Ahiiisdt Courait. Filmnieuws. Binnenland HiriirJ (wee en dertigste Jaargang. Katerda§: 4 Oetober Buitenland ».Na den storm". De kapitein van het smokkelschip „Sam- son", Martin Dale, is een vrouwenhater en wil tot geen prijs een vrouw aan boord zien, hij gooit zelfs één keer een meisje te water als straf voor de overtreding. In Singapore waagt een jongedame zich toch op het schip. Zij geeft den verstoorden Dale een brief van haar moeder, die hem er aan herinnerd, dat hij deze, Mary Bryan, eens heeft lief gehad «n ter wille van haar mag de dochter mee ABIE'S ROSE MARIE. EEN ZEGENRIJKE MOGELIJK HEID NA EEN ONT STELLENDE ONTDEKKING! Waarschuwing. jecovitol Ho. 234 1930. HINDERWET. Bii besluit van 2 Oetober 1930 is aan de N.V. HANDELSMAATSCHAPPIJ v.h. J. D. BREGMAN Co. te Amsterdam vergunning verleend tot het oprichten van een bewaar plaats van gasolie en petroleum in het per ceel PIETERSTRAAT Nr. 1, alhier. ALKMAAR, 3 Oetober 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. HINDERWET. Bij besluit van 2 Oetober 1930 is aan de N V. Alkmaarsche Stoom-, Wasch- en Strijk- inrichting te Alkmaar vergunning verleend tot uitbreiden van haar inrichting door het bijplaatsen van vijf electromotoren, t.w. vier van 2 P.K. en één van 1.7 P.K. tot aandrij ving van diverse werktuigen in het perceel VAN DER WOUDESTRAAT 2, alhier. ALKMAAR, 3 Oetober 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar WENDELAAR, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. NA DE REGEERINSCRISIS IN OOSTENRIJK. Een verklaring van Stahremberg De nieuw benoemde Bondsminister voor binnenlandsche zaken, prins Stahremberg, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij een uiteenzetting geeft betreffende de in de pers tot uiting gekomen zienswijzen ten aan zien van den oproep der Heimwehren. In dezen oproep is de verkiezingstactiek der Heimwehren reeds vastgelegd. De gedragslijn, te volgen bij de verkie zingen, zal nu nog door de Bondsleiding en in het bijzonder door de afzonderlijke dis trictsleiders bepaald moeten worden. Onjuist is dat de oproep zich zou richten tegen een bepaalde partij of tegen de grootste burger lijke partij van Oostenrijk en tegen den tegen- woordigen kanselier, die steeds sympathiek tegenover de burgerwachten heeft gestaan Tenslotte spreekt hij de opvatting tegen, als zou de oproep een toekomstig verkiezings resultaat, waarmede men het niet eens is, a priori nietig willen verklaren. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. Vele gewonden. In aansluiting op de arrestatie van 5 com munisten, die verdacht werden betrokken te zijn geweest bij de te Iserlohn gepleegde diefstallen van springstoffen, hebben de communisten gisteravond een demonstratie op touw gezet. De optocht, die zij wilden formeeren, werd echter door de politie op het marktplein verspreid. Hierop werd de politie met steenen bekogeld, zoodat zij zich genoodzaakt zag van den gummistok gebruik te maken. Talrijke personen zijn gewond. ONGELUK OP EEN FEEST. Gisteravond is op de „Oktoberfestwiese" fe München een ernstig ongeluk gebeurd. Op een groote achtbaan bleef in een bocht een wagen staan, met het gevolg, dat de er achter volgende wagen met groote vaart tegen den stils taanden botste. Twee personen werden uit hunne zitplaatsen geslingerd en ernstig gewond. Bovendien bekwamen nog 9 per sonen lichte verwondingen. VORSTELIJKE VERLOVING? Zou het nu waar zijn? Officieus wordt medegedeeld, dat binnen kort de verloving tusschen prinses Giovanna, het vierde kind van den koning, en koning Boris van Bulgarije zal worden bekend ge- maakt. Zij is 23 jaar oud. terwijl de koning 36 is. Deze verloving is gedurende de laatste jaren reeds eenige malen ter sprake ge komen. doch werd steeds door religieuze moeilijkheden afgesteld. TRAGISCH ONGELUK. Klein meisje door broertje dood geschoten. Toen de houtvester Knaup uit Bruchhausen (Westfalen) gistermorgen uit zijn dienst thuiskwam legde hij zijn geweer op tafel en verwijderde zich een oogenblik uit de kamer, waar zijn zesjarig zoontje en zijn vijfjarig dochtertje aan het spelen waren. Het knaapje schijnt het geweer gegrepen te hebben, want plotseling knalde een schot. Het meisje dat door den schrootlading in den rug getroffen bleek te zijn, was op slag dood. Tijdens het verhoor bekende de knaap zelf het wapen geladen te hebben. