Parilsche Brieven. DT ÏVOKTtlREK RugpijnNieren Pillen Schfakrubriek Damrubiriek Pijn in den Rug. De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. Geef aan de overwerkte nieren juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo- velen, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. mceid zijn en wij naar de vacantie beginnen te hunkeren. De Wagnervereeniging daarentegen ont plooit groote activiteit. Zij stelt zich niet meer tevreden met de gewone leden-uitvoerin gen, twee maal per jaar, zij brengt steeds meer. Zoo krijgen wii dit seizoen, behalve de „Iphigénie en Tauride" van Gluck onder lei ding van Monteux en „Die Meistersinger jvon Nümberg" onder leiding van Fritz JBusch, als buitengewone voorstellingen Mozart's „Zauberflöte", door Bruno Walter 'gedirigeerd en reeds volgende week (iets hoogst belangrijks, een populaire, dus "ook voor niet-leden toegankelijke, uitvoering 'yan „Eter Wozzeck" door Alban Berg, een ultra-moderne opera, die het voortreffelijke ensemble uit Aken ons zal brengen, een mo dern werk, dat in Duitschland reeds heel wat sensatie heeft verwekt, welks uitvoering in sommige Duitsdie steden zelfs verboden werd wegens den revolutionnairen geest en waarover de muziekwereld ook hier te lande reeds Icing spreekt en schrijft. Dit wordt dus een belangrijke daad en men kan gerust zeggen, dat het concert-seizoen hier nu door de Wagnervereeniging wordt ge opend en beheerscht. Intusschen missen wij nog altijd den groo- ten en grootschen schouwburg, waarin de .Wagnervereeniging met meer succes zou kun nen werken. Het Museum-terrein ligt nog altijd braak en de kans, dat 't prachtige plan van architect Staal daar eens verwezenlijkt zal worden, is er niet grooter op geworden, sinds Amsterdam elders een nieuwen schouw burg heeft gekregen, en de tooneelgezelschap pen niet bij machte blijken de bestaande zalen avond aan avond te vullen. Een nieuwe schouwburg? Inderdaad Want wat architect Bakker met den Holland- schen Schouwburg in de Middenlaan heeft gedaan, staat gelijk met het bouwen van een nieuw theater. Men kan hier nauwelijks van verbouwen spreken. Het resultaat van zijn werk is een werkelijk wonder. Men zal zich van schaarsche bezoeken den Hollandschen Schouwburg herinneren: een troostelooze pij penla met versleten zetels, met zij-loges, waarin men zijn hals ontwrichtte als men iets wilde zien, met front-loges te vèr van het tooneel om behoorlijk te zien of te hooren, met saaie balcons en een onbruikbare Vestiaire. En nu? De Hollandsche Schouwburg Is niet meer te herkennen. Hij is tot een van de mooiste zalen van de hoofdstad geworden en lijkt eerder breed en kort dan lang en smal. Men zit er gemakkelijk op ruime fauteuils en men heeft van overal een goed en gemakkelijk uitzicht op het tooneel. Boven de achterste rijen van de benedenzaal welft zich een breed en diep balcon en ook daar zit men uitmun tend. De zij-loges zijn verdwenen het plafond is lager geworden, de verlichting gedempt en „indirect" en de vestiaire-ruimte in twee groote vóórzalen, die tegelijk als foyer kun nen dienstdoen, en waar men zeer gezellig een praatje kan maken en zich kan vertreden. Ziedaar nu een tooneelzaal, zooals wij nog niet hebben gehad, intiem gezellig, ruim, rustig, geriefelijk. Wat wil men meer? Am sterdam bezit nu op éénmaal