aanwezigheid niet kenbaar te maken. Ze zag lady Clifford zich oprichten en naar het voe teneinde van het bed sluipen. Zij zag haar voorover buigen, zonder het ledikant aan te opgebeld en dat te kennen is gegeven, dat de meeste spoed wordt betracht. Ik verwacht, dat het wachten is op de vergunning van den Waterstaat om een kabel te mogen leggen in het Gr. N-H. Kanaal. Wat de electriciteits- aanleg aangaat, zal het rapport van den ad ministrateur den grondslag vormen voor een bespreking met belanghebbenden aldaar bin nenkort te houden om te zien of met bijdrage van de bewoners aldaar tot overeenstemming kan worden gekomen. De heer Schut: zouden in de Hoogegeest een paar straatlantaarns geplaatst kunnen worden. Er is aldaar in 't geheel geen ver lichting. De voorzitter: de administrateur zal rap port uitbrengen en wij zullen het in de verga dering van B. en W. bespreken en aan den Raad mededeeling doen. Hierna sluiting. EGMOND AAN DEN HOEF. Naai- en knipcursus. Dinsdagavond werd in een lokaal van Hotel „De Drie Egmonden" «m proefles ge geven door het E.N.S.A.I.D. instituut om te komen tot oprichting van een naaicursus. Mej. Ooms —Jacobs zette op duidelijke wijze uiteen wat op dezen cursus zou worden onder richt. Er zal niet alleen naaionderricht wor den gegeven, doch ook borduur- en schilder les, zooals brocaat-schilderen, plusette en reliefschilderwerk. Bovendien zal aan hen, die de vereischte bekwaamheden hebben ver kregen, een diploma worden uitgereikt. Mej. Ooms had een grooter belangstelling ver diend en zij, die de les bijwoonden, zullen dail ook trachten er nog een vijftal dames voor te winnen, opdat de cursus kan worden opge richt. HEERHUGOWAARD (September). Geboren: Antonia Maria d. van P. Beers en J. M. de Boer. Anna Geertruida, d. van C. Oudhuis en Alida Heddes. Mar- tinus, z van A. Groot en M. Groothuizen. Jan, z. van Johannes Zuurbier en C. Kieft. Aafje, d. van C. Wiering en Hillegonda Veen. Bernardus, z. van P. Loos en H. Groot. Martinus Jacobus, z. van H. Veenboer en M. Zijp. Cornelis, z. van C v. d. Hurk en Cornelia v. d. Berg. Maria Alida, d. van P. Frederiks en P. Koomen. Ondertrouwd: Nic. Hoeke te Zijpe en Johanna Groen. Getrouwd Joh. Groen en A. M. Beers KENNEMERLAND. De aanvoer van snij- en spercieboonen was in de afgeloopen week niet groot meer, maar niettemin voor den tijd van het jaar nog wel van beteekenis. Stokboonen werden 'bijna niet aangevoerd en de kwaliteit gaat ziqpderoogen achteruit. Wanneer men den aanvoer der boonen ziet, komt men dadelijk tot de conclusie, dat bijna alles van elders komt, doch dat het op den kleigrond ook is afgeloopen. De noteering was: Snijboonen 3546, idem 2e soort 1116.50, dubbele boonen f 4.5016, spercieboonen zonder draad 1231, alles per 100 K.G. Een uitgebreid sortiment werd aangevoerd, waarbij de bak groente, d. w. z. groente die in kisten werd aangevoerd, domineerde Maar damaast was er een groote aanvoer van kool, een verklaarbaar verschijnsel, omdat de prijs, vergeleken bij andere veilingen, nog al goed was, hoewel de productiekosten onvol doende gedekt zijn. Rekent men met de wer keloosheid en de malaise in den tuinbouw, dan kan men begrijpen, dat het aantal ge legenheidshandelaren groot genoeg is en bij gevolg de aanvoer veel te groot, waardoor de prijzen laag bleven. We noteerden voor: andijvie 0.350.55, Sla (bijna alles 2e en 3e kwaliteit) 0.600.85, Spinazie 0.60 tot f 1.15 en postelein 0.60—0.70 per kist. Wat we boven opmerkten van bakgroente, gold ook voor de kool, maar toch is er inte resse voor groene kool en mooie bloemkool, doch de hoogste prijs kon zelden bedongen