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE PARIJS. Zes dooden, dertig ernstig gewonden. Op het station Saint Lazaire zijn gister avond om zes uur 59 twee treinen met el kander in botsing gekomen. Zes personen werden hierbij gedood. Der tig ernstig gewond. De oorzaak van het ongeluk was een ver keerde wisselstand. Ondanks de hevige botsing echter zouden er geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gevonden, wanneer niet onder de rei zigers een paniek was uitgebroken, zoodat zij uit den trein vluchtten, waarbij verschei dene op de rails door een aankomenden trein gegrepen werden. Van de zwaargewonden zijn er meerderen zoo ernstig gewond,,dat men voor behoud van hun leven vreest. Het ongeluk had plaats vlak bij den spoor wegbrug Cardinet. Een uitgebreid programma in Cinema Americain. Als er iets ten nadeele van het programma in Cinema Americain zouden willen zeggen, moest het al zijn, dat het te uitgebreid is dezen keer Het begint als steeds met een journaal, waant; sport- en natuur-opnamen uitblinken. Dan komt een „intellect film": Het land van Oregon, die laat zien hoe een barre woestenij door de Amerikaansche pioniers is herscha pen in een prachtig gebied met groote brug gen, spoorwegen en mooie auto-wegen. Na een reclamefilm voor Niemeijer's Ster tabak komen dan nog twee comedies, die elk in hare twee aden groote vroolijkheid bren gen: „Het wijze boertje" en „De hondenkar" en dan komt het aangekondigde extra-num mer „De Schoonheidskoningin", #en geschiedenis van een afgestudeerd jonge ling, die „in de verzekering gaat en zich al bij voorbaat de gewiekste verzekeringsagent van Amerika noemt. Nu, gewiekst is dit heer zeer zeker, hij toont dit op velerlei wijze, en hij is ook capabel genoeg om een jonge dame een goed leven aan zijn zijde te verzekeren, nadat zij in den Schoonheids wedstrijd, waar aan zij op zijn raad deelnam, niet voor den prijs in aanmerking was gekomen. Maar hij zou den moed hebben laten zakken, ware het niet, dat een jeugdige straatbengel in hem een „kerel" had gezien en hem tot volhouden had aangespoord Charles Milas, Sally Phipps en J[. Farerl Max Donald spelen de hoofdrollen in deze film van zes acten, waar van de afdeeling „schoonheidswedstrijd" ge kleurd is. En dan pas komt het eigenlijke hoofd nummer hoogsten berg van Zweedsch Lapland, had bereikt. Hij en Kallstenius waren zeer jong slechts 22 en 26 jaar. De expeditie was zeer slecht gefinancierd. De beide rei zigers beschikten slechts over vijfduizend kronen, zoodat geen voldoende levensmid delen voor den winter konden worden me degenomen. In Juli 1892 ankerde de „Ripple" te Goghavn in Groenland, waar de beide Zwe den nog wat levensmiddelen, geweren en munitie kochten, evenals een kleine boot. Van dat oogenblik af heeft niemand ooit iets van de expeditie teruggezien. In den herfst van het volgende jaar heeft een Schotsch walvischvaarder het wrak van de „Ripple gevonden nabij de Carey-eilanden aan den anderen kant van de gevaarlijke Melville baai, terwijl op de kust verschillende voorwerpen werden ge vonden als een blosnote van Bjoerling met aanteekeningen over htm reis, een horloge en het lijk van een man, dat door de vin ders werd begraven. Op het bericht van de vondst werden twee Zweden uitgezonden, die ter plaatse nog andere voorwerpen vonden, doch van de vier andere mannen werd geen spoor ontdekt. Volgens de gevonden aanteekeningen van Bjoerling had men getracht na de schip breuk van de „Ripple naar de Foulke Fjord te roeien, doch ter hoogte van het Northumberland eiland was men gedwon gen geweest een schuilplaats te zoeken op de Carey-eilanden. Hun