drie behoorlijke .theaters, waarin men zijn vrienden-van-bui ten mee kan nemen zonder zich beschaamd te voelen: de Stadsschouwburg, de Holland sche Schouwburg, het Rika Hopper-theater. Wat ontbreekt is een groote zaal, die aan een kleine tweeduizend bezoekers plaats kan bie den en waarin groote opera-uitvoeringen mo gelijk zijn, waar kostbare operetten, revues en balletten gegeven kunnen worden, zonder dat de uitvoerenden genoopt worden de entrée-prijzen op fantastische wijze omhoog te schroeven. Maar zal men redelijkerwijze de millioenen voor zulk een zaal kunnen uit trekken, wanneer de bestaande theaters niet avond aan avond over-vol zijn? Natuurlijk kan men dat, want de leegte in de bestaande schouwburgen hangt tenslotte samen met de onoordeelkundige exploitatie, met de onbevredigende voorstellingen, die door ons versplinterd tooneel worden gege ven. Het publiek wil wel uitgaan, het is hier, als elders, tot uithuizigheid gestemd. Maar het wel iets goeds genieten en geen halve- kunst. De tooneel-gezelschappen echter blij ven, wat dat betreft, beneden hun taak. Zal het, dit seizoen, anders worden? Men heeft bij de feestelijke heropening van den Hollandschen Schouwburg tot laat in den nacht redevoeringen afgestoken en telkens weer gejubeld over de vriendschappelijke samenwerking der tooneelgezelschappen, nu de strijd om den Stadsschouwburg beslecht is. Inderdaad staan de vroegere gegadigden' naar de positie van „vasten bespeler", het Amsterdamsch Tooneel" van Eudard Ver fde en de Koninklijke Vereeniging „Het Ne- derlandsch Tooneel niet minder als vijanden tegenover elkaar. Zij bespelen de bestaande zalen om beurten en zijn bezield door een eest van artistieke kameraadschappelijkheid. Aaar de vraag is, of zij nu ook beter en boeiender werk zullen brengen. Alle gezel schappen en alle fracties der gezelschappen hebben thans een première gegeven, en men kan reeds eenige conclusies trekken. Deze zijn evenwel nog niet bijzonder bemoedigend. Wij hebben allereerst een aantal sensatie- en blijspelen te genieten gekregen. Verkade is begonnen met „Sherlock Holmes", waarin hij zelf de titelrol goed typeerde, en Albert van Dalsum een griezeligen Moriarty heeft uit gebeeld. Er viel op deze uitvoering weinig af te dingen, behalve dan, dat het gehalte van het stuk van weinig belang was, evenals van „De man die zijn naam veranderde", waar mede de Kon. Vereeniging voor het voetlicht verscheen. Deze kwam vervolgens met „Een storm in een glas water" en „Vrouwen-in vloed", en ook met deze blijspelen nam zij geen hooge vlucht. Het bleef amusements- tooneel van deugdelijk gehalte. „Vrouwen invloed", door de groep-Verbeek gespeeld, zal echter wel een duurzaam succes hebben. Mem ziet nu eenmaal graag het quartet Bondam-ten Hove-Laseur-Verbeek in stuk ken van dit genre. Het nieuwe gezelschap van Sluizer en De Bree, dat zich, daar het in het Centraal-Theater speelt, „Centraal-Too neel" noemt, legt zich reeds en niet onver dienstelijk op dit genre toe en kwam met „Bandenpecn", een oud paardje van het Pa- rijsch Boulevard-tooneel, maar zoo oud, dat men het al bijna vergeten was, en toch een zeer vermakelijk werk. Van de Kon. Vereeni ging en het Amsterdamsch Tooneel mag men echter een ernstiger streven verwachten. De eerste poging en de eerste gooi naar het groote reportoire