worden. De handel in roode kool was lui en de prijs laag (alleen mooie kleine kool gold nog wat) voor alle koolsoorten lager dan de vorige week. De noteering was: bloemkool le soort 9.5015, 2e soort 2.50— 6.50, groene kool 4.508.50 en roode kool 2.504 per 100 stuks. De kwaliteit der peen (wortelen) gaat er niet op vooruit en dat is ook wel verklaar baar. Gezien de kwaliteit, is de prijs der wortelen vrijwel het hoogst V3n den gehee- len aanvoer (uitgezonderd kleine partijtjes snijboonen). De noteering was f 15—21 voor le soort en 9.5014 voor 2e soort, per 100 bos. Aan de veilingen werden mooie partijtjes komkommers aangevoerd, grootendeels van eigen bodem. Mooie kwaliteit gold 2.50 4.50, 2e soort 0.75—f 2 per 100 stuks De aanvoer van tomaten was kleiner dan de vorige week, tegen vrij goede prijzen. De noteering was voor A f 12—13, voor B 13—/" 13.50, voor C 9—10 en voor CC 3, alles per 100 K.G. De aanvoer van Chineesche kool was ai van beteekenis en de prijs vrij goed, 3.50 7.50 per 100 stuks. Hoewel het nog lang geen winter is, ko men er al mooie partijtjes prei aan de veiling. De prijs ervan was niet slecht, n.1. 12 16.50 per 100 bos. De aanvoer van druiven was groot, de handel echter stug tegen lage prijzen, vari- eerend van 4260 per 100 K.G. De fancy-prijzen der vruchten zijn in de afgeloopen week toch tot staan gekomen. Die prijzen waren windhandel, veroorzaakt door het ongunstige fruitjaar. Doch nu er Ameri- kaansche appelen en peren worden aange voerd, daalt de prijs van zelf. We noteerden voor tafelperen f 2027.50, keukenperen f 10—21, tafelappelen 20—29 en keu kenappelen 1117 per 100 K.G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. De prijzen der aard appelen waren onveranderd. VOORLOOPIGE UITKOMSTEN DER LANDBOUWTELLING. De directie van den Landbouw publiceert „eenige voorloopige uitkomsten der Land bouwtelling 1930". Verschillende cijfers hebben, vergeleken met die van 1921, toen de voorlaatste land bouwtelling plaats vond, een leerzame strek king; zoo zijn b.v. de oppervlakten „gepacht land" percentsgewijze volkomen gelijk ge bleven, alsmede die van „eigen land". De glascultuur kreeg een geweldige uitbreiding. Van 4.988.310 M2. plat glas in 1912 (de voorlaatste tuinbouwtelling) tot 8.161.038 M2. in 1930, terwijl staand glas klom van 2.096.858 tot 17.500.508 M2. Het aantal paar den nam af. In 1910 telde men 327.377, it» 1921 zelfs 363.668, en thans 296.9000 paarden. Runderen (alles meegerekend) zijn er thans 2.352.000, tegen 2.062.771 in 1921 en 2.026.943 in 1910. De heideschapen gingen uiteraard snel achteruit in aantal. In 1910 waren er nog 113.933, in 1921 bijna de helft minder, en in 1930 maar 16.930 stuks meer. Ook de bokken en geiten slonken van 272.298 in 1921 tot 130.900 in 1930. De varkensstapel, die steeds zeer varieerend was, geeft voor 1930 aan 1.990.000 stuks, tegen 1.519.245 in 1921 en 1.259.844 in 1910. Een enorme vlucht namen echter de hoen ders. In 1930 werden geteld 24.335.000, en daarbij zijn nog niet de kippen, die „voor eigen gebruik" gehouden worden in de be bouwde kom der stedelijke gemeenten. In 1921 telde men 9.660.799 en in 1910 vrijwel evenveel. Eenden zijn er 657.600, de wilde en half wilde eenden der kooien niet meegerekend, en evenmin de parkeenden e.d. Natuurlijk waren de bijen per stuk niet te tellen, maar wel de korven en kasten. Er ble ken 84.800 in 1930 te zijn tegen 93.637 in 1921 en 69.406 in 1910. raken en met ingespannen aandacht den zieke gadeslaan. Zijn oogen waren nog ge sloten, misschien sliep hij wel, maar Esther dacht dat de uitdrukking op het gezicht van zijn vrouw