bedoeling was ge weest het ijsgebied te doorkruisen om El- lesmere Land te bereiken, doch het is niet komen vast te staan of de reizigers daarin geslaagd zijn. Het lot van de vier ongelukkige mannen, onder wie Bjoerling en Kallstenius, die ver loren gingen in het ijs ten Noorden van Ca nada, zal wel voor altijd een geheim blijven. DURE SCHOONHEID. DE NIEUWE ENGELSCHE MIJNWET. Tegenstand van de mijneigenaren- De mijnwet, die in Juli 1.1., na een moeilijke parlementaire behandeling, door Hooger- en Lagerhuis werd aangenomen, schijnt thans gevaar te loopen nooit tot uitvoering te gera ken. Het doel der mijnwet was, den afzet der steenkolenproductie beter te regelen en even- tueele loonconflicten op te lossen. Voor de oplossing van loon- en arbeids conflicten voorzag de wet in de instelling van een lichaam, waaraan in eventueelen strijd de beslissing zou worden opgedragen. Volgens de wet zullen zoowel van de mijn eigenaars als van de mijnwerkers ieder zes gedelegeerden in dit orgaan zitting nemen. Nu heeft de Bond van Mijneigenaars giste ren op een vergadering besloten, geen verte gen woordigers in dit orgaan af te vaardigen. Volgens de bladen stellen de mijneigenaars zich op het standpunt, dat voor de verschil lende mijndistricten bijzondere loonovereen- kemsten moeten worden gesloten, en vreezen zij, dat het in te stellen orgaan zou ijveren voor een voor de geheele mijnindustrie gelden de loonovereenkomst. In politieke kringen verluidt, dat de regee ring zich met den, tengevolge van de hou ding der mijneigenaars, ontstanen toestand zal bezighouden. DE EXPEDITIE VAN ANDREE. Herinnering aan een andere Pooltragedie. In deze dagen, nu de overblijfselen van de expeditie van Andree naar den Noord pool van 1897 naar het vaderland worden teruggebracht, herinnert deze tragedie aan het lot van twee andere Poolhelden, even eens Zweden. In 1892 vertrokken de Poolonderzoekers Bjoerling en Kallstenius van St. John in Oost Canada met een bemanning van drie koppen aan boord van de „Ripple", een schoener van 40 ton, voor een onderzoek in het Poolgebied. Bjoerling was een ervaren alpinist en was de eerste geweest die den top van de Kebnekaise (2.123 M.), den naar San Francisco. De kapitein moet een paar dagen het binnenland in en zijn zoon, de stuurman, maakt in dien tijd tegen het nadrukkelijk verbod van zijn vader, nader kennis met het meisje, dat hij diep in de mooie oogen kijkt, met het gevolg dat hij haar trouw belooft. Bij zijn terugkomst wil vader daar niet van weten en als bedreigingen niet helpen, vertelt hij zijn geschiedenis: Mary had hem jaren geleden verraden. Hij was gevlucht en verborgen door een andere vrouw, met wie hij een week later uit dank baarheid huwde, maar die zich van hem liet scheiden, toen hij toch voor vijf jaar in de gevangenis terecht kwam. De zoon wil de dochter niet aansprakelijk stellen voor de daden harer moeder en blijft bij zijn voornemen het meisje te huwen en vlucht dan ook met haar, om aan het plan uitvoering te geven. Maar dan wordt het tweetal door een geweldige typhoon overval len, die het vaderhart weer doet spreken. Alles wordt gedaan om de twee te redden, dz „Samson" wordt er aan gewaagd en ten slotte zwemt de oude Dale aan de lijn van de jongelieden, die met hun roeibootje waren omgeslagen. Dan bedaart de storm en als allen weer aan boord zijn, voltrekt de vader het huwe lijk, omdat inmiddels zijn vrouw, die hij in Sinpagore weer had gezien en vóór haar dood als gevolg van den typhoon, hem had bekend, dat zij het verraad" had gepleegd, omdat zij Mary niet als zijn vrouw wilde zien. Een film, uitstekend gespeeld, met veel spannende momenten, maar toch ook met vroolijke oogenblikken, waarvoor vooral de Chineesche kok aan boord zorgt met zijn af godsbeeldje van den „buikigen Joseph". Zeer mooi is het huilen van den stormwind, dat het op het doek gebrachte inderdaad doet leven. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Vele Alkmaarders kennen dit geestige too- neelstuk van Anne Nichols. Zij hebben een opvoering ervan bijgewoond of bij de studio opvoering voor de loudspeaker geluisterd. Het is een geestig stuk, een tooneelstuk met een lach en een traan, waarin karakte ristieke volkstypen als een Ier en een Jood Wat de Amerikaansche dames er voor offeren. De Amerikaansche handelaars in schoon heidsmiddelen, en de salons waar die midde len op de dames worden toegepast, mogen, naar het blijkt, bogen op een bloeiend bedrijf. De Amerikaansche schoonheidsleveranciers zijn dezer dagen -e New York in congres bij een geweest. Ter vergadering werd meege deeld, dat de Amerikaansche vrouwen per jaar 700.000.000 dollar aan schoonheidsmid delen en -behandeling uitgeven. ROEMEENSCHE ROOVERS KLEEDEN AUTOBUSPASSAGIERS UIT. Uit Boekarest wordt bericht, dat op den straatweg naar Constantza een volle autobus door straatroovers is aangevallen, die niet alleen de passagiers geheel uitplunderden, maar hun ook vrijwel alle kleeren afnamen. Zij namen ook de automobielbanden mee en vernielden den motor met revolverschoten, teneinde te beletten, dat men spoedig de poli tie zou waarschuwen. DE WERKING VAN DEN VESUVIUS. Neemt nog toe. Het N. T. A.' meldt nog uit Napels om trent de werking van den Vesuvius, dat deze wederom heftiger is geworden. De lavastroom begint reeds langs de hel lingen naar beneden te vloeien, richt zich echter vooreerst op onbebouwde gebieden, die reeds tweemaal, in 1896 en in 1916, werden verwoest. De lavastroom heeft een breedte van zes meter en stroomt met een snelheid van vier meter per minuut. STRESEMANN HERDACHT. 'Het was gister juist een jaar geleden, dat Stresemann gestorven is. Ter eere van zijn nagedachtenis vond gisterochtend een gods dienstoefening in de L^thersche kerk te Genè ve plaats, waarbij behalve natuurlijk de ge heele Duitsche kolonie van Genève met de Duitsche delegatie ter Volkenbondsvergade ring met graaf Bernstroff aan het hoofd, ook tegenwoordig waren, de voorzitter der elfde Volkenbondsvergadering Titulescu met ver schillende andere gedelegeerden, sir Eric voortreffelijk uitgebeeld worden en waarin ten slotte toch tot uiting komt, dat alle men- schen, van welken stam zij ook zijn, het hart op de rechte plaats kunnen dragen. Solomon Levy is ook op de film de voor naamste figuur van het stuk. Jood in hart en nieren droomt hij zich voor zijn zoon een Jiddisch meisje en als hij te weten komt, dat zijn schoondochter niet alleen katholiek, maar bovendien de dochter van een Ier is, keert hij het jonge paar den rug toe. Zijn zoon is dood voor hem evenals de dochter voor haar vader, den Ier Patrick, die haar niet vergeven kan, dat zij een jood getrouwd heeft. Maar de tijd doet wonderen en als een tweelingpaar, een jongetje en een meisje het jonge gezin vergroot hebben, verschijnen op Kerstavond beide grootvaders met geschen ken en wordt het feest van vergeten en verge ven gevierd. De geluidsinstallatie kon ons niet geheel voldoen. Niet alleen ving elke nieuw opge zette plaat met een klagenden schreeuw aan, maar bij de acte waarin Rose Marie voor de soldaten zingt waren geluid en film blijk baar los van elkaar geraakt, waardoor Rose Marie op het doek nog een paar noten door zong, terwijl het geluidsapparaat den zang al gestaakt had. Later ging het veel beter en bij het afleg gen der plechtige Joodsche geloften door Sa- lomon was aller keurig in orde. Er komen vermakelijke typen in dit stuk voor. De hoofdpersonen geven magnifiek spel en een huisvriend als de kleine Cohen, deed de toeschouwers meermalen schateren van hét lachen. De tekst laat in deze film veel te wenschen over. Dikwijls was deze zoo vlug van het doek verdwenen, dat niemand hem behoor lijk had kunnen lezen en de Nederlandsche vertaling was menigmaal zeer onverzorgd. Als Levy junior tegen zijn bruid zegt: „wij zullen door ons een pastoor laten trouwen", terwijl hij bedoelt te zeggen: „wij zullen ons door een pastoor laten trouwen", mishandelt hij op ergerlijke wijze onze