is voor beide gezel schappen echter niet onvermengd gelukkig geweest. Saalborn bracht Shakespeare s „Liefdes Leed en Lust" („Veel gemin, geen gewin") ten tooneele. Een zeer goed voorbe reide en brillant gespeelde voorstelling, maar een zeer zwakke Shakespeare. Verkade kwam met een boeiender werk: Girandoux' moderniseering der Amphityon-legende, maar de regisseur (Joh. de Meester Jr.) had de rol len niet onverdeeld gunstig bezet, zoodat uit dit stuk niet alles gehaald werd1 wat er uit te halen viel, en de bezoekers, die het stuk ken den, eenigszins teleurgesteld huiswaarts keerden. Maar toch, men zag Else Mauhs weer eens, in een rol die haar zeer goed ligt en waarin zij haar groote gaven kon ont plooien. En Rie Cramer had menschen en goden op zeer smaakvolle wijze gecostu- meerd. Van Dalsum bracht voorts enkele reprises en stelde de Amsterdammers nog eens in de gelegenheid om zijn „Comedie van het Geluk" bij' te wonen. „Het Schouwtoo- neel" had zich voorts met veel ijver en toe wijding op „De Bouwmeester" van dr. Ger- versman geworpen. Helaas, hier was de sop de kool niet waard. Dit onbeduidende werk, vol gemeenplaatsen en frases, loonde de moeite en hoeveel moeite en zorgen! niet. Men kan geen innerlijk dood boekwerk tot levend tooneel maken, al wil men nog zoo graag. Ziedaar wat de van het seizoen, behalve rij' ben gebracht. Er zal nog veel moeten veran deren, zullen onze schouwburgen volstroo- men. Amsterdam, Oct. '30 EMERGO. zeischappen er opening ijke beloften, heb- Oplossing iweezet no. 305. 1. De4 dreigt 2. Td5 mat. 1. Le4 2. Pe4 mat. 1. Pc3 2. De5 mat. 1. Pf6 2. De6 ma.t 1. Pc7 2. Td8 mat. 1. Pb6 2. Tc6 mat. 1. Pe3 2. Db4 mat. Eindspel 389. (G. v. Nieuwkuyk, Alkmaar). leden, dat hij werd opgericht. Na veel wederwaardigheden staat hij sterker dan ooit, als een stoere jongeling van die leeftijd te midden van de Noordholland- sche clubs, met wien terdege rekening dient gehouden te worden. Op enkele uitzonderingen na heeft hij in de laatste jaren alle clubs uit ons gewest aan zijn zegewagen gebonden Bestuur en leden zijn van plan dit ju bileum eens extra te vieren. Vooraf is op de Maandagen 15, 22 en 29 September een wedstrijd gespeeld in groepen van vier waarvan hieronder de uitslag vermeld is. Op de Zaterdagavond te houden feest avond (bovenzaal café Centraal Hof plein, zal de prijsuitreiking plaats heb ben, waarna 't Bestuur aan leden (elk met een dame) en genoodigden een ge zellige avond aanbiedt. Voor deze gele genheid heeft de nestor der vereeniging de heer G. v. Nieuwkuyk (hij is een goe de 70-er) een eindspel en een probleem gecomponeerd en opgedragen aan zijn jubileerende club. 't Eindspel ontstond uit een Jubileumwedstrijd, de partij ein digde met remise. Maar thuis gekomen zette de heer va. Nieuwkuyk, niet tevre den met het resultaat en bij intuïtie voe lend, dat er winst inzat, zich rustig tot het bekijken der stelling en vond de winstvoortzetting voor wit Inderdaad is de vinding mooi; 't zou er een kunnen zijn van den grootmeester Reti, die vele zulke vervaardigde. Wij hopen, dat vooral de leden van V. V. V. uit respect voor den ouden eere voorzitter, hun krachten eens hierop be proeven. Een kleine aanwijzing ga voor af. De zwarte K. staat zeer ongunstig en moet na ee en„schaakje" naar g2. Dit nu maakt de winst mogelijk. 