zou hem een schok gegeven heb ben, als hij haar gezien had. Haar schoon heid was geheel verdwenen. Met haar tanden op haar onderlip bijtend en met een scherp loerende uitdrukking in de half dichtgekne pen oogen, geleek zij een ander mensch. Vreemd zooals angst iemand kan doen ver anderen. Toen begreep Esther dat Lady Clifford niet wist dat ze bespied werd. Wat een ont stellende gedachte. Esther had nog nooit iemand bespionneerd. Maar spionneeren was 'n te hard woord. Begeerig om haar onwil lens misdrijf weer goed te maken, liet zij de kruk van de deur los, maar het was te laat. Juist op dat oogenblik keek Lady Clifford haar aan. De uitdrukking van haar oogen veranderde dadelijk. „Ik hoorde u niet binnenkomen", prevelde ze met het accent, dat bekoring aan haar woorden gaf. „Ik trachtte het zacht te doen, denkende dat de patiënt misschien sliep." »Ja> 'L geloof dat hij slaapt, ik kwam juist binnen om eens naar hem te kijken." Ze zag weer naar de onbewegelijke figuur, stak toen haar arm door die van Esther en leidde haar naar de andere zijde van de ka mer. „Vertelt u me eens, zuster", z^ide ze op CREMATIE. Naar wij vernemen zal bij den aanleg van de nieuwe algemeene begraafplaats te Utrecht een gedeelte gereserveerd worden voor urnenbegraafplaats. INBRAAK. Gisternacht is te Noordwükerbout inge» broken in de pastorie der Neaerlandsch Her vormde Gemeente. Door het stuk slaan van twee ruiten zijn inbrekers via de serfe de huiskamer binnen gedrongen en hebben alles onderste boven gehaald en de schrijftafel opengebroken. Het was blijkbaar alleen oin geld te doen. Het tafelzilver en andere kost baarheden werden onaangeroerd gelaten. Meegenomen werd een geldmandje met belangrijken inhoud. Ook in de villa naast de pastorie werd een bezoek gebracht, aldaar werden twee porte- monnaies met 45 meegenomen. GONDELVAART BIJ AVOND TE GRONINGEN. De Groningers treffen het wel met hun liohtweek. Ook den tweeden avond bleef het namelijk droog, waardoor wederom een ge weldige menschenmenigte op de been was. De meeste belangstelling concentreerde zich thans langs de wallen van het EemskanaaL en het verbindingskanaal, waar hedenavond een gondelvaart van verlichte booten plaats vond, welke onder leiding stond van den rijks-archivaris dr. H. A. Poelman. Een schitterend gezicht leverde dit watercorso van de tribune van het in vollen gloed prij- gg=g i vertrou wel ijken toon. „Hoe lang duurt deze ziekte gewoonlijk." „Gewoonlijk een week of zes", zeide Esther, die dacht dat de vraagster naar den beken den weg vroeg. De Fransche zuchtte als iemand wier zenu wen tot brekens toe gespannen zijn. „Zes weken, welk een eindelooze tijd van onzekerheid. „Maar u hoeft niet al dien tijd in onzeker heid te zijn", haastte Esther zich geruststel lend te zeggen. „Voorbij een zeker punt hoeft u niet meer ongerust te zijn, tenzij hit instort." „O ja, dat herinner ik mij. En wanneer is dat zekere punt er?" „Nu, zoowat drie weken na het allereerste begin. Dan moet zijn temperatuur normaal zijn." Met haar zenuwachtig bevende vingers nog op Esther's arm, stond lady Clifford dit te overdenken en zeide toen plotseling: „U vindt mij misschien heel dom om zoo onder den indruk te zijn. De dokter vindt dat ook: hij vindt zenuwen uit den booze. Ik weet dat vele vrouwen het heel kalm op zouden nemen, maar dat kan ik niet, ik ben zoo gevoelig. En ik denk maar steeds, als er eens iets met mijn man gebeurde." „Maar ik zie niet in waarom er iets zou ge beuren; hij wordt bij den dag beter", zeide Esther, hoe langer hoe meer van de wijs ge bracht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5