moedertaal. Het slot van de film was veel beter dan het begin en het tooneeltje van beide groot vaders bij den Kerstboom was werkelijk bui tengewoon geestig. Drummond en vele andere ambtenaren van het Volkenbondssecretariaat en de consul- generaal van Frankrijk te Genève. Daarna heeft Titulescu in de voltallige bijeenkomst der Volkenbondsvergadering in uitstekend gekozen bewoordingen aan de groote verdiensten van Stresemann herinnerd, zegt de N. R. Crt. Hij bracht in herinnering de bijzondere eigenschappen die Stresemann bezat, om zich goed in het standpunt der wederpartij te kunnen indenken, zoodat men met Stresemann niet slechts onderhandelen, maar ook praten kon. Stresemann had mede aan deze eigenschap te danken, dat allen die met hem in aanraking kwamen, hem niet slechts bewonderden en eerbiedigden, doch ook een waarlijke genegenheid voor hem voel den. Titulescu verklaarde overtuigd te zijn, dat de komende geslachten meer en meer de groote verdiensten van den gestorven staats man zouden inzien en erkennen. Hij noodigde de Volkenbondsvergadering uit als een tedcen van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den gestorvene van de zetels op te staan, om daardoor een laatste eer te brengen aan den grooten Duitscher, den grooten wereld burger, den grooten vriend van den Volken bond. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels, welk voorbeeld ook door de personen op de journalisten- en openbare tribune werd gevolgd. Het was voor het eerst in de ge- cshiedenis van den Volkenbond, dat de voor zitter der Volkenbondsvergadering de gedele geerden uitnoodigde ter eere van de nage dachtenis van een overleden lid zich van de zetels te verheffen. Hierna heeft graaf Bernstorff, die na het vertrek van Curtius de leiding van de Duit sche delegatie heeft overgenomen, in korte bewoordingen bedankt voor de hulde, die de Volkenbonasvergadering den grooten Duit scher Gustav Stresemann had bewezen. Hij verzekerde, dat Duitschland de nagedachtenis van Stresemann getrouw zal blijven, door in zijn geest te blijven voortwerken aan den ar beid der internationale samenwerking. DE ONRUST IN BRITSCH-1NDIE. Een Muzelmansche betooging tegen „swaraj". Driehonderd Muzelmannen, werkzaam in de spinnerij te Ahmedabad, waar sedert eenige dagen het werk is gestaakt als protest tegen tewerkstelling van nieuwe arbeiders, hebben vele Gandhimutsjes verbrand en daar na een optocht gehouden. Zij droegen een stuk bordpapier rond met het opschrift: „Wij wenschen geen swaraj (zelfbestuur)". Ten slotte werden de betoogers verspreid. HET KABINET BRUNING EN DE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Geen steun van de motie van wan trouwen. De sociaal-democratische Rijksdagoproep is gistermorgen bijeengekomen. De besprekin gen waren vertrouwelijk, maar naar verluidt is besloten om de communistische motie van wantrouwen in de regeering niet te steunen en eerst af te wachten hoe het kabinet-Brü- ning uit de eerste debatten te voorschijn zal komen. HET DRAMA TE ROTTERDAM. Nader verhoor van den dader. Gistermorgen, zoo vertelt de Rotterdam- sche correspondent van de Telg., is de 22- jarige G. Maliepaard uit Oss, de dader van den lafhartigen moord op zijn schoonzuster, mej. Maliepaard, j.1. Maandag in de Wille- brordusstraat gepleegd, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Er was hoegenaamd geen belangstelling. Bij een ander verhoor, waaraan de ver dachte onderworpen is, toonde hij zich zeer cynisch en kalm. Hij gaf een omstandig en nauwkeurig verhaal van zijn verblijf te Rot terdam. Zoo verklaarde hij o.a. naar Rotter dam gekomen te zijn om zijn moeder die Zon dags jarig was te feliciteeren. De gedachte aan een moord was hem toen nog geheel vreemd. Wel liep hij reeds geruimen tijd rond met het voornemen bij zijn broer zijn slag te slaan. Hij zelf leefde n.1. in benarde finan Mooi opnamen van de spelers uit Ober ammergau en een aardige Screen Song vol tooien ditmaal het interessante programma. De