't Probleem van denzelfden onver- moeiden schaker is eenvoudig. Uitslag van den jubileumwedstrijd tusschen de led venan V. V. V. Groep I. F. C. Laas 1X punt, (na loting) le pr. D. Deugd IX punt (na loting) 2e prijs; Cubatz IX punt (na loting) 4e prijs; J. G. van Burkert IX punt (na loting) 3e prijs. Groep II. H. Pijpers 2X punt, le prijs; J. Hout- kooper 2 punten, 2e prijs; G. v. Nieuw kuyk IX punt, 3e prijs; P. Hartog 0 pun ten, 4e prijs. Groep III. 'A. Vader 2 punten le prijs; H. A. Bu- scher IX punt (na loting) 2e prijs; W. Tegel IX punt (na loting), 3e prijs; B. Veltman 1 punt, 4e prijs. Groep IV. J. J. Haasbroek 2X punt, le prijs; D. f Kruimel 2 punten, 2e prijs; D. Oudes IX punt, 3e prijs; P. Reijne, 0 punten, 4e pr. Groep 4. H. Booij, 3 punten, le prijs; H. Bult huis, 2 punten, 2e prijs; W. Pijning, 1 punt, 3e prijs; *C. Oudes, 0 punten, 4e pr. Groep VI. H. v. Schoonhoven, 2 punten, le prijs (na loting); W. Godijh, 2 punten, 2e prijs (na loting); G. Groenewoud, 2 punten, 3e prijs; J. de Boer, 0 punten, 4e prijs. Groep VII. J. v. d. Molen, IX punt, le prijs; D. Weisenborn, 1 punt, 2e prijs; D. Appel Jr. X punt, 3e prijs. Groep VIII. D. Appel Sr., 2X punt, le prijs; C. Kwadijk, 2 punten, 2e prijs; S. Vos, 1 punt, 3e pr.G. v. Amstel, X punt, 4e pr. bet. niet gespeeld. De prijzen zullen bestaan uit zeer fraaie kunstvoorwerpen. Vooraf was be paald dat elke deelnemer een prijs zou krijgen. Wij wenschen van hier uit de Schaak club V. V. V., het Bestuur en de leden een gelukkige toekomste steeds groeiend in ledental en sterkte en ten laatste een zeer geanimeerde feestavond. a b o a e f g h Zw.: H. Pijpers. Wit: G. v. Nieuwkuyk. Wit speelt en wint. Aangeboden aan 't Bestuur der Schaak club V. V. V. ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. Men wordt verzocht de oplossing te melden aan den schaakredacteurw van dit blad: Oudegracht 198, Alkmaar. Dit eindspel ontstond uit een gespeelde par tij uit de hieronder bedoelde jubileum wedstrijd. Probleem 306. jÉk (G. v. Nieuwkuyk, Alkmaar). a b c def^g h d e f g Tweezet. Aangeboden aan 't Bestuur der schaak club V. V. V. ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. De Alkmaarsche Schaakclub V. V V jubileert. Op 1 October is het 25 jaar ge- Aan de Dammers I In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1140 (auteur Toe poel). Stand. Zw. 11 sch. op: 2, 6, 8, 9, 12, 13, 18, 19, 23, 28, 33. W. 12 sch. op: 11, 16, 20, 21, 24, 26, 27, 30, 32, 37, 40, 43. Oplossing. 1. 20—15 1. 6:17 2. 43—39 2. 33 35 3. 27—22 3. 18:38 4. 24—20 4. 35 24 5. 20 7 5. 2:11 6. 21 43! Htel mooi. Uit de partij. Van den heer P. de Groot te Warmen- huizen ontvingen wij een zeer interes sant partijgedeelte, dat wij gaarne een plaatsje geven. Het verdient uwe belang stelling. Zw. 9 sch. op: 9, 13, 15, 18, 19, 21, 22, 23. 27. W. 9 sch. op: 29, 30, 34, 35, 37, 38, 39, 41, 42. Zwart (de Groot) was aan zet en speel de 22—28! Een zeer mooie zet. Wit liet volgen 38—33, waarop zwart gedwongen was tot 2832, wit 37 28 zw. 23 32. Wit speelde nu 4237? en liep daardoor in een eenvoudige verrassende combinatie n.1. 