directie deelt ons mede, dat het haar thans gelukt is geluid en film volkomen in overeenstemming te brengen. DE WEG NAAR ROEM. Tauber zingt in het Victoria Theater. Doordat de auto van een machtig impres- sario ergens bij 'n Beiersch bergdorpje strandt wordt Tauber, in den sympathieken persoon van Toni Lechler voorgesteld, „ontdekt". Hij woont in de herberg, zingt mee in het koor heeft een liefje, en is er zich niet van bewust dat er met zijn machtige stem geld valt te ver dienen. Naar Berlijn, beroemd worden! Zijn optreden wordt een suces: de weg naar roem is betreden. In het geweldige Deutsch Opernhaus zingt bij in „Martha", met enorm succes. Ergens boven, op het derde balkon, zitten twee menschen zich vreemd voelend in het gewoel der wereld stad, zijn broer en het meisje. Ook deze twee hooren met verrukking de „gouden stem de stem van een der hunnen. Hoe bitter is de ont goocheling als het meisje Toni, omringd door bewonderaars, met een ander, een meisje uit de stad, in den gereedstaanden auto stapt. Het is weer als dat liedje van Heine, van die „alte Geschichte", die „immer neu bleibt". In het dorp teruggekeerd, gaat het meisje trouwen met den broer. En wie zingt er bij de huwelijksbevestiging in het koor? Toni, die het voorwerp van zijn liefde voor het altaar ziet geknield liggen. Das lockende Ziel, het doel dat lokt Het spreekt wel vanzelf dat de producenten van den film (Emelka) er voor gezorgd hebben Tauber sterk op den voorgrond te plaatsen. Men kan dan ook gerust zeggen, dat wie Tau ber wil hooren, hier daartoe meer dan genoeg de gelegenheid krijgt. Het groote voordeel van den sprekenden film boven de gramofoon blijkt hier: men ziet den zanger, en zoo groot is de suggestieve kracht ervan, dat men geen oogen blik er aan denkt dat Tauber daar niet in eigen persoon zingt. Zelfs de meest nuchtere mensch zal onder de bekoring van die stem en dien persoon komen. De film zelf mag uitstekend genoemd wor den. Een gaaf logisch geluidsfilm-scenario, De wetenschap heeft betrekkelijk kort ge leden ontdekt, dat sommige levertraan veelal zeer ar: is aan vitaminen A en D. Daaraan is het toe te schrijven, dat men met levertraan in vele gevallen lang niet die resultaten ver krijgt, die men ervan verwacht. Het gevaar voor het publiek bestaat hierin, dat alleen de vi tam in»! oog kan uitmaken, welke levertraan arm aan deze vitaminen is. Gelukkig heeft men thans een methode ge vonden om bet gehalte vitaminen in lever traan nauwkeurig vast te stellen. Ten einde het publiek tegen teleurstelling te vrijwaren, hebben wij een Nederlandsch Hoog leeraar in de Gezondheidsleer, Prof. L KJ Wolff, van de Rijksuniversiteit te Utrecht, nitgenoodigd geregeld al onze levertraan aan een onderzoek te onderwerpen en alleen die levertraan te doen afzonderen, die vol-, doende vitaminen bevat en deze te „ijken" (d.i. staarmerken) als bevattend tenminste: jo eenheden vitamine A. 5 ijo eenheden vitamine D. Deze academisch „geijkte" levertraan brengen wij in den handel onder den naam van '-J JECOVITOL „BROCAPHARM" tegen ƒ1.— per flesch, verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Zooais men weet zijn de vitaminen A en D absoluut noodig voor een goede gezondheid^ speciaal van kinderen; ze bevorderen een goede ontwikkeling van beenderen en gebit, voor komen en genezen rachitis (Eng. ziekte). Bij gebrek aan deze vitaminen heeft het lichaam veel minder weerstand tegen allerlei infecties- Waar vitaminenarme levertraan veel minder, resultaat geeft, koope men uitsluitend VOL, vitaminelevertraan: JECOVITOL „BROCA PHARM". Noteert U direct even den naam N.V. Brocades-Stheeman Pharmacia cieele omstandigheden, terwijl zijn broer er betrekkelijk goed voorzat. Dit had kwaad bloed bij hem gezet. Bovendien stak hij nog al in de schuld bij verschillende afbetalings magazijnen, aangezien hij van een loon van c.a. 20 per week moeilijk kon rondkomen. Zondag reeds rijpte het plan om van de ge legenheid dat hij in Rotterdam vertoefde ge