32—38 (zw. 33 42) 27—32 (zw. 37 28) 18—23 (zw. 29 18) 13:44! Zwart had dit alles doorzien bij het spelen van 2228 in den diagramstand. In een partij was de volgende eind stand ontstaan. Zw. 6 sch. op: 12, 16, 17, 24, 34, 43. W. 6 sch. op: 25, 26, 27, 32, 37, 38 en dam op 4. Wit heeft als laatsten zet 4238 ge speeld. Zwart moet nu dam halen. Hij wil niet op 48 wegens 2722 en gaat daarom op 49. Maar dit is niet veel be ter, want er volgde: 1. 26—21 1. 17 26 2. 27—31 2. 26:28 3. 4—22 3. 49:21 4. 22:26!! De Haagsche dammer v. Veen was hier de witspeler. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1141 van P. Kleute Jr., den Haag. Zw. 9 sch. op: 6, 8, 9, 13, 19, 25, 26, 36, 45 en dam op 14. W 13 sch. op: 20, 22, 23, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 38, 40, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. VACANTIE-EINDE. Nauwelijks begint het einde der vacantie te naderen, of reeds is het Parijsche leven ai weer in volle actie en met het volle lawaai aan den gang. De een na de ander worden er tentoonstel lingen geopend, particuliere, nationale, inter nationale op industrieel, tuinbouw-, kunstgebied. Concerten en schouwburgpre- mieres worden aangekondigd. Door de stra ten racen meer taxi s dan ooit, veel spiksplin ternieuwe, in alle kleuren, van het allerlaat- ste model, sierlijk en coquet van uiterlijk. Aan den rijweg van de boulevards wordea in haast de laatste reparaties aangebracht. Aan talrijke gevels van huizen en étabiiss^ menten wordt de laatste hand gelegd ter ver. fraaiïng en moderniseering volgen» (je nieuwste formules der decoratieve kunst. Een menigte min of meer modieuze hotels en restaurants worden van binnen en van bui- ten nog eens extra opgepoetst. Het seizoen begint weer. Op den boulevard Raspail, vlak bij het van vreemdelingen en habitués krioelende Mont- parnasse, op een groot terrein, dat door den toestand van zijn ondergrond niet geschikt i» om een eenigszins zwaar bouwwerk te dra. gen, is zoo juist de internationale Radio-ten toonstelling geopend. Op dat terrein, waar de beroemde Parij. sche catacomben bijna tot aan den boven- grond reiken, is een groot aantal stands op, gericht. Fransche, Amerikaansche, Italiaan- sche, Hollandsche allemaal, ieder op zijn eigen wijze, aardig versierd het .geheel maakt een vroolijken, feestelijken indruk. En voor de enorme verscheidenheid van toestel- len in alle kwaliteiten en prijzen, in alle von, men en kleuren, was vanaf den eersten dag reeds een talrijk publiek van liefhebbers en bewonderaars toegestroomd, die met aan. dacht de nieuwe modellen en de perfection- neeringen der oude modellen bestudeerea Deze tentoonstelling trekt op het oogenblit misschien wel het meeste, en ook het meest met kennis van zaken oordeelende publiek. Terwijl de „Salon Nautique", de scheep, vaart-tentoonstelling, die eveneens dezei dagen geopend is (op de Seine-kade Cour». la-Reine), door het groote publiek vooral uit een soort snobistische nieuwsgierigheid be zocht wordt, ziet men bij de stands van d« Radio-tenoonstelling allerlei eenvoudige men. schen, man en vrouw, of ook wel heele fami. lies van werklieden en kleine employés rond de verkoopers heenstaan en zaakkundig om inlichtingen vragen. En ze stellen hun vra- gen en verzamelen prospecti met hetzelfde air van besliste zekerheid, waarmee de enkele millionnairs die cp de Scheepvaart-tentoon stelling een meer of minder luxueus jacht staan te bestudeeren, naar het werken van den motor luisteren, waarmee ze hun eigen jacht misschien