bruik te maken, den diefstal te plegen. Zoo toog hij Maandagmorgen naar de Wille- brordusstraat in plaats van naar het station. Toen hij aanbelae deed zijn schoonzuster hem open. Hoewel hij geen gramofoonplaat bij zich had, zeide hij: „Ik kom de van Jan geleende plaat terugbrengen". Zijn werkelijk doel was echter het geld te rooven. Voor dien tijd had hij evenwel er reeds op gerekend, dat zijn schoonzuster getuige van zijn daad kon zijn. Daarom had hij in een winkel een bijl gekocht. Aangezien hij vermoedde, dat zulks bij den winkelier ar waan zou wekken, daar hij gekleed was in een splinternieuw pak, kocht hij er tevens vier koperen deurplaten bij. Met deze bijl gewapend begaf hij zich dus naar de woning van zijn schoonzuster. Hij wist, dat deze op dat oogenblik allen thuis was. Toen hij eenmaal binnen was en zijn zuster zich gereed maakte om uit te gaan, heeft hij zijn gruwelijke daad volvoerd. Daarna forceerde hij met dezelfde bijl, waar mee hij' zijn schoonzuster doodde, den lesse naar en stal daaruit twee kistjes, die een be drag van ruim 4000 inhielden. Vervolgens verpakte hij de bijl en de beide kistjes in pakpapier, dat hij in huis vond en verliet daarna de woning. Dit was'omstreeks 10 uur. In de Noordmolenstraat kocht hij een nieuwen koffer en deed in den winkel reeds de pakjes, die hij onder den arm gedra gen had, in den koffer. Met verschillende trams kruiste hij daarna een tijd lang door de stad, totdat hij ten slotte tegen 12 uur op den Coolsingel terecht kwam. Hier verzond hij het bekende telegram aan zijn vrouw, waarna hij weer per tram zijn schoonouders in de Hudsonstraat ging bezoeken. Hij ver toefde daar tot omstreeks halfdrie. Van de Hudsonstraat ging hij naar het station, ten einde te informeeren hoe laat een trein in de richting Oss vertrok. Hij besloot dien van halfzes te nemen. Ten gevolge van de drukte in verband met het bezoek van de Koningin mooie fotografie, het ontbreken van het nogal Duitsche kenmerk van zwaar-op-de-hand-dra- matisch, en daarnaast een goede reproductie van het geluid zorgen er mede voor dat de tal- looze Tauber-enthousiasten zeer voldaan het theater verlaten. In het bijprogramma worden, behalve het journaal, een paar goedgeslaagde komische twee-acters vertoond, in een waarvan een ge vangenis-reporter enkele voor den journalisten stand zeer vleiende heldendaden onderneemt. CINEMA EN THEATER. Eduard Veterman, die uit de roman, dt drie Musketiers, van Dumas pére, een too neelstuk vervaardigde, schrijft in C. en T. neg eens over dit werk onder den titel„Wie waren de drie musketiers?" Bladeren we ver der dan ontmoeten we portretten van Karl Ludwig Diehl, Lowell Sherman en Rita la Roy in de radiofilm „The Midnight Mystery" (het geheim van middernacht). Betty van den Bosch-Schmidt, de hoogst begaafde soubret te bij de „Haghe zangers", Matthias Wieman en Lien Deyers, Jeanne Bacilek, die 8 Oct. a.s. in de Groote Kerk, alhier, zingt, de be roemde filmster Harry Liedtke, die met een Berlijnsch ensemble te den Haag en te Am sterdam voorstellingen komt geven van „Ein idealer Gatte", van Oscar Wilde in nieuwe bewerking van Bruno Frank, enz. Verder een praatje over edelgesteenten, een verkla ring van de film. „De stem van het volk", een korte bespreking van de film „Rosen- montag" (beiden met afbeeldingen enz. en tenslotte Poppenwiegelied" van Melchert Schuurman, voor tweestemmig kinderkoor, met pianobegeleiding. Twee bioscopen veranderd in theaters. In den strijd tusschen de film en het too- neel, die over de geheele wereld wordt ge streden, heeft het tooneel in Zweden twee successen te boeken. Dezen herfst zijn te Stockholm twee bioscopen veranderd in theaters. Met deze twee nieuwe theaters in Stockholm is het aantal theaters in de Zweedsche hoofdstad van vijftien tot ze ventien gestegen, hetgeen voor een stad van nauwelijks een half millioen inwoners veel is. De helft van deze theaters xijn echter zeer klein.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9