vernieuwen zullen, als ze ten minste niet ertoe besluiten maar liever een geheel nieuw jacht aan te schaffen. Voor een enorm groot radio-toestel, ver. borgen in een zeer elegant mahoniehouten meubel, is een familie in extase blijven stil. staan. Neen, papa, zegt Toto, een jochie van een jaar of acht koop nu niet zoó'n gróót toestel. Daarin krijg je natuurlijk nog veel meer advertenties en reclame's te hooren, waar je altijd zoo boos om wordt Voor een ander, van een meer bescheiden uiterlijk, hoewel toch van tamelijk hoogen prijs, dat in het prospectus zeer aangeprezen worat om zijn soliditeit en zijn zuinig electri- citeits-verbruik, staat een jong paar met elkaar te redeneeren over de werkelijkheid van die vermelde kwaliteiten. Inderdaad, de radio is populair geworden Men hoeft maar even naar die twee te luisteren om te begrij pen, dat ze allebei volkomen op de hoogte zijn van alles wat die allernieuwste uitvin ding betreft. Ze maken vergelijkingen -W schen verschillende Fransche en buitenland, sche merken, die getuigen van een grondige, technische kennis van zaken, en van een ob jectieve beoordeeling ook. De Scheepvaart-tentoonstelling kondigt zich reeds van verre aan door een curieuse reclame boven op het dak, waar een groote zwarte paketboot (geen echte natuurlijk!) met vuurroode schoorsteenpijpen is neerge zet. Dit jaar wordt die tentoonstelling niet, zooals verleden jaar, in het Grand Palais gehouden, maar op de Seine-kade Albert I (vroeger kade Cours la Reine genaamd) ea op de Seine-oevers zelfs ook. En een aardig idee was het, om verschil lende zeilbooten, jachts, roeibooten, kruisers, trawlers, enz. niet tentoon te stellen als inerte kachten op een houten estrade of op den grond, maar in het element, waar ze hooren, in het water, in de Seine zelf. Zoodat er onmiddellijk een demonstratie gegeven kan worden van hun kwaliteiten en hun kracht, wanneer eventueele cliënten dat wen schen aan wie dan zelfs geheel gratis eea klein pleziertochtje aangeboden worat. Dat stukje van de Seine heeft daardoor een geheel bijzonder aanzien gekregen. En daar waar gewoonlijk niets te zien is dan een on ooglijk rommeltje van steenen, van hoopen zand, zakken cement en ander materiaal, daar is nu in enkele dagen een allerliefst klein haventje ontstaan. En zoo zijn al die verschillende rivier- e" zee-motoren die het publiek op zichzelf reeds zoo interesseeren door hun imposante mas sa s of hun ingewikkelde contructies, dit jaar niet langer doode, ziellooze dingen gebleven, maar getuigen met hun geronk, gesnor, ge suis, getik en geknetter van de verschillende krachten, die ze in zich bergen, en van d# macht hunner voortbewegings-middelen. Maar om deze tentoonstelling nóg interes santer te maken, worden er dagelijks diverse VAN EEN vewkeehsagevtjie. 203. En terwijl ze zoo in het rond vlogen, waardoor bleek, dat de machine heel goed liep, zagen ze de heks met haar ring ko men, vliegende op den witten vogel. „Nou zullen we een grap beleven", zeide de agent, die geen haast had om weg te komen, rustig. eens f' ,naderde al meer het vliegtuig. „Nou moet u heks denkt°die» nameneer de koning", zeide Keesie. „De zit u. xi ?chten tooverring nog heeft, maar dat van den verkeer"sage_nU g°°lde haar ring over hel hot)fd

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6